De gekruisigde God /IlslllaUl Nieuw boek van Moltmann een gebeurtenis Verhaal van de Goede Vrijdag Vandaag door drs. J. A. Montsma Trouw Kwartet Premie kerkenbouw in 10 jaar 130 miljoen Oud project van Camara bedreigd Mbuma-zendingsdag Beroepingswsrk, /IHe uwe boeken TROUW/KWARTET VRUDAf; 12 APRIL 1974 KERK >1 T2/S- Op het erf van de theologie zal men zich 1964 nog wel een tijdje blijven herinneren als het jaar waar in Jürgen Moltmann zijn Theologie van de Hoop tot ontploffing bracht Men kan het ook rustig formu leren en met een opsomming komen van de talrijke herdrukken en vertalingen die op de publikatie volgden, maar hoe dan ook: de naam van de auteur is sedertdien zoiets als een begrip. We vinden de indruk die dit nog altijd buitengewoon inspirerende boek maakte ook terug in de gezwindheid waarmee Moltmanns verspreide arti kelen en lezingen ter perse gelegd werden om gebundel hun weg naar het publiek te vinden we verwij zen naar 'Geloof in de toekomst' cn 'De opstanding van God'. Wie deze drie titels even voor ogen houdt en hun onmiskenbaar opgeruimde strek king proeft, zal vermoedelijk wel even opkijken als hij van dezelfde auteur nu ineens een 'theologie van het kruis' onder ogen krijgt; want daar hebben we het thema van Moltmanns tweede grote werk dat hij in de loop van 1972 presenteerde onder het hoofd 'De gekruisigde God'. De Nederlandse vertaling ervan is uitgekomen op een moment dat het boek al uitvoerig in discussie is, en ook al zou dit werk niet helemaal'de populariteit halen van zijn grote voor ganger, dan nog blijft het op z'n minst een zeer opmerkelijk boek. Een vrij pittig boek trouwens ook, maar dat bewaren we voor straks. VERHOUDING Het kan z'n nut hebben om even te blijven bij de vraag naar de verhou ding tussen de 'Theologie van de hoop' en deze recente theologie van het kruis. Moltmann wijst erop en hij heeft dat elders ook al gedaan dat het eerstgenoemde boek ver scheen in een tijd die, zo zou men kunnen zeggen, bezig was zich op te maken voor de toekomst. De tijd van paus- Johannes en president Kennedy, figuren die sterk inwerkten op de verwachting van de dingen die op komst waren. Die dingen zijn niet gekomen. Kerke lijke en politieke verhoudingen ko men niet zo gauw in beweging en als ze dat wèl doen, dan wint niet zelden de bezwerende macht van de gevestig de orde. We moeten ons dan ineens weer instellen op de weerstanden die we onderschat hadden en zoiets laat ook een theologie van de hoop niet oneemoeid. We krijgen de genade niet op een koopje (Bonhoeffer), maar de hoop evenmin. Er moet dan teruggegaan worden naar de vraag waar de christen zijn verwachting vandSan haalt en wat eigenlijk de spankracht van zijn hoop bepaalt. VERSCHILLEN Tegen deze achtergrond worden veel verschillen tussen beide werken goed zichtbaar en is het begrijpelijk dat Moltmann tot een anders opgezette probleemstelling komt en zich veelal oriënteert aan andere literatuur dan in 1964. Als we vragen naar de meer De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag, dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam: J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer. IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. O. T. Hylkema. Bilt- hoven; Jac. Huljsen, Amster dam; mevrouw M. C. E. Kloos- terman-Fortgens, Voorscho ten; mevrouw J. G. Kraaye- veld-Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens. Naarden; ds. F. H. Lands man. Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra, Oosterland (Zld Directie: Ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 7i$r Gem.giro X 500. - inhoudelijke kant van het verschil, dan blijkt o.a. niet meer het verband tussen Pasen en hoop op de voor grond te staan maar het verband of beter: de tegenstelling tussen Goede Vrijdag en apathie met dat woord duiden we de toestand aan van iemand die, opzettelijk of buiten zijn wil, ongevoelig (geworden) is voor het wel en wee van anderen en van zichzelf. Maar in de theologie heeft deze van huis uit Griekse term nog een bijzon dere betekenis in verband met God: hij drukt de gedachte uit dat God niet kan lijden. En waar het nu even om gaat is dit: het maakt een heel verschil of een mens hoopt dan wel wanhoopt, maar het maakt óók een heel verschil of de mens hoopt met de rüg dan wel met het gezicht naar het lijden gekeerd. Stel nu eens dat dit waar zou zijn: God is wezenlijk ontheven aan het lijden. Hij kan het niet van binnenuit kennen betekent dat dan niet dat de mens uitgerekend met de mense lijkste van al z'n vragen, nl. die naar het lijden, alléén staat? Gedeelde smart is halve smart, maar dat houdt bij God op. En zeg dan maar eens hoe een mens goede moed en hoop zal vatten om het mismaakte leven ter harte en ter hand te nemen en er bij te blijven, met het gezicht er naar toe. VERDIEPING Moltmann zelf ziet de opzet van zijn nieuwe boek als een noodzakelijke verdieping t.o.v. 1964 en niet als een ommezwaai. Hij wijst erop dat de theologie van het kruis altijd al het wezenlijke motief van zijn theologie was. Het is misschien nauwkeuriger om te zeggen dat de vraag, hoe we God ter sprake kunnen brengen (en niet!) in een wereld van niet aflatend lijden en sterven, altijd al de wezen lijke spanning in zijn theologie was. En in de theologie van de hoop vond die spanning een uitweg in de verwij zing naar die God. die in de opwek king van Jezus nieuws schept uit het niets, terwijl nu de aandacht zich richt op Dezelfde, maar dan als de God die in de kruisiging van Jezus er onderdoor gaat. GROTE VRAAG We zijn er aan gewend om op Goede Vrijdag de vraag te stellen: wat bete kent Golgotha voor ons? Maar volgens Moltmann is het de grote vraag wat het voor God zélf betekent. Deze vraag is in de loop van de kerkge schiedenis al vele malen gesteld, maar er blijkt bij de uiteenlopende ant woorden een duidelijke grens te zijn waar men niet overheen wilde gaan en die grens hing samen met een bepaald beeld dat men van God had. Moltmann spreekt van het godsbeeld van het theïsme en daarin dmonieren volgens hem die trekken die tegenge steld zijn aan de dagelijkse werkelijk heid die wij ervaren. Die is aan verandering onderhevig God niet. Hij is eeuwig Zichzelf en er is bij Hem niet echt sprake van een tijde lijk voor en na. Hij kan ook niet lijden en sterven, zoals wij. Als we ons de totale werkelijkheid voorstel len in de orde van hoger en lager dan is God het hoogste, de top van de piramide. Als we Golgotha in verband trachten te brengen met deze God van het 'theïsme', dan is de grens waar Molt mann op doelt wel duidelijk, al ont trekken de vele theologische gewassen hem hier en daar aan het zicht. Het komt erop neer, dat het tot de godde lijke identiteit behoort dat die wezen lijk al vaststaat vóór er van lijden sprake is, en zo zullen we met het lijden een plaats moeten zoeken aan Gods 'buitenkant'. En dit geldt ook van het lijden op Golgotha; te denken valt in dit verband aan de toch heel gebruikelijke zienswijze dat Jezus lijdt in zijn ménselijke 'natuur', niet in zijn goddelijke. Dit theïstische complex van voorstellingen is voor Moltmann onaanvaardbaar. IDENTITEIT Wie aldus inzet bij de wezenlijke afstand tussen God cn het lijden krijgt ze nooit meer bij elkaar; hij moet vroeg of laat óf het lijden óf God laten schieten het theïsme doet het eerste, het atheïsme het tweede. Waar Moltmann nu heen wil is kort en goed dit: de identiteit van God staat niet al eeuwig vast Afge dacht van het lijden, maar God vindt Zijn identiteit doordat Hij het lijden in zich opneemt. En dót is het ver haal van Goede Vrijdag. Jezus sterft omdat Hij zich niet aan de wet van Mozes houdt «>n ook omdat Hij de politieke orde bedreigt, maar vooral sterft Hij als de Zoon aan de Godver latenheid. Moltmann legt daarop zwa re nadruk, want zo wordt de dood van Jezus een gebeuren in God. Jezus' vraag: 'Mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten?' is één vraag; de andere is: waarom hebt Gij Uzèlf verlaten? We bezigen in verband met het lijden wel eens het woord hartverscheurend en dót is nu net wat Moltmann radi caal tot in God laat gelden. Dat dit bij hem gestalte krijgt in een God die Jürgen Moltmann. door Henk Biersteker gekiekt op het zendings congres in Bangkok. afstand doet van Zichzelf, is voor een aanzienlijk deel terug te voeren op zijn verklaarde afkeer van de apathi sche God van het theïsme, bij wie van dit alles geen sprake kan zijn. Anders gezegd: Moltmann heeft zich hier te veel laten leiden door wat hij afwijst. Hoe dan ook: er is volgens hem maar één 'Godsbeeld' dat deze afstand in God kan dragen, en dat is de Drieënigheid. Zó' is de God in wie werkelijk iets gebeurt. Op Golgotha verliest Jezus in de verlatenheid het leven en God verliest in de verlaten heid Zijn Zoon dat zijn twee even diep ingrijpende zijden van het éne gebeuren van Gods liefde. Hier hebben we een van de markante trekken van deze theologie van het kruis: niet eerst het wezen van God en dkn Golgotha, maar we kunnen alleen op Golgotha beginnen, want dAAr gebeurt' God. Het is hier niet de plaats om dit uitvoerig toe te lichten, maar wie op dit punt het boek naslaat, moet er wel op bedacht zijn dat Moltmann gaarne en veel gebruik maakt van de filosofie van Hegel. LUTHER Maar dat geldt in minstens even ster ke mate van de theologie van Luther. Dat mag trouwens geen wonder he ten, want Luther is de grote man van 'de' theologie van het kruis. Molt mann citeert o.a. een paar stellingen van Luther uit 1518 en die zijn voor het betoog vrij structureel. Luther eigene handhaven. Dat heeft natuur lijk ook z'n kwalijke kanten dat is dan zacht gezegd maar die zien we niet zo gauw en dat heeft ook al weer met een zeker belang te maken. Onze eerste interesse ligt nu eenmaal an ders en of we dat nu onmenselijk moetep noemen of niet zal ten dele hiermee samenhangen of men het in 'religieuze' zin uitdiept. Moltmann doet dat wel en hij legt, min of meer in het spoor van Luther, een verband tussen deze interesse van ons en het godsbeeld van het theïsme. Wij zoeken het lijdende niet zomaar op, als in een reflex wenden' we het hoofd af van het vergroeide en tege lijk voelen we ons aangetrokken tot een God die niet kan lijden. Met deze God van de minste weerstand kunnen we ook omgaan terwijl we onszelf blijven. Het mooie van deze god is dat hij het eigenlijk doet op de manier waarop wij het ook zouden doen: aan de top fijn onder ons zijn. En ongemerkt worden we in omge keerde richting door deze God weer bevestigd in onze interesses. Daarom vinden we God ook niet zomaar in het kruis, of we nemen het kruis handig op in een beweging van bene den naar boven en we zeggen dan met een paar kerkvaders: God werd mens om ons God te maken. Maar de bedoe ling is dat we ware mensen worden, en in een wereld van lijden en on recht kan dat alleen ten overstaan van de gekruisigde God. Hij is ge woon de God van de meeste weer stand en wie het Evangelie leest kan moeilijk staande houden dat hij niet weet wat dat is. DE KERK Het boek begint en eindigt met de vraag naar de praktische relevantie van het Evangelie in onze wereld. Dat gaat dus ook over de rol van de Kerk daar in. Nu kennen we ook onder ons het dilemma van identiteit zonder relevantie tegenover relevantie zonder identiteit Moet de Kerk meedoen met politiek-sociale bevrijdingsbewegin gen? Ze is dan relevant, maar hoe zit het met haar eigenheid? De Kerk kan ook haar identiteit vooropstellen en zoeken te bewaren en dat blijkt dan weer ten koste te gaan van haar relevantie. Moltmanns boek kan men lezen als een poging om boven dit onzuivere dilemma uit te komen. Op Goede Vrijdag mag de Kerk eraan herinnerd worden dat de eigenheid die zij veelal vooropstelt haar identi teit helemaal niet is. Ook hier geldt Marcus 8 vers 35: 'Ieder die zijn leven .zal willen behouden zal het verliezen'. In Christus zijn God en de naaste een eenheid geworden, en wat God samen gevoegd heeft moet de mens niet scheiden. De Kerk kan niet anders dan de vraag naar relevantie in de zin van politiek-sociale solidariteit ter harte nemen. En daar, buiten de legerplaats, bij het kruis van Gods interesse in onze belangen zal ze haar identiteit vinden. Het boek, en dit ter afsluiting, is niet eenvoudig en hier en daar dan ook nog onnodig moeilijk gesteld. Ook werkt niet alles even overtuigend: Moltmanns behandeling van het theïs me en meer nog die van de Drieënig heid roepen de nodige vragen op. Dat is het sterkst het geval bij de funda mentele gedachte dat de dood en het lijden Al het lijden in God is. Niet alleen dreigt God zo een proces te worden, maar dan ook nog een proces met twee gezichten en wat hebben we dan gewonnen? Maar dit kan werkelijk niet het laatste woord zijn, want daar is het boek te bijzon der en in menig opzicht te meesle pend voor. We mogen de publicatie toch inderdaad wel weer een gebeur tenis noemen. Drs. J. A. Montsma. wetenschappelijk medewerker theologische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam, be spreekt 'De gekruisigde God' van Jürgen Moltmann. Uitg. Ambo, B1I- thoven, 366 pag., prijs 25,-. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het was in fe bruari tien jaar geleden, dat de wet premie kerkenbouw in wer king trad. In deze tien Jaar heeft het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning in totaal voor 130 miljoen aan premies aan de kerken uit betaald. Er werden in deze tien jaar 924 aanvragen voor toekenning van een premie ingediend, waarvan er uiteindelijk 889 werden ge handhaafd. Deze waren van de volgende kerkgenootschappen afkomstig: rooms-katholiek 302, hervormd 178, gereformeerd 162, andere genootschappen 247. In 21 gevallen was sprake van de stichting van kerkgebouwen voor gezamenlijke rekening van meer dan één kerk. Een op de zes aanvragen moest worden af gewezen (voornamelijk wegens de bepaling, dat het om nieuw bouw moest gaan en niet om vervangende bouw). RIO DE JANEIRO (NC) De rege ring van Brazilië en financiële belang hebbenden schijnen een einde te wil len maken aan een project van huls vesting voor armen, dat in 1956 door bisschop Helder Camara is begonnen. In die tijd, toen Helder Camara hulp bisschop was van Rio de Janeiro, stelde hij een programma op voer het bouwen van 850 appartementen. Ge zinnen die in de sloppen woonden, konden zich hier vestigen tegen een huur, die aan hun inkomen was aan gepast. De politie van Rio de Janeiro heeft nu een rapport opgesteld, waarin de regening wordt gevraagd de apparte menten af te breken. Volgens de poli tie zijn het broeinesten van misdaad. In hetzelfde rapport wordt echter ook toegegeven, dat vrijwel nergens in Brazilië het arbeidsniveau zo hoog en het schoolbezoek zo groot is, als on der de bewoners van de appartemen ten. De afgelopen vijf jaar hebben ver schillende maatschappijen laten weten grote belangstelling te hebben voor de grond waarop de appartementen zijn gebouwd. HILVERSUM De Nederlandse stichting Mbuma-zending houdt haar. zendingsdag 30 april in de Ahoy-hal in Rotterdam-zuid. Op deze dag spre ken onder meer ds C. Smits (oud- gereformeerd), rev. Donald Maclean uit Schotland, ds. J. van Prooyen (oud-gprcformccrd), ds. S. de Jong (hervormd) en ds. F. Mallan (geref. gemeenten in Nederland). Het be stuur van de Mbuma-zending heeft een samenspreking gehouden met het bestuur van de Rhodesia-zending. Be sloten werd een weg te zoeken om niet langer gescheiden op te trekken. Witte Donderdag Mag ik als protestant op dat mooie citaat van minister Van Agt een enke le aanvulling geven, waaraan zijne excellentie niet zo gedacht heeft? De dag vol jubel, die de minister be schrijft, is Witte Donderdag, een term die bij ons bijna vergeten is. Witte Donderdag omdat de rituële, ceremo niële kleur van de 'ornaments sacrés' (ik citeer even uit een Franse kerkge schiedenis) was wit. Altaar onder wit laken, priestergewaad wit etc. Wit vertegenwoordigt de vreugde, de glo rie en zuiverheid. Na die uitbundige Witte Donderdag komt dan de Goede Vrijdag, Stille Zaterdag, zonder meer duidelijk, en op zondagmorgen de Paasjubei. Goes maakte een ongewoon scherp onder scheid tussen een theologie van de glorie, de roem en een theologie van het kruis; zo ook Moltmann, zij het in een wat ander perspectief. Waar het om gaat is dit: herhaaldelijk komt bij hem de 'onmens' naar voren, en daar bij moeten we niet meteen aan Hitier denken, maar aan onszelf. Dat 'on menselijke' mag dan wat dramatisch aandoen maar Moltmann bedoelt er zo ongeveer mee wat Luther de trots en de zelfhandhaving noemde. Wij blijken té denken in termen van hoger en lager en we herkennen ons zelf eerder in wat groots is en macht geeft dan in dat wat weerstanden wakker roept, of dat nu gewoon het lagere is of het mismaakte. Willen we onszelf dAArin terugvinden dan moe ten we zo ongeveer afstand doen van onszelf, en in serieuze gevallen heb ben we daar ook een woord voor, zelfprijsgave, en dat heeft niet onze interesse. BELANGEN Zuid-Afrika Wij vinden de lovende woorden van ds. Gijmink aan het adres van de voormalige premier Verwoerd getui gen van een "erkeerd inzicht in de apartheidspolitiek en haar gevolgen. De Zuidafrikaanse wetten scheppen voldoende ruimte om een ware ter reur van het politieapparaat mogelijk te maken. Zwarte en blanke tegen standers van het regime worden on derwérpen aan langdurige eenzame opsluiting, bedreigingen, beledigingen en mishandeling. De Speciale Afde ling van de politie heeft velen van hen blootgesteld aan wreedheden. Aan dit politieapparaat nu wil ds. Gijmink financiële steun verlenen d.m.v. de oprichting van een steunfonds hier in Nederland opdat ze haar werk nog 'beter' kan doen. De keuze of u er aan mee wilt werken is aan uzelf.. Amsterdam Wim v.d. Bos Simon Kooistra Bram v. Ojik De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. ARP (6) Moltmann combineert dit met bepaal de stromingen in de moderne weten- schap die veel aandacht besteden aan ARr (7) het gegeven dat wij mensen bij ons inrichten en waarnemen van de wer kelijkheid altijd geleid worden door bepaalde belangen we zullen over leven, de dingen de baas worden, het Nu de A. R. Lartij bij de Statenver kiezingen veel stemmen heeft verlo ren, vraag ik me af: zien de heer Aantjes en de zijnen nu nog niet in, dat hun beleid volkomen verkeerd is gevallen bif de kiezers? Laten ze zich toch in alle eerlijkheid gaan afvragen, of het niet beter is, nu af te treden. Ik wil hierbij een dringend beroep doen op de heer Biesheuvel (mocht hij dit lezen): kom terug in het AR- bestuur. Veenendaal II. Haan Ook ik ben teleurgesteld over het verlies van de ARP. Maar denken de heer Knibbe e.a. nu echt dat dit verlies zich hersteld met Biesheuvel terug te halen en Aantjes en anderen weg te sturen, met misschien als gevolg 1 pet terug en 1,5 pet meer weg? Of is het verlies dan geen teleurstellend verlies meer? Zou het niet beter zijn om als ARP, jong en oud, de AR-fractie te steunen in haar pogen iets waar te maken van het program waarvoor ze getekend heb ben? Dan zullen we bij nieuwe Ka merverkiezingen ook met z'n allen moeten proberen om Biesheuvel en Aantjes en allen die ons program willen ondertekenen, terug te krijgen in de fractie. Hoogkerk K v.d. Heide Droom Verscheidene Nederlandse kranten schreven over de geweldige pro-Hol landse manifestaties die hier in Israël plaatsvonden zij duren tot op deze dag nog voort. Ook wij hier in Israël worden er totaal verlegen van: onge looflijk overdreven, deze reactie van Israël op een twijfelachtig 'weerstaan van de olieboycot in het rechtschapen Nederland'. Ik geloof, dat wij dat ook in een ander licht moeten zien: dat van de geschiedenis. De joden, bijv. van Oost-Europa met zijn periodieke jodenvervolgingen, wisten dat er er gens in het verre westen een land was waar de jood veilig was. Zullen wij ooit kunnen peilen wat dit ingehouden heeft voor opgejaagde mensen? Ik weet van diezelfde Oost- Europese joden dat er mythen in omloop waren over dat verre, gastvrij- e, menselijke Holland (dat ontstond onder het teken van de verklaring van eens prins Willem van Oranje: niemand zal er in dit land omwille van zijn geloof vervolgd worden), bijv.: de joden hadden er een syna goge mogen bouwen, in dat Mokum, zo groot, dat je met een paard drie dagen nodig had om er omheen te rijden. Dit is het licht waaronder hun gewel dige dankbetuigingen vallen. Een arm, overal geslagen en afgeranseld volk, tot op de dag van heden toe, dat droomt van een- plekje, ergens op deze wereld, waar' sympathie en vriendschap voor hen bestaat... Ga daar niet tegenin het mag je alleen beschaamd maken. Enbid dat deze droom niet kapot geslagen zal worden door de een of andere ellendi ge werkelijkheid. Ieder die dit be grijpt werke er op zijn eigen manier en met zijn eigen mogelijkheden aan mee om dit te verhoeden en dat, integendeel, ook deze droom van het joodse volk verwezenlijkt moge wor den, niet alleen op één klein plekje, maar de gehele wereld: vol van Gods goedheid, vol van warme menselijke betrekkingenHerkent u deze droom? Israël drs. M. M. A. de Goederen DEZE ENE DAG Goede Vrijdag is de dag dat ons doi en laten tct een einde komt. W| hebben alles gedaan wat we koi doen om dit bestaan te behouden, hebben het tot de laatste man ve; digd en die laatste man was J< Hij moest sterven omdat zijn theorii en manier van optreden wat ons treft onhoudbaar waren. Ze stom dermate haaks op datgene wat fatsoenlijk of redelijk, haalbaar efficiënt vonden dat een botsing onv< mijdelijk werd en daarbij werd I het slachtoffer. Ons doen en lat< komt tot eeh einde. We hebben alles aan gedaan. En het volk stoi en zag het aan, vertelt Luk as. Da komt hij trouwens telkens op teru Hij ziet ze Jezus volgen (23, 27), 1 het kruis staan (vs34) en terugken weer zich op de borst slaande (vs45 Dat is het enige: zich op de box slaan. Meer is er al niet te doe Intussen, daar hoor je niemand ove dat dit alles een diepere achtergroi heeft, dat Hij, die daar hangt, ie volbrengt, dat Hij iets doet, al ha gende. Terwijl .dit afschuwelijk 1 zich aan Hem voltrekt, doet Hij ie Hij is het Lam dat de zonden d wereld wegneemt, om het met Joha nes de Doper te zeggen. Of, om Pa lus te citeren: Die het handschr (bewijsstuk) van onze zonden wegj daan heeft door het aan het kruis nagelen. Dat betekent dat iemand d in Hem is, in deze gekruisigde zoie kan zeggen als: bewijs me maar eei dat ik schuldig ben! Er is geen sti meer van. En zo heeft Hij (weef Paulus, Coloss, 2, 14, 15) de overlijd den en de machten ontwapend e openlijk ten toon gesteld en zo ove hen gezegevierd. Hij doet dus iet Iets dat zich in allerlei plastii laat uitbeelden, onder allerlei woo den laat brengen. Hij onttroont machten die tegen ons zijn. En da staat de schare bij. Daar staan bij toe te zien. Hij doet iets Hij dat kruis ondergaat. Iets dat ni in één woord is samen te vatten. I daarom komt hier ons doen en lat< ten einde. Alle dagen van het ja komen wij aan de beurt, deze d komt er een einde aan. Op de laats schans van dit leven wordt door c ene mensenzoon gestreden. En kerk kan er niet anders over sprek< dan in termen van overwinning bevrijding, omdat Hij ons zo allee maar bekend is, gekruisigd en opg staan. En om dat alles laten we om handen rusten en zijn we vandai toeschouwers, niet uit neutralite maar juist omdat het hier om o allen gaat. Om God, die zo is, als vandaag is, een God, die tot het uit< ste gaat. NED. HERV. KERK U Aangenomen naar Dalen (toezj: Verwey te Hoogezand. Intrede op 14 april te Genderen: Vink uit Valburg; op 15 april Garderen: Tj. de Jong uit Nieutf Lekkerland; op 15 april te Giessei dam: C. van Schoonhoven te Vree wijk. GEREF. KERKEN Afscheid van Eibergen: II. van Mil nen, wegens emeritaat. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Préparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard: S. de Vries, Voog< laan 2, Zuidlaren. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Emmeloord: A. Bregmai te Rijssen. Bedankt voor Gouda: A. Hofman t Scheveningen. EV. LUTHERSE KERK Beroepen te Dordrecht en Gorinchemj} K. Berveling te Rotterdam. VRIJE EV. GEMEENTEN Afscheid van Heerde: H. E. v. d. wegens benoeming tot legerpred. Versoberen Wanneer dr. B. Goudzwaard oproept tot een mentaliteitsverandering in de westerse wereld teneinde de materiële consumptiedrift aan banden te leggen, juicht half gereformeerd Nederland dat er toch nog waarachtige christe nen zijn. Maar een Tr/Kw-medewer- ker die in een Russische krant een analoge oproep tot consumptiebeper king ontdekt, leidt hieruit af dat Rusland van plan is de defensie-uitga ven drastisch te verhogen (Tr/Kw 26 maart). Amsterdam J. Meyboer Affiches Nu de verkiezingen voor de Provinci ale Staten weer achter de rug zijn, moet me als een groot vooorstander voor een goed milieubeleid toch iets van het hart, 't Is me opgevallen, dat partijen als D'66 en PPR, die de problematiek van het milieu hoog in het vaandel hebben staan, in concreto het voor velen tót een lachertje heb ben gemaakt. Wat een vies, smerig en slordig gezicht al die PPR en D'66 affiches op plaatsen waar ze juist niet thuis horen- Om enkele plaatsen te noemen: verkeerszuilen, abri's, elek- triciteltshuisjes en nog vele andere niet erkende opplakplaatsen. Milieube heer begint In het klein! Rotterdam Levi Sora Flora Rheta Schreiber -Sybil. Got e mer 19,50. w Men moet zich onttrekken aan d n indruk, dat men 'science fiction' leefei bij kennisneming van de 350 bladzi den. die de vrouwelijke Amerikaans professor Schreiber wijdt aan het 1 Bi ven van een vrouw met 16 persooi lijkheden. Het gaat over een gev»l van psychiatrie, dat in z'n concepti >i tot de uitzonderingen behoort. auteur, die een faam geniet op h«f|( gebied van artikelen over psychiatri eg heeft langdurige vraaggesprekken g f; had met de vrouw, die zij Sybil heel) 5 genoemd en die van haar derde jas>« tot aan haar 42ste het leven van nle minder dan zestien verschillende pel: soonlijkheden heeft geleefd, éndereite' die vanuit Sybils onderbewuste he{Jr lichaam van haar overnamen. Het een even fascinerende als huivering wekkende beschrijving van vormei^ van 'black outs'. Het is tevens dn strijd, die de psycho-analyste. dr. CoiM nelia Wilburg heeft gevoerd om hfe Sybil een definitief halt toe te roep» in vluchten in andere persoonlijkhe den. Daarbij werd de afschuwelijk jeugd van de vrouw als grondoorzaa bloot gelegd. De verdienste van di boek is, dat de leek duidelijk wordt gemaakt, welke geestelijke calamitei ten zich in het leven van een mem kunnen voordoen. Oók hoe bijzondei moeizaam de gene/ing is. Dr. Wilbu: had daarvoor meer dan tien jaar no dig, haar behandel ngswijze treft mei uiteraard gecomprimeerd ii deze uitgave aan Sybil, het wari verhaal van een vrouw met 16 per soonlijkheden. dat in de Verenigd! Staten zeer de aandacht heeft getrok ken, zal na de Nederlandse vert» ling bij minstens tien uitgevers il het buitenland gaan verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2