Al op jonge leeftijd rekenen met voorkomen hart- en vaatziekten Heel het para-normale een gevaarlijk en zelfs verboden terrein 52.842 Betere voorlichting bepleit over oorlogsbegraafplaatsen Risico's kunnen samen gecompliceerd beeld vormen 'Geen onnodige angst wekken' slachtoffers VOG STEEDS HONDERDDUIZENDEN BEZOEKERS Examenscriptie legt verband met 't toerisme I J flOUW/KWARTBT WOENSDAG 10 APRIL 1974 BINNENLAND TPOZHUS11/L15 Nu de Nederlandse Hartstich ting deze week de jaarlijkse in zamelingscampagne voert, is het zinvol erop te wijzen dat: De hart- en vaatziekten na de oorlog de omvang van een epidemie hebben aangenomen (nu meer dan 52.000 slachtof fers per jaar). De bestaande structuren van de gezondheidszorg zich in onvoldoende mate hebben kun nen aanpassen bij de bestrij ding van deze volksvijand num mer één. Wetenschappelijk onder zoek gedurende de laatste ja ren uitwijst, dat voor het be strijden van deze epidemie, met name wat betreft het voorkomen, een verandering van de leefgewoonten van de gehele Nederlandse bevolking noodzakelijk is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Overleed in 1900 ongeveer tien procent van de Nederlandse bevolking aan hart en vaatziekten, na de oorlog is dit percentage tot ongeveer vijftig procent opgelopen. De helft van de jterfte aan hart- en vaatziekten wordt veroorzaakt door een stagnatie in de bloedtoevoer naar een deel van de hartspier: het hartinfarct. Per jaar ondervinden ruim 52.000 Nederlanders wat het is een hartinfarct te krijgen. Ruim 20.000 van hen overlijden: tweederde mannen en eenderde vrouwen. Er is dus een dringende noodzaak aanwezig de tien jaar geleden opge richte Hartstichting te steunen. In jaar werk wordt de stichting lande lijk gesteund door de vereniging Vrienden van de Hartstichting'. De net plaatselijke afdelingen, comité's of contactpersonen werkende organisa tie bevordert de fondsenwerving, aoudt voorlichtingsbijeenkomsten en steunt nationaal en regionaal weten schappelijk onderzoek. Gestegen Vanneer een man zo tussen de veer tig en vijfenzestig overlijdt is er meer ian zeventig procent kans, dat dat iomt door een hartinfarct. Het sterf- 2cijfer van het mannelijk deel van de Nederlandse bevolking is gestegen tot iet niveau van de jaren dertig. De laatste jaren overlijden ook steeds aeer mannen en vrouwen, die ook a toenemende mate worden getroffen üor een hartinfarct tussen de der- ig jaar en vijfendertig jaar. In één nn de door de Hartstichting aan de jers verstrekte bulletins wordt de traag gesteld: 'Verkeren wij in een opeloze situatie of kan het getij ikeerd worden?' De stichting geeft et hieronder volgende antwoord, te bestaande gezondheidszorg schiet ïkort en dat is bij de snelle verande ring van het .ziektepatroon in ons ind ook niet te verwonderen. Het tóe bestrijdingsapparaafis gericht op tastige ziekten uit het verleden en it op die van vandaag, laat staan op kvan morgen. Binnen de ziekenhui- ra is gelukkig reeds belangrijke wruitgang geboekt door de bouw an een groot aantal hartbewakings- tnheden. Omvangrijke vermindering in het aantal sterfgevallen kan dit chter niet teweeg brengen, aangezien J procent van de sterfgevallen zich liten het ziekenhuis afspeelt. Zestig rocent van alle infarctpatiënten, die iïerlijden, doet dat in de eerste vijf- ien minuten na het begin van een toornis in het hartritme. Een ritmes- nornis in het hartritme. Een ritme- loornis die als een deskundige, verholpen zou kunnen worden. Over Uri Gelier en prof. Tenhaeff Er gaat momenteel een golf van occulte praktijken en theorieën over ons land. Het geschenk in de boekenweek van 1974 is getiteld: 'Als ik, bij voorbeeld, de geest van mijn moeder op de rand van mijn bed zag zitten,' occulte knipsels uit Couperus, verzameld door Karei Reynders. Zwaarste epidemie sinds eeuwen De hartaanval heeft zich ontwikkeld tot een epi demie zonder weerga. Dat geldt voor alle hoog ontwikkelde landen. In de ontwikkelingslanden openbaren zich andere vormen van hartziekten. De sterfte in Nederland ten gevolge van hart- en vaatziekten overtreft thans het aantal van 52.000 Zeker is alleen, dat er maatregelen bestaan om deze doodsvijand te be strijden. Vooraan in die strijd staat de Nederlandse Hart stichting. Zij maakt deel uit van een wereldwijde beweging en organiseert de Nederlandse Hartweek1974 van 1-7 april. Een beroep op uw hart Het bovenste deel van het aanplakbiljet van de campagne van dit jaar van de Nederlandse Hartstichting. Voorkomen testrijding van het hartinfarct kan et beste geschieden door het optre- en ervan te voorkomen. Enig inzicht het ontstaan van een hartinfarct en risicofactoren, die daarbij een rol pelen, vormt de basis bij de preven- ieve bestrijding. In gezonde toestand ompt het hart, als een holle spier, et bloed door het lichaam. Kransslag- ideren rond de hartspier brengen via de bloedstroom de benodigde energie (zuurstof) naar alle delen van het hart. Onder invloed van vetachtige stoffen in het bloedserum, vooral cholesterol, vormen zich vet- en kalkafzettingen in de binnenste lagen van de vaatwand Wordt een bloedvat door dit proce3 van 'atherosclerose' volledig afgesloten, dan kan het achter de afsluiting lig gende hartspiergedeelte niet meer van bloed voorzien worden en sterft het af. Over de oorzaak van atherosclerose tast de wetenschap nog steeds in het duister. Wel zijn een aantal athero- sclerose-bevorderende, zogenaamde 'ri sicofactoren' aan het licht gebracht. Deze risico-factoren hangen sterk sa men met de leefgewoonten van de mens in de westerse, geïndustriali seerde maatschappij. De belangrijk ste risicofactoren zijn volgens de hui dige stand van wetenschappelijk on derzoek: het roken van sigaretten, in min dere mate van pijp en sigaren; onvoldoende lichaamsbeweging; een verhoogd vet- (vooral choleste rol) gehalte van het bloed, mede veroorzaakt door onjuiste voeding; verhoogde bloeddruk; andere factoren, zoals geestelijke spanningen en erfelijke aanleg. Samenspel Het samenspel van risicofactoren kan niet ingewikkeld genoeg worden voor gesteld. Een eenvoudig voorbeeld: ie mand, die als risicofactor uitsluitend sigaretten roken heeft, heeft een twee keer zo grote kans om een hartinfarct te krijgen als een niet-roker en ie mand, die sigaretten rookt en tevens weinig lichaamsbeweging heeft, een drie tot vier keer zo grote kans als een lichamelijk actieve niet-roker. Wij hebben het dus zelf in de hand om, door verandering van ons leefpatroon (hoewel dat niet garandeert dat athe rosclerose wordt voorkomen) een aan tal belangrijke risicofactoren uit te schakelen. Hierbij kan er nauwelijks voldoende op worden gewezen, dat atherosclerose reeds op ponge leeftijd begint, dus dat jongemensen hun le venspatroon al moeten richten op pre ventie. Met de lichamelijke conditie van men sen boven de dertig jaar is het over het algemeen slecht gesteld. To^h lijkt het erop dat ter voorkoming van een hartinfarct er belangrijke redenen aanwezig zijn om de lichamelijke con ditie te verbeteren. Een grootscheeps Amerikaans onderzoek bracht aan het licht, dat het aantal eerste hartinfarc ten per duizend lichamelijk minst actieve mannen 6,26 bedroeg en bij duizend lichamelijk meest actieve mannen 3,81. De sterfte binnen vier weken na het eerste hartinfarct bleek bij de groep minst actieven drie maal zo hoog als bij de groep meest aktie- ven. Bewegingsarmoede Onder het motto 'Bewegen.is le ven' richt de Hartstichting een deel van haar voorlichtingsprogramma op de bestrijding van de bewegingsar moede. Voordat men gaat trimmen om zijn conditie te verbeteren, wordt men aangeraden om huisarts, bedrijfs arts of medische sportkeuringsbureau te raadplegen. Daarna kan volgens de weg der geleidelijkhei het conditie niveau worden verhoogd. Bestrijding van risicofactoren als be wegingsarmoede, roken van sigaret ten. te vet en teveel eten staat voorop in de programma's van de vereniging 'Vrienden van de Hartstichting': kook demonstraties, aanleg van trimbanen, Cooperbanen, het propageren van fiet sen en traplopen enz. Ook komen revalidatieprojecten, cur sussen in hartmassage en beademing en de vorming van gespreksgroepen ter oplossing van geestelijk-sociale problemen van patiënten van de grond. De Hartstichting geeft veel steun aan onderzoeksprojecten op car diologisch gebied en aanverwante ter reinen. De verlening van subsidies aan de verschillende aanvragers wordt beoordeeld door de Wetenschappelijke Adviesraad van de Nederlandse Hart stichting, waarin ruim 25 vooraan staande medici, biochemici, internis ten, voedingsdeskundigen en natuur kundigen zitting hebben. Geen onnodige angst In het campagnenummer 1974 van 'Hartslag', het orgaan van de stich ting, wordt opgemerkt dat de Neder landse Hartweek geen onnodige angst wil verwekken. 'Maar het blijkt wel nodig te zijn, telkenjare opnieuw, de bevolking de feiten voor te houden Wie de Hartstichting wil helpen bij het moeizame gevecvt tegen, deze fei ten (in 1973 stiereven weer meer men sen, 52,852, aan hart- en vaatziekten) kan dit doen door eld te geven aan de collectanten of te storten op girore kening 204050 of bankrekening 248 van de Nederlandse Hartstichting in Den Haag. Ti-t^-tovenaar en zijn aardige dochter zijn de kameraden van onze kinderen vlak voor ze slapen gaan. Zouden ze Pipo en mijnheer de Uil al helemaal zijn vergeten? De KRO vergastte ons op het optreden van Uri Gelier voor de televisie. De man die zo maar bij kijkers thuis oude horloges weer liet lopen en messen en lepels krom boog. Een optreden dat ren van plan schijnt te herhalen. En ga zo maar door. Is dit alleen maar een kwestie van gecommercialiseerd amusement en spannende ontspanning'' Is het flau wekul als een parapsycholoog als prof. Tenhaeff wetenschappelijke aandacht voor iemand als Uri Gelier vraagt? En fondsen wil bijeengebracht zien, om dergelijke verschijnselen grondig te onderzoeken? Gaat het hier om symptomen van een ernstige cultuur crisis, waarin wij ons almeer dreigen vast te werken? Gaat het hier om een ernstige milieuvervuiling, zeker min stens zo gevaarlijk als het industrieel milieubederf, waarvoor de ogen geluk kig al meer worden geopend? Gaat het hier om een aspect van de afval van de God van Abraham, Izak en Jakob en van Jezus van Nazareth, onze Heer? Is het terecht, dat drs. W. C. van Dam en ondergetekende bij de KRO ernstig hebben geprotesteerd te gen het optreden van Geiler, dat we als 'witte magie' en als een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid hebben bestempeld (Trouw/Kwartet heeft van dit protest in een persbe richt melding gemaakt). Bij een reus als Luther vergeleken zijn wij natuurlijk maar dwergen. Maar ik waag het toch even een vergelijking te maken met het protest van Luther tegen de aflaat-handel, dat aanleiding gaf tot het aanplakken van zijn 95 stellingen. Luther kwam tot zijn protest vooral omdat hij dagelijks de verwoestende gevolgen van deze aflaat-zwendel in de biechtstoel, in zijn persoonlijke zielszorg ervoer. Zo worden wij tot ons verzet niet bewo gen door een 'het-most-niet magge'- moraal, maar door de zieleschade, die we dagelijks in onze zielszorg consta teren bij mensen, die vaak geheel onwetend in een occult net verzeild zijn geraakt. Onwetendheid Hoe groot de onwetendheid op dit gebied is, bleek ons uit allerlei reac ties waarin ons spreken over 'witte magie' belachelijk wordt gemaakt. Terwijl het in elke encyclopedie als belangrijke wetenschappelijke onder scheiding ij te vinden. 'Is er ook groene magie?', schreef iemand. Een niet onvermaard journalist beweerde zelfs, dat Uri Gelier hem in de verte deed denken aan 'Hoe-heet-die-ook-al- weer\ die water in wijn en stenen in brood veranderde. Terwijl Jezus juist pertinent geweigerd heeft van stenen brood te maken en dergelijk magisch manipuleren als een satanische verzoe king afwees. door dr. K. J. Kraan Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff In de onderscheiding witte en zwarte magie gaat het altijd om een waarde oordeel. Maar daarbij kan de gezichts hoek verschillen. Men kan denken aan het nuttige of schadelijke ven bepaalde magische handelingen. Wat nuttig lijkt, noemt men dan wit. W. t schadelijk lijkt, zwart. Bij primitieve stammen is wit te magie alle tovenarij, die volgens de gebruiken van de stam ten bate van de gemeenschap wordt aangewend. 'Zwart' is dan de magiër, die heime lijk op zijn eentje, uit eigen belang opereert. Men kan ook denken aan de aard der magische krachten, die men oproept. In de Middeleeuwen sprak men van witte magie, als men met bovenaard se, 'hemelse' krachten, manipuleerde. Zwarte magie maakt gebruik van be- nedenaardse of demonische beïnvloe ding. Men kan ook denken aan de bedoe ling van de magiër. Beoogt hij schade te brengen en verderf, dan is het 'zwart'. Zijn zijn bedoelingen onschul dig, dan kan men van 'wit' spreken. Wij spraken bij Uri Geiler van 'witte magie', omdat zijn persoonlijke bedoe ling onschuldig is, een onschuldig - IPELDOORN/DEN BOSCH De oorlogsbegraafplaatsen in Ne erland vormen nog altijd een attractie' voor honderdduizen- len mensen. De voorlichting iver de achtergrond van deze orlogsbegraafplaatsen schiet chter aanzienlijk tekort. ®t deze conclusie is de heer H. orghgraef (44) uit Den Bosch geko- «n in een examenscriptie, die hij threef voor het Nederlands Weten- toappelijk Instituut voor Toerisme Recreatie te Breda. Een andere tonclusie van de heer Borggraef, die kor omstandigheden op latere leef- üjd aan dit instituut ging studeren, is kt het Nederlandse volk in gebreke leef nationaal-representatief de geal- kerden dank te betuigen voor de kvrijding. Nederland telt 32 oorlogsbegraafplaat- *n. Nederlandse, Amerikaanse, En- lelse, Canadese, Franse, Poolse, Belgi- che, Russische en Duitse. De grootste i de Duitse te IJsselstein (gemeente enray), waar ruim 31.000 Duitsers 'in begraven, maar tevens een van de «est onbekende. Een van de bekend is is de perfect onderhouden Ameri- ttnse begraafplaats te Margraten, aar 8300 Amerikanen rusten. Het «rbezoek aan Margraten wordt op fiekwart miljoen mensen geraamd, och komt het nog voor door een mogelijk niet helemaal correcte be wegwijzering dat bezoekers menen in Margraten te zijn terwijl ze in werkelijkheid zich bevinden op de twintig kilometer verderop in België gelegen begraafplaats Henri Chapelle. Wat het gedrag van de bezoekers betreft, laat de heer Borghgraef de beheerder van Henri Chapelle aan het woord. Deze zegt over de bezoekers aan Henri Chapelle: 'De Nederlander is geïnteresseerd, wil van alles weten en tekent vaak het bt-zoekersregister. De Belg komt, kijkt, vraagt niets, tekent vrijwel niet en gaat weg'. 'Attractie' De heer Borghgraef heeft het onder werp 'Oorlogsgedeinkplaatsen' (hij be trekt er ook oorlogsmonumenten, oor logsmusea en dergelijke bij) in gela- tie gebracht met het toerisme. Oor logsbegraafplaatsen betekenen voor tal van mensen een attractie. De heer Borghgraef neemt het woord attractie hier niet in de meer banale zin van vermakelijkheid, doch als iets dat aan trekkingskracht heeft. Hierbij lopen de motieven nogal uit een. Een deel van de bezoekers komt uit verre landen om het graf van een geliefde te bezoeken, een familielid, een strijdmakker: en in duizenden gevallen liep dit via het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Sommigen rei zen naar een oorlogsbegraafsplaats als was het een bedevaart, waarbij associaties ontstaan met namen als Lourdes, Jeruzalem en Mekka. Daar naast zijn er de dagjesmensen, die een en ander in hun vakantiepro gramma opnemen. Een groep, die nog altijd uitzonderlijk groot is en waar onder zich veel gezinnen met kinde ren bevinden. Het laatste is een reden temeer om te zorgen voor een goede voorlichting op de oorlogsbegraafplaatsen. Om finan ciële en dergelijke redenen is er veel al sprake van 'zelfbediening', onder meer op het onopvallende, maar bij zonder fraai gelegen ere-kerkhof te Loenen op de Veluwe. Wat voorlich ting betreft, presenteert Loenen zich 'als een gesloten huis'. Drempelvrees weerhoudt de Nederlander om zijn voorlichting over de achtergronden van deze dodenakker in Loenen te gaan halen. Onvoldoende voorlichting is een man co, dat de heer Borghgraef vrij alge meen heeft geconstateerd op de Ne derlandse oorlogsbegraafplaatsen (de Amerikanen doen net in Margraten veel beter, volgens de heer Borgh graef misschien zelfs iets te uitgebreid, waardoor het onoverzichtelijk wordt). De heer Borghgraef bepleit het voe ren van een actie om daarin verande ring te brengen, door het aanbrengen op de geallieerde begraafplaatsen van panelen met een niet te lange, duide lijke tekst inzake de feiten en op de dertig andere begraafplaatsen een bronzen overzichtskaart van de Neder landse erevelden, waarop aangegeven wordt van welke nationaliteiten daar militairen zijn ter aarde besteld. Verlaat monument Hij zou dat tevens willen zien als een soort verlaat nationaal monument van dankbaarheid jegens de bevrijders, want dét op de Dam in A'dam, met gekrakeel tot stand gekomen, wil hij niet als zodanig zien. Een aanknopings punt ziet hij liggen in het jaar 1975, wanneer Nederland dertig jaar vrij is. Lukt het niet, dan zouden de oorlogs graven diensten van de verschillende landen in overleg het wellicht kunnen doen. Verder bepleit hij alle steun aan de nog steeds vage plannen tot rehabilitatie van Hotel De Wereld in Wageningen, waar de Duitsers de ca pitulatievoorwaarden ondertekenden: 'Ik betreur het dat we in het verleden kennelijk geen kans hebben gezien deze historische plaats voor ons nage slacht te bewaren. Alles wat we er nog aan kunnen doen, is beter dan deze zaak nog langer in de vergetel heid laten'. De erebegraafplaats Margraten amusement te bieden, dat voor weten schap en mensheid van belang kan zijn. Zo getuigt hij zelf in een artikel in 'Hör zu'. Maar op grond van zijn eigen getuige nis kan men bij hem ook van zwarte magie spreken. Een verslaggever vroeg hem: 'Gelooft u dat deze kracht uit u zelf komt of dat u haar ergens vandaan ontvangt?' Hij ant woordde: 'Ik ben geen wetenschaps mens en kan het niet verklaren. Maar vanuit mijn eigen gevoel zou ik zeg gen, dat ik het vat ben voor een kracht, die van buiten komt. Een intelligente kracht, die zich om de bedient'. Vanuit het evangelie zullen een of andere reden van mijn persoon we deze kracht niet anders dan demo nisch kunnen duiden. Het is ons een raadsel, hoe iemand als prof. Tenhaeff dit getuigenis van Uri eGller voor de NCRV 'onwaar kon noemen. Zelf verklaarde hij eer der voor de KRO. dat het hier een geval was van telekinese (het vermo gen, om voorwerpen te bewegen zon der lichamelijke aanraking). Dat dit een natuurlijk menselijk vermogen is. En dat Uri Geiler dit vermogen in buitennormale maat bezit. Maar voor de NCRV verklaarde hij even later, dat verschillende verschijnselen van telekinese lijken te wijzen op een andere vorm van materie in de rich ting van een meta-organisme, een on stoffelijk lichaam, dat samenhangt met een voortbestaan na de dood. Met andere woorden: hier is telkens een manipuleren met 'spiritistische' krach ten. En ook bij helderziendheid dacht Tenhaeff in dezelfde uitzending aan manifestaties van een 'vreemd, ander bewustzijn'. Maar ook al zou men bij bepaalde vormen van occult handelen niet di rect aan 'geesten' of buiten-menselijke krachten moeten denken, dan blijft toch heel dit terrein van het paranor male gevaarlijk, ja verboden terrein: Tenhaeff wijst zelf op de gevaren van yoga en andere methoden van gecon centreerd mediteren, omdat hierdoor makkelijk het bewustzijn gedesinte greerd wordt. Op verkrachting van het onbewuste duiden o.i. al die bij verschijnselen, die we telkens speciaal na allerlei occult manipuleren consta teren: angst en suicide-neigingen, de pressies en verminderd geloofscontact, verhoogde agressie en irritatie. Ook bij naïef-speels met zich laten mani puleren bij wijze van amusement kun nen deze gevolgen optreden. Of men een handgranaat spelenderwijs aftrekt dan wel met geweld ergens heengooit, maakt tenslotte voor de gevolgen vaak weinig verschil. Gruwel In de Thora van Mozes wordt alle occult manipuleren een gruwel voor God genoemd en dat gold zeker niet alleen maar voor de oude lijn. Merk waardig is, dat juist bij het waar schuwen tegen deze 'gruwel' regel recht naar Messias Jezus en Zijn spre ken wordt verwezen: 'Een profeet uit uw midden, zoals ik ben, zal de Here Uw God, u verwekken, naar Hem zult gij luisteren' (Deuteronomium 18 vers 9w.). Phaenomenologisch naar de verschijnselen gerekend, lijken trou wens alle occulte praktijken over heel de wereld, uit welke tijd ook, altijd weer als twee druppels water op el kaar. Dat wordt ook door para-psycho logen als prof. Tenhaeff slag op slag geconstateerd. We zijn niet tegen het parapsycholo gisch onderzoek, maar prof. Tenhaeff wijst er terecht op, dat de parapsycho logie telkens vraagt in een bepaalde filosofie, om een bepaalde levens- en wereldbeschouwing, omdat hier de grenzen van de 'normale' ruimte en tijd van het kennend subject telken male worden doorbroken. Tenslotte kan de menselijke situatie op deze breukvlakken alleen door het geloof en speciaal door de geestesgave van de onderscheiding der geesten worden onderkend. Vandaar dat de gemeente van de Heer hier een eigen woord mag en moet spreken. Het is daarvoor nu meer dan tijd! En dan zeer positief! Want voor ons is hèt bewijs van occulte en demoni sche invloeden de heerlijke werkelijk heid, dat mensen door gebed en zege ning in de Naam van Jezus er won derlijk van worden bevrijd en gerei nigd. Dr. K. J. Kraan is gereformeerd evan gelisatie-predikant te Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15