Jouw van nieuwe )randweergarage rit er nog niet in Bepaling in contract brengt a.s. kopers in grote onzekerheid Stipdonk niet bereid de rechter iets te beloven S LEIDSE SPAARBANK ^Buiteqlands geld KOELKASTEN DIEPVRIEZERS SHOW Merenwijk schoongemaakt Brand aan Utr. Veer Familieberichten Al 22.000 voor reumabestrijding Vestiging niet-Leidenaars in plan'de Werve'(Merenwijk) van Bouwfonds op losse schroeven Marokkanen eisen naleving huurwet Betere service bij de VVV Spoedig besluit Sumatrabrug Veemarkt Leiden Eerste paal voor 306 woningen 2 QV/KAVARTET DONDERDAG II APRIL 1974 STAD EN REGIO L3 'wee stichtingen om Pieterskerk te redden k PI i een onzer verslaggevers ir iDEN Een nieuwe brandweerkazerne blijkt er bij nader inzien voorlopig nog niet in te zitten. er en meer wordt overwogen om met de beschikbare 2,2 miljoen de huidige brandkazerne aan de igebrug uit te bouwen in de richting van het aangrenzende complex van het Paedologisch Insti- ag L deelde burgemeester Vis gister- etiid mee in antwoord op de algeme- Jeschouwingen op de verschillende Q lidsaspecten van zijn portefeuille, ft financiële ruimte op de begroting isi dit jaar blijkt naar zijn zeggen jldoende te zijn om nieuwbouw te ei i plegen, mi i burgemeester ging overigens nau- «1 jks in op de kritiek, die dinsdag b diverse raadsfracties op zijn be was geuit. Kritische kanttekenin- ten aanzien van het gewest Leiden die voorlichting wilde hij in een la- n stadium van commentaar voorzien, leifdeze in de gemeenteraad zelf als dapunt aan bod komen. Over het f 'noten van de stad Leiden naar Hi en zei hij nog, dat in een speciaal esl toe ingestelde werkgroep zeer na- pcelijk aandacht wordt besteed de imagebuilding van de sleutel- maar dat gebrek aan geld in de- ;en groot probleem is. Reden 1 om ook ingrijpende zaken op dit ^eed worden vertraagd. Het initia- J van de PvdA om te komen tot een d istische 'weg der vrijheid' is door j W-directeur van een negatief ad- s voorzien, zo zei hij. Gewacht it nu op een nota hierover van de ,{'ling voorlichting. leen maar behoefte aan een consistent beleid. Welnu, we willen gaarne met hen discussieëren'. Het door vrijwel alle andere fracties gepropageerde af spiegelingscollege wees hij af. 'Dat be tekent nóg meer werk. Ogenschijnlijk is er een eenheid van bestuur, maar de botspunten worden verlegd naar het college, met daarbij het risico dat er wel eens wethouders door de mangel kunnen gaan'. Hij zei blij te zijn met de door de CPN toegezegde steun aan een links meerderheidscollege. En over de door KVP-er Driessen betwijfelde kwaliteit van de PvdA-kandidatenlijst: 'Wij hebben wethouderskandidaten waar je 'u' tegen zegt'. Waarop een smalende wethouder Kr et zich cynisch van zijn stoel liet glijden. gemeenschap Kindercentra Leiden een begrotingspost in te stellen en daarop voor dit jaar meteen al een bedrag van ƒ33.000 te storten ten laste van de post 'Onvoorziene uitgaven'. Hij lanceerde dit voorstel, nadat de wet houder had meegedeeld dat een ho gere subsidie voor de WKL binnen kort zal worden bekeken. Het voorstel lokte een schorsing van het college •uit, waarna mevrouw Den Haan mee deelde, dat het in pre-advies wordt ge nomen. (ADVERTENTIE) 230 modellen. PANORAMA 2000 CONSUMARKT LEIDEN LEVENDAAL 150. Elke dag geopend. Ook 2e PAASDAG van 11.0015.00 uur. Ie etage. Telefoon 01710-44541 LEIDEN Kinderen hebben gisteren een deel van de Merenwijk van afval gereinigd. Met harken en prikstokken gin gen zij het vuil langs de straten en in gazons te lijf. De gemeentelijke reinigingsdienst verleende medewerking. Een goede besteding van een stukje paasvakantie, dat in andere wijken zeker navolging verdient. LEIDEN In een huis aan het Utrechtse Veer is grote materiële schade ontstaan, toen gistermiddag in de CV-ruirate een brandje woedde. Er was een enorme rookont wikkeling. Het vuur heeft uren lang liggen smeulen. Het huis kwam dik onder het roet te liggen. De brand ontstond vermoedelijk door overver hitting van de kleren, die in de CV- ruimte lagen te drogen. De schade bedraagt zeker 20.000 gulden. OVERLEDEN Hendrik van Duuren, 70 jaar. Oosterdwarsstraat 32 Lelden. Begrafe nis donderdag om 3 uur op Rliijnhof. Pieter Jansen. S9 Jaar, Oudcllcdentchuls. Herengracht Lelden. Rouwdienst vrijdag 11 uur In aula Rliijnhof, waarna begrafenis. Venijnig 3] terskerk het bedreigde voortbestaan van 1S( ieterskerk deelde de heer Vis mee, rzt er momenteel twee stichtingen in ar chting zijn, één voor het eigendom ijijeheer van de kerj/ en één (stich- Vrienden van de Pieterskerk) om iploitatie mogelijk te maken. De onestauratie en een nieuwe verwar- St worden geraamd op ƒ2 miljoen 2,50 miljoen; de exploitatie zal tens twee ton per jaar bedragen, louder Kret achtte het uitgesloten de gemeente zelf de exploitatie ie kerk kan overnemen. 'Het zou quasi-dapper gebeuren lijken, een loos gebaar zijn, omdat de toch dicht zou blijven. Dat ook "k de kerk niet overneemt, is iarbaar, want er zou een ketting volgen van alle mogelijke ge in, die in rijkseigendom zouden jan, zonder .dat men weet hoe [betaald en geëxploiteerd moet n. Wij zitten met ons gemeente ion umentenbezit al jaren in het Alles staat te verpauperen, tot een particuliere instantie het idom overneemt en gaat finan- n in de exploitatie. Vandaar dat aan proberen de exploitatie van oi erk langs particuliere weg te its en'. npgramcollege UI en (-fractievoorzitter Van Aken vatte ilegenheid van een tweede instan- an om nader in te gaan op de re- brief van 132 ambtenaren (waar wij gisteren publiceerden), die zorgen uitspreken over nogmaals Leidse bestuursjaren op basis van krappe meerderheid, daarmee het -4 progressieve partijen gewenste ramcollege min of meer afwijzend. Aken: Die ambtenaren hebben al- Een venijnig dames-onderonsje lag ver ankerd in het antwoord van O RM- wethouder, mevrouw Den Haan, die gisteren door mejuffrouw Van Buel (KVP) werd gekraakt, waar het de sector maatschappelijke aangelegen heden betrof. Mevrouw Den Haan zei met weemoed stil te staan bij de zwa- nezang van mejuffrouw Van Buel. 'Ik moet haar complimenteren met de wij ze, waarop zij haar schaarse inbreng in de commissies heeft weten te com penseren met dit zonnige betoogje'. Waarop Driessen "voor zijn fractiege note opkwam met de woorden: 'Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is, maar deze stijl vind ik onder de maat. Er werd gesproken namens de fractie, de kritiek was zakelijk en beargumen teerd met data. Het vertrouwen in de wethouder is hierdoor niet toegeno men.' Daar bleef het bij. Ouwerkerk (PvdA) maakte van de spreekbeurt van mevrouw Den Haan gebruik om namens zijn fractie een voorstel in te dienen voor de Werk- LEIDEN De geldinzameling in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest van de Stichting Het Nationaal Rheuma- fonds heeft tot nu toe 22.000 opge bracht; nog steeds komen overschrij vingen op postgirorekening 2900545 binnen. Van een onzer redacteuren DEN HAAG-LEIDEN Tijdens een in het Neder-lands Congresgebouw tehouden voorlichtingsavond van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten over het projekt 'De Werve' in de Leidse Merenwijk is gro te verwarring ontstaan over een bepaling in het koopcontract dat de gemeente Leiden met het Bouwfonds opdrachtgeefster van de bouw van 300 koopwoningen in de premie en vrije sector in dit plan heeft ge sloten. De gemeente Leiden liet drie uur voor de bijeenkomst begon aan drs. J. G. M. van Staay, directeur van het kantoor Zuid-Holland en Zeeland van het Bouwfonds in Den Haag weten dat hij artikel 20 in het contract zo moest interpreteren dat alleen Leidse ingezetenen en/of economisch aan de ze gemeente verbonden personen voor deze woningen in aanmerking mogen komen. (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Het Bouwfonds had voordien een ge heel andere uitleg van dit artikel gegeven. Volgens BNG zouden eerst de spaarders uit Leiden hun keuze kunnen bepalen, vervolgens de spaar ders buiten Leiden en tenslotte niet-spaarders. Op de bijeenkomst in het Congresge bouw zouden Bouwfonds-spaarders uit Leiden in eerste instantie en spaar ders buiten Leiden in tweede instan tie hun voorkeur voor een bepaalde woning in 'De Werve' kenbaar kun nen maken. De mededeling over de huisvestingsregels van de gemeente Leiden was voor de organisatoren van de avond echter geen belemmering alleen de Leidse spaarders te laten kiezen, ook een kleine honderd uit de Haagse agglomeratie afkomstige spaar ders kreeg de gelegenheid voorlopig een woning aan te wijzen. BNG-woordvoerders onderstreepten wel dat deze laatste categorie thans nog niet op een koopwoning in de eerste fase van het plan (totaal 166 woningen) mag rekenen. 'Vervelend' 'Ik kan me voorstellen dat deze spaar ders gefrustreerd zijn. Ik vind het een vervelende situatie. Het Bouw fonds is geheel te goeder trouw ge weest', zegt drs. Van Staay. 'Op korte termijn zullen we met de gemeente Leiden gaan praten wat hier nog aan te doen valt. Het zou een bijzonder nare zaak voor de niet-Leidse spaar ders zijn als hun wens om' juist in de Merenwijk te gaan wonen niet wordt vervuld'. Van de 166 woningen in de le fase zijn nu in principe 106 woningen hoofdzakelijk in de premie-sector ver kocht (19 aan Leidse spaarders, 9 aan economische gebondenen en 78 aan spaarders uit andere gemeenten). De prijzen zijn vanaf 90.147 en lopen op tot 131.800. Artikel 20 dat nu heet hangijzer is geworden bepaalt dat koopster (BNG) en of haar rechtverkrijgende behou dens wettelijke regelingen aan haar kopers vrije vestiging kunnen garan deren, doch verplichten zich om aan inwoners van Leiden en/of econo misch gebondenen v.w.b. de buiten de premie-sector te bouwen woningen ge durende 8 weken vanaf het in ver koop nemen van de woning voorrang te verlenen door in overleg met de gemeente in de in Leiden verschijnen de bjaden te adverteren. het omstreden pand van Stipdonk aan het Steenschuur LEIDEN Gisterochtend behan delde het kantongerecht de eisen van de Marokkaanse arbeiders, die een pand van de heer Stip donk aan het Steenschuur bewo nen. Het gaat intussen al om twee zaken. De eerste betreft de eis van drie Marokkanen, dat de huurwet en met name terzake van de huurbescherming wordt nageleefd door de eigenaar van het bekende 'patriciërspand' aan het Steenschuur. Enkele dagen geleden heeft de heer Stipdonk, de bezittingen van drie be woners in hun afwezigheid van hun kamers gehaald en deze gedeponeerd dn twee kleine tochtige kamertjes. Stipdonk verklaarde tegen recher cheurs, dat hij de grotere kamers wilde opknappen. De kamerbewoners wisten echter van niets en er werd don ook proces-verbaal opgemaakt te gen Stipdonk. Tijdens de rechtzitting verklaarde hij, dat de kamers vol luizen zaten en ontsmet moesten worden. De tijdelij ke vervangende ruimte betreft naar zijn zeggen kleine hokjes. Verweer Stipdonk maakte gebruik van het recht op verweer, dat de kantonrech ter hem bood. Hij kreeg twee weken om dit op te stellen. De heer Neve vroeg in verband met de urgentie van de zaak -8 dagen hiervoor. Het werd 14 dagen. Toen gedaagde over de huurprijs be gon merkte de rechter op, dat het hier gaat om de vraag of de huurwet is nageleefd. De heer Neve verzocht de rechter de gedaagde te verbieden de komende dagen aktiviteiten te ont wikkelen, die het woongenot van de Marokkanen verder schaden. De rech ter antwoorde hierop, dat hij dat niet kan bepalen. Eerst moet Stip donk de kans op verweer krijgen. Voor zo'n verbod zou er een kort geding tegen gedaagde moeten worden aangespannen, waaraan overigens al gewerkt wordt. Wel wilde de rechter Stipdonk de waarschuwing geven, dat hij in grote moeilijkheden zou komen, als hij zich aan verdere belemmering van het woongenot zou schuldig ma ken. Hij zou dan schadevergoeding moeten betalen. Toen de rechter vroeg, of gedaagde bereid was zich van activiteiten te onthouden, die ver der woongenot schaden, antwoordde deze ontkennnend. 'Men wil alleen maar verwarring zaaien en heeft geen inzicht dn de zaak'. Stipdonk vindt, dat hij als hij op ale eisen zou Academische examens LEIDEN Geslaagd voor doet. ex. Franse laai- en letterkunde de heren J. D. Westen dorp IJmuiden, A. J. Schieman Zierifczee: Doet. ex. Ned. taal- en letterkunde de heer P. J. M. Mokveld Delft. mej. H. L. van Ophuizen Luxemburg; Doet. ex. Pre-hlstorie de heer G. C. Ejiofer Lelden; Kand. ex. Godgeleerdheid de heer J. W. F. Houthoff Leiden; Doet. ex. Godgeleerdheid mevr. D. L. L. Gaastra-de Wijs c l. Lisse; Doet ex. Ned. Recht de heren E. P. M. ter Hark Roosendaal: J. W. J. M. v. d. Vossen Voorburg; H. G. Cohen Oegstgeest; E. J. C. Hillen Leiden; J. W. A. Gouweleeuw Delft; R. W. J. Ford Wassenaar; C. R. J. Moens Rotterdam: P. F. J. van Schie Wassenaar; P. R. Roniunde Amsterdam; de dames J. C. Bouwman-Kaptein Pljnacker. J. G. Jantzen Den Haag; M. Th. Slort Den Helder. Dit woningtype, ontworpen tloor het architectenbureau De Jong, Van Olphen en Bax te Maarssen bouwt het Bouwfonds in de Merenwijk. In de eerste fase van 'De Werve' worden er 166 van gerealiseerd, in de tweede fase nog eens 134. Enkele woningen krijgen er een carport bij. Prijzen in de premie-sector van 90.147 104.490. Zonder rijkspremie van 117.000 131.800. Volgens drs. Van Staay heeft het Bouwfonds herhaaldelijk aan de ge meente gevraagd wat dan wel die 'wettelijke bepalingen' in het koop contract zijn. 'We hebben er eigenlijk nooit een duidelijk antwoord op ge kregen De gemeente gaf ons enkele interpretaties. Pas dinsdagmiddag toen het al te laat was om de bijeen komst te annuleren kregen we duide lijkheid'. Desgevraagd deelde een woordvoerder van de gemeente Leiden gistermiddag mede dat het Bouwfonds van de in houd van de in het contract genoemde wettelijke bepalingen op de hoogte had moeten zijn. De voorwaarde dat men in Leiden moet wonen of econo misch gebonden moet zijn om een huis in de premiesector te kunnen kopen is vastgelegd in een gemeente lijke verordening, die destijds door de gemeenteraad is aanvaard. Een wijzi ging van deze verordening zou op nieuw in de raad moeten komen. Wethouder M. G. J. Ham van volks huisvesting en openbare werken: 'De passage in de overeenkomst is duide lijk. Het Bouwfonds had dit redelij kerwijs kunnen weten'. Wat nu met de potentiële niet uit Leiden afkomstige kepers gaat gebeu ren is op dit moment onduidelijk. 'Dit is een zaak van het Bouwfonds', aldus de gemeente. moeten Ingaan, geen baas meer is in eigen huis. De tweede zaak betrof de uitzetting door de teer Stipdonk van een Ma rokkaan, wiens bezittingen hij naar het hotel overbracht, waar de Marok kaan werkt Dit onder de beschuldi ging, dat de Marokkaan de huur niet zou hebben betaald. Ook in deze zaak maakte de gedaagde gebruik van zijn recht op verweer bij de eis, dat de bepalingen van de huurwet worden toegepast inzake de huurbescherming en dat de Marokkaan z'n kamer terug krijgt met een schadevergoeding van 10 per dag. Ook hier kreeg gedaag de 14 dagen de tijd voor. Voortzettting van de zaak dus over 14 dagen. LEIDEN Vóór 1 september zal een besluit moeten zijn genomen over de aanleg van de Sumatrabrug. Dit deelde wethouder Kret van stadsontwikkeling gisteravond mee aan de raad. Tijdens de begrotingsbehandeling hebben di verse fracties aangedrongen op spoe dige aanleg van deze brug, die het industriegebied De Waard moet gaan ontsluiten ter hoogte van de Sumatra- straat Na ontsluiting van het industriegebied hoopt men meer succes te hebben met het aantrekken van bedrijven, die het nu al tien jaar laten afweten. LEIDEN Door de grote Paasdruk- te, diie verwacht wordt zijn alle hotels en pensions in Leiden, Katwijk en Noordwijk op papier al volgeboekt. Het wordt dus gaatjes dichten. Dit verbelde ons de heer Dekker, direc- teur van de VW. Hij deed dan ook •lj_ een beroep op iedereen, die met Pa- V 1SSPT*11 hPriPhlPTI sen kamers beschikbaar heeft deze op ASÖCl IJ UCI ILlILClI te geven bij de VW. Hij dacht aan een prijs van 13,50 voor logies plus ontbijt. Uitbreiding van de subsidieregeling voor de VVV stelt haar in staat het seizoen te beginnen met 4 informatri- ces in plaats van 3 aan het loket. Ook kunnen de normale seizoenuren weer aangehouden worden. Dat wil zeggen, dat het VW-kantoor geopend is op maandag t.m. zaterdag van 9 tot 20 uur en op zon- en feestdagen van 10 tot 16 uur. Op het ogenblik hebben de informa- trices, die in ploegendienst werken het al zeer druk. Ze geven nu al ruim 200 inlichtingen per dag. Een belan- rijk feit noemde de heer Dekker dat er eindelijk weer een folder over Leiden is, die met steun van het Leidse bedrijfsleven (10.000 gulden) werd samengesteld. De laatste folder zag in 1968 het licht. Het is een mooie folder geworden die op flinke schaal zal worden gedistribueerd. Za terdag zal bij de Groenoordhaï de kermis weer beginnen. De rondvaart boten beginnen eerste paasdag weer te varen. De tweede zaterdag in mei zal er een molentocht worden gehou den, op 18 mei een landelijke fiets tocht van de ANWB en op 19 juli zal er weer de Statentocht zijn met Lei den als defdiléplaats. Tenslotte zal op 9, ,10 en 11 augustus een groot volks- dainsfestival worden georganiseerd. VISSERIJ BERICHTEN WOENSDAG J.H. I.TWUIDEN 2 kisten tarbot en griet. 266 kisten kabeljauw. 2124 kisten kool vis, 123 kisten schelvis, 179 kl«ten wijting. 156 kisten schol. 11 kisten schar, 9 kisten makreel, m kisten diversen, 2:0 kg. tong. BESOMMINGEN KW 15 55.000, KW 29 9100, KW 171 68 000. UK 245 4900. VD 6 41O0. VD 25 1600. YE 52 495. UM 23 1O90. Span vissers; UK 200 en UK 224 900. Per 1 kg. in guldens: grote tong 5.905.5S. grootmiddel tong 9.29—9.52, klelnmiddel ton? 9.75, tong I 11.84—10.69, heilbot 7.50—6.50. Per 40 kg. in guldens: schelvis 1 7866. schelvis 2 37—46; schelvis 3 85—72, schelvis 4 81—48, wijting 3 52—48. wijting 2 61—56. schar 83—56. schol 1 53. schol 2 68—64. schol 3 8572. schol 4 7548. wijting 4 41. steenbolk 46. schartong 56. kabeljauw 1 73. kabeljauw 2 145—73, kabeljauw 3 124—80 kabeljauw 4 128—73. kabeljauw 5 106—57. koolvis 1 cn 2 47—33. koolvis 3 41—36. koolvis 4 41—34. tarbot 333—218. griet 186— 80. leng 6053, lommen 5751. hammen met kop 8862. makreel 3 5754. makreel 2 51.20—49 60. haai 79—71, wolf 1 92—88, wolf 2 78. bot 22—11 LEIDEN 9 april. Er werden totaal aange voerd 5230 dieren gespecificeerd als volgt: slachtrundercn 340. gebruiksvec 1217, gras- kalveren 185, vette kalveren 19. nuchtere kalveren 3145, pony's 15. varkens 17, lopers 7. biggen 218. bokken of geiten 67. Slachtvee, runderen: slieren le kwal van 5.70-6.10 per kg geslacht gewicht, 2e kwal van 5.60-5.55, vaarzen le kwal van 5.70-6.15. 2e kwal 5-5,50, koelen lc kwal 5,15-5.65, 2e kwal 4.70-5,05, 3e kwal 4,40-4,60. worstkoeien 4,40-4.55. Vetle kalveren: extra kwaliteit van 4.15 tot 4.55 per kg levend gewicht. Nuchtere slachtkalveren van 1.25 tot 2 per kg levend gewicht. Gebruiksvec: melk- en kalfkoelen van 1400 tot 2100 p, st., vare koelt» 675-1925, g-raskal- veren 550-750, nuchtere kalveren voor rood LEIDEN Op 16 april wordt offici eel een begin gemaakt met de bouw van 306 woningen in de Merenwijk, aan het verlengde van de IJsselmeer- laan. De paal wordt geslagen door de hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en bouwnijverheid in Zuid-Holland, ir. H. de Kiewit. O --- drachtige zeugen 400-550. gelten 10-90. Toelichtingen: slachtrunderen: aanvoer groot, handel redelijk, prijzen Iets lager. Kalf- en melkkoeien aanvoer zeer groot, handel willig, prijzen hoger. Vare koelen, aanvoer groot, handel rustog. prijzen lager. Graskalveren: aanvoer groot, handel rusUg. prijzen lager. Vette kalveren: aanvoer normaal, handel matig, prijzen stabiel. Nuchtere kalveren aanvoer groot, handel gewoon, prijzen ongewijzigd, pony's aanvoer matig, handel redelijk, prij zen stabiel. lopers en biggen aanvoer klein, handel matig, prijzen stabiel. Geiten aanvoer groot, handel traag, prijzen traag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3