Uit de weekbladen 'Prijswijzer werkte preventief en maakte mensen prijsbewust' Walter v. d. Kamp Archie Bunker Harvey Cox en Pasen Aaf jes' voetreis Voor het eerst na oorlog Nederlandse vlucht naar China Specials Kardinaal Chileense artsen mogen hier komen Echtpaar in Italië door beren aangevallen Schoenproduktie nog verder teruggelopen Kleuter verdrenken Directeur Konsumenten Kontakt: Dr. Meinsma boos over Bijenkorf-advertentie TROUW/KWARTET DONDERDAG 11 APRIL 1974 T12/KT Vrij Nederland: Vrij Nederland staat uitvoerig stil bij de 'onbelangrijke ommezwaai' van de commissie-Langemeijer in het Den nendal-conflict. Een commissie, die 'meer oog heeft voor het kleine onfat soen dan voor het grote fatsoen' en waarbij staatssecretaris Hendriks de rol van 'draaier' vervult tegenover de 'omturners'. Tessel Pollmann praat uitvoerig met Walter ('De stille kracht') van der Kamp. Onder meer over zijn periode als soldaat in Indië en het werken voor de AVRO. Van der Kamp: 'Bij de AVRO is mij nog nooit iets verbo den, nooit op ideologische gronden. Er wordt weieens iets afgewezen, maar dan op grond van kwaliteit'. Prof. mr. B. V. A. Röling staat stil bij 25 jaar NAVO. Hij komt tot de conclusie, dat 'Atlantische samenwer king in NAVO-verband de voorkeur blijft hebben boven het streven naar een zelfstandig nucleair bewapend Eu ropa. De NAVO heeft nog steeds een taak. De tweede 25 jaar zal vooral in het teken moeten staan van de toena dering. als levensvoorwaarde voor Eu ropa'. Terzijde meldt: 'Werkgever: je moet eerst in Zuid-Afrika winst ge maakt hebben om erover te kunnen oordelen'. Haagse Post: De Haagse Post heeft op de cover een afbeelding van de enige arbeider bij de VPRO, die kijkers trekt: Archie Bunker. Daan Dijksman tekende het 'portret van een volksheld'. 'Archie is niet onmenselijk. Hij is geen monster, veel eerder een slachtoffer. Hij is opgegroeid met zijn fouten, ze zijn hem van kindsbeen af ingegoten. Je hoeft hem niet te excuseren voor z'n racisme, maar je moet zijn intelligen tieniveau er wel bij in acht nemen. En dat is niet zo hoog, ongeveer normaal'. Aldus de acteur Caroll O' Connor over de man, die hij speelt. Kees Tamboer zocht CDA-bezieler Piet Steenkamp op en ging met hem uitvoerig in discussie. Zijn conclusie: 'Rooie Piet is Rooie Piet niet meer'. Er is echter één troost: 'De cake van mevrouw Constance Steenkamp geniet landelijke faam, en terecht: hij is verrukkelijk'. Hervormd Nederland: Hervormd Nederland staat (dikker dan normaal) in het teken van het Paasgebeuren. Het aardigste verhaal is wel van Harvey Cox, die vertelt van een Byzantijns paasfeest, dat twee jaar geleden in Boston plaats vond en waaraan de politie een eind maakte, omdat men dacht, dat het een orgie was. In ieder geval 'leken ze de hemels extase over de verrijzenis niet te delen', aldus Cox. die zich afvroeg, hoe beperkt zijn ervaring met or gieën wel geweest moest zijn. HN heeft verder verhalen over Taizé, over 'God kan niet sterven', Afrika, dat 'teveel profeten heeft' en de be keerde econoom prof. dr. P. H. Viren- que uit Antwerpen, die alarm slaat Elseviers Magazine: Ook Elseviers Magazine 'doet' aan Pa sen. Onder de kop 'Waar is de hemel gebleven' wordt een aantal theologen en godsdienstige leken gevraagd naar hun visie op het hiernamaals. Uit een enquête over 'God in Nederland' is gebleken, dat bijna de helft van hen, die zich gelovig noemen, niet meer gelooft in een eeuwig leven en voor EM is dit een aanleiding daar uitvoe rig bij stil te staan. Het blad publiceert verder het 'ware verhaal van Bertus Aafjes' voetreis naar Rome', dat deze samen met Mi chel van der Plas reconstrueerde. Aaf jes: 'Ik was negen maanden wegge weest. Het eerste wat mijn moeder zei. toen ik in de Borneostraat har' aangebeld, was: 'Ga maar gauw naar de kapper*. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor het eerst sinds de oorlog gaat er weer een Nederlandse luchtvaartmaatschappij op rood China vliegen. Gisteravond vertrok van Schiphol een DC-8 van Martinair Holland met 32 fokstieren en 20 vaarzen aan boord naar Sjang hai. De dieren, die door het Chinese mi nisterie van landbouw zijn besteld, worden overgevlogen in opdracht van een Franse vee-exporteur. Waarschijn lijk zullen er in de naaste toekomst meer van deze vluchten door Martin air worden uitgevoerd. De maatschappij kreeg de opdracht omdat de Chinese autoriteiten er niet mee akkoord gingen, dat hiervoor een Franse maatschappij zou worden ge charterd. Volgens een woordvoerder van Martinair heeft deze weigering politieke oorzaken. 'De relaties tussen Nederland en Rood-China zijn aan zienlijk beter dan die tussen Parijs en Peking'. De vlucht gaat via Hongkong, waar de Hollandse bemanning zal worden aan gevuld met een Chinese, die er toe zicht op zal houden dat niet van de opgegeven route wordt afgeweken en tevens de contacten met de Chinese radiostations zal onderhouden. De Nieuwe Linie: De voorpagina van De Nieuwe Linie wordt in beslag genomen door aan kondigingen van twee 'specials', die het blad deze week brengt. Eén over wonen-bouwen en één over boeken, waarbij het 'Proletariërsliedboek' van Jaap van der Merwe (DNL-medewer- ker) wordt aangekondigd. Leo de Haes praat met de cartoonist GAL pseudoniem voor Gerard Alsteens van het tien-jarige Vlaamse opinie weekblad De Nieuwe. Twee van zijn stelregels zijn: 'Oppositie is mijn eni ge taak' en 'Waar mogelijk moet je de hoge heren van hun zitje trekken'. In de serie Socialisme in verschillen de landen is dit keer Tanzania aan de beurt oftewel 'Het voordeel van dp armoe bij een socialistisch experi ment'. De Groene Amsterdammer: In een commentaar op het gebeuren rond Dennendal merkt De Groene Amsterdammer op, dat 'het paniek voetbal rond Dennendal onvermin derd verdergaat en dat er voor een gewone sterveling zo langzaamaan geen touw meer aan vast te knopen is'. Het blad publiceert verder een verhaal over vormingswerk in Lim burg van de hand van Aafke Steen huis, die sprak met enkele mensen van GLTwee, de vormingsafdeling van het Groot Limburgs Toneel, met wie ze ook meeging naar een optreden in een clubhuis. 'Het spel loopt uit op een discussie met het publiek. Verha len over verplicht overwerk en onder- betaling komen los. Een jongen: ik wil wel eerlijk zeggen, dat ik op premiestelsel werk, maar ik moet wel van de baas, ar.ders vlieg ik eruit. Dat is het kardinale punt, zegt een intel lectueel. Kun je niet wat makkelijker praten. Ik snap niet wat dat is, een kardinaal punt, ik ben niet katholiek, zegt een meisje' i Van een verslaggever UTRECHT Staatssecretaris Hen driks heeft het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geenskunst meege deeld, dat enkele Chileense artsen die in hun eigen land im gevaar verkeren, toestemming zullen krijgen zich in Nederland te vestigen. Hoeveel Chi leense medici hier zulien worden toe gelaten is volgens dr. A. E. Leuftink, voorzitter van de KNMG, nog niet precies bekend: 'minder dan tien'. ROME Twee beren in een dieren park in het Zuiditaliaanse Apulië heb ben een Nederlands echtpaar aange vallen en zware verwondingen toege bracht. Het niet nader genoemde echtpaar was met de auto het park ingereden en had tegen de voorschriften in de raampjes opengedaan. De beren sloegen met hun klauwen naar binnen. Parkwachters bevrijdden het paar en brachten het naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis. DEN HAAG De produktie van de schoenindustrie in ons land is in 1973 met ongeveer 17 procent teruggelopen tot 14,3 miljoen paar. Dat blijkt uit gegevens die het CBS heeft verkregen via opgaven van een groep onderne mingen, waarvan de produktie onge veer 90 procent van het totaal uit maakt. FERWERDERADEEL De 4-jarige Trijntje de Jong is gisteren in de Blijavaart vlakbij haar ouderlijk huis in het Friese Blija (gemeente Fer- werderadeel) gevallen en verdronken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de campagne met de 'prijswijzer' is duidelijk een preventieve werking op de prijsstijging uitgegaan. Dit is de mening van de heer L. Donia, directeur van Konsumenten Kon takt in Rijswijk. De heer Donia meent dat met de advertenties, die tien weken lang in de kranten zijn gepubliceerd, ook 'een stuk prijsbewustheid onder de consu menten is ontstaan;.een mening die wordt gedeeld door de heer De Weert van de Consumentenbond. In dit ver band wijst hij op het resultaat van een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Ctatistiek naar de 'prijs wijzer" waaruit met name blijkt, dat vijftig procent van de ondervraagden méér op de prijzen is gaan letten en tien procent ('een opvalllend groot aantal1) de koopgewoonten voor een of meer in de 'prijswijzer" genoemde produkten heeft gewijzigd of zal ver anderen. In het eigen blad 'Koop kracht', worden die prijsvergelijkin gen voortgezet, verzekert de heer Do nia. De heer De Weert tekent hier bij aan, dat door de overheid nog steeds te weinig consumentenvoorlichting wordt gegeven. Hij vindt weliswaar dat de voorlichting hier op gang be gint te komen, maar stelt tegelijker tijd dat de overheid een stuk voor lichting en verduidelijking door wet telijke maatregelen achterwege laat. entwintig procent', verduidelijkte hij. Hij meent overigens dat de consu; ment daartegen niet weerloos is. Hij wijst hierbij op een brief van man die werkloos (geworden) is en die de twintig procent inkomstenver laging heeft weten op te vangen door bewust te kopen. 'En daarvoor heeft hij geen schoenzolen hoeven verslij ten, maar is slechts zijn inkopen gaan spreiden over drie winkels'. Meer in het algemeen merkt de heer Donia nog op, dat het niet alleen belangrijk is dat mensen prijs- en kwaliteitsbewust kopen, maar dat even noodzakelijk is dat mensen zo wel bewust kopen als bewust niet kopen. Vrij fórs De prijsstijging van anderhalf procent tussen half februari en medio maart noemt de heer Donia 'vrij fors'. Hij waarschuwde dat dit wel eens en begin zou kunnen zijn. 'We zijn er echt nog niet, gezien de stijging van de grondstoffen prijzen met zo'n vijf UTRECHT Dr. L. Meinsma, direc teur van het Koningin Wilhelmina- fonds, is geschokt door een adverten tie waarin de Bijenkorf kindershirts aanbiedt met de afbeelding van een doosje sigaretten (marlboro) erop. Hij heeft de directie van de Bijenkort laten weten 'met ontzetting' van de advergentie kennis te hebben geno men en hij verzoekt dringend, deze kindershirts en eventueel ook andere shirte met tabaksreclame uit de ver koop te nemen. Dit 'ter bescherming van de volksgezondheid en ter bestrij ding van rookgewoonten onder dl jeugd'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8