van 17 groepsleiders is week opgeschort Allemaal, es op de fiets! £L Paasdrukte geeft VVV's moeilijkheden Conflict Vredeling VVDM duurt voort Prinses Margriet maakte vaartocht MIJN HOND WIL EEN BEEN ZIEN WAT NU? I Arrestatie Koninklijke vaas op onbegrijpelijke wijze opgedoken op veiling [esultaat van gesprek ambtenarenbond met staatssecretaris Minister: normale weg bewandelen Verplaatsing kruitfabriek is onmogelijk Centrale Borsele is wel verzekerd Arbeidsmarkt voor chemici is (nog) zwak Vijf ontwerpen 'experimenteer Hoe komt dat ding daar? |)nderdak soms ver van gekozen bestemming Studie gevraagd naar ontstaan werkloosheid DUW/'KWARTET VRIJDAG 12 APRIL 107t BIWEVLWD K5 an een onzer verslaggevers TRECHT Het ontslag van 17 groepsleiders van de zwakzinnigen-afdèling Dennendal in Den (older, dat het bestuur van de Willem Amtsz-stichting had aangekondigd, omdat het niet het tij- irot clijk dienstverband van hen wilde verlengen, is een week opgeschort. lt is het resultaat van een zes uur au urend gesprek, dat de districtsbe- >oi uurders J. D. R. Trappel en J. van X effen van de algemene bond van nbtenaren (ABVA) gisterenhebben ierd met staatssecretaris Hendriks volksgezondheid en de commissie- mgemeijer. Deze commissie is de- jds door de staatssecretaris ingeteld fa n te pogen een oplosing te vinden te ,0r het conflict op Dennendal. ld ok het aangekondigde gesprek van rt bestuur met zestien stafleden, die el een vast dienstverband hebben en aarop Nieuw-Dennendal momenteel i >or een belangrijk deel draait, gaat ilgende week niet door. In dit ge brek zou moeten blijken of zij als ieuw-Dennendallers (de groep, die lidair is met de ontelagen directeur ;1 Muller en de zeven ontslagen leden red. Tr.-Kw.) nog wel op nendal 'functioneren'. Ie WA-stichting de toegang tot de terrei nen van de WA stichting. Muller en Nicolai zijn de enige van hen, die in een dienstwoning wonen. Jan Mulder en het ontslagen staflid Martin de Rooy zijn ondanks het verbod al enige keren op de hoeve gesignaleerd. De Rooy heeft al een keer de vastge- JoCZGltingf stelde dwangsom op overtreding van het verbod 500) betaald en hij heeft inmiddels nog 2 keer 'n sommatie om te betalen ontvangen. Mulder is eenmaal fietsend op de hoeve gesignaleerd. Hij heeft ontkend, dat dit mogelijk is: 'Ik kan helemaal niet fietsen'. Over een tweede overtreding, die hij op 28 maart begaan zou hebben, heeft hij de advocaat van het bestuur nadere inlichtingen gevraagd. Hij wil weten waar hij is gezien, hoe laat en door wie. De kamer van wethouder mr. A. J Bransen in het Utrechtse stadhuis is gistermiddag enkele uren bezet gehou den door ongeveer twintig man, die zich hebben verenigd in de actiegroep 'WA-bestuur rot op'. Zoals bekend ADVERTENTIE j plitsing? uniddels heeft de commissie-Lange- j eijer, die tijdelijk wordt voorgezeten Nfcor prof. dr. G. Brenninkmeijer, om- Nfct prof. mr. G. E. Langemeijer voor aljên operatie in het ziekenhuis is aipgenomen, bekend gemaakt, dat 2e komende week gaat onderzoeken of "Wilitsing van Dennendal mogelijk is, i aarbij Nieuw-Dennendal elders zou rkjunnen worden ondergebracht. Dit zal de vorm van een advies nader orden uitgewerkt. m|e ABVA hoopt, dat de commissie in ro ;ze opdracht, die staatssecretaris endriks een week geleden uitvaar- rt gde, zal slagen. Eerder heeft de BVA al fel geprotesteerd tegen be- ndiging van het dienstverband van oepsleiders met een tijdelijke aan- illing. Het 'onevenwichtige' perso- elsbeleid van het W.A.-bestuur is, ;e dus de heer Trappel, uitvoerig be- pi roken, waarbij de bond de bijzonde re aandacht van de staatssecretaris di eft gevraagd voor de toekomst van ;n ontslagen en nog in dienst zijnde ï0 rsoneelsleden. 'Wij vonden daarvoor j de staatssecretaris een meer dan te willig oor", zei de heer Trappel, en ijAk de commissie-Langemeijer rea- veerde positief. ort geding l WA-bestuur heeft overigens een rt geding aangespannen tegen drie [slagen stafleden van Dennendal hen uit de dienstwoningen te igen. Mr. D. Runia heeft dit giste- schriftelijk meegedeeld aan drs. rel Muller, de huisarts Dick Nicolai ,rf aan Jan Mulder, die tot aan zijn tslag supervisor was van het pavil- en De Witte Hull in Zeist. Het ding zal vrijdag 19 april 's middags twee uur voor de Utrechtse rechl- ik dienen. Ten aanzien van Carel lier zal het bestuur ook een ver- d eisen om de terreinen van de A-Hoeve in Den Dolder te betreden. ior Nicolai en Mulder geldt een rgelijk verbod al sinds half februa- w De rechter verbood toen even- is bij vonnis in kort geding aan zeven ontslagen stafleden van de Heel Nederland fietst weer. Wat wil je ook? Of je 8 bent of 80, jMMk schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma fijner en voordeliger dan fietsen is er niet veel Daarom komen er ook dit jaar weer een miljoen fietsen bij. Ook voor u staat er een fonkel nieuwe klaar-ga maar gauw bij de fietsen'vakman kijken! maakt de heer Bransen deel uit van dit bestuur. Reden voor de bezetting was, dat hij 'zich steeds nadrukkelij ker heeft opgeworpen als woordvoer der en vertegenwoordiger van het be stuur van de WA-stichting. De wet houder was zelf niet aanwezig, maar Woonde het overleg bij, dat de ABVA in Leidschendam voerde met staatsse cretaris Hendriks. De bezetters eisten het onmiddellijke aftreden van het bestuur, het ongedaan maken van alle negatieve bestuursbesluiten met be trekking tot Nieuw-Dennendal, de be noeming van een nieuw bestuur, dat de goedkeuring heeft van alle geledin gen en verder overleg over de oor spronkelijke voorstéllen van de com missie-Langemeijer ter oplossing van het conflict rond Dennendal. De bezetters werden toegesproken door loco-burgemeester T. Hartevelt, die liet weten persoonlijk wel iets te voelen voor een afsplitsing van Nieuw-Dennendal. Nadat hij na telefonisch overleg met wethouder Bransen had meegedeeld, dat de aangekondigde ontslagen een week zullen worden opgeschort, verlieten' de bezetters om kwart voor drie de wethouderskamer. Vervolg van pagina 1 verblijfplaats van Philippa is binnen gekomen. Philippa is na een terechtzitting op 29 december 1949 op 5 januari van het daaropvolgende jaar ter dood veroordeeld omdat hij van 1 augustus 1942 tot 1 december 1943 in dienst was van de Waffen SS. Hij heeft onder meer aan het oostfront gevoch ten. Zijn functie in de SS was 'Unter- scharführer'. In 1944 trad hij toe tot de beroepslandwacht in Drente als onderstormleider. Later werd hij ad judant van de districtscommandeur en nog later waarnemend districts-com- mandeur van de landwacht in Drente. In die functies heeft hij onder meer acties en razzia's georganiseerd, nam deel aan onderzoeken naar klandestie- ne radiozenders en leidde verhoren van gearresteerden. Hij was afgestu deerd officier aan de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda. In zijn doodvonnis wordt als reden opgege ven 'het als Nederlander vrijwillig dienst nemen in vijandelijke krijgs dienst en 'het opzettelijk hulp verle nen aan de vijand'. Het is overigens niet bekend of Philippa schuldig is aan de dood van mensen. Hij werd op 30 september 1917 in Rotterdam geboren. Zelfs de buren wisten niet dat de man zich in het huis bevond. Van onze redactie DEN HAAG Het conflict tussen minister Vredeling eh de WDM over de door deze vereniging als straf beschouwde overplaatsing van drie districtbestuurders van de WDM, duurt voort. Een gesprek tus sen minister Vredeling en het hoofdbestuur van de WDM en de drie districtbestuurders bracht gisteren geen oplossing. out met stembiljetten ad geen invloed HARLEM Het Centraal Stembu- su voor de verkiezingen van de Dvinciale staten van Noord-Holland eft donderdag uitgemaakt, dat de rgissing met stembiljetten op de g van de statenverkiezingen (woens- g 27 maart) in een stemlokaal te ilsen-Noord- niet van invloed is weest op de uiteindelijke Noordhol- idse uitslag en de zetelverdeling in staten. het bewuste stemlokaal zijn gedu nde enkele uren stembiljetten van gemeente Amstelveen in plaats van gemeente Velsen uitgereikt. Hier- lor konden de stemmen van 89 kier rs niet meegeteld worden, een beschouwing van de oorspron- lijk uitgebrachte stemmen stelde t centraal bureau vast, dat zij geen floed op de einduitslag hsdden kun- jj n hebben. Bij het onderzoek van de loofsbrieven van de nieuw-gekozen s lordhollandse statenleden en de be- -u issing over hun toelating hebben de ovinciale staten het laatste woord 'er deze gang van zaken. De drie bestuurders, Jan Laurier, Jos Teunen en Flip Koudenburg, zullen nu vanaf dinsdag voor het departe ment van defensie in Den Haag gaan 1 posten als protest tegen het beleid van de minister. Zij lopen daarbij het risico snel door de militaire politie te worden ingerekend wegens ongeoor loofde afwezigheid op hun nieuwe onderdeel. Een woordvoerder van de minister maakte gisteren duidelijk dat posten zonder dat daarvoor vakantie dagen waren opgenomen niet getole reerd zal worden. De WDM bood de minister gisteren een motie van wantrouwen tegen zijn beleid aan, ondersteund door 6000 handtekeningen, waarin onmiddellijke ongedaanmaking van de overplaatsin gen werd geëist. De minister stelde zich echter op het standpunt dat de drie bestuurders maar via de normale hiërarchieke kanalen hun beklag moe ten indienen, zoals zijn staatssecreta ris G. van Lent vorige weet ook al had gezegd. 'Ik maak geen uitzonder- ningen voor generaals en niet voor soldaten', aldus de minister. Volgens hem was er in geen der drie gevallen sprake van een strafoverplaatsin'g, al hoewel hij in het algemeen niet uit sloot dat er in zo'n grote organisatie als de krijgsmacht wel eens fouten gemaakt worden. Hij toonde zich nogal geïrriteerd door de WDM-actïe en de beperkte de monstratie voor zijn departement die daaraan verbonden was. 'De WDM maakt het de politieke leiding van dit departement wel erg moeilijk. Ze pro beert ons in een hoek te dwingen waarin wij helemaal niet villen zit ten. Ik ben niet beïnvloedbaar door demonstraties. De WDM kan de zaak in een normaal georganiseerd overleg aan de orde stellen als er nieuwe feiten zijn, daar is de hele Nederland se vakbeweging mee groot geworden', aldus minister Vredeling. Tevergeefs De WDM trachtte tevergeefs aan te tonen dat het hier wel degelijk gaat om strafoverplaatsingen en om bewus te pogingen het de VVDM moeilijk te maken vakbondsactiviteiten te ont plooien. De minister werd erop gewe zen dat zelfs in een officieel antwoord op het beklag staat dat een der over- geplaatsten, Flip Koudenburg, ook nog van wachtmeester tot soldaat is gede gradeerd met als enige reden zijn deelname aan een demonstratie van de WDM binnen de kazerne. 'De minister kan deze maatregelen tegen de WDM niet ongedaan maken, om dat hij geen moeilijkheden met zijn generaals wil', zei voorzitter Hans Wilmink na afloop bitter. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering ziet geen mogelijkheden de kruitfabriek in Mui den te verplaatsen naar de Flevopol- der of een andere plaats in Neder land. Het is alleen mogelijk de fa- brie kin Muiden te handhaven of te sluiten, waarbij de produktie wordt overgebracht naar Liebenau in West- Duitsland. Hierover zal de komende weken overleg worden gepleegd met het gemeentebestuur van Muiden, de vakorganisaties en de ondernemings raad van de fabriek. Volgens premier Den Uyl, die dit gis teravond meedeelde na afloop van de wekelijkse vergadering van de minis terraad, brengt de overplaatsing van Muiden Chemie BV naar de Flevopol- der uitzonderlijk hoge kosten met zich mee, ongeveer 50 miljoen gulden. De overbrenging stuit ook op planolo gische bezwaren. Handhaving van de fabriek, waar zich reeds enkele keren ontploffingen hebben voorgedaan, brengt ook kosten met zich mee, van wege de te treffen veiligheidsmaatre gelen. Verplaatsing van de kruitfabriek naar Liebenau levert problemen op voor de werkgelegenheid, omdat slechts enke le werknemers mee zullen' gaan. In dat geval zullen dan ook aanvullende maatregelen voor het personeel moe ten worden 'getroffen. ROTTERDAM Prinses Margriet en Pieter van Voilenhoven waren donderdag de informele gasten van de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereniging. Aan boord van de Smitlloyd 109 vorige week officieel in dienst geteld maakten prinses Margriet en haar echtgenoot een vaartocht door de Rotterdamse havens. Prinses Margriet is petekind van de Nederlandse koopvaardij. DEN HAAG Berichten dat een Amerikaanse verzekeringspool gewei gerd zou hebben deel te nemen in de verzekering van de kerncentrale in Borsele, omdat deze niet zou voldoen aan de Amerikaanse veiligheidseisen, zijn onjuist. Minister Vorrink heeft dit geantwoord aan het Tweede Ka merlid Drees (WD), die hierover schriftelijke vragen had ingediend. Wel bleek de verzekeraar, de Nepia, aarzeling ten aanzien van de verzeke ring tegen materiële schade, dat wil zeggen schade aan de centrale Borsele zelf tt hebben. Met namt had de Nepia bezwaar tegen de turbinehal, die niet zou voldoen aan de ter zake in Amerika geldende brandveiligheids eisen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De arbeidsmarkt voor chemici blijft de komende tijd zeer zwak. Voor de naar schatting 680 scheikundigen die dit jaar afstuderen zullen tussen 325 en 550 betrekkingen beschikbaar komen. Dit blijkt uit een arbeidsmarkt enquête die de Koninklijke Neder landse chemische vereniging publi ceert in het Chemisch weekblad. Voor volgend jaar moet op een derge lijke situatie worden gerekend. Maar de groeiverwachting voor de werkge legenheid in cleze sector ligt hoger dan drie jaar geleden, toen een soort gelijk onderzoek werd uitgevoerd. De aangeschreven bedrijven en instanties verwachten dat in 1974 en 1975 totaal tussen 650 en 1100 vacatures zullen ontstaan, tien tot achttien procent van het totaal aantal werkzame schei kundigen. In 1971 lagen deze percen tages op zeven en zestien procent. Voor zover kon worden nagegaan is het in de betreffende periode in wer kelijkheid elf procent geworden. De KNVC-commissie concludeert hieruit, dat dit soort enquêtes zinvolle gege vens oplevert Op middellange termijn is de commis sie optimistisch. Als de verwachte groeitrend in de werkgelegenheid aan houdt kunnen we over vijf tot zeven jaar alweer :net een tekort zitten, ge zien de sterke daling van de aantallen eerstejaars studenten. Het wordt daar om van groot belang genoemd, de nu optredende arbeidsreserve 'in training te houden'. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Gruyters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) heeft aan vijf woningbouw ontwerpen het predikaat 'experimen teel' toegekend. Dit houdt in dat het rijk bij eerste uitvoering in de gebuai- de huur kan verstrekken van gemid deld 250 gulden per jaar per woning. Voor woningwetwoningen kan boven dien de rijkslening gemiddeld 3.500 gulden per woning hoger worden ge steld. Deze experimentele woningprojecten omvatten het definitieve, reeds in uit voering zijnde plan voor terraswo ningen in de wijk 'Coevering' te Gel drop. een plan voor woningbouw in de wijk 'Bloemendaal-Oost' te Gouda, het ontwerp 'loge-woningen' voor 62 eengezinswoningen in de woningwet- sector, te bouwen in de wijk 'De Legmeer* te Uithoorn, het 'idee over stedelijk wonen' van een architecten bureau in Voorburg en een idee- ontwerp van een Haags architectenbu reau onder de naam 'ontwikkelings» studie kernplus woonsysteem'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het koninklijk huis staat voor een raadsel van de ver dwijning van een kostbare kom van nefriet een soort jade met gouden handvaten en bezet met diamanten. Dit kostbare stuk, gemaakt door de edelsmid Carl Faberge en door 1e Nederlandse kolonie in Leningrad ge schonken aan koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar huwelijk, staat nu in de veilingcatalogus van de Londense zaak Christie. In opdracht van een onbekende wordt dit kunst werk uit het koninklijk bezit eind april in Genève te koop aangeboden. De grote vraag is hoe het mogelijk is, dat de kostbare vaas verdween en in een veilingcatalogus opdook. Een an der raadsel is, dat niemand heeft gemerkt, dat de vaas er niet meer was. In geen geval is de vaas door het koninklijk huis verkocht. Evenmin is de vaas uit het koninklijk bezit gesto len. Een mogelijkheid is, dat het kunststuk uitgeleend is en daarna is verdwenen. Het gebeurt vaker, dat het koninklijk huis kostbare voorwer- pen en kunststukken voor exposities uitleent. Uiteraard wordt van deze uitleningen een nauwkeurige admini stratie bijgehouden. Maar het is niet uitgesloten, dat men juist bij het uitlenen van deze vaas een steek heeft laten vallen. Christie in Londen geeft geen inlichtingen over de opdrachtge ver voor de verkoop. Na de Duitse bezetting was de vaas nog in het bezit van het koninklijk huis. De vaas is rond 1901 gemaakt door Faberge, de juwelier van het keizerlijke hof in Moskou. De Nefriet was afkomstig uit Siberië. De vaas wordt eind april met nog andere stukken zilverwerk van Faberge in Genève geveild. Een woordvoerder van Christie heeft verklaard dat de schaal 'bepaald niet op aanvechtbare wijze is verkregen of verkocht.' Hij zei dat de schaal op de veiling v/as gebracht door een particu liere verzamelaars, wiens naam niet kan worden bekend gemaakt. Tenslot te zei hij, dat de schaal in november 1968 in New York en in 1971 in Londen was tentoongesteld. DEN HAAG De Commissie Ont wikkelingsprogrammering van de SER heeft de raad aanbevolen de regionale werkloosheid nader te laten bestude ren. Met name de manier waarop in bepaalde regio's een grotere werkloos heid als elders ontstaat verdient na der onderzoek. De commissie zegt dit in een rapport aan de SER. Volgende week vrijdag zal de SER over dit rapport vergaderen. Verkeersongeval in Lelystad LELYSTAD Donderdagmorgen is de 37-jarige S. B. Mulder uit Rotter dam in Lelystad om het leven geko men, toen hij in zeer dichte mist met zijn personenauto inreed op een vrachtwagencombinatie. Hij was op slag dood. 'Die koekjes, die u vanochtend bakte, waren heerlijk. Wan neer bakt u nieuwe?' (ADVERTENTIE) an een onzer verslaggevers MSTERDAM De 'slag om de paasbedden' heeft nu al verscheidene VW's aan e kust in moeilijkheden gebracht. Gisteravond, toen de eerste stroom buitenlan- ers zich aandiende, moest al in sommige plaatsen een beroep op particulieren 'orden gedaan. srwacht wordt, dat vandaag morgen, wanneer het ootste deel van het op een 'iljoen geschatte leger toeris- in zal aankomen, in veel ge ilen voor onderdak zal moe- worden verwezen naar aatsen ver van de gekozen stemming. olgens het Nationaal Bureau tor Toerisme, dat ook dit ar weer een logies-informa- ïdienst in werking heeft ge- eld, s het niet onmogelijk, buitenlanders, die Pasen de kust willen door «ngen zelfs naar de Veluwe zullen moeten om een bed te vinden. Hoewel exacte cijfers nog niet kunnen worden gegeven, lijkt het er naar uit te zien dat Pasen '74 wel eens alle druk- terecords zal kunnen breken. Met in volle bloei staande bol lenvelden. boomgaarden en Keukenhof heeft ons land een aantal unieke attracties, die tot ver over de grenzen week- endgangers blijken te trek ken. Het grote aantal reserve ringen in hotels en pensions illustreert dat: aan de hele kust en in de grote steden is vrijwel geen bed meer vrij, wat betekent dat zij, die op goed geluk op weg gaan, grote kans lopen 'nee' verkocht te krijgen. Over de vraag hoe die stromen (vooral veel Duitsers, maar dit jaar ook meer Belgen en Fransen) op de Nederlandse wegen kunnen worden verwerkt, wil de ver- keerscentrale van de rijkspoli tie in Driebergen nog geen voorspellingen doen. 'Over het gedrag van de weekendganger is geen verstandig woord te zeggen. De praktijk heeft ge leerd dat zelfs wanneer er erg veel automobilisten worden verwacht het verkeer toch vrij rustig kan verlopen. Gelukkig raken steeds meer mensen doordrongen van de noodzaak zelf mee te helpen de drukte te spreiden en niet met z'n allen in de spitsuren op pad te gaan', aldus een woordvoer der. Knelpunten Dat neemt niet weg, dat de politie wèl waarschuwt voor beruchte knelpunten: niet al leen de toevoerwegen naar de bollenstreek (de wegen Bode graven - Alphen - Leiden en Hilversum - Heemstede), maar ook het verkeersplein Deil (bij Gorcum), het klaverblad Ouden-Rijn, de Zeelandrouten over Haringvlietbrug en Gre- velingendam, de brug bij Kei- zersveer in de weg Utrecht- Breda, de brug over de Oude Maas en de Moerdijkbpug in de weg Rotterdam-Breda, de brug over de Noord bij Alblasserdam, de oude Schipholweg tussen Ouder Amstel en de aansluiting op de rijksweg Amsterdam- Utrecht en de rijksweg door Zuid-Beveland (bij Kapelle Biezelinge en Kortteven). Nog juist voor de komende dagen, waarop veel verkeer vanuit Duitsland wordt verwacht, heeftt de Arnhemse verkeerspolitie de verkeersaf wikkeling van het drukke Vel- perbroek-circuit beter gere geld. Hierdoor zullen opstop pingen en lange wachttijden waarschijnlijk tot het verleden behoren. Het circuit heeft een andere fasering van de verkeerslichten gekregen, waardoor het vollopen van het plein tot het verleden zal be horen. Berichten Aanbevolen wordt dan ook tij dens het rijden te luisteren naar de radio: na elke uitzen ding nu de nieuwsberichten worden op alle zenders ge durende het weekeinde over zichten gegeven van plaatsen waar zich stagnaties voordoen. Daardoor worden automobilis ten in de gelegenheid gesteld tijdig alternatieve routes te kiezen. Om het verkeer zo vlot moge lijk te doen doorstromen, zal de rijkspolitie dit weekeinde voor het eerst ook gebruik maken van een helicopter. Niet toegeven, mejuffrouw B. te H., de mode ie nu eenmeal lang. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar Bgt trouwens de uitstekende Witie Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. En weet: liefde gaat door de maag. Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fftiTt, koert of knort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5