sraël blijft ich inspannen oor de vrede Indonesische studenten: geen voetvolk meer voor hogere intriges EXPORT JONGE JENEVER Chaban waarschu vv t communistische 'hel' Commissie eist banden van Nixon olda Meir en Abba Eban arlement Ethiopië igen hervormingen 'Mitterrand kan bondgenot lanke menigte er jaagt priesters Chileense escudo weer gedevalueerd Wilsons assistente had geen pensioen bloedbad in üryat Sjmone OU W/KWARTET VRIJDAG 12 APRIL 1974 T7/K9 AIRO/JBRUZALEM Reuter/AiP/U'PI/AFP) De scheidende 0 raëlische premier, Golda Meir en de minister van buitenlandse „^ken, Abba Eban hebben er beiden geen twijfel over laten bestaan it het demissionaire kabinet voort zal gaan zich tot het uiterste in spannen om vrede tussen Israël en zijn Arabische buren tot 11 and te brengen. ADVERTENTIE adat mevrouw Meir haar ontslag id ingediend bij president Katzir iiirklaarde zij in de Knesset: 'Ik heb olaatste tijd goed geluisterd en een kere gisting onder het publiek en de verschillende politieke organisa- jï es opgemerkt. Dat leidde me tot de 'ipnclusie dat we dit proces niet kun- n verontachtzamen en dat het beter als het publiek een nieuwe gelegen- a lid krijgt om een steviger regering vormen'. parlementsvergadering was vooraf- e gaan door een demonstratie van lar schatting 1500 mensen, georgani- oor de vele protestcomité's die nds de oktober-oorlog ontstaan zijp initiatief van kapitein Motti Ash- inazy commandant van de enige iirsterking aan het Suezkanaal die de I lyptische aanval doorstond. De orga- satoren hadden overigens tien keer veel betogers verwacht Zij eisen et alleen een andere leiding van de geringspartijen maar ook van de op- Dsitie. i resident Katzir heeft besprekingen et de politieke leiders aangekondigd b tot vorming van een nieuwe rege- ïg te komen. Indien de formatie 6 et slaagt zullen nieuwe verkiezingen orden uitgeschreven die overigens let vóór september kunnen worden houden. Het oppositionele Likoed- ok heeft al aangekondigd een van jn leiders aan Katzir als formateur Dor te stellen. Minister Dajan heeft gezegd dat het hem niet zou verba- in als het Likoed-blok zal proberen |n (rechtse) Rafi-groepering voor ch te winnen. aarnemers in Cairo zijn ervan over- DDIS ABABA (Renter) thiopixche parlement heeft premier akonnen verhinderd het woord te eren over het witboek dat de rege-, ng maandag had opgesteld en waar- fundamentele landhervormingen orden aangekondigd. De afgevaaxdig- de Syrische president Hafez Assaad :n maakten van de vergadering een een ontvangst bereid die z ijslechts laos door op de tafels te hameren en plegen te reserveren voor hun intiem- ledigingen uit te wisselèn. Het ste indeologische vrienden, zoals Fidel hiopische parlement waar^, vooral .Castro. Uit de communiqué-s, die het lelijke grootgrondbezitterszitting in-persbureau Tass dadelijk begon af te tuigd dat de Egyptische regering nieuwe politieke instabiliteit in' Israël helemaal niet leuk vindt omdat deze er alle belang bij heeft dat de vredes regeling in het Zuiden zo spoedig mo gelijk wordt gevolgd door een rege ling in het noorden aan het Golan- frönt De kritiek op Sadats duidelijke toenadering tot de VS in andere de len van de Arabische werekd wordt toch al sterker en hij kan zich daar slechts tegen verweren door aan te to nen dat dit de Arabische landen geen windeieren heeft gelegd. Als verdere resultaten van deze vriendschap met de VS uitblijven, zou Egypte in ,een geïsoleerde positie kunnen raken. Luchtbrug Het Wonderlijk genoeg werd er binnen een half jaar na de Amerikaanse luchtbrug met wapenhulp voor Israël gisteren een luchtbrug gelegd naar Egypte: meer dan tien reuzen-tran sportvliegtuigen kwamen bij Cairo mensen en materiaal afleveren voor de grote schoonmaak van het Suezka- naal, dat sinds 1967 geblokkeerd is. De Engelsen zijn daar al aan begon nen met drie mijnenvegers, een com mandoboot en een hulpvaartuig als mede 32 gespecialiseerde duikers en de Amerikanen voegen daaraan toe: twaalf helikopters die met drijvende apparaten aan een kabel mijnen kun nen opsporen en tot ontploffing bren gen. en nog eens twaalf helikopters met hulpmiddelen. Die helikopters zullen opereren van een Arabisch aan- valsschip dat Binnen Eeyptes territo riale wateren ligging mag kiezen. Egypte heeft de Sowjet-Unie bij de schoonmaak-óperatie kunnen betrek ken met het verzoek gezonken sche pen in het kanaal te helpen lichten, zo blijkt uit een bericht van Tass in Moskou. In principe Is de Sowjet-Unie ook bereid gevonden om door haar geleverde fabrieken te helpen repare ren die in de oktober-oorlog werden beschadigd. Inmiddels hebben de Sowjet-leiders Uw keus hangt af van Uw persoonlijke smaak. Daarom moet U echt eens De Kuyper Export Jonge Jenever proeven 'n Zuiver natuurprodukt De kans is groot dat het nèt de borrel is, die U het lekkerst vindt. DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene te Londen PARIJS (UPI, Reuter, AFP) Chaban-Delmas, gaulistisch kandidaat voor het presidentschap van Frankrijk, heeft een rood spook van gi gantische afmetingen in de verkiezingscampagne geïntroduceerd, om de Fransen angst in te boezemen voor een overwinning van zijn ri vaal Mitterrand. tobeo heeft tot nu toe altijd land- srvormdngen weten tegen te houden, ok gisteren werd de noordelijke pro- noie, Eritrea, getroffen door sta- ngsgülven, cn in Addis Ababa wer- de meeste scholen geboycot, aakten de vuilnis ophalers en de raatvegers en werd het openbaar ervoer lam gelegd. Vanwege het sta mde gemeentepersoneel is de burge- leester van Addis Ababa, Haile Gior- afgetreden. ALISBURY (Reuter) Een rooms- atholiek bisschop cn zes missionaris- en hebben de stad Nampula in oordelijk Mozambique verlaten, na- at gedurende een aantal dagen een oedende blanke menigte tegen hen edemonstreerd had. Ze werden ervan eschuldigd steun te verlenen aan varte verzetsstrijders. geven straalde een krachtige geldings drang van de Sowjet-leiders af aan gaande het MiddemOosten. Israël en 'externe machten die het ondersteu nen' werden verantwoordelijk gesteld voor de voortdurende spanningen. Waarnemers in Damascus wijzen erop dat de Sowjet-Unie inmiddels al het in de oktober-oorlog verloren gegane wapentuig van Syrië vervangen heeft, maar dat de Syriërs zeker de instem ming van de Sowjet-Unie zouden moe ten hebben indien zij een volgende gevechtsronde zonden willen. WASHINGTON (Reuter) President Nixon krijgt als eerste Amerikaanse president een gerechtelijk bevel om materiaal te leveren, dat een commis sie van het huis van afgevaardigden nodig acht voor haar onderzoek naar de mogelijkheid, de president af te zetten. De juridische commissie van het huis besloot hiertoe gisteren met 33 tegen 3 stemmen, bij twee onthoudingen. Kort tevoren had ze een laatste poging van het Witte Hus om een compromis te sluiten, verrwopen. Nixons advocaat James St Clair had voorgesteld al vast enkele van de 42 geluidsbanden die de cmmissie opeist, over te dra gen. Andere zouden later volgen. Het gaat om bandjes met o.a, gesprek ken die Nixon in april van het vorig jaar gevoerd heeft met zijn medewer kers Haldeman en Ehrlichman. Dat was in de tijd waarin Nixno voor het eerst liet weten op de hoogte te zijn van pogingen om het Watergate- schandaal n de doofpot te stoppen. Een vierde oud-medewerker van het Witte Huis is gisteren in verband met de affaire-Watergate voor het gerecht veroordeeld. Het is Herbert Porter, die wegens het afleggen van valse verklaringen dertig dagen moet zitten en daarna nog enige tijd met een voorwaardelijke veroordeling op zak zal lopen. Porter heeft tegenover de FBI (federale recherche) gelogen over het gebruik van geld uit Nixons herverkiezingsfonds. SANTIAGO De Chileense escudo is sedert oktober bijna honderd procent in waarde gedaald. De militaire junta bepaalde de koers voor in- en uitvoer na de machtsovername op 280 escudo per dollar. Dinsdag werd de Chileense munt voor de zesde keer dit jaar gedevalueerd, nu tot 550 escudo per dollar. Buitenlandse toeristen krijgen nog maar 740 escudo voor een dollar tegen in oktober 850. Mitterrand wordt niet alleen gesteund door zijn eigen socialistische partij, de links-radicale partij en de grootste vakbonden, maar ook door de commu nisten. Als hij president wordt, zei Chaban-Delmas voor de radio, dan krijgen we in Frankrijk maar 'één enkele partij en totale censuur en is het gedaan met de vrijheden van de enkeling', kortom, het leven in dit land wordt 'een hel'. Mitterrand denkt, dat hij slim en handig genoeg is om zijn communistische bondgeno ten van zich af te schudden, vervolg de Ohaban, 'maar deze bondgenoten zijn te goed georganiseerd en te sterk voor hem'. Commentaar van Claude Estler, de landelijke secretaris van Mitterrands socialistische partij: Chaban-Delmas 'schetste een portret van het Chileen se bewind van generaal Pinochet, dat zo schielijk door de gaullisten erkend is'. Naast Chaban-Delmas ds Giscard d'Es- taiing, de minister van financiën wiens onafhankelijk-republikeinse par tij deelneemt aan de huidige rege ringscoalitie, de voornaamste tegen stander van Mitterrand. Zijn positie is versterkt, doordat Jean Lecanuet be loofd heeft, zich met zijn centrum democraten achter de minister van financiën te scharen. Giscard tweede Volgens een opiniepeiling waarvan de resultaten gisteren dn het conservatie ve dagblad 'Le Figaro' zijn afgedrukt, zou niet Chaban-Delmas, maar Giscard d'Estaing in de eerste ronde van de verkiezingen (op 5 mei) op de tweede plaats eindigen, na Mitterrand. Nie mand zou overigens een absolute meerderheid van de stemmen behalen, zodat volgens leze peiling een LONDEN (Reuter) Mevrouw Mar- cia Williams, de politieke secretaresse van premier Harold Wilson en tevens een hoofdrolspeelster in een omstre den grondtransactie, heeft gisteren ge zegd, dat ze zich in deze affaire had laten betrekken, om geld te verzame len voor haar pensioen. De 41-jarige gescheiden vrouw, die sinds 1956 voor Wilson werkt, vertel de de "Daily Mirror' in een interview dat haar salaris tot kortgeleden 'be scheiden' was en dat ze niet onder een pensioenverzekering viel. Ze hoopte via inkomsten uit grondbezit een pensioen te kunnen opbouwen. Met haar broer, Antony Field tot vorig jaar part-time assistent van Wil son en haar zuster Peggy hield mevrouw Williams er een onderne ming op na, die een winst van 111.000 pond had gemaakt met het ontwikke len en verkopen van grond In Noord- Engeland. Er school niets onwettigs in deze activiteit, zei mevrouw Willi ams, en ze zou dan ook niet aftreden als Wilsons secretaresse. Hoewel vermoedelijk inderdaad niet onwettig, is de affaire pijnlijk voor de Labour^partij, die in haar recente ver kiezingscampagne o.a. de speculatie in grond en onroerend goed heeft bestre den. fervolg van pagina 1 en hun gezichtveld kwam. Ook wier* en ze kinderen uit een raam op tie erde verdieping, volgens ooggetuigen ie door het Israëlische persbureau tim werden geciteerd. Iet 'Algemeen commando' met de Van een medewerker DEN HAAG Het bezoek van koningin Elizabeth aan Indonesië is in een heel wat rustiger sfeer ieid6 voor^et^ptreden*van^e^^rie ver!°Pen ^an dat van de Japanse premier Tanaka in januari. De demonstranten van toen zijn weer leeft opgeëist, maakte al spoedig na keurig aan heft studeren en velen van lrun aanvoerders leiders van studentenraden van alle univer siteiten wachten in de militaire gevangenis aan de Djalan Budi Uitomo hun berechting af. e bezetting van het huis bekend, dat iet de vrijlating van honderd Pales- ijnse gevangenen verlangde 'in ruil oor de gijzelaars'. Niet lang daarna estormden Israëlische militairen het ebouw na een beschieting met terug- tootloze vuurmonden. Ze vonden de jken van de drie guerrilla's, twee iyriërs van 20 jaar en een Irakees an 27 (volgens gegevens, verstrekt oor hun organisatie).«Het Israëlische pperbevel maakte later bekend, dat e drie door, de Israëli's 'gelikuideerd eerden', maar militairen die het huis 'aren binnengedrongen, vertelden, at de guerrilla's zichzelf hadden op-, eblazen. Vlak voor en na de val van Soekarno werden de Indonesische stu denten door politici en legerleiders als doeltreffend instrumenta rium gebruikt om de toenmalige president onder druk te zetten. De studenten laten zich nu echter niet meer manipuleren. Splintergroep Iet 'Algemeen commando van het1; 'olksfront voor de bevrijding van Pa- estina' behoort niet tot de Palestijnse; levrijdingsorganisatie, die de vijf be- angrijkste guerrilla-groeperingen iverkoepelt. Het wordt geleid door ichmed Jibreei, een Palestijn die ka- 'itein is geweest in het Syrische le er. Het heeft van 1967 tot 1969 deel litmaakt van George Habasj' 'Volks- ront voor de bevrijding van Palesti- (bekend wegens o.a. vliegtuigka pingen), en scheidde zich daarvan af, imdat het zich niet met politiek wil- Se bezighouden, maar alleen met mili- acties. Het 'Algemeen comman- verwerpt iedere politieke regeling Israël. Het is ook tegen deelne- van Palestijnen aan de geneefse Het zou financieel wor gesteund door Palestijnse zaken- in Koeweit, maar ook vanuit Irak en Syrië. Hun demonstraties in januari zal men zich in Indonesië blijven heugen als de hevigste sinds de turbulente maan den in 1965, 1966 en 1967 de jaren van de beslissende terugslag op de zogeheten staatsgreep van overste Oentoeng op 30 september 1965. De vergelijking tussen het optreden van de studenten in politieke nadagen van Soekarno en dat van januari jl. dringt zich'vfel op. Zouden de studen ten evenals toen de kans hebben gehad het openbare leven in Djakarta zó te verstoren als de inlichtingen- en veiligheidsdiensten niet een oogje dicht hadden gedaan? Maar er is een interessant verschil. De demonstratie van de, jaren zestig waren door de hoogste militaire leiders aangewakkerd om zulk een chaos in het openbare le ven teweeg te brengen dat de toenma lige president Soerkamo in een dwang positie zou geraken. Maar toen in januari van dit jaar president Suharto en de legercomman- dan Maraden Panggabean er reke ning mee begonnen te houden dat ook hier wel'eens een generaal achter zóu kunnen zitten namelijk gene raal Sumitro, plv. legercommandant, chef van het commando voor veilig heid en orde en geen gering tegen speler van de president bonden de studenten opeens in, min of meer beduusd van de algemene onlusten die op hun demonstraties volgden. Daaruit kan geconcludeerd worden dat de demonstraties deze keer van een geheel andere aard waren dan die van de jaren zestig. De met tussenpozen oplaaiende de monstraties van 1965 tot 1967 volgden op de chaos die was ontstaan na de zogeheten staatsgreep van overste Oentoeng in de nacht van 30 septem ber op 1 oktober 1965. Van een echte staatsgreep kan men hier niet spreken, want die beoogt het opzij schuiven van de wettige regering. De subalterne officier Oen toeng, bij slechts weinigen bekend, was bepaald niet de persoon die zich van steun onder de honderden kolo nels en generaals van leger, lucht macht, marine en politie had kunnen verzekeren, nog afgezien van de vraag of er politici te vinden zouden zijn geweest die zich achter hem wilden scharen. Nog veel belangrijker is het feit dat overste Oentoeng de Indonesi sche regering nooit opzij heeft willen schuiven. Volgens de grondwet is de president immers tevens eerste minis ter en leider van de regering. Weliwaar heeft Oentoeng in die fata le nacht de instelling van een onder zijn leiding staande revolutionaire raad geproclameerd, maar president Sukarno, de leider van de wettige regering werd geen haar gekrenkt. Hij liet ook niet na zich door Oen toeng als de wettige president te laten beschouwen. Soerkamo beraad slaagde rustig met zijn arviseurs over de opvolging van de slachtoffers gevallen legercommandant Achman Yani. Hij zond van het vliegveld Nalim Perdanakusuma ook zijn adju dant naar Djakarta om de kandidaat voor die post voor benoeming en beëdiging op te halen. In dit licht is het wat vreemd, dat buitenlandse amateurs over een 'mislukte staats greep' blijven schrijven (zie bijv. dr. Basuki Gunawan en dr. A. C. A. Dake). Sukarno Wat die zogeheten staatsgreep in wer kelijkheid betekende zal pas duidelijk kunnen worden als in het prehisto risch perspectief alle in vrijheid afgelegde verklaringen van de be trokkenen zijn gerangschikt en bestu deerd. Voorlopig zal die. hele uitroe ping van de revolutionaire raad van Oentoeng wellicht moeten worden on dergebracht bij de grillige ideeën die soms aan het brein van ir. Sukarno konden ontspruiten. Heeft hij een situatie in scène willen zetten, waar door de voorafgegane moord op de zes topgeneraals als een bloedige broeder twist binnen het leger zou kunnen worden gezien en zijn eigen rol in die affaire verdonkeremaand kon worden? Om vervolgens zijn geliefde rol van vredestichter te kunnen spelen en een compromis uit te stippelen? Het lijkt vast te staan dat alhans de dood van generaal Yani het gevolg is geweest van een uit de hand gelopen arresta tiepoging die Oentoeng en zijn man nen in opdracht van Sukarno hadden ondernomen. De president had hem de opdracht gegeven zeven van de acht- topgeneraals onder wie de ontsnap te minister van defensie Nasution te arresteren en bij hem voor te geleiden, waarschijnlijk om hen daar na collectief te schorsen. Maar ook staat vast dat anderen er hun reden voor hadden om de mythe van de staatsgreep op te roepen ten einde tot de al zo lang door hen gewenste afrekening te komen met de zo straf en goed geleide en alsmaar in leden en invloed groeiende PKI, de Indonesische communistische partij. Maar Sukarno weigerde om de PKI openlijk als de drijvende kracht ach ter dit bloedige gebeuren aan te wij zen, haar te verbieden en het lidmaat schap strafbaar te verklaren, omdat hij wel beter wist. Opgetrommeld Toen vervoerden legertrucks duizen den studenten en niet-studenten van heinde en verre naar Djakarta om hen in de straten van de hoofdstad los te laten met maar één doel: de chaos en wanorde zo groot te maken dat de inmiddels tot waarnemend legercommandant benoemde Suharto verregaande bevoegdheden zou krij gen om de orde te herstellen. Zo werd ook de jacht op de communisten en de pro-Sukarno-elementen ont ketend, die aan meer dan een half miljoen mensen het leven kostte. Eind 1966 en begin 1967 trommelden Suharto en de zijnen de studenten opnieuw op om in Djakarta te komen demonstreren. Nu lag de bedoeling er dik bovenop om met een nieuwe cha os Sukarno voor de 'keus' te stellen: óf hij zou met harde hand tegen de studenten moeten optreden met het berekende vervolg van nationale ver ontwaardiging en afzetting onder ver nederende omstandigheden, óf hij zou zijn presidentiële bevoegdheden moe ten overdragen aan de door hem tot waarnemend eerste minister te be noemden generaal Suharto. Een wer kelijke keus was dit natuurlijk niet. Suharto's staatsgreep slaagde: de acte van overdracht w erd in maart 1967 door een Voorlopig Raadgevend Volkscongres gezuiverd van commu nisten en Sukarno-aanhangers, be krachtigd. Zo werden de studenten gebruikt als voetvolk voor hogere intriges. Geen wonder dat vele waarnemers dat er ook in januari jl. weer achter zochten. Was er een nieuwe groep machthebbers, die via de studenten het bewind voor het volk wilde zet ten? Neen de studenten kwamen dit keer geheel eigener beweging de straat op, met hun eigen eisen. Dat was zeker niet de bedoeling van ho gere instanties, zoals mocht blijken uit het feit dat er nu ineens een golf van arrestaties volgde. Dit is het eerste van twee artikelen over een nieuwe bewustwording on der de Indonesische studenten. tweede stembusronde zeker is. Mitter rand zou op 36 procent komen, Gi scard op 27 en Chaban op 26. Dezelf de peiling onthulde, dat de meeste Fransen overigens niet Giscard, maar Chaban de meest geschikte kandidaat Uit het gaullistische kamp heeft zich gisteren weer een kandidaat voor de opvolging van Pompidou aangemeld: de 54-jarige minister van posterijen Jean Royer. Hij sympathiseert met de gaullistische partij cn vele handwerks lieden cn kleine kooplieden, voor wier belangen hij is opgekomen, sympathi seren met hem. achten om in de tweede ronde, waar aan maar twee pretendenten deelne men, Mitterrand te verslaan. Het totale aantal kandidaten is inmid dels opgelopen tot ongeveer twintig. Liefhebbers kunnen zich nog tot vol gende week dinsdag aanmelden. Aanklacht in China PEKING (Reuter) Li teh-Sheng, zesde man in de Chinese top, is in muurkranten in centraal China open lijk aangevallen al een 'gezworen volgeling' van Lin Piao. Sheng is de eerste van het 26 man sterke politbu reau die persoonlijk aangevallen wordt tijdens de campagne die tot doel heeft de 'reactionaire' invloeden van de vroegere minister van defen sie, Lin Piao, en de oude wijsgeer Confucius, uit te wissen. Schrijver de cel in BELGRADO (Reuter) Een Joego slavische schrijver, Dragoljub Ignjao- witsj, is door een rechtbank in Mid- den-Servië veroordeeld tot o.a. drie- en-een-half jaar gevangenisstraf we gens vijandige propaganda jegens de staat. Volgens waarnemers is dit een van de zwaarste straffen, een Joego slavische dissident opgelegd sinds Mi- hailo Mihajlow werd veroordeeld in 1967. 'Geen wapens van VS' WASHINGTON-BEIROET (AP. UPI) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat de VS zoals de Vice-president van Irak had gezegd wapens of enige andere vorm van steun gegeven heb ben aan de Koerdische opstandelingen in Irak. Ook Perzië zou, volgens de Iraakse regering, de Koerden van wa pens hebben voorzien. Blanken eraan voor VIRGINIA, Zuid-Afrika (Reuter) Zolang in Zuid-Afrika de Nationale Partii aan de macht blijft, zal de wet on de (aan blanken) voorbehouden beroonen van kracht zijn. heeft minis ter Viljoeri arbeidszaken) gezegd. Er is een tekort aan blanke arbeiders, aldus Vilioen. maar dat zal alleen met toestemming van de blanke vakbon den kunnen worden bestreden dóór niet-blanken op te leiden. Zolang er blanke werkers beschikbaar zijn, zul len die de voorkeur krijgen. ■Rnrwnpsp ombudsman PARIJS fUPI) Ombudsmannen uit Denemarken. Frankrijk. West-Duits- land. Zweden. Zwitserland. Engeland en Noord-Ierland zullen binnenkort in Parijs bijeenkomen om de benoeming van een Europese ombudsman te be- snreken. Zo'n functionaris, ook wel EuroDese commissaris voor de rechten van de mens genaamd, zou kosteloos klachten voor de Europese commissie voor de rechten van de mens kunnen brengen. KLM-cadeaupaarden LA VALETTA, Malt» (AFP) Zes paarden heeft Dom Mintoff, de pre mier van Malta, gekregen van de KLM, die daarmee haar dankbaarheid wilde tonen voor Dom Mintoffs be middeling bij de vrijlating van de Inzittenden van een Jumbo, vorig jaar november, door Palestijnen gekaapt Vier paarden gaan naar de politie van Malta, de overige twee naar een ma nege. Scheiden in Italië ROME (Reuter) Het aantal Itali aanse echtparen dat echtscheiding aanvroeg, was vorig jaar bijna een kwart lager dan in 1972. Nog sterker daalde het aantal toegewezen scheidingsverzoeken, en wel van 29.132 tot 15.677. In Italië zal volgen de maand een referendum worden gehouden over de vraag, of de drie jaar geleden üiMvoerde echtscheidings- wet moet worden gehandhaafd. Schutter voor gerecht LONDEN (UPI) De 26-jarige En gelsman Ian Ball, die yorige maand ec«i hofauto met prinses Anne en haar man onder vuur heelt genomen, zal voor de Old Bailey moeten ver schijnen, om zich te verantwoorden voor poging tot moord op vier men sen en poging tot ontvoering van prinses Anne. Ball heeft gezegd, dat hij met zijn actie op de Mali, bij Buckingham Palace, de aandacht had willen vesti gen op de gebrekkige zorg voor gees telijk gehandicapten in Engeland. Ball heeft volgens zijn advocaat al een psychiatrische behandeling we gens schizofrenie ondergaan. Stakingen in Japan TOKIO (Reuter) Terwijl de hevig ste stakingsgolf sinds mensenheugenis over Japan rolt, zijn regering en vak bonden het gisteren eens geworden over de instelling van drie commissies die de looneisen van de laatste, tijd moeten bezien. De voornaamste "hff vens en de meeste scholen" "zijn als gevolg van stakingen gesloten? poste rijen. spoorwegen .en binnenlandse luchtlijnen functioneren nauwelijks. Honderdett particuliere ondernemers hebben..do vakbonden al loonsverho gingentot 40 procent aangeboden-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9