Statuut voor 't dier nodig dichtbij Uit de wereld van Maison de Bonneterie: Rok Bloes variaties. lommentaar GEBREKKIGE WETGEVING MET WEINIG SAMENHANG Yankrijk (1) Yankrijk (2) Yankrijk (3) Ook op korte termijn valt er iets te doen het weer Zomer groepsdansen op psalm 133/24 STELLING KEES weerrapporten 16 OliiW/KWARTET DONDERDAG 11 APRIL 1974 BLNiNjENLAND/COMMEATAAR T5/K7 esrien jaar lang hebben de gaullisten geprofiteerd, dat ze geen echte ilitieke partij vormden, maar een 'eging, die geen behoefte had aan en inspirerend programma, omdat er noeg inspiratie, of althans samen- indende kracht, uitging van haar on- •eden leiders. Wat al die jaren un kracht uitmaakte, openbaart zich hter als een fundamentele zwakte, u, na de Gaulle, ook diens kroon- ins Pompidou aan de gaullisten is jtvallen. ordeeldheid, verwarring, intrigues en scharrel om toch de schijn van nheid op te houden, kenmerken de jprbereiding op de presidentsverkie- ngen in het gaullistische kamp. Dat poging van premier Messmer om elfder ure de hele regeringscoalitie hter zich te verenigen, op een ge- mislukking is uitgelopen, beves- gt de indruk, dat het gaullisme bezig zichzelf te overleven. In elk geval Z kt van degenen die zich inmiddels ol s erfgenamen van Pompidou hebben oil (geworpen, niemand het formaat en wijdverbreide respect te bezitten, aardoor een president in de traditie 0; n de Gaulle en Pompidou zich van ee t lagere politieke volk behoort te 'au iderscheiden. rai etj jjocwel het echec van Messmer de lullisten en hun bondgenoten de laat- kans op een eenheidskandidaat eft ontnomen, is het de vraag, of ze aarover moeten treuren. Messmérs ering, dat hij geschikter was dan lige concurrent om de kandidaat van aks, Mitterrand, de pas af te snijden, aat in schril contrast met wat de liniepeilers omtrent zijn populariteit Ebben vastgesteld. Volgens een iquête waarvan de resultaten deze :k in het weekblad 'Le Point' zijn P ('gedrukt, zou niet meer dan 17 pro- nt van de regeringsgezinde kiezers de hand van Messmer zijn. Daar eekt de aanhang van Chaban-Del- las, de man die weigerde voor Mess- :r het veld te ruimen, vrij gunstig af: 43 procent als is ook dit rcentage nog laag genoeg om de aullistische partijhiërarchie slapeloze :hten te bezorgen. Ook Giscard ïstaing, de enige andere kandidaat het regeringskamp die niet bij irbaat volstrekt kansloos is in de Hoop naar het Elysée, kan Chaban- ilmas in populariteit niet evenaren. Op zaterdag 4 mei houdt de PPR in Utrecht een 'alternatieve' hoorzitting. Iedere organisatie die zich bezighoudt met de bescherming of de belang- genbehartiging van het dier en die zich geroepen voelt iets te zeggen over het welzijn van het dier, vindt die zaterdag bij de radicale politici een geduldig oor. Op de hoorzitting, waar onder meer een door NCRV's Hier en Nu gemaakte film over de bioindustrie zal worden gedraaid, wil de PPR informatie verzamelen over hoe wij in onze sa menleving met 'het' dier (van parkiet tot mest- ank zij de verdeeldheid in de rege- ïgscoalitie heeft Mitterrand tot dus- niet te klagen over onbedoelde ullistische medewerking aan zijn rkiezingscampagne. Het is niet on- v ogelijk, dat de verbrokkeling van chts en van het centrum hem in de irste verkiezingsronde, op 5 mei, aan N in bescheiden meerderheid van alle 'u emmen helpt, en daarmee aan het 'e residentschap. Per slot van rekening lg eeft links een term die we ge- _ci lakshalve maar handhaven, ook al |20jouden we de Franse communisten evenveel recht schrikbarend Echts kunnen noemen bij de parle- lentsverkiezingen van vorig jaar 46.5 rocent van de stemmen behaald. Als litterrand ook nog wat steun in het entrum weet te verwerven, zou het ^ot van de gaullisten wel eens beze- vicld kunnen zijn. hl bb kalf, van hamster tot circusolifant, van de kip in de legbatterij tot hond en kat) omspringen. De zo verkregen informatie moet een belangrijke grondslag vormen voor een even ambitieus als omvangrijk plan van de PPR: te komen tot een ordening van de momenteel versnipperde en ono verzichtelijke wetgeving ten aanzién van de be handeling van dieren. De hoeveelheid wetten en wettelijke regelingen en besluiten is groot en bovendien verdeeld over de ministries van land bouw, CRM en volksgezondheid. Om enige orde op zaken te stellen, wil de PPR komen tot een algemene samenhangende wetgeving ten aanzien van dieren. Na aanvankelijk het plan te hebben gehad het initiatief te nemen tot een raamwetge- vlng, wil de PPR nu een dieren-statuut (zoals bijvoorbeeld het arbeids-statuut) ontwerpen. Dat statuut moet in drie hoofddelen uiteenvallen: de behandeling van het dier in de bio-industrie, de vivisectie en het toezicht op de mishandeling van individuele dieren door individuele mensen. Dolf Coppes: het duidelijkst gemotiveerd door de bio-industrie door Hans Schmidt DEN HiAlAiG Er leven in Nederland enkele tientallen miljoenen dieren die volkomen afhankelijk zijn van de mens. Voor de wijze waarop ze worden behandeld, bestaat soms een bijna overdreven aan dacht (zoals voor sommige huisdieren), maar vaker nog ontbreekt die belangstelling totaal. De mens stelt zich uiterst grillig op tegenover het dier: enerzijds roept de moord in Italië en België op de naar Nederland trekkende zangvogels talloze protesten op, terwijl anderzijds de levensomstandigheden van bijvoorbeeld mestkalveren of slaclitpluimvee nauwelijks tot enige beroering leiden. Dit gebrék aan aandacht en die grilli ge opstelling vindt Dolf Coppes, lid van de Tweede Kamer voor de PPR, terug in een uiterst gebrekkige wetge ving, waarin weinig samenhang te ontdekken valt. Eèn inventarisatie van de wetsartikelen onderstreept de opvatting van Dolf Coppes. Zo is er een aantal artikelen in het wetboek van strafrecht waarin het pijn toebrengen aan een dier zonder redelijk doel strafbaar wordt gesteld. Met name genoemde strafbare feiten zijn bijvoorbeeld het laten verriohten van arbeid door een dlier, welke kennelijk zijn krachten te boven gaat, het vervoeren van een koe met over volle uiers en het verkorten van de staart van een paard. Daarnaast is er de wet op de dieren bescherming van 1961, waarbij enkele uitvoeringsbesluiten behoren ten aan zien van mestkalveren. kettinghonden en honden en katten. Dan is er ook nog de natuurbeschermingswet, waar bij vorig jaar enkele diersoorten (zoals hamsters, egels, vleermuizen, moerasschildpadden, hagedissen, kik kers en padden) als beschermd zijn aangewezen. Nog zeventien andere wetten regelen diverse losstaande as pecten. Voorbeelden hiervan zijn de paardenwet, de vogelwet, de veewet, de rundhorzel wet, de landbouwuit- voerwet, de vogelziek ten wet, de bijen- wet, de jachtwet en de vleeskeurings- wet. In ontwerp is nog de wet op de bedreigde uitheemse diersoorten. Is de wetgeving onoverzichtelijk, nale ving van de bestaande wetten is bo vendien nog uiterst moeilijk. Dolf Coppes: 'Het dier is in de bio-indus trie maar een deelaspect, de meeste belangstelling legt de overheid aan de dag voor bijvoorbeeld de werk gelegenheid. Over het dier wordt niet gepraat, hoewel er wel regelingen voor het dier bestaan. Zo moet een mestkalf in een zo grote ruimte staan, dat het beest op beide zijden kan liggen. Bovendien moet tussen zonsop gang en zonsondergang tenminste schemerlicht heersen in het hok. Iedereen weet dat deze bepalingen niet worden nageleefd. Toen ik vorig jaar daarover vragen heb gesteld aan de minister van landbouw, kreeg ik na tweeëneenhalve maand te horen dat uit waarneming van de inspectie geen overtreding op grote schaal is gebleken. Maar: de inspectie is onvol doende; er zijn slechts zeventien onbe zoldigde inspecteurs, die niet in de bedrijven komen. De enige controle die momenteel praktisch fungeert is van economische aard: al je de dieren te slecht behandelt, leveren ze geen goed vlees en dus geen economisch rendement op'. Controle De verbetering van de controle kan in tegenstelling tot het tijdrovende op- mans (D'66) had hierom bij de be grotingsbehandeling van het ministe rie van landbouw gevraagd: de studie groep werd toegezegd bij de begro tingsbehandeling van het ministerie van volksgezondheid. De actie van de PPR wordt gevoerd In samenwerking met de werkgroep 'Lekker Dier* en sluit nauw aan bij individuele acties, zoals die van ds. Hans Bouma. Acties die voortkomen uit een algemeen gevoel van onbeha gen over de huidige verhouding tussen mens en dier en die meestal aansluiten bij actuele ontwikkelingen. Zo zegt Dolf Coppes het duidelijkst gemotiveerd te worden door de situa tie in de bio-industrie, waarop pas de laatste jaren door een kleun groepje deskundigen die het gedrag van de dieren bestuderen, is gewezen. Dolf Coppes: 'Daarnaast zijn er nog veel andere ontwikkelingen die tot veront rusting aanleiding geven. Denk aan de bedreiging van de dieren door het aantasten van het milieu, zoals de zeehonden. Denk ook aan de vogel- moord in Italië en België, waarmee we duidelijk worden geconfronteerd stellen van een dierenstatuut, snel ter hand worden gcncmen. Zo heeft bij voorbeeld de politie dierenbescher ming-vereniging de suggestie gedaan het aantal inspecteurs uit te breiden en ze niet langer als onbezoldigd ambtenaar te laten opereren, maar ze in dienst te stellen van bijvoorbeeld de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren. De overheid zou dan via de vereniging de salaris kosten moeten subsidiëren. Eveneens op korte termijn zou. vol gens Dolf Coppes, de overheid duide lijk moeten worden gemaakt dat er een probleem bestaat rond het welzijn van dieren. De problemen worden volgens Coppes momenteel weggemof feld en de overheid stimuleert zelfs de consumptie van produkten van de bio-dndustrie (schaalvergroting en au tomatisering van de veeteelt). Tot een zekere bewustwording kan de in te met het feit dat verstoring van het stellen interdepartementale studie groep bijdragen. Het Kamerlid Beek- natuurlijk evenwicht, ook schadelijk is voor de mens'. Huisdieren Ook het houden van huisdieren brengt, door de onbekendheid van de mensen met het gedrag van de dieren, veel dierenleed met zich mee. Coppes: 'Het aantal huisdieren waarvoor thuis eigenlijk geen ruimte is, groeit Grote honden als Ierse setters en Dalmatiërs moeten iedere dag minstens een uur rennen, maar in Nederland is daar eigenlijk geen ruimte meer voor. Toch worden deze beesten op kleine flats gehouden, hetgeen ondanks de misschien goede verzorging, in feite onmogelijk is. Daarnaast is er sprake van verwaarlo zing, soms onbewust door de on bekendheid met het dier, maar vaak ook bewust, zoals blijkt uit het grote aantal katten en henden dat bij va kanties wordt achtergelaten. Die zwervende honden en katten vormen goede objecten voor de klandestiene handel, die de laatste jaren erg is toegenomen, vooral ten behoeve van de cosmetische industrie. En dan is er nog iets waar ik eigen lijk niet over durf te praten, omdat je het toch wel niet zult kruinen veran deren: de wilde dieren in de dieren tuin die de hele dag in hun kooi heen en weer lopen, de olifanten en de roofdieren in de circussen, de dolfij nen in de dolfinariums. Iets dat er altijd is geweest en dat zo'n oud volksvermaak lijkt, dat er via een wetgeving wel niets aan te veran deren zal zijn'. Met de alternatieve hoorzitting zet de PPR een eerste stap naar, wat wordt gehoopt, bewustwording over het wel zijn van het dier en het besef dat een goede samenleving van mens en dier voorbereiden van belang is. Coppes: 'De wijze waarop het dier wordt be handeld, zegt ook veel over de mens. In Zoetermeer heeft laatst een man zijn hond anderhalf uur lang doodge knuppeld. Dat is verschrikkelijk voor het dier, maar het zegt ook veel van die man. Zo'n man is er ook erg aan toe'. 'iïj tordt Mitterrand president, dan zal al zijn geslepenheid en politiek emuft nodig hebben om. ten eerste. En al te innige omhelzing door zijn imunistische bondgenoten te ver- 5 jijden. en, ten tweede, te regeren met IjTln parlement waarin de gaullisten en un bondgenoten nog altijd een com- ortabele meerderheid hebben. Om in »jt laatste te slagen, zal hij heel wat later bij de rode wijn van het linkse Igeringsprogramma moeten doen. ituurlijk kan hij ook een hooglopend ónflict met de assemblee riskeren en ieuwe parlementsverkiezingen uit drijven. Maar bijster aanlokkelijk is at alternatief niet. Want het is lang iet zeker, dat er dan een 'linkse' neerderheid naar het parlement wordt fgevaardigd. ienoeg gespeculeerd. Hoe de verkie- ing voor de opvolging van Pompidou 3ok zullen aflopen, één ding is vrijwel ekcr: Frankrijk houdt voorlopig een Ijo egcring die het wat minder nauw ut met de democratie dan in de r ueeste landen van West-Europa ge- ruikelijk is. Wat dat betreft, maakt eut let bij alle praktische onderscheid, td een principieel verschil, of er nu een 8 aullist of een bondgenoot van de jjj ommunisten tot president en dus tot egeringsleider, wordt gekozen. Zolang :er dan de helft van de Franse *01 iezers het nodig vindt om ofwel de we laullisten ofwel de communisten te iteunen, zolang zal het tijdperk van de 'te' loepzuivere democratie in dit land niet lanbreken. Van onze weerkundige medewerker Wat een aprilzomer! Om lyrisch van te worden en uw iceerman komt dan ook superlatieven te kort om het weer van woensdag te beschrijven. Zoiets moet je voelen: die heerlijke zonne warmte, die rustige atmosfeer; die hoge kwikstijging tot 20 graden, op ons station evenveel aprilwarmte als op 9 april 1969 en die extreem-lage vochtigheidslijn, tot onder 25%. In Amersfoort werd met een uitwijking tussen maximum en minimum van ruim 18 graden het plaatselijke record (Gorredijk 21 graden) benaderd. Nederland zoas een van de warmteei- landen in Europa met Deelen, Rams- pol en Eindhoven aan de kop met 23 gr. C. in vrijivel stagnerende lucht. In Kassei en Düsseldorf werd het ook 23 graden, in vrijwel alle andere midden- europese landen 20 tot 22 graden. Een station in oost-België kwam tot 23 graden evenals Bremen, dat tevens een dauwpunt van maar liefst 0 gra den registreerde. Wat velen verwon derd zal hebben is die voortdurende barometerdaling van gemiddeld 3 mil libar in drie uur. Er volgde geen slecht weer op om de eenvoudige reden, dat de barometers in een groot gebied in Europa ongeveer net zoveel terugliepen. Wij bevonden ons gisteren juist tus sen twee lagedruksystemen in. Eén boven zuid-Ziveden en een ander bij Cherbourg. Beide minima diepten uit, zonder dat dit aan de wind bij ons te merken was: die bleef uiterst zwak Wat hogerop in Zweden was het bit terkoud: Ostersund gaf 's middags -5 graden met matige sneeuwval, Kiruna in noord-Zweden -6 gr. terwijl tegelrj- kertijd Karlstad +12 rapporteerde. Vanuit zuidwestelijke richtingen za gen we in de vooravond onweersachti- ge middelbare wolkenflarden binnen komen: tekenen van een iets groeien de onstabiliteit. Tenslotte bevindt zich over Spanje, delen van Frank rijk, Ierland en Marokko een lage drukgebied dat zich geleidelijk in noordelijke richting uitbreidt. Dit geeft de komende dagen van het zuiden uit een wat toenemende kans op. een lokale regen- of onweersbui, vooral waar het 23 tot 25 gr. C. wordt. Dat is in de eerste plaats in Luxemburg, oost-België en zuid-Lim burg. Overigens was de onweersactivi teit gisteravond vrij gering: in Ier land licht met zeer weinig neerslag, in Spanje alleen in Cordova en ver der in oost-Algerije en Tunis. Woens dagmorgen was in zuidoost-Spanje de meeste regen gevallen: 57 mm in Al- meria. Gisteravond was de grootste hoeveelheid 16 mm in Santander aan de noordkust. Op Bastia (Corsica) was het gisteren ook nat weer met 17 mm. In oost-Europa wordt de droogte zo langzamerhand zeer nijpend en vooral in zuid-Polen is de situatie als gevolg van de droge herfst, de war me vrijwel sneeuwloze winter en de voorjaarsdroogte zeer penibel. In maart viel in de Karpaten nauwelijks regen en de neerslag in Zakopane in het Tatragebergle was 1 mm legen 60 mm normaal. HOOG WATER 12 april 1974 Vlisslngen: 5.10—17.33, HarmgvlJetslulzen: 6.5319.18. Rotterdam: 8.05—20.19, Schevenlngen: 6.23 18.46. IJmulden: 7.07—19.30. Den Helder: 10.35—22.49, Harllngen: 1.00—13.07. Delfzijl: 3.18—15.13. ANMfNMMJ.OC fT-« onder redactie van loessmit Het is nog niet eens zo lang gele den dat dansen voor een kerkmens taboe was en eigenlijk is dat niet met de historische ontwikkeling te rijmen. De oude Israëlieten wisten alles van reidansen en, zegt fer vent volksdanser J. W. van de Broek, uit de rooms-katholieke en hervormde kerkgeschiedenis en in de joodse traditie wordt wel duide lijk dat bijbels dansen altijd heeft bestaam Die vorm van dansen zou ook nu voor veel mensen aantrek kelijk zijn, denkt hij, en daarom hebben hij en zijn medewerkers een 'cursus bijbelse dansen' opge zet: Groepsdansen op bijbelse the ma's, noemen ze het ook wel. De heer Van de Broek is in het. dagelijks leven personeelschef, maar voor de rest mag je wel zeggen dat hij zijn leven aan volksdansen besteedt. Alleen al het voorzitterschap van de Amsterdam se stichting voor jeugd' en jonge renwerk 'Zajednica' vooraf be kend door zijn internationale volksdansen slokt een hoopt tijd op. Op het repertoire van Zajednica staan ook Israëlische volksdansen. Zijn dat niet zo'n beetje dezelfde als bijbelse dansen? 'Nee, de Israë lische zijn vaak politieke dansen, terwijl de bijbelse dansen een reli gieus karakter hebben'. Op het affiche werden van het groepsdan sen op bijbelse thema's een paar voorbeelden gegeven. Zo kan er gedanst worden op 'hine ma tov' 'ziet hoe goed', een stukje tekst uit Psalm 133. Wat moet je je daar nou bij voorstellen. 'Sommige the ma's zijn niet zo goed in de dansen terug te vinden maar het zijn allemaal menselijke thema's: ge boorte. liefde, lijden, dood. In 'us- havtem mayim' 'water zult gij putten', Jesaja 12, wordt het water uitgebeeld. De groep draait rond, gaat naar binnen toe en maakt de beweging van water putten. Die dans heeft iets blijs, iets explo siefs, waarmee het heil tot uit drukking wordt gebracht'. En zo zijn er nu om te beginnen 25 dansen op bijbelse thema's be schikbaar, voor een deel met oude en nieuwe muziek bijeengebracht door Ronnie Sturman van het in stituut voor volksdansen in Jeruza lem. Ook de heer Van de Broek zelf heeft zich erin verdiept, o.a. door een M.O. avondopleiding the ologie te volgen. Of je dit soort dansen onder ballet of volksdansen moet rangschikken laten ze nog in het midden. Er is al een stichting 'Aleph' (de eerste letter van het Hebreeutvse alfabet) voor bijbelse dansen in oprichting, want er wordt op veel deelnemers gerekend omdat in ons aan danstraditie ar me land juist het volksdansen vol op in de belangstelling staat. Op de bijbel geënte dansen komen ook al voor; dat is o.a. gebeurd in Oss, Vinkeveen en Roermond, maar al leen als 'losse flodders'. Daar wil de stichting verandering in bren gen. De cursus wordt 's zondagsmiddags gegeven tussen twee en vijf uur (waarschijnlijk in een kerk), zij duurt drie maanden en kost 35 gulden. Voorlopig is zo'n cursus er alleen in Amsterdam, maar bij vol doende belangstelling komen ande re delen van het land ook wel aan de beurt. Iedereen van heel jong tot heel oud is welkom, maar moet zich dan wel gauw opgeven (020 842552 of 02975—64149, 's avonds: 020357637). want 21 april gaat het beginnen. Kees Gravendaal van Hier en Nu, meldt de NCRV-gids, werd op de avond van de statenverkiezingen opgebeld -door een collega van de BBC, die de uitslag wilde weten. Zeven minuten lang onderhield Kees zijn Engelse vakgenoot over het verlies van de democraten, de winst van socialisten en liberalen en wat er verder te vertellen viel over de ingewikkelde Nederlandse politieke toestanden. Toen hij vond dat het zo wel genoeg was, bleef het even stil aan de andere kant van dc lijn. 'Ik wou alleen dc uitslag van de voetbalwedstrijd Ne derland-Oostenrijk maar weten', klonk het wat benepen. Die wist Gravendaal gelukkig ook. Het mannetje dat hier van een bouwstelling valt, is met steiger en al zelf een stelling: de dertiende van J. H. Th. H. Andriessen, die op 24 april aan de VU in de sociale wetenschappen promoveert en, voorzover na te gaan is, als eerste een illustratie als stelling verwerkt heeft. Het plaatje slaat nog op zijn proefschrift ook, dat over veiligheid in de bouw gaat. En bovendien zegt hij in zijn laat ste stelling, dat het totaalaantal van dit soort beweringen bij een proefschrift tot twaalf beperkt moet worden, zodat het mannetje er in zijn ogen in elk geval toch had moeten afvallen. (ADVERTENTIE) Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van giste ren en neerslag van 07.0019.00 uur: Amsterdam onbew. 22 0 De Bilt onbew. 22 0 Deelen onbew. 23 0 Eelde onbew. 22 0 Eindhoven onbew. 23 0 Den Helder licht bew. 17 0 Luchth. R'dam onbew. 21 O Twente onbew. 22 0 Vlissingen nobew. 20 0 Zuid Limburg onbew. 22 O Aberdeen zwaar bew. 16 0 Bareel one zwaar bew. 16 O Berlijn onbew. 21 0 Bordeaux zwaar bew. 18 0 Brussel onbew. 22 0 Frankfort onbew. 23 0 Genève half bew. 19 0 Helsinki sneeuw 3 3 Innsbriick licht bew. 19 0 Kopenhagen onbew. 10 0 Lissabon zwaar bew. 16 0 Locarno geheel bew. 16 0 Londen half bew. 20 0 Luxemburg licht bew. 21 0 Madrid geheel bew. 14 0.5 Malaga licht bew. 21 1 Mallorca zwaar bew. 16 0 München licht bew. 21 0 Nice regen 16 0.3 Oslo geheel bew. 12 0 Parijs onbew. 20 0 Op het klassieke lentethema rok bloes kunt u bij Maison de Bonneterie eindeloos preluderen. U neemt bijvoorbeeld een zuiver linnen rok met dun lokceinfuurtje (75.-) en kiest daarop een echte Liberty bloes met uit bundig bloemetjesmotief (79.-). Natuurlijk hoeft u deze suggestie niet ta volgen. Als u moor weef dot u voor het wel- luidendste rok bloes-arrangement moet zijn in de Amsterdamse Kalversfraat of op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7