nternationalisatie )ij VMF zeer geleidelijk proces Rente zal dit jaar weinig hoger zijn Bezig bedrijf Winst Estel in '73 bijna verdubbeld Notering op Duitse beurzen Brabant rijden raks mini-busjes Olieconcerns: per liter ruim 1 cent winst Belangrijk beter resultaat Rijn-Schelde- Verolme Wessanen voorziet dit jaar omzet van 1,5 miljard Nieuwe jaar gunstig ingezet Geen dividend bij Nederhorst Wall Street vast gestemd IITS'/XWARTET WOENSDAG 10 APRIL 1974 FlNANCIëN EN ECONOMIE T19/DKL21 eer tevreden over orders in eerste maanden a een onzer verslaggevers stap BUiW VENNEP 'De internationalisatie van de Verenigde Machinefabrieken (VMF) zal or stap gaan, er zijn geen spectaculaire overnames van buitenlandse ondernemingen te verwachten, zullen wij een of twee kleinere bedrijven verwerven. De ontwikkeling builen de grenzen gaat concerndivisie en ligt in het verlengde van d e bestaande activiteiten'. vertelde jhr. mr. F. O. J. Sicking- voorzitter van de raad van be- van de VMF tijdens een toelich- op het jaarverslag. De internatio- satie is nodig om het rendement het Nederlandse bedrijf op peil te den, aldus de VMF-topman. pesteringen de VMF niet meteen alle kaarten het buitenland zet, blijkt ook uit investeringsprogramma. Het otste deel van het bedrag is nog temd voor activiteiten in Neder- Overigens zijn die investerings- aven met een totaal van ƒ65 mil- aanzienlijk groter dan in de slopen jaren. In de vijf jaren 1969 en met 1973 werd respectievelijk 7,24, 19, 17 en 29 miljoen geïnves- rd. Een ander facet waaruit blijkt de internationalisatie nog geen eldige vormen heeft aangenomen, kt uit de geografische verdeling de omzet. Binnen Nederland dt 55 60 pet. van de produkten kocht. Naar de overige industrie den gaat 20 k 30 pet. naar de rikkelingslanden 12 k 15 pet. en de socialistische landen 2 a 5 Dat laatste percentage kan echter een als gevolg van een overeen- ist met de Sowjet Unie inzake nisch-wetenschappelijke samen- king en door de levering van htapparatuur voor kippen aan Cu- nen de ontwikkelingslanden re de VMF op de gestegen koop- cht in sommige staten in de derde reld, een gevolg van de sterk geste- grondstofprijzen. In dat verband tt mr. Sickinghe aan Nigeria en ezuela. Ook in de industriële we- zit perspectief voor de VMF- dukten, waarbij de VMF onder- r denkt aan de afzet van dieselmo- n in de Verenigde Staten. Men deze motoren ook in de VS gaan uceren. selmotoren VMF is er vast van overtuigd, is het jaarverslag, dat de markt dieselmotoren zich de komende n nog zal uitbreiden en dat de tie van het condern zich binnen markt nog zal versterken. De schaarste zal, ook nadat een nor- isering van de verhoudingen is iikt, leiden tot een fors hogere s voor olie. Bij de keuze van oren zal de omvang van het üdstofverbruik daarom een veel tere rol spelen dan voorheen. De idstofkosten van een dieselmotor en zich, zo meent de VMF, in louding tot de turbinemotor nog stiger worden. Door de ontwikke- en in de olie wereld zullen de ver- pmogelijkheden van de dieselmo- TM-620 waarvan het eerste exem- ar eind 1974 gereed zal zijn nog istiger zijn. Dit apparaat is ge- ikt voor voortstuwing van zeer te schepen. rigens is de betekenis van de selmotor voor de VMF ook in 1973 gestegen. Van de omzet van het concern nam deze sector 16 pet. r zijn rekening tegen 12 pet. in 2. Binnen de totale omzet, die eide van 1.29 miljard tot 1.38 jard speelde ook de divisie monta- een grotere rol dan voorheen met bijdrage van 21 (17) pet. raad van bestuur acht een verdere betering van de winst mogelijk in 1. Men is zeer tevreden over de •ontvangst in het eerste kwar- Verder koestert het metaalcon- n verwachtingen van nieuwe activi- en in de petrochemische industrie, dere doorwerking van de eerder omen reorganisatiemaatregelen en al genoemde gestegen koopkracht AMSTERDAM VERENIG- de Machinefabrieken Stork- Werkspoor (VMF) heeft het voornemen om in 1975 zijn aan delen te introduceren op de effectenbeurzen van Frankfurt en Duseldorp. Deze stapbete kent de eerste notering van de VMF-aandelen buiten Neder land. een verslaggever EDA Het Brabantse busbedrijf k. wil tussen Roosendaal en Klun- of Zevenbergen een mini-buslijn nen. De vervoersmaatschappij ft twee busjes voor 25 personen leid die vanuit Roosendaal de itsen Zegge, Bosschenhoofd, Bos- Hoeven, Oudenbosch, Standaard ten en Noordbeek gaan bedienen, gemeentebesturen van de betrok- plaatsen hebben vaak op een ferbbinding aangedrongen, maar nog toe von dde BBA het onver-' »oord zonder bijdragen van de ge inten zelf te beginnen. De gemeen- hebben nu besloten één gulden sidie per inwoner per jaar aan de A te geven. Het is nog niet bekend meer de mini-busjes gaan rijden. Draaiende textieldrukmachine, door VMF geproduceerd. Hier wordt een sjeblone op de machine aangebracht. in grondstofproducerende landen. Als negatieve elementen ziet men het winstdrukkend effect van de prijsbe- heersingsmaatregelen, stijging van de materiaalkosten en een schaarste bij bepaalde grondstoffen. Niet geflatteerd De VMF vindt haar winst niet geflat teerd door het feit, dat nu nog geen belasting betaald behoeft te worden en later weer wel. De belastingvrij dom is een gevolg van fiscaal compen- sabele verliezen, die voor een groot deel ontstaan zijn in de jaren 1969 en 1970. Het compensabele verlies is 65 a 70 miljoen groot, waardoor de winst nog belastingvrij is tot en met 1976. Mr. Sickinghe heeft goede hoop, dat de ontwikkelingen zo zijn, dat er daarna geen terugval in de nettowinst optreedt. Aan de nettowinst van VMF over 1973 18.4 miljoen tegen 13.4 mil joen in '72) droegen alle divisies bij. Het personeelsbestand daalde vorig jaar van 19.930 tot 19.900. Dit jaar wordt geen spectaculaire uitbreiding van het aantal werknemers verwacht. DEN HAAG De winst die de oliemaatschappijen over 1973 op de Nederlandse markt hebben gemaakt ligt op 1 a 1,5 cent per liter na belasting. In 1972 was er sprake van een verliesgevende situatie. Minister Lubbers van economische zaken antwoordt dit op vragen van de PvdA-Tweede- Kamerleden Dolman, Van der Hek en Epema-Brugman. Het betere resultaat van de oliemaat schappijen is veroorzaakt door de ont wikkeling van de marktsituatie. De eerste helft van 1973 (dus vóór de oliecrisis) was er een toenemende schaarste, vooral ten aanzien van ben zine en gasolie. Daardoor zijn de prijzen op de internationale markt aanzienlijk gestegen. Op de Neder landse markt mochten die prijsstijgin gen voor een deel worden doorbere kend, aldus minister Lubbers. Een andere factor is dat in 1972 vanwege dc toen bestaande ruime marktsituatie kortingen werden gege ven, die in de loop van 1973 zijn ingetrokken. Tijdens de oliecrisis zijn de prijzen opnieuw sterk gestegen. De Nederlandse prijzen zijn alleen ver hoogd in directe relatie tot de verho gingen van de ruwe olieprijzen, waar toe de OPEC-landen hebben besloten. De bewindsman merkt voorts op dat het gevoerde prijsbeleid voor het hele bedrijfsleven ook strikt is gehand haafd ten opzichte van de oliemaat schappijen. In een brief aan de Staten-Generaal deelt de minister voorts mee, dat buiten de grote gasbel in Slochteren Nederland op het vasteland en op het continentale plat nog 101 gasvoorko- mens heeft. De meesten zijn klein tot zeer klein, maar toch nog goed voor een jaarlijkse produktie van 20 mil joen kubieke meter per jaar. De totale aardgasreserves waren op 1 januari ruim 2,4 biljoen kubieke me ter. De Groninger gasbel was op 1 januari nog bijna 2 biljoen kubieke meter groot, waarvan 192 miljard ku bieke meter niet bewezen. De overige gasbellen op het vaste land beliepen 290 miljard kubieke meter en in de Noordzee zit nog 186 miljard kubieke meter. ROTTERDAM Bij Rijn-Schelde- Verolme werd de gang van zaken in 1973 gekenmerkt door een belangrijke verbetering van de rentabiliteit. Het bedrijfsresultaat steeg van 71 min. tot bijna 100 min. ofwel met 40 pet. De nettowinst verbeterde met 11,4 min. (ruim 36 pet.) tot 42.4 min. De geproduceerde omzet van RSV steeg in 1973 met rond 6 pet. tot 2.170 min. Voorgesteld wordt over het inmiddels tot 83 min. verhoog de aandelenkapitaal een dividend van 18 (onv.) per aandeel van 100 uit te keren, naar keuze in contanten dan wel 6 in contanten plus 6 2/3 pet in aandelen ten laste van de agioreserve. Voorts zal per aandeel van 100 een bonus van 5 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve worden uitgekeerd. Door de goede orderportefeuille zul len de RSV-bedrijven in 1974 redelijk tot goed bezet zijn. Verwacht wordt dat de resultaten over dat jaar niet lager zullen zijn dan die over 1973. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren S 32%—(32% Unilever 37%—38% (38%— Philips 11%—12 (11%—12) en KLM 3 25—% 25IA,). Opgave Hornblöwer and Weeks. Van Lanschot tevreden over 1973 DEN BOSCH Van Lanschot Ban kiers in Den Bosch is tevreden over de resultaten van 1973, die 9 pet. hoger waren dan die over het vooraf gaande jaar. Voor belastingen werd ƒ10,8 (10,0) miljoen verdiend, zo blijkt uit de tekst van het jaarverslag. Een verlies- en winstrekening publi ceert Van Lanschot nl. nog steeds niet. Wel sinds een aantal jaren een balans. Deze laat zien, dat het balans totaal vorig jaar met 19,5 pet. groei de tot ƒ2,3 miljard en dat de aan de bank toevertrouwde gelden met 338 miljeen stegen tot 2,2 miljard. Staal Co., de belangrijkste meerderheids deelneming van Van Lanschot, had een zeer gunstig jaar. Het aantal personeelsleden bij de groep steeg met 32 tot 715. Midden 1974 opent Van Lanschot een kantoor in Rotter dam. Audet verdubbelt nettowinst NIJMEGEN De uitgeversgroep Au det heeft de nettowinst in 1973 ruim kunnen verdubbelen van ƒ1,4 miljoen tot ƒ2,9 miljoen. De omzet steeg met 21 pet, tot ƒ112,6 miljoen. Voorge steld wordt een onveranderd dividend van 12 pet. Hogere omzet en winst bij De Telegraaf AMSTERDAM De Telegraaf heeft in 1973 de omzet zien stijgen van 134 miljoen tot 189 miljoen en de nettowinst van 9,33 tot 14,75 mil joen. De omzet- en winststijging is ten dele veroorzaakt doordat nu voor het eerst nieuwe dochters in de cij fers meetelden (Limburgs Dagblad. Biegelaar en Jansen, Teleboek en De Gooi- en Eembode). Voorgesteld wordt het dividend over 1973 vast te stellen op 2,40 per aandeel van 20, naar keuze te ver vangen door 0,90 in contanten en 2.5 pet in aandelen (1972: 0 60 in contanten en 2 pet in aandelen). Holec denkt negatieve factoren aan te kunnen HENGELO Holec (electrotechni- sche fabrieken) vertrouwt gezien om vang en kwaliteit en cmvang van de orderportefeuille op het hoofd te kun nen bieden aan de negatieve factoren, waarmee het bedrijf te maken heeft. Die factoren zijn: hogere prijsstijgin gen voor grondstoffen, ondermeer voor de energiedragers, de hoge rente, loonstijgingen en prijsmaatregelen van de overheid, die de (voor Holec belangrijke) investeringsdrang van het bedrijfsleven verminderen. Een relatief gunstige omstandigheid is dat naar verwachting de groei van de electriciteitsvoorziening in Nederland doorgaat (electriciteitscentrales zijn Ilolecs grootste afnemer). Tevens kan een stimulering van het openbaar ver voer gunstige impulsen geven. Ook in het efficiënter gebruik van energie en nieuwe ontwikkelingen op energiege bied liggen mogelijkheden. Holec kan terugzien op een redelijk .gunstig 1973, zeker in aanmerking nemende dat zich een zekere vertraging voor deed en de verwachte opleving van de vraag naar haar produkten, aldus het verslag. Alle werkmaatschappeijn droegen wederom bij tot het behaalde resultaat. De omzet steeg in 1973 van 379 miljoen tot ƒ391 miljoen en de nettowinst van 7,3 miljoen tot ƒ8,4 miljoen. Als gevolg van de dividend stop wordt een onveranderd dividend van 12 pet. voorgesteld. Meer werk voor ADM in eerste maanden '74 AMSTERDAM Als het verbeterde reparatie-aanbod van de eerstemaan- den van 1974 zich handhaaft, en het inflatietempo zo beheerst kan worden, dat onze concurrentiepositie kan ver beteren, kunnen betere rc .uitaten worden bereikt. Dat zegt de Amster- damsche Droogdok Maatschappij in Inflatieverwachting heeft veel invloed op rentestand Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Een rentestijging van het formaat (met tkee punten) zoals we die in het laatste jaar hebben gezien lijkt voor de komende maanden uitgesloten. Dit zegt dr. J. G. Post, directeur planning en economisch onderzoek van de Algemene Bank Nederland tijdens een rede over rente-prognose voor het Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf in Zwolle. Hij meent dat de rente stand dit jaar sleclis weinig hoger zal zijn dan op dit moment. het jaarverslag. Als oorzaak van het verlies van ƒ324.000 (tegen een winst van ƒ1,1 miljoen in 1972) noemt de directie hel slechte prijspeil, dat door de scherpe concurrentie onvoldoende aan de stijgende kosten kon worden aangepast. Ook de staking in maart 1973 had een ongunstig effect. Ook constateert de directie de afhankelijk heid van de ADM van de in 1973 ongunstige scheepvaartconjunctuur. Lager dividend v. Reeuwijk ROTTERDAM De Maatschappij voor woninginrichting P. van Reeu wijk stelt voor het dividend te verla gen van 27 tot 20 pet Het nieuwe dividend komt neer op ƒ4 per aan deel van 20. Bij Orenstein en Koppel stagneert de omzet AMSTERDAM In de eerste maan den van 1974 heeft zich bij Orenstein en Koppel (handel in grondverzet- en wegenbouwmachines) de dalende om- zettrend van het tweede halfjaar 1973 voortgezet. Dit resulteerde ten opzich te van dezelfde periode van vorig jaar in lagere omzetten. De directie beoor deelt de situatie thans gunstiger. Me de door stimulerende maatregelén van de kant van de overheid mag een toeneming van de activiteiten worden verwacht, aldus het jaarverslag. De omzetdaling in de laatste maanden van vorig jaar werd veroorzaakt door de energiecrisis met de daarmee ge paard gaande overheidsmaatregelen. Per saldo kon over het hele jaar een ongeveer 12 pet. hogere omzet en een ruim 6 pet. hoger resultaat worden behaald. Het saldo winst ging van 1,17 min naar 1,24 min. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In net telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand i tussen haakjes de officiële slotkoers van gistermiddag). AKZO 58.00—58.70 (58.00). Hoogovens 77.00— 78.00 (76.80). Kon. Olie 88.00-88.50 gl '87.80). Philips 32 20 '32.10), Unilever f04.00 gl '103.50). KLM (69.30). Berekeningen van de ABN wijzen uit, dat fluctuaties in de rentestand in Nederland gedurende de periode 1955- 1973 voor 72 procent verklaard kun nen worden uit de ontwikkeling van de inflatieverwachting. Verschil van mening bestaat er over de vraag op welke wijze de inflatieverwachting de nominale rente beïnvloedt. Het is, aldus dr. Post, denkbaar dat kapitaalverschaffers bewust of onbe wust realiseren dat een rentevergoe ding die lager is dan de inflatie, hun reële vermogenspositie aantast. Zij zullen daarom in hun vermogensprijs in elk geval een volledige compensa tie wensen voor het verwachte infla tiepercentage. Naast deze omgeving bestaat er. vol gens dr. Post, nog een andere, die de zelfstandige rol van de inflatiever wachting bij de vorming van de ren testand miskent. De aanhangers van deze mening zijn van oordeel dat alleen vraag en aanbod op de vermo- gensmarkt bepalend zijn voor het ren tepeil. De inflatieverwachting is naar hun mening slechts één van de vele factoren, die vraag en aanbod van kapitaal bepalen. Dr. Post kent aan de eerste opvatting een grotere waarde toe dan aan de tweede. Niet alleen op basis van theo retische bezwaren acht hij de laatste zienswijze minder juist, maar ook om dat ze op geen enkele wijze steun vindt in de cijfers van de praktijk. Inflatieverwachting Het begrip inflatieverwachting in de rentestand is niet hetzelfde als een inflatieprognose voor één jaar, zoals bijvoorbeeld de 11 procent prijsstij ging, die het Centraal Planbureau voor 1974 voorspelt De inflatiever wachting die in het renteniveau is opgenomen is een gevoelsmatige ver wachting ten aanzien van de gemid delde prijsstijging voor een aantal jaren. De inflatieverwachting wordt in hoge mate beïnvloed door recente ervaringen die met het inflatiever schijnsel zijn opgedaan. Op basis van de inflatiepercentages van de laatste WORMERVEER Koninklijke Wes sanen verwacht uitgaande van de per eind 1973 aan het concern verbonden sectoren en ondememinge», in 1974 een omzet van ruim 1.5 miljard te zullen bereiken, zo blijkt uit het jaar verslag. In het stadium van voortgaande groei, waarin het concern zich thans be vindt, acht Wessanen het noodzakelijk te onderzoeken op welke wijze verde re uitbreiding van activiteiten ook buiten Europa tot de mogelijkheden behoort. Het bevorderen van een ver dere internationalisering vindt de di rectie nodig om te komen tot een nog grotere spreiding van de concernrisi co's, mede gezien de snelle verande ringen op sociaal-economische gebied. Ook in het binnenland blijft Wessa nen open voor samenwerking mits met behoud van haar identiteit, aldus het verslag. Andere bedrijven kunnen zonder problemen met behoud van een zo groot mogelijke zelfstandigheid functioneren. De omzet nam in 1973 toe van 729.2 min tot 1.09 mil jard. Er werd een nettowinst behaald van 15.1 min tegen 11.4 min over 1972, een stijging van ruim 32 pet. De nettowinst per aandeel van 20 steeg van 10.63 tot 14.09. drie jaar kan de inflatieverwachting dus worden berekend. Een ander begrip waar de heer Post in zijn rede over een renteprogno.se op inging, is de reële rentestand. Dit begrip geeft de prijs aan die tussen vragers en aanbieders op de vermo- gensmarkt wordt overeengekomen. De reële rentestand wordt daarom ut- sluitend bepaald door de vraag- en aanbodsverhoudingen op de vermo- gensmarkt. Neemt de vermogensvraag meer toe dan het vermogensaanbod, dan zal de reële rente stijgen. Nu blijkt, aldus dr. Post, dat de verhouding op de vermogensmarkt voor het grootste deel wordt bepaald door de stand van de conjunctuur. Is er sprake van een overspannen con junctuur dan is de vermogensvraag groot en het aanbod gering. Is de conjunctuur ontspannen dan doet zich een omgekeerde situatie voor. Uit de in maart gepubliceerde cijfers van het Centraal Planbureau blijkt dat de ontspanning van de Nederland se conjunctuur ook in 1974 zal aan houden. De verwachte afzwakking be vat een belangrijke aanwijzing voor de toekomstige ontwikkeling van de rentestand, nl. een daling van de reële rente. In het afgelopen eerste kwartaal bedroeg de reële rente nog 1.4 procent. Als gevolg van de ver wachte daling van de economische bedrijvigheid zal dit cijfer in de loop van dit jaar echter teruglopen en volgens berekening in het vierde kwartaal nog maar 0.9 procent bedra gen. Van de andere kant is ook de inflatie verwachting van invloed op de hoogte van de rente. Volgens het CPB zal de inflatie dit jaar gemiddeld 10.5 pro cent bedragen. De inflatieverwachting zal in de loop van "dit jaar dus verder toenemen, nl. tot 8.5 9 procent aan het einde van 1974. De nominale ren testand zal de komende maanden dus in opwaartse richting worden beïn vloed door de inflatie verwachting. Tegenwerken Uit bovenstaande ontwikkelingen blijkt dus dat in de komende tijd het effect van de ontwikkeling van de reële rente en het effect van de ontwikkeling van de inflatieverwach ting elkaar niet meer zullen verster ken, maar elkaar tegenwerken. Een rentestijging van het formaat zoals we die in het laatste jaar hebben gezien (twee procent) lijkt daarom voor de komende maanden uitgesloten, aldus dr. Post. Hij meent dat de rentestand daarom de rest van het jaar slechts weinig hoger zal zijn dan op dit moment. Of de rentedaling waarop al zolang tevergeefs wordt gehoopt in 1975 zal kunnen inzetten, is volgens de heer Post afhankelijk van dc ontwikkeling van de inflatie. Ondanks optimistische voorspellingen ten aanzien van de inflatie in de Verenigde Staten, vindt de heer Post het nog te vroeg om over een mogelijke vermindering van het inflatiepercentage voor Nederland een uitspraak te doen NIJMEGEN Estel (Hoogovens-Hoescli) lieeft een bijzonder gunstig jaar 1973 afgesloten. De nettowinst gaf met een bedrag van 169,8 miljoen, neerkomende op een rentabiliteit van het eigen ver mogen van 5,6 pet., bijna een verdubbeling te zien ten opzichte van 1972, toen de winst 87,4 miljoen beliep. De omzet steeg verleden jaar van 5273,8 miljoen tot 7803 miljoen. De bedrijfswinst nam toe van 221,6 miljoen tot 419 miljoen. Ook in de eerste kwartaal van het lopende jaar heeft de gang van zaken een gunstig beeld vertoond. De situatie op de ataalmarkt ontwik kelde zich in 1973 bevredigend. Zowel in de staalsector als bij de staalver- werkende bedrijven van Estel ver toonden afzetcijfers en opbrengstprij- zen een stijging. De produktie van ruwijzer en staal daalde in heit vierde kwartaal beneden het niveau van het derde kwartaal, o.m. ten gevolge van storingen bij één van de hoogovens van het bedrijf IJmuiden. Bovendien werd het kostenniveau nadelig beïn vloed door prijsstijgingen van grond stoffen en energie. Vierde kwartaal De stijging van de omzet, die in de voorgaande kwartalen ook reeds was te constateren, zette zich in het vier de kwartaal van 1973 voort. De omzet in dit kwartaal beliep nl. 2104,2 min., tegen 1641,5 min. een jaar eerder. Een stijging derhalve van ruim 28 pet. De bedrijfswinst bedroeg over het vierde kwartaal 137 (v.j. 52,6) min. In procenten van de omzet uitge drukt, vertoonde de bedrijfswinst evenwel een lichte daling. In het laatste kwartaal van het verstreken jaar kwam de bedrijfswinst uit op 6.5 pet., van de omzet, tegen 6.7 pet. in het derde kwartaal en 3,2 pet. in het vierde kwartaal van 1972. De nettowinst over okt.-dec. 1973 was 73,6 min., tegen 30,1 min. in hetzelfde kwartaal van 1972. De verbe tering ten opzichte van het derde kwartaal 54.8 min.) was vooral toe te schrijven aan een gunstiger saldo van rentelasten en -baten en aan een voordelig saldo van buitengewone ba ten en lasten. De totale nettowinst van Hoogovens over het laatste kwartaal van 1973 bedroeg 43,4 min. tegen 32,8 min. in het derde kwartaal en 18,5 min. in het vierde kwartaal van 1972. Per aandeel was dit 3.69, tegen 2,78 resp. 1.57. GOUDA De verwachting van het Nederhorst-bestuur, dat onder meer de winst per aandiel in 1973 op hetzelfde niveau als in 1972 zou ko men te liggen is niet bewaarheid. Enkele ontwikkelingen die niet waren te voorzien hebben een sterke negatie ve invloed op de winst gehad. Daar door zal deze op een laag peil komen te liggen. Voorgesteld wordt het dividend over 1973 te passeren. Over 1972 keerde Nederhorst 4 in contanten of naar keuze 6,25 pet. in agio-aandelen per aandeel van 20 uit. Tegenslagen die zich omstreeks eind 1973 voordeden bij het uitvoeren van enkele werken in het buitenland, bleken aanmerke lijk groter dan was verwacht. Een belangrijke negatieve invloed had ver der de onrust, die het gevolg was van de noodzakelijke herstructurering in dc staalsector. DOW JONES INDEX l(idu«l. Suwrro Hull. obl. Modi 4 apr. 858.89 186.05 89.92 71.28 734.2 5 apr. 847.54 183.50 89.24 71.18 728.5 8 april 839.96 181.83 88.09 70.95 717.0 Aand. Obl. lui. II. L. 4 apr. 11.650 14.290 1.750 584 735 5 apr. 11.670 15.270 1.760 324 1.077 8 april 10.740 14.390 1.768 315 1.121 Koersen in Montreal Husky Nat. Uas «as* tergusnn Nal Kesuutcei Shell Canada NEW YORK 8/4 9/4 ACF Industrie 48% 49% Alreo 12% 12% Allied Chemical 40% 41% Alum. Co of Am. 49 50% American Brands 37% 37% American Can 27% 27% Am Cyanamld 22% 22% Am Elecir Power 24% 24% Am Metal Climax 44% 45% Am Motors 9% 9% Am Smelt C Ref 24% 24% Am Tel Tel 48% 48% Ampex 3% 3% Anaconda 25% 25", 23% Armco Sieel 23% Atlant. Richfield 89% 89% Bwidtx 27% 27% Bethl Steel 32% 32% Boeing 14% 14% Burlington Ind. 24% 24 Can Pacafic Ry 18% 16% Celanese 32", 33% Chase Manhattan 46% 46% Chessie System 49% 49% Chrysler 17% 17% Cities Service 47% 48 Colgate Palmollve 25% 26% Colt Industries 19% 19% Commonw Edison 27% 27% Cons Edison 18 18% Cont. Can 24% 24% Cnnt Oil 38", 38% Curliss Wright 10% 10% Curtis» Wright A 24% 24 Dart Ind 17% 17% Deere and Co 38% 39?; Dow Chemical 59% 61 Du Pont (El) 168% 170 Eastman Kodak 105% 05% First Nat City 39% 39% Admiral Corp 12% 13 Allengheny Pow S 18% 18% Akzona 21% 21% Am Standard 14% 14 Amsied Ind 44% 44% Ball Ohio S4b 54b Bavuk Cigars 5', Car, Breweries 3% Cetto 17% 17% Chddhnurn Goth Chase Select Fd 26 86 24.98 Columbia Gas 25% 25 Cominco 32 31% Cunt Telephone 18 15% Fluor Corp 27% 28V, Ford Motor 49% 49% Fruehauf 22% 22% Gen Electric 54% 55 Gen Foods 25% 25% Gen Motors 50 50% Gen Publ Util 18% 18% Gen Tel Tel 23% 23", Getty Oil 131% 131% Gilelte 35% 35% Glmhel Brother* 20% 20% Gondvear I and B 26 25% Gulf Oil 22 22% Illinois Central Ind. 17% 18% Insllco 8% 8% Irrt Busln Mach 230% 233 Intern Harvester 26% 26% Int Nick of Can 34% 34% Int Paper 50% 50% Int Tel Tel 21% 21% Johns Manvllle 19% 19% Jones and Laugh 18% 18% Kennecott Copper 39% 39% Kraft Co 41 41% I.lng-Lemco Vough 10", 10% Litton Ind 9% 9% Lockheed Aircraft 4% Marcor 23% 23% Martin Marietta 17% 17% May Dep Store* 25 25'. McDonnell Dnugl 16 16% Mobil oil Corp 44% 44% Nabisco 36% 37% 36% Nat Cash Reglst 37 Nat Distiller* 14% 14% Nat Cypsure 13% 13% Nal Steel 32% 82% Nal Lead Ind 13 13 Int Bank for Ree 98%b 98%b Int Flav Frag 36% 88% Int Haper (t 4) 40% 40% Pac Gas and El Penn Central Pepiico Phelps Dodge Philip Morrla Philips Petr Procter Gambl Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Sanla FA Ind Sears Roebuck Shell Uil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun Oil Texas Gulf Texas Inst. Trjr.sameriea Unilever Union Carbide Uni Ruval Umied Aircraft Uriiied Brands L'S Steel Nat Can NY tVntr A North West R N Am Philips L'C 40% 41% 97% 97% 20% 50% 87% 87% 18% 18% 25% 35% 42% 42% 32% 32% 55% 58 15% 15% %CG 327» 48% 44% 38% 38% 27% 28% 94 94% 80% 81 34 34 42% 42% 25% 26% 8 8 41% 41% 12 12% 18", 18% 17% 17% IS 14% 8 8% 14 14 25% 25%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21