Lagere margarineprijs lijkt niet uitgesloten Boumedienne dringt aan op nationalisatie hulpstoffen Bezig bedrijf Via Glijdend Leasing Plan uw eigen Scribona. Voor dat geld hebt u nog geen loopjongen. HVA krijgt meerderheid in Heybroek Handelmij. Onjuist Zoekt u een extra typiste? Met een Scribona bent u waarschijnlijk beter uit. De Scribona is een geheugen- schrijfmachine. Overtikken voltooid verleden tijd. Jnilever: prijzen van grondstoffen dalen r. Klijnstra is ptimistisch iver Engeland Derde wereld wil inflatie uit rijke landen tegenhouden Oost-Europa krijgt Russisch gas In kader streven naar diversificatie hmidt spreekt pwaardering mark tegen Baksteen duurder Meenman «m Problemen bij handel met Perzië RSV ontkent afstoten twee werven Wall Street vast gestemd [OOW/KiWiAjR/TEfT DONDERDAG 11 APRIL 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE TPN OUS17/DRL19 Ëi een onzer verslaggevers TTTEMMiM Er is goed nieuws voor de Nederlandse l^uis- uw: een verlaging van de margarineprijs op niet al te lange ter- ujn lijkt niet uitgesloten. G. D. A. Klijnstra, voorzitter van raad van bestuur van Unilever >gt: 'ik hoop van harte, dat het ogelijk zal zijn. Als de prijzen van i grondstoffen voor margarine blij- >n dalen, zit er zeker een prijsverla- ng in. Echter niet al de volgende eek. De prijzen van grondstoffen ior olieën en vetten zijn in de eerste ie maanden van het jaar nl. nog stegen. Dit effect moet eerst nog orden verwerkt'. Klijnstra toonde zich tijdens een idere toelichting op het jaarverslag rer 1973 trouwens in het algemeen at optimistischer over de grondstof- ^voorziening. 'Er zijn hier en daar ig wel bottlenecks, doch op de een andere manier valt het allemaal ch wel een 'beetje mee. In elk geval idt Unilever zich er aardig door een'. e resultaten van de vennootschap jn tot dusverre in het lopende jaar slist niet slechter geweest dan was OTTERDAM 'Ik geloof, dat men het algemeen de positie van Enge- nd iets te somber ziet. Persoonijlk erwacht ik, dat de economische ont- ikkeliing vanaf 1978 weer in opgaan- lijn zal gaan. Daarbij zal Engeland nd 1980 een belangrijk oiie-exporte- nd land kunnen zijn. Na nog twee a ie-moeilijke jaren zie ik een zodani- verbetering, dat het pond sterling el weer eens een sterke valuta zou mnen worden met een koers in de mrt van de 9', aldus ir. Klijnstra. at de in New York aan de gang jnde conferentie van grondstoffen aden betreft, meent hij, dat daarvan et direct resultaten zijn te verwach- n, evenmin als van de in oktober s. te houden wereldvoedselconferen- De aan de orde zijnde zaken zijn eenmaal niet op 'korte termijn op lossen'. Toch', aldus ir. Klijnstra, irzie ik geen wereld met grote dseltekorten. Voor de jaarlijkse (was van de wereldbevolking is vol- inde voedsel te produceren, zeker er fondsen kunnen worden gevon- i om bijv. vele miljoenen tonnen mstmest extra te produceren'. gepland. Er zijn geen tegenvallers geweest en de uitkomsten zullen dan ook minstens gelijk zijn met wat Unilever had verwacht. Wat de toe komst betreft denkt het bestuur in elk geval, dat de groei van de winst per aandeel het tempo van de inflatie zal kunnen bijhouden. 'Voor het ove rige', aldus de heer Klijnstra, 'hopen we op wat rust in de wereld wat de grondstoffenprijzen aangaat Dat geeft ook minder aanleiding tot gevechten met de diverse regeringen op het gebied van de prijzen'. Unilever streeft er, blijkens het jaar verslag, naar de kostenstijgingen voortvloeiende uit duurdere energie en arbeid ten dele te compenseren door een verdere opvoering van de efficiency en van de produktiivitedt, alsmede door het vervangen van even tuele. schaarse grondstoffen door ande re. 'Wanneer iedereen zijn prijzen maar verhoogt en doorgeeft aan de consument dan doe je niets tegen de inflatie. De eerste stap tegen de infla tie is daarom besparing en niet een prijscontrole', zo vindt ir. Klijnstra. De zalmkwekerij van Unilever in Lochailort, in het westen van Schotland. Goede positie Unilever meent, dat zij door haar geografische spreiding van haar belan gen en gezien het feit, dat de meeste bedrijven artikelen voor dagelijks ge bruik produceren en verkopen, over het geheel genomen in een goede positie verkeert om de dreigende eco nomische stagnatie het hoofd te bie den. Op korte termijn kan er echter enige invloed zijn op dè winstgevend heid. Het beleid blijft gericht op uitbrei ding van activiteiten, zowel door nieu we afzetgebieden te zoeken als door nieuwe of verbeterde produkten op de markt te brengen. Voorts blijft de vennootschap uitzien naar mogelijkhe den om geheel nieuwe werkterreinen te betreden, waar Unilever haar erva ring en kennis op het gebied van het bedrijfsbeleid, research en ontwikke lingswerk kan toepassen. 'Het doel is daarbij niet, dat wij een conglomeraat worden', aldus ir. Klijnstra. Wij zul len ons in de eerste plaats bepalen tot het gebied van de consumentenartike len'. Met betrekking tot de in een aantal Afrikaanse landen werkzame UAC internationaal constateert het verslag, dat aangezien de mogelijkheden tot uitbreiding van de Unilever-activi- teitec in Afrika beperkt zijn het be leid van de UAC er mede op gericht is haar arbeidsterrein naar andere delen van de wereld uit te breiden. Opgemerkt wordt, dat regeringen van verschillende Afrikaanse landen (o.a. Nigeria) wetten hebben aangenomen, die buitenlandse ondernemingen ver plichten een deel van de aandelen in dochtermaatschappijen in de desbe treffende landen over te dragen aan ingezetenen. Investeringen De. investeringen vanUnilever zullen dit' jaar hoger zijn dan die van 1973, toen 974 miljoen in vaste activa werd geïnvesteerd. Voor Nederland worden investeringen geraamd op ƒ100 k 120 miljoen, tegen ruim ƒ70 miljoen vorig jaar. O.a. zullen er dit jaar in ons land nog enkele visrestau rants bijkomen, waardoor er eind van dit jaar tenminste 12 zullen zijn. De tot nu toe met dit type restaurant opgedane ervaringen zijn alleszins gunstig. Unilever, die een belangrijke afnemer is van de Nederlandse visse rij, is van plan twee moderne vangst schepen in te zetten aan de westkust van Chili en Peru. Het is de bedoe ling dat de door deze schepen gevan gen vis, die aan boord wordt ingevro ren, met diepvriesschepen naar Euro pa wordt vervoerd. Minder tevreden dan over de vissector is de vennootschap over haar vleessec tor. Met name Zwan in Oss loopt nog moeilijk. De marges in de vleessector in ons land zijn laag, terwijl de concurrentie groot is. Er zit echter enige verbetering in. Dit neemt even wel niet weg, dat toch wordt gedacht aan een reorganisatie in Oss. De uit voering van de plannen, die overigens vóór 1976 zeker niet tot sluiting vaD produktiebedrijven zal leiden, zal een aantal jaren vergen. NEW YORK De landen van de derde wereld hebben in de Verenigde Naties een plan besproken dat de ontwikkelingslanden meer invloed in de internationale economie moet ge ven. Het plan, dat een actieprogram wordt genoemd, werd opgesteld naar het voorbeeld van de olie exporteren de landen, die hun krachten bundel- den in de OPEC om aldus een ge meenschappelijke prijs voor ruwe olie vast te stellen. In het bijzonder voorziet het plan van de ontwikkelingslanden in maatrege len die de export van de inflatie uit de geïndustrialiseerde landen naar de derde wereld moet voorkomen, in overeenkomsten ter regeling en stabi lisering van de internationale grond- stoffenmarkt en maatregelen ter con trolering op de internationale maat schappijen, die zaken doen in ontwik kelingslanden. De Algerijnse minister van buiten landse zaken Abdelaziz Bouteflika, die de vergadering leidde, verklaarde dat het plan een manier vormde om de strijd tegen het kolonialisme en het imperialisme als middel tot nationale bevrijding te intensiveren. MOSKOU De Comecon-landen gaan voor het vervoer van aardgas een pijpleiding aanleggen, die loopt van Orenburg, in het zuidelijke deel van de Oeral, tot Oezgorod aan de grens van de Sowjet-Unie met Tsjechoslo- wakije De lengte is 2.880 kilometer. Via de leiding zal gas worden gele verd aan de Sowjet-Unie, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Polen, Roe menië en Tsjechoslowakije. In de gasbel bij Orenburg bevindt zich een voorraad, zo meldde TASS gisteren, van naar schatting 1.7 triljoen kubie ke meter. ADVERTENTIE IfVeenman, antw.nr. 1037, Rotterdam r Mppnm&n Rotterdam 010-134980 Ik. IfCCf ff f f Of f Arr sterdam 020-24 85 65 I. BühnniaB-Ttnerode nr. Eindhoven 040-6 25 58 Zwolle 05200-3 78 33 AMSTERDAM Verenigde HV A-Maatschappij en venvacht zeer bin nenkort een belang te verkrijgen van circa 51 pet. van het geplaatste kapitaal van Heybroek en Co's Handelmaatschappij. Het is hierbij niet nodig dat Heybroek een geïntegreerd onderdeel van de HVA- groep wordt. Heybroek zal als zelfstandige vennoot schap onder eigen directie blijven opereren. Evenmin is het voor HVA nodig haar belang verder uit te brei den dan de circa 51 pet van het geplaatste kapitaal van Heybroek. Reeds voordat Mirandolle, Voute en Co in december 1971 in de HVA-groep werd opgenomen bestond er tussen deze handelmaatschappij en Heybroek nauwe samenwerking voor de handel in huiden en vellen afkomstig van Java. Na 1971 is deze samenwerking geleidelijk geïntensiveerd onder meer om de gezamenlijke handel in huiden en vellen naar andere landen uit te breiden. Gezien de omvang van deze belangen hebben Heybroek en HVA gemeend een waarborg voor continuïteit der samenwerking tot stand te moeten brengen. Daarnaast past deze deelne ming goed in het streven van de HVA naar diversificatie en risicospreiding. Heybroek en HVA hebben eveneens elkaar aanvullende belangen bij de handel in chemische produkten. Het aandelenkapitaal van Heybroek be droeg eind 1972 1 min. De winst na belastingen was in dat jaar ƒ160.250. Woensdag is de notering voor de aandelen Heybroek op de Amsterdam se effectenbeurs opgeschort. Dinsdag werd vergeefs 345 geboden. De laat ste gedane prijs is ƒ344. Eind vorig jaar bewoog de koers zich nog bene den de ƒ300. HVA beweegt zich op het gebied van de internationale goe derenhandel met o.a. grote suikerbe langen in Ethiopië. De omzet in 1972 bedroeg ca. 290 min. ROTTERDAM 'Het is on juist, dat aandeelhouders door de dividendbeperking van de re dering niet de gerinste compen satie krijgen voor de teruggang In hun inkomen als gevolg van de geldontwaarding. Zij worden nu onverdiend het slachtoffer van deze maatregel en dat niet alleen onze Nederlandse aan deelhouders, maar ook de bui tenlandse. He is een poging, tot aivellering, die de verkeerde mensen treft', zo meent de Unl- leverpresident. 'Als we vrij geweest waren had den we ons dividend over 1973 zeker met 8 pet (het inflatieper centage) verhoogd', aldus ir. Klijnstra. Hij vindt, dat behalve particuliere aandeelhouders ook pensioenfondsen worden getrof fen. Deze laatste hebben hogere .dividenden hard nodig om hun pensioen uitkeringen te kunnen aanpassen aan de inflatie. 'Oorzaak sterkere inflatie bij rijke landen, niet bij olie' NEW YORK (Reuter, UPI) 'De arme landen moeten hun hulpbronnen na tionaliseren en vaste prijzen voor hun produkten vaststellen. Intussen moe ten de rijke landen voortgaan met het verlenen van financiële hulp. Dat heeft president Boumedienne van Algerije verklaard op de grondstoffencon- ferentie van de Verenigde Naties in New York. Boumedienne is de initiatief nemer van deze conferentie. )PENHAGEN (Reuter, AP) De litse minister van financiën Helmut ihmidt heeft ontkend, dat de Duitse nrk zou worden opgewaardeerd. 'Er noch een revaluatie, noch een valuatie komen, niets', aldus thmidt, die sprak na afloop van een utinebijeenkomst van de ministers n financiën en centrale bankpresi- nten van West-Duitsland, Denemar- n en de Beneluxlandcn. Deze staten «men samen de zg. 'slang', wat wil ggen, dat hun munten gezamenlijk even tegenover de dollar. Vergade- igen als die van Kopenhagen worden dere maand gehouden, ik uit woorden van de Deense mi- ster Andersen viel op te maken, dat et aan revaluatie gedacht wordt. Hij rtelde dat de 5 landen 't er over ns zijn, dat zij de mogelijkheid bben de huidige structuur van dc sselkoersen (de slang, red.) te ndhaven. Zij hebben ook de wil om t te doen, aldus Andersen. >or de bijeenkomst waren er sterke ruchten omtrent een Duitse revalu- ie. Volgens het persbureau AP had- n kringen rond minister Duisen- rg verklaard, dat een Westduitse raluatie 'elk moment kon worden rwacht'. Ook twee Duitse economi- he instituten (traditioneel onrust- okers op de valutamarkten) hadden aandag weer een opwaardering van mark voorspeld. Het pond sterling eeg gisteren zware klappen in de iropese financiële centra. Oorzaak ervan was de verlaging van de ba- rente van 13 tot 12,5 pet. door vier ote Engelse banken. Het pond werd Londen ten opzichte van dt> dollar dollarcent goedkoper cn kwam op 1555 dollar. In Frankfort zakte dc illar 5 pfennig. De dollar boekte er het algemeen wat winst gisteren. (ADVERTENTIE) Pr,« Veenman, antw.nr. 1037, Rotterdam V 1/000/773/7 Rcferdam 010-13 49 80 k. IfCCfffffall Amsterdam 020-24 85 65 <o OBdcraontoi v« Bührauna-Tmuodt ar. Eindhoven 040^6 25 58 Zwolle 05200-3 7833 ARNHEM Gewone bakstenen kos ten vanaf 6 april jl. 5 gulden per duizend meer dan voorheen. De prijs komt nu op 165 gulden. Het ministe rie van economische zaken gaf toe stemming voor deze prijsverhoging om dat de steenfabrieken bijna geen winst meer konden maken. Dc Neder landse baksteenindustrie maakte in fe bruari 207.5 miljoen stuks metselbak- steen, 3 miljoen meer dan vorig jaar in dezelfde maand. De afzet was een fractie lager dan vorig jaar: 169 mil joen. D. FONDSEN IN NEW YORK Olie noteerde gisteren 32%(32% Unilever 37%—38 (37%—38%); illps S 11%—12 (11%—12) en KLM 25— gave Hornblower and Weeks. Resultaat Grontmij lager DE BILT Grontmij heeft in 1973 een bouwsom gerealiseerd van ƒ317 min. tegen 270 min. in 1972, zo blijkt uit het jaarverslag. De verho ging werd, mede door de tendens naar steeds grotere projecten, ver werkt met een personeelsbestand dat lager was dan in het vorige verslag jaar (1165 tegen 1214 medewerkers in 1972). De directie verwacht voor 1974 enige verdere stijging van de totale bouwsom. Het netto-resultaat daalde met ƒ3.1 min. tot 2.6 min. Gezien het totale beeld van de sectoren, waarin Gront mij werkzaam is, acht de directie het resultaat niet onbevredigend. Door de ongunstige bouwmarkt (hoge kosten, lage inschrijvingen) verwacht het bedrijf lagere resultaten dit jaar. Grontmij stelt voor het dividend over 1973 onveranderd vast te stellen op 4 in contanten plus 2.5 pet in aandelen ten laste van de agioreserve. Gelijk resultaat Emba ROTTERDAM De resultaten van Emba, Maatschappij voor Beheer en Ontwikkeling van Industrie- en Han delsondernemingen, over de eerste ne gen maanden van het boekjaar 1973- 1974 zijn bij gestegen omzetten onge veer gelijkgebileven aan die in dezelf de periode van het vorige boekjaar. Verwacht wordt dat de jaar resultaten ongeveer gelijk zullen zijn aan die van 1972-73. ADVERTENTIE r.| m Veenman, antw.nr. 1037, Rotterdam Amsterdam 020-24 85 65 Meneba wil Duitse bakkerij overnemen RIJSWIJK Meelfabrieken der Ne- denlandsche Bakkerij Meneba is van plan een bakkerij in West-Duitsland over te nemen. Volgens directeur R. F. Pasman kan het echter nog wel een paar maanden duren voor de onderhandelingen zijn afgerond. Bij de presentie van het jaarverslag heeft Meneba er al op gewezen, dat zij streeft naar een internationalisatie. NBM ziet mogelijkheden RIJSWIJK Ondanks de ondoorzich tige economische situatie in Neder land meent Verenigde NBM-bedrijven de mogelijkheden die in 1974 in vrij wel elke sector van het bouwbedrijf aanwezig zijn, te lammen benutten. Aan belangrijke openbare werken, die ter bevordering van de werkgelegen heid ondernomen worden, kunnen verschillende divisies van NBM een belangrijke bijdrage geven, aldus het jaarversalg. Het beleid zal ook in 1974 gericht zijn op verdere spreiding van ede werk zaamheden. Hierbij zal de onderne ming zich niet beperken tot Neder land. Inmiddels zijn al opgericht de holdings NBM-Bau in Duitsland en NBM-Batiment in België. De huidige orderportefeuille van de divisies geven reden voor de verwach ting dat de omzetgroei buiten eventu ele overnames om niet minder zal zijn dan in 1973. In laatstgenoemd jaar steeg de omzet (mede door over nemingen) van ƒ301 miljoen tot ƒ483 miljoen. Dc winst nam toe van ƒ4.3 tot 6.4 miljoen. Het aantal medewer kers steeg tot 4.609 (3.081). Winst Kon. Ned. Papier 30 procent hoger MAASTRICHT De resultaten van de Koninklijke Nederlandse Papierfa brieken zijn in het tweede halfjaar 1973 door een verkrapping van de marges iers achtergebleven bij die in het eerste halfjaar. Niettemin is deze marge dn vergelijking met 1972 zoda nig verbeterd dat over 1973 een netto winst kon worden geboekt van ƒ20.6 (15.2) miljoen. Het dividend over 1973 is vastgesteld op onveranderd 3.75 per aandeel van 25. of naar keuze 2.50 in contanten en ƒ1.25 in agio-aamdelen. Over 1972 kon eventueel 1.25 in fcomtamten en ƒ2.50 in agio-aandelen worden opge nomen. De gang van zaken in de eerste maan den van 1974 is bevredigend. Rendement pandbrieven AMSTERDAM Het rendement op pandbrieven van diverse instellingen gaat omhoog. De Westland-Utrecht Hypotheekbank, de Raiffeisenhypo- theekbank en de Friesch-Groningsche hebben aangekondigd de uitgiftekoers op de 9.5 pet. pandbrieven te verlagen tot 98,5 pet. Voor de laatste bank geldt deze koers ook voor conversie. De oude uitgiftekoers voor de West land-Utrecht en de Friesch-Groning sche was 99,5 pet., voor Raiffeisen- bank was dit 99 pet. De Scheepshypo- theekbank gaat van 99 pet. naar 98 pet EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (lussen haakjes de officiële slotkoers van clstermlddag: AKZO 58.30—59.70 (58.50). Hoogovens (77.40). Kon. Olie 87.30—88.00 (87.80). Philips 32 gb—32.20 (32.20). Unilever 104.20 gb— 105.00 gl (103.30), KLM (69.80). DOW JOIMES INDEX IndiMl. Sporen Hull llhl. Mods 5 apr. 847.54 183.59 89.24 71.18 7285 8 april 839.96 181.83 88.09 70.95 717.0 10 apr. 843.71 181.99 88.09 70.89 720.0 A".'d Ohl lot. H. L. 5 apr. 11.670 15.270 1 760 324 1.077 8 april 10.740 14.390 1.768 315 1.121 10 apr. 11.160 13.310 1.755 690 634 Koersen in Montreal Biivls Dom Tar Chein Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resource» Shell Canada 1.78 25"» 21% 17% 5.22L 18% In zijn toespraak tot minister en ambassadeurs van 135 landen verde digde de Algerijnse president de prijsstijgingen van olie en hij be schuldigde de industriële landen van overconsumptie. Hij nam het de wes terse landen kwalijk, dat zij de verer gering van de inflatie toeschrijven aan de hogere olieprijzen. De Algerijnse president, die na zijn toespraek een langdurig applaus kreeg (er zijn 97 ontwikkelingslanden op de vergadering aanwezig) legde een uitge breid programma voor de grondstof- fenbehandeling voor. Hij wees daarbij op de recente acties van de olieprodu cerende landen als een voorbeeld van 'de grote mogelijkheden van een een heid van de grondstoffenleverende lan den*. Boumedienne riep deze landen op een gesloten front te vormen om hun 'rechten gezamenlijk te verdedigen'. Boumedienne zal vandaag in Washing ton besprekingen voeren met presi dent Nixon en minister van buiten landse zaken Kissinger Hij heeft scherpe kritiek op de energieconferen tie van industrielanden, die in februa ri op initiatief van Nixon gehouden werd. 'Deze bevorderde meer confron tatie dan samenwerking", aldus Bou medienne. Na Boumedienne kwamen in New York de Franse en Duitse ministers Jobert en Scheel aan het woord. Jo- bert vond het belangrijk een duidelijk beeld van de grondstoffenmarkt te krijgen. Daarom bepleitte hij een on afhankelijk economisch centrum on der auspiciën van de Verenigde Na ties. Dit zou de door de belangrijkste handelaren gehanteerde prijzen moe ten maken. Die publikatie zou dan kunnen dienen als een richtlijn-index voor elk gebruiksartikel. We moeten beginnen met olie en graan, aldus de Franse bewindsman. Jobert drong er bij de afgevaardigden op aan zich niet teveel te laten impo neren door de viervoudige verhouding van de olieprijzen Deze zijn, aldus Jobert. slechts een teken van een al lang sluimerende algemene crisis in de internationale betrekkingen. Vol gens de Franse bewindsman zou de VN-conferentie zich moeten concen treren op vier fundamentele vraag stukken, de organisatie van de DEN HAAG Verscheidene Neder landse bedrijven ondervinden nog steeds hinder in de handel met Iran. Zowel de meldingsplicht als het ont breken van een competente vertegen woordiger van Iran in Nederland blij ken de voornaamste schuldigen hier voor te zijn. De Nederlandse ambassadeur in Te heran. mr. P. A. E. Renardel de Lavalette, doet al het mogelijke, aldus welingelichte kringen in Den Haag, om het merkbare nadelige effect van de door Iran ingestelde handelsbelem meringen op te heffen. Overigens be staat er. aldus deze kringen, hoop dat de reeds lang bestaande diplomatieke betrekkingen op korte termijn her steld zullen zijn. De moeilijkheden met Iran begonnen na een bezetting in maart van de ambassade van Iran in Wassenaar. Na de berechting van de bezetters trok Iran de diplomatieke staf uit Neder land terug. grondstoffenmarkten, de exploratie en de exploitatie van de onvervangbare hulpbronnen, de industrialisatie van ROTTERDAM Het scheepsbouw- concern Rijn-Schelde-Verolme (RSV) heeft voor de centrale ondernemings raad tegengesproken dat twee werven in Alblasserdam en Heusden zullen worden afgestoten op advies van de scheepsbouwcommissie-Bakker. In de vergadering van de centrale ondernemingsraad wees het bestuur van RSV erop, dat de studie van de commissie-Bakker nog niet is afge rond en dat er daarom geen sprake is van een slotconclusie, die, aldus de geruchten, zou aangeven dat RSV de twee werven zou moeten afstoten om de weg open te maken voor samen werking met het scheepsbouwbedrijf Van der Giessen-De Noord in Krim pen a.d. LJssel. De ondernemingsraad voelt niets voor een afstoten van de werven, omdat de rijk bijdragen tot de winst van RSV. Op de twee werven werken in totaal ongeveer 700 man. ontwikkelingslanden en de hervor ming van het systeem van hulpverle ning en samenwerking voor ontwikke ling. Over de energie zei Jobert dat deze markt 'jarenlang in geheimzinnigheid gehuld is geweest, waardoor deze pro dukten in vergelijking tot de andere in een zeer speciale positie zijn geko men'. De prijzen zouden op een logi sche manier moeten worden bepaald, gebaseerd op onweerlegbare en vol doende objectieve economische facto ren. Men moet er echter ook voor waken dat er geen plotselinge en aanzienlijke daling of stijging van da prijzen ontstaat, aldus de minister. De Westduitse minister Scheel deed op zijn beurt een dringend beroep op de geïndustrialiseerde en de ontwik kelingslanden, bij de oplossing van ontwikkelingsvraagstukken de handen ineen te slaan. Scheel stelde o.m. voor een deelgenootschap van landen te vormen dat het algemeen vertrouwen geniet. Ook zou er een 'raad van wijzen' moeten komen die de grond slagen moet leggen voor een internati onale economische samenwerking. De wereldbank zou als coördinator van bestaande en nieuwe ontwikkelings maatregelen versterkt moeten worden. Ook zou volgens Scheel hulp moeten worden verleend bij de vestiging van grondstofverwerkende industrieën in ontwikkelingslanden NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemldal Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Ara Elecir Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlanl. Richfield Bendlx Bethl Steel Boeing Burlington Ind. Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chessle Syatem Chrysler Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont. Can Cunt Oil Curtlss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 9,'4 io/4 49% 50% 12% 12% 41% 41% 50% 49", 37% 37% 27% 27% 22% 23 24% 24% 45% 43 9% 9% 24% 24% 48% 48% 3% 3% 25% 25% 23% 23% 89% 90 a 27% 27% 32% 32% 14% 14% 24 24% 16% 1« 33% 33% 46% 47 49% 49% 17% 17% 48 47% 26% 26% 19% 19% 27% 28 18% 18% 24% 24% 38% 38 10% 10% 24 21 17% 17% 39% 39% 61 61% 170 169% Eastman Kodak 105% 105 First Nat City 39% 39% Gen Electric Gen Foods Gen Moinrs Gen Puhl Util Gen Tel Tel Geny Oil Gilette Gimhel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil Illinois Central Ind. tnsllco Int Busln Mach Intern Harvester ini Nick of Can Int Paper Int Tel Tel <9% 50 22% 23% 53 53% '25% 25% 50% 50 18% 18% 23% 23% 131% 132 35% 34% 20% 20% 23% 25% 22% 22% 18% 18% 8% 8% 233 230", Ltng-Lemco Vougn 10% 10% Litton Ind 9% 9% 4* Lockheed Aircraft Martin Marietta 17% 17 May Dep Store» 25% 25% McDonnell Doug) 16% 15% Mobil Oil Corp 44% 44% Admiral Corp Ailengheny Pow S Akiuna Am Standard Amsted Ind Can Breweries Cetto Chadbnurn Goth Chase Select Fd Columbia Gaa Comlnco Cont. Telephone 18% 18% 21% 22 14 13% 44% 44% 28.98 27.03 25 24% 31% 15% 15% 28% 28% Mart Nabisco Nat Cash Reglst Nat Distillers Nat Cypaum Nat Steel Nat Lead Ind Int Bank for Kec Int Flav Fraa Inl Paper 4) Kansas City Ind Kansas Powet Kl.M Kroger 38% 36% 37 36% 14% 14% 13% 13% 32% - 13 13 Pac Gaa and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Gambl Republic Steel Rt-Vnolds Ind Royal Dutch Petr 41% 41% 97% 96% 50% 50% 87% 86% 18% 18% 25% 24% 42% 42% S2% 32% Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand oil Calif Stand oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun Oil Texas Gulf Texas Inst. Transamerlca Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Sleel West Union Tel Wesllnghnuse E) Wnolwurih 33% 32% 82% 81% 58 55", 15% 15% 32% 32% 44% 43 38% 39 28% 277'. 94% 93", 81 797'. 34 347', 42% 43% 63% 17% Nat Can NY Centi N-rth »r - 37% 38% 38% 9 9'% 26% 27% 41% 41% 12% 12% 187'. 187» 17% 17% 8% 8% 7% 6% 64 63% 18% 19% 10% 10% 52% 53% 15% 1574 23% 23% 117', 147', 8% 8% 14 137', 23% 257»

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19