Ulster: 1000 doden Jaworski roept rechter te hulp KIEZERS MET DE HEL BEDREIGD Actie dreigt om Zestienhoven Waarnemers achten cijfers nog te laag In deze krant Het Kwartet Referendum over echtscheidingswet in Italië 3ELFAST (Reuter) - Meer dan dui- ;end mensen zijn al gedood in de nu /ijf jaar durende Noordierse nacht- 1 nerrie. Dit cijfer is nog niet officieel levestigd door de veiligheidsdienst tn volgens waarnemers die hun eigen ijsten bijhouen nog te laag. Drie weken rust Als geld voor herstel uitblijft Stabiel Meer oliewinning bij Schoonebeek Frontale botsing, dode en drie zwaar gewonden Prins Bernhard bewonderde ebbenhouten beeldjes Tekort op Japanse betalingsbalans De selectie van nieuws leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet WOENSDAG 17 APRIL 1974 55ste jaargang no. 13 vooraanstaande prol christelijke dagbladen tstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Cironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ROME (UPI) De Vaticaanse nieuwsmedia gaven gisteren uitvoerig een verklaring weer van de bisschop van Genua, Guiseppi Slri, dat alle Itali anen die straks ten gunste stemmen van de handhaving van echtscheiding 'voor het tribunaal van God moeten verschijnen'. 'Een mens is vrij om een zondaar, een moordenaar en een dief te zijn, zoveel hij maar wil. Evenzo is hij vrij om naar de hel te gaan of naar het paradijs', aldus de bisschop in zijn preek op eerste paasdag. Hij doelde daarmee op het naderend referendum over al dan niet afschaffen van Italië's drie jaar oude echtscheidingswet, die voor het eerst echtscheiding mogelijk maakt. Dat referendum wordt gehouden op 12 mei. Recente peilingen hebben toenemende steun voor de wettelijke mogelijk heid van echtscheiding aangetoond. Vorige week bleek bij zo'n steekproef dat 50,3 percent van de ondervraagden er positief tegenover staat en 35,7 percent afwijzend. Om nog even de kardinaal te citeren: 'Gelovigen weten hoe zich te ge dragen. Als zij 'neen' zeggen tegen de uitbanning van de echtscheiding laat zij dan niet denken dat zij in overeenstemming handelen met God al zal ik niet zeggen in welke mate ernstig of niet ernstig... Zij zullen moe ten begrijpen dat allen voor het tribunaal van God moeten verschijnen. En van dat tribunaal is geen terugkeer mogelijk'... 'olgens de persdiensten van leger en politie in Belfast, iie zoveel mogelijk coördineren om liun cijfers gelijk te louden is het aantal doden nu 996. hun cijfers sluiten dan weer een ongelukken in zoals dat van vo- ige maand in Armagh, toen de poli- iie twee in burger geklede soldaten i oor sluipschutters aanzag en dood- choot. Ook hebben zij geen betrek- a ing op de slachtoffers die in de Ierse epubliek vallen in reactie op het onflict in het noorden. Leger en po- tie houden zich strikt aan de om- :hrijving 'slachtoffers van terroristi- che actie'. )e Belfast Evening Telegraph publi eerde echter donderdag reeds een jst van duizend doden over zijn bei- e middenpagina's. Deze lijst omvatte Heen diegenen die in Noord-Ierland 'aren omgekomen. Sinds die werd ge- ubliceerd zijn er nog eens vier per- ]unen gedood, waarmee het dodencij- er op 1004 moet zijn gekomen. De Tweehonderd jonge I itlfast Evening Telegraph schreef in Noordieren kwamen jijn introductie van de dodenlijst: Vijf jaar zijn we verder en er is nog Enteren m ons land een teken te zien dat wat er gebeurt aan voor een verblijf 1 lisschien zal ophouden. Het leven van drie weken. Een t at wij leiden is een soort handeltje, verpleegster houdt de esloten door mannen van geweld. niim OUf> doodd oor terreur is even voorspel- ™im een Jaar ouae aar en onvermijdelijk geworden als M°na Liiia vast. De et ondergaan van de zon. kleuter is al voor de tweede maal hier. iledwongen spion e Nationale raad voor de burger- ichten NCCI heeft dinsdag 1 ezegd dat Kenneth Lennon, die het (gelopen weekeind werd vermoord, óór zijn dood heeft verklaard dat de ritse politie hem heeft geprest om oor haar te spionneren bij opstandi- e Noordierse groeperingen. Lennon, ie het afgelopen weekeind aan de and van Londen in een greppel werd evonden, heeft dit kort voor zijn ood aan de NCCL meegedeeld, zo ïeldde de organisatie. De man, die de erse nationaliteit bezat, werd gedood iet een enkel schot in het achterhoofd een methode van executie die het ver boden Ierse Republikeinse Leger IRA reserveert voor verraders. Lennon's 17 pagina's tellende verkla ring werpt 'fundamentele vragen op over de handelwijze van de afdeling binnenlandse veiligheid (special branch) van de Britse politie', aldus de secretaris-generaal van de NCCL, Martin Lojiey, in een brief aan minis ter van binnenlandse zaken Roy Jen kins. Droog en zonnig weer, maar plaatselijk ook enkele wolken velden. Matige, overdag af en toe krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximum-temperatu ren van 9 graden vlak aan zee tot 14 graden in het oosten en zuiden van het land. Morgen en overmorgen: j droog en zonnig met plaatselijk nachtvorst. Morgen zon op: 05.38 onder: 19.42 maan op: 03.46 onder: 15.30 ADVERTENTIE Van een verslaggever ROTTERDAM Als de gemeente raad van Rotterdam morgen geen geld beschikbaar stelt voor herstel van de landingsbaan van Zestienhoven, gaan de werknemers op de luchthaven de binnenstad van Rotterdam met vracht auto's en andere voertuigen blokke ren. Pas wanneer een luchtvaartonderne ming als gevolg van zo'n gemeentebe- sluit haar diensten op Zestienhoven staakt, wordt overgegaan tot bezetting van het vliegveld. Maar de voorzitter van het comité van werknemers, J. Eger, verwachtte gisteren n iet dat het, zover zou komen. Hij zag aanwijzin gen dat de tegenstanders van de lucht haven 'tot rede zijn gekomen'. De Nederlandse vereniging voor luchttransport NWL, waarbij werk- ASSEN De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zal het olieveld Schoonebeek (het grootste van West- Europa) gaan beschouwen als een nieuw veld. De investeringen zullen groot zijn, maar het is verantwoord door de ontwikkeling van de olieprij zen, aldus ir. J. P. M. Bongaerts, di recteur van de NAM. Het veld is in exploitatie sinds 1947 en tot nu toe werd met allerlei hulpmiddelen acht tien procent naarboven gehaald. Men -.vil er nu voor 250 miljoen in vesteren om met hogedrukstoom meer olie uit het veld te winnen. De bouw van stoomcentrales en de overige werkzaamheden zullen een zeer be langrijk werkobject voor zuidoost- Drente worden, aldus ir. Bongaerts. Hij heeft verder meegedeeld dat op Ameland een gasveld is aangeboord, waarvan dc test één miljoen kubieke meter per dag heeft opgeleverd. gevers op Schiphol en Zestienhoven zijn aangesloten, stuurde gisteren een verontrust telegram naar de Rotter damse raad. De reparatie is voor de werkgelegenheid en voor het nationa le luchtvaartbeleid noodzakelijk, aldus de NWL. Maar het Anti-bulderbaancomité pu bliceerde gisteren een technisch rap port waaruit blijkt dat voor h et her stel maar 2,5 miljoen gulden nodig is. 'S HEERENBERG De 70-jarige J. H. Boekelder uit Azewijn (gemeente 's Heerenberg) is dinsdagochtend oin het leven gekomen toen de auto waar in hij meereed in zijn woonplaats op de linker weghelft raakte en frontaal op een tegenligger botste. De 33-jarige zoon van het slachtoffer, die de auto bestuurde, diens 7-jarig zoontje en de 52-jarige bestuurder van de tegemoet komende auto raakten zwaar gewond ADVERTENTIE Vanaf 17 april wacht u een goed, gezellig en betaalbaar onthaal in het La Boca 'Bief en Bier' petit-restaurant aan de Kruiskade 59, Rotterdam, (naast Lumière-theater) Prins Bernhard was gistermid dag in het expositiegebouw van Madurodam aanwezig om ee-i verzameling Makonde-ebbenhou- tcn beeldjes te kunnen beivon- deren, die daar door de heer Malde (rechts) uit Oost-Afrika, op aanraden van de Prins, ge- exposeerd worden Het is moge lijk uit de collectie authentieke primitieve en moderne stukken, die het resultaat van veertig jaar verzamelen in Tanzania zijn, aankopen te doèii. Overleg overhemdjes vastgelopen WASHINGTON (UPI, Reuter) De speciale aanklager voor de Wa- tergate-zaak, Leon Jaworski, heeft de hulp van de rechter ingeroe pen om geluidsbanden en documenten van het Witte Huis los te krij gen. De special branch zou Lennon tot spio neren hebben gekregen onder bedrei ging met strafvervolging wegens zijn rol bij een incident in Noord-Ierland. Binnenland Entiiovens memoires 7 Buitenland Democratie in Syrië 9 Kerk Dr. Kraan en Uri Keiler 2 Sport Knobel zoekt steun bij VVO\ 11 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept en puzzel 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Familieberichten - 12 Hij heeft een federale rechtbank ge vraagd president Nixon te bevelen 46 geluidsbandjes met gesprekken, die betrekking hebben op het Watergate- schandaal, aan de justitie over te dra gen. In zijn toelichting zegt Jaworski, dat het overleg met Nixons advocaat S.. Clair op dit punt is vastgelopen. Hij kreeg geen toegang tot het mate riaal dat hij nodig heeft. Jaworski zegt, dat de stukken waarom hij gevraagd heeft, van belang zijn voor de processen tegen zeven van Nixons vroegere medewerkers, die al lemaal officiëel zijn aangeklaagd voor hun rol in de Watergate-zaak. Alle ze- '•en hebben zich volgens de aanklacht schuldig gemaakt aan strafbare feiten bij hun pogingen om het schandaal in de doofpot te stoppen. Tot dit zeven tal behoren oud-minister van justitie John Mitchell, die momenteel al voor een omkopingszaak terecht staat, en de topadviseurs Bob Haldeman en John Ehrlichman. Hun processen moeten op negen september beginnen. Jaworski wil, dat de rechtbank in zijn dagvaarding voor de president de li miet stelt op 23 april. Dat is twee da gen voor de laatste dag, ^aarop Nixon antwoord kan geven op een andere dagvaarding: 25 april loopt de termijn af, waarbinnen de juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden de bandjes en documenten wil heb ben, die zij nodig heeft voor haar on derzoek. Deze commissie gaat na of er aanleiding is om een procedure tot af zetting van Nixon te beginnen. Ook WÊÊÊÊÈÊÊÊÊmmÈÊmÊÊmmmmÊ™ De voorgestelde werken (kosten ƒ5.4 miljoen) zouden een verzwaring van de baan betekenen, er dus gebruik door lawaaieriger vliegtuigen. Wegens onzekerheid over deze zaken werd twee weken geleden al de b eslissing in de gemeenteraad aangehouden. Het comité vindt dat Zestienhoven geen enkel economisch belang i n de streek dient, en alleen een uitlaatklep is voor alles wat Schiphol niet noodzake lijk vindt om vast te houden. TOKIO De Japanse betalingsbalans sloot over maart met een tekort van 1,02 miljard dollar. Over de vooraf gaande maand was er sprake van een nadelig saldo van 1,22 miljard dollar en over maart 1973 van één van 1,09 miljard dollar. De Japanse handelsba lans over maart toonde een nadelig saldo van 370 miljoen dollar, vergele ken met een tekort van.690 miljoen dollar over februari. In Engeland werd kapitein Mark Phillips in het paasweekende door een paard op zijn tenen getrapt. Gelukkig had hij niets gebroken. Details van het ongeluk waren niet bekend, meldt UPI uit Barnstaple. Wat deze krant betreft mag dat zo blijven. Ook de echtgenoot van prinses Anne heeft recht op een privéleven. Geen bericht dus. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: Jaworski de congresleden zijn er niet in ge slaagd door overleg het nodige mate riaal van het Witte Huis te krijgen. Zowel aanklager Jaworski als de com missie willen bandjes met gesprekken van Nixon met zijn medewerkers. Maar Jaworski wil meer dan de con gresleden. De aanklager wil ook band jes met gesprekken, die mogelijk op heldering kunnen verschaffen over de onverklaarbare gaten, die op andere geluidsbandjes zijn ont-taan Een medewerker van het Witte Huis heeft gezegd, dat Nixon niet bereid is om alles wat de commissie van het huis van afgevaardigden heeft ge vraagd, over te dragen. ADVERTENTIE STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) voor 2 personen 300 gr. kalfsvlees - 30 gr. boter - 1 theelepel majoraan 5 eetlepels water-1 eetlepel tomatenketchup 7 potje zoetzure rode paprika - 70 zoetzure uitjes -1 kop geweekte rozijnen 1 theelepel maizena zout en peper (naar smaak) Kalfsvlees met rozijnen, zoetzure paprika en uitjes. Kalfsvlees fn dobbelsteentjes snij den, bruin braden in boter. Toe voegen: de rozijnen, majoraan, zout en peper, water, tomaten ketchup, zoetzure rode paprika (uitgelekt!), zoetzure uitjes, 30 mi nuten laten sudderen, saus binden met maïzena. Opdienen met stok brood of droge rijst. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1