In film Dakota kom je niets aan de weet Verhuizen volgens het boekje. Je gaat een eindje rijden... DAF. FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Papilion treffend verfilmd Drie Musketiers AmroVerhuisservice. Huizen en Verhuizen. i gebouwd uit veiligheid door Ber Huising Met zijn oude Dakota maakt een vliegenier ongeregelde vracht- vluchtjes op de Antillen. Daar zijn smokkelarijtjes bij. Op een keer laadt hij, op een afgelegen vliegveldje in Surinames binnen land (met enige Indianen voor de folklore) zijn toestel vol va ten benzine om naar Ameland te vliegen. Dat is een onzinnig en eenzaam avontuur. Aan Kees Brusse kun je het overlaten om dat echt te doen. Die sjouwt, schroeft, pompt, vliegt, fronst, gaapt, slaapt en ontwaakt of er geen camera op gericht staat. Een regisseur is er niet bij nodig. Hij is goed genoeg om er een kwartier lang naar te kijken. Van Jan de Bont, om maar een van de cameralui te noemen, kreeg hij nog prachtige achtergrondjes ook. Met vrouwen wil hij niets en die zijn dus bij voorbaat overbodig. Tóch loopt Monique van de Ven hem op Curasao doelloos achterna. Zij heeft het midden in de film opgege ven. Willeke van Ammelrooy, als een er nog bij gesleepte vrouw van een kennis, rookt met hem een sticky op de bank. Bij Dora van der Groen, of was het Diane Marlet?, staat hij even in de keuken om te vragen hoe het gaat Hij praat nog met vliegerijfigu ren ook, maar die zijn te stuntelig geregisseerd. Die op de Antillen zeg gen samenspraakjes op. Dat doet er verder niet toe, want je komt toch niets aan de weet. Van de man niet, van de smokkelwaar en de lui daarachter evenmin, en niet waar het eigenlijk over gaat, behalve dan over een man met een Dakota. Daar zou misschien wel een doordringende reportage, een documentaire, van een half uurtje over te maken zijn, maar dan moet je als regisseur wel van goeden huize komen. Op Ameland zet hij niet alleen zijn kist, maar ook nog kisten vol dollars neer. Zomaar. En geen mens heeft er erg in. Na een alledaags telefoontje met Curacao komt er een vliegtuig, van wie?, van Kees Brusse en zijn Dakota waar? het geld zomaar inladen. Kees vindt twee kisten met dollars aan zijn Dakota gebonden en stijgt op. Naar Casablanca, zonder eerst even getankt te hebben. Je houdt het niet voor mogelijk. Je houdt achteraf, een beetje doorgedacht, niets voor mogelijk. Zelfs niet dat deze film nog zo (af)gemaakt zou moeten worden. PECH Pim de la Parra, de producent, en Wim Verstappen, de regisseur, heb ben verschrikkelijk veel pech gehad, en dat ook openhartig uit de doeken gedaan: er was een verhaal, maar Monique stortte in, en Jan de Bont liet het om haar afweten, zodat zij afgeschreven moesten worden, en al les anders werd. Dat lijkt op de kok die komt vertellen dat de peper op was en het vlees door de kat was gepikt Dat is dan jammer, maar er gebeurt overal wel wat zeker In films, en je moet, als criticus, uiteindelijk toch Papilion is een groot en voor een groot publiek, opgezette film vol barre avonturen, die veilig in de bioscoopstoel genoten kun nen worden; maar bij enig door denken ook een aangrijpende film van mannelijke ellende. Want Henri Charrière, die het boek schreef, was in de jaren dertig veroor deeld tot het bagne, de franse stafko lonie Guyana. En al was hij misschien niet zelf geheel en al de ontsnap- pingsheld Papilion (naar de getatou- eerde vlinder om zijn borst), hij wist waarover hij schreef, al overkwam het ook anderen. Het boek werd voor de film bewerkt, bekort, veranderd, zoals dat gaat, door meer dan een scenarioschrijver, maar de verschrikkingen van Saint Lorent en Duivelseiland bleven er in. En regisseur Franklin J. Schaffner heeft ze treffend verfilmd, verdicht en ver hevigd uiteraard, maar in de juiste atmosfeer. Dat die niet ter plaatse, maar om allerlei technische redenen voornamelijk op Jamaica werd gevon den, doet er weinig aan af. Ik ben in Saint Laurent geweest (niet als banneling), in het oerwoud aan de Marowijne, m een lepra-kolonie en ook nog in een idyllisch Indiaans vissersdorp aan een strand met pal men, dat in de film wat kitscherig overkomt, en ik herkende de wezenlij ke toestanden. Alles wat de film toont was zo ongeveer, en wat mogelijk. De eerste opnamen trouwens, van dj ver oordeelden die, nog in Frankrijk, naar het schip worden gevoerd, wer ken al realistisch. Bij die bagnards is dus Papillon, die van het begin af aan, en hardnekkig, aan ontsnappen denkt. Steve McQueen speelt hem op zijn bekende manier Haarlem-Pal ace). van de vent die doorzet en alles durft (en alles in de film ook zelf doet, hoe gevaarlijk ook). Dustin Hoffman is Dega, de vervalser, een zachter, intel ligenter type, die geld heeft, waarmee hij Papillon kan helpen zodat die hem weer beschermt. Ze werken sa men in een moeras, vechten met een levende (hoewel tamme verdoofde) krokodil. De eertste ontsnapping mis lukt. Papillon krijgt twee jaar eenzame op sluiting en eet zelfs insecten om in leven te blijven. Steve doet dat heel dramatisch. De tweede ontsnapping wordt goed voorbereid. Er worden bewakers neergeslagen, de gekochte boot is verrot ,de lepralijders zorgen voor een nieuwe, Dega breekt een been, er is een storm op zee. Als eindelijk het strand van Columbia wordt bereikt, staan er soldaten klaar. Papillon weet weer te ontkomen, door het oerwoud en het water. Bij die Indianen komt hij bij, maar later wordt hij verraden door een moeder overste en gaat hij weer voor vijf jaar eenzaam in de cel. Hij komt er grijs weer uit en weet toch weer van Duivelseiland te komen, op een zak kokosnoten in de stroom. Dega is dan al zo versuft en afgeleefd, dat hij daar in zijn huisje met zijn tuintje blijft Op wat al te mooi, of té erg, gemaak te effekten na, heeft Schaffner het vreselijke leven, en wil om toch te leven, van deze, onöienselijk gestrafte, misdadigers boeiend, en soms gruwe lijk verfilmd. Als een grote, duur verzorgde, bioscoopshow, maar met een harde realiteit als solide onder bouw. (Amsterdam-Tuschlnski, Rotterdam- Corso, Grand, Den Haag-Metropole, Corso, Hilversum-Rex, Heerlen-Royal, Breda-Casino, Leiden-Lido, Eindho ven-Rembrandt, Arnhem-Rembrandt, B.H. alleen maar beoordelen wat je dan wordt voorgezet. Wim Verstappen die het, met nog een paar anderen, be dacht, en het per sé wilde maken, wil als collega-criticus in Vrij Nederland nogal eens andere filmmakers katten. Dan schrijft hij bijvoorbeeld dat Don Siegel niet goed weet wat hij doet. dat Fellini niet kan regisseren, dat hij niet begreep en dat begreep hij dan ook niet wat Bergman de mensen voor nonsens durfde voorzet ten (in Cries and Whispers). Dat moet hij dan weten maar diezelf de Wim Verstappen kwam met deze Dakota kritiek is gemakelijk maar de kunst moeilijk, zei Philippe N. Destouches al in 1732. (Amsterdam-Renbrandtpleintheater, Den Ilaag-Apollo, Rotterdam-Calypso, Utrecht-Camera, Gronlngen-Concer- thuis, Haarlem-Lido, Hilversum-City, Arnhem-Luxor, Eindhoven-Chlcago, Nijmegen-Scala, Amersfoort-Grand, Tilburg-Midl, Delf-Delfia, aJ.) De drie Musketiers is een film om er plezier aan te beleven, van het begin tot aan het einde. Het verhaal, van Alexander Dumas, is goed. Dat d'Ar- tagnan nog tijdig dat diamanten col lier uit Engeland wist te halen om de ontrouw van koningin Anna (die van Louis XIII) te dekken voor sluwe kardinaal de Richelieu, is mooi ro mantisch, zo niet historisch. De drie musketiers die hem daarbij hielpen waren doldrieste, zwierige avonturiers, die ondeugend en dus nooit vervelend waren. En Richard Lester, de regisseur, die een levendig scenario van George Mc. D. Fraser kreeg, vrij naar de roman, is een boeiende, en vooral ook humoristische regisseur, die er voor deze tijd een vermakelijk schouwspel van maakt.' Met alle kostuum- en praalshow, maar dan wel met ironie. Versailles en zijn feesten, kroegen, markten en straatscè nes, waar telkens wat grappigs ge beurt. Of die, mooi ontworpen en gefotografeerd, toch met filmische trucjes iets spottends krijgen. Met goed gedresseerde honden, of paarden. voor een schaakspel of andere spelle tjes. Met J. P. Cassel als een ijdel onbenul lige Lodewijk, Charlton Heston als een intrigerende Richelieu, die maar verliest, Geraldine Chaplin als de be- driegelijke bondgenote. Michael York is die d'Artagnan, boers en braaf en vechterig. Oliver Reed, Richard Cham berlain en Frank Finlay, zijn de mus ketiers, die voortdurend in degen- en andere gevechten vernikkeld worden. Daar heeft Lester dan niet alleen opwindende, maar ook komische, tafe relen van gemaakt. Want met allerlei stunts verlopen die aktiviteiten meer dan bij Dumas tot een soort slapstick het gooi- eh smijtwerk dat nooit te ver gaat, maar altijd net nog binnen de grenzen van de lollige romantiek blijft. De drie musketiers is daardoor opzettelijk kitscherig mooi en aan één stuk door nog ver makelijk ook. (Amsterdam-Bellevue, Den Haag-Asta, Rotterdam-Cinerama, 14 J) B. H. TROUW/KWARTET VRIJDAG 12 APRIL 1974 Dit boekje: Huizen en Verhuizen, 160 pag. dikke pocket vol verhuistips en allerlei wetens waardigheden over het kopen en huren van huizen. Onmisbare lectuur voor iedereen die aan een ander huis denkt. Voor slechts ƒ1,-af te halen bij de Amro Bank j in uw buurt. Frans Nieuwenhuyze s, M N Een auto heb je voor grote en kleine afstanden. Je zit er soms uren in. En dat gaat tellen. Je wordt moe of minder moe. Dathangt van je auto af. En daar hangt dan veel vanaf UW VEILIGHEID. Rijcomfort is in de eerste J plaats eenkwestie van f veiligheid. Je aandacht moet niet afgeleid worden door ongemak, door overbodige handelingen. En zo dacht DAF over de DAF. Daarom werden er niet zo maar stoelen in de DAF geplaatst Alleen maar om te zitten. DAF autostoelen werden ont wikkeld om steun te geven. Letterlijk en figuurlijk. Letterlijk steun bij de verschillende manoeuvres, die u maakt Figuurlijk een geruststellende steun, doordat u zich één voelt met uw wagen. Maar ook bij de ventilatie spelen rijcomfort en aandacht voor de weg een grote roL Goed regelbare luchtverversing voorkomt een flink stuk slaperigheid En ook een effectieve verwarming, die je precies naar je hand zet is daar belangrijk voor. Bij lange, vermoeiende ritten of gewoon •als u moe bent is iedere handeling er één. Daarom dat ook in dat opzicht de Variomatic van DAF zoveel bij draagt aan uw veiligheid e hoeveelheid handelingen bij het rijden is zo veel minder. Handelingen, die toch aandacht vragen. De Variomatic doet ze' voor u en u blijft geconcentreerd op het verkeer. Voor DAF moet uw auto allereerst veilig zijn. Onder alle omstandigheden. Dat is een opgaaf. En als u in een DAF rijdt; voelt u dat DAF erin is geslaagd Dat DAF doet waar anderen nog over denken. DAF-VOLVO PERSONENAUTO NEDERLAND B.V.BEESD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10