remier Wilson nog meer n verlegenheid gebracht ir Egypte is opgelucht over aanblijven van buffermacht Protestants Ulster zoekt nieuwe weg om eigen baas te blijven frankrijk Stel Tervalste brief blijkt verbrand te zijn Censuur op pers in Argentinië Medicijnmannen even goed als psychiaters Schoonmaak Suez-kanaal begint Saoedi-Arabië leverde VS olie tijdens boycot Regering belooft herverdeling van land in Ethiopië Drie landen akkoord over Pakistaanse krijgsgevangenen 'Loyalisten' voelen zich door Engelsen bedrogen Weekeditie voor het Buitenland (luchtpostuitgave^ Jim DUW/KWARTET WOENSDAG 10 APRIL 1974 BUITENLAND T7/K9 .QiNiOHN (Reutex/UPI/AiFP) De verlegenheid waarin de Britse premier Harold Wilson is ge- iraclit over een grondtransactie van zijn secretaresse Marcia Williams is er inmiddels alleen maar roter op geworden. Scotland Yard, op zoek naar een bege leidende brief bij de transactie op persoonlijk briefpapier van de pre mier en met een vervalste handteke ning van hem stuitte bij de gea dresseerde, makelaar Ronald Milhench op diens laconieke mededeling dat hij de brief enige weken geleden al ver brand had. Milhench was de koper van grond in Noordwest Engeland, aangeboden door Tony Field, die met zijn zusters Peggy Field en Marcia Williams een maatschappij voor grondtransacties dreef. Mede door de zogenaamde brief van Wilson zou de 6,5 miljoen gulden belopende actie voor de Fields zeer profijtelijk zijn geworden. Milhench verklaarde nu echter aan Scotland Yard dat hij door de telefoon was bedreigd door een man 'wiens stem ik meende te herkennen' en die had gezegd dat hij en zijn kinderen niet veilig zouden zijn als de bedoelde brief ooit in handen van de politie zou komen. Meteen daarop had Mil hench de brief verbrand. Tegelijker tijd kwam de mededeling van de be heerder van een dossier over de hele transactie, de handelaar in onroerend goed Alain Main, d t dit dossier hem was ontstolen. 'Iemand moet mijn bu reau zijn binnengedrongen en zich meester hebben gemaakt van mijn papieren', zei hij. Aan de Daily Mail verklaarde hij: 'Het is geen leuk woord maar ik vind het sinister. Waarom zou iemand deze paiieren hebben moeten stelen?' Inmiddels wordt premier Wilson door zijn partij nogal onder druk gezet om zich van zijn speculerende secretares se te ontdoen. Een vooraanstaand La gerhuislid van Labour, William Ha milton, heeft voor de televisie gezegd dat Wilson dit allang had moeten doen. Hij verweet de premier een ongelukkige aanpak van de hele zaak. De brcer van zijn secretaresse, An- BUENOS AIRES (DPA)] De Argen tijnse regering heeft twee linkse weekbladen verboden. De voor deze week gedrukte nummers zijn in be slag genomen. De getroffen bladen zijn 'El Descamisado' en 'Militantia'. Het eerste wordt geleid door twee peronistische parlemensleden met een van de officiële koers afwijkende me ning, 'Militantia' is de spreekbuis van de links-peronistische jeugdbeweging. Kind helpt treinrover BRASILIA (AFP) De Britse trein rover Ronald Biggs, die sinds februari in de Braziliaanse hoofdstad gevangen zit en uitlevering aan Engeland pro beert te voorkomen, heeft een nieuw argument aangevoerd. Hij heeft beslo ten om het kind, dat zijn vriendin binnen enkele weken hoopt te baren, te accepteren. Dit besluit is goedge keurd door het Braziliaanse hoogge rechtshof. Biggs advocaat heeft er nu op gewezen, dat de Braziliaanse wet uitwijzing van een buitenlander ver biedt als deze een Braziliaans kind heeft. Griekse oproep ATHENE (AFP) Ruim negentig oud-parlementsleden hebben in Grie kenland een boodschap ondertekend, waarin zij aandringen op herstel van de democratie en persoonlijke vrij heid in hun land. GENEVE (Reuter) Medicijnmannen zijn van even groot belang als psychiaters en zouden dan ook een vaste plaats in de gezondheidssector moeten krijgen. Dit zei dr. T. Adeoye Lambo, plaatsvervangend direc teur-generaal van de wereld gezondheidsorganisatie (WHO) te Genève. Volgens hem leiden de rituelen van medicijnmannen vaak tot goede resultaten in het behandelen van ziekten. 'Het lijdt geen twijfel dat sommige van deze zoge naamde medicijnmannen, die ik liever traditionele heelmeesters zou noemen, even waardevol zijn als psycho-therapeuten of psychiaters in de westerse we reld', aldus dr. Lambo in een officiële publikatie van de WHO. Het zou volgens dr. Lambo een goede zaak zijn als deze traditionele heelmeesters een officiële plaats zou den krijgen binnen hun gemeenschap zodat hun dien sten opgenomen kunnen worden in de gezondheids sector van hun land. 'Er bestaat niet zoiets als één medicijn', aldus dr. Lambo. lonald Milhench, een Britse han- elaar in onroerend goed, die een rief met de vervalste handteke- ing van premier Wilson heeft ntvangen, die hij inmiddels eeft verbrand. ërvolg van pagina 1 eren de eenheid in de regeringsge- inde kringen te herstellen. Messmer oonde zich bezorgd over de kans, dat e socialisten en communisten met lun enige kandidaat Francois Mitter- and al bij de eerste verkiezingsronde e buit zullen binnenhalen, laarom voel ik het als mijn plicht nij kandidaat te stellen, zo zei Mess ier, die nog geen twee maanden eleden door Pompidou werd herbe- oemd als premier. Ondanks dit ver- rouwen van de president zou Mess- ner bij de verkiezingen niet de ge- lchikte man zijn om het 'linkse ge- raar' te keren. Deze gesloten en for- iele bestuurder is veel minder be- end en populair dan de andere belang- ijke politici uit de regeringspartij- n. Sommigen houden het er daarom ip, dat Messmer alleen maar wilde ereiken, dat Edgar Faure zich terug ou trekken. )at is dan gelukt, maar het regerings kamp houdt toch nog twee elkaar lestrijdende presidentskandidaten iver: Chaban-Delmas en minister van inanciën Giscard d'Estaing. Deze laat- te heeft wel gezegd, dat hij ten ;unste van Messmer het strijdperk vil verlaten. Maar het lijkt erg on waarschijnlijk, dat hij vrijwillig zal ifhaken, nu zijn aartsrivaal Chaban zo 'astberaden zijn campagne voortzet. LMERIKA !haban-Delmas liet gisteren weten, lat hij hoopt als president goede lettrekkingen met de Verenigde Staten e kunnen onderhouden. 'Wij moeten Ie al bereikte eenheid in Europa lewaren, de opbouw van Europa op- ïieuw lanceren, trouw aan de atlanti- iclie bondgenootschap en trouw aan ie Verenigde Staten, maar met be- ïoud van de vrijheid bij beslissingen', !o zei hij op een persconferentie in 'arijs. Hij was daarmee de eerste landidaat, die zich openlijk uitsprak foor nauwe banden met de VS. Marcia Williams, de secretaresse van premier Wilson. Gastarbeiders WIESBADEN (DPA) Het aantal thony Field, die aan het hoofd van de buitenlandse werknemers in West- crcrinAmHf» apnn/ImQnlcnlionnii ctoof ic TTi i i Ie I q n rl ic cinrlc cpnlpmhpr I Q79. mpt genoemde grondmaatschappij staat, is een oude golfkameraad van Wilson en beheerde periodiek Wilsons zaken als oppositieleider tot vorig jaar. Hamil ton noemde de aanwezigheid van grondspeculante in de gelederen van Labour 'obsceen'. Wilsons opmerking dat het hier ging om een braaklig gend terrein dat van slakkenhopen van oude mijnen moest worden ont daan had voor Hamilton oiets ver zachtends. WASHINGTON (Reuter) De olie- leveranties van Saoedi-Arabië aan de Verenigde Staten zijn tijdens de meer dan vier maanden durende boycot tegen de VS nooit helemaal tot stil stand gekomen. De olie-uitvoer van de meeste andere Arabische landen hied tegen eind eecember helemaal op, maar Saoedi-Arabië ging door, zij het in sterk verminderde mate. Dit blijkt uit cijfers van het Amerikaanse mi nisterie van handel. De tot op heden geheim gehouden cijfers laten zien, dat de VS olieuit voerden uit landen die normaal nooit leverancier zijn, zoals Columbia. Ita lië, Chili, Bolivia, Peru en de Neder landse Antllen. Amerikaanse rege- ringsdeskunigen op energiegebed ga ven binnenskamers wel toe, dat het bij de invoer uit die landen in werke lijkheid om Arabische olie ging, waar bij het embargo omzeld werd. Toch was er buiten Saoedi-Arabië nóg een Arabisch land, dat nog in januari olie naar Amerika verscheepte, nl. het op oliegebied vrij onbelangrijke Tunesië. Saoedi-Arabië voerde januari 257.000 vaten ruwe olie naar de VS uit en in februari 552.000 vaten. Duitsland is sinds september 1972 met 440.000 toegenomen en bedraagt nu vier miljoen. De Turken vormen met 894.000 man de grootste groep. Dan volgen de Zuidslaven (673.000) en de Italianen (22.000). Deze cijfers zijn verstrekt door het bureau voor statis tiek in Wiesbaden. ADDIS ABEBA (Reuter, AP, UPI) De regering van Ethiopië heeft aange kondigd dat ze fundamentele landher-, vormingen zal doorvoeren en andere maatregelen zal treffen om de levens standaard van de 26 miljoen inwoners van het land te verbeteren. Deze plan nen werden bekend gemaakt enkele uren nadat troepen van de tweede legerdivisie, die zondag de hoofdstad van de oostelijke provincie, Harar, bezet haden, naar hun kazernes wa ren teruggekeerd. In Ethiopië, waar 90 procent van de bevolking van land bouw en veeteelt leeft, zijn landher vormingen van bijzonder groot be lang. Maar in het witboek, waarin de plannen bekend gemaakt werden, werd niet duidelijk gemaakt hoe de regering de hervormingen denkt te verwezenlijken. De plannen moeten goedgekeurd worden door het parle ment, waarvan de meeste afgevaardig den tot de landbezittende adel beho ren. Deze hebben tot nu toe landher vormingen altijd weten tegen te hou den. CAIRO (UPI/Reuter/AFP/AP) Nu de ontmoeting tussen de van zijn huwelijksreis teruggekeerde Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Kissinger en een Syrische delegatie onder leiding van generaal Hikmat Sjihabi morgen staat te gebeuren, is er nog steeds geen duidelijkheid over de rol die de Sowjet-Unie inzake een verdere ontspanning in het Midden-Oosten zal spelen. kante kilometer grote gebied dat het in 1973 veroverde en uit de in 1967 veroverde stad Koeneitra. Voorts dat een nieuwe bestandslijn zou worden getrokken westwaarts van de drie strategisch belangrijke heuvels, die Koeneitra en de weg naar Damascus beheersen. Volgens het blad is Israël nog wel bereid de stad Koeneitra op te geven maar niet de drie genoemde heuvels. Volgens de Syriërs hebben zij giste- In Egypte is men in elk geval opge lucht dat de Russen vóór de verlen ging van het mandaat van de VN- noodstrijdmacht in het Midden-Oosten hebben gestemd zonder verder moei lijkheden te maken. Aanvankelijk hadden zij er de voorwaarde aan ver bonden dat de dertien samenstellende (nationale) delen van de strijdmacht in de Sinai zich zowel naar oost als west vrij buiten de bufferzone zouden mogen bewegen. Israël was daar tegen (en werd daarin door de VS gesteund) omdat er bij die nationale eenheden ook een Pool se was, dus van een land dat de betrekkingen met Israël had verbro ken. Dat de Russen hier niet opnieuw een kwestie van gemaakt hebben wordt in Cairo erg hoopvol uitgelegd. Om de betrekkingen met Moskou maximale aandacht te geven werd Ha- fez Ismaël vroeger adviseur inzake de nationale veiligheid van Sadat tot ambassadeur in Moskou be noemd. In Port Said zijn drie Engelse mijnenvegers en een commandovaar tuig begonnen met de havenbodem te onderzoeken als begin van de grote gezamenlijke Egyptisch-B rits-Ameri kaanse schoonmaak van het Suezka- naal. Amerika stuurt het vliegdek- schip Iwo Jima met zijn speciaal op het onschadelijk maken van mijnen ingerichte helikopter-eenheid Koeneitra Volgens het Libanese blad An Nahar zal de Syrische delegatie in Washing ton het voorstel indienen dat Israël zich terugtrekt uit het hele 750 vier- NEW DELHI (AP, Reuter) India, Pakistan en Bangladesj zijn het eens geworden over de vrijlating van 195 Pakistaanse gevangenen, die door Bangladesj van oorlogsmisdaden wer den beschuldigd. De ministers van buitenlandse zaken van de drie lan den ondertekenden het akkoord, dat na vijf dagen van harde, onderhande lingen lot stand kwam, nadat zij op het laatste ogenblik toestemming had den gekregen van hun regeringslei ders, de premiers Indira Gandhi, Ali Bhoetto en Moedjiboer Rachman. De inhoud van het akkoord is nog niet officieel bekend gemaakt. Maar de Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Aziz Achmed, verklaar de dat de 195 krijgsgevangenen, die in India vastgehouden worden, binnen enkele weken zullen worden vrijgela ten. ren een Israëlische tankaanval afgesla gen nabij de berg Hermon. Hun ge schut zou vijf tanks hebben verwoest, alsmede drie versterkingen, twee stel lingen met zware machinegeweer-pos ten en een basis met anti-tank-raket ten. Een aantal Israëlische militairen zou zijn gedood en gewond. In een Israëlisch communiqué werd slechts vermeld, dat de Syriërs hun artillerievuur op de noordelijke en zuidelijke sectoren van het front her vat hadden. Zowel Syrië als Israël heeft Libanon om uitlevering van de twee Israëlische piloten verzocht die maandag per parachute uit hun bran dende Phantom ontsnapten en op Li banees gebied zijn neergekomen. Li bië beroept zich op het volkenrecht bij zijn standpunt dat het de krijgsge vangenen niet zal uitleveren zolang de vijandelijkheden niet beëindigd zijn. Dajan Het interne geschil in de Israëlische regering over de vraag of alleen mi nister van defensie Dajan dan wel het hele kabinet moet aftreden naar aan leiding van de bevindingen van een onderzoekcommissie over Israëls pa raatheid in de oktoberoorlog, is nog niet opgelost. De kleine maar invloed rijke Rafi-groep in de Arbeidspar ty wenst geen aanblijven van het kabinet waarbij de posten zodanig worden herverdeeld dat Dajan gemist kan worden en vindt dat dan het hele kabinet maar moet heengaan. De veel grotere Mapai-groep voelt meer voor de eerste oplossing en van de coalitiepartners Nationale Religieu ze Partij en Onafhankelijke Liberalen ds bekend dat ook zij een heengaan van het kabinet ongewenst vinden. Morgen moet de zo moeizaam tot stand gebrachte regeringscoalitie van mevrouw Meir rekening houden met een motie van wantrouwen uit de Knesset door Chris Blankenburgh Het Akkoord van Sunningdale, dat de Ierse Republiek in feite een stukje inspraak in Noordierse za ken geeft, dreigt zowel gematigde als extreme protestanten in Ulster opnieuw op een hoop te drijven en in een gesloten 'loyalistisch front' te bundelen. Het opmerkelijke is dat dit samengaan van eerder uiteengedreven protestanten sterker dan ooit door een anti-Brits sentiment wordt beheerst. (ADVERTENTIE) U hebt familie of kennissen in het buitenland. Stel verder dat zij f weliswaar hun eigen nieuwsbronnen hebben, maar dat zij toch graag willen /weten hoe nu de Nederlandse kijk op het I wereldgebeuren is. Dat is interessant genoeg [om te blijven volgen, maar dat staat zelden in I bijvoorbeeld Canadese, Spaanse, Oegandese, Finse of Australische kranten. Probleem? Welnee: er is voor hen de tvan NRC Handelsblad). Wees eens ^aardig; wijs hen op 't bestaan van die weekkrant. Of als u nog aardiger wilt zijn geef een abonnement. Wat u ook doet, x/fllll vraag eerst even X. inlichtingen i met deze bon. Zend mij inlichtingen over de NRC Handelsblad Weekedilie voor het Buitenland, de weekkrant die zoveel Nederlanders in verre landen graag lezen. I I I I I I Plaats-- Zenden aan: NRC Handelsblad Weekeditie voor het Buitenland Antwoordnr. 534 Rotterdam. Geen postzegel. De Noordierse protestanten, die voort durend met een overdreven aandoend enthousiasme trouw (loyaliteit) aan de Britse kroon en nauw samengaan met Engeland hebben gepropageerd, beginnen steeds rancuneuzer jegens de Engelsen te worden, hoewel 'loya lisme' hun voornaamste leus is geble ven. De oorzaak hiervan is dat steeds meer Noordierse protestanten het gevoel beginnen te krijgen dat zij door de Britse regeringen worden gemanipu leerd en bedrogen. Engeland maakte immers eerst een eind aan het protes tantse machtsmonopolie door invoe ring van rechtstreeks bestuur vanuit Londen en dwong hen vervolgens sa men te werken met de rooms-katholie- ken in een nieuw provinciaal gouver nement. Tenslotte heeft Engeland, on danks garanties dat de status van Ulster niet tegen de zin van de meer derheid wordt veranderd, de Ierse Republiek een vinger in de Noordier se pap bezorgd. De protestantse rancunes worden da gelijks versterkt doordat het Britse leger tegenwoordig ook protestantse wijken binnendringt om huiszoekin gen te verrichten en verdachten te arresteren wegens het optreden van extremistisch, protestantse organisa ties zoals de UDA (Ulster Defensie Associatie), de UVF (de Ulster Vrij willigers Strijdmacht) en de UFF (de Ulster Vrijheidsstrijders). In de Noordierse interneringskampen zitten sinds kort naast IRA-leden ook extre misten van protestantse kunne gevan gen. In de 'loyalistische', protestantse wij ken, waar de straten bij hoogtijdagen een soort wasdag van Britse vlaggen vertonen, krijgen Engelse'soldaten al geruime tijd even hysterisch de huid volgescholden als in katholieke buur ten, waar de IRA hoog in de gunst is. Locaal nationalisme Deze anti-Britse ontwikkeling in het Noordierse protestantisme maakt de dubbelzinnigheid van het Noordierse 'loyalisme' steeds duidelijker. Dit ver schijnsel dat al diverse jaren geleden is gesignaleerd als een krachtige vorm van Noordiers. protestants plaatselijk nationalisme, begint nu in versterkte vorm naar buiten te treden. Het bete kent dat de Noordierse protestanten in werkelijkheid maar bijzonder wei nig aan de Engelsen verknocht zijn, maar hun verbondenheid met Enge land betuigen als middel om baas in eigen huis te kunnen blijven. Zo schreef een Noordierse protestant kortgeleden in een brief aan de Bel fast Telegraph: 'Ik ben maar een gewone werkman, die op de eerste plaats trouw (loyaal) is aan Ulster en op de tweede plaats aan Brittannië.' Richard Ferguson, een protestantse advokaat, die geruime tijd Unionis tisch parlementslid was, vertelde al in 1970: 'Het gekke met de protestanten hier is dat deze mensen steeds zeggen dat ze Brits zijn, terwijl ze de Engel sen in werkelijkheid helemaal niet mogen. Volgens mij gebruiken ze de Engelsen als buffer tussen zichzelf en de rooms-katholieken. Ik geloof dat de protestanten net als de katholieken in Ulster de Engelsen in de grond van de zaak wantrouwen. Zij voelen zich minderwaardig aan hen. In Ulster zijn de protestanten altijd de onderba zen geweest en werden zij altijd door de Engelsen (als opperbazen) gere geerd. En daar zijn ze nooit op ge steld geweest.' De geringe sympathie van de Noord ierse protestanten voor de Britten is al veel eerder gesignaleerd door dr. M. W. Heslinga, thans hoogleraar ln de sociale geografie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In zijn, in de zestiger jaren verschenen, proef schrift. 'De Ierse grens als een cultu rele scheidslijn', wijst Heslinga op het merkwaardige verschijnsel dat de in woners van de Ierse Republiek, on danks hun haat tegen Engeland, in feite veel sterker met de Engelse bevolking verbonden zijn dan de Noordieren. Heslinga verklaart dit uit het bestaan van een culturecl-religieu- ze scheidslijn, die niet alleen Ulster scheidt van de Ierse Republiek, maar die over zee heen kan worden doorge trokken en ook Engeland en Schot land gescheiden houdt. Ondanks de historie van Ierse vrij heidsstrijd zijn de zuid-Ieren sterk 'verengelst' en de Noordieren krachtig 'verschotst', wat deels verklaarbaar is uit het feit dat de zuid-Ieren in wezen grotendeels afstammelingen zijn van Engelse emigranten en de Noordieren nakomelingen van Schotse landverhui zers. Men zou zelfs zover kunnen gaan te beweren dat als de Engelsen in het verleden niet zulke politieke domhe den hadden begaan er wellicht nooit een Ierse afscheiding van Engeland zou zijn gekomen. 'In het zuiden wordt de Britse vlag gehaat maar de Engelsen bemind. In Ulster is de Britse vlag geliefd maar worden de Engelsen verafschuwd', zo citeert Heslinga een oud gezegde. 'Hoe vaak de inwoner van Ulster ook getuigt van zijn Brits zijn, zijn uitein delijke loyaliteit is zijn trouw aan Ulster. Hij is geen inwoner van Ul ster omdat hij Brits is maar Brits omdat hij inwoner van Ulster is.' Onafhankelijkheid De realiteit van deze nog steeds bij zonder actuele typering van Heslinga is de laatste tijd in de Noordierse politiek weer sterk naar buiten getre den. Een paar jaar geleden dreigde de Noordierse oud-minister William Craig, thans leider van de extreem- protestantse Vanguardbeweging, met eenzijdige losmaking van de band tus sen Ulster en Engeland, mocht de kans groter worden dat Ulster bij de Ierse Republiek zou worden ingelijfd. De ideeën van Craig werden, onder meer om practisch-economische rede nen, fors bestreden door zijn geestver wanten, onder wie ds. Ian Paisley. Maar begin februari liet Paisley in een Brits tv-interview weten dat lie ver dan een samensmelting met de Ierse Republiek hij zou voortgaan naar een onafhankelijk Ulster, mocht het duidelijk worden dat de Britse bevolking afkerig was van een blij vende Brits-Noordierse integratie. Nog verder ging een voormalig nauw medewerker van Paisley. Desmond Boal. Na zijn conclusie dat het Ak koord van Sunningdale wel moést lei den tot samensmelting van noord- en zuid-Ierland stelde Boal voor dan maar te gaan werken aan een Ierse Federatie. Als de protestanten zich daarop voorbereiden kunnen zij van uit een positie van macht met Dublin onderhandelen en zo hun belangen en hun eigen levenswijze veilig stellen, aldus Boal. Tegelijkertijd zijn steeds sterker geruchten de ronde gaan doen dat protestantse, para-militaire organi saties, zoals de UVF, besprekingen zijn begonnen met het katholieke Ier se Republikeinse Leger (IRA )en zich nu vooral politiek sterk maken voor het eventuele voldongen feit van een Ierse hereniging. Uit deze ontwikkelingen blijkt dat de Noordierse 'loyalisten' de Engelsen zo zijn gaan wantrouwen dat nu zelfs voor hen aan de mogelijkheid van een samengaan met de Ierse Republiek wordt gedacht. De 'loyalisten' begin nen ernaar te streven toenadering te zoeken tot de Ierse Republiek op voorwaarden die zij zelf willen bepa len en niet over hun hoofden heen door Londen, Dublin en de Noordier se katholieken. Hun hoofddoel blijft daarbij, zoals het altijd was: baas te kunnen blijven in hun eigen gebiedje 'In de loyalistischeprotestantse wijkenwaar de straten bij hoog tijdagen een soort ivasdag van Britse vlaggen vertonen, krijgen En gelse soldaten al geruime tijd even hysterisch de huid volgescholden als in katholieke buurten, ivaar de IRA hoog in de gunst is.' en er hun eigen, typische, voor de buitenwereld bekrompen, levenswijze te kunnen handhaven. Dit was het tweede artikel uit een serie van twee. Het eerste verscheen in de krant van gisteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9