'hilippa maakte deel lit van de gevreesde bloedgroep Norg' Anders dan andere filters. Nooit remise, altijd duide lijke winnaar Voor raadsverkiezingen zijn nu alle lijsten ingediend Te weinig politie: verkeerscontroles op drank in gevaar Kamervragen over beveiliging Uit de wereld van Maison de Bonneterie: Gepensioneerd ambtenaar wil denksport andere wending geven Het gewichtige lichtgewicht ^bw/OTiAIWlET WOENSDAG 17 APRIL 1974 BINNENLAND T3/K5 de een onzer verslaggeefstere id- ni JTERDAM De vorige week, na 29 jaar in Den Haag gearresteerde oorlogsmisdadiger J. P. Pki- Pn i (56), blijkt deel te hebben uitgemaakt van de in de oorlog zeer gevreesde 'bloedgroep Norg'. ?ngroep vormde een afdeling van de Landwacht (hulppolitie) die zich vooral bezig hield met het en(gen en aanbrengen van Nederlanders, met name illegale, joden en onderduikers. ADVERTENTIE j: r leidüng van de 35-jarige G. H. ff, voerden deze SSers een waar cbewind uit dn ihet noorden van and door de grote felheid waar- zij optraden. Vandaar de naam Jgroep'. Zij maaücten zich veelvul- 'gjAchüldig aan ernstige mishande- dp, oa. aan de zgn. 'badkuipkuur': C0Jteeds weer onder water houden gebonden .gevangenen, totdat ze oden. De commandant van de )U Sanner werd eind augustus 1946 asood veroordeeld door de Drentse ietir van het Bijzonder Gerechtshof je! teeuwarden. Hij diende een gra- èt zoek dn, dat tien maanden later de koningin werd afgewezen. Op 1947 werd hij doodgeschoten, gegevens zijn afkomstig uit het 'Landverraders, wat deden wij van de journalist Koos Groen, tewer enkele weken uitkomt. c,esn met Sanner stonden nog vlier enre leden van de bloedgroep Norg het bijzonder gerechtshof. Dat ,.®n Cornells Soeur (41), Cornelis ]Aoos (19), Wilhelmus Hinten (22) èndrik de Krijger (31). Tegen '■T en Hinten werd eveneens de N%traf geist en later uitgesproken, 0I* zij werden gegratieerd tot leven- gevangenisstraf. De 19-jarige de Roos, wiens vader deel akte van het elite corps van "er, werd veroordeelt tot 15 jaar jigenisstraf. De procureur-viscaal t gerechtshof, mr. Bouët-Feis- d{niud hem te jong voor de dood- jji temeer daar hij door zijn vader e^meegesleept in de groep. Overi- lg verrichtte de jongen wel arresta- n Tegen Hendrik de Krijger werd „eens een gevangenisstraf geëist. URGER tóf was ten laste gelegd dat zij genomen hadden aan opsporingen [jirestaties, waarna de gevangenen ,ien uitgeleverd aan de SD dn As- 3 heb haar mijn beer gege- ',iL Ze was zo zielig zonder irtd Mr. J. Zaayer sen. In tenminste vier gevallen had dit de dood voor de gearresteerde tot gevolg. Zij werden naar Duitsland ge stuurd en daar ter dood gebracht. PhiMppa maakte sinds 1943 deel uit van de bloedgroep Norg. Hij volgde toen de beroepssergeant Duursma, die door de illegaliteit doodgeschoten was. Om niet op te vallen had Philip- pa nooit een uniform aan, en werkte waarschijnlijk onder een andere naam. Na de dood van Duursma voor zag hij de leden van de bloedgroep Norg van instructies. De groep beschikte in Norg over de villa Nijenhof, waar de ondervragin gen en de daarmee gepaard gaande mishandelingen plaatsvonden. In 1950 werd Philipppa doe toen voortvluch tig was, bij verstek nog ter dood ver oordeeld. Het is niet precies bekend wanneer de leden van deze groep die tot gevangenisstraf waren veroor deeld, zijn vrijgelaten. In 1953 zaten de meesten van hen nog. Waarschijn lijk zijn ze dn de jaren daarna voor 1960 vrijgelaten. De Landwacht, waarvan de bloedgroep Norg deel uit maakte, was een door Seyss-Inquart an t J* J 1943 opgerichte verdediigings organisa- van pompbedienden tie van Nederlanders, die tot doel had 'binnen- en buitenlandse vijanden af te weren'. Men moest de eed op Hit- Ier afleggen. Commandant was Corne lis Geelkerken, plaatsvervangend lei der van de NSB. De eerste strafzaak na de bevrijding was die tegen een groepscommandant van de Landwacht. Mr. J. Zaayer, pro cureur-viscaal hekelde de Landwacht in zijn requisitoir. Hij noemde het 'een hyena-instituut, waarvan de le den niét aan het front wilde vechten, maar er geen been in zagen in het voor hen nog veilige Nederland bur gers op te jagen, te kwellen en soms zelfs te beroven van het kleine beetje voedsel dat zij op moeizame honger tochten hadden weten te verkrijgen'. Volgens hem hadden leden van deze organisatie, op een enkele uitzonde ring na, de dood verdiend. HAARLEM HAARLEM Het houden van de nachtelijke alcoholcon troles onder automobilisten komt ern stig in gevaar door de afgenomen per soneelssterkte bij de politie en de ver zwaring van de politietaken. Deze me ning geeft op commissaris Th-Blom, chef van de Haarlemse verkeerspoli tie, in het tijdschrift voor politie. Juist nu er nieuwe voorschriften gaan komen (dit jaar zal de verplichte bloedproef met een wettelijk vastge steld promillage wel een feit worden) daalt de mogelijkheid om ze te ge bruiken tot 'een bedenkelijk laag ni veau, zo laag dat bijzondere nachtelijke controles op drankgebruik wel eens gestaakt of tenminste zeer beperkt zouden moeten worden. Een situatie, die de leiding van het Haarlemse korps noodgedwongen onder ogen moet zien. En naar aannemelijk lijkt, zij niet alleen aldus de heer Blom. De heer Blom wijst er ook op dat duidelijk is geworden dat de politie bij deze controles slechts een fractie ontdekt van degenen die eigenlijk niet in staat zijn te rijden. 'Zoiets werkte deprimerend en is weinig ge schikt om de animo tot het houden van dergelijke acties te vergroten'. Volgens de heer Blom is het preven tieve effect van de acties onmeetbaar en mag de waarde ervan op zijn minst twijfelachtig genoemd worden. ADVERTENTIE Wel eens een Caballero filter geproefd? f ILT E R Ed. Laurens Continental DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Poppe (PvdA) heeft minister Boers- ma (sociale zaken) gevraagd of hij medewerking wil verlenen aan het tot stand komen van bijvoorbeeld een cao bepaling, waarin het uitgesloten wordt dat mensen op eenzaam gelegen benzinestations geheel alleen grote geldbedragen moeten bewaren. Verder vraagt hij of minister Boers- ma andere mogelijkheden ziet om door overheidsvoorschriften de veilig heid van benzinepompbedienden te bevorderen. Een voorbeeld hierbij zou het werk en de structuur kunnen zijn van de veiligheidscommissie dn het bankbedrijf. De heer Poppe heeft de vragen ge steld naar aanleiding van een actie die de Industriebond-NW is begon nen onder pompbedienden. Hij meent dat de pompbedienden een extra groot risico lopen slachtoffer van een roofoverval te worden. (ADVERTENTIE) Verbond met de duivel Jock Corlana, zoon van een straatarme Italiaanse immigrant, werkte zich op niet al te scrupuleuze manier op tot één van de rijkste mannen van Amerika. Maar zijn groocste wens - de uitoefening van de hoogste macht in het land - ging niet in vervulling. Wat Jock niet lukte, moesten zijn zoons waarmaken. Maar zij stierven ieder een gewelddadige dood. Met dezelfde regelmaat als waarmee een geheimzinnige vreemdeling in Jocks leven opduikt Verbond met de duivel: een knappe sleutelroman van Orlando Petrocclli. 272 pagina's voor 17,50 bij elke boekhandel. Een uitgave van Elsevier Van ©en verslaggever DEN HAAG Aan de gemeenteraadsverkiezingen op 29 mei, waarvoor gisteren de kandidaatstelling werd afgesloten, doen in Rotterdam vijftien groeperingen mee, waaronder twee politieke nieuwka- mers. D'66 komt, ondanks de klap van de recente Statenverkiezingen, met een eigen lijst uit Overi gens staan er twee ex-leden van D'66 (Mentink en mej. Schmitz) op verkiesbare plaatsen op de PvdA- lijst Rijnmondgecommitteerde J. de Jong staat op de vierde plaats op die lijst. De Partij van de Arbeid wil hem als wethouder m een samen met PPR en PSP te vormen progressief program- college. Op basis van de uitslag van de Statenverkiezingen zal dat zeker lukken. Hadden die voor de gemeente raad gegolden, dan zou de PvdA in zijn eentje al een absolute meerder heid hebben behaald (26 van de 45 ze tels). De politieke nieuwkomers zijn de Po litieke Partij Surina (PPS) en de So ciaal Stemadviesraad (SSAR), een af splitsing van DS'70. De PPS wil blij kens haar programma door middel van gerichte projecten proberen, maatschappelijke verhoudingen te scheppen waarin geen plaats is voor onvrede tussen minderheidsgroepen in Rotterdam en de Rotterdammers. Op de kandidatenlijst zijn Surina- mers, Nederlanders en Antillianen te vinden. Lijsttrekker is de journalist S. W. Wolf. De SSAR, die ook in en kele andere gemeenten zal uitkomen, heeft volgens lijsttrekker J. A. Wever geen programma, maar zal politiek be drijven op basis van enquêtes onder de bevolking. De heer Wever noemt zijn groepering 'gematigd progressief. Aan de gemeenteraadsverkiezingen zullen overigens zes van de 842 Ne derlandse gemeenten niet meedoen. Het betreft plaatsen waar in verband met gemeentelijke herindelingen net nog een nieuwe raad is geozen, of waar dit binnenkort moet gebeuren. Zo werd de raad van Zaanstad op 17 oktober vorig jaar gekozen, en die van Amersfoort en Bunschoten op 21 november, in verband met de ophef fing van Hoogland. Doornspijk, El- burg en Oldebroek gaan pas op 1 au gustus aanstaande stemmen, wanneer Doornspijk en Elburg zijn samenge voegd. Dronten, dat op 27 maart niet mee deed met de Statenverkiezingen, om dat het nog niet bij een provincie is ingedeeld, kiest 29 mei wel een ge meenteraad. In Den Haag zijn vijftien lijsten inge diend, drie meer dan in 1970. Structu rele wijzigingen hier: de Kabouterlijst verdwijnt en de twee zittende Kabou ter-raadsleden staan op de PvdA-lijst; KVP en Protestantschristelijken zijn op één CDA-lijst verenigd. Ook in Utrecht Is er een CDA-lijst Het PAK daarentegen is uit elkaar gevallen: PvdA, PSP en PPR tonen de Utrecht se kiezer weer hun afzonderlijke ge zichten. DS'70, in Den Haag door Dreef jr. aangevoerd, laat het in Utrecht afweten. Afdelingsvoorzitter R. Etten vindt dat zijn partij gezien de droeve Statenverkiezingen hoog stens op een restzetel zou kunnen mikken, en dat zet te weinig zoden aan de dijk, meent hij. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Gepensioneerd gemeente-ambtnaar Jan Boogerd (77) laat zich niet door bescheidenheid hinderen als hij zich typeert als de enige persoon op de wereld, die de denksport een andere wending heeft gegeven. Hij verbaast zich er alleen maar over, dat de door hem ontworpen nieuwe denkspellen zolang op za kelijke erkenning heben moeten wachten. Dat gaat nu pas, zo'n dertig, veertig jaar nadat hij ze tijdens slapeloze nachten en in de vrije uurtjes op de dienst van sociale zaken uitdacht, gebeuren: van zijn ne gen spellen zijn er drie verkocht, die waarschijnlijk volgende winter in de etalages zullen liggen. Geen pak dat maar wat aanfloddert maar een soepel gesneden zomerkostuum van zuiver wol (475.-1. Evenzeer een verademing is het 100% katoenen overhemd (75.-l.Voeg daarbij een puur zijden das (v.a.35.-) en u bent klaar om de zomer te begroeten. Voor gewichtige lichtgewichts (met of zonder vest) en dito toebehoren moet u natuurlijk zijn in de Amsterdamse Kalverstraat of op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. In zijn driehoog-flat aan de Schiebroekse Kerstroosstraat wil hij wel kwijt daarover ver heugd te zijn. Niet alleen omdat het hem een welkome aanvulling levert op zijn pensioenpennin- gen, maar vooral omdat hij er de resultaten van zijn jaren lang puzzelen mee in de pu blieke belangstelling kan brengen. 'Want', zegt hij, 'het zijn geen kinderachtige spelle tjes, geen terwille van de com mercie opgezette varianten op bestaande spellen, maar hele nieuwe, waarmee ik een po ging wil doen de denksport op andere wegen te brengen.' Verduidelijkt hij: 'Om nu eens af te zijn van het eeuwige remise spelen in de schaak- en damsport. Neem nu de laatste damkampioenschappen: van de zeven partijen eindigden er vijf onbeslist. Zolang die mo gelijkheid van remise blijft bestaan en je daarop ook dui delijk kunt gaan spelen, is een belangrijk deel van de span ning wég uit de competitie. In mijn spellen heb ik de kans daarop tot vrijwel nihil terug gebracht; er is altijd een uit gesproken winnaar en verlie zer.' Kruising Zijn oplossing: Schada (schaakdammen) en Dambo (Dam-Boogerd). Het eerste wordt gespeeld met 32 stuk ken totaal en is een soort kruising tussen schaken en dammen, met dit verschil dat de te maken sprongen van de stukken in de velden zijn aan gegeven en het spel nooit be ëindigd kan worden zonder dat een van de twee spelers zich heeft moeten overgeven. 'Noem het een vereenvoudi ging van bestaande spelregels, al moet er wel bij gezegd dat je ook bij dit spel je hersens goed moet gebruiken.' Het idee ervoor kreeg hij tij dens de wereldkampioenschap pen schaken, voor de oorlog, tussen Euwe en Aljechin. 'In de etalages stonden toen le vensgrote schaakborden, waar op elke zet van de meesters werd aangegeven. Drommen mensen stonden er naar te kijken. Maar toen ik ze vroeg of ze iets wisten van het spel, bleek de meerderheid er zelfs geen benul van te hebben. Voor de massa was het ge woon te moeilijk, te ingewik keld om te onthouden wat je nu precies met een paard en wat met een loper, een toren of een koningin kunt doen. Met mijn schada is ook dat probleem ondervangen. In elk vakje staat precies aangegeven hoever en in welke richting je met het daar geplaatste stuk kunt springen.' Jan Boogerd achter zijn zelf ontworpen en gemaakte Schada-spel. Voor Dambo hanteerde hij de zelfde principes al ligt hier meer het accent om het voor komen van een gelijkspel. De spelers krijgen er trouwens meer mogelijkheden (vijftien denkbare openingszetten) op het door 56 zesvormige vakken gevormde bord. Voetbal Zijn derde nu verkochte denk werk: een voetbalspel, dat als variant op zijn schada wordt gebracht, maar dan met een echte keeper en elf veldspe- lers. In de tijd dat hij het nog aan de man moest zien te brengen, stuurde hij het be halve aan uitgevers ook toe aan trainers van bekende Ne derlandse voetbalclubs. De re acties daarop heeft hij zorg vuldig in een ordner bewaard: lovende commentaren met, in veel gevallen, een opwekkend erbij ('zorg ervoor dat het in het in de handel komt: zien de mensen ook eens dat voetbal niet alleen 'n spel van fysieke kracht is, maar dat er ook hersens voor nodig zijn om een strategie uit te werken') Boogerd over die response: 'Geweldig natuurlijk. Een enorme stimulans Met span ning zie ik het moment tege moet waarop mijn spelen in de winkels zullen liggen. In tussen ga ik gewoon door met het ontwerpen van nieuwe spellen. Dat is misschien ook de reden dat ik ondanks mijn 77 jaar nog steeds helemaal fit ben: als je hobby's hebt en alsmaar bezig bent vél je niet in slaap.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5