/erbondenheid werkgever n werknemer keihard feit Yïm specialist anatist(e) fasson «Xe Wat'n shirts bij Kreymbotg PA AS MEUBEL-SHOW DREEF-MEUBELEN Adverteren doet verkopen nsen meer betrekken bij de gevolgen van hun werk t treuren over e problemen fidom het gezag AUTO HEEMS- KERK AUTO HEEMS KERK de koning nette winkeljuffrouw W. den Duik Co., Zoekt u een woning? Makelaarskantoor W. de Leeuw KORT GOED Fa. Rodenburg Van der Meel op paaszaterdag 13 en 2e paasdag 15 april van 10 tot 5 uur in de grote zoal van den burcht BURGSTEEG 14 LEIDEN Lil k nu toe is geprobeerd een zo zakelijk mogelijke analyse te geven [de situatie, waarin de ontwikkelingen rondom de onderaemings- d zich bevinden. Het is gewenst nog wat nader in te gaan op een al principiële achtergronden. Dit is zeker ook nodig, wanneer |in een volgend artikel de recente voorstellen van de zijde van het V willen beoordelen. elangrijkste achtergronden lijken le visie op de verantwoordelijk van de werkende mens, de wen- heid van goede gezagsverhoudin- de visie op de onderneming <dn e taak van de vakbeweging, zij allerlei diepingrijpende ge- enissen zoals de poging tot uit- ig van Joden, de oorlo gin Viet- en de bedreiging van ons leefmi- is de persoonlijke ver woordelijkheid van de weer sterk in de belangstelling nen. Dit geldt, zij het in minde- ate, ook voor het bedrijfsleven, er gaat eigenlijk de persoonlijke itwoordelijkheid van de wörken- lens? Kan hij, uit menselijk en el standpunt gezien, zijn verant- delijkheid afdoen met een verwij- naar de opdracht van zijn chef? triest ook, in feite zijn veel dsverhoudingen nog op een der- verwijzing gebaseerd. Het ligt hierin, dat mensen zich ins de heersende moraal rustig en onttrekken aan gevolgen, die ilf door hun werk mede hebben irzaakt. Je kunt een directie wel beslissen over een belangrijke tering, maar als je die beslissing uitvoeren, kun je je dan eigen- vcl onttrekken aan de gevolgen? gezag. De vele problemen rondom het gezag in allerlei verhoudingen zie ik als een gelukkige omstandigheid, hoe lastig en vermoeiend gezagspro blemen ook kunnen zijn. Immers, de kern van vele gezagsproblemen ligt ten diepste in de twijfel met betrek king tot de zin van de produktie en de rechtvaardigheid van de verdeling. Vroeger aanvaardden de mensen (vaak met een beroep op de Bijbel) vrij gemakkelijk de doelstellingen van de machthebbers of gezagsdragers. Nu vraagt men veel sneller naar de des kundigheid van die machthebbers en werkgever en werknemer is een niet te ontkennen feit door een gezamen lijke verantwoordelijkheid voor het produkt of de dienst. Ook dit is geen sentimentele benadering of een ideo logie, zoals sommigen willen beweren. Het is gewoon een keihard feit. Men zou het de nabestaanden van de door napalm verbrande mensen maar eens moeten vragen of zij de directeur van een napalmfabriek nu zoveel anders zien dan de werknemers van die fa briek. Het is in sommige kringen gewoonte geworden schampere opmerkingen te maken over de onderneming als ge meenschap en over de harmonie in bedrijfsverhoudingen. Uiteraard is over deze onderwerpen nogal eens dierbaar gesproken. Maar het gaat helemaal niet om al of niet dierbare meningdn van mensen. De verbonden heid van werkgever en werknemer is 'domweg' een keihard gegeven door de arbeidsverdeling en door de sa menwerking. De tweede kant van de zaak ligt in het gelukkig steeds meer groeiende ONDERNEMINGSRADEN i toekomst of verleden tijd? door prof. dr. H. J. van Zuthem - harde vraag ligt voor mij de kern van de :aak tot herziening van de machts- ludtngopi. Het gaat niet om senti- ele ideeën of vage antropologi- noties. Het gaat om de keiharde hoe we staan tegenover mense handelingen en de gevolgen an. Democratisering van het be- Us een poging werknemers wat te betrekken bij de gevolgen un handelingen in het werk. Dit in poging alles wat er gebeurt te den tot indiviudle handelingen, een enorme macht van de structuren ontstaan, waardoor ikele mens zich terecht geheel teloos kan voeldn. Maar een af- van die overheersende macht ie structuren zal moeten begin- bij. een bewustwording van de waar hij staat en wat hij zelf kp sluit aan de kwestie van het naar hun bedoelingen. Vandaar, dat we in een tijd leven waarin zoveel aandacht moet worden besteed aan voorlichting en toelichting. Wat wil len de machtshebbers en wat kunnen zij eigenlijk? Hier ligt dan ook de oorsprong van de vraag naar medezeg genschap en democratie. Ook het be drijfsleven ontkomt hier niet aan. Willen er ook in het bedrijfsleven nog echte gezagsverhouding*» be staan, d.w.z. waarbij werknemers de uitoefening van macht legitiem of rechtmatig vinden, dan zal de ontwik keling van medezeggenschap steeds meer een noodzaak worden. Visie op onderneming Persoonlijke verantwoordelijkheid en fundering van gezag liggen in eikaars verlengde. Kan ik, als werknemer in dit bedrijf het wel voor mijn verant woording nemen dat de macht van dit bedrijf voor dit of dat doel wordt aangewend? Deze benadering heeft diepingrijpende gevolgen voor de vi sie op de onderneming. Ik volsta met twee kanten van deze zaak. De eerste is. dat werkgever en werknemer, leiding en ondergeschik ten, of zij dat nu willen of niet, zeer nauw aan elkaar zijn verbonden door -het feit dat zij samen een produkt maken of een dienst leveren. Men kan zoveel belangen-tegenstellingen beden ken als men wil (en die tegenstellin gen zijn er stellig), de eenheid van besef, dat de onderneming geen geslo ten eenheid is, maar open staat tegen over de samenleving. Kortom: de zin van de onderneming ligt tenslotte in de diensten die aan de samenleving worden geleverd. Vaak zijn het dien sten, soms brengen ondernemingen grote schad etoe aan de samenleving. Terecht ziet men de onderneming daarom steeds meer als een politieke factor. De onderneming kan niet meer worden gezien als een neutrale instel ling. Wat betekent dit nu voor ons onder werp? Het betekent, dat de macht en de verdeling van macht geen zaken mogen zijn van alleen maar eigenbe lang of alleen maar de belangen van werknemers. Wie beseft, dat zijn werk politieke gevolgen heeft (dat wil dus zeggen het leven van anderen beïnvloedt) zal ook op het belang van anderen moeten letten. Macht van werknemers in ondernemingsraden, raden van commissarissen of bedrijfs- radön is gevaarlijke macht, wanneer die macht alleen stoelt op eigenbe lang. Daarom moet ook werknemers macht genormeerd zijn Vakbeweging Het ligt daarom voor de hand dit artikel te besluiten met de vraag wat wij van de vakbeweging mogen verwachten. Welnu, in mijn visie ligt de kern van de taak van de vakbewe ging in de opvoeding tot mondigheid en verantwoordelijkheid van werkne mers. En het vraagstuk dan? In het rijke westen is het broodvraagstuk achter haald. Dat betekent niet, dat er geen zorg meer moet zijn voor de inko mensverdeling. Terecht bemoeit de vakbeweging zich met de inkomens verdeling. Het zal, gelet op de heb zucht waaraan we allemaal lijden, wel een blijvende taak zijn. Ook zijn er nog altijd zwakke groepen en ook zeer gerechtvaardige wensen met be trekking tot gemeenschappelijke voor zieningen. Maar in het broodvraag stuk ligt niet meer de hoofdtaak. Die taak verschuift naar mondigheid en verantwoordelijkheid. Wie het ge meenschappelijke aktieprogram 1971- 75 van de drie vakcentrales leest, merkt dat de vakbeweging die taak ook volledig gaat zien. Voor de reali sering zijn naar mijn inzicht een aantal dingen nodig. Realiteit In de eerste plaats zal men de reali teit van de fundamentele verbonden heid van werkgever en werknemer op basis van hun gezamenlijke verant woordelijkheid voor het produkt niet mogen verbergen achter modekreten als harmonie en konflikt Men bewijst de werknemers in de bedrijven geen dienst door hen te laten twijfelen aan wat zij zelf als een realiteit beleven: ik maak samen met mijn baas een nuttig produkt. In de tweede plaats zal men de moed moeten hebben de werknemers met hun neus op de eigen verantwoordelijk heid te drukken, d.w.z. hen te wijzen op het verband tussen eigen werk en de invloed van produkt of dienst. Het mag geen gewoonte worden alle oorza ken te zoeken bij het kapitaal of bij (de nieuwe schietschijf) de multi nationals. Voorzover ik kan bevroeden hebben ook volgens mij banken en multi-nationals teveel macht, maar je stort werknemers juist in een situatie van onmondigheid wanneer je doet alsof zij in hun eigen bedrijf de onschuldige zielepoten moeten uithan gen. Zelf doen In de derde plaats kan men als vak bondsbestuurders nooit de verant woordelijkheid van de werknemers overnemen. Er kunnen omstandighe den zijn, waardoor het beter is dat werknemers bepaalde zaken delegeren aan de vakbondsorganisatie. Ik denk aan de onderhandelingen over de lo nen om de genoemde redenen. Er kunnen ook situaties zijn, waarin werknemers zo zwak staan dat niet alleen hulp nodig is maar het zelfs beter is dat de bestuurders de zaken regelen. Het principe zal toch moeten blijven, dat werknemers het zelf gaan doen. zeker als het gaat om de machtsverdeling binnen het bedrijf. Angst voor de positie van de vakbon den als organisatie mag dan geen drijfveer zijn. Dit is het zevende artikel van een serie. Fasson is één van 's werelds grote fabrikanten van zelfklevend materiaal, dat overal in het bedrijfsleven, vooral in de grafische industrie wordt toegepast. In verband met de ontwikkeling van nieuwe coating technieken zoeken wij voor de afdeling "special projects" candidaten ter vervulling van de volgende twee vacatures. Deze zal als voornaamste werkzaamheden krijgen het ontwikkelen van nieuwe belijmingstechnieken en het lijmmateriaal verbeteren, waarnaast de opzet van het laboratorium voor deze speciale projecten. Opleiding: hts-chem. techniek, hbo-b of pbna. Leeftijd omstreeks 25 - 30 jaar. Opleiding: hbo-a of gelijkwaardige opleiding. Leeftijd omstreeks 24 jaar. Ervaring met coating en lijmtechnieken strekt wel tot voorkeur. Sollicitaties met duidelijke vermelding welke funktie wordt geambieerd naar Fasson (Nederland) b.v., Rijndijk 86, Hazerswoude. Afdeling Personeelszaken. Telefoon 01714 - 9008. Tandarts Kengen GEEN PRAKTIJK Datsun-dealer Bovaf-garantlebewljs Inruil Financiering Inkoop BMW 1800 1970 Uaf <4 1987 DaUun 1200 1971 Dat8un 1400 1972 Datsun 1600 U)7l Datsun 2000 1967 Flat 850 1968 Flat 8J0 1971 Fiat 850 Special 1970 Flat 850 Special1971 Flat 127 1971 Flat 127 1972 Flat 128 1971 Flat 128 1970 Flat 128 1972 Flat 600 1972 Ford Taunus 12M 1987 Ford Taunus 12M 1968 Opel Kadett 1971 Opel 1700 Caravan 1987 Opel Ascona 1600 S 1972 Opel Caravan 1970 Opel Rekord 1970 Opel Rekord 1700 1972 Peugeot 404 1969 Renault 16 1969 Sinica 1100 LS 1971 Slmca 1301 1967 VW 1300 1969 VW 1300 1967 Vauxhall Station 1969 Dagelijks geopend. Vrijdagsavonds1 tot 9 uur. Na 18 uur: 02S20-1I408 Alkemadelaan 1. Roelofarendsveen. Tel. 01713-28C6 en 01713-852». Na 18 uur: 02520-18400. UITZENDBUREAU; Telef. 01710-31/103 Köifvaarstiaal 33 Leiden-— - ijdAe GEVRAAGD: afwisselend 's zaterdag smiddags vrij. BANKETBAKKERIJ Secr. Varkcvisserstraat 37, Katwijk aan Zee. Telefoon 01718-12294. Haarlemmerstraat. Leiden. Donderdagavond - koopavond. Vraagt inlichtingen en woninglijst. Wij bemiddelen bij aan- en verkoop van huizen, flats, enz. Makelaarskantoor in onroerende goederen en assurantiën. Rijnsburgerweg 100, RIJNSBURG. Telefoon 01718-72746. ■■■■■nHMJUul Uw HuwalijksiwMt of Jubileum vieren ln een omgeving die Uw feest tot een succes maakt1 Op aanvraag zenden wij U onze folder. Uw receptie-drankje» I 1.25.' HOTEL- RESTAURANT ,,'T KARREWIEL" Stfonstrjnt 55 Leiden 22509-31851 Dr. J. J. Buskes Zondagmorgen-toespraken, gehouden voorde radiorubriek Onderweg van het IKOR. Ervaringen, ontmoetingen, reacties en getuigenissen van een bewogen mens, naar wie 't goed Is te luisteren. Paperback f 10,— Verkrijgbaar in de boekhandel ZOMER fr KEUNINQ W WAGENINGEN WONINGINRICHTING Laat ons vakkundig en vrijblijvend adviseren voor uw vloerbedekking en het opnieuw stofferen en bekleden van stoelen, fauteuils en bankstel. ALLEEN KWALITEITSGOEDEREN St. Jacobsgracht 24 - Leiden - Tel. 01710-25305 Gepresenteerd worden onze nieuwe modellen in eiken eigentijdse en klassieke meubelen Tevens zijn er nog enkele overjarige modellen die tegen leuke prijzen worden aangeboden Onze zaken Burgsteeg 3-5-12, Nieuwstr. 1 zijn tijdens de show normaal geopend Voor iedere koper een leuke surprise. Reservering mogelijk. Gratis opslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11