afleer mogelijkheden voor ruggaaf van belastingen Kalk in botten kan radioactief gemeten worden on./Shell wil affinaderij in jaoedi Arabië Vrachtstad Israël lijkt van de baan Sor andere regeling voor gehuwde vrouw Amrobank' Geen deel aan financiering staalbedrijf Rhodesië Japan maakt studie van inkomenspolitiek Toepassing nieuwe techniek in Petten? reer sterke rijsstijging ESO-landen Oktoberoorlog spelbreker Middénstandsbank leent 50 miljoen DOW JONES INDEX New York nauwelijks prijshoudend hV/KWiAfiffiET WOENSDAG 17 APRIL 1974 FLN ANCIKN EN ECONOMIE TPN0ZHS13/L13 fj één onzer redacteuren yf H'AlAG De mogelijkheden voor teruggaaf van loonbelasting, wanneer men niet in de in- elasting wordt aangeslagen, verschillen van die van voorgaande jaren. Dit is een gevolg van wijzigde wettelijke bepaling, dat de gehuwde vrouw voortaan zelfstandig over haar arbeidsin ten belasting betaalt. Belangrijk is ook, dat de aanslaggrens, waarboven men inkomstenbelas- betaalt, is opgetrokken van 18.000,- naar 25.000. gehuwde vrouw zelfstandig be- ig moet betalen, zal ze ook zelf- ig om teruggaaf van belastingen :n vragen. Voor de vrouw die l-jiele vorige jaar gehuwd is ge- bestaat een mogelijkheid tot te- wanneer ze niet het hele jaar gewerkt, of wanneer zij hoge af- •e posten heeft in verband met trekking. De kans op teruggaaf de vrouw die in 1973 is ge- rd, is in het algemeen klein, om- roor haar over het gehele jaar de belastingvrije som (het gedeelte het inkomen, waarover geen be- ig verschuldigd is) geldt. innen ongetrouwde en getrouwde man loet zich de mogelijkheid van te ruggaf in de volgende gevallen-voor: - Men heeft slechts een gedeelte van het jaar gewerkt (bijvoorbeeld vakan tiewerk). - Er waren hoge aftrekbare kosten, aftrekbare hypotheekrente, persoonlij ke verplichtingen, buitengewone las ten of giften. - De belastingvrije som is gedurende het jaar hoger geworden door bijvoor beeld: huwelijk (dit geldt niet voor de vrouw), meer kinderaftrek of het bereiken van de 65-jarige leeftijd. -Men is ongehuwd en in 1973 35 jaar geworden. Hoe? De manier belastingen om teruggaaf van te krijgen is niet ingewikkeld. Men moet een ingevuld en ondertekend teruggaaf bi 1- jet inleveren bij de inspekteur van de direkte belastingen van de plaats waar men op 31 december 1973 woon de. Dit biljet moet vóór 1 januari 1975 ingeleverd zijn. Na die datum wordt het niet meer behandeld. Al léén over 1972 kan nog een teruggaaf- biljet dat is ingeleverd voor 1 januari 1975 in behandeling worden genomen, indien het totaal van de teruggaaf meer dan 500 bedraagt. Bij een ver zoek om teruggaaf bekijkt de inspec teur ook of en in hoeverre men te vens voor een teruggaaf van de pre mie AOW/AWW in aanmerking komt. De volgende teruggaafbiljetten zijn te verkrijgen op de inspecties der direc te belastingen: - het T-biljet voor ongehuwden en gehuwde mannen, - het TG-biljet voor de vrouw die het gehele jaar 1973 gehuwd is ge weest. Voor de vrouw, die in het jaar 1973 in het huwelijk is getreden bestaat geen afzonderlijk teruggaafbiljet in verband met haar geringe kans op een teruggaaf. In het weinig voorko mende geval dat er voor haar toch recht op teruggaaf bestaat, kan zij bij de inspecteur een 'aangepast GU-bil- jet' vragen, premie AOW Premie Als de man van een werkend echtpaar voor dat jaar geen aangifte behoeft te doen voor de inkomstenbelasting en premieheffing, en de ingehouden pre mies AOW/AWW van man en vrouw meer bedragen dan de maximale pre mie voor 1973 (ƒ2.916) kan men het teveel betaalde terugkrijgen. Een voorwaarde is wel, dat men het gehe le jaar getrouwd is geweest. Voor deze teruggaaf is een PH-biljet nodig, dat eveneens te verkrijgen is bij de inspektie. Ook dit biljet moet worden ingeleverd bij de inspekteur van de directe belastingen van de plaats, waar men 31 december woon de. AMSTERDAM De Amsterdam-Rot terdam Bank maakt geen deel uit en heeft geen deel uitgemaakt van een bankensyndicaat, dat een in Rhodesië te bouwen staalfabriek zou financie ren (zie onze vorige editie). De Am robank zegt wel, dat de European- American Bank, waarin zij met nog vijf Europese banken deelneemt, eind 1972 heeft geparticipeerd in leningen van drie staalfabrieken (Voest uit Oostenrijk, Klöckner en Neunkircher Eisenwerk uit West-Duitsland), die aan een Zwitserse debitrice werden verstrekt. Van enige relatie met investeringen in Rhodesië is de Amrobank hierbij nooit gebleken. European-American Bank heeft de leningen overigens kort geleden opgezegd en terugont vangen. TOKIO Japan bestudeert de moge lijkheid van het invoeren van een in komenspolitiek. Een en ander nu aan de Japanse arbeiders grote loonsver hogingen zijn toegekend. Verleden week kregen de arbeiders in de transportindustrie na een staking van 88 uur loonsverhogingen tot een maximum van 31 procent De Japanse zeelieden hebben een staking geannu leerd nadat hen een maandelijkse loonsverhoging van ruim ƒ360 was toegezegd. De Japanse regering gaat zich intensief bezig houden met de gevolgen van deze loonsstijgingen voor de industrieën van het land en voor het verband tussen lonen en prijzen. Een gezonde volwassen man heeft ongeveer 1,1 kilo kalk (calcium) in zijn lichaam hoofdzakelijk in de beenderen. Zoiets is tegen woordig in "n uurtje te meten, zij het dat je daar heel grote en dure apparaten voor nodig hebt. De gebruikte techniek heet in-vivo acti veringsanalyse, wat gelukkig tot IV\ A kan worden afgekort. Hoe dat werkt, beschrijft drs. J. G. Ackers van het Reactorcentrum Ne derland in het aprilnummer van Atoomenergie. één onzer verslaggevers jiSTERDAM De Kon./Shell voert momenteel besprekingen 1 de regering van Saoedi Arabië om in dat land een raffinaderij Iten petro chemische fabriek te vestigen. Met deze plannen zou- ettelijke miljarden guldens zijn gemoeid. Britse weekblad Petroleum Intel- ce Weekly weet te melden dat al emming is verleend voor beide scten die volgens het blad 3 mil- gulden vergen. Een woordvoer- 7an de Shell-groep ln Londen wil- p de berichten nog geen commen- geven. 1 Oil heeft volgens Petroleum In- jence toestemming gekregen voor 60ortgeilijk project. Elk van de e raffinaderijen zouden een pro- iecapaciteit krijgen van 500.000 1 van 159 liter per dag. (Ter ver- Icing: alle Nederlanders tesamen uiken per dag eenzelfde hoeveel- zodat elk van de raffinaderijen rincipe in onze nationale behoefte kunnen voorzien), ens het Britse weekblad kan vol- jaar reeds met de bouw van de >lexen in Saoedi Arabië worden innen waarna ze eind 1977 of be- 1978 kurmen worden voltooid. rlangen .de presentatie van jaarverslag tateerde de Shell-directie onlangs verlangen van de Arabische lan- om te komen tot een eigen olie- istrie, terwijl zij in een later sta- i wellicht ook belangstelling zou- kunnen krijgen voor investerin- in de consumentenlanden. 'Deze len willen betrokken worden niet en meer bij de winning maar ook de volgende fasen van het proces', onstateerde een Shell-topman, die bij ook wees op de belangstelling lIJS In de 24 landen die bij de snisatie voor Economische Samen- klng en Ontwikkeling zijn aange- en zijn de kosten van het levens- erhoud in de twaalf maanden tot I fc-bruari gemiddeld met 12 pro- t gestegen. In 17 landen stegen de zen met meer dan 10 procent. Van industrielanden had Japan de »tste prijsstijging, namdlijk 26,3 r de gemiddelde prijsstijging van procent zegt de OESO dat hierin versnelling van de inflatie in de maanden tot eind februari 1974 uitdrukking komt, voornamelijk wrzaakt door.de prijsverhogingen ruwe olie. Op jaarbasis ging het ongeveer 16 procent. Japan, de Verenigde Staten en Ca- a stegen vooral de prijzen van le- «middelen. In de Verenigde Staten gen de kosten van het levensonder- id met 10 procent omhoog, in Ca- a met 9,6 procent. In Europa werd omvang van de prijsstijging gedeel- jk bepaald door het regeringsbe- I ten opzichte van dd olieprijzen. I Zwitserland bijvoorbeeld zorgde 1 verlaging van de prijs van huis- indolie in februari voor een daling 1 het algemene prijsindexcijfer, [prijzen stegen het meest in de ïe minder ver geïndustrialiseerde [SO-landen Griekenland en IJsland, pielijk met 33,4 procent en 33,2 pro- it. In Nederland was de stijging tt verhouding klein, te weten 8,5 kent. de andere landen kwamen de vol- nde prijsstijgingen voor (in procen- i): Australië 13,2, Nieuw-Zeeland 2, Frankrijk 11.5, West-Duitsland Italië 13.2, Engeland 13.2, België i Luxemburg 8.3, Denemarken 13.5, fland 13.5, Oostenrijk 8.4, Finland 4, Noorwegen 8.8, Portugal 19.3. anje 14.2, Zweden 10.2, Zwitserland 0 en Turkije 19.2. die Iran heeft gehad voor de vestigin gen van een raffinaderij in België. Shell staat, zo zei de directie toen, niet afwijzend tegenover akkoorden met olielanden over de bouw van raf finaderijen en aanverwante industrie, maar het concern vreest wel de risi co's die aan dergelijke overeenkom sten kleven, omdat de landen in kwes tie de akkoorden van de ene op de andere dag kunnen veranderen. Een andere handicap voor de maatschap pijen is dat het vervoer van oliepro- dukten als bijvoorbeeld benzine en nafta veel duurder is dan het trans port van ruwe olie, omdat in de mammoettankers meerdere comparti menten voor de verschillende produk- ten nodig zijn. Conferentie De berichten over de vestiging van raffinaderijen in Saoedi-Arabië komen na een conferentie van Arabische lan den in de Libische hoofdstad Tripoli waar was gepleit van petrochemische alsook kunstmest- en staalfabrieken in het Midden-Oosten. De ministers die aan de conferentie deelnamen beslo ten hiervoor een fonds te stichten. Hoe groot dit zou moeten zijn is niet bekend gemaakt maar waarnemers in Tripolis menen te weten dat het hier gaat om een minimumbedrag van 36 miljoen dollar in de komende tien jaar. De ministers dringen er bij hun regeringen op aan de ontwikkeling van een eigen grondstoffenindustrie zo krachtig mogelijk ter hand te ne men en alle mogelijke moeite te doen voor de opbouw van een industrie die halffabrikaten en eindprodukten ver vaardigt, vooral ijzer- en staalproduk- ten en chemicaliën. Inmiddels heeft het hoofd van het Amerikaanse Federale energiebureau William Simon tegengesproken dat er tijdens het Arabische embargo op de levering van olie aan de Verenigde Staten olie uit Saoedi-Arabië naar Amerika is 'doorgesijpeld'. De olie die in november en december in Ameri kaanse havens is aangekomen is al voor de instelling van het embargo op 16 oktober van het vorige jaar ver scheept, aldus Simon. De prijs van de olie die in januari en februari is aan gekomen, 3.58 dollar per vat afgele verd in Amerikaanse havens, bewijst volgens hem dat ook die olie al voor 16 oktober was verscheept Studies van de totale hoeveelheid kalk in het lichaam zijn uitgevoerd in ziektegevallen met bekende of ver moede ontkalking van de beenderen. Ook voor een aantal andere lichaams bestanddelen kan de totale hoeveel heid met IWA vrij eenvoudig wor den bepaald. En dat kan voor medisch onderzoek nieuwe mogelijkheden bic den. De techniek is in wezen geweldig sim pel. Activeringsanalyse zoals die al ja ren met succes wordt toegepast houdt in dat een te onderzoeken voorwerp of monster wordt bestraald met neu tronen, rondvliegende bouwstenen van atoomkernen. In het begin kon dat alleen door het een tijdje in of vlak naast de kem van een atoomreac tor te leggen. Dat gebeurt nog wel, maar de laatste tijd zijn er ook losse neutronenbronnen beschikbaar, zodat activeringsanalyse niet meer aan de beschikbaarheid van een onderzoekre- actor is gebonden. Tijdens de bestraling wordt een aan tal neutronen 'ingevangen' in de ker nen van atomen in het monster. Die kernen worden daardoor in het alge meen radioactief. En het aardige is dat ze daarna gammastraling gaan uit zenden (een extra doordringend broertje van röntgenstraling) van een golflengte die per atoomsoort ver schilt cn bekend is. Die gammastra ling kan worden gemeten, waarna de aanwezige hoeveelheid van bepaalde atoomstoorten bijvoorbeeld calcium kan worden uitgerekend. meten, maar wel 'grotere' bestandde len van het lichaam, zoals die 1,1 kilo kalk. Het is dus niet nodig om een mens een poosje in een kernreactor te stop pen dat zou ook dodelijk zijn, daar zit niet voor niets zoveel staal en be ton omheen. Je kunt iemand met een gepaste neutronenbron voorzichtig be stralen, en dan in een uiterst gevoeli ge Tichaamsteller' in een klein half uurtje opnemen wat er aan specifie ke gammastraling terugkomt. Belasting ---i Gevoelig Uren staren op je Franse pennetje, zo nu en dan een felle slag, en de wetenschap dat het daaronder in je leefnet langzamerhand toch een drukte van belang wordt: wat kan de sportvisser zich nu eigenlijk nog méér wensen? Haast niets, laat ons eerlijk zijn. En dan plotselng wordt het alles geel en blauw voor Je ogen en ben je, ook als 65-plusser in ruste, gewoon ver lóren. Het Franse pennetje mag springen of wegschieten er is, zo blijkt ineens nog ónder lokaas op de wereld. Een handvol sinaasappelen bijvoorbeeld. Zomaar tegeef. De 'Meisjes van Maroc' zijn weer ln touw. Of je ook even beet hebt Nederland vormt nog steeds een groeiende markt voor Marokkaanse sinaasappelen en mandarijnen. In het sei zoen 1972/73 stegen de hoeveelheden in Nederland inge voerde sinaasappelen tot 30.000 ton ten opzichte van 27.000 ton in 1971/72. Voor de Marokkaanse mandarijnen waren de cijfers voor 1972/73 20.000 ton en voor 1971/72 13.000 ton. Daannee is Marokko na Israël cn Spanje de derde leverancer van citrusfruit in Nederland. Citrusvruchten behoren op het ogenblik tot de belangrijk ste exportprodukten van Marokko. Nederland staat wat betreft de konsumptie in West-Europa per hoofd van dc bevolking bovenaan. Per jaar eet de Nederlander gemid deld 18,8 kilo sinaasappelen en mandarijnen, bijna 3 kilo meer dan het West-Europesc gemiddelde. Teneinde de aandacht van het Nederlandse publiek op het Marokkaanse citrusfruit te richten, zullen de zoge naamde 'Meisjes van Maroc' vanaf heden tot eind mei weer aktief in Nederland zijn. Namens het Marokkaanse regeringsbureau voor handels- en exportbevordering zul len zij zich overal in het land presenteren om met name voor de Maroc-sinaasappel propaganda te maken. Het is de derde maal dat deze aktie wordt gevoerd; de vorige twee jaar oogstte de campagne bijzonder veel succes. Embargo Het Amerikaanse ministerie van Eco nomische zaken heeft verleden week cijfers gepubliceerd waaruit blijkt dat in de periode november tot en met fe bruari niet-onaanzienlijke hoeveelhe den olie uit Saoedi-Arabië in de Ame rikaanse havens zijn aangekomen. In januari arriveerden ongeveer 250.000 vaten en in februari bijna het dubbe le. Simon wees erop dat de prijs van Arabische olie op 16 oktober tot 5.12 dollar per vat werd verhoogd (het gaat hierbij echter om een zogenaam de 'posted price', dat wil zeggen een fictieve prijs die alleen dient voor de vaststelling van de royalties en de be lastingen die de westerse oliemaat schappijen de produktielanden moeten betalen. De werkelijke exportprijs van de olie ligt gewoonlijk veel lager. Saoedi-Arabië heeft ook met klem te gengesproken dat het tijdens het em bargo olie naar de Verenigde Staten zou hebben uitgevoerd. Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie la ten weten dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat de olie die in de embargo-periode in de Verenigde Staten is aangekomen inderdaad voor 16 oktober is verscheept. Een woord voerder opperde de mogelijkheid dat de cijfers een verkeerd beeld geven doordat geen rekening is gehouden me vertragingen in de verscheping. Hij zegde toe dat de kwestie zal wor den uitgezocht. Het plan is een idee van de nu 68-jarige New Yonkse reder sclie oorlog van oktober 1973 een streep heeft gezet voor een internationale vraclitsitad in Israël, waardoor Israël als een soort 'tussenpersoon' voor de liele wereld zou fungeren. Het plan is een idee van de nu 68-jarige Uew Yorkse reder Julius Stulman. Volgens zijn al in 1947 op papier gezette gedachte zou de vrachtstad moeten dienen voor de ontvangst, de opslag en de afzet van allerlei produkten voor de gehele wereld. De producenten zouden daardoor worden verlost van de last van een feitelijke levering van de goederen. Ontvangstbewijs Volgens de grondgedachte van het project worden de goederen in laadkisten uit Ceylon Australië of waarvandaan ook naar de vracht stad getransporteerd, daar geregi streerd en opgeslagen, waarna de afzender een bewijs van ontvangst krijgt. Naarmate de vrachtstad meer van de grond komt en meer vertrouwen krijgt, zouden de pro ducenten hun ontvangstbewijzen van 'vrachtstad' zelfs kunnen ver handelen of als onderpand voor le ningen en kredieten kunnen geven- voordat de feitelijke verkoop tot stand is gebracht. Uiteindelijk zou den die ontvangstbewijzen volgens de Israëlische hoogleraar dr. Gillis zelfs het antwoord kunnen zijn op de monetaire wereldvraagstukken, door zelf een stabiele wereldvaluta te worden. Ondanks zijn revolutionaire ge- dachtengang en zijn politiek gela den achtergrond heeft het plan on telbare studies en commissies over leefd en was het in de eerste fase van concrete uitwerking gekomen toen de oorlog van Grote Verzoen dag vorig jaar oktober uitbrak. Verscheidene honderden hectares grond- bij Asjdod, de haven ten zuiden van Tel Aviv, werden voor een experiment met de 'vrachtstad' gereserveerd. Het valt nu op geen stukken na te zeggen wanneer het project weer tct leven zal worden geroepen, als dat al gebeurt, meent dr. Gillis. Internationaal klimaat Hij is zich ervan bewust dat de in ternationale situatie van Israel er oorzaak van zouden kunnen wor den dat het project een doodgebo ren kind wordt. De Afrikaanse lan den bijvoorbeeld, waarvan er veel de Arabische zaak goed gezind zijn, zullen hoogst waarschijnlijk geen zaken willen doen met 'vrachtstad' ook niet als zij te zij ner tijd zou worden beheerd door enigerlei internationale organisa tie. Ook zouden er grote ethische bezwaren tegen het project kunnen worden gemaakt, omdat men zou kunnen denken dat de technocra ten de wereldmarkten gaan mani puleren en beheersen. Toch ziet dr. Gillis in het plan ongekende mogelijkheden. Volgens reder Stulman is Israël het enige land, dat in aanmerking komt voor de vestiging van de vrachtstad. Het ligt centraal, het heeft zeehavens, voldoende grond en een op grote schaal academisch gevormde bevolking. AMSTERDAM De Nederlandsche Middénstandsbank gaat 50 miljoen 15-jarige kapitaal-obligaties uitgeven met een rente van 9,75 pet. De koers van uitgifte zal op 22 april worden bekendgemaakt. De inschrijving is op 24 april en de storting op 15 mei. De lening zal worden afgelost in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde aflossing is gedurende 10 jaar niet toegestaan. De lening heeft ten doel de middelen op lange termijnen te versterken, daar de uitbreiding van de kredietver lening zich voor een deel eveneens in de middellange en lange termijnen voltrekt. Door de vorm van kapitaalo bligaties te kiezen waardoor de le ning is achtergesteld bij crediteuren versterkt de bank tevens haar ver mogenspositie. Per ultimo 1973 beschikte de NMB over 324 min aan kapitaal en open reserves. Aan achtergestelde conver teerbare obligaties stonden uit 14 min en aan kapitaal-obligaties 70 min. Het totaal van de gecombineerde balans bedroeg 12 miljard. De resul taten over het eerste kwartaal van 1974 zijn niet onbevredigend. NED FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gistoren 32%—*4 Unilever $38%—% Philips 8 11%Te en KLM $25%—26'i Opgave Hornblower and Weeks. Koersen in Montreal Biivls Uiwi lar A Che in H unity Nat. Gas Mush Ferguson Nul. ItehiMMcei Shell Canada IndUnt. Npuren IJ till. Ilbl. Sinds 10 apr. 843.71 181.99 88.09 70.89 720.0 11 apr. 844.81 181.21 87.36 70.88 719.9 16 april 861.23 183.73 87.39 70.75 723.1 Aaiid. Obl. lot. H. L. 10 apr. 11.160 13.310 1.755 690 634 11 apr. 9.970 13.360 1.716 558 730 16 apr. 14.533 14.450 1.781 1.063 359 Activeringsanalyse heeft twee grote pluspunten. Ten eerste is de methode uiterst gevoelig: er zijn bijzonder klei ne hoeveelheden mee te bepalen. Zo zijn bijvoorbeeld de spoortjes kwik in vis die een paar jaar geleden nogal in de belangstelling stonden, voor een belangrijk deel met activeringsanalyse gemeten. En ook de nog veel lagere concentraties kwik in zeewater zijn, met wat extra foefjes, op deze manier achterhaalbaar. Ten tweede kan het onderzoek in voorkomende gevallen worden uitge voerd zonder het betreffende voor werp te beschadigen. Daar zijn bij voorbeeld archeologen bijzonder ge lukkig mee, die van een potscherf of wat dan ook de preciese samenstelling te weten kunnen komen, ook wat mi nieme bijmengsels en verontreinigin gen betreft Dat kan helpen bij het bepalen van de herkomst, waardoor bijvoorbeeld oude handelswegen kun nen worden opgespoord. Die twee pluspunten komen samen in wat op het eerste gezicht een stout moedige uitbreiding van de actiwe- ringsanalyse lijkt: niet een potscherf of een plastic buisje met een chemisch bewerkt monster bestralen, maar een compleet, levend mens. Ook die zal dat in principe onbeschadigd door staan. Daarbij past natuurlijk een kleine re serve: straling is in principe niet ge zond. Daar komt het eerste pluspunt te hulp: omdat de techniek zo gevoe lig is, kan met een medisch aanvaard bare hoeveelheid straling worden vol staan, waarmee dan weliswaar geen sporenelementen kunnen worden ge- De stralingsbelasting voor de patiënt bij zo'n meting bedraagt tussen de helft een eentiende van de dosis die werkers in de kernenergie volgens de veiligheidsvoorschriften ten hoogste per jaar mogen oplopen. Dat blijkt uit de gegevens die Ackers in zijn ar tikel verschaft over de drie buiten landse onderzoekcentra waar de tech niek al enkele jaren wordt toegepast. Dat betekent dat per geval zorgvuldig zal moeten worden overwogen of het (kleine en redelijk bekende) stra lingsrisico opweegt tegen de medische voordelen die een meting oplevert. Die overweging ligt dichter bij huis dan men misschien zou denken, want behalve die drie buitenlandse centra (twee in Amerika en een in Enge land) zijn volgens Acker nog vijf groepen actief op het terrein van IV- VA en daarvan is er een puur Neder lands. De voorbereiding voor het ves tigen van een installatie is 'in een vergevorderd stadium'. De ene helft van die installatie staat al jaren kant en klaar bij het Reactor centrum Nederland in Petten. Dat is de voor de meting noodzakelijke 'li chaamsteller', het grote en dure appa raat dat minieme hoeveelheden radio actieve straling registreert die uit een menselijk lichaam komen. Die 'Whole body counter', zoals de vakmensen hem graag noemen, is beschikbaar om bij ongelukjes inwendige radioactieve besmetting vast te stellen. Hij wordt ook voor medisch onderzoek wel ge bruikt Het aantal onderzochte perso nen is de laatste jaren nogal fors ge daald. Inschakeling bij een IVAA-pro- ject zou dus nieuwe klandizie beteke nen. Vraag Het blijft natuurlijk toch de vraag of medisch onderzoek en gezondheids zorg in Nederland nu wel het hardst om deze nieuwe specialistische onder- zoektechniek zitten te springen. Een boeiend onderwerp van wetenschaps beleid. NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Te) Ampex Anaconda Armco Steel Atlant. Richfield Bend'.x Bei hi Steel Boeing Burlington Ind. Can Pacific Ry Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler CtUes Service Culgete Palmullve Colt industries Commonw Edison Cons Edison Cunt. Ceo Cunt Oil Curtlss Wright Curtlss Wright A Uart Ind Deero and Co Dow Chemical Du Ponl (El) 15/4 16/4 50% 50% 12% 12% 42 42% 50 51% 38 38% 27% 28% 23% 24 24% 24% 43% 43% S% 8% 24% 25% 47% 48% 3% 3% 28% 28% 22% 23 90% 92% 27% 21% 33 337, 15% 24% 15% 32% 46% 49% 23% 39% tl% 17% 40% 63% 9/4 10/4 15/4 1.72 1.78 1.72 23% 2474 24 2174 21%b 20% 11% 10% 10% 1774 17% 1774 5.22L 5.22L 5.09L 18% 1774 1774 Euslman Kodak 104% 108% First Nat City 40% 41% Admiral Corp Allengheny Pow S Aknona Am Standard Amsied Ind Kurd Motor 5! 52% Fruehaur 23% 23% Gen Electric 64 53 Gen Foods 23 237, Gen Motors 49% 49% Gen Publ Util 18% 18% Gen Tel Tel 23% 237fr Getty Oil 133% 138 Gilette 34% 33% Glmbel Brother* 22% 22% Goodyear 1 and B 25", 26% Gun on 21% 22»,4 Illinois Central Ind. 1*% 18% Insllcn 1% 8% Int busln Mach 230% 234 Intern Harvester 94% 27 lnt Nick of Can 32% 34% Int Paper 52% 32% lnt Tel Tel «2% 23% Johns Manville 20% Jones and Laugh 19% 19% Kennecott Copper 40% 40% Kraft Co 42 42% Lina-Lemco Vougb 10% 1074 Litton Ind 97e 9'A tackheed Aircrafi 4% 4% Marcor 23% 24% Martin Marietta 17 17% May Dap Stores 25% McDonnell Doug) 11 18 H Mobil Oil Corp 43% 43% Nabisco 36% 37% Nat Cash Reglst 38 38 Nat Distillers 15 15% Nat Cypaum 13% 1374 Nat Steel 34 34% Nat Lead Ind 12% 13 Pac Gas and El Penn Central Pepstco Phelps Dodge Philip Uorrls Philips Petr 15% 25 >2% 2% 2% 607'. 59% 43 41% 98% 96% Procter Gambl 10% 89 RCA «7% e 18% Republic Steel 18 25% Reynolds Ind 25 43% Royal Dutch Petr 42% 32 Sania Fê Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand oil Calif Stand (lit Indiana Eaauri Corp StudeDaker Worth Sun Oil 33 34% 83% 82 «4 81% 55'4 56 15% 15% 33 32", 45% 45% 40% 39% 28 27% 92% 92% 79% 78% 34% 24% 45 Cello Chadhourn Guih Chase Select Kd Columbia Gas Cominco Corn. Telephone 19 18% 27.01 Int bank fur Rec Int Kiev Frag Int Paper (3 4) Kansas City Ind Kansas Power KI.M Kroger lladlsoo Fund Tesae Gulf Texas ln»t. Transamerica Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Westlnghouse El 13 Woolworth Nil Can NY Cwilr A North Weat R N Am Philip, Co Occidental Pair 11% - 18% 19% 26 «2% 63% 43% 27% 27 9574 92% 8% 6% 38% 38% 40% 29% 874 8% 27% 27% 7% 7% 4374 43% 13% 12% 19% 18% 17% •74 b 674 «2% 63% 19% 20% Reliance Group 10% 10% Tandy Union Electr Untied Corps 23% 23% 14% 147',

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13