Aanvallend Feyenoord liet los van Stuttgart Bayern: eindelijk de Europese voetbaltop? Coerver: "Met meer geluk wel treffers hitsers straffen Rotterdams optimisme pijnlijk af Tulp 'Martine Bijl' in Velsen Eppenhoff: 'Teveel door centrum' Ml arm Wiersma opt verder uit ifeltennissers op twaalfde plaats Drie spelers van Atletico weggestuurd Tsjechen zorgen voor sensatie Koop 'n occasion dm toch ook bij 'nVW-dealer! OUW/KWARTET DONDERDAG 11 APRIL 1074 ^PORT K13 onze speciale verslaggever JTTERDAM Hoe fnuikend een al te optimistische instelling kan n, heeft Feyenoord gisteravond in het eerste duel met VFB Stutt- rt (2-1) ervaren. Het gevaarlijke optimisme van enkele Rotter- immers heeft een pijnlijke» voor trainer Wiel Coerver wellicht ver- jsterende, afstraffing gekregen. De Rotterdammers die in de halve lales van dit Europese troosttoernooi zonder de nodige ingetogen- ^id te betrachten, waren uitgegaan van het gegeven dat een over ruling met een minimaal verschil van drie doelpunten zonder meer ogelijk was, zullen zich in het vervolg nog wel drie maal bedenken, zij zich weer zo'n overmoedige houding aanmeten optiminstische houding vloeide irt uit de povere prestatiecurve van Zuidduitsers in confrontaties bui de vertrouwde omgeving van het ckar-stadion. De magere overwin- heeft voor Feyenoord verregaan- consequenties. De Rotterdammers nnen zich nu niet, zoals aanvanke- in het strijdplan lag opgesloten, iedig richten op het nationale com- itiegebeurep, waarin zij na drie loren seizoenen weer riant uitzicht iben op het kampioenschap. Feyen- d had zich met de hoop gevleid dat de komende twee competitieduels al te veel in beslag zou worden lomen door UEFA-beslommeringen. arvoor was een ruime marge tegen Stuttgart een eerste vereiste, streven kon gisteravond niet wor- geconcretiseerd. Na een verras- opgelopen 0-1 achterstand kostte de Rotterdammers de allergrootste eite om via twee doelpunten van Schoenmaker een uiterst beschei- zege te registreren. Een zege die weinig perspectief biedt om het «ede duel met vertrouwen tegemoet den. RIJDPLAN afdwingen van een snelle ope gstreffer, daarop was Feyenoords jdplan gericht. Precies zoals trai- Wiel Coerver het de afgelopen en meermalen had gezegd. In dat cept paste geen Mladen Ramljak, voorstopper van de Rotterdam- voor wie tegen het defensief estelde Stuttgart, dat slechts met veelvuldig switchende spitsen Stic- en Brenninger opereerden, geen was weggelegd. Jansen had in dit er de opdracht gekregen, eventue- gaten te stoppen, terwijl Jan Bos- ip als extra middenvelder Stutt- Is potentiële spelmaker Handschuh :st uitschakelen. ir na tien minuten al moest Coer- wegens een blessure aan het ge- van Boskamp zijn plannen wijzi- Ramljak werd ingezet, waardoor in naar de middenlinie opschoof e taak van Boskamp overnam. Jjak nam één van de twee wisse- Fe vleugelspitsen van Harry Vos verwachte offensief van Feyen- Id bleef uiteraard niet uit. Maar lang zou het duren, eer de Zuid- ise muur kon worden geslecht? enoord viel gretig aan, te gretig is. Wery zag tweemaal een venijni- inzet op sublieme wijze door de rtreffelijk acterende doelman nze gered en De Jong miste een ■nsgrote kans. IDERING toen, na 24 minuten, voer er een dering door het mudvolle stadion. B Stuttgart zocht plotseling de val. Harrv Vos verspeelde de bal Stickel, die op zijn beurt Weid- ïn in stelling bracht. Heel be rst tikte de opgekomen Stuttgart- dediger terug naar Brenninger die nietigend uithaalde: 01. Een ont- fceling die Feyenoord volledig ver te. In plaats van zelf het initiatief ïemen, werd het overrompeld door tegenstander die dagen daarvóór afgeschilderd als een formatie die der Ettmayer,1 Ohlicher en Coordes worden afgeslacht. Verdwenen nu na dat doelpunt de zelfverze- dheid van Feyenoord, dat steeds onrustiger ging spelen. De straf voor de overmoed was in deze fase van het duel wel bijzonder groot. Stuttgart schiep zichzelf zelfs nog een tweede kans. maar de kopbal van Stickel miste de kracht om Treijtel voor de tweede maal te verrassen. TE OPTIMISTISCH Manager Guus Brox had het kort voor de wedstrijd nog gezegd: 'Sommige Feyenoorders en ook trainer Wiel Coerver zijn veel te optimistisch in hun uitlatingen geweest. Een ploeg 'die de halve finale bereikt, overspeel je niet zo gemakkelijk'. Het gelijk van Brox werd in die eerste helft op voor Feyenoord na drukkelijke en pijnlijke wijze onder streept. Stuttgart dat na die treffer op vleugels scheen te spelen, dwong Treijtel kort voor de onderbreking nog tot een attente reactie toen Hand schuh hem onder vuur nam ROTTERDAM Dc eredivisiewed strijd Feyenoord-FC Amsterdam, oor spronkelijk vastgesteld voor zondag 21 april, is vervroegd. De wedstrijd zal op zaterdagavond 20 april worden ge speeld. Feyenoord had het zich na de schitte rende exhibitie tegen het povere Ro- da JC (8-0) allemaal zo anders voorge steld. Het had gedacht dat het zonder al te grote problemen met Stuttgart had kunnen afrekenen. Maar zo vloei end. ntelligent en geraffineerd zon dag tegen de Limburgers de aanvals- patronen waren, zo stroef draaide de machinerie nu. De vaak doorzichtige acties van Ressel, Ramljak, Kristensen en Wery liepen vast op het defensieve .ront dat Stuttgart voor doeelman Heinze had getrokken. In de tweede helft van Hanegem keerde na een pijnlijke confrontatie met zijn oppo nent Martin niet meer in de arena terug was alle hoop bij Feyenoord gericht op .Lex Schoenmaker, die in UEFA-verband al zes treffers op zijn naam had gebracht. Maar ook hij kon vooralsnog de ontmoeting voor de Rotterdammers geen gunstige wen ding geven. PANIEK Stuttgart ontregelde de offensieve da den van Feyenoord aanvankelijk moei teloos, maar in een later stadium brak er toch de nodige paniek uit bij Zeek, Entenmann en Elmer. Doelman Heinze kon in deze fase, waarin de Feyenoor ders zich manifesteerden als jachtige paarden, ternauwernood een inzet van Ressel keren. Dit was na een kwartier in de tweede helft het eerste schot van de stadion-brigade, die de overgeeflij- ke fout maakte alles door het midden te spelen, waar zich doorlopend een cordon van verdedigers had opgesteld. Tot zelfs Stuttgart moest* buigen voor het ontketende Feyenoord. Na een verwarring stichtende actie van Res- Op het landgoed Beeckestijn in Velsen is weer een bolbloemenshow te zien. Niet minder dan 150.000 bloemen, voornamelijk tulpen, staan in bloei. Ook een nieuwe tulp, die vernoemd is naar de actrice Martine Bijl. Zij was gisteren op het landgoed aanwezig om de tulp officieel haar naam te geven. 99 Duel tusen Wim Jansen en Stuttgart-aanvoerder Entemann. sel sprong de bal via het lichaam van doelman Heinze voor Schoenmaker ja, wéér Lex die eindelijk kans zag de achterstand weg te wissen: 1-1. Een fractie van een seconde later mis ten eD Jong en Ressel in een unieke scoringspositie. En toen opnieuw on derscheidde Schoenmaker zich voor de tweede keer. Dit keer joeg hij een voorzet van Jansen zonder pardon in het net: 2-1. De tienduizenden op de tribunes hielden de adem in. Zou het Feyenoord in de slotfase nog geluk ken. de marge te vergroten? Jansen was. na een fout van Entenmann, bij na bij het zo vurig begeerde derde doelpunt, dat maar ternauwernood kon worden verijdeld. Maar de hoop op een gunstiger perspectief bleef tot de laat ste minuut gloren. Maar het was een ijdele hoop. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Bluffende Wiel CoeT- ver kreeg geen gelijk. VFB Stuttgart een formatie waar Coerver van te voren maar niet van ondersteboven kon zijn bleek inderdaad over mid delmatige voetballers te beschikken, die verdedigend echter wel degelijk stand hielden. Coerver orakelde eerder al. dat Feyenoord in het eerste duel de finaleplaats veilig zou moeten stel len. Drie doelpunten verschil: het mi nimum waar Coerver genoegen mee zou nemen: 'Slechts met geluk kan Stuttgart hier overeind blijven', ver telde Feyenoords oefenmeester aan iedereen die het maar horen wilde. Hermann Eppenhoff, en met hem alle Duitsers, had minzaam geglimlacht om die voorspelling. 'Wij hebben de spe lers er niet voor om louter te verde digen'. Coerver na afloop van Feyenoord Stuttgart. Toch nog niet helemaal een bekeerde Coerver. Hij haalde weer het woord 'geluk' aan. Nu betrof het zijn eigen formatie. Vrouwe Fortuna had Feyenoord niet toegelachen: 'Met iets meer geluk, maken we toch die twee doelpunten. En laten we wèl zijn, wat stelde Stuttgart nu helemaal voor. Zij zijn misschien drie keer een beetje Riant uitzicht op finale na 1-1 hij Ujpest Dosza Feyenoord—VFB Stuttgart 2—1 (0—1) 23: Brenninger 01, 62: Schoenmaker 11, 68: Schoenmaker 21. Scheidsrechter: Rainea (Roemenië). Toeschouwers: 59.000. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen. Van Daele. Vos: Jansen, De Jong, Van Ilanegem (Schoenmaker). Boskamp (Ramljah): Wery. Ressel. Kristensen. VFB Stuttgart: Heinze: Weidmann, Elmer. Entenmann. Zech: Martin. Schafer. Hand schuh. Mail tElseie): Stickel (Janer). Bren ninger. RICHARD MATTHIJSSE ÏLDOORN Na de achtste ronde de strijd om het damkampioen- ip van Nederland heeft Harm rsma zijn leidende positie ver- kt. In de langste partij van de versloeg hij de Groningse wiskun- drs. Doude de Jong, die wel goed begonnen, maar in het middenspel i in het nadeel was geraakt. Wiers- Wikkelde goed af en bereikte een onnen eindspel, waarin hij veel gebruikte om vergissingen, zoals m Varkevisser gemaakt, te voor- en. Na ruim zes uur kon hij de winstpunten op de score-tabel la- bijschrijven. 4 acht ronden: 1. Wiersma 13 pnt.: 2. (visser 11 pnt.: 3. Bergsma. Goudt en oellnk 9 pnt.: 6. De Ruiter 8 pnt.: 7. •tring. De Jong en Van Westerloo 7pnt.; host en Van der Sluis 6 pnt.; 12 Visser n SAD (AFP) Tijdens de Eu- 'se kampioenschappen tafeltennis fovi Sad is het Nederlandse heren- i op de twaalfde plaats geëindigd, plaats lager dan twee jaar gele- in Rotterdam. De laatste wed- d tegen Denemarken werd met verloren. Bert van der Helm was oeest succesvolle Nederlander met overwinningen, Hans Lingen ite de andere overwinning. Kam- n bij de heren werd Zweden dat Ie finale Hongarije met 33 ver- S. Derde werd Joegoslavië. Nederlandse damesteam eindigde de veertiende plaats. Kampioen d de Sowj't Unie dat In de finale ij met 31 won van Hongarije. Ie bij de dames werd Tsjechoslo- IJ«. De Celtic-speler McNeil (gestreept shirt) slaagt erin een Spaanse inzet te stop pen. Dc strijd tegen Atlctico Madrid eindigde in 00. Theo de oJng flinks) en Henk Wery vechten met de Stuttgartdefen- sie een duel in dc lucht uit. Van onze sportredactie BOEDAPEST Voor Bayern München lijken eindelijk dan toch de tijden van het grote succes te zijn aangebroken. De Duitse formatie die jarenlang tevergeefs probeerde de Europese top te bestormen heeft zich gisteren een voortreffelijke uitgangspositie veroverd voor de finale om de Europa Cup door een gelijkspel te behalen bij het Hongaarse Ujpest Dosza: 1-1. Na de vernedering die Ajax vorig sei zoen de Duitsers toediende, een voortreffelijk resultaat. De Duitsers waren ervan uitgegaan dat in Hongarije niet meer te berei ken viel dan een doelpuntloos gelijk spel. Vanaf de eerste minuut in Boe dapest verdedigden de Duitsers zich voornamelijk. Slechts twee spelers hadden er een offensieve taak gekre gen: Gerd MUller en de Deen Tor- stenssen. Twee spelers die de eerste vijfenveertig minuten in Boedapest slechts zeer weinig te doen kregen. Want Ujpest viel voornamelijk aan, slaagde erin enkele kansen te creëe- ren maar het succes bleef de eerste helft uit. Na rust was Ujpest Dosza nog steeds in de meerderheid. De Hongaren gin gen steeds meer geloven in een goed resultaat vooral toen de Duitse defen sie af en toe onzeker ingreep. Het geluk was echter met Bayern München. Coach Udo Lettek had na vijftig minuten Roth vervangen door Dürnberger en het was die invaller die de openingstreffer inleidde. Van verre afstand liet hij na ongeveer twintig minuten in de tweede helft een schot los dat doelman Szentmi- hayli weinig moeite leek te kosten. De Hongaarse doelman verkeek zich echter op de inzet, liet de bal los en toen was het voor de ver doorgedron gen Tórstenssen geen moeite meer om 0-1 aan te laten tekenen. Bayern besloot daarop nog sterker de nadruk te leggen op de verdediging. De Duitse aanvallers kwamen vrijwel niet meer op de helft van Ujpest, maar het duurde toch tot negen mi nuten voor het einde voor het alles- of-niets offensief van Ujpest rende ment opverde. In een grote chaos voor doelman Meier kreeg Frekete een kans de vrijstaande Fazekes te bereiken, tegen zijn inzet was Sepp Maier kansloos. Voor de Duitsers betekende dat nog niets. Ook het eindoffensief van Uj pest werd soms bijna hautain weer staan. Zonder dat doelman Maièr nog in moeilijkheden kwam te verkeren. Vandaar ook dat Bayern zich na af loop zeer positief opstelde en slechts vooruit keek naar het treffen op 24 april. Op die dag namelijk gelooft Bayern zich eindelijk te kunnen scha ren onder de topclubs van Europa. CELTIC In tegenstelling tot de tamme ontmoe ting UjpestBayern had de wedstrijd CelticAtletico een uiterst turbulent verloop. De Madrilenen, die ten koste van alles Celtic het scoren wilden be letten, gaven een ruwe partij voetbal ten beste, die hen, ondanks het inder daad veilig gestelde gelijkspel, duur kwam te staan. De Turkse arbiter Do- gan Babacan namelijk zag zich ge noodzaakt zeven spelers van de Spaan se kampioensploeg een officiële waar schuwing te geven, te weten Avala, Be- negas, doelman Redna, Diaz Irureta, Meio en Alberto. De Argentijnen Ayala en Diaz haalden zelfs het einde van de wedstrijd bij lange na niet: Ayala verdween in de 62ste minuut na een overtreding tegen Hay, 60 se conden later werd hij gevolgd door Diaz, die Johnstone natrapte. Inval ler Quique vergreep zich negen minu ten voor het einde aan dezelfde spe ler. Ook hij werd heengezonden. Bai- bacan boekte twee spelers van Celtic, die voor eigen rechter gingen spelen en geïrriteerd raakten, omdat zij er niet in slaagden te scoren, hoewel de gelederen van de tegenstanders wer den uitgedund. Het waren Jrm Brogan en Dixie Deans. De wedstrijd eindigde in een totale chaos. Verscheidene spelers raakten slaags en na het eindsignaal konden zelfs dc beide managers niet van el kaar afblijven. Juan Carlos Lorenzo van Atletico en Celtic-boss Jock Stein 'hinderden' elkaar zichtbaar tijdens de gang naar de kleedkamers. Reeds in de eerste minuten deden zich wrijvingen voor. Ayala en Diaz kregen de gele kaart, na overtredingen tegen Dalglish en aanmerkingen op de lei ding. De beste kansen in de eerste helft waren voor Celtic, maar de Schot ten misten elke controle in de afwer king, zoals vaker bij Britse ploegen het geval is. Het treffen had echter gaandeweg steeds minder met voetbal uit te staan. Het aantal overtredingen liep zo hoog op, dat herinneringen wakker werden aan de zogenaamde 'slag van Montevideo' in 1967: het be ruchte duel om de wereldbeker tussen Celtic en Racing Club Buenos Aires, toen vier spelers het veld moesten verlaten. Wonderbaarlijk was het te zien hoe, naarmate de strijd vorderde en het aantal spelers van Atletico afnam, Celtic zich nauwelijks kansen wist te scheppen. De drie weggestuurde spelers, Ayala, Diaz en Quique, zullen de tweede ont moeting, op 24 april, zeker moeten missen. Over het lot van de overige genoteerden zal de komende weken op hoog Europees voetbalniveau worden beslist EUROPA CUP 2 In de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars heeft AC Milaan met 20 (10) gewonnen van Borussia MUnchenglad- bach. In de 18e minuut kopte Alberto Bigon de bal in het Duitse doel. Het tweede Italiaanse doelpunt werd in de 53e mi nuut gescoord door Chfarugi. UEFA CUP Tottenham Hotspur lijkt voorbestemd in de finale van het toernooi om de UEFA Cup op *„e gann treden. Dé Britten die twee seizoenen terug al de bokaal veroverden, wonnen gisteren verrassend in Leipzig met 1-2 van LOK. Een overwinning in dramatisch duel waarin LOK Leipzig dikwijls sterker was, maar waarin Tottenham erin slaagde in de eerste helft met twee uitvallen de basis te leggen voor de winst. gevaarlijk geweest. Ja. en wanneer zo een ploeg dan snel aan een doelpunt komt, is het niet verwonderlijk als zij zich als leeuwen gaan verdedigen'. En over het door hem verspreide op timisme vooraf: 'Ik heb nooit gezegd, dat Stuttgart een zwakke tegenstander was, wel een ideale voor ons. Overigens ben ik nooit bang geweest in deze wedstrijd voor een nederlaag'. Herman-n Eppenhoff, trainer van de toch wel met veel angst operenrende Duitsers, ontkende dat Stuttgart zich door Feyenoords optimisme geprikkeld voelde. Hij stelde: 'Ik vermoed aller eerst dat Feyenoord zich helemaal niet zo zeker voelde, als het zich in de pers voordeed. Overigens ben ik niet teleur gesteld in Feyenoords kwaliteiten. Af gezien van de steeds voorkomende fout dat zij vrijwel alles door het centrum speelden, waar geen meter ruimte was. was het erg moeilijk voor ze om tegen ons te spelen met zo'n overmacht aan verdedigers'. Eppenhoff vervolgens over de return van 24 april: 'Daar zullen we met twee extra aanvallers heel anders gaan spe len. Ettmayer en Ohlicher zullen de ploeg een aanvallender gezicht geven. De grootste winst voor ons uit dit duel is uiteraard het enige doelpunt dat we hier hebben gemaakt. In Stuttgart moe ten we het afmaken'. MATTY VERKAMMAN HELSINKI (SID) Het toernooi om het wereldkampioenschap (a-griep) in Helsinki heeft zijn eerste sensatie: Tsjechoslowakije speelde gisteren de Sovjet Unie, de titelhouder, naar een der grootste nederlagen uit de ge schiedenis van het Russische ijshoc key. Tsjechoslowakije won voor 9300 toeschouwers met 7-2 via de periode- standen 3-0 3-0 1-2. De doping-affaire tijdenr het toernooi om het wereldkampioenschap ijshoc key (a-groep) in Helsinki lijkt een vervolg te krijgen. Na de diskwalifica tie van de Zweed Ulf Nilsson hebben twee ploeggenoten zich vrijwillig on derworpen aan een bloedproef. Lij beweren dezelfde hoestdrank te heb ben geslikt als Nilsson. In het nedi- cijn komt efedrine voor, een verboden stof. Een van de twee ijshockeyers naman zijn niet genoemd reageer de evenals Nilsson positief op de dopingtest. Het is in Helsinki zo, dat na Iedere wedstrijd twee spelers worden aange wezen door het ot, om op het ge bruik van verboden stimulerende mid delen te worden onderzocht. Het is nog niet duidelijk of de Zwe den door hun actie een campagne op gang willen brengen om de wedstrijd leiding te bewegen verscheidene be slissingen te herroepen, met name de wijziging van de uitslag van de wed strijd tegen Polen (van 4-1 in 0-5), en de diskwalificatie van Nilsson. Tsjechoslowakije 4 4 0 0 8 264 Sovjet Unie 4 3 0 1 6 22—11 Finland 3 1113 10—12 Polen 4 112 3 10—18 Zweden 3 1 0 2 2 12—9 Oost-Dultsland 4 0 0 4 0 4—30 Het aantal deelnemers aan sporttoto no. 40 bedroeg 423 850. De Inleg was 980.291.-: Het prijzenbedrag 414.663.-. Ie prijs: 35 winnaars, dte elk bruto 2.961,80 ontvangen: 2e prijs: 890 winnaars, die eik 116.40 ontvangen: 3e prijs: 7.865 winnaars, die elk 13.10 ontvangen (ADVERTENTIE) - AWWa-keum# ((K.seroieepaspoorè

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13