uneratoren an Rhenen ia veertig aar uit Ie steigers dichtbij aet weer 'asen niet zomers Betaling van collegegeld vijf jaren Studielening met rente trekt niet Verdachte van moord op jongetje uit Rotterdam bekent Minister vindt: onderwijzer mag lid van gemeenteraad zijn meinsma anti anti-rokers geliefd verklaring sparen l/fcUW/KWARTET VRUDAG 12 APRIL 1974 W^LMAM) T5/1K7 [uwenoud bouwerk na brand en oorlogsgeweld weer in oude luister lor Fred Lammers 'EN Na veertig jaar in igers te hebben gestaan zal fraaie vijftiende-eeuwse Cu- ■atoren in Rhenen binnenkort 'I er in oude luister te zien zijn. inwoners van Rhenen zijn zo rend geraakt aan het feit dat n stadstoren in restauratie is, het wel even wennen zal zijn 1 volgende week de laatste stei- worden afgebroken. 1934, nadat de kerk en de toren brand waren getroffen, werd een in gemaakt met de restauratie. In 9 bij de strijd op de Grebbeberg d de toren opnieuw beschadigd, ir omdat de restauratie nog niet i voltooid, ging het herstel van de aangebrachte vernielingen in één ei te door. hele oorlog werkte men aan de nense toren. Het eind van de k/aam heden leek in zicht toen op april 1945, een paar weken vóór einde van de oorlog, de binnen- van Rhenen werd gebombar- rd. De Cuneratoren behoorde tot zwaar getroffen bouwwerken, chtoffers waren er niet bij dit ibardement. daar de bevolking van :nen in 1945 geheel was geëvacu- d. Het tragische van het apnl- ibardement was dat de Cunerato- grotendeels in puin werd gelegd een bom van de geallieerden, i coördinatiefout was debet aan bombardement, bleek achteraf. 1897 was de Cuneratoren ook ern- getroffen, nadat bliksem in de énspits was ingeslagen en brand veroorzaakt. De toren brandde op trieste vierde septemberdag 1897 lecl uit. De brandweer moest zich met gebrekkig materiaal behel- i. Brandspuiten had men niet. Met lp van vrijwilligers holden de blus- s met emmertjes water de toren- ppen op. Spoedig was de vuurzee hevig dat de bluswerkzaamheden itaakt moesten worden, eren ging na deze ramp niet bij de eken neerzitten. De toren zou wor- 1 gerestaureerd, dat stond als een il boven water. De restauratiekos- d werden geraamd op 48.000 gulden, die jaren een indrukwekkende n. De gemeente Rhenen beloofde helft ervan te zullen betalen. Het tekende echter zo'n zware belasting or de gemeentelijke geldkist, dat b w allerlei acties gingen ontplooien aan geld te komen om de belofte kunnen nakomen. Zo werden de stanten van het bij de brand naar lieden gekomen carillon verkocht )or ruim 4300 gulden, inwoners van Rhenen danken er Zo zag de Cuneratoren en naaste omgeving er in april 1945 uit nadat een bij vergissing uitgevoerd bombardement het stadje had getrofjen. de scheldnaam 'klokkenverkopers' aan, maar helemaal juist is die bena ming niet. Hetgeen Rhenen van de hand deed voor 73,50 per honderd kilo had met klokken niet veel meer te maken. Een andere bron van inkomsten vormde het op grote schaal kappen van sparrebomen in de bossen bij Rhenen. Het Rijk kwam ook over de brug met eer> subsidie, op voorwaarde dat de gemeente Rhenen het histori sche schilderij dat in het stadhuis hing, en 'de plundering van Rhenen door de hertog van Kleef in 1499' voorstelde, naar het Amsterdamse Rijksmuseum liet verhuizen. Er zat niets anders op voor Rhenen dan akkoord te gaan met die eigenaar dige eis. Als pleister op de wonde kreeg Rhenen een kopie van het schil derstuk, dat thans nog in de raadzaal hangt. Het origineel bleef tot op he den in de hoofdstad. Tóch begonnen Na het bombardement van 1945 waren er inwoners die het niet meer zagen zitten. Restauratie van de Cunerato ren zou feitelijk neerkomen op nieuw bouw. Rhenen begon er tóch aan, omdat het stadje zonder Cuneratoren Rhenen niet meer is. Het is maar goed, dat niemand in Rhenen kort na de oorlog kon ver moeden hoe lang die nieuwe restaura tie wel zou gaan duren. Het werd een lijdensweg. Telkens waren er tegenvallers en ru zies. In maart 1963 werd ontdekt dat voor een gedeelte van de toren een onjuiste steensoort was gebruikt. De Baumberger stenen waren niet be stand tegen weersinvloeden. In 1968 stegen de restauratiekosten fors nadat het lood in de toren door de zoge naamde 'loodpest' was aangetast, het gevolg van het gebruiken van te nat hout. Rhenens vorige burgemeester, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, die zich bijzonder heeft ingespannen voor het herstel van de toren moest op een gegeven moment wel tot de conclusie komen dat de restauratie van de Cuneratoren 'een van de duurste restauraties in Neder land' dreigde te worden. Architect D. Wijma uit Velp, die de leiding van de restauratie in 1963 overnam van zijn bejaarde voorganger B. T. Boeyinga komt nu tot een becijfering van 8.5 miljoeti gulden voor de torenher- bouw. In dit bedrag zijn de veertien gotische beelden begrepen die de Rot terdamse beeldhouwer Meindert de Boer maakt als versiering voor de toren. Beelden De Cuneratoren in Rhenen: na veertig Voor het bombardement van 1945 jaar uit de steigers. stonden er ook veertien beelden an onze weerkundige medewerker ijdens het paasweekeinde wordt het tuaer. In het binnenland zal de mperatuur met 12 a 15 graden wel i zijn hoogtepunt zijn. Dat is overi- rns nog wel zeer redelijk gelet op de :jd van het jaar. Aan het strand. eciaal op de Waddeneilanden, en in kop van Noord-Holland moet men vreden zijn met circa 10 graden. De oordoostelijke wind voert lucht van olaire oorsprong aan. terst moeten we nog wel bedacht zijn >p mist of lage wolken, maar in de bop van Pasen zullen er opnieuw \onnige perioden komen. Plaatselijk ten licht regentje of een lokale bui fin het zuiden van het. land eventueel net onweer) is niet geheel uitgeslo- en, maar toch lijkt tijdens de feestda len de kans op regen erg klein. Veel nensen zouden een mals buitje overi- Jens wel kunnen gebruiken, zoals er londerdag hier en daar op de Britse Manden viel: eiland Man 13 millime- 'er. Het is echter zo dat er in Zuid- icandinavië en op de oost-Noordzee Imke luchtdrukstijgingen gesigna- eerd worden en daar heeft de depres- pe bij Ierland vermoedelijk geen ant- toord op zodat haar niet veel anders perblijft dan terug te trekken, let oude hogedrukgebied is boven de oordzee zover ingezakt, dat er vrij- >el niets van overbleef en we als het care automatisch in een vlak lage- IruJcgebied kwamen te liggen. Die totwikkeling deed de stabiliteit afne- ien en aliostratusschermen en cirri 'ie zich gisteravond boven west- en üidwest-Nederland voordeden, duid- en op neerslag. In Engeland liep de emperatuur gisteren al veel minder wog op dan daags tevoren: 11 tot 14 traden maximaal, maar op het conti nent bakte de zon plaatselijk opnieuw omerse temperaturen. Ditmaal was wf 'f warmst in het zuidoosten van le DDR en in Zuid-Polen met zelfs 24 gr. Celsius. Deze waarde werd onder meer gemeld door Frankfurt aan de Oder, Wittenburg in de DDR, verder door een station bij Ljubjana, Kalisz, Legnica en Plock in Polen. Opvallend koud was het gisteravond in Noord-Zweden: Kiruna -6 gr. De op 21 maart begonnen droogte duurt op veel plaatsen onverminderd voort, maar records worden er nog niet gebroken. Tenslotte nog in het kort de maand- prognose van de Engelse weerlcindi- gen: ook in de tweede helft van april worden er perioden met droog hoge- druk-weer verwacht. Het zal dan ech ter wel koeler zijn dan in de eerste aprilhelft lagere tempera: groepsgewijs op de hoeken van de toren. Van negen beelden kon na het bombardement precies worden nage gaan wie ze voorstelden, de overige vijf waren totaal versplinterd en af beeldingen ontbraken eveneens. Het is vele jaren een open vraag geweest of er weer beelden op de Cuneratoren moesten- komen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg ging tenslotte ak koord. Toen begonnen de problemen eerst goed. Wie moest de beelden maken? Zelfs de minst beschadigde oude beel den kwamen niet meer voor herplaat sing in aanmerking. Ze staan nu te kijk in het streekmuseum, waar Aleid van de Bunt al sinds vele jaren de scepter zwaait. Er werd een wedstrijd uitgeschreven. Tal van beeldhouwers deden een poging de opdracht te krijgen. De inzendingen werden ech ter afgekeurd. Enige van deze te licht bevonden beelden heeft Aleid van de Bunt weten te bemachtigen. Ze heeft ze neergepoot in de kleine binnenhof van haar museum aan de Rhenense Molenstraat Meindert de Boer Na lang zoeken werd Meindert de Boer met de opdracht vereerd. Hij heeft de afgelopen jaren tien beelden afgeleverd, te weten Lucas, Andreas, Marcos, Thomas. Johannes. Petrus, Paulus, Maria met het Kind Jezus, Ursula en een bisschopsfiguur. De komende twee jaar de heer De Boer doet gemiddeld een half jaar over een beeld volgen nog Bartho- lomeus, Mattheus, Jacobus en Christus. In Rhenen. heeft nu bijna iedereen er vrede mee dat er ook een afbeelding van Christus op de toren wordt ge plaatst. Lange tijd is dat een strijd punt geweest Uiteindelijk heeft de beslissing van Monumentenzorg de doorslag gegeven, dat het Christus beeld er ook moest komen, temeer omdat het er vroeger ook stond. Meindert de Boer gaat die moeilijke opdracht volgend jaar uitvoeren. Schaarse gegevens Nu de torenrestauratie bijna voltooid is heeft men op het Rhenense raad huis gezocht naar gegevens over de historie van de toren. Die zijn bijzon der schaars. Vele documenten zijn in de loop der eeuwen verloren gegaan. Rhenen is dikwijls toneel van oorlogs geweld geweest, niet alleen in deze eeuw. Vast staat dat de Cuneratoren in de jaren 1492-1531 is gebouwd. Wie de bouwmeester was is in nevelen ge huld. Aleid van de Bunt heeft er als conservatrice van het streekmuseum een uitgebreid onderzoek naar inge steld. 'Het heeft niet veel opgeleverd, eigenlijk niets. Er zijn wel vele ver onderstellingen mogelijk. Er zijn to rens die doen denken aan de Cunera toren zoals de Dom in Utrecht en de Lange Jan in Amersfoort, maar het zijn veronderstellingen waar je niets voor koopt. Het enige dat vaststaat is dat het een heel kundige bouwmees ter moet zijn geweest. Een sierlijke, slanke gotische toren, als de Cunera toren is. bouw je niet zonder over groot vakmanschap te beschikken', meent Aleid van de Bunt. De kerk De aan de Cuneratoren vastzittende kerk is van ouder datum. Maar als bouwwerk is de kerk van Rhenen minder indrukwekkend. In een grijs verleden zijn kerk en toren waar schijnlijk niet aan Cunera maar aan Petrus gewijd geweest. In de veertien de eeuw haalde Rhenen de naam van deze patrones van de stad weer te voorschijn. Zij werd als een heilige vereerd. Omdat zij volgens de legende in Rhenen is begraven op de zoge naamde Cuneraheuvel werd Rhenen een bedevaartplaats. Uit alle delen van Europa kwam men haar graf bezoeken. Verhalen over wonderbaar lijke genezingen, vooral van keelaan doeningen, gingen de ronde doen. Al les werd 'toegeschreven aan Cunera. De bezoekers deden royale giften en met dit geld zou de bouw van de Cuneratoren grotendeels zijn bekos- tigd. Het is een historie vol romantiek. In Rhenen heeft men er in deze maand, nu een groot project ordt afgesloten, wel oren naar. Vergeten zijn alle zorgen en problemen rond deze res tauratie. Alles is uiteindelijk voor elkaar gekomen. Zelfs met het nieuwe carillon, dat reeds in het eind van de jaren vijftig in de Cuneratoren werd geplaatst, is nu iedereen ingenomen. Opgewekt gaat Rhenen 30 april feest vieren aan de voet van de stadstoren, die een dag eerder officieel door ar chitect Wijma aan de gemeente zal worden opgeleverd. Er is een legende, die zegt dat nieuwe rampspoeden Rhenen zullen treffen als de Cuneratoren uit de steigers gaat. •Klinkklare onzin, de gebeurtenissen tonen aan dat die legende onjuist is', zeggen deskundigen daarvan, zodat zelfs de meest bijgelovige inwoner van Rhenen zich geen zorgen meer hoeft te maken. DEN HAAG Studenten die reeds voor de vijfde keer collegegeld heb ben betaald, zijn voor de volgende aren vrijgesteld van betaling. De mi nisters van onderwijs en landbouw delen dit mee in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsvoorstel het collegegeld van 1.000 tot 500 per jaar te verlagen. In hét verleden was de maatregel, dat volstaan kon worden met vijf keer te betalenook van kracht, maar ze werd door minister De Brauw ingetrokken. Het wetsvoorstel tot verlaging van het collegegeld zal dinsdag 23 april na het paasreces door de Tweede Kamer wor den behandeld. Zoals bekend komt het er in de praktijk op neer, dat de studenten dit studiejaar al ƒ500 colle gegeld betalen. De 1.000 is welis waar wettelijk verplicht, maar het bedrag kan in twee termijnen worden betaald. Wanner het wetsontwerp wordt goedgekeurd vervalt de beta ling van de tweede termijn. Vorig jaar. toen het collegegeld ver hoogd was tot 1.000 deden zich in de universitaire wereld veel boycotters voor van het collegegeld. In antwoord op vragen de fractie van de CHU delen de ministers mee, dat het aan tal betalende studenten dit jaar, nu het collegeld in feite ƒ500 is, kleiner is dan vorig jaar. De ministers zijn het eens met een voorstel van een werkgroep uit de academische raad om studenten, toe hoorders en extranaï, die van de uni versiteiten gebruik maken, in beginsel evenveel collegegeld te laten betalen. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Slechts vierhonderd studenten hebben dit jaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een rentedragende studielening te sluiten bij het Rijk. Dit schrijft staatssecreta ris Klein in de memorie van ant woord bij het wetsontwerp tot verla ging van het collegegeld van 1.000 tot 500. Van die vierhonderd studenten zaten er tweehonderd aan een universiteit en tweehonderd in het hoger beroeps onderwijs. Uit de geringe belangstelling zou je kunnen afleiden dat het bestaande systeem van renteloze leningen tame lijk afdoende is, red.). Dr. Klein zegt verder dat het aantal studenten dét collegegeld betaald heeft dit jaar tegem*alt: 76.000 op 1 maart jl. tegen 82.000 in februari vorig jaar. De .staatssecretaris hoopt dat de Kamer de A-erlaging van het collegegeld snel goedkeurt en de stu denten en universiteiten deze oplos sing dan accepteren. De collegegeld kwestie heeft al teveel aandacht op geëist, meent hij. Van een verslaggever MAASTRICHT De verdachte in de moordzaak van de vijfjarige Jeroen Snellemans uit Rotterdam heeft een bekentenis afgelegd. Na een moeizaam verhoor heeft de 29-jarige mcchinebe- diende M. B. bekend het jongetje maandagmiddag te hebben gewurgd. Hij deed de bekentenis pas na uitvoe rige bewijsvoering van de politie, die met 34 rechercheurs bezig is geweest gegevens te verzamelen. De man zegt te hebben gehandeld in een vlaag van geëmotioneerdheid. Voordat de man het jongetje met zijn eigen broekriempje wurgde, heeft hij, zoals hij heeft ekend, het jongetje betast en gedeeltelijk ontkleed. Van daag wordt B„ die gescheiden leeft en een dochertje van vier jaar heeft, aan de officier van justitie te Maastricht voorgelegd. BOSKOOP Minister Van Kemenade (onderwijs) vindt het lidmaatschap van de gemeenteraad niet onverenig baar met de functie van onderwijzer. Dit antwoordt hij op vragen vanuit de Tweede Kamer over de twee Boskoop- se onderwijzers die van hun schoolbe stuur niet in de raad mogen. Het bestuur van de vereniging voor protestants-christelijk onderwijs in Boskoop verzet zich tegen de kandida tuur voor de gemeenteraad van zowel de heer B. Koelewijn (die al ander half jaar voor de protestantse fractie in de raad zit) als van de heer J. H. Koster (die nu kandidaat staat voor de progressieve combinatie). Het be stuur meent dat dit kan op grond van de benoemingsakte. Daarin staat dat voor het bekleden van ambten en bedieningen de toestemming van het bestuur is vereist Bij overtreding van deze bepaling kan ongevraagd ontslag gegeven worden. Het bestuur acht zich hiertoe bevoegd op grond van artikel 92 van de lager onderwijswet Minister Van Kemenade zegt nu, dat hij niet de aangewezen man is om zijn mening aan het bestuur ten beste te geven. Een bindende uitspraak kan alleen gedaan worden door Gedepu teerde Staten of als de betrokke nen in beroep gaan door de Kroon. 'Als ik wel tot oordelen bevoegd zou zijn, zou ik echter geen moeite heb ben het enkele raadslidmaatschap niet te beschouwen als ambt of bediening', zegt hij. Zoals bekend wordt dit standpunt ge deeld door de protestants-christelijke bond van onderwijzend personeel. De besturenraad van het protestants- christelijk onderwijs, aan wie om een oordeel is gevraagd, heeft nog geen uitspraak gedaan. HOOG WATER 13 APRIL: Vissingen: «.00- 18.27; Hanngvlietslulren: 7.34-20.00; Rotter dam: 8.45-21.00; Scheventngen: 7,00-19.28; IJ- muiden: 7.47-20.15: Den Helder: 11.02-23.19: Harlingcn 1.29-13.38; Delfzijl: 3.54-16 04. onder redactie van loessmil De pas opgerichte CAN-Club Actie ve Nietrokers wil dat wèl-ro- kers meer rekening houden met mensen die er niet van houden of niet mogen roken. Wat de verenig de niet-rokers vooral niet lekker zit dat was begin deze week al in de krant te lezen) is dat ze overal waar ze komen, gedwongen worden 'mee te roken' door het inademen van andermans rookwolken. Bij de oprichting van de CAN zijn, vol gens de club artsen, psychologen, sociologen en toxicologen behulp zaam geweest en dat zet voor de buitenwereld kracht achter hun ij peren om de door tabaksgebrui kers veroorzaakte overlast in be drijven en openbare lokaliteiten terug te dringen. Nou zou je denken, dat een man als rookbestrijder dr. L. Meinsma dolblij zou zijn met zo'n initiatief. Wéér een stel mensen die zich met hem krachtig in de strijd tegen het roken werpen. Vergeet het maar. Als ze dat dan al doen, dan toch zonder dr. Meinsma. Die schrijft ons dat hij allerminst gelukkig is met de on verdraagzaamheid, die de CAN be zig is uit te dragen. Hoe meer niet rokers, hoe meer vreugd natuur lijk, maar dan niet in zo'n clubver band. Tijdens het overleg vóór de oprichting al bleken tussen de ini tiatiefnemers en dr. Meinsma 'es sentiële verschillen van inzicht te bestaan over het nut van een vere niging van niet-rokers', schrijft dr. Meinsma, die verstandige niet-ro- Van alle leden van het koninklijk huis is de koningin zelf- het meest geliefd onder middelbare scholie ren. Hun toekomstige koningin Be atrix komt voor de scholieren pas op de vijfde plaats; prins Bern- hard, prins Claus en prinses Irene scoorden allemaal hogere ogen dan respectievelijk hun dochter, vrouw en zuster. Een andere vraag een van de drieëntwintig, die het tijdschrift Ons Koningshuis aan ruim duizend van deze scholieren voorlegde was of de pensioengerechtigde leef tijd van 65 jaar ook voor de konin gin geldt. Nee, zei 55 procent, maar 37 procent vond van wel. De rest had daar geen idee van. Met het vraagstuk of er al dan niet veel gaat veranderen als Nederland ooit een republiek wordt, zat 27 procent net zo in z'n maag. Van dat deel van de scholieren kwam geen duidelijk antwoord, maar 42 procent verwacht zeker grote ver anderingen, 31 procent ziet die niet zo zitten. De meningen verschilden nogal over de tijd die de koningin per dag aan staatszaken besteedt. De grootste roep (38 procent) dacht iets tussen de vijf en de acht uur en 20 procent zelfs meer dan acht uur. terwijl evenveel het op vier tot vijf uur hielden. Twee 5 drie uur, meende 18 procent en vier- procent vond één uur per dag welletjes. Van 'Ons Koningshuis' zullen ze het juiste aantal uren ook niet horen: het blad wist het zelf niet kers (die volgens hem in de regel best toeten hoe in eigen kring een voor iedereen bevredigend klimaat te creëren) zelfs ondubbelzinnig afraadt om lid van de nieuwe club te worden. Twee argumenten schuift de heer Meinsma naar voren. De opvallend ste is wel, dat er niets of nauwe lijks iets bekend is over de schade ten gevolge van het passieve roken het zogenaamde 'meeroken' dus. En verder heeft hij iels tegen de steeds grotere afstand die de CAN schept tussen rokers en niet-ro kers, ook wel polarisatie genoemd. Op het eerste gezicht lijken d e doelstellingen van de CAN we citeren nog steeds uit de brief belangrijk en nuttig, maar het na streven daarvan, vooral van dat 'eerst toestemming tot roken vra gen aan de niet-rokers', leidt vol gens dr. Meinsma tot ongewenste polarisatie. En dan is er nog iets: we moeten bedenketi 'dat roken bijvoorbeeld in openbare gebouwen is toege staan door de overheid, ondanks mijn pogingen sedert 1964 deze rookvrijheid te beperken. De club leden kunnen nu bij halsstarrig heid hunnerzijds met lokale poli- tiebepalingen in conflict komen. De club zou pas zin krijgen, als op dit punt meer bereikt was: nu zullen rokers extra geïrriteerd worden teil nadele van onderlinge verdraagzaamheid van beide partij en, de rokers en de niet-rokers'. Dr. Meinsma is dus bang, dat de CAN eerder rokers zal afstoten dan voor zijn idealen winnen. Bij het al genoemde vooroverleg heeft hij dan ook een altematied op tafel gelegd, maar: 'mijn pleidooi bij de initiatiefnemers om met een ruimere doelstelling een positiever benadering en oplossing van het rookprobleem na te streven, stuitte op pertinente onwil' en: 'Het is betreurensioaard dat de initiatief nemers, ondanks andersluidende deskundige adviezen, gemeend heb ben toch hun intolerantie in club verband te moeten uitdragen'. En die deskundige adviezen kwa men kennelijk niet van dr. Meins ma alleen, want hij vertelt er nog bij, dat 'ook andere adviseurs van de club zich inmiddels hebben te ruggetrokken'. Het ambtelijke gezelschap, dat bij een was om de definitieve tekst vast te stellen van de oriënterings nota ruimtelijke ordening, was dik tevreden over de gedane arbeid. Er was een mooi stuk werk afgeleverd. Alleen één jonge, wat dwarsliggen de en door democratiserings-stro- mingen enigszins aangetaste plano loog stelde heel voorzichtig de vraag: 'Maar zal iedereen het wel begrijpen? Het is per slot van rekening een discussie stuk'. Een goede vraag, alleen op het ongelegen- moment gesteld. Men kon toch niet opnieuw de hele moeizaam tot stand gekomen nota gaan herschrijven om iedereen al les duidelijk te maken? Men werk te immers met overheidsgeld en ook de uren van ambtenaren zijn kostbaar. Een verklarende woor denlijst toevoegen', opperde een practicus. Heel goed. knikte het hele gezelschap opgelucht. Zo ge zegd, zo gedaan. Vandaar dat nu het hele Nederlandse volk kennis kan nemen van bijvoorbeeld de ambtelijke verklaring van de in de nota gebruikte term 'compartimen tering'. Even de adem Inhouden daar komt het: 'compartimentering is die vorm van ruimtelijke inrich ting en ordening, waarin aan be paalde gebieden dominerende func ties worden toebedeeld op zodanige wijze dat een optimale ruimtelijke totaal-structuur ontstaat'. Dat is tenminste duidelijke taai- Toen ze zes Jaar was, begon Janine Kirk uit het Engelse plaatsje Worksop poppen te sparen. Ze is nu elf en heeft intussen meer dan driehonderd poppen bij elkaar, gro te, kleine, dunne, dikke, blanke en zwarte, goed en slecht geproportio neerde, in klederdracht of moder ne kleertjes. En ze spaart maar door: elke week komt er wel weer eentje bij. Ergens op de foto zit Janine zelf omringd door haar goedverzorgde poppekinderen. Kijk Tot 20 mei wordt in het Noordbrabantse Cuyk de manifes tatie 'kijk Cuyk' gehouden, om dat ze daar iedereen wel eens dui delijk willen maken, dat Cuyk een dynamische woon- en werkgemeen- te is. Hondenhal Maandag zijn er wel achttienhonderd ras honden uit binnen- en buitenland bijeen in de Frieslandhal in Leeu warden, (voor de tiende keer) sa mengebracht door de kynologen- club 'Friesland'. Er kunnen best nog een stuk of dertienduizend bezoekers bij. Flipper Waar om nou wel een wereldrecord paal- zitten en mens-erger-je-nieten en waarom dan niet eentje in flippe ren? Twee jongelui uit het Britse Colchester hebben het geprobeerd en honderd uur achtereen volge houden, waarmee ze onbetwist kampioen zijn geworden. 'Ik zal voortaan het vlees zelf wel snijden. SimpkinS.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7