Dr. Itty spreekt op Kamper congres over bevrijdingstheologie fllBlllSllI Uit de kerkbladen W.-Duitse politici: 'nooit op zondag Zeven stappen naar eenheid tussen r.k. en orthodoxen Twee ministers over het geloof Vandaag Trouw Kwartet Conferenties Protestanten demonstreren op Puerto Rico Meer Joden in Israël dan in Rusland 'Geloof en kerkorde' vergadert in Ghana Protestantenbond kan programma uitvoeren Kamerlid Franssen: 'Antillen niet veel later dan begin '76 onafhankelijk' Miraculeus beeld in België zoek Beroepingswem Nieuwe boeken !üS TROUW/HWIAIRfllET WOENSDAG 10 APRIL 1974 KERK T2/K1 Op het congres in Kampen. Van links naar rechts: dr. Fabien Eboussi, dr. C. I. Itty, dr. J. M. Bonino en prof. dr. A. G. Honig. Van een verslaggever KAMPEN Theologie is bezinning op de betrokkenheid van christenen in de processen van veran dering in de wereld. Dat is bevrijdingstheologie. Aldus de visie van de Indiase theoloog dr. C. I. Itty lit Genève op het congres in Kampen over theologie en ontwikkelingssamenwerking. Het con gres ging uit van de gereformeerde theologische hogeschool. Dr. Itty vervolgde: 'De waarheid kan alleen ontdekt en doorgegeven wor den in de betrokkenheid bij deze veranderingsprocessen. Mijn enige hoop is dat wij ons ten dienste zullen stellen van de bevrijdingsprocessen, met als doel een rechtvaardige we reldgemeenschap. Europese christenen moeten zelf uitmaken wat volgens hun mening de rol van het christelijk geloof kan zijn in de bevordering van de gerechtigheid in de wereld'. Chili Dr. Itty zei ook: Men moet kritisch blijven vragen of het christendom in de situaties van de derde wereld niet fungeert als een tégenrevolutionaire ideologie. In dit verband herinnerde hij aan wat dr. J. M. Bonino uit Argentinië, een der andere sprekers tijdens het congres, heeft gezegd over Chili. Dr. Bonino constateerde dat er in Chili sprake is van een herleving van de oude machtsverhouding tussen de kerk en de heersende politieke machten. Dit betekende dat de neutra liteit waarop de Chileense kerk zich beroemde eigenlijk bestond uit een keuze vóór de heersende macht. De christen-democratische partij zorgde voor politieke dekking van de junta. Er waren echter, vervolgde dr. Bonino, ook groepen christenen die uit eigen motivatie onder het 'gewone' volk be zig waren een nieuwe zienswijze op te bouwen. Dr. Bonino achtte het moge lijk dat juist het succes van het werk van deze christelijke groeperingen in het Chileense volk in zekere zin de coup van enige tijd geleden 'urgent' heeft gemaakt Koloniaal Dr. Fabien Eboussi, een theoloog uit Kameroen, benadrukte, dat de Afri kaanse intellectueel, die zijn opleiding in Europa heeft genoten, alleen kan deelnemen aan het bevrijdingsproces in zijn eigen land, wanneer hij de beperkingen van zijn eigen koloniale denkbeelden ontdekt. Door zijn opvoe ding in Europa namelijk heeft hij alle koloniale denkbeelden overgeno men. Ook Itty wees daarop, toen hij zei. dat alle ontwikkelingsmodellen, die in Azië worden toegespast. 'Euro pees' zijn. Zelfs de doelstellingen zijn Europees georiënteerd, de economi sche groei staat voorop. Maar voor ons moet niet de economische groei, maar moeten gerechtigheid en zelfver werkelijking, emancipatie, belangrij ker zijn, aldus Itty. Eenmaal terug in Afrika, aldus Eboussi. probeert de zwarte intellec tueel die specifieke Europese bour- geois-denkbeelden over te dragen. Op deze manier bouwt hij een specifieke zwarte bourgeoisie i n Afrika op: de elite neemt de leiding in sociale ver anderingen. net zoals het in Europa gebeurt. Wil de zwarte intellectueel een wezenlijke bijdrage aan het be vrijdingsproces leveren, dan zal hij zich moeten bekeren. Voorwaarden voor deze bekerjng zijn een herwaar dering van de tradities van Afrika en een herwaardering van de mensen onder wie hij werkt De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Splinterbom (2) De Nederlandse luchtmacht gaat splinterbommen aankopen. Deze bom men werden niet alleen in Vlieland, maar ook in Vietnam uitvoerig uitge test. Het zijn typisch tegen de mens gerichte wapens. De slachtoffers ster ven vaak een langzame en ellendige dood. Deze bom wordt terecht be schouwd als een onmenselijk wapen. Staatssecretaris Kooijmans gaat intus- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pert Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 9274. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.fliro X 500. sen naar een conferentie in Genève. om te sprek enover de bestrijding van onmenselijke wapens. Op Nederlands initiatief komt er een internationale werkgroep van deskundigen inzake on menselijke wapens. Laat men vooral niet verge ten om een paar, van die van de conferentie weggelopen. Vietnamezen te vragen voor de werkgroep. En laat de werkgroep eens langs komen om met de Nederlandse luchtmacht te praten! Rotterdam Je moet er zijn geweest (slot) Graag wil ik even ingaan op het stukje, geschreven door dr. Domini- cus, 'Je moet er geweest zijn'. Het feit, dat zijn familieleden, in Zuid- Afrika rondreizend, geen ongerechtig heden ontdekt hebben, is op zichzelf geen bewijs dat deze niet zouden bestaan. Ze kunnen in die paar maan den niets ontdekt hebben van de zwarte werkelijkheid. Indien ze al die tijd hadden doorgebracht in een zwart gezin levend op de grens van het bestaansminimum, zouden ze enig recht van spreken hebben. Ik neem aan dat dit niet het geval was. Het is me verder niet duidelijk wat bedoeld wordt met 'pro-Zuid-Afrika'. Pro-wit of pro-zwart of pro-wat? Maar wat me tot schrijven aanzette was dat laatste zinnetje: 'En men bemoeit er zich met zaken die alleen andere landen aangaan'. U kunt dit gemakkelijk schrijven, aangezien u aan de goede kant van de 'streep' zit. Deze gemak zucht gaat lijnrecht in tegen de leer van Christus, die van de naastenlief de. We moeten het onrecht aan de kaak stellen en blijven bestrijden. We moeten het lijden proberen te verlich ten, waar we het ook signaleren, In welk land dan ook en van welke huidskleur onze naaste ook is. Geluk kig dat er in dit 'ordeloze' Nederland nog barmhartige Samaritanen wonen (Lucas 10) die niet aan de overkant voorbijlopen aan de nood van hun naaste (uit een ander land). Bloemendaal Mevr. E. van der Ploeg-de Raad Aardgasprljs (2) Ir. A. Segond van Banchot uit Den Haag maakt in Trouw van 1 april geen bezwaar tegen de verwachte prijsverhoging van het aardgas mits deze wordt gecompenseerd door een algemene belastingverlaging. Wie be denkt hoeveel zaken in de collectieve sector wegens gebrek aan financiën niet of onvoeldoende tot uitvoering kunnen komen en hoeveel instellin gen financieel hulpbehoevend zijn, om nog maar niet te spreken over de schreeuwende armoede in de derde wereld zal belastingverlaging waar schijnlijk niet bovenaan, en zo exclu sief op zijn verlanglijstje zetten. Ove rigens zit aan deze zaak ook nog een andere kant Globaal zullen de Neder landse gezinnen wel ongeveer een ge lijke hoeveelheid aardgas gebruiken dus zal bij een prijsverhoging van het aardgas iedereen, rijk en arm, onge veer eenzelfde bedrag duurder uit zijn. Maar bij belastingverlaging zijn uiteraard de allerrijksten het meeste gebaat en de minimum-loners het minst of helemaal niet. Welnu dat zcu in een maatschappij waarin de welstandsverschillen zo exorbitant uit elkaar gegroeid zijn een niet te verte ren zaak zijn. Ik hoop en verwacht dat onze regering en het parlement wat genuanceerder tewerk zullen gaan dan de heer Ir. Segond van Banchot zich voorstelt Beek (Ubb.) L. van Vierzen Paasgastendagen op Kerk en We reld te Driebergen van zaterdagmid dag 13 april, half vijf, tot maandaga vond 15 april >p dinsdagmorgen. The ma 'Bevrijding', gesprek daarover, kerkgang, bijbelstudie, creatief bezig zijn, ontspanning, afzonderlijk kinder programma. (De Horst 1. Driebergen; tel. 03438-2241). In Afrikaans perspectief Studie week voor geïnteresseerden in ontwik kelingssamenwerking of een tijdelijke werkkring in een Afrikaans land, van 16 tot 22 april op De Haaf in Bergen (NH). Inl.: commissie 'Kerk Overzee' van de Ned. Zendingsraad. Prins Hen driklaan 37. Amsterdam. SAN JUAN (EPD) Honderdvijftig duizend mensen hebben voor het par lementsgebouw van Puerto Rico gede- monsteerd voor godsdienstvrijheid. De demonstratie was georganiseerd door de (protestantse) raad van kerken. Aanleiding was een uitspraak van het hcoggerechtshof van Puerto Rico, waarbij een pinkstergemeente in San Juan gelast werd, haar kerkgebouw geluidsdicht te maken. Omwonenden ergerden zich namelijk aan het lawaai dat de pinkstermensen in hun dien sten maakten. Vrijheid van godsdienst betekent geen vrijbrief om de harmo nie van de samenleving te verstoren, aldus de overweging van het hof. De raad van kerken van Puerto Rico zag in deze uitspraak een aantasting van de godsdienstvrijheid. Het eiland (een vrije geassocieerde staat met zelfbestuur binnen de Verenigde Sta ten) is voor 85 pet. rooms-katholiek. maar ook de r.k. kardinaal Luis Apon- te verklaarde zich solidair met de demonstratie. NEW YORK Het aantal joden in de wereld bedraagt thans 14,3 mil joen, volgens het Amerikaans joods jaarboek. De meesten leven in de Verenigde Staten (6.1 miljoen), Israël (2,7 miljoen) en de Sowjetunie (2.6 miljoen). De grootste plaatselijke gemeenschap pen zijn New York (2,3 miljoen. Los Angeles (535.000). Tel Aviv (394.000). Philadelphia (325.000). Parijs (300.000 en Moskou (285.000). Protestanten GENEVE (KIPA) De commissie 'geloof en kerkorde' van de wereld raad van kerken, waarin ook verte genwoordigers van de r.k. kerk zitting hebben, komt van 22 juli tot 5 augus tus bijeen te Accra (Ghana). Een van de voornaamste onderwerpen van de conferentie is: 'rekenschap ge ven van de hoop die in ons leeft'. Ook zal er van gedachte worden ge wisseld over het thema: 'de eenheid van de kerk'. In verband met de discussies binnen de bij de wereldraad aangesloten ker ken over de grondslagen en de getui genis van het christelijk geloof, had de commissie 'geloof en kerkorde' in 1972 de diverse kerken verzocht zich te bezinnen op de vraag: 'tot welk punt en op welke wijze kunnen wij gezamenlijk getuigen van datgene wat ons in het evangelie van Jezus Chris tus is toevertrouwd?' -Ruim 40 groe pen hebben getracht een antwoord op deze vraag te vinden en weer te geven waarom zij geloven en lid zijn van een bepaalde kerkgemeenschap. Van de commissie 'gelocf en kerkor de' zijn 130 theologen en leiders van kerken uit alle werelddelen lid. FRANKFORT (EPD) Een aantal Westduitse politici heeft een actie groep 'Nooit op zondag' gevormd, tegen het steeds meer om zich heen grijpend gebruik om op zondag te vergaderen. De leider. Martin Bange- mann, voorzitter van de liberale FDP in Wiirttemberg, zegt, dat hij één dag in de week vrij wil blijven houden voor zijn gezin. 'Helaas hebben steeds meer instellingen, zelfs christelijke vormings centra, de gewoonte aangenomen op zondag politici uit te nodigen voor gesprekken en manifestaties. Ik houd dat voor onchristelijk en onmense lijk', aldus Bangemann. WENEN (Kathpress) Tot na de middeleeuwen zijn de rooms-ka- tholieke en de orthodoxe kerken nooit volledig van elkaar geschei den. Aldus de bekende Franse theoloog prof. dr. L. Boyer tijdens het theologengesprek. dat verleden week in Wenen werd gehouden. Aan dit gesprek werd deelgnomen door dertig katholieke en orthodoxe deskundigen. In zijn inleiding wees prof. Boyer erop, dat ongeveer tot het concilie van Trente (1545) orthodoxen en katholie ken zonder enige moeilijkheid tot el- kaars sacramenten werden toegelaten. Aan deze situatie kwam een einde, toen men de voorschriften van het concilie van Trente voor de 'bekering' van de protestanten ook op de ortho doxen ging toepassen. Dit heeft aan orthodoxe zijde een tegenreaktie opge roepen. Volgens Boyer kan de eenheid in zeven stappen worden hersteld. Aller eerst zou men de wederzijdse vijand schap moeten opgeven. In de tweede plaats zou men eikaars sacramenten en liturgie volledig moeten erkennen. Als derde stap zouden de kerken officieel moeten verklaren dat het in oost en west vastgelegde geloof het zelfde is en dat er slechts enkele verschilpunten zijn. In de vierde plaats zouden beide moeten erkennen dat de geloofsuitspraken van de zeven concilies uit de tijd voor de verdeeld heid, nog altijd van kracht zijn. Een vijfde stap zou volgens Boyer de verklaring van Rome zijn, dat het dogma van het primaat en de onfeil baarheid van de paus gezien moet worden in het licht van de aanvullin gen van het tweede Vaticaans conci lie. Als zesde punt ziet de Franse theoloog een katholieke verklaring, dat de Maria-dogma's uit 1854 en 1950 niets anders inhouden dan wat de orthodoxie altijd al heeft geloofd. Als laatste en zevende stap naar de volle dige verzoening blijft dan, aldus DEN HAAG De Nederlandse Pro testanten Bond zal zijn sociale pro gramma kunnen uitvoeren. Daartoe behoren o.a. het project modernise ring onderwijs op openbare lagere scholen. Hierbij denkt men vooral aan het onderwijs in waarden en normen en verder aan allerlei sociale activitei ten zoals de hulp aan de slachtoffers van de oorlogshandelingen in Ierland. De algemene vergadering van de NPB die zaterdag in Soest werd gehouden besloot het hoofdbestuur tot een en ander in staat te stellen door het beleid dat belangrijke financiële con sequenties heeft, goed te keuren. En kele honderden duizenden guldens zullen beschikbaar worden gesteld. Boyer, nog het oplossen van kerkrech telijke hindernissen ~ver. In een communiqué aan het slot van hun ontmoeting constateerden de der tig theologen, dat het probleem van de rol van de bisschop van Rome de belangrijkste hinderpaal voor de een heid is. De historicus en publicist dr. G. Pu- chinger is bezig met zijn tiende en. naar hij zelf verzekert, laatste bundel interviews. Ditmaal is zijn onderwerp: de toekomst van het christendom. De vraaggesprekken worden tevoren ge publiceerd in RO, het maandblad van de reünistenorganisatie van de SSR. In het maartnummer staan de ge sprekken met de ex-rcoms-katholieke minister Gruyters en met de rooms- katholieke minister Van Agt. In de krant van afgelopen vrijdag stond op pagine één al iets uit het interview met minister Gruyters geciteerd ('Gruyters betreurt grofheid'). Van daag méér in deze rubriek, ook al is RO geen kerkblad. Uit het gesprek met drs. Gruyters nemen we een fragment dat handelt over zijn breuk met de kerk en uit het verhaal van mr. Van Agt geven we een gedeelte door dat in deze stille week zeer op zijn plaats is. Uit het interview met minister Gruy ters: Hoe was de breuk met uw kerk? 'Er was geen uitgesproken breuik. Ik herinner mij wel 't moment waarop ik 't mijn moeder duidelijk maakte, dat ik op geen enkele wijze meer geloofde. Mijn moeder is nog altijd gelovig. Maar ook met haar heb ik eigenlijk nooit over haar kijk op 't geloof gesproken. Dat vindt u mis schien vreemd. We spreken wel veel met elkaar over de politiek en over de christelijke politiek. Maar dat is natuurlijk wezenlijk iets anders dan een oordeel uitspreken over 't geloof, Drs. J.P. AGruijters over 't christendom als zodanig. Mijn moeder die gelovig is, zal 't betreuren dat die zoon van haaf zo is; maar die zoon wéét tenminste nog wel wat godsdienst is; maar mijn zoon, die naar mijn vader heet, die weet van de godsdienst praktisch niets. En ik heb wel 't gevoel dat ze dóór toch wel. dat ze daarhoe moet je 't zeggen geen zórgen, geen verdriet... dat is 't woord niet, maar dat ze, je zou kunnen zeggen, dóór maar liever niet aan denkt. Kijk, dót gevoel heb ik wel eens'. Vindt u dat voor uw zoon geen gemis: de handvaten voor de religie niet te leren kennen? 'Nou, ik vind van niet. Wel hoop ik dat hij zich zo ver ontwikkelen zal, dat hij van het verschijnsel gods dienst, en vooral van de wijze waarop deze zich in onze cultuur manifes teert, kennis kan nemen, 't Zou een gemis zijn als hij met zijn geestelijke ontwikkeling niet verder zou komen Mr. A. A. M. van Agt dan een Amsterdams peil, als u begrijpt wat ik bedoel. Dat is een grapje, die uitdrukking. Mijn zoon heeft een gemiddeld verstand, mis schien gaat hij naar een middelbare of technische school, en daar nemen ze niet veel kennis van het verschijn sel mee, en dót zou ik wèl jammer vinden!' Is het christendom voor u dus speci aal iets van het verleden? 'Nee. ik zeg juist, dat door die kennis van 't verleden je dat kunt verwerken in je houding van vandaag, en daar aan ook doelstellingen voor de toe komst kunt ontlenen'. Doet u dat ook? 'Ja zeker wel. Maar dan niet in het godsdienstig vlak'. En over 't christendom gesproken 'Nou, nauwelijks. Dat is in mijn hou ding nauwelijks te verwerken, zoals ik u probeerde duidelijk te maken, al is de mens altijd -méér dan hij zich bewust is, en dat geldt natuurlijk ook voor mijzelf. Maar ik vind het een verarming om.de huidige generatie die verwerking van het verleden dat dan bij mij misschien weinig een rol speelt te ontzeggen. Daarom geloof ik dat in een goed uitgebalan ceerd onderwijs de geschiedenis van het godsdienstig denken een plaats behoort te hebben. Maar dan zónder vooropgezette leerstelligheid'. Uit wat minister Van Agt in het gesprek met dr. Punchinger vertelt: Nou zie ik me zelf weer terug als misdienaar. Dat is heel moeilijk te verwoorden. Ik doe maar een greep om aan te geven wat ceremonieën betekenen kunnen, welke lading die voor je hadden. Het was Witte Donderdag, u weet wat dat is, natuurlijk weet u dat: dan wordt voor 't laatst in de kerk 't Gloria gezongen, en dan gedurende dat Glo ria in 't gregoriaans toen nog en ja. dat Gloria had zulk een inspire rende blijheid, wij moesten als mis dienaars onderwijl de bellen rinkelen, gedurende het hele lied, en dat bellen doorvulde de hele kerk tot in de nok, die grote kerk, en de klokken buiten luiden gelijktijdig over 't hele dorpen dén werd het stil en tot de morgen van paaszaterdag mocht geen bel meer worden geroerd en geen klok meer geluid: het lijden van Christus was als het ware uitgegaan; de lichten in de kerk werden gedoofd, en je ervoer iets van droefheid, boete, inkeer, rouw. 't Was écht, zo heb ik dat werkelijk beleefd. En dan op die morgen van paaszater dag de kerk kon er bijna niet op wachten, greep er als 't ware op vooruitop die morgen van paasza terdag werd het Gloria opnieuw aan geheven, en dan moet u zich voorstel len wat een feest dat was: dan luid den wéér alle bellen en klokken, het hele dorp was van vreugde vervuld, dat dat geluid vin victorie weerklonk: het leven heeft overwonnen over de dood! Dót werd je gewaar, de lichten werden opnieuwe ontstoken: Alleluja, alleluja, de Heer is weer daar! Hoe belangrijk is toch wat je in die jaren bent, en hoe heeft dat je méé gevormd en gemodelleerd tot wat je nu bent! li Van een verslaggever WILLEMSTAD Het PvdA-Kamer- lid Franssen meent dat de Nederland se Antillen niet veel later dan 1 januari 1976 onafhankelijk moeten zijn. Hij zou het toejuichen als de Antillen het Surinaamse voorbeeld zouden volgen door het Koninkrijksta tuut eind 1975 te beëindigen. De heer Franssen zei dit in Willem stad, waar hij op het ogenblik een Nederlandse Parlementaire delegatie leidt. Overigens wilde de heer Frans sen niet als delegatie-voorzitter geci teerd worden; slechts als lid van de PvdA. Eenzijdige opheffing van het Statuut door één van de partners zou geen illegale daad zijn, aldus de heer Franssen. Ieder volk heeft recht op zelfstandigheid en de souvereimitelt van een land kan niet gebonden wor den door een Statuut, dat overigens al twintig jaar oud is. De heer Franssen sprak zich uit voor normale volkenrechtelijke relaties tus sen Nederland en de onafhankelijk geworden landen Suriname en de An tillen; dezelfde relaties dus die Neder land met andere ianden onderhoudt. Hij zag daarom niets in een zgn. Gemenebest-status. BRUSSEL Het 'miraculeuze Mari abeeld' van Oostakker, het Belgische Lourdes, is op miraculeuze wijze uit de grot verdwenen. De Belgische rijkswacht houdt het vooralsnog op diefstal en is een grootscheepse opspo ringsactie met speurhonden begonnen. JAN ARENDS Onder de mensen die aan onze samei fan leving hebben geleden nam Ja Arends een grote plaats in. Vlak n £1 zijn dood kwam een bundel schetse i van hem uit, onder de titel Keef ma *e 1 (het eerste verhaal). Reeds eerd< |e 1 werd het tweede grote verhaal u deze bundel (Vrijgezel op kamera uo gepubliceerd en wel in het Maatsta ien deeltje nr. 14. Het heette toen: Lei te/Herfst. Om welke reden het eerst vd^ gedeelte in de Nieuwe verzameling i lits weggevalen is mij een raadsel. Hie e lo volgt het: 'Mijn heer van Dongen wa «kc vrijgezel en woonde op kamers; d i h< sombere zolderkamer van een hui !ga; nog gebouwd in een tijd toen d irs architecten nog op het standpui] uid stonden dat het er voor alle mense jch niet zo op aan kwam. 'Het huis is rel om de mensen tegen weer en wind t ers beschermen en om ze een plaats t 'an geven waar ze kunnen slapen. D Dm] huizen van rijke mensen moeten bim vendien comfortabel zijn. Materiël at rijkdom komt ook de geest ten goedi iee! die door de hulp van geld mee^tf expansiemogelijkheden heeft. Bovei |aa] dien: rijkdommen worden vergaai jpjsj dank zij het brein. Alleen een ze« scherpzinnig verstand is in staat zij meester behulpzaam te zijn bij h{ vergaren van veel geld. Weinig gel kan met handen worden verdiend. D ,oe. rijke moet dus in staat zijn zijn geej r0| ifi een behagelijke omgeving te koesti ren en te verwarmen. Dat is rech Ju- vaardig en in het belang van d gemeenschap. De arme daarentege r0( heeft geen belangstelling voor aangi ad legenheden van de geest. Hij _werk,00, eid om het nodige geld te verdienei zodat hij kan slapen, eten en op grov wijze genieten. Aan de behuizing va gbi deze lieden kunnen geen hoge eise worden gesteld. Als het huis niet 4Lk, te vochtig is en tot op zekere hoogtlf, waterdicht is, kan dat als ruim vo" doende worden genoteerd'. Als h: zijn gedachten op deze wijze liet spi len kwam hij in een aangenaam hi uu meur.Hij was een van die mensei ;s die geboren zijn om op kamers trg 1 wonen en eenzaam te leven. 'Heie{ meervoud kamers zegt het' dacht hiem' soms'. Het is een heilloze tocht van d 1 z< ene kamer naar de andere. Alle mei51 sen die op kamers wonen zijn bezig t!W£ verhuizen of op zoek naar ander n8' kamers'. Het weggelaten gedeelte i kei nog iets langer. Ik dacht dat Ja Arends zich in deze woorden, mee ees nog dan in al die andeie van dm verhalen uitgeschreven heeft. Ee^urg mens onder ons. In de lijdensweek. d: Ai jkenii J ze et act re: NED HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland: Vlietstra te Doornspijk; te Spijkenii se: A. A. v.d. Berg te Rekken. Aangenomen naar Helmond: N. H. E. Boomer te Domburg; naar Varsi veld (toez.): J. B. van Heerde t Emmastad (Curagao); naar Hillegom W. van Bruggen te Arnhem. Bedankt voor de NoordoostpoldeL* wijkgem. Bant-Rutten: J. Kamerlir* te Ballum; voor Zevenhuizen en voi Maasdam (toez.): S. v.d. Gever t Willemstad. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen: J. Popping t Spijk-Godlinze. Aangenomen naar Dokkum: R. Reit n1 ma te Rotterdam-Delfshaven. CHR GEREF. KERKEN Bedankt voor Den Haag-Z.: H. Last t( Mussel. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven: A. Hofma te Scheveningen, die bedankte voopC Veenendaal. Bedankt voor Amsterdam-N.: M. i van Gelder te Enkhuizen. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Groningen-N.: Broertjes te Amsterdam-Noord. Sterven bij het leven, samengesteli log door Nettie van de Brake e.a. Uitg et Bosch Keuning, Baarn, 151 pag eid 3 J O,31». V/J1UC1 LIIC1 VCUJ UIL UCC van de Oekumene-reeks: 'Krisisverwei king als stervensbegeleiding". De sa menstellers zijn verbonden aan d stichting Werkgroep 2000. ;er Over Jezus gesproken door Wi Veldhuis. Uitg. Gooi en Sticht, Hil^® versum, 88 pag., geen prijsopgave. D er auteur, r.k. priester en docent ii jnc Utrecht, houdt zich in dit boekj e bezig met de bezig met de betekeni e van Jezus voor onze tijd. ra_ Godsdienst, kerk en samenleving, in orr geleid door prof. dr. K. Dobbelaere eiiaa: prof. dr. L. Layendekker. Uitg. Unilooi versitaire Pers, Rotterdam, 394 pag ebi prijs 39,50. Bundel gogdsdienstsocio on; logische opstellen. ticl Geloofsgetuigenis. Uitgave Informatii Jha dienst Gereformeerde Kerken, 48 blz|erli ƒ1.75 (te bestellen door storting giro 513153 van het algemeen kerL- lijk bureau te Utrecht; aantallen kot 1 ting). De proeve van de hoogleraar lIe' G. C. Berkouwer en H. N. Ridderbol die door de gereformeerde synod| unaniem aanvaard en door de hel vormde synode bijna unaniem verwol pen werd. m De blijde boodschap toen en nu EeC', beknopte inleiding tot het nieuw testament door Josaph Rhymer ci 16n Anthony Bullen. Uitg. Kath. Bijb« |p Stichting en Ned. Bijbelgcnootscha] erg (postbus 620, Haarlem), 144 pag, prijs ƒ7.45. In dit boekje van uitstt kende Engelse komaf (Fontanareeks lo worden op ook voor niet-theologiscl geschoolde lezers bevattelijke maniel Al aard en achtergrond van de nieuwtci 1 tamentische boeken beschreven toegelicht. chl it<

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2