Geen vorderingen bij gesprek over troepenbeperking Syrië haast zich niet naar vrede Nixon waagt zich op verkiezingspad Geleerden zeer somber over voeding van wereld Akkoord India, Pakistan en Bangladesj Onderzoek naar eigen populariteit 2e„Aï?eriki*anse Pleidooi voor wereld-alarmstelsel Golan-strijd 'schietoefening' maar geen werkelijke oorlog |Stad in Mozambique in opstand tegen missionarissen ZWARE STAKINGS GOLF IN JAPAN Turken menen: Athene wil oorlog Labourfractie wenst opheldering over verkiezingsbelofte 5 mOLW/KimilfflöET DONDERDAG 11 APRIL 1974 BUITENLAND T7/K9 WENEN (AP, UPI) De besprekingen tussen oost en west over troepen vermindering in Midden-Europa zijn de afgelopen maanden niets opgescho ten. Het plan om in 1975 al te beginnen met inkrimping van de strijdkrachten staat nog geheel op losse schroeven. De Nederlander B. E. Quarles van Ufford, die bij de besprekingen in Wenen als woordvoerder optrad voor de westerse bondgenoten, zei woens dag op een persconferentie: 'Geen van de twee partijen heeft in de afgelopen vijf maanden van onderhandelingen enige concessies van betekenis ge daan'. Als in 1975 begonnen moet worden met troepenvermindering dan zal er op de conferentie in Wenen tegen de zomer toch duidelijker voor uitgang moeten zijn, aldus Quarles van Ufford. De Weense conferentie is voor vier weken geschorst. In deze periode kun nen de deelnemende landen zich op nieuw bezinnen over de wederzijdse voorstellen. Volgende week. al is er een conferentie van de landen van het Warschau-pacL Het westen heeft voorgesteld om te beginnen met vermindering van de Amerikaanse en Russische troepen in Midden-Europa. Beide grootmachten zouden vijftien procent van hun grondstrijdkrachten in Europa moeten terug trekken. Voor de Sowjet-Unie zou dat neerkomen op 193.000 man, voor de VS op ongeveer 30.000. Pas in de tweede fase zouden de andere landen hun troepen moeten inkrim pen. De oostblok-landen hebben dit voorstel volledig afgewezen. Zij willen direct alle Europese en Amerikaanse troepen in het betreffende gebied be trekken bij vermindering. Futiliteit Woordvoerder Quarles van Ufford zei, dat de westerse landen toch zullen proberen de Oosteuropeanen ervan te overtuigen, dat het redelijk is om met de legers van de Sowjet-Unie en de VS te beginnen. Totnutoe wijst niets op een versoepe ling in de houding van de Oosteuro- pese landen. Woordvoerders van hun delegaties in Wenen hebben het wes terse plan in vaak krasse bewoordin gen weggevaagd. Het communistische partijblad van de Sowj et-Unie, de Prawda, noemde het woensdag in een commentaar een 'futiliteit'. 'Praktisch alle aspecten van het westerse voor stel wijzen erop, dat de schrijvers zichzelf ten doel hebben gesteld een zijdige concessies van hun gespreks partners verkrijgen', aldus de Prawda. Volgens het blad betekent het westerse pten niets, omdat het westen toch kan weten, dat de com munistische landen 'nooit hun eigen veiligheid in gevaar zullen brengen'. De Oosteuropeanen voeren onder meer aam, dat bij de voorgestelde vermindering van alleen maar Russi sche en Amerikaanse troepen, het westerse blok nagenoeg niets aan ge vechtskracht zou inboeten. Aan oos terse kant zou daarentegen een com plete pantsereenheid moeten verdwij nen. Senator Mansfield NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) De ministers van buitenlandse zaken van Bangladesj, India en Pakistan, Ka- mal Hossain, Swaran Singh en Aziz Ahmed (van links naar rechts) klappen in de handen nadat ze het drielanden-ak- koord, dat de normalisatie tussen de landen op het Indiase subcontingent moet bespoedigen, hebben ondertekend. In het akkoord biedt Pakistan openlijk zijn verontschuldi gingen aan voor de oorlogsmisdaden van Pakistaanse troe pen tijdens de burgeroorlog van 1971 die leidde tot de vorming van een onafhankelijk Bangladesj. En Bangladesj verklaart zich bereid tot de vrijlating van 195 Pakistaanse krijgsgevangenen, die aanvankelijk terecht moesten staan wegens het aanrichten van slachtingen. Over het probleem van de honderdduizenden niet-Bengalen die naar Pakistan willen vertrekken, zal in wederzijds vertrouwen overlegd worden. WASHINGTON (UPI, Reuter) President Nixon is voor het eerst sinds zijn enorme stembusoverwinning in 1972 weer op verkiezings pad. Hij begon gisteren aan een korte campagne voor een partijge noot, die bij tussentijdse verkiezingen in de staat Michigan een ze tel in het congres probeert te veroveren. Pessimistisch over de vorderingen bij de conferentie in Wenen toonde zich iii j_ii> Mansfield. De democraat Mansfield is een sterk voorstander van een eenzij dige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa. Gevraagd naar zijn mening over de Oosteuropese houding in Wenen zei de senator: 'Die conferentie is niet van veel bete kenis. Volgens mij is het een vastge lopen gesprek, dat nog jaren kan duren'. Mansfield vertelde, dat hij zal blijven streven naar halvering van het Amerikaanse troepenbestand in Europa binnen een periode van drie jaar. De VS hebben ruim 310.000 man in West-Europa. Atoomwapens Nixon heeft hiermee deze regionale verkiezing onomwonden het karakter gegeven van een onderzoek naar zijn eigen populariteit De republikeinen hebben de afgelopen maanden drie keer een opvallende nederlaag gele iden bij soortgelijke verkiezingen, laaruit is afgeleid, dat de hele repu- (likeinse partij ernstig lijdt onder de :handalen rondom de règering-Nixon. de partij is door deze slechte erkiezingsresultaten de wil om |Nixon weg te werken sterk gegroeid. De president heeft zich nu geheel tegen deze stroming in toch in de verkiezingen in Michigan gemengd. Volgens politieke waarnemers gokt hij erop, dat zijn partijgenoot in dit vanouds republikeinse gebied toch zal winnen. Daarmee zou hij de kritiek, dat zijn Watergate-affaire de hele par tij enorm schaadt, in één keer hebben ontzenuwd. Bij een nieuwe democrati sche overwinning zou hij echter zijn positie binnen de partij opnieuw heb ben verzwakt. De republikeinen in Michigan hebben niet erg enthousiast gereageerd op Nixons optreden in hun staat. Hun voorzitter heeft zelfs publiekelijk gezegd, dat de kansen voor zijn partij geheel bedorven zijn door de president. Geen antwoord Nixon is aan zijn avontuur begonnen kort nadat hij nieuwe stof had aange dragen voor een conflict met de juri dische commissie van het huis van afgevaardigden. Deze commissie gaat na of er mogelijkheden bestaan om Nixon af te zetten. Zij heeft nog steeds geen antwoord van het Witte Huis op haar verzoek om een hoeveelheid geluidsbanden te mogen beluisteren. Deze week zou het Witte Huis antwoord geven, maar Nixons advocaat vroeg dinsdag om nog eens twee weken uitstel. Verschil lende leden van de juridische commis sie hebben hierop woedend gerea geerd. Met name de democraat Jero me Waldie was zeer verontwaardigd. Hij wil, dat de commissie het Witte Huis nu direct gaat dagvaarden. De commissie heeft die bevoegdheid, maar aangenomen wordt dat een meerderheid nog niet voelt voor een dergelijke harde confrontatie. Connaly De befaamde Amerikaanse journalist Jack Andersson heeft aan de lange lijst van oud-medewerkers van Nixon, die in schandalen zijn verwikkeld weer één toegevoegd. Hij maakte be kend, dat de justitie een onderzoek heeft ingesteld tegen John Conally, oud-minister van financiën. Volgens Andersson, die zich beroept op bron nen uit de FBI, bestaan er aanwijzin gen, dat Connaly 10.000 dollar heeft aangenomen van de Amerikaanse melkfabrikantcn. Dit bedrag zou hij terug gestort hebben toen de melkfa- brikanten beschuldigd werden van il legale steun aan het verkiezingsfonds van Nixon. Connaly is van de democratische naar de republikeinse partij overgestapt en wordt gezien als een mogelijke kandi daat voor de presidentsverkiezingen in 1976. Hij heeft de beschuldiging inmiddels afgewezen. In de onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de VS over beperking van hun strategische wapens lijkt iets meer schot te zitten. Volgens diploma tieke bronnen wil de Sowjet-Unie een basis-overeenkomst gereed hebben voordat de Amerikaanse president Nixon deze zomer naar Moskou komt. De Russische president Podgomi zou dat het afgelopen weekeinde in Parijs aan Nixon hebben verteld. Dat de beide supenmogendheden el kaar op dit terrein nog lang niet hebben gevonden kwam vorige maand aan het licht tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger aan Moskou. Kissinger moest toegeven dat hij het gesprek over de strategische bewape ning niet uit de impasse had kunnen halen. De Sowjet-Unie is nogal ge schrokken van de reactie in de wes terse pers op de mislukte missie van Kissinger. Moskou heeft sindsdien duidelijk laten merken, dat zij het gesprek op gang wil houden. Daar om zouden de Russen graag willen, dat Nixon komende zomer iets wezen lijks kan ondertekenen. Aan de ande re kant wil de Sowjet-Unie tijd win nen, omdat zij bezig is haar atoomwa pen technisch te verfijnen, aldus di plomatieke bronnen. WASHINGTON (AP) Aan de hand van een rapport samengesteld met behulp van computers zijn twee geleerden van oordeel dat zich in het zuiden van Azië en in Afrika binnen de tien jaren wijd verspreide voedseltekorten en dus honger zullen voordoen als men daar dc bevolking» toe was niet be teugelt en aau die gebieden geen massale hulp wor dt geboden. Die waarschuwing, dinsdagavond ge publiceerd, was afkomstig van Mihail Mesarovic, directeur van het Ameri kaanse Systems Research Center van de Case Western University en van Eduard Pestel, hoogleraar aan de technische universiteit van Hannover, in West-Duitsland. Zij waren van oor deel dat de geïndustrialiseerde landen in de komende vijftig jaar, ter voor koming van hongersnood in de ge noemde delen van de wereld, hulp zullen moeten bieden, ook in de vorm van investeringen, tot een totaal be drag van 700 miljard dollar. Die hulp moet gericht zijn op het verschaffen van voedsel en ook op het scheppen van werkgelegenheid. Mesarovic en Pestel zijn tot de voorlopige vaststel lingen gekomen: 1. In Zuid-Azië zal zelfs een tamelijk succesvolle 'bevolkingscontrole' er niet toe kunnen ledden dat de groei van de bevolking gelijke tred houdt met het beschikbare voedsel. Zonder hulp zouden zich daar omstreeks 1985 voedseltekorten gaan voordoen waar van het eind eenvoudig niet in zicht zou zijn. 2. Afrika zou een dergelijk lot kun nen verwachten maar Zuid-Amerika zou, als het verstandig optreedt, ge noeg voedwel kunnen opbrengen. 3. Om wijdverspreide honger tegen te gaan zouden de ontwikkelde landen de landbouw en de industrie in de onderontwikkelde wereld op groot scheepse wijze moeten gaan steunen en toestaan dat die landen hun indus triële produkten kwijt kunnen op de wereldmarkten. Maar die onderont wikkelde landen moeten er doeltref fend voor zorgen dat een einde komt aan hun ongebreidelde bevolkings groei. Mesarovic en Pestel, dringen aan op het snel oprichten van een wereld- alarmstelsel en een organisatie die problemen in de ontwikkelingslanden kunnen vaststellen en er tegen optre den, nog voordat zij tot ontwikkeling zijn gekemen. Waarschuwing In de speciale bijeenkomst in New York van de Algemene Vergadering van de VN is dinsdag in toespraken het risico van hongersnood, inflatie en het bedreigde 'goede leven' in de rijke landen behandeld. VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim en de voor zitter van de Algemene Vergadering Leopoldo Benites verklaarden dat in ternationale samenwerking dringend noodzakelijk is om te voorkomen dat de dreigende tekorten aan voedsel en grondstoffen zich gaan voortzetten. De Iraanse minister van financiën, Amouzegar, zei tegen journalisten dat iedereen praat over het dichten van de kloof tussen rijke en arme landen. Maar dit zal onmogelijk zijn als de welvarende landen voortgaan te leven zoals zij nu doen. aldus de minister. 'Als de hele wereld wil leven zoals Amerika thans dan zal er over zeven jaar geen druppel olie meer in de grond zitten. Waldheim zei in zijn toespraak dat de wereld-voedselvoorraden nog nooit zo klein zijn geweest als nu. Als men de inflatie niet aankan zal het onmoge lijk zijn een goed gebruik te maken van de beperkte voorraad grondstof fen waarover de wereld nog beschikt, aldus de secretaris-generaal van de Verenigde Naties SALISBURY (Reutej) In de stad Nampula In Noord-Mozambdque is een woedende menigte de straat opgeko- tnen om dé uitwijzing te eisen van zes missionarissen. De reden waarom dui zenden zich voor het bureau van de districts-gouverneur verzamelden en de ruiten ingooiden van het missie huis waar de zes priesters verblijf Lhielden om vervolgens voor de bis schoppelijke residentie te worden te gengehouden door oproerpolitie, is de politieke mening van deze priesters. Het zijn vijf Italianen en een Portu gees. Zij publiceerden in februari een manifest waarin zij verklaarden dat kerkelijk werk in Mozambique alleen u weer zin zou hebben na de onafhanke- rts lijkheid. Dat is in de stad als een bom ingeslagen. Aanvankelijk hadden de autoriteiten de uitwijzing van de priesters bevolen maar bemiddeling van de pauselijke nuntius in Lissa bon, Guiseppe Maria Sensi, die daar voor vorige maand naar Mozambique kwam, leidde ertoe dat deze maatregel werd opgeschort. De bisschop van Nampula staat ook bekend om zijn kritiek op het Portugese beleid en werd door de menigte beschuldigd van hoogverraad. door Heinz Gstrein DAMASCUS Eind maart 1974: op de Syrische bergen ligt nog sneeuw en ijs terwijl op de vrucht bare vlakte rond Damascus de amandel- en abrikozenbomen bloeien. Maar de Golan-boogten, die zich uitstrekken van de 3000 meter lioge berg Hermon (Dsjebel asj-Sjeicb) tot bet Hauran-massief in bet binnenland van Syrië zijn al weer enkele weken het toneel van verbitterde strijd. Opnieuw worden aan het Golanfront al in 1967 en 1973 inzet van felle gevechten artillerieduels en snelle tankslagen uitgevochten. En dat op een moment dat in Washington ge praat wordt over scheiding van troe pen: een tweede grote stap naar ont spanning in het Midden-Oosten na de gelukkig voltooide 'disengagement' aan het Suezkanaal. De stemming in de Syrische hoofdstad is helemaal op de oorlog gericht. Militairen beheersen het straatbeeld, het binnenlandse luchtverkeer is uit- veiligheidsoverwegingen gestaakt. Alle persbureaus melden voortdurende zware gevechten, hoge Israëlische ver liezen aan mensen en materieel, en dappere uitvallen van Syrische com mando-eenheden. Aan het front ziet het er echter een stuk geruststellender uit. Syrië heeft tussen de door de Israëli's al in 1967 veroverde provinciehoofdstad Koenei- tra en het daarvan nauwelijks zestig kilometer verwijderde Damascus een brede loopgravenstelling aangelegd, die van de grens met Libanon tot noordelijk van de Jordaanse stad Ir- bid loopt. De Syrische strijdkrachten hebben zich hier met hun Marokkaan se hulptroepen diep ingegraven. Hun 'stelliingname' doet geen snelle wijzigingen in de sinds oktober 1973 bestaande frontkinie verwachten. Er wordt al wel weken tussen Syriërs en Israëli heen en weer geschoten met Israëlisch geschut tijdens urenlange artillerieduels met de Syriërs op de hoogten van Golan. Geschoten wordt er wel maar een nieuwe oorlog lijkt niet waarschijnlijk. Hafez al-Assad granaten en raketten, maar de militaire betekenis van deze zenuwen oorlog is minimaal. Het doet denken aan de schietpartijen aan het Suez kanaal die vooraf gingen aan het sucesvolle Egypticch-Israëlisch ak koord over. scheiding van hun troe- 'Schietoefening' Waarnemers in Damascus maken zich daarom weinig zorgen over de nieuwe onrust aan het Golan-front. Ze zien daarin niet meer dan schietoefeningen aan de vooravond van een akkoord die juist bewijzen dat het nu ernst wordt met 'ontvlechting' van de strijdkrachten, Terwijl er aan het front geschoten wordt, praat een Syri sche generaal in Washington over de voorwaarden tot dat akkoord. De daar gehouden besprekingen tus sen minister Kissinger en Israëls Mosje Dajan zijn in de Syrische hoofdstad natuurlijk met grote belangstelling gevolgd. De met talrijke nieuwe diplo maten versterkte Amerikaanse verte genwoordiging bij de ambassade die de Amerikaanse belangen in Syrië be hartigt (Syrië heeft anders dan Egypte zijn betrekkingen met de Verenigde Staten nog niet genormaliseerd) schijnt de Syriërs van deze Amerikaans Israëlische besprekingen nauwkeurig op de hoogte te hebben gehouden. Volgens officieuze, zeer betrouwbare bronnen, beschouwt Syrië de tweede versie van de Israëlische voorstelllen voor een troepenscheiding aan het Golanfront als voldoende voor het beginnen van een gesprek, maar nog ver verwijderd van de minimale eisen van Damascus voor een overeenkomst. Als zo'n eis wordt in de eerste plaats de ontruiming van provinciehoofdstad Koeneitra door de Israëli's genoemd. Israël is tot nu toe slechts bereid tot terugave van de in oktober 1973 veroverde gebieden. Toch lijkt de situatie nu hoopvoller dan in februari toen de door minister Kissinger overgebrachte Israëlische voorstellen in Damascus van de hand werden gewezen. Partijleider en staatshoofd Hafez ai-Assad maakt trouwens toch de indruk dat hij meer dan zijn radikale voorgangers streeft naar een blijvende en rechtvaardige dat wil zeggen voor de Arabieren aanvaardbare vrede in het Midden- Oosten. Alleen hebben de Syriërs bewust geen haast. Ze willen een zo sterk mogelij ke onderhandelingspositie opbouwen. Door hun Golan-hoogten loopt geen Suezkanaal waarvan de openstelling van belang is voor de binnenlandse economie. Ook zijn de frontlijnen niet zo ingewikkeld en vormen ze voor geen der partijen een onmiddellijke bedreiging zoals dat in Egypte 'het geval was. Afgezien van het harde lot van de 125.000 vluchtelingen uit de Golan- hoogten, kan Hafez Al-Assad rustig afwachten. Deze houding is zuiver taktiek en zeker niet ingegeven door een afhankelijkheid van de Sowjet- Unie die ook in Syrië eerder aan in vloed lijkt in te boeten. Gematigd Syrië wordt in deze voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten be langrijke dagen door een drieman schap van machtige manen bestuurd. Aan het hoofd daarvan staat sedert zijn greep naar de macht in november 1970 de vroegere luchtmacht-generaal Hafez al-Assad. Ondanks zijn wat krijgshaftige naam, die 'leeuw' bete kent', gold Assad al lang voor zijn opkomst in de leiding van het land als een vertegenwoordiger van de po litiek gematigden, een man die de voorkeur geeft aan een sociale markt economie boven de staatseconomie zoals die door de militaire vleugel in het Syrische Baath-socialisme wordt voorgestaan. Assad heeft zich ook altijd kritisch uitgelaten over voorstellen van zijn linkse partijgenoten om tegen Israël een volksoorlog naar Vietnamees re cept te ontketenen. Zijn opvatting óver een geregelde militaire actie in het bezette Arabische gebied, die de aanzet zou moeten worden voor indi- rekte onderhandelingen met de tegen stander zijn in overeenstemming met dezelfde Egyptische plannen in de oktoberoorlog van 1973 in prak tijk gebracht. Dit is het eerste artikel van een serie van twee over de rol van Syrië In het vredesoverleg over het Midden-Oosten. TOKIO (AFP, UPI, Reuter) Japan kampt met de omvangrijk ste stakingsgolf uit zijn geschie denis. De stakingen waarbij mil joenen arbeiders betrokken zijn, zijn uitingen van het jaarlijkse 'lente-offensief' van de vakbon den voor betere financiële en so ciale voorwaarden in- de nieuwe arbeidersovereenkomsten. Vol gens vakbondsleiders zijn nieuwe stakingen van 3 dagen voor vol gende week al in voorbereiding. Een oproep van de regering om een einde te maken aan de stakingen werd door de vakbondsleiders meteen verworpen. De regering had na een spoedbijeenkomst aangeboden een commissie in te stellen die binnen twee jaar het stakingsrecht van amb tenaren zou regelen, maar volgens de vakbonden moet het stakingsrecht binnen een jaar vastgelegd zijn. Treinverkeer Bij de spoorwegen legden gisteren ongeveer 270.000 werknemers voor 96 uur het werk neer, waardoor alle treinvekeer, met uitzondering van de 'kogeltrein'-express langs de kust van de Stille Oceaan en forensendiensten in Tokio en Osaka werd verlamd. Vandaag zullen 18.000 van de 18.370 treinen uitvallen waardoor achttien miljoen reizigers in moeilijkheden zullen komen. Het binnenlandse luchtverkeer lag woensdag vrijwel stil en Japan Airlines heeft al meegedeeld dat vandaag zestien van de twintig internationale vluchten vanuit Japan zullen worden afgelast. De bond van onderwijzend personeel heeft voor vandaag een staking van 24 uur afgekondigd, waaraan volgens de bond de meerderheid van de onder wijzers gehoor zal geven. In Tokio ging het personeel van ho tels, ziekenhuizen en theaters met rode vlaggen de straat op voor lui druchtige demonstraties. In de havens staakten de stuwadoors en de dokwer kers. Bovendien legden 860.000 werk nemers in overheidsdienst het werk neer met als gevolg dat postbestellin gen achterwege blijven en het tele- foon-v en telegraafverkeer stil ligt De PTT-werknemers eisen een loonsver hoging van 30.000 yen (300 gulden) per maand, werktijdverkorting, be scherming tegen de inflatie cn sta kingsrecht voor ambtenaren. Bijval De afdeling Tokio van het internatlo- naai verbond van vrije vakverenigin gen (ICFTU) zei dat de secretaris generaal van deze organisatie, Otto Kersten premier Tanaka, gevraagd heeft het recht tot collectieve onder handelingen en het stakingsrecht voor overheidspersoneel toe te staan. Veel buitenlandse vakbonden hebben tele grammen verstuurd naar Tanaka waarin ze zich solidair verklaren met de Japanse werknemers en de ouder wetse arbeidswetgeving in Japan aan de kaak stellen. In Japan vraagt men zich af wat de houding van de bonden zal zijn als de regering haar dreigement, disciplinai re maatregelen te treffen tegen over heidspersoneel dat meedoet aan sta kingen, uitvoert De vakbonden ver klaarden eerst te willen bezien welke actie de regering zal ondernemen. ATHENE, ISTANBOEL (UPI, AFP) Griekenland heeft Turkse kranten de schuld gegeven van verslechteren de verhoudingen tussen Griekenland en Turkije. De berichten in deze kranten spreken van Griekse troepen bewegingen met onbekende bestem ming, van mobilisatie en van Griekse onderzeeërs die kernraketten zouden kunnen afvuren. Verder werd in de Turkse pers melding gemaakt van een opmeking die de Griekse legercom mandant Bonanos zou hebben ge maakt op de Griekse onafhankelijk heidsdag op 25 maart over het 'bar baarse Turkse volk'. Deze berichten missen volgens een Griekse regeringsverklaring iedere grond en 'zijn zeker niet bevordelijk voo de oplossing van welk Grieks- Turks probleem er ook bestaat'. De spanning in de Grieks-Turkse relaties, die zich ook enige tijd geleden ont laadde toen tijdens een NAVO-oefe- ning een Grieks fregat uit protest tegen Turkse vliegtuigbewegingen niet meer meedeed, is toegenomen na de ontdekking van olie in de Aegei- sche Zee eind vorig jaar. De Turkse regering vieantrakte aan Turkse maat schappijen eoncceaies om te gaan bo ren ondank* het feit dat Athene deze hele zee ëb m Grieks meer be schouwt. LONDEN (Reuter) Engelands nieuwe Labourregering wordt door haar fractie in het Lagerhuis lastigge vallen over de verkiezingsbelofte om ontruiming van de Amerikaanse basis voor kern-onderzeeërs in Holy Loch in Schotland te bewerkstelligen. Roy Hughes, gesteund door de Schotse mevrouw Yinifred Ewing, oefenden druk uit op minister van defensie Roy Mason om de Amerikanen te doen weten dat Schotland 'zeer gevoe- 'ig' is voor de aanwezigheid van deze basis. Maar minister Mason hield hen af door te zeggen dat de kwestie van de basis in het Holy Loch slechts In het kader van multilaterale besprekin gen over vermindering van bewape ning aan de orde kan worden gesteld. Hij gaf toe dat de verkiezingsbelofte niet zomaar ingelost zou kunnen wor den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9