NCRV-gesprekken met Zuidafrikanen eoeo Keus voor ARP: plattelandspartij of naar het CDA dagpecep Uu) ook nze ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW/KWARTET WOENSDAG 10 .APRIL 1974 BINNENLAND/RlADIO EN TV T4/DRL6/ Prof. Oberman (na reis met Wim Ramaker) geschokt door uitspraken van Lukas Vischer en prof. Berkhout MARY PERKINS door Riet Diemer HILVERSUM Prof. dr. H. A. Oberman, hoogleraar in de theologie in het Duitse Tübingen, heeft samen met Wim Ramaker, chef literaire sectie van de NCRV-radio, een reis gemaakt door Zuid- Afrika. Zij interviewden kerkelijke leiders, politici en schrijvers. Onder de titel 'Dit is wat jou land geword het' zendt de NCRV komende weken elf programma's uit. Brieven die niet voorzien zijn van SM,QJE VERHOLEN nwm en Ure. tonnen met m behan Prof. Oberman: 'Ik ben naar Zuid- Afrika gegaan als een volgeling van de Wereldraad van Kerken met de gedachte dat bevrijding niet alleen in de hemel te koop is. maar dat de bevrijdingslegers financieel gesteund moeten worden. In de gesprekken met tegenstanders van de apartheid werd mij echter duidelijk gemaakt dat on dersteuning van bevrijdingsorganisa ties de oppositie ondermijnt. De me ning van Beyers Naudé, André Hugo en anderen is dat als je op bevrij dingsorganisaties gaat bouwen je de goede wil opgeeft. Daardoor ben ik geschokt door uitspraken van Lukas Vischer en prof. Berkhof. De laatste citeerde in een artikel in Trouw/Kwartet: 'Voor mij hoeft het niet meer'. Wat prof. Oberman en Wim Ramaker opviel was een houding van vertrou wen. 'Er zijn toch fonteinen van goe de gezindheid. Ik ben van Afrika. Een mens kan alleen maar vanuit verbon denheid en liefde praten', zegt Petra Gruetter tegen prof. Oberman. Zij is redactrice van het damesblad Sarie Marais. Zij is tegen apartheid. Me vrouw Gruetter geeft toe het gevoel te hebben in een bedreigde maat schappij te leven. Desondanks is zij niet defaitistisch. Haar stem is te horen in de eerstkomende uitzending, donderdagavond half tien tot vijf voor tien. Hilversum I. Prof. Oberman en Wim Ramaker zijn naar Zuid-Afrika gegaan omdat het land een muur van kritiek om zich heeft. 'We waren belangstellend of de mensen daar eenzelfde soort kritiek hebben als wij in Nederland en hoe zij naar een oplossing zoeken'. Wim Prof. dr. H. Oberman: thuis landen kunnen bron van inspira tie zijn. Rapport Dr. Kuyperstichting Van onze parlem entsredactie DEN HAAG De ARP staat in het 95e jaar van haar bestaan voor het dilemma: óf een provinciale plattelandspartij te worden door zich terug te trekken op dié sectoren van de politiek die van oudsher een vertrouwd karakter hebben, óf de allure op te brengen om door middel van het CDA zich opnieuw te oriënteren op de grote heden daagse politieke kwesties. Dit staat in een brochure van de dr. A. Kuyperstichting, die vandaag is verschenen ter gelegenheid van de verjaardag van de partij. De brochure loopt uit op een beslist pleidooi voor de christen-democratische eenwording van KVP, ARP en CHU. De Kuyper stichting meent dat de partij zich daarmee zou bevinden in de klassieke lijn van de geschiedenis. 'Kuyper heeft de kleine luyden geëmancipeerd tot volwaardige Nederlandse staats burgers. Naar onze mening staan wij als volksgroep in de huidige periode aan het begin van een tweede eman cipatieproces. namelijk om onze ver antwoordelijkheid te aanvaarden voor de ontwikkelingen in Europa en de wereld', aldus de brochure. De Kuyperstichting erkent dat er anti revolutionairen zijn die zich door de keus voor het CDA van de partij ver vreemd gaan voelen. 'Het zou echter kunnen zijn dat dit gevoel van ver vreemding niet in dc eerste plaats aan de ARP is te wijten, maar aan het feit dat zijzelf de spankracht missen om de politieke verantwoordelijkheid voor de huidige wereldvraagstukken, te aanvaarden', meent de Kuyperstich ting. Eigentijds Horizontaal: 1. diamantafval, 4. sport- term, 5. voorzetsel, 7. Z, Amer. thee, 9. aanloop. 11. medicijn. 12. zangstem, 14. lokspijs, 16. familielid, 18. voor voegsel, 19. klaar, 20 .muzieknoot, 21. voegwoord. 22. rondhout, 23. algemeen kiesrecht (afk.), 25. water in Fries land. 27. scheepsvloer. 29. gesloten, 31. lof, 33. ongevuld. 35. sappig. 37. Eerwaarde Heer (afk. Lat.), 39. stoomturbine (afk.), 40. keur. Verticaal: 1. platvis, 2. rund. 3. door- tochtgeld, 4. rustig, 6. tweetal, 7. muzieknoot, 8. afnemend getij, 9. boom, 10. voorzetsel, 11. ros, 13. reeds, 15. koord van een speeltuig, 17. woonboot. 18. een zekere. 23. putem- mertje. 24. muzieknoot, 26. verharde huid. 28. oude lengtemaat, 29. afk. van tangens. 30. eminent (afk.). 32. bouwland, 34. plaats in Gelderland, 36. Noorse god. 38. onmeetbaar getal. Oplossing van gisteren: Horizontaal: 1. standpunt, 2. tor-are-kor. 3. elite-tali. 4. lianen-rat, 5. rede-fee-LS, 6. era-lok- sap. 7. gal-adi-opa. 8. èrosie-Ria, 9. latent-aar. Verticaal: 1. stelregel. 2. tol-ler-ara. 3. aria-dal, OT. 4. nat-ne;-Ase. 5. dreef- Odin. 6. pet-nek-iet, 7. ul-Ares-ora. 8. nol-ala-Pia, 9. trits-paar. Zij wil de ARP niet beschouwen als 'et-u museumstuk, een sociëteit waarin het gezellig toeven is volgens oude ge bruiken, maar als risicodragend kapi taal in een eigentijdse onderneming'. Als die onderneming het CDA zou zijn, dan is, aldus de brochure 'heim wee naar de ons vertrouwde ARP, hoe begrijpelijk en hoezeer misschien door principiële overwegingen ingegeven, een slecht richtsnoer bij het zoeken naar een nieuwe institutionele vorm voor christen-democratische politiek in Nederland en daarbuiten'. Volgens de brochure moet de ARP haar weg zoeken in gemeenschap met geestverwanten "buiten eigen kring, die op vergelijkbare wijze met de proble men bezig zijn. 'Vroeger was de te genstelling tussen ARP. CHU en KVP. gelet op de kerkelijke tegenstellingen in ons eigen land en het verschil in visie tussen deze partijen, functioneel. Tegenwoordig is, voor dc nieuwe pro blemen, deze tegenstelling niet meer functioneel', zo schrijft de Kuyper Stichting. Zij ontkent dat de christen democratische eenwording een defen sieve maatregel tegen de afbrokkeling zou zijn: 'Wie dat zegt miskent de wer kelijke bedoelingen, namelijk om de drie partijen om te smeden tot een doeltreffend instrument om de grote opgaven van deze tijd aan te kunnen. Bijeen houden De Kuyperstichting schrijft dat de drie de actuele moeilijkheden door hun verschillende opstellingen tegenover het kabinet-Den Uyl moeten overwin nen door nu al maatregelen te treffen, om bij de volgende formatie de par tijen bijeen te houden. Als de beste weg daartoe, vult de brochure aan. is het goed nu reeds af te spreken dat na drie jaar, bij de volgende Kamer verkiezingen, één programma en één lijst zullen worden gevormd. Elders in de brochure staat dat het 'uit een oogpunt van politieke ethiek en politieke duidelijkheid gewenst is, dat partijen die bij een formatie be trokken zijn, zich uitspreken welke coalitie de voorkeur verdient. Een der gelijke intentie-verklaring zou door al le betrokken partijen moeten worden afgelegd: niet alleen door het CDA, maar ook door PvdA en WD'. Over de moeilijkheden binnen de ARP tijdens en na de laatste formatie schrijft de Kuyperstichting dat in AR- kring niet voldoende is onderkend 'hoezeer onze fractie, ondanks de ge weldige druk waaraan zij blootstond er toch in is geslaagd tegenover de polarisatie van links een eigen authen tiek antwoord te vinden'. Volgens de brochure van de Kuyperstichting siert het de AR-fractie dat zij niet de ge makkelijkste weg heeft gekozen, maar dat zij interne spanningen en tegen stellingen heeft getrotseerd om een opening te maken in de richting van samenwerking en verzoening. Ramaker, die hoofdzakelijk met lite raire figuren sprak, vroeg zich af in hoeverre dezen positie kiezen. Hun bedoeling was zeer genuanceerd te zijn. Allerlei stromingen komen aan het woord. Bij het uitoefenen van hun werk werd hun geen strobreed in de weg gelegd. Alleen was het moeilijk een visum te krijgen. Men is huiverig bij de Zuidafrikaanse ambassade omdat het om de radio gaat en omdat Neder land zich het meest kritisch opstelt. Gesprekken konden gewoon gevoerd worden en banden werden onbescha digd naar Nederland mee teruggeno men. Zij hadden verwacht gevolgd te zullen worden of dat de telefoon afge tapt zou worden. 'Een caricaturaal beeld dat we in Nederland hebben maar dat de goede zaak geen goed doet', zo krijgen ze van bevriende zijde te horen. In een persoonlijke uitlating distan- cieerde prof. Oberman zich van de besluiten van de hervormde en gere formeerde synodes, Nederlanders af te raden naar Zuid-Afrika te emigreren. Prof. Oberman: 'Dit is louter een negatieve houding. Zo worden geen gelden bestemd voor voorlichting over de situatie die zij zullen aantreffen aan mensen die toch gaan. De kerken zouden ook diensten kunnen verlenen aan toekomstige emigranten'. Thuislanden Ook zijn mening over de thuislanden heeft zich gewijzigd. 'Ik heb ze oor spronkelijke gezien als een wassen neus. Maar ik ben nu van mening dat de thuislanden zich ontwikkelen tot een platform waarop zwarte leiders zich kunnen oefenen en plannen kun nen ontwerpen voor oplossingen. De thuislanden kunnen een bron van in spiratie zijn. Het kan een macht wor den die een hoopvoller fase kan inlei den.' Over de inhoud van de radio-uitzen dingen kan nog gezegd worden dat volgende week donderdag 'Zuid-Afrika naar de stembus' uitkomt. Er zijn dan gesprekken met Thomas Langley van de Nationale Partij, die sinds 1948 aan de macht is, Derick de Villiers, parlementslid voor de Verenigde Par tij en dr. W. B. de Villiers voor de progressieve partij. Zondag 21 april spreekt prof. Ober man met Rabbi Lapin, dr. Vorster, moderator van de synode van de Ne- derduits-gereformeerde kerk. en ds. John Black. Dit is een pseudoniem voor een zwarte predikant die als enige zijn naam niet genoemd wilde hebben. Wim Ramaker sprak onder andere met de dichter Adam Small, die wel merkt dat hij gekleurd is. Hij werd gedwongen Pretoria te verlaten, ver huisde naar Johannesburg waar hij als 'kleurling' met grote moeite een huis kon krijgen. Bij de dichter Chris Barnard lucht Wim Ramaker zijn hart omdat hij zich over zoveel dingen verbaast. Bar nard: 'Een Europeaan is geneigd te denken dat Zuid-Afrika een stukje Europa is. Maar Zuid-Afrika heeft zijn eigen manier van leven. Wij zijn nog steeds Afrikanen. U begrijpt veel dingen niet omdat u uit een Europe se traditie komt. Voor mij zijn veel dingen hier ook niet goed, maar be grijpelijker'. Op de vraag 'Ziet u een oplossing?' is Barnards antwoord: 'Tijd is een deel van de oplossing. Misschien zal er ooit een volmaakte oplossing zijn. Ik zie het nog niet. Wat blank Zuid- Afrika nodig heeft is aanpassing.' De programma's zullen zowel op don derdagavond. maandag- als zondaga vond worden uitgezonden. deling worden genomen. Geheimhou ding is venekerd. Vragen die met on derling met elkaar in verhand staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul- den aan postzegels te worden ingeslo- ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Hulp van lezers: Vele oudere lezers hebben ons geschreven over het als feuilleton in de Kwarietbladen ver schenen boek van ds. M. Beversluis: 'Saulus van Tarsen' (Dit werd neg gevolgd door een tweede deel, dat echter niet in de krant werd opgeno men: 'Paulus de Apostel'). Omsteeks 1924 werd dit feuilleton geplaatst. De boeken werdn uitgegeven bij de P. D. Bollte te Rotterdam. Wij weten niet of er de laatste jaren nieuwe drukken zijn verschnen. Een lezeres had het boek in een marktstalletje terugge vonden. Wij danken hartelijk voor de reacties, die we wegens hun grote hoeveelheid niet meer persoonlijk kunnen beantwoorden. Vraag: Ik heb herinneringen uit een ver verleden aan een prachtig park in de buurt van Den Haag, waar wij als kinderen een berg vol seringen be klommen. Bestond dit park alleen in kinderlijke fantasie of is er nog iets van bekend? U zult die herinneringen weer kun nen ophalen als de seringen in de Raaphorst (Wassenaar) weer bloeien. De Raaphorst, Eikenhorst en Ter FERDINAND Horst vormen tezamen een wandel park van 450 ha., 'De Horsten' zijn privébezit van het Koninklijk Huis. Men kan wandelkaarten aanvragen voor het gehele gezin 15,- per jaar). Gedurende de bloei van de seringen is het park dagelijks geo pend voor het publiek, tegen een geringe toegangsprijs. De Horsten be staan uit oude duinruggen, waar tus senin met laagveen gevulde dalen. In 1838 liet prins Frederik door de Duitse architect von Petzold het park aanleggen, zoals het er tegenwoordig ongeveer nóg uitziet. De heuvel, die opgeworpen werd van het bij het aanleggen van de waterpartijen vrijge komen zand, werd geplant met serin gen. Het koepeltje bovenop was een geliefde verblijfplaats van koningin Wilhelmina. Van dit park en de daar bij dicht in de buurt gelegen landgoe deren valt heel veel te vertellen. Een aardige bijzonderheid is, dat een mi nister van Lodewijk Napoleon (die ook de monding van de Rijn te Kat wijk liet verbeteren) experimenteerde met de vele poldersloten van de Raap horst, zoals dat in onze tijd in Delft gebeurt. Vraag: Hierbij zenden we u een ke ver. Volgt vindplaats van het dier. Wij hopen dat het beestje niet be schadigd is. enz., enz. Antwoord: Niet het beestje was be schadigd. maar wel het luciferdoosje, waarin het opgesloten en de envelop waarin dit doosje was verpakt. Van ganser harte hopen we dat het geen vraatzuchtige kever of wants of wat dan ook is, die bij de posterijen of in een brievenbus of bureau zich nu rond en dik zit te eten. Als het noodzakelijk is een veelvuldig voorko mend beestje te determineren, moet men dat vragen aan de dienst van gemeentereiniging, afd. ongedierte, van zijn woonplaats. In elk geval geen levende wezentjes versturen. In het uiterste geval verzendt men een of meer exemplaren in een stevig afge sloten buisje, waarin een watje met ether of iets dergelijks, zodat men zeker weet dat de inhoud niet meer kan ontsnappen of onnodig hoeft te lijden. Vraag: Wie heeft het lied gedicht van de drie heksen Oorlog, Ziekte en Honger, die dansen op de bloeiende hei? Antwoord: In de bundel Nieuwe Ver zen van Hélène Swarth komt dit nog steeds zeer actuele gedicht voor. 132. 'Hé.ik weet hoe wij ongezien uit dit gevaar kunnen ontsnappen'' siste Linke Lowietje. 'Wij zijn hier vlak bij het haventje en daar ligt een bootje!' 'Wat jij al niet weet', smaalde Bennie de Klapper. 'Gut, gus, gut, wat weet die lekkere jongen altijd veel! Hij weet aan geld te komen, zegi-ie. Aan honderdduizend gulden weet-ie te komen! En nou weet-ie weer een bootje! Zeker om gelijk mee naar de bodem te zakken en te verz."oe je kop nou maar dicht!' snauwde Linke Lowietje nijdig. 'Laten wij nou maar liever maken dat wij wegkomen! Onze enige kans is over het water!' En Lo wietje liep hard vooruit. Hij had de zaken blijkbaar goed verkend, want inderdaad bevond zich op een afstand van een luttele honderd meter een klein aanlegsteigertje. De doodenkele vrachtschuit, die Rijkhuyzen wel eens aandeed, legde altijd daar aan en het vaarwater.wel. dat was de Gre- vendrechtse beek, die door de bossen kronkelde en ten slotte uitmondde in de haven van de grote stad Gra- vendrecht. Grote schepen konden er niet door die beek, maar het piereme- goggeltje, waar Linke Lowietje nu als eerste insprong, vond diep water ge noeg. En er zat nog een buitenboord motortje aan ook, zodat de twee schurken niet behoefden te roeien. Dat zij daarmee tevens de broodlat.lc ning stalen van een ijverig parle 1S ker, dat kon hen blijkbaar i imig schelen.Maar goed, de kr ,rbcc gaat zo lang te water tot zij breekt wij kunnen wel vast verklappen, breken was héél dichtbij. De t 8er verstokte boeven sputterden wel peri en zij voeren wel door het rus cr sprookjesachtige woud, maar er bn |t de wat onder de p t van Bennie Klapper. Hij koesterde name 'ere zekere verlangens om Linke Lowi irtwc op zijn ziel te gaan geven. n ai datzelfde Rijkhuyzer Bos wandelde trouwens ook professor Tweesti s dolgelukkig met zijn zak geld én vers zilveren beker. houc HILVERSUM i VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Akt.show. VPRO: 7.45 Deze dag. 8.00 Nws. 8.U IS) Akt.show (verv.). 9.35 Wa- terst. 9 40 (S) Metrop. Ork. en Franz Muller koor. 10.00 iS) Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 V.d. kleuters. 1.15 (S) Melodieënboe- ket: licht muz progr. 12.00 Gieten - Centraal. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (S) Middagje Stoomradio: progr. vol goede jeugdherinneringen. 16 00 Nws. 16.03 (S) Topcoureur. 16.35 IS) VARA-Dansork. 17.00 IS) Gitaarspel. 17.20 (S) Met de muz. mee. 17 55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: 18.20 Uitz. v.d. A.R.P. VARA: 18.30 Tekst en uiUeg. EO: 19.00 Klankbord. 19.15 (S) Wij hebben een woord. v.d. wereld: gewijde muz. 19.45 Bijbelstudie, 20 00 (S) Orgelcone.: klass. muz. 20.25 IS) Gramm.muz. 20.30 Lijdensoverdenk. TROS: 21.30 (S) Specialitei ten a la carte: verzoekpl.progr. 22.20 Aktua. 22.30 Nws. 22.40 Prometheus XII (16). ca. 28.05 (S) Pim Jacobs' Notenbar. 23.55-24 Ou Nws HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos. (7.30 Nws. 7.41-8.00 Aktua. 8.30 Nws. 8.36- 8.45 Gymn. v.d. hulsvr.) 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.30 Nws. 1033 (S) V.d. vrouw. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr. 11.54 Ber. Vastenaktle. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met o.m. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.: 12.30 Nws; 12.41 Echo en 13.00 Raden maar14.00 Huisbezoek. NOS: 14.10 Onder de Groene Linde. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamermuz. 15.30 Nws. 15.33 Spiegel van Duitsland. 16.00 Meer over minder - de stem v.d. sprekende minderh. Overheidsvoorl.: 17.20 Mens en samenleving. Uitz. v.h. Min. van C.B.M. NOS. 17.SO Nws. NCRV: 17.32 Hier en nu. NOS: 18.00 Bopthema's en Swingsessions: jazz uit de jaren 1935-1955. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Britt. 19.00 Openb. Kunt zit. RVU: 19.10 Hoera, er is er een gen Stati (maar is-le nu ook beter?). NOS: 19.50 iu. Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) W( m' dagavond Muz.magazine. 23.55-24.00 Nws erde HILVERSUM III AVRO: 7.02 Steevast. (8.02-8.05 Radio nCS MMMMi --- -1-IH 10 Radiojournaal. 12.06 (S) Zet 'm op.' de Cup-Commun.) 14.03 Cup-Commun. 14.06 visser. 15.03 Cees van Zijtveld. 17.03 R >ltaa journaal. 17.06 Postbus 700: verzo progr. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. Heee Ton van Duinhoven?! (19.02 Gi ouwe. 20.30 Feyenoord-VFB Stuttgart. Nws. 21.30 Feyenoord-VFB Stuttgart, tw helft. ca. 22.15 Nws. 22.55 Med.) de 'N aire TV vandaag de cr ■nste >ot, NEDERLAND I VARA 17.00 Film van Ome Willem 17.30 Hier komtde chimpansee NOS 18.00 W.K.IJshockeij te Helsinki: Tsjechu- slowakije - Rusland 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Socutera: Mensen in nood 20.00 Journaal PP 20.20 Uitz. v.d. C.H.U. NOS 20.30 Staatsloterij - le trekking v.d. 624e loterij 20.35 Fixatie 21.30 Panoramiek 21.55 Nauru 22.25 Studio Sport 22.50 Den Haag vandaag 23.05 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Nederpopzien NOS 20.00 Journaal VARA 10.20 Lach en traan 21.00 Man over de vloer 21.25 Panorama Woensdagshow IKOR KRORKK 22.00 Kenmerk NOS 22.25 Journaal TELEAC 22.30 Computerkunde Ids 14 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. Dagboek. 10.40 Akt. uit Oost en West, Gianni Schicchi. 12.20 Akt. magazine, Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 naai. 16.20 Natuurfilm. 17.05 Kinderp 17.30 Idem. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR; 9.30-10.00 Sesamsti 18.00 Rep. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. Nordschau-magazine. 19.26 Pinocchio. Progr.overz. WDR: 9.30-10.00 Sesamst 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Dorf. 18.40 Journaal. 19.20 TV-kursus.) Journaal en weerber. 20.15 Inf.progr. Verkeersqulz. 21.45 Kompass: buitenl, 22.30 Journaal, weerber. en komm. Serin Duitsland li afha 15.10 TV-fllm. 16.20 Gymn. 16.30 Kle nr progr. 17.00 Journaal. 17.10 Lassies Aba /J er. Aansl.: Malnzelmannchen. 17.45 Ak1 posi muz. 18.25 Sergeant Berr 19.00 Jout 1 te 19.30 Wetensch. progr. 20.15 Inf. en m, gen uit de ekon. 21.00 Journaal. 21.15 S c IJshockey. 22.30 Journaal. 65 In orthodoxe kringen achtte men een wereldlijke staat niet in overeenstem ming met de raessiaanse ideeën en anderen twijfelden eraan of het plan eigenlijk wel te verwezenlijken was. Aan de andere kant kreeg Herzl van de Oost-Europese joden zonder enig voorbehoud alle steun. Als leider van de nieuwe beweging riep hij in augus tus (897 in Bazel het eerste Zionisti sche congres bijeen, waarop de Zionis- tsche wereldorganisatie werd opge richt en het doel werd vastgelegd: 'Het vormen van een joodse staat in Palestina, die door het recht beveiligd is'. De rest van zijn leven besteedde The- odor Herzl aan onderhandelingen. Zonder steun van de Europese mach ten kon hij zijn idee nooit verwezen lijken. Maar overal ontmoette hij te genwerking. Alleen Engeland toonde zich iets tegemoetkomend. Nadat de stichting van een joodse staat op het schiereiland Sinai door het verzet uit Egypte was mislukt, stelde Goort-Brit- tannië een plan voor om het idee ergens in Oost-Afrika te verwezenlij ken. Dit stuitte op heftige tegenstand van de Oost-Europese Zionisten. Zon der ooit tastbaar succes te hebben geboekt, stierf Herzl in 1904. Zijn opvolger werd dr. Chaim Weiz- mann, de latere eerste president van Israël. Onder zijn leiding werd de emigratie van joden naar Palestina bevorderd. Men richtte in Jaffa een Zionistisch bureau op. Er ontstonden joodse nederzettingen, de zgn. kib- boetziem en de joodse kuituur ging zich uitbreiden. Aan het begin van de Eerste Wereldoorlog bedroeg de jood se bevolking in Palestina reeds 85.000 zielen. De oorlog veroorzaakte een voorbijgaande achteruitgang en wel zo ernstig, dat er na die vier jaar nauwe lijks nog de heift van die 85.000 was overgebleven. Aan de andere kant echter wisten de Zionisten de moeilij ke tijden politiek in hun v oordeel om te buigen. wam In zijn strijd tegen de Turken wilde Groot-Brittannië de gunst van de joden verwerven en men nam contact op met de Britse Zionisten dr. Weizmann en Lord Walter Lione IRothschild. De Britse regering stond sympathiek te genover de Zionistische doelstellingen en bevorderde het stichten van joodse nederzettingen in Palestina, waarbij echter de burgerlijke en godsdienstige rechten van de niet-Joodse bevolking gewaarborgd moesten zijn. Dit schreef de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Arthur James Balfour, op de 2e november 1917 aan Lord Roth schild. Zijn schrijven zou als 'De Balfour-verklaring' de geschiedenis in gaan. Hoewel Balfour zijn verklaring zorgvuldig had samengesteld, legde men hem al spoedig verschillend uit, een ieder naar de belangen die men vertegenwoordigde. Tenslotte vond men de beide doelstellingen: het op richten en het waarborgen onverenig baar. De tegenstellingen verscherpten zich elk jaar. Men probeerde de vrees der Arabieren te bagatelliseren. Geen volk in Palestina zou aan het andere onderworpen kunnen zijn. Men ge loofde dat joden en Arabieren vreed zaam samen konden leven onder een status, die men niets kon omschrij ven. laat staan vastleggen. Op 3 janua ri 1919 kwlm een overeenkomst tot stand tussen prins Faisal, de leider van de Arabische delegatie op de Parijse vredesconferentie, en dr. Weizmann. de vertegenwoordiger van de Zionistische Wereldorganisatie. Prins Faisal stemde daarbij in met de Balfourverklaring, doch onder voor waarde, dat de geallieerde beloften over het waarborgen van de onafhan kelijkheid der Arabische volkeren ge stand zouden worden gedaan. Omdat men die beloften slechts gedeeltelijk vervulde, beschguwde de meeste Ara bische leiders de overeenkomst tussen Faisal en Weizmann als ongeldig. Een door de Amerikaanse president Wilson naar Palestina gestuurde com missie sprak zich in haar eindrapport van 28 augustus 1919 uit tegen een onbeperkte joodse immigratie en de stichting van een joodse staat. Het rapport werd op de Parijse vredescon ferentie niet behandeld en kwam pas in 1922 in de openbaarheid. Intussen had men de Volkenbond opgericht. Die droeg Groot-Brittannië het man daatbestuur over Palestina op, erken de de historische verbondenheid van het joodse volk met dit land,' gaf Engeland toestemming om de oprich ting van joodse nederzettingen moge lijk te maken, en keurde de oprich ting van een joods bemiddelingsbu reau door de Zionistische Wereldorga nisatie goed. De joodse immigratie zou alle faciliteiten krijgen zonder echter de rechten van de andere be volkingsgroepen te mogen aantasten. De Arabische leiders beschouwden het mandaat van de Volkenbond als een onrecht. Terwijl de Volkenbond het joodsè deel als 'joodse gemeenschap' betitelde, sprak zij over de Arabische bevolking, die toch nog altijd 90 pet. van de bevolking uitmaakte als 'de overige bevolkingsgroepen'. Terwijl uitdrukkelijk de historische verbon denheid van het hoodse volk met Palestina werd erkend, werd er niet over gesproken, dat het land toch steeds van de 7e tot de 20e eeuw onder Arabisch bestuur had gestaan. De Arabische leiders beweerden, dat Europa en Amerika het gepleegde sociale onrecht ten koste van de Ara bieren weer goed wilden maken. De Zionistische Wereldorganisatie daaren tegen, die toen al 770.000 leden telde, zag in het mandaat van de Volken bond een eerste stap naar de verwe zenlijking van haar doel: het oprich ten van een eigen politieke joodse staat. De activiteiten van de Zionisten in Palestina namen van jaar tot jaar toe. Er werd land verworven, er werden kulturele en religieuze centra ge sticht, politieke partijen opgericht en militaire of ïemi-militaire organisaties gevormd. In het begn van de twintiger jaren ontstond de Haganah, een militaire ondergrondse organisatie. Later werd dc guerilla-organisatie Irgun opge richt, waarvan zich in 1939 de nog extremere Sternterroristengroep af splitste. arvj sche ;end ;Jac Spinazie met morneysaft, 1 pak diepvriesspinazie klontje boter peper, zout koffieroom 2 boterhammen 3 dl. melk 3 gr. boter 30 gr. bloem 30 gr. geraspte kaas 1 theel. mosterd peper ns :en. rlanj N( !UWf It temt tag brui! we leefc oit D? ■ch l$iv< De spinazie gebruiken zoals op pak staat. Met een klontje boter warmen en met peper en zout smaak brengen. Er wat in d< steentjes gesneden gebakken 1 doorscheppen en er een scheutje fieroom doorroeren. De groente UI een vuurvaste schaal overdoen. >e spinazie bedekken met een gebon ns g saus door de boter te smelten, mpj( bloem erdoor te roeren, dan langi njn, de melk erdoor roeren, de mosten peper. Over de saus de geraspte ord strooien en het geheel in de ova d onder de grill verwarmen tot er goudgeel korstje op is gekomen. Menutip: Hamburgers, spinazie Morncysaus, aardappeikroketjes, af eet. schuim. lit. lden stel trap Is b 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6