Beperking snelheid nog stellig tot na de zomer Koffie Publiek gedraagt zich goed Tot 110 km 'twijfelzone' Gewenningsperiode is nodig i'ranse iremier rabbelde nel terug Gala President Sadat als goede fee Prijsindexcijfer stijgt in één maand 1,5 procent !n deze krant Het Kwartet TV-reclame snoep mèt tandenborstel Zogezegd Mooi weer Het blijft warm Een riskant bestaan Stijging over een jaar 8,8 procent Bende opgerold in Bommelerwaard Tarief trein per 1 mei niet omhoog Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 10 APRIL 1974 55ste jaargang no. 8 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen HBISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" AMSTERDAM Voor suikerhou dend snoepgoed mag alleen televisie reclame gemaakt worden indien te vens de (hierbij gereproduceerde) afbeelding van een tandenborstel ge toond wordt. Deze beperkende bepaling heeft de Reclameraad toegevoegd aan de al eerder bekend geworden bepalingen dat deze reclameboodschappen géén kinderen beneden de veertien jaar mogen laten zien of horen en dat de boodschappen ook uiet kennelijk ge richt mogen zijn op beïnvloeding van kinderen ten gunste van het produkt. Ook mogen ze niet vóór vijf voor acht 's avonds worden uit gezonden. [edicijnmannen zijn van even root belang als psychiaters en ouden dan ook een vaste plaats de gezondheidssector moeten rijgen. Dr. T. Adeoye Lambo, plo. directeur-generaal wereld gezondheidsorganisatie. Ie verder pagina 9 Droog en zonnig weer, maar in het noorden van het land ook binnendrijvende mistvelden. Zwakke tot matige, in hoofdzaak n.o. wind, met maxima van om streeks 10 graden in het Wad dengebied, tot ongeveer 19 gra den in het zuiden van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog en in het algemeen zonnig weer. Overdag iets lagere tem peraturen. Morgen zon op: 05.53 zon onder: 19.30 maan op: 00.12 maan onder: 08.03 Nu is tevens bepaald dat, wat de televisiereclame betreft, gedurende de hele uitzendduur van de reclame boodschap een door de reclameraad vastgestelde gestileerde afbeelding van een tandenborstel getoond moet worden. De grootte van de getoonde tandenborstel moet tenminste een tiende deel van de hoogte van het hele filmbeeld zijn. Als snoepgoed worden vooral beschouwd de pro- dukten van de suikerwerk- en choco- ladeverwerkende industrie (zoals snoepjes, zuurtjes, pepermunt, drop, chocoladerepen, 'candy bars' en dra gees, maar ook bepaalde bakwaren). De voorschriften gelden niet voor suikerhoudend broodbeleg en ook niet voor frisdranken. ARIJS (UPI, Reuter) De ranse premier Pierre Messmer eeft tevergeefs geprobeerd de ig kandidaat van de regerings- irtijen te worden bij de presi- ïntsverkiezingen. Nog geen acht ir nadat hij zijn kandidatuur ad gesteld, krabbelde hij weer irug. ëssmer had "sich onverwacht in de rijd geworpen met 'n oproep aan de idere kandidaten uit het regerings- amp de baan voor hem vrij te ma- en. De gematigde gaullist Edgar aure gaf direct gehoor aan deze >roep en trok zijn kandidatuur in. aar de officiële gaullistisch e kandi- lat Chaban-Delmas liet weten dat hij in geen wijken wil weten. In een ersoonlijk onderhoud van enkele mi- uten lichtte hij Messmer in over zijn andpunt, dat hij later op een pers- inferentie als volgt verwoordde: lijn antwoord is negatief. Wij moe- n de enige kandidaat van links de 2g versperren en ik geloof, dat ik de .este man ben om dat te doen'. Iremier Messmer zei daarop, dat zijn lorte campagne was beëindigd. Wat hij et zijn opmerkelijke manoeuvre van steren precies wilde, bleef onduide- jk. Vorige week had de trouwe gaul- st Messmer wel laten merken niet zo elukkig te zijn met het initiatief van haban-Delmas, die zich als eerste andidaat stelde voor het president- :hap. Toen de gaullistische partij de DR, zich zondag achter Chaban chaarde, beloofde de premier hem >ch loyaal te zullen steunen. Gister- ïorgen vertelde hij echter, dat hij ich zelf kandidaat stelde om te pro- Ook de komende dagen zal er nog volop genoten kunnen worden van de bloei- nde bloembollen (zoals hier in Vogelenzang), want het blijft mooi weer volgens de weerprofeten. In Ukkel spreekt men zelfs over temperaturen van 25 graden; De Bilt houdt het iets bescheidener, maar het blijft toch warm genoeg voor een uitstapje. )e dingen dezer dagen hoe kom ie aan dat lint? De Argentijnse regering heeft het passend gevonden wat linkse kranten te verbieden. Afgezien van de vraag of onze krant al of niet links is daar schijnt wel eens over gepraat te worden), is dat een van de tveinige gevaren die ons niet bedreigen. Gelukkig houden wij wel van een riskant bestaan. Maar toch Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUW ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: O Allijd-paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver K«'ii posl/egel is rii»-l nodig. Die betalen wtj. Schrijf op de envelop: De Chr. I'ers, antwoordnummer 2792, A'dani. Wenst abonnement op: mouw DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LELDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De maximumsnelheid van honderd kilometer per uur op de autosnelwegen blijft zeker nog tot na de zomer van kracht. Minister Westerterp zei gisteren bij het beleidsdebat in de Eerste Ka mer dat de snelheidsbeperking, die begin februari van kracht is geworden, zeker zes maanden moet gel den om te kunnen zien in hoeverre de onveiligheid van het verkeer is afgenomen. Volgens minister Westerterp wordt nog steeds op grote schaal de honderd kilometer aangehouden. Het is vol gens hem een misvatting dat zeer veel automobilisten gewoon harder rijden en daarmee de onveiligheid zouden vergroten. In de week, aldus minister Westerterp, die vooraf ging aan de invoering van de verplichte maxi mumsnelheden reed 78 procent van de automobilisten vrijwillig niet har der dan honderd kilometer per uur en kwam 92 procent niet boven de 110 kilometer. Volgens de laatste me tingen van 21 maart hield toen 77 procent zich aan de honderd kilome ter per uur en kwam 96 procent niet boven de 110 kilometer. Een constant beeld, dat zeker niet ongunstiger is dan in de periode van vrijwillige beperking. Bovendien kan tegen uit schieters via bekeuringen worden op getreden. De gedachte dat er maar wat raak wordt gereden, is volgens minister Westerterp gezichtsbedrog. Hij noem de de zone tussen 100 en 110 kilome ter de 'twijfelzone', omdat het moei lijk is daarbinnen op te treden. Zo doende kan slechts vier procent tot de uitschieters worden gerekend. Dat bij voorbeeld het Eerste-Kamerlid Van der Werff (WD) meent vaak te wor den gepasseerd terwijl hij zich aan de limieten houdt, komt volgens minister Westerterp doorzat de meeste snel heidsmeters van auto's flinke afwij kingen vertonen en dat de politie de echte kilometers meet. Hij wees hier bij op zijn dienstwagen waarin hon derd echte kilometers overeenkwamen met 123 kilometer op de teller. Wes terterp: 'Het beeld dat de exacte me tingen opleveren, kan iedereen dage lijks persoonlijk bevestigd krijgen die de afwijking van zijn snelheidsmeter precies weet en dan telt hoe vaak hij wordt ingehaald. Wie zoals ik haast dagelijks op de autosnelwegen zit, zal beamen dat het verkeersbeeld een stuk rustiger is geworden'. Tot dat rustige beeld dragen niet alleen per sonenauto's maar ook vrachtwagens bij. Proefproces Minister Westerterp zei echter de verdere behandeling af te wachten. Bij degenen die zich niet kunnen verenigen met de honderd kilometer op de autosnelwegen, hebben zich gis teren de handelsreizigers gevoegd. De vereniging an handelsreizigers en - agenten, waarbij ongeveer 40.000 ver tegenwoordigers zijn aangesloten, heb ben gevraagd de maximumsnelheid tot 120 kilometer per uur op te voeren. Minister Westerterp meent dat het moeilijk zal zijn opnieuw een (maan delijkse) autoloze zondag in te voe ren. Hij zei begrip te hebben voor het verlangen van de PPR-senator Ton- naer en met belangstelling het resul taat van de handtekeningen-actie van de vereniging milieudefensie af te wachten. Hij meende echter dat de autoloze zondag te sterk zal ingrijpen in het maatschappelijk leven en be twijfelde of de noodzaak van een dergelijke maatregel door de drie mil joen autobezitters zou worden inge zien. Bovendien zou het aantal onthef fingen veel hoger komen te liggen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de tijd van een maand (van half februari tot half maart is het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie gestegen met 1,5 procent. Bij het vaststellen van dit cijfer, dat reeds een sterke stijging aangeeft, was de verhoging van de ziekenfoindsta ne ven nog niet bekend. De belangrijkste stijging heeft zich voorgedaan bij de kleding. Het gaat hier alleen om win- terkleding. De stijging van de prijzen voor het zomerpakket zijn nog niet in het indexcijfer opgenomen. Verder werden prijsstijgingen gesignaleerd voor brood, koffie, margarine, materi alen en diensten voor het onderhoud van de woning, meubelen, woningtex tiel en vloerbedekking, huishoudelijke apparaten, vloeibare brandstoffen, schoeisel, medische verzorging, sport en kampeer artikelen en benzine. Vergelijking Voor 20 pet. van het totaal aantal goederen en diensten deed zich een prijsdaling voor van gemiddeld 0.3 pet terwijl van 30 pet van het pakket de prijs ongeveer gelijk bleef. Wan neer met het gemiddelde prijsindex cijfer voor het eerste kwartaal 1974 vergelijkt met het gemiddelde cijfer van het eerste kwartaal 1973 dan blijkt de totale stijging 8.8 procent te bedragen. Dat er nog weerstand tegen de snel heidsbeperking bestaat noemde minis ter Westerterp niet zo verwonderlijk: telkens wanneer nieuwe regels nodig zijn, vraagt dat een gewenningsperio de, zoals bijvoorbeeld bij de invoering van de vijftig kilometer binnen de bebouwde kom. Hij noemde het een tegenvaller dat de rechter een journa list die een proefproces was aange gaan, in het gelijk had gesteld. Hij NIJMEGEN De rijkspolitie heeft een bende opgerold die in de Bomme lerwaard gedurende acht maanden ac tief is geweest. Zesentwintig mannen in de leeftijd variërend van 20 tot 25 jaar deinsden er niet voor terug om onverhoedse aanvallen uit te voeren op dorpsbewoners die dan met kettin gen of stokken werden bewerkt Ook werd een politieman die ingreep bij een vechtpartij neergeslagen. ADVERTENTIE van Niemeyer, pak 250 gram Bonen of snelfiltermaling 255 CAIRO (AFP) President Sadat van Egypte heeft een dienstauto van de regering aangeboden aan een ontsla gen taxichauffeur, wiens droevig verhaal hij op de ra dio had gehoord. Het sprookjesachtige verhaal met Sadat in de glansrol werd giste ren uit de doeken gedaan door het Egyptische dagblad Al Ah- ram. Sadat zette maandagavond laat nadat hij zijn huis in Alex- andrië had bereikt de radio aan om het laatste nieuws te horen. Hij ving zo een vraaggesrek op met een taxichauffeur, die zich beklaagde over onrechtvaardig ontslag. De man had in zijn taxi een grote som geld gevonden, die een klant had laten liggen. Hoe wel hij zelf nog te arm was om medicijnen voor zijn zieke zoon tje je kopen, was hij direct met het geld naar het politiebureau gegaan. Daar weigerde hij de beloning, die hem wettig toe kwam. Hij wachtte geduldig op het bu reau tot alle formaliteiten waren venmld en de rechtmatige eige naar van het geld was gevonden. Deze gaf de chauffeur een belo ning, maar voor zijn zoontje kwam die hulp te laat. Het kind was inmiddels gestor- Hu President Sadat man een nieuwe klap te verwer- !j ken: hij werd door zijn werkge- 5 ver ontslagen, omdat hij zoveel j tijd had verloren op het politie- bureau. Diep bewogen door dit relaas, gaf president Sadat opdracht een j dienstwagen van de regering aan de zo zwaar getroffen chauffeur te schenken. Aldus het dagblad JL Van onze parlementsredactie DEN HAAG De spoorwegtarieven zullen niet op 1 mei met twaalf procent worden verhoogd. Minister Westerterp geeft hiermee gehoor aan de motie-Cornelissen die in de Twee de Kamer is aangenomen en waarin staat dat een dergelijke verhoging onjuist zou zijn. Minister Westerterp zei de motie te zullen uitvoeren tijdens het gisteren gehouden beleidsdebat in de Eerste Kamer. Hij zei niet wanneer de tarie ven wèl omhoog zullen gaan en hoe groot de verhoging zal zijn. De Twee de Kamer heeft ook de motie Van der Doef aangenomen, waarin de minister wordt gevraagd de tarieven niet voor 1 september te verhogen en de stij ging minder te laten zijn dan de stijging van de kosten voor hett levens onderhoud. Het aanbod van nieuwe reizigers bij de spoorwegen is de eerste twaalf weken van dit jaar met ongeveer 8,5 procent toegenomen. Per reizigerskilo meter leden de spoorwegen een ver lies van vier cent Bij het streekver voer en het gemeentelijk vervoer be dragen deze cijfers resp. 3,6 en 14,3 cent. Binnenland 'Rendement bedrijfsleven mag niet lager' 5 Gesprekken in Z.-Afrika 6 Scholierenvervoer 7 Buitenland Protestants Ulster zoekt nieu we wegen9 Kerk Bevrijdingstheologie 2 Ministers over geloof2 Sport 'Stuttgart nog te onervaren' 17 Economie Rente weinig omhoog21 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en Iv Strips, feuilleton Recept, puzzel Uw probleem - Commentaar weer

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1