INI li\ KI qD ntslagen stafleden van ennendal blij ven werken Benden weten hoe kunst op bestelling te stelen Uw bank is op GoedeVrijdag gesloten. Tussenkomst van vakbonden gevraagd T ■p In Italië vorig jaar voor 115 miljoen gulden Minister voelt de zaken goed aan Ned. hoogleraar na Vijf gehuurde brandstichters na wilde rit Indonesische druk gegrepen Maleisië uitgezet Directeur wilde fabriek in brand laten steken Beter draaiend Transavia schaft twee Boeings aan Middelburgse rechter werkt het snelste België wil geen vormingstoneel Den Haag: veel Surinamers en Antillianen zonder werk <1 - tOiUW/KiWlAlRmET WOENSD1A1G 10 APRIL 1974 BTOTOLAND/KUNOT T9/DRL13/H21 Pan een onzer verslaggeefsters De achttien sleiders van Dennen dal, die met het bestuur van de fillem Arntsz-stichting over aangezegde onitslag zullen eken, zullen ongeacht de uit- ran dit gesprek toch aan het blijven op iDennendail. Dit eft bet staflid Jan Mulder een van de ontslagen stafle- i, die nog steeds aan liet werk op voorhand al aange- ondigd. achttien groepsleiders zijn alle- ;al aanhangers van Carel Muller en luw-Dennendal. Zij hebben dezer ;en een brief van het WA-bestuur itvangen, waarin stond dat hun con- ict onder de huidige omstandighe- niet verlengd kon worden, •t WA-bestuurslid inr. A. J. Bransen itkent overigens dat het hier om ontslag gaat. Hij vindt dat hier leen maar sprake is van het niet •lengen van een aantal tijdelijke itracten. Igens Jan Mulder zal op deze ma- een groot deel van het Dennen- I-personeel worden weggewerkt, [olgende maand lopen van tien ande groepsleiders de tijdelijke contrac- af. 'Op deze manier is toch sprake deportatie, maar dan van een igekeerde. Nu worden de kinderen !t van de groepsleiders gescheiden, r de groepsleiders worden wegge- ild. Het resultaat is natuurlijk het- Ifde: een grote ontreddering bij de lillen', aldus Jan Mulder, de heer J. D. R. Trappel, dtistricts- van de ABVA verklaarde steren, dat er binnen twee maanden zijn minst 31 personeelsleden zul- worden ontslagen op deze manier, bond heeft er weinig waardering tor dat het bestuur probeert om het nflict door middel van ontslagen op lossen. ABVA heeft gisteren telegrammen ituurd aan staatssecretaris Hendriks de commissie-Langemeijer met het iek voor een onderhoud op zeer termijn over wat men noemt, de >udbare situatie. achttien betrokken groepsleiders iben nadrukkelijk voor Nieuw Den- .dal gekozen. Dat is hun goed :ht. Maar het bestuur heeft net zo het recht om tijdelijke contrac- niet te verlengen', aldus mr. die eraan toevoegde dat het sluit vandaag aan de groepsleiders ïei 1 worden toegelicht. i werkgroep Nieuw Dennendal-be- ïur wil dat de vakbonden tussenbei- komen in het conflict. In een mjegram aan het hoofdbestuur van de IVA (de Algemene Bond van Amb- U! naren) en NVV-voorzitter Kok heeft werkgroeps mede namens een hon- rdtal ABVA-leden gevraagd van het in stuur van de WA-stichting af te llns ringen, dat niemand van de perso- -oijelsleden van Nieuw Dennendal irdt ontslagen hangende de pogin- om het conflict op te lossen, ouders, verenigd in de groep- leijer, hebben gisteren in een ver- aring gezegd 'hoogst verontrust te n over de pathologische daden van t demissionaire bestuur van de WA- chting.' Het ouderberaad ziet in het ngekondigde ontslag van de acht- in groepsleiders 'een vorm van ont- iming, die bij de pupil even zwaar nkomt als het permanente verlies n een goede vriend of broer.' Het is Igens de groep-Speijer nu duidelijk worden dat het 'WA-bestuur elk voel van verantwoordelijkheid heeft rloren en alleen nog maar een pres- eslag levert ten koste van de pupil- at het huidige WA-bestuur betreft: loopt inderdaad op zijn laatste nen, zo heeft mr. Bransen meege- eld. Men schijnt al een nieuw be- uur van vijf zes personen op het g te hebben, maar de namen wor- n nog niet genoemd. 'Er heerst nu n colectieve stemming van: wan- er worden we afgelost binnen het stuur', aldus de heer Bransen. enige bezoldigde bestuurder, drs. Drechsel, heeft nu ook laten weten t hij zal aftreden, als hem dat vraagd zou worden. Deheer J. A. iddelhuis, die ook al deel uitmaakte n het interim-bestuur onder leiding n dr. Veldkamp heeft zijn functie enkele maanden geleden ter be- bikking gesteld. De heren Bransen Hooft Graafland zijn slechts als lelijke bestuursleden toegevoegd aan indertijd geminiseerde bestuur. iterpellatie m ou< De minister van landbouiv, mr. Van der Stee voelde gisteren bij de opening van de nieuwe kaasop slagplaats van de Nationale Coöperatieve Zuivelcentrale in Alkmaar de zaken goed aan. Rechts di recteur J. J. van der Pol van de zuivelcentrale. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Nederlander dr. Ernst Utrecht, die sinds februari van dit jaar als hoogleraar verbonden was aan de juridische faculteit van de universiteit van Koeala Loempoer, moet Maleisië verlaten. De Maleisi sche regering is tot dit besluit geko men onder zware druk van de Indone sische regering en met name van de Indonesische minister van buitenland se zaken, Adam Malik. De heer Utrecht, die met zijn vrouw naar Maleisië was vertrokken en daar al een woning had, was voor een periode van drie jaar benoemd als hoogleraar in het internationaal recht en de rechtssociologie. Voordat dr. Utrecht naar Maleisië vertrok, had hij al een afspraak lopen over een serie lezingen en colleges in Australië. Toen hij drie weken in Maleisië was, vertrok hij naar Australië. Bij deze gelegenheid heeft hij klaarblijkelijk geen geheim gemaakt van zijn kriti sche instelling ten opzichte van het Indonesische regiem van president Soeharto. Toen hij terugkwam in Koeala Loem poer lag daar het bericht dat er een soort ultimatum uit Indonesië was gekomen, waarin zijn vertrek werd geëist. Indonesië dreigde anders aller lei hulp aan Maleisië op het gebied van onderwijs stop te zetten. De heer Utrecht is in beroep gegaan tegen zijn uitwijzing. Anders had hij op 8 april het land al moeten verla ten. De Nederlandse ambassadeur ter plaatse heeft op verzoek van de Ne derlandse regering om opheldering gevraagd. Van een verslaggever ARNHEM De directeur-eigenaar van confectiefabriek Cojo in Arnhem, wordt ervan verdacht zijn fabriek in brand te hebben willen laten steken om zijn in moeilijkheden verkerend bedrijf van de ondergang te redden. De directeur, de veertigjarige Arnhemmer H. O. W., en de ook uit Arnhem afkomstige commissionair J. M. H. van I. (49) zijn gearresteerd, verdacht van poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij en uitlokking tot brandstichting. De brandstichting ging niet door doordat de gehuurde brandstichters eerst voor ongeveer 75.000 gulden aan overhemden in een auto overlaadden en daarbij door de politie werden betrapt. Vijf van de zeven 'gehuurde' mannen, afkomstig uit Tiel en Arnhem, werden na een wilde rit gegrepen. De direc teur is na vier dagen lang verhoord te zijn op vrije voeten gesteld. De com missionair is aan de officier van justitie voorgeleid. Bij het weghalen van de overhemden lagen lange lappen stof uitgerold in de richting van de voorraden en een jerrycan met benzine stond klaar om deze 'lont' aan te steken. De brandstichters vonden het kennelijk echter zonde om zoveel overhemden ook in vlammen te laten opgaan. Het onderzoek is nog niet geheel afgesloten. SCHIPHOL Op grond van de over 1973 behaalde resultaten heeft de Ne derlandse chartermaatschappij Trans- via Holland besloten om twee Boeings 737-200 C aan te schaffen ter vervan ging van de Caravelle's, waarvan er nu tien in gebruik zijn. De twee Jumbo's zullen in maart en april 1975 in de vloot worden opgenomen. De omzet van Transavia, waarin KNSM een 40 pet. belang heeft, steeg in 1973 van ƒ52 min. tot 68 min. De wins nam toe van 522.000 tot 3.25 min. DEN HAAG In Arnhem duren strafzaken gemiddeld twee en een half keer zo lang als in Middelburg. In Middelburg moet een verdachte ge middeld rekenen op 73 dagen, in Arnhem op 186. De gemiddelde duur van de andere arrondissementen ligt daartussenin. Deze cijfers (over de duur van de procedure in eerste aan leg, vanaf de datum dat een zaak bij hot bureau van de officieren van justitie is ingeschreven tot het ogen blik dat de rechtbank de zaak heeft afgedaan) blijken uit de maandstatis- tiek justitie en politie, uitgegeven door het CBS. Ze dateren uit 1972. ROME Volgens voorzichtige schattingen beloopt de waarde van de verleden jaar in Italië gestolen of illegaal opgegraven kunstwerken meer dan 115 mil joen gulden. De Italiaanse rege ring registreerde dat jaar 8.520 gerapporteerde kunstdiefstallen, waarvan er 400 op grote kunst werken betrekking hadden. Dat betekende een stijging van 2.677 tegenover het jaar daarvoor en het was bijna tweemaal zoveel als in de gehele periode tussen 1957 en 1965. Italië met zijn enorm groot bezit aan kunstschatten is wel bij uitstek het jachtgebied van de kunstdieven, die het daar betrekkelijk gemakkelijk hebben, doordat de veiligheidsmaatre gelen miniem zijn, en door de gebrek kige registratie, die het mogelijk maakt dat kunstwerken gestolen wor den zonder dat ze ooit vermist wor den. Maar over de gehele wereld is in de laatste jaren het aantal kunstdiefstal len spectaculair toegenomen. 'Wij hebben de strijd aangebonden tegen dieven, oplichters en kleptoma nen. maar op het ogenblik zijn zij duidelijk aan de winnende hand.' Dat is de mening van de Britse veiligheids politie, die met deze misdaadgolf ook het nodige te stellen heeft. Verzamelaars Volgens de politie worden de grote kunstdiefstallen gepleegd door goed georganiseerde bendes, die voldoende kunsthistorisch besef hebben om te weten welke stukken de moeite waard zijn. Maar die ook weten welke verza melaars bereid zijn gestolen goed te kopen, en welke verzekeringsmaat schappijen een ruim losgeld willen betalen om een kunstwerk ongeschon den terug te krijgen. Een van de meest recente vooibeelden van deze 'losgeld-diefstallen' was dat van twee Rembrandts uit het Taft Museum in Cincinnati. De dieven eisten een los geld van 300.000 dollar en dreigden de meesterwerken te vernietigen als niet betaald zou worden. Toen reeds een derde van het losgeld was be taald, werd de bende gearresteerd. De schilderijen werden teruggevonden. Maar tientallen andere kunstwerken zijn verdwenen zonder dat ooit een spoor van de dieven werd gevonden. Er komen maar weinig van de echt waardevolle stukken op de zwarte markt terecht. De meeste schijnen op bestelling te worden gestolen. Er zijn figuren die een bijna sexueel verlan gen naar bepaalde schilderijen hebben en die alles in het werk stellen om ze in handen te krijgen' aldus een Lon- dense kunsthandelaar. Er zijn maar weinig gevallen bekend dat kunstmin naars zelf het vurig verlangde voor werp stalen. De dieven zijn meestal beroepsmisdadigers. Rodolfo Siviero, hoofd van de Itali aanse kunstbrigade van de politie, is van mening dat de Mafia verantwoor delijk is voor de diefstal van een groot aantal Italiaanse kunstwerken, die waarschijnlijk ook het land wor den uitgesmokkeld. Een van de belang rijkste redenen voor de enorme toe name van het aantal kunstdiefstallen ls het feit dat de prijzen op de legitieme markt zoveel hoger zijn ge worden. Daardoor stijgen uiteraard ook de prijzen voor op bestelling gestolen werken. Een van de oorzaken van de prijsstijging van kunstwerken in deze tijd is de internationale infla tie: kunstwerken zijn als goud, zij behouden hun waarde die in geld uitgedrukt alleen nog maar stijgt. Naast de incidentele diefstallen door mensen die, in onbewaakte dorpskerk jes in Italië bijvoorbeeld, de verleiding niet kunnen weerstaan, en behalve diefstallen door kleptomanen of ande- ADVERTENTIE irect na het paasreces van de Twee- Kamer zal er een interpellatie over Dennendal-affaire worden gehou- n in de kamer. De PSP-fractievoor- ter Van der Lek heeft hierom ge- aagd. ivrou wVeder-Smit, Tweede Kamer voor de WD, heeft gisteren aan latssecretaris Hendriks gevraagd de Igende maatregelen te nemen: het finitief ten uitvoer brengen van het tslag van de zeven reeds ontslagen ifleden en het onderzoeken van de agelijkheid of 'De Witte Hull' in ist dan wel een andere daarvoor in amerking komend complex, bestemd n worden tot een afzonderlijke af- ling, waar op experimentele basis rm gegeven kan worden aan een rnieuwde zwakzinnigenzorg (een art Nieuw Dennendal dus), id Jan Mulder was niet erg en- isiast over dit voorstel van me- iw Veder. 'Op de Witte Hull is lats voor 40 pupillen. Dennendal eft er zo'n 320. Voor de rest zou je s niets oplossen'. Wij willen graag voorkomen banken op vrijdag 12 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Goede Vrijdag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u er aan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken. Een van de recente gevallen: de diefstal van de Gitaarspeelster van Johannes Vermeer uit hel Londense Kenivood House. re geestelijk gestoorden, is het vooral de internationaal georganiseerde kunstdiefstal die verantwoordelijk is voor het steeds toenemende aantal kunstwerken dat verdwijnt. Niet al leen in Italië; in Frankrijk werden alleen verleden jaar al 3.500 schilde rijen gestolen, voor het grootste deel uit huizen en chauteaux van rijke verzamelaars. In 1969 bedroeg het aantal gestolen kunstwerken daar nog 'slechts' 899. Bescherming De politie en andere overheidsinstan ties zijn maatregelen aan het nemen voor betere bescherming van het in ternationale kunstbezit Dank zij het gebruik van computers kunnen kunst werken nu sneller en beter worden gecatalogiseerd en kan de politie over al ter wereld snel worden ingelicht als een schilderij is gestolen. Veilig heidsmaatregelen in galeries, musea en kerken en ook bij particuliere collecties zijn verbeterd. Vaak ook op door verzekeringsmaatschappijen ge stelde voorwaarden, omdat zij anders het risico niet willen overnemen. In Italië heeft de overheid al grote bedra gen voor betere veiligheidsvoorzienin gen uitgegeven. In de Sowjet Unie heeft de regering in bijna alle musea alarminstallaties laten aanleggen, hoe wel officiëel nooit is toegegeven dat daar kunstdiefstallen zijn gepleegd. Maar ondanks de verscherpte maatre gelen gaan de diefstallen onvermin derd voort en in slechts ongeveer 20 pet. van de gevallen worden de gesto len werken teruggevonden. Tot de meest gezochte kunstwerken op de lijst van Interpol behoort een 'Chris tus aan het kruis' van Rubens, en een 'Portret van Paus Paulus III' van Titiaan. Ze zijn nog steeds spoorloos. Kunstdiefstal is altijd al een der meest lucratieve bezigheden op het veelzijdige pad van de misdaad ge weest Mensen als Napoleon, Goering en zij die het Britse Museum met elders beelden op hoog niveau. Maar de 'verworven' kunstschatten hebben vol gepropt, zijn daarvan historische voor- rgespecialiseerde kunstdiefstal en de epidemische vormen die deze de laat ste jaren heeft aangenomen zijn toch volkomen nieuw in de geschiedenis. MAASTRICHT Het vormingstoneel 'GL II' van de Belgisch-Nederlandse toneelgroep Groot Limburg Toneel, blijkt toch het grootste struikelblok te zijn bij de besprekingen die ge voerd worden over het voortbestaan van het door België en Nederland gesubsidieerde gezelschap. Het Groot Limburgs Toneel kampt, als gevolg van de opsplitsing in twee groepen met een bestuurlijke crisis. Hiervoor wordt van Belgische zijde de alge meen directeur Cas Baas verantwoor delijk gesteld. Hij zou teveel belang stelling hebben voor het vormingsto neel ten koste van het repertoireto neel. 'Aan dit soort vormingstoneel hebben wij in België geen behoefte' zei maandagavond op een persconfe rentie in Maastricht de heer M. Smets, lid van het provinciaal bestuur van Belgisch Limburg. België wil het G.L.T. wel, maar dan zonder het vormingstoneel. Het pro vinciaal bestuur van Belgisch Lim burg meent dat gewoon repertoire toneel vormend genoeg kan zijn, mits het goed gebracht wordt, aldus de heer Smets. Hij ziet als oplossing dat het vormingstoneel van het G.L.T. zelfstandig gaat opereren en elders kredieten gaat zoeken. Van een verslaggever DEN HAAG De werkloosheid onder de Surinamers en Antillia nen die in Den Haag verblijven moet tamelijk lioog zijn, blijkt uit een rapport dat het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag heeft uitgebracht over werkloosheid onder rijksgenoten uit de West. Over de werkloosheid van Surinamers en Antillianen zijn geen cijfers be kend: geschat wordt dat er in Den Haag achtduizend Surinamers en dui zend Antillianen verblijven maar het is niet bekend hoevelen van hen voor arbeid beschikbaar zijn. In het rap port staat dat als het werkloosheids percentage voor de totale afhankelij ke beroepsbevolking in Den Haag 3.5 pet bedraagt dit voor Surinamers en Antillianen vele malen hoger moet zijn. Bijna zestig procent van de bij het arbeidsbureau ingeschreven mannen en vijftig procent van de vrouwen zijn voor 1973 in Nederland aangeko men, wat erop zou kunnen wijzen dat een deel zich niet in het bedrijfsleven heeft kunnen handhaven en een deel langdurig werkloos is. De cijfers zijn voor de Antillianen ongunstiger (75 procent mannen) dan voor de Surina mers (57.4 procent). Het overgrote deel van de werkzoekenden uit de West is jonger dan veertig jaar. Bij de vrouwen heeft zich een belangrijke verschuiving naar de jongere leeftijds groepen voorgedaan. In 1971 was 4.9 procent van de vrouwen in de leeftijd tot negentien jaar, in 1973 was dat 15.6 procent. Het aantal werkloze jon ge meisjes uit de West is dus belang rijk toegenomen. Steeds minder man nen en vrouwen uit de West hebben voor hun komst naar Nederland een baan gehad, komen dus zonder enige arbeidservaring, in het geheel anders gestructureerde Nederlandse bedrijfs leven. Het is dus niet te verwonderen, dat meerderen van hen aanpassings problemen krijgen. De mannen uit de West zoeken grotendeels werk als me taalbewerker, kantoorpersoneel of zoe ken werk voor ongeschoolden. De vrouwen vragen meestal werk op kan toor (43 procent), als sociaal- en ge neeskundig personeel, huishouding of werk voor ongeschoolden. Meer dan de helft van de werkzoeken den heeft geen opleiding gehad en de schoolopleidingen zijn niet vergelijk baar met die in Nederland. AMSTERDAM Nog voor Pasen zal een vrije trambaan worden gemaakt op de Blauwbrug, die de verbinding vormt 'usseri de A .istelstraat en de Nieuwe Aim.. s.raat-Waterlooplein. Het aanbrengen van de asfaltpersri- cheis zal :n de nachtelijke uren ge beuren. Het verkeer zal van deze werkzaamheden geen hinder on dervin den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13