margriet C Sloophuizen grondig verwaarloosd..... Waar kan een kind nog lekker vrij bezig zijn? daar staat het in Matthaeus Passion Overstelpende hoeveelheid oud schoon op antiekbeurs Bachvereniging zong 'Progressief Sliedrecht' Motorrijder gewond bij botsing 'bijsluiters' bij Koningin en prins naar Tunesië op staatsbezoek Proef met Spaans als eindexamenvak AMANUENSIS TROOT/KmRTET ZATERDAG 13 APRIL 1974 SLIEDRECHT 'Jaren geleden', schrijft Progressief Sliedrecht, 'was onze gemeente nog een groen en rustig dorp. De bewo ners woonden aan de dijk of in de kleine arbeidershuisjes en iedereen kende iedereen'. Toen kwam echter de grootheids waanzin over onze bestuurders, die al voor zoveel dorpen funest is geweest Binnen de kortste keren verrezen en 1 O-hoog flats en kale nieuwbouwwij ken uit de grond. Veel mensen ver trokken uit hun dijk- of stoephuisjes en trokken in de dure en comfortabe le flats. Erg lang duurde dat niet. In hun brandnieuwe wijk kregen velen snel heimwee naar de dijk en het stoeple- ven, naar de tijd, dat je je buren nog kende. Dat je kippen kon houden of duiven en aardappelen poten. Steeds meer mensen beseften hoe vrij en uniek onze stoepen eigenlijk waren', aldus Progressief Sliedrecht in een open brief aan b. en w. Men verwijt het college de stoephui- zen 'tegen de vlakte gegooid te heb ben', en 'grondig en opzettelijk ver waarloosd te hebben'. En dat is alle maal P.S. een doorn dn het oog, die een werkgroep Stoepen instelde voor onderzoek naar de woon- en leefsitua tie op alle stoepen. De kakelverse groepering noemt als voorbeeld van onmenselijk wanbeheer problemen met de aardleiding, waar door het werken met wasmachines en centrifuges een levensgevaarlijke zaak werd. Volgens PS wachten de bewo ners van de Korverstoep als drieën halve maand op reparatie door de ge meente. De betrokken bewoners en Progressief Sliedrecht vinden dit erg lang en eisen dat er nu binnen een week een begin wordt gemaakt met de aanleg van een aardleiding. Wan neer deze eis niet wordt ingewilligd, kan het college van PS een aantal ac ties verwachten. DORDRECHT Bij een aanrijding op de Burgemeester de Raadtsingel heeft de heer H. Berger uit Rotter dam zijn linkerbeen gebroken. Het slachtoffer reed met zijn motor over de Singel in de richting van het Stati onsplein. Uit de tegenovergestelde richting naderde een personenauto. De automobilist wilde de middenberm ronden en vervolgens in omgekeerde richting zijn weg vervolgen. De mo torrijder kon de auto niet ontwijken en een botsing was het gevolg. De motorrijder kwam met zijn duopassa gier ten val en brak een been. Hij is in het Refajaziekenhuis opgenomen. Plezierig bezig zijn in je vakantie. Maar waar kun je dat nog helemaal vrij? Margriet speurde naar onbekende vakantiekampen. En ontdekte tientallen mogelijkheden. Een ponykamp. Of zeilkamp. Een tent-water-of kanokamp. Laat ze maar gaan. Kamperen op de boerderij? Kan ook. Margriet brengt 12 uitneembare pagina's'vol onvergetelijke vakantiekampen. Voor de kinderen, voor 't hele gezin. Creatieve kampen. Of werkkampen-voor-boven-de- 16. Expressiekampen of bosbouwkampen. Nog meer? Nederlandse-taal-kampen, natuurbeschermingskampen. Oude-ambachts-kampen of vakantie-werkkampen in het buitenland. En bovendien bevat het Margriet-Vakantie-Boek ook grappige en verrassende eendagstochtjes. Sprookjeshoven, miniatuur stadjes, planetaria. Alles kan. Deze week begint dè vakantie- voorpret. Met Margriet. margriet méér De paden op, de lanen in. Maar Margriet verkent deze week ook de wegen, die uw kinderen na de vakantie inslaan. De laatste maanden van het laatste schooljaar. Overgaan of zitten blijven. Drie meisjes praten over hun nieuwe plannen. Belangrijk voor alle ouders met schoolgaande kinderen. Misschien moet uw zoon dit jaar in dienst. Wat zijn z'n eerste belevenissen? Margriet volgde Jan Soldaat op de voet. Doe die schoonmaak eens anders. Zoek het dit jaar in de gordijnen. Neem eens schuit- panelen. Of zo'n oude - nu weer moderne - stang met koperen ringen. In de serie praktische consumentenvoorlichting: de gootsteen. Roestvrij staal? Kunststof? Graniet? Alle voor- en nadelen. 't Is lente. Vandaar al die pagina's met zachte voorjaars mode, die drie vrouwen voor zichzelf kozen. Bij hun keuze zit ongetwijfeld ook iets voor u. Hoe gaat dat nu precies bij het toneel? De kritieken, de reizen, het werk? Actrice Inavan Faassen keek voor u achter de coulissen bij het stuk'Nina'. margriet straks Nu vast even bladeren in Margriet-volgende-week. Ook wild gebreid? Margriet komt met de verrassende uitslag van de grote handwerkwedstrijd. Het eerste verhaal van dieren arts James Herriot, uit het menselijkste boek over dieren van dit jaar: 'Alle dieren groot en klein'. En let op die smakelijke keukenkalender voor mei en juni. Twee maanden vol heerlijke recepten. Kan zo uit 't blad aan de wand! Mooie en betaalbare kinder mode. Met leuke praktische ideetjes voor jeugdige zomer kleding. margriet nu: een kado! Dit zijn de feiten. Over Magriet-nu en Margriet-straks. Over het plezier, de tips en de informatie van Margriet. Met een abonnement krijgt u voortaan elke week 'n hele wereld in huis, uw eigen wereld. Om dat te vieren krijgt u van ons een geschenk: het boek 'Liefde in opstand' van de schrijfster M. M. Kaye. Avontuur en romantiek. Want ook dat vindt u in Margriet- elke week. JA, ik abonneer me graag voor f 1,- per week op Margriet, en ontvang als welkomstkado de roman 'Liefde in opstand'. Straat: Bon uitknippen en in open envelop sturen naar: Margriet, Antwoordnummer 3987, Amsterdam. Plak geen postzegel - die betalen wij. door Jac. Kort geneesmiddelen Bronzen vooriverpen van omstreeks 1600 en eeii vijfdeurs eiken kast uit de 17e-eeuw op de Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs in Breda. door R.N. Degens BREDA Op de achtste Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs die vrij dag voor het publiek werd opengesteld en die tot en met 21 april in 'Het Turfschip' te Breda blijft, is maar één moderne bank aanwezig: de Amro-bank, die voor het eerst met een (service)stand het publiek ten dienste staat. Het is ook de enige standhouder die handelt in iets dat steeds waardelozer wordt. Want de handelaars in antiek zien hun waar van jaar tot jaar (en van dag tot dag) in waarde stijgen. Zo zelfs dat de prijzen op deze fantasti sche geschakeerde beurs vaak verdub beld zijn ten opzichte van die van vo rig jaar. Zoiets is natuurlijk moeilijk in con- creto vast te stellen, want het gaat bij vergelijking niet om identieke zaken maar om gelijksoorige. Maar aan de prijzen van bepaalde stukken van een bepaalde kwaliteit is de enorme waardevermindering van het geld wel duidelijk af te lezen. En omdat men met vrij grote zekerheid kan zeggen.dat die tendens zich nog wel een tijdje zal handhaven, wordt er door het publiek gekocht alsof het om inkopen op de supermarkt ging. Je moet daarbij uiteraard wel over een super-inkomen, uit welke bron dan ook, kunnen beschikken: maar je krijgt dan ook wèl echt waar voor je geld. Want zondermeer kan gesteld wor den, dat wat op deze antiekbeurs .wordt getoond door kwaliteit en ver scheidenheid. Er is ook voor degenen die niet in staat en of niet van plan zijn iets aan te schaffen, een overstel pende hoeveelheid oud schoon te be kijken. Dat door de verdubbeling van de expositieruimte (er kwam 5000 vierkante meter bij) en door de meest al smaakvolle, vaak geraffineerde op stelling, bijzonder goed tot zijn recht komt. Bij een eerste oppervlakkige rondgang zou men menen dat het hoofdaccent ligt op meubelen en klokken: van bei de nogal opvallende categoriën is een uitermate boeiende sortering uit alle stijlperioden aanwezig. Maar het min der direct opvallende 'kleingoed' is in niet geringere mate kwantitatief zo wel als kwalitatief aanwezig. Tin, brons, ijzer, Japans, en Chinees porselein, sieraden en zilver, tegels en munten en niet te vergeten het fraaie kristal, zijn in velerlei vormen als schone verleiders opgesteld. Het hangt helemaal van de belang stelling van de bezoeker af door wel ke zaken hij het meest wordt geboeid. Liefhebbers van 17e en 18e eeuwse schilderijen vinden hier ook een inte ressante collectie. Wie van wat meer curieuze dingen houdt zal getroffen worden door de complete Louis XV- draagstoel, of het zeventiende eeuwse gietijzeren kacheltje, of het Empire- reisklaviertje met ingebouwde naai doos, die een beetje buiten de gangba re antiquiteiten vallen. Maar ook voor Russische ikonen en oude gra fiek kén men terecht op deze beurs. Waarvan de inzendingen door veer tien deskundigen uit de museumwe reld, op authenticiteit zijn beoordeeld. Zodat men in elk geval geen miskoop zal doen. En wie er gevoel voor heeft kan zichzelf hier een plezierige aan schouwelijke cursus in stijlkennis ge ven. Elke dag van 14.00 tot 22.00 uur voor ƒ3.50 emtree. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard leggen, vergezeld vaq minister Van der Stoel van 9 tot 13- mei een staatsbezoek af aan Tunesië] De definitieve vaststelling van dit be, zoek, als antwoord op het staatsbezoek van de Tunesische president Bourguij ba in 1966 aan Nederland, wordt irj Den Haag gezien als een van de tek« nen dat de verhoudingen tussen dj Arabische landen en Nederland sne aan het verbeteren zijn. Premier Den Uyl zei donderdag al een spoedig einj de van de olieboycot te verwachten} Berichten als zou deze boycot gisteren al stilzwijgend door de Arabische olie} producerende landen zijn beëindigd konden door het ministerie van buj tenlandse zaken niet worden bevej tigd. Minister Van der Stoel hoopt i New York, op de zitting van de mene vergadering van de Verenigd} Naties over grondstoffencrisis, Arabische ministers over de oliebi ycot te spreken. ca is op 75-jarige leeftijd oud-gezagvoerder Te Roller KLM. Gerrit Jan Cornells te was een van de eerste twintig landse verkeersvliegers van luchtvaartmaatschappij te Roller op 1 mei 1929 met K. D. C. Baal, P. Both en W. van Veene daal in dienst van de maatschappij. Iln de tweede wereldoorlog heeft 1 verscheidene vluchten gemaakt ond gevaarlijke omstandigheden en va; zonder goede navigatiemogelijkhede Hij trad later in dienst van het amei kaanse transportsquadron en keen na de oorlog als gezagvoerder bij f KLM terug. Promotie Amsterdam (VU): gepr moveerd tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen G. Ellen; Benoeming: Rotterdam (Erasmus): noemd tot gewoon lector in de wijst geerte dr. D. Nauta; benoemd tot g woon hoogleraar in de wijsbegeer dr. M. J. Petry. MONNIKENDAM In de zeer goed bezette Grote Kerk van Mon nikendam vonden ook ditmaal weer de uitvoeringen door de Ned. Bacilvereniging plaats van de Matthaeus Passion van Johann Se- bastiaan Bach. Evenals vorige jaren waren de ensem bles. die aan deze uitvoeringen mede werkten: het koor van de Ned. Bach vereniging, het Haags Knapenkoor (dir. M. Borstlap) en het Residentie Orkest. De algehele leiding had Char les de Wolff. De vruchten van een jarenlange tradi tie kon men ook ditmaal weer be luisteren: fraaie en gave koorzang met veel begrip voor tekst en muziek. Een orkestbegeleiding, die zich daarbij uit stekend aansloot en talrijke obligaat partijen van viool en gamba, fluit en hobo, die tot de schoonheid van het geheel bijdroegen. De tenor. Hans Jilrgen, Wach Müth, tekende voor de evangelist partij. Zijn stem en zijn dictie stelden hem tot deze taak ten volle instaat. De bas, Peter van der Bilt, excelleer de evenals bij de concertgebouw-uit voering van veertien dagen geleden, zowel door zijn prachtige stemgeluid als door zijn bezielde voordracht. De Poolse sopraan, Halina Lukomska, is hier te lande geen onbekende. Als Bach-zangeres hoorde ik haar echter Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van de cursus 75-76 kunnen vijftien scholen voor MAVO, en VWO bij wijze van experiment Spaans in hun vakkenpak ket voor het eindexamen opnemen. De commissie leerplan Spaans heeft een basisprogramma voor de drie laagste klassen gemaakt, en een uit bouwprogramma met literatuuronder wijs voor de hoogste klassen van het VWO en HAVO gemaakt. Het Spaans zal niet in de brugklas gegeven kun nen worden. Het experiment met een expressievak (muziek, tekenenen, handenarbeid of textiele werkvormen) als eindexamen vak op een MAVO- of HAVOschool wordt uitgebreid. voor het eerst, maar haar stem lijkt mij voor dit soort muziek niet de juiste keus. De alt, Patricia Payne, voldeed daar entegen bijzonder goed in de aria's, die zij had te vertolken, fluwelig van klank en aangrijpend van voordracht. Ook de tenor, Anton Trommelen, en de bas, Robert Holl, verzorgden hun soli op perfecte wijze, geheel aanslui tend bij de gewijde sfeer van het ge- Van een onzer verslaggevers UTRECHT De organisaties van art sen en apothekers hebben hun ledel gevraagd, zo spoedig mogelijk te bé ginnen met het verstrekken van g£ bruiksaanwijzingen bij een aant# groepen geneesmiddelen, 'bij voorkeuf in de loop van het eerste halfjaai 1974.' Uitgangspunt is en blijft dat de ver antwoordelijkheid voor de informatit van de patiënt ligt bij de voorschrijven de arts. De gekozen praktische uitvoe ring biedt twee mogelijkheden. Dl arts kan de toepasselijke folder samei met het recept aan de patiënt geven o hij kan op het recept aantekenen dal de apotheek (dezelfde) folder in dt verpakking moet bijsluiten. INSTITUUT VOOR LERAREN OPLEIDING VRIJE LEERGANGEN VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM In verband met de groep van de sectie Natuur kunde kan met ingang van 1 augustus 1974 wor? den benoemd een die tot taak zal krijgen om onder leiding van en samen met de praktikum-assistent de technische facetten van praktika en demonstraties te ver zorgen. Gewenste opleiding: Amanuensis diploma of M.A.V.O. M.T.S. Werktuigbouwkunde of gelijkwaardig. Salariëring volgens rijksregeling. Inschaling ge schiedt in schaal 18 of schaal 32 (max. 1.456.-). Telefonische inlichtingen kunnen worden inge wonnen bij de hoofddocent Dr. G. van der Heij den, tel. 020-23.06.17 (Instituut) of 02908-1897 (huis). Sollicitatiebrieven binnen 14 dagen te zenden aan de directeur Dr. O. Kooi, Marquette 8, Amster dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10