Stuttgart nog te onervaren' Cruijff, en alles wordt goud... Donkere dagen aangebroken voor AC Milan Basketbalsters naar kwalificatietoernooi Geschorste Johan Buffy Ettmayer zoekt tevergeefs naar oorzaken zwakke optreden van zijn ploeg in uitwedstrijden Over de vele miljoenen voor de transfer wordt in Barcelona niet meer gesproken Tafeltennisverlies tegen Oostenrijk Ajax verliest Jeugdelftal wint Ook trainer Cesare Maldini vertrokken Reglementair verlies na 'doping' Wiersma remise met Varke visser Zwaar verlies in oefenduel met Polen DUW/KWlAWIlBT WOENSDAG 10 APRIL 1974 SPORT T13/K17 1* n onze speciale verslaggever ITTERDAM Wanneer Feyenoord vanavond in een waarschijnlijk stadion VFB Stuttgart voor de eerste keer in de halve finale van UEFA-Cup-toernooi ontmoet, zal de 26-voudige Oostenrijkse in- national Johann 'Buffy' Ettmayer geen acte de présence geven, mayer is evenals Hermann Ohlicher door de UEFA voor één jppese bekerwedstrijd geschorst. Na eerst bij het Tsjechoslowaak- Tatran Presov met geel te zijn beboet, leidde een tweede kaart 'Vittoria Setubal tot de eenmalige uitsluiting. mayer. spelmaker bij Stuttgart, za- iag één van de zeer weinige uit- ïkers in de kansloos met 31 loren uitwedstrijd bij Borussia ichengladbach, zal derhalve eerst de return op 24 april in aktie ïen. Gezien de beperkte defensieve iliteiten van de Oostenrijker moet den betwijfeld, of het gemis aan mayer vanavond ook als zodanig u-orden gevoeld. Feyenoord-trainer Coerver is er bijvoorbeeld van tuigd dat de gedwongen absentie de twee aanvallend georiënteerde :rs, zijn collega Hermann Eppen- helemaal niet zo ongelegen komt. indicatie in die richting is Ep- loff's basisformatie. Ondanks de [ing, dat zijn ploeg niet louter zal ledigen 'Daar hebben we de Iers niet voor' heeft hij voor layer en Ohliger twee defensief itelde spelers ingezet. Daarmee vers voorspelling 'Ik venvacht sterk verdedigende ploeg, mis- in wel acht verdedigers, die in le instantie op de 'nul' zal spelen' overtuigend grondend. EE AANVALLERS tenhoff heeft gekozen voor een natie cke slechts in de jeugdige fc nz Stickel en de eenmalige inter- ional Dieter Brenninger, twee aan- lers heeft. Dit opstelling ziet er als »t uit: doel: Gerhard Heinze; ach- Manfred Wietmann, Markus, El- Willie Entenmann, Reinhold h; midden: Bernd Martin, Arno afer, Heinz Handschuh, Roland voor: Heinz Stickel en Dieter inninger. De nog maar net 19- Bernd Martin zal volgens Ep- TERDAIYI FeyenoordVFB tgart staat vanavond onder lei- van een Roemeens trio. Nicolai scheidsrechter, die wordt geas- ierd door Ion en Vasile. toff de man worden die op Wil- van Hanegem speelt. De vervan- )|s van Ettmayer en Ohliger zijn de ingsters Arno Schafer en Roland opstelling zal waarschijnlijk in- iden dat Wiel Coerver Jan Bos- np als vierde middenvelder ten ite van Mladen Ramljak opstelt, ïgezien Stuttgart zonder een directe itrum-spits gaat opereren; Brennin- en Stickel zijn vleugelspitsen, ug naar Johann Ettmayer, de veel besproken afwezige. De uit Wenen afkomstige Ettmayer hij speelde er voor Austria Wien en later in de 'provincie' voor Wacker Innsbruck laat het oordeel aan de buitenwacht, wanneer die hem als spelmaker wenst te bestempelen, maar ontkent niet dat hij in het eigen Neckar-stadion als aanvallende middenvelder tot goede prestaties komt. De man, die tot voor kort met ondermeer Willy Kreuz vas te keus was in het Oostenrijkse elftal 'Niet meer, want tussen bondsco ach Stastny en mij zijn bepaalde pro blemen gerezen' zegt: 'Het is moei lijk om iets over jezelf te zeggen. Ik vind dat mijn trainer maar moet beoordelen hoe ik speel.' UIT ZWAKKER Ettmayer staat te boek als een speler, die in uitwedstrijden lang niet zo goed uit de verf komt als in Stutt gart. Hij zelf daarover: 'Wisten we maar, waar dat aan lag. Maar ik heb daar niet als enige mee te maken. De hele ploeg speelt in uitwedstrijden veel zwakker. Het kan bij ons gebeu ren, dat we thuis met 61 van Borus sia Mönchengladbach winnen en een week later van een zwakke tegenstan der verliezen. Daarbij moet je niet vergeten, dat Stuttgart niet tot de werkelijke top behoort in West-Duits- land. Deze ploeg zal wel nooit kampi oen worden, maar ook nooit degrade ren. We blijven in ieder geval een stuk onder het niveau dat Bayern München en Borussia Mönchenglad bach halen. De ploeg kan evenwel voor een verrassing zorgen.' Trainer Eppenhoff vervolgens over zijn technisch begaafde middenvelder: 'Ettmayer is thuis tot erg goede din gen in staat. Dan voelt hij zich in zijn elemont. Maar buiten Stuttgart lijkt hij veel minder zelfvertrouwen ,te hebben. Dat zwierige van een We ner, dat ook in zijn spel tot uiting komt, valt dan helemaal weg.' Ettmayer fronst de wenkbrauwen, wanneer hij verneemt dat Coerver in Stuttgart een ideale tegenstander ziet. Hij zegt: 'Wel, dat is bij ons ook het geval, waar het Feyenoord betreft. Feyenoord is de ploeg die wij als tegenstander boven Lokomotive Leip zig en Tottenham Hotspur prefereer den.' En dan: 'Neemt Coerver geen genoegen met twee doelpunten ver schil in de thuiswedstrijd? We zullen zien. SETUBAL Feyenoord doet er overigens goed aan VFB Stuttgart-trainer Hermann Eppenhof bij zijn aankomst in Nederland temidden van doelman Will Heinze flinks) en Charlie Handschuh. Later zou Eppenhol zeggen: 'Stuttgart mist nog routine. Vandaar de zeven gele kaarten al in dit UEFA Cup-toernooi de VFB Stuttgart niet te onderschat ten. Ook niet in de Kuip. Men be schouwt het langzamerhand als een gegeven dat de Duitsers in uitwed strijden tot weinig of niets in staat zijn. Maar Stuttgart stelde wél de halve finaleplaats in Portugal bij het altijd moeilijk te bestrijden Vittoria Setubal veilig. Het zag toen zelfs kans een 20 achterstand dankzij doelpun ten van Stickel en Ohliger tot( een 'winnende' 22 om te buigen. Volgens Eppenhoff was Vittoria Setu bal evenwel niet de moeilijkste tegen stander. Eppenhoff: 'Dynamo Kiev was een betere ploeg. Tot nu toe de sterkste. Maar ik besef dat Feyenoord ongetwijfeld nog beter is. Toch acht ik ons niet bij voorbaat kansloos. Die wedstrijd van zaterdag tegen Borussia Mönchengladbach was geen maatataf. De meeste spelers waren in gedachten al bij de wedstrijd tegen Feyenoord. Onbewust, maar toch van invloed op ons spel.' Eppenhoff noemt zijn elftal in wezen nog te onervaren voor spel op dit niveau. 'We hebben in deze acht Cup wedstrijden al 7 gele kaarten gekre gen. Niet dat we zo hard spelen, maar steeds om kleine dingen. Gebrek aan routine.' In de uitwedstrijd bij het Russische Dynamo Kiev ging Stuttgart met 20 ten onder, maar maakte dat thuis volledig goed door met 30 te win nen. Eerder nog was het Tsjechische Tatran Presov na een verlenging in de tweede wedstrijd geëlimineerd. In West-Duitsland werd het 31 Voor Stuttgart, maar in de return was de stand na 90 minuten eveneens 31; in het voordeel van de Tsjechen. In de verlenging liep de stand op tot 5 3 en was Stuttgart geplaatst. In de eerste ronde hadden de Cyprioten van Olympiakos Nicosia geen problemen opgeleverd. Met 70 en 50 werd het krachtsverschil zeer duidelijk uit gedrukt. Gezien die monster-scores is het niet verwonderlijk dat Ohliger met 7 treffers de produktiefste speler is tot nu toe in het UEFA Cup toernooi. MATTY VERKAMMAN MADRID Bij het horen van de naam Nederland dachten vele Span jaarden vroeger alleen maar aan kaas, tulpen en molens. Tegenwoor dig denken ze onmiddellijk aan Jo han Cruijff, de 27-jarigc voetballer door wiens toedoen de FC Barcelona voor het eerst in 14 jaar weer landskampioen is geworden. In Barcelona is Cruijff een idool geworden, een soort koning Midas van de Spaanse voetbalwereld: alles wat hij aanraakt verandert in jlejgoud.voor hemzelf en zijn ploeg- makkers. Toen Cruijff een half jaar geleden bij de FC Barcelona kwam, werd bittere kritiek geuit op de voorzitter van de club, Enrique Montal, omdat £i hij twee miljoen dollar had uitgege- '"ven om de Nederlandse stervoetbal ler los te kopen van het Amsterdam se Ajax. Maar de duurste speler in de geschiedenis van het voetbal heeft inmiddels al bewezen dat geld dubbel en dwars waard te zijn. Door in de afgelopen 24 wedstrijden 16 doelpunten te scoren heeft Cruijff een uiterst belangrijke bij drage, geleverd tot het landskampi oenschap van Barcelona, dat voor hemzelf en zijn teamgenoten een bonus van tenminste twee miljoen pesetas (35.000 dollar) de man bote- kent. 3Met nog vijf rondes te gaan in de Spaanse competitie, heeft Barcelona het landskampioenschap nu al zeker gesteld. Volgens de kenners is deze snelste en meest overdonderende victorie uit de geschiedenis van de Spaanse eredivisie vooral te danken aan de Nederlandse wondervoetbal- lcr. Toen hij bij de Catalaanse ploeg kwam, stond deze vierde van onde ren op de ranglijst en waren de vooruitzichten uiterst somber. Maar Cruijff bewerkte een waar mirakel. Hij zette zijn ploeg aan het werk en in de afgelopen 24 wedstrijden ver gaarde Barcelona 40 punten, zonder ook maar een keer te verliezen. Het Nou Camp stadion in Barcelona dat aan 100.000 toeschouwers plaats biedt en voor de komst van Cruijff zondag aan zondag half leeg was, is iu iedere week afgeladen. Officials van Barcelona verklaren dat door de entreegelden de aankoop van Cruijff al voor 70 procent is gedekt. Nu heeft Barcelona zich dus zeker gesteld van een plaats in het komen de Europese bekertoernooi voor. landskampioenen en dat betekent niet alleen prestige, maar ook en vooral hogere inkomsten voor de club. Cruijff krijgt per seizoen een salaris van ongeveer elf miljoen pesetas (550.000 gulden) plus allerlei aan trekkelijke bonussen. Bovendien is hij bijzonder gezocht door de Spaan se reclamewereld die hem verschil lende waren laat aanprijzen en zo nog eens ongeveer vijf miljoen pese tas (250.000 gulden) per jaar laat verdienen. Verleden jaar werd Cruijff uitgeroe pen tot de beste Europese voetballer van het jaar. Zelf zegt hij daarover: 'Ik leer nog steeds en ik geloof dat het redelijk is te venvachten dat ik nog beter kan worden.' Behalve dat hij de meest populaire man in Barcelona is, heeft Cruijff ook onder zijn ploeggenoten een enorme reputatie. 'Als vriend is hij net zo goed als speler', aldus links buiten Marcial. Marcial, die aan het begin van het seizoen het mikpunt van kritiek van de toeschouwers was, omdat hij vaak besluiteloos scheen en meer dan eens goede kansen verknoeide, is nu hard op weg om de Spaanse topscorer van het seizoen te worden. 'Tenminste een half dozijn van de doelpunten die ik heb gescoord, kwamen na op maat gesneden passes van Cruijff', zegt hij. Geblesseerd WARSCHAU Drie spelers van het nationale Poolse elftal zullen in twee oefenwedstrijden 13 april tegen VFB Stuttgart en 17 april tegen België verstek moeten laten gaan wegens blessures. Het zijn doelman Jan Tomaszweski, de 'held van Wembley', voorstopper Jerzy Gordon en middenspeler Joachim Marx. Bondscoach Kazimierz Gorski heeft drie vervangers aangewezen: doelman Piotr Mowlik (Legia War schau) en Marian Ostafinski en Zygmunt Maszcyk, beide van Ruch Chorzow, dat in het toernooi om de UEFA-Cup door Feyenoord is geëli mineerd. Straffen MILAAN AS Roma zal de cerst- Maandagmiddag laat stond Barcelona op zijn kop bij de aankomst van het team van Barcelona. Onderaan de vliegtuigtrap wordt Johan Cruijff reeds door radio- en tv-verslaggevers geïnterviewd. volgende twee thuiswedstrijden voor de competitie in de eerste divisie van Italië op een neutraal veld die nen te spelen. Ook moet de club een boete van 300.000 lire (ongeveer 1200 gulden) betalen. De strafcom- missie van de Italiaanse voetbalbond maakte dit vonnis bekend naar aan leiding van de relletjes, die vorige week zondag op het veld van AS Roma ontstonden na de nederlaag van 12 tegen de plaatselijke con current en aanvoerder van de rang lijst Lazio. De bezoekende club moet een boete van 450.000 lire (ongeveer 1800 gulden) betalen. Een en ander betekent dat AS Roma nog slechts twee van de zeven resterende com- petptiewedstrijden op eigen terrein zal spelen. Een Romeinse rechtbank veroordeelde verder Carlo Rossi, een fan van AS Roma, tot zeven maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. Rossi was nog voor het einde van de wedstrijd op het veld gestormd en had politieagenten, die hem wilden tegenhouden, getrapt. De politie had overigens later traangas moeten ge bruiken om de orde in het stadion te herstellen. De straf van AS Roma was nog licht vergeleken bij het lot van de vierde divisieclub Milazzo naar aanleiding van relletjes tijdens een competitie wedstrijd tegen Modica. Milazzo werd tot verliezer verklaard, moet tien winstpunten weer 'inleveren' en er mag gedurende maar liefst twee Jaar niet op het eigen veld worden gevoetbald. NOVI SAD (AFP) De finale van het landentoernooi voor heren bij de Europese tafeltenniskampioenschap- pen in Novi Sad zal gaan tussen Zweden en Hongarije. De Hongaren (Gergeley, Jonyer en Klampar) ver sloegen Joegoslavië (Surbek, Stipancic en Karaikaisevic) met 52. In de strijd om de negende tot en met twaalfde plaats verloor Nederland met 35 van Oostenrijk, waardoor Nederland volgend jaar niet meer in de eerste divisie zal uitkomen. Het toernooi om het Europees kampi oenschap tafeltennis is in Novi Sad verder voortgezet met de eerste ronde van het enkelspel bij de dames en heren. De drie Nederlandse dames, Marjan van der Vliet, Marjan Wage- makers en Nora Bakker bereikten via zeges op resp. Korpa (Joegosl), Sand- beck (Oost) en Boppe (Zwi) de twee de ronde. Ook Carel Deken plaatste zich bij de heren voor de tweede ronde door de Luxemburger Putz te verslaan SPLIT (AFP) Ajax heeft in Joego slavië de vriendschappelijke wedstrijd tegen Hajduk Split verloren met 3-0 (rust 1-0). De doelpunten werden ge maakt door Dzoni 29ste minuut, straf schop), en de internationals Surjak (61ste minuut) en Jerkovic (70). Hajduk Split staat in de Joegoslavische eerste divisie op de tweede plaats met 32 punten uit 26 wedstrijden. De club heeft één punt minder dan het ledden- de Velez Mostar. VAASSEN (ANP) Een Nederlandse jeugd-voetbalploeg, bestaande uit spe lers van 15 en 16 jaar, heeft in Vaas- sen met 2-0 gewonnen van Denemar ken. De doelpunten werden gemaakt door Sulkens van Feyenoord in de 14e minuut en door ^lolcndijk van SVV, vijf minuten na rust. Beste Nederland se spelers waren doelman Van der Hoek (Volendam), Bouma (Wagenin- gen) en Molendijk. Van onze sportredactie MILAAN Voor het eens zo roemruchte AC Milan zijn donkere dagen aangebroken. De Milanezen moeten vanavond onder verre van ideale omstandigheden aantreden in een halve finale van het toer nooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars tegen het Duitse Borus sia Mönchengladbach. Onder verre van ideale omstandigheden, want de club zit sinds zondag met de derde trainer van dit seizoen: oud international Trappatoni, en de resultaten vallen de laatste maanden zwaar tegen en de 'tifosi' laten hun club vallen. Zaken die nauw met elkaar verband houden. Ook in Nederland bijvoorbeeld kunnen de supporters van Ajax de teruggang die onvermijdelijk moest komen slecht verteren. Tijdens een succesvolle periode zit bijna alles mee, worden de prestaties minder dan lijkt het erop of plotseling alles tegen is gaan zitten. AC Milan lijdt duidelijk zwaar ender de teruggang. Afgelopen zondag werd in de competitie de zesde nederlaag op een rij geleden. Iets wat AC Milan in 75 jaar voetbal niet was overko men. Trainer Cesare Maldini zag het niet meer zitten. De man die nog maar twee maanden geleden het roer over nam van de roemruchte op een ouder wetse slachter lijkende Nereo Rocco, kon de nieuwe nederlaag tegen Vero na niet meer verwerken. Niets deugt er meer bij de club, het bestuur pakt de zaken verkeerd aan. Of zoals Mal dini dat kernachtig uitdrukte: 'AC Milan is dood en het zal niet snel tot leven gebracht worden.' Nereo Rocco vertrok om dezelfde re denen. De grote voorvechter van het 'catenaccio-eoncept', het massale verde digen om slechts via uitvallen te trachten tot doelpunten te komen, kon de toen cok al slechte resultaten van zijn hoofdmacht niet langer aan en nam zijn ontslag. Onder Maldini trad de verwachte verbetering niet in. En nu Giovanni Trappatoni pas drie dagen in functie is mogen de Italia nen toch niet veel verwachten van de strijd tegen Borussia Mönchenglad bach. Dat komt dan ook omdat het meester brein van AC Milan vanavond afwezig zal zijn. Gianni Rivera raakte afgelo pen zondag tegen Verona geblesseerd. Hij kan in ieder geval twee weken niet spelen. Dat nu juist is ook dc grote zwakte van AC Milan. De ploeg staat of valt bij een goed draaiende Rivera (30). Als de middenvelder zijn dag heeft, kan hij met loepzuivere passes een verdediging opensplijten. De spitsen hoeven het werk dan al leen nog af te maken. Rivera speelt al sinds zijn zestiende in de hoogste Italiaanse afdeling. AC Milan is in de loop der jaren teveel afhankelijk geworden van hem. Nu Rivera ouder wordt en de snel heid uit zijn spel verdwijnt, nu er bij hem ook zoiets als voetbalmoeheid optreedt, mag van Rivera niet meer voortdurend zo'n dominerende rol verwacht worden. Daarmee valt AC Milan. De val wordt alleen nog dieper nu blijkt dat de defensie ook niet meer die ijzeren machine is die iedere aanval kan ontregelen. Ausputzer Karl Heinz Schnellinger is met zijn 35 jaar niet langer de betrouwbare man die hij zo lang is geweest. Het blijkt ook wel uit de laatste zestien wedstrijden toen de Milanezen niet minder dan 34 doelpunten moesten toestaan. Voor Italië waar doelpunten nog steeds een zeer schaars goed zijn zegt dat alles over de kracht van een elftal. AC Milan wordt ik Italië nogal eens vergeleken met het Engelse Leeds United. Dikwijls bruidsmeisje maar slechts zelden de bruid. De afgelopen vijf seizoenen eindigde de ploeg tot vier keer aan toe op de tweede plaats. Vogig jaar verspeelde AC Milan in zes wedstrijden een voorsprong van zes punten waardoor Juventus de titel kon grijpen. Leeds United lijkt in Engeland dit jaar op weg naar ook zo een dieptepunt. Wat het Europese voetbal betreft be hoort AC Milan echter nog steeds tot die onberekenbare ploegen die steeds weer erg ver komen in de Europa Cup toernooien. Vorig jaar won AC Milan de Europa Cup voor bekerwin naars. Dit jaar werd eigenlijk zonder al teveel moeite beslag gelegd op een plaatsje in de halve finales. Maar vanavond komt Borussia Mönchen gladbach naar Milaan. Een ploeg die al jaren dicht tegen de Europese top aanzit. Een ploeg ook die door de nieuwe AC Milan trainer Giovanni Trappatoni beschouwd wordt als het sterkste elftal dat op het ogenblik op de Europese velden ronddraaft. Ook Trappatoni weet dat het rijk van AC Milan op het ogenblik wankelt. Hij hoopt echter dat er met zijn komst ook een nieuwe impuls is gege ven aan het team. Onder die impuls zouden de Milanezen dan iets kunnen redden van het geschonden voetbal- prestige van het Italiaanse noorden. De andere Milanese club, Internazio- nale, maakt immers ook een zwakke periode door, in de competitie komt Juventus er nauwelijks meer aan te pas. De nadruk is gelegd op het zuiden waar de clubs uit Rome (Lazio en Roma) en Napels (Napoli)] de grote successen behalen HELSINKI (Reuter) De wedstrijd leiding van het toernooi om het we reldkampioenschap ijshockey heeft de ploeg van Zweden de twee winstpun ten van het duel tegen Polen ontno men. Zweden won de wedstrijd tegen de Ocsteuropeanen zaterdag met 41. maar maandag werd bekend gemaakt dat een van de Zweedse spelers, Ulf Nilsson. gebruik heeft gemaakt van verboden stimulerende middelen. Po len is nu reglementair tot winnaar uitgeroepen, met de score 50. Zweden was geen directe kanshebber voor de titel meer. De ploeg verloor zondag met 23 van Tsjechoslowakij- e. Nilsson is van verdere deelneming van het toernooi uitgesloten. De stand: Tsjechoslowakije 3 3 0 0 6 19—2 Rusland 3 3 0 0 6 20—4 Finsland 2 10 12 8—10 Polen 3 1 0 2 2 8—16 Zweden 2 0 0 2 0 2—8 Oost-Duitsland 3 0 0 3 0 3—20 APELDOORN (ANP) Het toptref- fen in de zevende ronde van het toernooi om het Nederlands damkam pioenschap tussen Harm Wiersma en Cees Varkevisser is gisteren in remise geëindigd. Doordat de naaste concur rent van dit tweetal, Frank Drost, verrassend verloor van De Jong lie pen Wiersma en Varkevisser een punt uit. Stand: 1. Wiersma 11 pnt.; 2. Varkevisser 10; 3. Drost 9; 4. De Ruiter 8: 5. Hermelink, Bergsma en de Jong 7; 8. van der Sluis en Van Westerloo 6; 10. Bronslring cn Drost S; 12. Visser 3. ATLETIEK Een 18-jarigo Russische student, Sergei Senyoekov heeft in Soesh- ta een spring gemaakt van 2.21. Senyoe kov wordt beschouwd als een van de meest belovende springers van de Sow- j et-Unie. TENNIS In de eerste ronde van het toernooi van Monte Carlo voor het WCT- kamploenschap (rode groep) is Tom Gor man op verrassende wijze uitgeschakeld in het herenenkelspel. De als nummer drie geplaatste Amerikaan verloor van zijn landgenoot Mlke Estep: 60, 76. VOETBAL De hoop van Liverpool om zowel het kampioenschap als de beker te winnen, is danig geslonken door een nederlaag met 10 in een wedstrijd voor de eerste divisie tegen Sheffield United. Door de nederlaag is Liverpool vier punten achtergeraakt op het leidende Leeds United, dat twee wedstrijden meer heeft gespeeld. Het winnende doelpunt van Sheffield United werd in de vijftig ste minuut gescoord door Terry NichoU. VOLLEYBAL In de Turkse hoofdstad Ankara is een begin gemaakt met het volleybaltoernooi om het Westeuropese kampioenschap. om de zogenoemde 'Spring-Cup'. Nederland, dat is ingedeeld in groep D met Frankrijk en Oostenrijk. Ukwam niet in actie. Frankrijk versloeg Oostenrijk met 3—0 (156 159 155). Nederland speelt de eerste wedstrijd tegen Oostenrijk. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse dames-basketbalploeg, die van 13 tot en met 15 april deelneemt aan het kwalificatietoernooi voor het Eu ropees kampioenschap, bestaat uit Els van der Heijden (Outsiders), Gerda Schouten, Jeanne Knoop (beiden Blue Stars), Carla de Liefde, Marja Koop man (bedden BOB) Irene Maarschal- kerweerd (RZ), Nel van den Burg, Roos de Vries, Karen Bos (allen Whi te Stars) en Ria Lansink (Jumpers). Nederland speelt op 13 april tegen Schotland, op 14 april tegen Luxem burg en op 15 april tegen West- Duitsland. De eerste twee van de vier landen gaan over naar het eindtoer- nooi, dat later dit jaar wordt gehou den. Het Nederlandse dames-basketbalteam heeft in Werkendam het oefenduel tegen Polen overigens met 65-85 ver loren. Bij rust hadden de Poolse da mes reeds e envoorsprong van 2244. Topscorers: Nederland: Carla de Lief de 21, Jeannne Knoop 11 en Gerda de Ridder 11. De Poolse ploeg wiste met de zege zeer nadrukkelijk de misstap uit van zondag toen in Tegelen van Neder land werd verloren. Het kwaliteitsver schil was in Werkendam nog groter dan de 8565 score aangaf. Vooral in de eerste fase werd het statische Ne derlandse 'veteranenteam' met Jeanne Knoop, Gerda Schouten en Els van der Heijden overspeeld door de Pool se aanvalsgolven. Via 247 werd het 32—8 en sprong Polen naar een ono verbrugbaar verschil. Daarna werden de Oosteuropeaansen minder fel, de precisie sleet enigszins en het loop- zuivere afstandsschot bleef achterwe ge. Een oefenpartner slacht met ten slotte niet. De ruststand bleek draag lijk: 2244, maar was geflatteerd. Te meer omdat coach Olesiewicz niet de noodzaak gevoelde zijn sterploeg in te zetten. Daardoor konden de toeschou wers slechts kort genieten van het weergaloze talent van Wieslawa Ka- niewska. Na rust bracht Nederland, dankzij Carla de Liefde, die dezelfde kwaliteiten toonde als de Poolse da mes, de achterstand in tien minuten terug tot 9 punten: 4554. Het had nog minder kunnen zijn als Jeanne Knoop slechts één raak schot uit tien pogingen nog de ster van tien Jaar geleden zou zijn geweest. Jeanne echter heeft evenveel snelheid en ge voel voor richting verloren als ge wicht gewonnen en daardoor werd zij gedegradeerd tot een hulpeloze figu rante onder de basket. Danuta Strozyna en Malgorzata Smo- lenska brachten het verschil in de socre in de slotfase weer op het niveau waar het thuishoorde. In die laatste minuten bleken slechts Karin Bos en Carla de Liefde voldoende conditie te bezitten voor een reeks van drie wedstrijden in enkele dagen. Voor kwalificatietoernooi van dit week einde voor het Europese kampioen schap in Marburg (West Duitsland) is dat echter niet rampzalig. Luxemburg en Schotland zijn nu eenmaal tegen standers van een andere klasse dan Polen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17