Liever de vriendelijke hand dan 'sterke arm' Eerste paal voor 306 woningen in Merenwijk ^VetZekgiên 5 LEIDSE SPAARBANK Gemeenteraad heeft ons in de kou laten staan Agenda van Leiden 'Vóór alles moet je mens blijven' •Waals n\ode Noordwijker krijgt 'vijftien maanden wegens zware mishandeling Nieuwe Leidse Courant Op 30 a pril groot feest in Nieuwkoop Men schrijft ons: Leren jasjes 'in' bij inbrekers Strandloop De Zijl Zangconcours afd. Leiden Chr, Bond Na val overleden Burgerlijke stand Merenwijk heeft kinderkantine FR O UW KWARTET WOENSDAG 17 AI'RIL 1974 STAD EN REGIO L3 Deurwaarder Willem Bloem met pensioen Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Ik probeer altijd liever de vriendelijke hand uit te steken dan de sterke arm te gebruiken'. Met deze opmerking typeert deur waarder Willem Bloem al in grote lijnen zijn karakter. Willem Bloem wordt op 22 april 70 jaar, en dat be tekent voor een gerechtsbeambte tijd om te gaan. Zelfs voor een deurwaarder bezegelt de wet op een gegeven moment het lot: in dit ge val betekent dat eervol ontslag uit zijn functie. Op vrijdag 26 april neemt hij afscheid met een receptie in De Doelen, van 5 tot 7 uur. Bloem heeft er zo'n vijftig jaar rechtspraktijk op zitten. Begonnen als bediende op advocatenkantoren, legde hij in 1934 examen af voor het beroep van deurwaarder. In Hoofd dorp nam hij een tijdje waar, en in 1937 kreeg hij een standplaats in Rotterdam. Totdat hij in de meida gen van 1940 letterlijk en figuurlijk werd weggebombardeerd. Daarna werd het Den Briel (tot 1956) cn uit eindelijk Leiden. Twee kanten Op de vraag hoe iemand er nu toe komt om te kiezen voor het beroep van deurwaarder (dat bijkans toch netelige kanten heeft), kan Willem Bloen kort antwoorden: 'Een zaak heeft altijd twee kanten, de een kan zich gedupeerd voelen, maar de an der kan daarmee juist geholpen zijn. En dan daarbij: het is 't hoogste wat je kunt bereiken als je eenmaal op een deurwaarders- of advocatenkan toor hebt gewerkt'. Bloem heeft altijd gekozen voor 'n éénmanskantoor in plaats van een compleet deurwaardersbedrijfje met personeel ('daar kun je je dood aan ergeren, moet je alles zelf weer overdoen'). Maar dat betekent ook dat de deunvaarderij in al z'n gele dingen gedurende een halve eeuw dagelijks op zijn schouders heeft ge rust. Die deurwaarderij is te split sen in twee kanten: de ambtelijke en de buiten-ambtelijke. Tot het eer ste behoren onder meer het redige ren en uitreiken van gerechtlijke stukken, de betekening van gerech telijke vonnissen en dagvaardingen; het tweede behelst meer de incasso, vorderingen en de behandeling van kantongerechtzaken. De minst plezierige kant van zijn beroep heeft Willem Bloem altijd de executie van vonnissen gevonden: beslagleggingen en uitzettingen. Zijn echtgenote daarover: 'Hij probeert het altijd te regelen, een beetje te schipperen. Hij is humaan'. Willem Bloem zelf: 'Je moet mens blijven voor alles. Dat is wel eens zo erg'ge weest dat je gewoon je relaties kwijt raakte. Maar ik zeg altijd maar zo: als je ergens al jaren loopt, ken je je pappenheimers wel. En er zijn gewoon mensen die buiten hun schuld in moeilijkheden zijn ge raakt. Zo heb ik vroeger wel eens te maken gehad met kleine schilders baasjes, die niet direct aan hun fi nanciële verplichtingen konden vol- doen. Nou, dan smeerde ik het over een paar maanden uit. Dat recht heb je wel niet altijd, maar dat neem je gewoon, op het gevaar af dat je je opdrachtgevers kwijtraakt. Dat is ei genlijk het moeilijke: er bestaat nu eenmaal het geloof, dat een deur waarder een toverstokje heeft, waar mee die ogenblikkelijk de centen kan vorderen. Ach ja, het ligt ge woon aan de persoon. Je hebt deur waarders die schatrijk worden met zaken, waarvan je achteraf wel eens kunt zeggen: nou,- zo had het ook niet gehoeven. Maar ja. humaniteit in dit beroep gaat vaak ten koste van je eigen portemonnee'. Opsparen Bloem is een laconiek man. Rustig en bedaard. Vertelt dat hij nooit de illusie heeft gehad om rijk te wor den. Woont met plezier in een bo ven huis aan de Steenstraat. Zegt ook met dezelfde laconieke onder toon, dat hij dwangbevelen van zo'n gulden of twintig, dertig, meestal opspaart, totdat het 'n beetje de moeite is. Het gebeurt wel eens dat iemand hem opbelt vanwege een aanmaning, en dat Bloem dan zegt: joh, ik heb er nog drie voor je lig gen. 'Tenzij er haast bij is', voegt hij er gauw aantoe. Haast. Dat doet Bloem denken aan 'n mooi verhaal uit de jaren 40. Toen hij Den Briel nog als standplaats had. moest er op een dag in 1944 een hogere beroepsdagvaarding wor den uitgebracht. Er restte Bloem nog één dag, het ding moest weg. Op een oude fiets (ingeruild voor 'n dito schrijfmachine) begaf hij zich 's middags om 1 uur naar de Oude Hoomse Zeedijk, maar werd halver wege daarin belemmerd door een heuse sneeuwstorm. 'Er was geen doorkomen meer aan, dus nam ik de fiets. Ik ben halverwege nog in een in ging het verder. Ik ben er uitein delijk toch gekomen, maar moest te rug via Heenvliet. Om zeven uur- het was al donker- zou er een stoomtrein komen, maar om half acht volgde een telefoontje dat die was ingesneeuwd. Dus ik weer op de fiets. Ik benhalverwege nog in een wegwijzerpaal geklommen om te kij ken of ik de goede kant uitging, 's Avonds kom ik thuis, trek m'n jas uit en die bleef zo rechtop overeind op de grond staan'. Vlooien Bloem heeft als deurwaarder zo het een en ander meegemaakt. In zijn Hoofddorpse periode was het nog gewoon een gebrek aan ervaring, toen hij schrok van een vrouw die flauw viel toen hij eraan kwam. Zijn chauffeur wist wel beter: de da me was beroeps-ziek. Vervelender nog was het landarbeidersgezin al daar. dat uit een huis moest worden gezet. 'Bij de eerste dagvaarding zat ik al onder de vlooien, maar toen moest het spul eruit en op de dijk worden gezet. We hebben eerst maar drie overals gekocht, die hele maal met touwen dichtgebonden en toen met rieken het huis leegge haald. Wat 'n troep was dat. Maar ja. tegenwoordig komt dat gelukkig Willem Bloem: 'kalmte kan je redden'. bijna niet meer voor. Vaak springt sociale zaken erin. Hoewel, in Zoe- terwoude heb ik 'n paar jaar gele den nog iets vervelends meegemaakt. Alles leek pais en vree, alles leek geregeld, maar toen puntje bij paalt je kwam wou ie niet. Hij wou gaan slaan, maar ik zeg: 'Wat jij'. Uitein delijk heb ik 'n revolver in z'n nek gedrukt en 'm op de dijk gezet. Ge laden? Welnee, ik heb niet eens pa tronen'. Bedreigd Is Willem Bloem wel eens bedreigd? Jawel, zegt hij, maar in die gevallen luidt zijn devies: kalmte kan je red den. Zo ook toen er 's ochtends vroeg drie slopers aan zijn deur stonden en deze (niet beroepshalve) begonnen te bewerken. 'En nou op gedonderd. Het is nog té vroeg', zei Bloem, waarna de rust wederkeerde. Hetzelfde overkwam hem met een zekere Dirk. die in de kroeg was op gepept om Bloem eens onder handen te nemen. Eenmaal aan zijn bureau wilde hij zijn voornemen in praktijk brengen, maar enkele kalmerende woorden van Bloem brachten hem terstond tot andere gedachten. Wil lem Bloem moet er achteraf alle maal een beetje om lachen, en con stateert dat zijn ervaringen op het platteland van grote invloed zijn ge weest op zijn stadspraktijk. Dat ge moedelijke heb je in zo'n beroep no dig, zegt hij. 'Je hebt natuurlijk nog wel bullebakken van deurwaarders, maar de algemene opvatting strookt toch wel met de mijne'. Toch vindt hij de mentaliteit van de Leidenaar niet zo best, vergeleken bij die op het platteland. 'Als je met buitenmensen iets regelt, ko men ze het doorgaans wel na. Maar hier ligt dat anders.' Misschien is dat wel de reden dat Bloem somber antwoordt op de vraag wat hij nu eigenlijk als levenswijsheid heeft op gestoken gedurende zijn 50-jarige deurwaarderscarriére: 'Ik zou zeg gen: reken nooit teveel op anderen, maar dop je eigen boontjes'. IADVERTENTIE (ADVERTENTIE) de jonge Trouw blijft trouw aan blauw in denim Blauwe denim. Officieel „Serge de denim" geheten. In de wandeling beter bekend als spijkerbroekenstof. Uw eigen modehuis is eigenlijk best dankbaar dat déze van origine „werkmanskleding" via 't hippe volkje werd omgetoverd tot zalige vrijetijdskleding. Draagt prettig en gemakkelijk. Past pretentieloos. Staat haast elke vrouw. Uw eigen modehuis haalde helemaal uit Israel 'n schattige denim-kollektie. Bashan. Die zich duidelijk modiek onderscheidt door beeldige borduurseltjes van bloemmotiefjes. Rode knopen en stiksels spelen 'n kon- trastrijk spel met 't trouwe blauw. En er zijn jurkjes cn rokjes, jasjes en pantalons. En voor de minder trouwe vrouw aan blauw: ze zijn er ook in wk, zwart en marine. Met de hand op 't hart: ons modenieuws is üw moeite waard Haarlemmerstraat 114 Leiden DEN HAAG NOORDWIJK De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 21-jarige lasser P. van V. uit T Noordwijk wegens zware» mishande ling veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en drie maanden Men voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De man had op 3 oktober ingebroken iri een flat in Noordwijk en de twee flatbewoonsters ernstig mishandeld met een boksbeu gel. toen zij bij ontdekking van de ïn- breker begonnen te schreeuwen. Een van de vrouwen liep daarbij ern stig hersenletsel op, waarvan zij vol- Pfgens de artsen nooit geheel zal her stellen. Van V. droeg de zelfgemaakt, lij boksbeugel altijd bij zich, omdat hij een 'afrekening^ verwachtte van een groep jongelui. De officier van justi tie had tien maanden gevangenisstraf en onvoorwaardelijk tbr. geëist. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgevina OP DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS VOORSCHOTEN De Vikinggroep Leif Erikson opent zaterdag 27 april haar nieuwe thuishaven aan de Rouw kooplaan. De opening is om 11 uur door wethouder mr. T. C. Esselaar. NIEUWKOOP De Nieuwkoopse Oranjevereniging heeft voor de vie ring van Koninginnedag een voor jong en oud attractief programma op gesteld. Voor de kleuters begint het feest al op 29 april met kinderspelen en tractaties en een verrassing terwijl door de leden van het Oranjecomité aan de oudsten in het dorp bloemen worden aangeboden. Koninginnedag begint om 8.15 uur met carillonklanken uit de Nieuw koopse toren en om 8.30 uur zal een draaiorgel op het Regthuysplein fees telijke klanken laten horen. De kin deroptocht zal ditmaal in de morgenu ren plaatsvinden. Tussen half negen en kwart over negen zal de opstelling en de jurering zijn op het Regthuys plein en daarna zal de optocht door het dorp gaan via de Noordense weg door de Oranjebuurt en dorpscentrum. Bij de G«ref. Kerk zal de stoet wor den ontbonden. Van 10 tot 5 uur zal op het Regthuys plein een 'feestmarkt' worden inge richt met kramen en demonstraties w.o. pottenbakken. De kleinsten kun nen in de kleuterscholen van een pop penkastvoorstelling en een zeepbel lenshow genieten en de kinderen van de lagere scholen van filmvoorstellin gen in De Rank. Kinderen van 5e en 6e klassen kunnen om half elf deelne men aan zwemwedstrijden. Een nieuw punt in het programma is een demon stratie met politiehonden op het ijs baanterrein. De kinderen kunnen nog aan verschillende spelen deelnemen zo als stepwedstrijden, straattekenen, bingomiddag en in 'De Rank' zal voor de jeugd tot 13 jaar de beatgroep 'Pentonville' optreden. Voor oudere feestvierders is er een Oranjebal in het Parochiehuis. Voorts wordt er een autopuzzelrit ge houden die in samenwerking met de M.A.C. Rijnland is uitgezet. Eerste start is om 14 uur. D ekinderen zul len om 8 uur nog een lampionoptocht houden die zal leiden langs de beide bejaardentehuizen. In de gemeenteraadsvergaderingen van 1 en 8 april j.l. werd de huurver- lagingsaktie in de Merenwijk behan deld. Wat een slappe vertoning, we hadden het wel uit kunnen schreeu wen! Dat het antwoord van wethou der Ham goed gevonden wordt, is al onbegrijpelijk. Nog erger is het geza pige geleuter over rechtvaardigheid, harde(re) akties enz. De informatie die we aan Waal (PvdA) en Ampt- meijer (PSP) schriftelijk verstrekt nebben is niet gebruikt om de wet houder nader aan de tand te voelen. Alleen heeft Amptmeijer onze cijfers over de weigering naar voren ge bracht (280 i.p.v. 90 weigeraars). Een antwoord hierop is uitgebleven. Niemand durft nog keihard te zeggen dat de huren omlaag moeten. Vorig jaar heeft het gemeentebestuur een aantal verlagingsvoorstellen aan de minister gedaan. Zonder succes, maar welke politieke partij hoor je hiero ver? Over de rol van de bouwgiganten als veroorzakers van de asociaal hoge huren van woningwetwoningen spreekt niemand! De politieke partij en weten toch sinds de politieke avond in de Merenwijk dat de aan deelhouders een vette pot te verdelen krijgen! Vele heren hadden de mond vol over de ellende die het wonen in de Me renwijk veel gezinnen berokkent. In geuren en kleuren werd de helpende hand geboden aan de mensen met zeer hoge huurschulden. Maar wal kregen de weigeraars te horen? Dat ze hard aangepakt zullen worden, dat de kantonrechter ingeschakeld zal worden wanneer een dreigbrief geen resultaat heeft, etc. Het is een schan de dat talloze gezinnen, die elke maand opnieuw met veel moeite de eindjes aan elkaar moeten knopen en sinds februari de moed hebben om Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor 1,75 van de huur in te houden, zo'n antwoord krijgen. Het betaalbaar ma ken van de misdadig dure nieuwbouw wordt gezien als een misdaad. Met het 'oplossen' van de problemen is al een begin gemaakt. Eeft aantal gezinnen die al tijden een krankzin nig groot gedeelte van hun inkomen aan huur betaalden hebben ergens an ders in- de stad een goedkoper huis gekregen. Is dit een oplossing voor de grote aantallen Merenwijkers die 1/5. 1/4 en soms zelfs 1/3 van hun loon aan huur verwonen? Is dit een oplos sing voor de minstens 2500 urgent woningzoekenden, van wie ruim drie vierde een smalle portemonnee heeft? Heren van de gemeenteraad, jullie hebben ons in de kou laten staan, maar geloof maar niet dat jullie ons de moed hebben doen verliezen. Jul lie onwilligheid en/of kortzichtigheid sterkt ons alleen in de overtuiging dat we moeten vertrouwen op onze ei gen kracht. IJ. 11. W.-Merenwijk p.a. A. W. J. Rodenburg, Kiekendiefhorst 5, Leiden. WOENSDAG 17 APRIL Schelpenknde 6. 8 uur- Tuinbouw cn Plant kunde, lezing .1 L. Mol. tuinarchitect, ge meente Den Haag. Dijkstraat a. 10 tot 11 uur spreekuur soct aio raadsvrouw. Gerecht 10. 4.30 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DONDERDAG 18 APRIL Stadhuis. 6 tot 8 uur: spreekuur sociale raadsvrouw VRIJDAG 19 APRIL Lancebrug 03. 8 uur- Vergadering van ko mende werelddictator' in het kader 'De Bij bel actueler dan de krant." Hartchrugkerk- 8 uur uitvoering Triton Col lege Choir, afsluiting europese concerttour ZATERDAG 30 APRIL Den Burcht. 8 uur: toneelavond Ons Grunne- gerlaand. m m.v. Leids Kamerorkest. Vestestraat 40. imcrotheater chr. toneelgroep Imderium 8 30 uur Imperium met premiere van Keer-omme'. motleven uit het boek Eze- chiül. Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering Werkmans Uilskracht. ZONDAG 21 APRIL Koord Studio. Oude Rijn 88: huismuziekmid- dag (3.15 uur! APOTHEKEN IN REGIO LEIDEN De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Lelden wordt waarge nomen van vrijdag 12 april tot maandag 15 april 's morgens 8 uur door de apotheek Reyst Steenstraat 35 Lelde nen de apotheek Voorschoten te Voorschoten. Tevens op zater dag tot 1 uur door de Oegstgeester apotheek Wilhelmlnapark 8 Oegstgeest. Van maandag 15 april s morgens 8 uur tot vrijdag 19 april wordt de dienst waargeno- nen door de Zuider apotheek. Lammen- schansweg 7. Leiden en de apotheek Van Breest Smallenburg Loevestein Leiderdorp FILMS IN LEIDEN TOT 18 APRIL Studio: Steenstraat 39. tel. 33210, Jesus Christ Superstar, dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. zo 14.30, 16 15, 19 en 21.15 uur. Lldo: Steenstraat 39 tel 24130. 'Papillon.' 18 Dag. 14.30, aü uur. Luxor: Stationsweg 19 tel. 21239 'Lolls de Funès als taxichauffeur.' dag. 14.30, 16.45, 19 en 21.15 uur Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. 'Paul Bel- mondo', 19 en 21.30 uur. Kindermatinee '101 Dalmatlërs' (Walt Disney) dag. 14.30 uur, paasdagen 4.15 en 16.30 uur. Camera: Ilogewoerd 49-51 tel 24919 'The Bridge on the Rlver Quai, 14 J. 20.00 uur Kindermatinee 'Ah Baba en de 40 rovers' Ie dere middag 14.30 uur. Paasdagen 14 en 10 15 uur. Nachtvoorstelling. 'The last pictu re show', 18 j. vr en za. 23.30 uur. Hex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 'Het dulvelsmasker van Tang'. 18 j. Tijden zie Trianon. 2e paasdag als zondag. TENTOONSTELLINGEN Drukkerij De Bink Leiden. Rooseveltstraat 3: etsen, schilderijen en drukwerk van Nlko Koomen, tot 30 april. Maandag tot vrijdag van 10 tot 18 uur, zaterdag van 13.30 tot 15 30 uur Expositiezaal Pieterskerkgracht 9. Leiden: graphics van Hab van den Wijngaard, move ments van Poter Pecrcboom en paintings van Thomas de Bruyn. Van 17 tot 30 april. Open maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur LEIDEN Bezoekuren Ziekenhuizen: Diaconessenhuis. lo kt dagelijks van 11 00-12 00 uur van 15.45- 16.30 uur en 18.30-19.30 uur 2e en 3e kl dag 15 45-16.30 uur en 18 30-19.30 uur Kinderafde ling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag -14 00-KL00 uur voor overige familieleden. St Elisabeth ziekenhuis klasseafdelingen. Vol wassenen dag. v 11.15-12.00 uur en van 14- 14.45 uur en van 18.45-19.45 uur. kraamafdc- ling dag van 11.15-12 uur (alleen voor echt- gen i v 13-16 uur en van 18.45-19.45 uur, kin derafdeling xlag van 15 tot 18.30 uur, 3e klasse dag van ,14 tot 14.45 uur en van 18.45 tot 19.45 uut, kraamafdellng dag van 15 tot 16 uur en van 18.45 tot 19.45 uur, kinderdaf- del dag van '15 tot 18.30 uur. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur. zondag 11-12 uur en 14-15 uur, eerst# klassa de gehele dag. Annakliniek Dag 13.30 tot 14.30 uur en van 18 tot 19 uur. Academisch ziekenhuis, Voor alle patiënten ihehalve, kinderen) zijn de bezoekuren als volgt; Elke dag 15 tot 16 uur, 18 tot 20 uur, Voor de prematurenafdellng gelden do volgende bezoekuren (alleen voor ouders): maandag t.m. vrijdag 18.30 tot 18.45 uur, Zaterdag en zondag van 15.30 tot 15.45 uur. Bezoek aan ernstige patiënte. Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. ALPHEN AAN DEN RIJN. Rijnoord, le en 2e klas 11-11.30. 13.30-14 IS cn 18.30-19.30 u, 3e klas 13.30-14.13 en 18.30- 19 30 uur, Kraamufdeling 13.30-14.15 uur al leen voor echtgenoten 19-20 uur. Kinderafde !;ng 15-15.30 u alleen voor ouder» 18.-18.30 uur. LEIDEN Het afgelopen weekeinde is er weer flink wat leder ontvreemd uit de kledingmagazijnen aan de Haarlemmerstraat. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden uit twee kledingmagazijnen aan deze straat le ren jasjes en vesten gestolen, nl. drie korte en drie lange leren jasjes plus drie leren vesten ter waarde van 2280 uit de ene zaak en een aantal leren jasjes uit de andere zaak. In de eerste werd de voordeur geforceerd en bij de tweede zaak een ruit inge slagen. In de nacht van maandag op dinsdag werd van een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat de ruit vernield, waarbij leren jasjes op de vloer wer den geworpen, kennelijk om ze mee te nemen. Bij onderzoek werden twee jasjes gevonden op de Haarlemmer straat en in de Jas Vossensteeg. LEIDEN Op 21 april houdt de zwem- en polovereniging De Zij 1- L.G.B. haar strandloop aan de Lange- velderslag te Noordwijkerhout. Gelopen zal worden over 4, 8 en 12 km, ingeschreven kan worden aan de start om 12 uur. LEIDEN Op zaterdag 27 april houdt de afdeling Leiden en Omstre ken van de Kon. Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen in de Ge hoorzaal het 33 ste zangconcours. Meer dan 20 koren hebben zich voor dit concours opgegeven. Om half 11 wordt het concours geopend. LEIDEN Afgelopen vrijdag is de 9 jarige Marco van Britsum uit het Jac ques Urlusplantsoen in het Acade misch ziekenhuis overleden aan een hoofdletsel. Dit had hij opgelopen, toen hij op 22 maart bij het verlaten van de LOM-school aan de Rijnsbur- gersingel van de trap viel. LEIDEN Ondertrouwd: J de Roode en -M Li ft voet. J W II N'oordervliet en Y E van Duvenboden. A J Kleingeerts en L van Cooten. G G Persyn en R M A Blom. J Ver hoeven en L M Fachbach, F Ens en M H Dokkum. B Monlanje en C Kanis, J Klein en N J C Bckooy. M N J M Arnoldy en A J M A Beurtng. C Otto en C F C Berkhout. A L Janssen en J M M van Beek. G P Spruijten burg en JH J Bakker. G C II Kriek en M A N Verkade. L M Tuljthoff en J II M Starren- burg, P C A Vesseur en F A M J Vosters. F G Crama en I M J Dekker. T F A H van Dam en C Homborg. H G Hllgevoord en I J M Hesselink, W de Wolf en W E Wijntjes, A Ruis en G J Haasnoot. JAM Vermist en A van Klaveren. W M van der Vlugt en L J Hartmann. J E Waal en G M del Prado i-iii 1 Project volgend jciar opgeleverd Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gisterochtend werd in de Merenwijk de eerste paal geslagen voor een projekt van 181 eengezinswoningen, 39 tweekamerflats (beide bestemd voor verhuur). 50 schakelburigalows en 36 splitlevelwoningen, (beide bestemd voor de verkoop). De paal werd gelslagen door ir. H. de Kiewiet, hoofdingenieuer- Directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in de provincie Zuid Holland. De verhuurwoningen worden in de premiesector gerealiseerd en gefinan cierd door de verzekeringsgroep Delta Lloyd. Van Wijnen Projectontwikke ling B.V. ontwikkelde samen met het architectenbureau Gerritse (Dor drecht) de bouwplannen. De gemid delde huurprus van de eengezinswo ningen zal naar verwachting ongeveer 360 per maand gaan bedragen en die van de 2-kamerflats 240 per maand, exclusief servicekosten. De veroopprijzen van de schakelbunga lows zijn vanaf 165.000 en van de splitlevelwoningen 152.000. De heer Kiewiet merkte nog op, dat de woningbouw in de Merenwijk goec} op gang is gekomen en dat het bouw- tempo in de Leidse agglomeratie op het ogenblik relatief hoog ligt, hoger dan in de rest van Zuid Holland. De nieuwe woningen zijn gesitueerd op een terrein in het verlengde van de IJsselmeerlaan en zullen over ruim een jaar kunnen worden opgeleverd. Hoewel de gemeente een hoge bebou- weingsdichtheid eiste is er in l—t ge val van de eengezinswoningen niet ge kozen voor hoogbouw, maar voor een specifieke verkavelingsvorm waarbij de woonblokjes aan weerszijden van een doorgaand voetgangersstraatje zijn gegroepeerd. Om de 4 a 5 wonin gen overlappen zij elkaar over de breedte van een woning. Bij iedere woning is een tuintje. De tweekamerflats worden opgenomen in een vierhoog flatgebouw. Wat de groenvoorzieningen betreft: tussen de woonblokken komt een aantal veldjes, die voor een deel als speelgelegenheid voor kinderen te gebruiken zijn. LEIDEN Gisterochtend werd in de Merenwijk een nieuwe kinderkantine geopend in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad. De kantine is bestemd voor kinderen van de kleuter- en lagere school, die tussen de middag over blijven. Hieraan is in de Merenwijk sterke behoefte, in de eerste plaats omdat veel moeders moeten werken om de hoge huren te kunnen betalen cn in de tweede plaats omdat er voorlopig nog geen school zal zijn in de nabijheid van de woningen, die op dit moment helemaal in de uithoeken van de Merenwijk worden opgeleverd. Het is voor de kinderen uit deze woningen te ver om tussen de middag helemaal naar huis le gaan, ook omdat de wegen nog slecht en ge vaarlijk zijn. In de kantine kunnen de kinderen in aanwezigheid van een leidster hun brood opeten in een gezellige sfeer en zich verder vermaken. Ook buiten kan er gespeeld worden. De kinderen kunnen ingeschreven worden voor elke dag maar ook moeders, die af cn toe eens een hele dag voor zich zelf willen hebben kunnen hier hun kinderen een dag laten overblijven. De kantine is de zesde in Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3