3ond van ambtenaren op ie bres voor ontslagen eiders Dennendal Jonge gezinnen rij voorkeur in engezinshuizen' 99 Bottu CENT GOEDKOPER lil IKJ QL) Pianist Henck favoriet bij jury en publiek Meeste publiek voor Nederlandse films 45 Max van den Berg en zijn 'rode denkraam' JOUT VRUCHTENYOGKÜRT ÓÓK IN DE WEEKREKLAME Laat ze's glunderen geef ze taatssecretaris praat met bestuurders Groningse PvdA-wethouder: er is veel ten goede gekeerd apport: hoogbouw niet tider meer veroordelen Vervoersbonden procederen tegen taxi-onderneming Vredeling nodigt WDM uit voor een gesprek Vijf categorale bonden vormen raad van overleg Geen nieuwe opleiding voor vliegers Bom op Portugees troepenschip Lionel Hampton komt in Edenhal Eilandgebied Curaqao: 'niet snel onafhankelijk' 0R0EI STOEI 3 voor Ot-W/KAVARTET DONDERDAG 11 APRIL 1974 an een onzer verslaggevers PRECHT Staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid heeft vandaag een gesprek met bestuur- rs van de algemene bond van ambtenaren (ABVA) over de situatie op bet terrein van de Willem ■ntsz-sticbting in Den Dolder. BINNENLAND /KIINST Kil rder had de ABVA de staatssecreta- in een telegram om een onder- el op zeer korte termijn verzocht verband met de plannen van het A.-bestuur om het dienstverband 31 groepsleiders, die gekozen heb- voor Nieuw-Deamendal en een jelijk contract hebben, na afloop dit contract niet +e verlengen. De 1VA heeft inmiddels bekend ge lakt daartegen grote bezwaren te iben, evenals trouwens de werk- jep Nieuw-Denmenidal. veertien groepsleiders van de acht tien, die gisteren waren uitgenodigd voor een gesprek met het W.A.-be- stuur om te praten over hun aange zegde ontslag, hebben daar geen ge hoor aan gegeven. Wel hebben ze besloten in het belang van de pupil len gewoon hun werk te blijven doen. Om de achttien ontslagen toch aan het werk te kunnen houden, heeft de werkgroep Nieuw-Dormendal een actie ontketend om geld in te zamelen. Dit kan worden gestort op giro 526899 t.n.v. RABO-bank - Den Dolder onder vermelding Nieuw-Darmendal. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Met de bestuurlijke situatie wordt bet na bet optreden van bet linkse meerderlieidscollege 'nooit meer zo als vroeger', schrijft de Groningse wethouder drs. Max van den Berg in een door hem geschreven boekje 'Een rood denkraam'. Van den Berg zei gisteren b'j het lanceren van zijn rode denkraam dat er volgens hen een bestuurlij ke periode in de Nederlandse ge schiedenis is afgesloten. De ont wikkeling in Groningen loopt pa rallel met die in andere steden. Het boekje is als een brochure van zestien pagina's uitgevoerd. Van den Berg trekt vergelijkingen tus sen het beleid Toeger en dat van de laatste anderhalf jaar in Gro ningen en meent dat er op het gebied van verkeer, oude stadswij ken, ruimtelijke planning en wat dies meer zij veel dingen ten goe- Ide zijn gekeerd. Het ging vroeger ■allemaal zonder inspraak van de Bevolking, 'incident voor incident'. Jftlannen ontbraken, aldus de wet houder. 'Het gevaar is nu gewe ken', meent hij. Voor de 'collegerel' van 1970, toen vier wethouders uit nijd over de werkwijze van Van den Berg hun ontslag namen, ontbraken plannen. Nu werken college en raad op basis van duidelijke beleidsstuk ken. Kortom, wanneer Van den Berg het aan de beoordeling van de lezers overlaat of de bestuurscrisis wel nodig was, dan blijkt wel dat hij zelf vindt van wèL Overigens moet men bij het lezen van het boekje wel goed voo'- ogen houden dat Van den Berg zich zelf eenzij dig aan het woord laat en daar door in feite een verdediging le vert voor zijn werk. Zo schrijft hij bijvoorbeeld dat de auto in de binnenstad steeds meer buiten spel wordt gezet. De kritiek daarop blijkt niet uit het boekje en die kritiek is er wel dege lijk, onder meer van de binnen stadsbewoners. Ook gaat hij voor bij dat het 'buiten spel zetten' van de auto eigenlijk niets meer is dan het duurder maken van parkeren en het plaatsen van talloze par- keermeters. De binnenstad wordt daardoor niet autovrij maar wel duurder. De onbezette parkeer plaatsen van nu, zijn achtergelaten door degenen die het niet kunnen betalen en nu plaats maken voor degenen die het wel kunnen beta len. Zo is er een groot aantal punten te noemen die in het boek je in feite als ..ropaganda^materi- aal voor Van den Berg's eigen aanpak worden gebruikt Breuk Van den Berg schrijft eveneens over een 'breuk met een PvdA- verleden' door het uitschake'en Van vroegere wethouders van de oude stempel en de ex-burgemees ter J. A. Berger, nu één van de voormannen van DS'70. Desge vraagd ofttkent Van den Berg dat het verschijnen van zijn boekje iets te maken heeft met de komen de gemeenteraadsverkiezingen. De Groningse wethouder werkt ook nog mee aan een in mei te ver schijnen boek van PvdA-wethou- ders in verschillende gemeenten. het rapport, dat in opdracht van Gezondheidsraad door een commis- onder voorzitterschap van de arts H. M. v. d. Vegt werd opgesteld, irdt vastgesteld dat de veroordeling Mer meer van hoogbouw kan in stedelijk milieu een plaats toeko en. Het is, aldus de commissie, het tbreken van mogelijkheid om de uze van woontype vrij te kunnen palen, welke nadelige geestelijk- giënische gevolgen heeft. wetsbaar het algemeen blijken met name nge kinderen en moeders van jonge ideren tot de meest kwetsbare groe- n te behoren. Wat de hoogbouw treft blijkt uit het onderzoek, dat klachten zich richten tegen het t dat de herkenbaarheid van de ming te wensen overlaat, galerijen liften gevoelens van onveiligheid roepen en dat mensen last hebben n geluid en wind. Over de mogelijk- sid tot contact met andere bewoners de hoogbouw wordt verschillend flordeeld. Is daarom voor de hand liggend, De veertien vier van hen zijn met vakantie zeggen in een verklaring, dat ze geen loyaliteit kunnen op brengen voor het WA.-bestuur. dat wei zegt de vernieuwiugsgedachte in de zwakzinnigenzorg te steunen, maar dat desondanks permanent de werk wijze van Nieuw-Demnedal heeft ge dreigd, onder meer door het ontslag van directeur Carel Muller en zeven stafleden en door akkoord te gaan met evacuatie van pupillen. De veer tien noemen loyaliteit ten opzichte van de zes bestuuursgetrouwe stafleden ook onmogelijk. Het bestuur van de WA.-stichting heeft inmiddels ook zestien perso neelsleden van Dennendal, die 'n vast dienstverband hebben, uitgenodigd voor een gesprek over de vraag of zij nog wel binnen Dennendal kunnen functioneren. Het bestuur herinnert dn zijn brief aan die zestien Nieuw- Dennendallers met een vast dienstver band aan het interim-advies van de commissie-Langemeijer aan staatsse cretaris Hendriks. Daarin concludeert de commissie, dat zo spoedig mogelijk een nieuwe directeur moet worden aangesteld en dat in overleg met stafleden en groepsleiders, die daartoe bereid zijn, verder vorm moet worden gegeven aan de vernieuwingsgedachte van Deunend al. De staatssecretaris onderschrijft deze conclusie, aldus het bestuur, dat zelf in het interim-advies een bevestiging ziet ""an het standpunt, dat het al eerder had ingenomen. Het bestuur zegt met nadere stappen te hebben gewacht, omdat de commissie-Lange meijer gelegenheid moest hebben tot een diepgaand onderzoek. Thans meent het, dat de voorwaarden moe ten worden geschapen om op zo kort mogelijke termijn tot een goed functi onerend Dennendal te komen. Het bestuur noemt een gesprek met de betrokken pesoneelsleden daarvoor noodzakelijk. 'Onvermijdelijk' Naar aanleiding'van de kritiek van de ABVA, dat het bestuur eerst de meest kwetsbare personeelsleden met een tijdelijk contract heet 'aangepakt', zei bestuurssecretaris mr. P. Cras gis teren, dat dit onvermijdelijk was. Er kon niet worden gewacht tot na het aflopen van de tijdelijke contracten, omdat dat zou neerkomen op een 'stilzwijgende' ambtelijke aanstelling. Dat kunnen we moeilijk doen met mensen, die niets met de hele W.A.- stichting te maken willen hebben, aldus mr. Cras. De heer A. Rohof heeft namens het oudercomité de heer L. Speijer van de groep Ouderberaad Moderne Zwak zinnigenzorg, die ook lid is van het comité, gedreigd deze als lid te zullen royeren. Dit omdat de heer Speijer gezegd heeft, dat hij harde acties vreest ten gevolge van het personeels beleid op Dennendal. Volgens de heer Rohof is deze opmerking uit de lucht gegrepen en hebben ook verschillende ouders uit de groep-Speijer hem laten weten het er niet mee eens te zijn. in een onzer verslaggevers EN HAAG Gezinnen met jonge kinderen moeten bij voorkeur eengezinswoningen worden gehuisvest Als deze mensen in flats n onderkomen moeten zoeken, zouden zij moeten kunnen wonen i de onderste verdiepingen, zo dicht mogelijk bij de grond. Dit is n van de aanbeelingen in bet rapport van de commissie-Van der tgt, dat door minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhy- ëne) aan de Tweede Kamer is gezonden. -p dat wordt aanbevolen bij het ontwer pen van de toekomstige bouw het publiek in het algemeen, en de toe komstige bewoner in het bijzonder, moet worden betrokken. Bovendien moeten in ontwerp- en bouwgroepen ook mensen uit de medische wereld en gedragswetenschappen worden op genomen. Aanbevelingen Verdere aanbevelingen rijn: Bij hoogbouw moet direct bij ople vering worden gezorgd voor veilige en bij slecht weer voor beschutte kinderspeelgelegenheden Bij hoogbouw moet in het bijzon der aandacht worden besteed aan ei sen ten aanzien van zon, wind en geluidshinder. Controle op goede ge- luidwerende eigenschappen moet tij dens de bouw plaats hebben en in de wet worden geregeld. Er moet een grotere keuze ten aanzien van het woningtype worden geschapen. Experimenten met nieuwe woon vormen met niet louter architectoni sche, maar ook met gezondheidsaspec ten dienen te worden gestimuleerd. GRONINGEN De vervoersbonden van NW, NKV en CNV gaan een kort geding aanspannen tegen de Gro ninger taxi centrale bv. De bonden willen toepassing van de machtigings wet voor de 94 personeelsleden van dat bedrijf. Het bedrijf heeft de lonen vanaf 1 januari jl. slechts met enkele guldens per week verhoogd. Dit had ruim negentien gulden moeten zijn. De bonden zullen de onderneming tot 16 april de tijd geven om het kort geding te ontlopen. UTRECHT Minister Vredeling heeft de vereniging van dienstplichti ge militairen (WDM) uitgenodigd om vandaag op het Catshuis in Den Haag te komen praten over de om streden overplaatsing van drie dis trictsbestuurders van de WDM. Een gesprek over deze zaak met staatsse cretaris Van Lent over deze kwestie liep onlangs vast. De WDM verklaarde gistermiddag 'zeer verrast' te zijn over de uitnodi ging. DEN HAAG Vijf categorale organi saties van 'mediaal' en hoger perso neel hebben besloten samen een raad van overleg te vormen. Dit heeft de voorzitter van deze raad, drs. H. van der Schalie, voorzitter van de Neder landse centrale van hoger personeel, gisteravond meegedeeld op een pers conferentie in Den Haag. De vijf organisaties verenigd in de raad hebben inmiddels besloten twee der bonden die bij het NKV zijn aangesloten, nl. de Unie BLHP en de BVA, uit te nodigen zich bij deze raad aan te sluiten. door R.N. Degens ROTTERDAM De 26-jarige Duitse pianist Herbert Henck heeft alle reden om goede herin neringen te bewaren aan liet Gaudeamus-concours voor ver tolkers van moderne muziek. Hij kreeg dinsdagavond van de jury unaniem de eerste prijs toe bedeeld 3.000,-) en daarbij werd bij door het publiek (met invulformulieren) en door de schaars aanwezige pers, ook tot beste vertolker van de avond verkozen. Het was de derde en laatste ronde van dit internationale concours waar voor elk jaar steeds meer deelnemers naar Nederland komen en dat nu voor de derde keer in de kleine zaal van de Rotterdamse Doelen werd ge houden. Afgezien van de ronduit knullige manier waarop biirgemeester Thomassen na afloop de prijzen uit deelde (hij weigerde daarbij iets te zeggen dat ook in de zaal verstaan kon worden) was het een heel fijne avond met musiceren op bijzonder hoog peil. De onwaarschijnlijke slagvaardigheid en de verhelderende scheiding van hoojd- en bijzaken in Hencks vertol king van (twee delen uit) de Concord Sonate van Charles lves, werd de muzikale sensatie van deze avond. Maar direct daarop volgend, of naar mijn smaak zelfs nog daarvóór, kon de prestatie geplaatst worden van het 'Ensemble' dat wordt gevormd door Anne Haenen, soprran, Ann Morgan, harp, en Arthur Cune en Michael de Roo, slagwerk. Zij vertolkten 'Circles' van Berio met een technische beheer sing en vooral met een bijna tastbare spanning in het samenspel, die beter verdienden dan de vijfde plaats die zij door de jury kregen toegewezen. Van dit jonge 'Ensemble' dat zich vermoedelijk tot een grotere, meer flexibele groep zal uitbreiden valt, dacht ik, nog veel te verwachten. Dat de tweede prijs naar het duo Gabriele Schumacher (violoncel) Me, sias Maiguashka (Synthesizer) ging, is ook een beslissing die uiteraard ge heel voor verantwoording van de jury blijft; het handige gemanipuleer met de elektronische synthesizer die de simpele muzikale basisgegevens van de cellopartij vervormd via luidspre kers laat horen, was weinig meer dan een experiment. Het stuk van Maigu- asha (die zelf de synthesizer bedien de) heet terecht 'Uebungen.' De Israëlische pianist-clavecinist Boris Berman, die als derde werd geplaatst met zijn spitse vertolkingen van stuk ken van Berio, Jur. Andriessen en Malec, had het podium tegen: de me chaniek' van het klavccimel resoneer de zo sterk op de houten vloer, dat het soms de indruk wekte dat Berman op een home-trainer bezig was. Geluk kig kan het menselijk oor selecteren, Dirigentencursus NOS had 35 kandidaten HILVERSUM Voor de 21e interna- tionale dirigentencursus van de NOS, die van 13 mei tot en met 7 juni in Hilversum wordt gegeven, hebben zich 35 kandidaten uit elf landen gemeld. Hieruit zijn er 19 geselec teerd voor de toelatingsexamens die op 13, 14 en 15 mei worden gehouden. Van de 19 kandidaten rijn er vier afkomstig uit Nederland, vier uit En geland en drie uit de V.S. De anderen komen uit Zweden, Ethiopië, Canada, Roemenië, Italië, Zwitserland, West- Duitsland en Israël. Er zullen onge veer tien werkende kandidaten tot de cursus worden toegelaten. De rest kan als toehoorder deelnemen. Docenten zijn Jean Fournet en Paul Hupperts. zodat het de toehoorders niet hoefde te ontgaan dat hier een uitermate talentvol klavierspeler aan de gang was. Het uit vijf man bestaande trombone ensemble 'Brass Art' verdiende zeker zijn vierde prijs met de vertolking van 'Discours' van Vinko Globokar. Zij zijn allen leerlingen van trombo nist-componist Globokar, dus zij wis ten hoe het moest Nochtans hebben zelfs zij mij er niet van kunnen afbrengen dat Globokar nu maar eens moest ophouden met die alsmaar ge lijksoortige grapjes van spugen en praten in trombones. Het is al lang niet leuk meer, maar het werd gewel dig goed gedaan door 'Brass Art', en Herbert Henck déér was het bij dit concours toch om te doen. Volledigheidshalve: de jury bestond uit Johan van den Boogert, (Neder land), Italo Gomez (Italië), Alan Ha- cher (Engeland), Peter Keuschnig (Oostenrijk) en Bernhard Kontarsky (West-Duitsland). AMSTERDAM Drie Nederlandse films staan bovenaan de lijst van de meestbezochte films in Nederland in 1973. Het zijn Turks Fruit. Bij de beesten af, en Frank en Eva. Dat vermeldt het jaarverslag 1973 van de Nederlandse Bioscoopbond Het bioscoopbezoek is volgens dit ver slag in 1973 toegenomen met 6.2 pro cent ten opzichte van 1972. Het aantal bioscopen steeg van 377 tot 381 en zij maakten een bruto-omzet van 105 mil joen gulden. Ondanks deze gunstige gang van zaken heeft de bond toch nog wel verlangens. Bijvoorbeeld een verplaatsing in het lage BTW-tarief voor het film- en bioscoopbedrijf. Voorts is men nog beducht voor het schadelijke effect van uitzending van bioscoopfilms voor de tv, met name op feestdagen en in de weekeinden. De situatie met de bioscoopwet noemt de bond onhoud baar. De bond vindt dat regering en parlement de filmkeuringen nu einde lijk eens definitief moeten regelen. In dit verband wordt gewezen op het toenemend aantal vertoningen van on gekeurde films in voorstellingen die besloten heten te zijn, maar in werke lijkheid een normaal, openbaar karak ter hebben. Van enig reëel toezicht op deze voorstellingen is nauwelijks sprake. De Bioscoopbond vindt de huidige situatie onhoudbaar. GRONINGEN -- De Rijksluchtvaart school in Eelde.zal de komende herfst geen nieuwe cursisten opnemen. Deze maatregel is een voortvloeisel uit het afnemen van de behoefte aan vliegers in de Nederlandse burgerluchtvaart. Wanneer de behoefte weer zal groei en, is nog niet te zeggen. Daarom zal de directie van de school in de loop van dit jaar bekijken of het volgend voorjaar weer een cursus kan worden begonnen. De school heeft jaarlijks twee nieuwe cursussen waarvoor zo'n 300 aanmel dingen binnenkomen. Door selecties blijven daar zo'n 40 «t 45 man van over. 'Doordat de KLM in ons land 80 procent van de behoefte aan vliegers bepaalt en er van het beleid, dat deze maatschappij in de naaste toekomst zal gaan volgen nog niet veel bekend is, kunnen wij de aspirant-vliegers nog geen enkele zekerheid geven over het tijdstip, waarop wij weer begin nen met nieuwe cursussen', aldus de heer W. Lekay, directeur van de school. Volgens hem zal het afschaffen van een cursus geen directe consequenties hebben voor het personeel van de school en het gebruikte materieel (vliegtuigen). In mei zal een groep van 20 man afstuderen. Het is nog niet zeker of er voldoende werk voor deze mensen zal zijn. De vliegers zijn namelijk verplicht om de eerste tien jaar In de Nederlandse burgerluchtvaart te wer ken. Hoewel in noodgevallen wel van deze regel kan worden afgeweken- LISSABON (AP) Kort nadat een Portugees troepenschip met 1.000 mili tairen aan boord dinsdagavond vertrok naar Guinee-Bissau is aan boord een lichte bom ontploft Vier militairen werden licht gewond. De schade aan de 'Nlassa' was gering en de reis is woensdagmorgen voort gezet De bom was ontploft in een van de ruimen die was ingericht als slaapver blijf voor de soldaten. KIJK- EN INFORMAT1EBOEK VOOR AQUARIUM LIEFHEBBERS Aquariumvissen inkleuren Dr. E. Bra um en K. Paysan Schitterend uitgevoerd boek met kleurenfoto's van 135 (I) vissen. Na- tuurgetrouwl Met be schrijving van elke soort Deze gids verschaft de aquariumliefhebber te vens praktische informa tie over de verzorging. In de serie De Natuur in Kleuren. Gebonden f 18,50 Verkrijgbaar bij uw boekhandel ZOMER KEUNINQ WAGENJNGEN Dr. HELMUT THIEUCKE AMSTERDAM Lionel Hampton, de dynamische jazz-showman die tien jaar geleden het befaamde concert in de Apollohal in Amsterdam gaf waar bij de vloer onder het enthousiasme van de toehoorders bezweek, komt op vrijdagavond 26 april in de Edenhal in Amsterdam een concert geven. Hij brengt een Amerikaans ensemble mee waarin onder meer de bass-gitarist Billy Mackel zit die al vanaf 1950 de stuwende kracht bij de Hamptonband is. Het concert begint om 22.30 uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bestuur van het eilandgebied Curacao (in Nederlandse termen: iets tussen gemeente en pro vincie in)' is tegen een snelle onaf hankelijkheid van de Nederlandse An tillen. Het bestuurscollege vindt het goed dat Suriname en Nederland gaan praten over de door Suriname gewen ste onafhankelijkheid, maar de Antil len zijn geen partij in dat gesprek. De Antillen kunnen later zelf bepalen wanneer het land dan de banden met Nederland kan verbreken. Gezagvoerder Kibbelaar van Curacao heeft dit gezegd tijdens een ontvangst van de Nederlandse parlementaire de legatie aan de Antillen. De banden met Nederland, aldus de heer Kibbe laar, rijn eeuwenoud en moeten als dat nodig is langzaam en met overleg worden verbroken. De hoofdwaarheden vin het christelijk geloot, uiteengezet een de hand van de Apostolisch! Geloofs belijdenis Een sprankelend boek f 18.90 Verkrijgbaar In de boekhandel ZOMER KEUNINO WAGENINGEN 'K VOUW MIJN kintftrgtbufen HANDJES door Jo Kalmijn-Spisrsnburg I fB DOl Verkrijgbaar I T0|MUI do boekhandel Zemar 4 Keunlng - Wiginlngin Lekker meegenomen om zalig van te smullen twee bekers frisse Jolly vruchtenyoghurt - magere yoghurt met vruchten en met 3slagroom - nu voor slechts 65 cent ofwel 28 cent goedkoper. BOOM DESSERT 1 Vul

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11