VlSI CP RECHfe Nederlands' probleem voor Italianen ontract enzijdig iet te er breken' Stanley Rous: 'Niet meer tegen China' Sportsponsoring: keiharde reclame lbbelangen gaan voor nationaal elftal IN wil van Ajax geld voor ontslagen George Knobel bruynzeel Idy Maertens in België bruynzeel bruynzeel Geen profsteams naar Europa Wijzigingen in Jong Oranje Verongelukt bruynzeel bruynzeel ■WOENSDAG 17 APRIL 1974 SPORT TP'Kll L- Italië gaat^net het oog op jorbereiding voor de eindronde T wereldkampioenschap, gebukt ten 'Nederlands' probleem. De tnpagne Is samengeperst in twee weken met een trainlngs- |jd tegen Oostenrijk omdat de (n de boelende slotfase van de Htie niet bereid zijn spelers af h voor de nationale selectie. iliaanse coach Valcareggl kan mei met zijn 22 spelers het ip in Appiano Gentile, ik Internazionale zich voorbe- >p belangrijke wedstrijden be- Op 7 Juni vertrekt de ploeg naar Wenen voor de wed- 'p 8 juni in het Praterstadion lostenrijk. de verwachte tekortkomin- het mini-trainingsprogramma niet te schadelijk te laten zijn, heeft de Italiaanse bond alles tot in de puntjes geregeld voor de drie weken die voorafgaan aan de eerste wed strijd in Duitsland, op 15 Juni tegen Haiti. Dario Borgogno, de secretaris van de Italiaanse voetbalbond heeft na bestudering van alle details een uitgebreid draaiboek opgesteld, waarin rekening gehouden is met alle even tualiteiten. Ten einde de spelers zo gemotiveerd mogelijk aan het toer nooi om het wereldkampioenschap te laten beginnen, zijn de premies aan- zienlijk verhoogd ten opzichte van het vorige toernooi. In Mexico kregen de spelers voor iedere wedstrijd die zij speelden, afgezien van premies, een vast bedrag van 500 gulden. In Duits land zal dat bedrag bijna drie keer zo hoog liggen. In Duitsland zal het gezelschap van de Italianen uit 39 of 40 mensen be staan. In de eerste plaats natuurlijk de 22 voetballers, vijf leden van de technische staf (Valcareggi, Carraro, Allodl, Vlcinl en Vearzot), twee art sen (Fini en Vechietti), drie mas seurs, drie vertegenwoordigers van de Italiaanse voetbalbond, twee materi aalverzorgers en de voorzitter van de Italiaanse- en Europese voetbalbond Artemio Franchi. De ploeg is voor de eerste periode van het kampioenschap luisterrijk on dergebracht. Italië logeert in Hotel Mon Repos in Ludwigsburg in dc buurt van Stuttgart. Op de begroting is voor ieder lid van de groep voor lo gies en maaltijden per dag een bedrag van 375 gulden opgenomen. Het be tekent'dat de hotelkosten van de Itali aanse ploeg meer dan een half mil joen gulden zullen bedragen en daar bij zijn niet de bedragen Ingecalcu leerd voor de aankleiding van de ploeg en de premies, die de bond nog niet openbaar heeft gemaakt. Wel op de begroting staat al een post tele foonkosten. De Italiaanse bond heeft zijn spelers in tegenstelling tot in Mexico toegestaan onbeperkt tele fonisch contact te houden met de fa milieleden. Duitsland ligt Iets dichter bij dan Mexico. Voor de reizen in Duitsland heeft de Italiaanse bond een extreem-luxe auto bus gehuurd. Die bus is voorzien van airconditioning, een bar, televisie en ook van een massagetafel. Voor de trainingsperiode begint op 23 mei zal de ploeg twee keer eerder in Appiano Gentile zijn. De eerste keer valt samen met de wedstrijddag voor de Europese bekers, waardoor de spelers van AC Milan, dat uitkomt tegen Borussia Mönchen-Gladbach af wezig zullen zijn. De tweede periode staat op het programma voor begin mei. Voor de eerste bijeenkomst zijn de spelers uitgenodigd, die ook de laatste oefenwedstrijd tegen West- Duitsland hebben meegemaakt, name lijk: Zoff, Anastasi, Capello, Causio, Spinosi cn Morini (Juventus), Riva en Albertosl (Cagliarl), chinaglia cn Wilson (Lazlo), Fachetti, Burgnich, Bonlnsegna en Mazzola (Internaziona le)' en Juliano (Napoli). Deze vijftien spelers zijn, behoudens blessures uiter aard, zeker van hun plaats in de ploeg die naar Duitsland gaat. Het zelfde geldt voor de spelers van AC Milan, Rivera, Benetti, Chiarugi en Sabadini. (ADVERTENTIE) ize sportredactie ERDAM George Knobel, de vrijdag op staande voet ontsla- liner van Ajax, heeft de Vereniging van Oefenmeesters in Ne- d ingeschakeld om te onderzoeken in hoeverre het aangezegde juridisch juist is. Knobel, die zelf voor commentaar op deze ïaar Jaap van der Leek, de secretaris-generaal van de WNO it, zal het van het advies laten afhangen of hij stappen tegen ix-bestuur gaat ondernemen. (ADVERTENTIE) Bruynzeel de Huishoudbeurs met twee opmerkelijke jkenprimeurs. Stand no. 7. rplicht nummer voor keukenkenners. LEE (ANP) De Belg Maertens heeft gisteren de etappe van de wielerronde van Voor profs, een rit over 194 ki- van Florences naajr Heverlee ai. Als tweede finishte de rbeeck en derde werd de Belg De beste Nederlander was Waal, die als vierde binnen- ilaertens nam dn het algemeen ent de leiding over van zijn ooit Baert. klassement: 1. Maertens 10.32,49. ck op 10 seconden, 3. Leman op 15 4. Bruyer, 5. De Witte, 6. Vlan der -t7. Swerti allen z.t. al® Lesnare. 8. 55 sec., 9. Tabak, 10. Pijnen r.t. 'aal op 8.08, 25. Van Katwijk op Holst z.t., 37. Van der Leeuw zt, 38. 48. Fedor den Hertog z.t., 56. 12.01, 58. Poppe op 10.52, 64. >p 19.00, 69. Hordijk op 21.46. Nederland Is In Wenen In ooi om de Europese bad min tan zonder winstpunten. De eerste werd verloren met 50 van da tweede met 32 van West- -IL Tijdens de voorronden Uropese Jeugdkampioenschappen and ala tweede geëonddigd. ach- Dultslond. De Nederlanders ver- wedstrijd tegen West-Dulitsland Luxemburg werd zowel door Hand (91-66) en Nederland (83- it. Favoriet Hongarije, la niet dagen, waarschijnlijk om poli eren. Hat Nederlands cricffcetelftal «n 5 mei een wedstrijd spelen eltal van Suffolk (Engeland), wedstrijden die in FeUxtown g«- rorden zijn de volgende spelers **Td: Van Laer, Van Niiispen tot Rijftens, Smits (allen HOC), i, Onstelji. (belden Rood en (Quick Hg), Van Rijn (HBS), eules) Lubbers CUD) en Bakker - Nederland heeft In Bergaimo achtlandien wedstrijden voor in de leiding genomen In het na de eerste dag. De Neder- verwlnndngen kwamen op naam Farber en Ronald Woutering. De WON heeft gisteren reeds contact opgenomen met het juridisch aparaat van het NW, waarhij de WON als een van de weinige vak-organisaties op sportgebied zich heeft aangesloten. Jaap van der Leek, vóór dat contact met het NW: 'De looptijd van het contract tussen Ajax en Knobel was twee jaar. Zo'n contract ikun je niet eenzijdig verbreken. Het was een KNVB-standaardcontract met daar naast enkele bepalingen betreffende premies. In de KNVB-standaardcon- tracten Staat, dat bij geschillen een arbitragecommissie moet beslissen. Voor de rechter heeft Ajax volgens mij geen schijn van kans'. RECHTER Jaap van der Leek baseert zijn me ning op het fait, dat Ajax bij het ge rezen geschil de arbitragecommissie niet heeft ingeschakeld en ontslag op staande voet heeft aangezegd. In een eerdere, nagenoeg identieke zaak, waarin tenslotte ook de rechter om tussenkomst werd gevraagd - SC Cam- buur had trainer Otten naar aanlei ding van een aantal uitlatingen dn een dmtenvieuw ontslagen - volgde als uitspraak dat Tin veihand met de in- middeis verstoorde arbeidsverhouding het ontslag alleen mogelijk was tegen een bepaalde afkoopsom'. SC Gam- buur diende Otten toen een bedrag te betalen dat nagenoeg gelijk was aan het salaris dat hij bij een normaal uitgediende contracttijd zou hebben verdiend. TROEVEN Die afkoopsom' zal dan ook de inzet vormen van de ririjd die de WON voor Knobel hoogstwaarschijnlijk te gen Ajax aanspant Een strijd, waar bij de WON meent de sterkste t roe ven dn handen te hebben, ondanks mogelijke zijsprongetjes van Ajax naar het Burgerlijk Wetboek. Van der Leek: 'Knobel is in wezen niet om het intervieuw zélf ontslagen. De gerucht makende kop ervan, geplaatst over de volle eerste pagina, kan men hem moeilijk aanrekenen. In het inter vieuw zelf, waar Knobel a chter blijft staan, staan niet zulke geruchtmaken de zaken en zeker ook geen nieuwe dingen, waardoor je hem het verbre- Bruynzeel op de Huishoudbeurs met twee opmerkelijke keukenprimeurs. Stand no. 7. Verplicht nummer voor keukenkenners. Jaap van der Leek ontslag juridisch onhoudbaar ken van een bepaalde geheimhouding zou kunnen aanrekenen, Knobel moet dan ook op zijn financiële rechten blijven staan'. George Knobel zélf heeft inmiddels het Ajax-bestuur een brief gestuurd, waarin hij om de schriftelijke bevesti ging van zijn ontslag vraagt, compleet met reden. Hij protesteert daarin ook tegen het niet nakomen van de finan ciële verplichtingen van Ajax. De Am sterdamse vereniging betaalt Knobel tot het einde van dit seizoen. BERAAD Het Ajax-bestuur heeft zich gistera vond inmiddels ook beraden over de (ADVERTENTIE) Bruynzeel op de Huishoudbeurs met twee opmerkelijke 'keukenprimeurs. Stand no. 7. Verplicht nummer voor keukenkenners. ontstane situatie. Voorzitter Jaap van Praag vertelde daarover: *We hebben in het bestuur de gehele situatie doorgenomen. Niet alleen over de nu na de nederlaag tegen De Graafschap en daaruit volgende uitschakeling in de strijd om de nationale titel, maar vooral natuurlijk over de opvolging van Knobel We hebben daarbij echt niet, zoals de afgelopen dagen is ge suggereerd, al kandidaten op het oog. Verhalen als zouden wij via makelaar Berger al vóór het ontslag van Kno bel contacten hebben gelegd zijn on juist. Ook aan Ernst Happel denken wij niet. De geschikte kandidaten voor deze post bij Ajax liggen be paald ook niet voor het opscheppen' En over h et verlies bij De Graaf schap, die de hele onrust bij Ajax nog nadrukkelijker naar varen bracht: 'Als het eenmaal tegen z it zoals nu, zit ook direct alles tegen. Ik dacht niet dat de ontslagkwestie bij De Graafschap zo'n belangrijke rol speel de. De inzet was er, de kansen waren er, maar het lukte gewoon niet. Ik verwacht niet dat de onrust in Ajax na dit alles zal toenemen'. Overigens: naast de naam van Ernst Happel en de Nederlandse trainers Joop Brand en Bert Jacobs wordt ook steeds meer de Hongaar Puskas en diens landgenoot Lorant genoemd in verband met de vacante trainers/co ach functie bij de Amsterdammers. HELSINKI (UPI) De kans is heel klein dat ploegen uit de twee proflea gues in Noord Amerika wedstrijden zullen spelen tegen nationale teams uit de pas gevormde Izvestia Cup lea gue. De Zweedse IJshockey Federatie ha<d namens de Izvestia een verzoek hiertoe ingediend. Joe Besoh, vice president van de Red Wings uit De troit en voorzitter van de Londen Li- ons, verklaarde: 'De enige mogelijk heid dat we naar Europa komen is wanneer er een Europese competitie met clubteams geformeerd wordt*. Na een spoedberaad van de Internati onale IJshockey Federatie in verband met de dopingschandalen tijdens het wereldkampioenschap is besloten dat er een dopings commissie opgericht zal worden. De commissie zal een rapport moeten uitbrengen over de verboden stimulerende middelen. Tijdens de vergadering werd eveneens besloten dat niet twee maar vijf spelers do- pingpro even moeten ondergaan. In de A-groep van het Wereldkampi oenschap ijshockey heeft Tsjechoslo- wakije gisteren met 92 gewonnen van Oost-Duiitsland. Tsjechoslowakije heeft nog steeds de leiding met 14 punten uit 8 wedstrijden. Rusland volgt met 12 uit 7. DEN HAAG (ANP). In de ploeg van Jong Oranje, die vandaag in Be- kescszaga tegen Hongarije onder 23 jaar zal spelen, zijn (twee wijzigingen gekomen. Cees van Ierssel en Frans Thyssen, beiden van FC Twente, zul len de reis niet meemaken. Van Iers sel heeft een lichte knieblessure en Thyssen krijgt, op verzoek van Twen- te-trainer Kohn, rust Zij worden ver vangen door de Kees Kist en Joop Wildbret, beUiden van AZ '67. LE MANS (AFP) Er kan weer een naam bijgeschreven worden op de lan ge lijst van slachtoffers die de motor sport reeds heeft opgeleverd. Tijdens die trainingen voor een motorcross dn Le Mans is de 33-jarige Fransman Je- an-Piierre Juiigne om het leven geko men. Hij maakte een zware val en overleed korte tijd later aan zijn ver- (ADVERTENTIE) Bruynzeel op de Huishoudbeurs met twee opmerkelijke keukenprimeurs. Stand no. 7. Verplicht nummer voor keukenkenners. ADVERTENTIE BANGKOK Tijdens een perscon ferentie die Sir Stanley Rous, de president van de FIFA, ln Bangkok heeft gehouden, heeft hij verklaard dat dc FIFA niet meer zal toestaan dat voetbalploegen van China zullen mogen uitkomen tegen ploegen uit andere landen. China is niet aange sloten bij de FIFA. Tot nu toe heeft de FIFA steeds een oogje dicht ge knepen, aldus Rous, maar dat is nu afgelopen. 'Wanneer wij dit maar blijven toestaan komt China in een bevoorrechte positie te zitten, die wij ten opzichte van onze leden niet kunnen verdedigen', aldus Stanley Rous. Bevel ZURICH De FIFA heeft de Fran se voetbalbond opgedragen de voet balclub AS Nancy ogenblikkelijk uit te sluiten uit de eerste divisie. Nancy heeft namelijk geen gehoor gegeven aan de opdracht de Luxem burgse club AS Mondorf de vastge stelde transferprljs uit te betalen voor de speler Edy Dublin. De FI FA had reeds daartoe eenmaal een bevel uitgevaardigd, maar Nancy had hierop niet gereageerd. Indien de Franse voetbalbond overgaat het bevel van de FIFA uit te vaardigen, zal AS Nancy uit de competitie wor den gestoten. Niet mee GLASGOW Het bestuur van Cel tic heeft de supporters verzocht niet naar Madrid mee te reizen om de tweede wedstrijd tegen Atletico Ma drid bij te wonen. In dc eerste ont moeting, die gespeeld wordt in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup I is de wedstrijd ge heel ontaard er werden drie Spanjaarden uit het veld gezonden, zeven kregen een boeking, iets wat een speler van Celtic eveneens over kwam. Het bestuur van Celtic vreest nu ongeregeldheden en wijst daarbij op dc moeilijkheden die twee Jaar geleden ontstonden toen Glasgow Rangers ln Barcelona tegen Dynamo Moskou speelde in de finale van het toernooi om de Europa Cup II eu na afloop Jungletonelen ontstonden die dronken Schotse supporters ver oorzaakten. Popconcerten MANCHESTER Het bestuur van Manchester City overweegt het sta dion van de club ln de 'lege' zomer maanden beschikbaar te stellen voor popconcerten. Op 28 mei vindt reeds het eerste concert van een dergelij ke strekking plaats. 'We hebben een groot, modern stadion dat bijna een half Jaar niet gebruikt wordt', ver klaarde directeur Niven. 'We probe ren het stadion zoveel en zo nuttig mogelijk te gebruiken en dit ls een eerste poging*. Duizend BERLIJN De bekende Oostduitse scheidsrechter Rudi Glöckner heeft met de Oostduitse bekerfinale tus sen Carl Zeiss Jena en Dresden zijn 1000e wedstrijd geleid. Glöckner be gon in 1953 met fluiten. HIJ leidde 15 landenwedstrijden en meer dan 100 Europa Cup-ontmoetingen. Het hoogtepunt van zijn carrière was de finale om het wereldkampioenschap in 1974 in Mexico tussen Brazilië en Italië. Glöckner was toen 45 jaar. Bij de Nederlandse Omroep Stich ting bestaan bindende regels om sluikreclame tegen te gaan. De TROS werd onlangs op de vingers getikt omdat een aantal bedrijven wel wat al teveel gratis publiciteit kregen, voetbalwedstrijden zijn soms bijna niet op de televisie gekomen omdat er door bedrijven speciaal voor die wedstrijd grote reclamebor den aan rand van het veld waren ge plaatst Tegen een vorm van sluikre clame ls men echter nog niet opge treden. Studio Sport noemt nog steeds uitbundig de sponsors van (zaalsport) verenigingen hoewel die sponsors voornamelijk vanwege dit soort graitis reclame bereid zijn ge bleken een paar centen te steken in een sportclub. Per slot van reke ning, wat is een ton als je een paar miljoen winst maakt en wat is een ton als daar belastingfaciliteiten en een stuk gratis reclame tegenover staan? In de dagbladen is bijna over de ge hele linie de sluikreclame via de sport toch binnengekomen. Daar worden de sponsors die een naam van een club hebben gekocht ge noemd. Trouw-Kwartet laat die sponsoraamen sinds jaar en dag weg. Een zaak die de sponsors niet lekker zit Andere kranten zouden immers deze krant kunnen gaan vol gen. En dan is die onder het motto 'wij steunen de sport* weggeven honderdduizend gulden (in een zeer gunstig geval dan), natuurlijk zoals DeltaHoyds sportreclame-man Harp' de Haas onlangs stelde weggegooid geld geworden. De discussie over deze kant van de zaak is met de intrede van de Vere niging Sportsponsoring Nederland (de verzamelde sportsponsors ln Ne derland die zich onderling veilig willen stellen tegen te harde concur rentie) op gang gekomen. Vorige week maandag besteedde de NOS in het programma 'Komt u maar* aan dacht aan de houding van Trouw- Kwartet Afgelopen zaterdag kwam daar in het VARA radioprogramma 'In de rooie haan' een vervolg op. Onder leiding van Felix Meurders discussieerden drie betrokkenen over deze zaak: Hans Jullien, hoofd van de afdeling public relations van Deltalloyd (sponsor van een tafel tennis-, volleybal- en basketbalteam) eai medeoprichter van de VSN. Ge rard de Lange, directeur van het ge lijknamige bedrijf dat zoals Felix Meurders zei 'alles wat wit is en duurder dan honderd gulden' ver koopt en sponsor van een volleybal en basketbalteam en Peter Onvlee, chef-sport van Trouw-Kwartet. Uit die discussie volgen hier een belang rijke momenten. Om te beginnen, waarom noemt Trouw-Kwartet de namen van de sponsors niet. Peter Onvlee: 'Er zijn drie redenen voor waarom wij het niet doen. De eerste en dat is eigenlijk de belang rijkste, wij vinden dit een vorm van sluikreclame. Ten tweede het steeds maar verbinden van nieuwe namen aan clubs. Dat werkt een ver warring in de hand. Als voorbeeld heb je de huidige volleybalkampioen Blokkeer. In de afgelopen jaren heeft die club niet minder dan vier namen gehad. Naast Blokkeer, Emi nent, Mars, Energie Stars en nu Starlift BV, waarbij dait BV niet staat voor besloten vennootschap maar voor Blokkeer Voorburg. Ten derde, en dat is mijn waarde oor deel oveT de sponsoring en ik dacht dat die ook wel belangrijk was, in die huidige vorm van sponsoring worden de clubs geprostitueerd door het bedrijfsleven. Het bedrijfsleven stelt bij de sponsoring primair en als alleen zaligmakend het commer ciële aspect, de naamreclame. Al het overige van die sport dat telt niet meer mea Je hebt als voorbeeld de tafeltennisvereniging REA, tot voor enkele jaren steeds kampioen van Nederland, maar op het ogenblik, nu de sponsor weg is, is deze club verdwenen'. Hans Jullien: 'Sport is voor erg veel mensen heel belangrijk. Er is op het ogenblik een onevenwichtige ontwik keling in de sport Er zijn verschil lende takken die gesponsord wor den. Al heel erg lang. Er zijn spor ten die met grote financiële moeilijk heden te kampen hebben, omdat de structuur en de reglementen sponso ring nog niet toestaan. We weten ook dat topprestaties, shows in de sport, die de sportbeoefening erg sti muleren. En bovendien is het zo, sport is een verschijnsel in de sa menleving waar ontzettend veel mensen belangstelling voor hebben, zowel in aktieve zin als om er naar te kijken. Als er dan geen andere methoden zijn om de sportbeoefena ren gelegenheid te géven om zich optimaal te ontwikkelen met behoor lijke acctmmodaties, met behoorlij ke begeleiding, met behoorlijk spel materiaal en er is de overheid die daar een taak in heeft en er ook wel het een en ander aan doet, maar on voldoende, dan zie ik niet in waar om het slecht is als het bedrijfsle ven, dan zie ik niet in waarom het slecht is als het bedrijfsleven, dat in sportbeoefening een medium ziet, steun geeft aan de sport. Dat is ook een van de redenen waarom een aantal sponsors het initiatief geno men heeft om een vereniging op te richten die de sponsoring gaarne in goede banen wil leiden'. Gerard de Lange: 'Het lijkt mis schien een beetje onsportief om mijn collega-sponsor Deltalloyd een beetje af te vallen. Ik kan het name lijk niet anders dan eens zijn met het dagblad Trouw. Omdat ik name lijk zelf ook vind dat de sportbewe- ging een grotere overheidsbemoeie nis zou moeten hebben, op het fi nanciële vlak althans. Daarnaast vind ik dat er in Nederland, dat vind ik niet, dat is zn dat er drie miljoen aktieve sportbeoefenaren zijn, die hun eigen boontjes zouden moeten kunnen doppen. Want als wij zo no dig geld moeten weggeven dan weet ik echt nog wel andere doelen dan een sportvereniging'. Felix Meurders: 'Hoe zou dat moe ten gebeuren? Steun van de over heid?' Gerard de Lange: 'Bijvoorbeeld'. Felix Meurders: 'Er is een maand geleden een nieuwe club opgericht. Vereniging Sportsponsoring Neder land. Waarom?' Hans Jullien: 'Onder andere om te helpen opheffen de onevenwichtige ontwikkeling van de diverse takken van sport. En de sponsoring die niet meer tegen te houden is maakt een flinke ontwikkeling door, om die dn betere banen te leiden. Peter Onvlee gaf als voorbeeld dat het erg verve lend is als een club z'n identiteit verliest door dn zeer kort tijdbestek onder vier verschillende namen deel te nemen aan de competitie. Ik weet niet of dat zo erg bezwaarlijk is, maar ik zou er ook de voorkeur aan geven dat je op langere termijn één naam hebt Dat is nu juist een ge volg van de onvolkomenheid in de sportsponsoring die er op het ogen blik nog is De doelstelling van de vereniging is al datgene te doen om sportsponsoring zodanig te organiseren dat de belangen van bed de partijen, van de sponsor en van de gesponsorde op evenwichte wijze gediend worden'. Felix Meurders: 'Als die doelstellin gen, die taakopvatting van de VSN uitkomt hoe zal dan het standpunt zijn van het dagblad Trouw?' Peter Onvlee: 'Ik geloof dat er op het ogenblik twee begrippen door elkaar worden gehaald, sportsponso ring en sportreclame. Onder sport sponsoring versta ik de steun van een bedrijf of van iemand aan een vereniging. Dan is er de zogenaamde soft-sponsoring waarin niet over een naam wordt gerept en waarin niet een tegenprestatie wordt verlangd. Dat is in mijn ogen de vorm van sponsoring. Wat op het ogenblik ge beurt en waarover wordt gesproken is namelijk sportreclame. Dat ls een keiharde zakelijke overeenkomst tus sen de sport en het bedrijfsleven. Het enige doel van deze overeen komst is voor het bedrijf het ver* krijgen van zoveel mogelijk naamre clame voor zo weinig mogelijk geld. Er zijn voorbeelden van dat dit uit- stekend is gelukt Het bedrijf van de heer Jullien bijvoorbeeld, Delta lloyd. De heer Jullien of althans zijn afdeling heeft uitgerekend dat voor het geld dat hij in de sport heeft gestopt een naamreclame heeft ge kregen die tien keer zo groot as als wanneer hij dat had moeten doen via gerichte advertenties. Een twee de voorbeeld is het bedrijf van de heer De Lange. Hij heeft de afgelo pen jaren twintig procent van zijn budget in de sport gestopt. Dat is een bedrag van ongeveer twee ton ais ik het wel heb, en in die tijd is zijn naamreclame gestegen van vier tot zevenentwintig procent Ik ge loof dat dit een keiharde vorm van reclame is waarbij je over steun niet moet praten'. Hans Jullien: 'Ik wil op de eerste plaats even rechtzetten wat Peter Onvlee net zei, dat sponsoring een keiharde reclamekwestie is. Ik heb duidelijk gesteld dat het doel van sponsoring van de meeste spon sors is om de belangen van beide partijen, van de sponsor en de ge sponsorde, op evenwichtige wijze te dienen. Ik heb ook al gezegd dat sponsoring door het bedrijfsleven aangepakt is als een mogelijkheid om reclame te maken. Ik zie daar geen kwaad in. Zeker niet als je te vens de belangen van de gesponsor de goed in de gaten houdt'. Felix Meurders: 'Gerard de Lange sponsort maar is zelf geen voorstan der van sponsoring'. Gerard dc Lange: 'Dat is mijn grote probleem'. Felix Meurders: 'Maar hij vindt het wel een overheidszaak'. Gerard de Lange: 'Ja. We hebben ongeveer honderd man personeel. Ik ben directeur van een bedrijf dat toevallig Gerard de Lange heet Ik heet toevallig privé ook Gerard de Lange, ik kan die dingen gewoon buiten elkaar zien. Privé kan ik er een totaal andere mening op nahou den dan als directeur van een be drijf. Mijn mensen, wij hebben geen ondernemingsraad, maar wel iets wat er op lijkt, zullen aan mij op een gegeven momment vragen, hoe besteed ik mijn reclamegelden. Die moet ik zo adequaat mogelijk beste den. Als Mtjkt dat sponsoren een adequate vorm van reclame is dan heb ik als directeur de verantwoor ding om dat uit te buiten of te pros titueren zoals dat heet Er is nu een vereniging van sponsors, de journalisten hebben ook een vereni ging, de Nederlandse Vereniging van Journallrten, laten die de kop pen bij elkaar steken en gewoon er mee stoppen dan is het morgen af gelopen en dan zoeken wij wel weer alternatieve wegen voor reclame. Stunten blijven we toch wel'. Felix Meurders: 'U sponsort zelf een volleybalclub. In het contract staat onder andere: in geval van degrada tie behoudt Gerard de Lange zich het recht voor het contract met de club op te zeggen. Nu wil die VSN zoiets gaan uitbannen in de toe komst. Waarom staat dat in het con tract?' Gerard de Lange: 'U moet goed na gaan dat de sport als zodanig ons bedrijf helemaal niets interesseert. Voor we eraan begonnen wist ik niet het verschil tussen volleybal en basketbal en vandaag nog nauwe lijks. De enige manier ls keihard re clame maken. Als blijkt dat sponso ring een goede vorm van reclame is beter als adverteren, wat geloof ik niet helemaal juist is, want we ad verteren daarnaast toch, dan is dat een keiharde vorm en als ze degra deren dan halen ze de krantenkop pen niet en dan gaan ze d'r uif. Bruynzeel de Huishoudbeurs met twee opmerkelijke ukenprimeurs. Stand no. 7. rplicht nummer voor keukenkenners. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11