Chaban-Delmas haantje de voorste ELINGEN MOETEN MENSEN AFSCHRIKKEN VAN DE POLITIEK Honderden doden hij zwaarste stormen Amerika in 50 jaar Nieuwe bondgenoten aan Perzische Golf Ook oud-minister Faure kandidaat voor Elysée Balls 'ontvoering' was protest tegen lot geesteszieken FBI wilde Abba Eban afluisteren Nagekomen familieberichten Meer troepen naar Noord-Ierland Vliegtuig met zwarte mijnwerkers stort neer Fiat-directeur doodgeschoten Hearst: besluit te blijven niet van Pat zelf et Brazilië-tribunaal in Rome Ethiopische studenten in hongerstaking 'Strenge straf' geëist wegens aanslag Ravenstein Congres niet eens over marine-basis op Diego Garcia Balk en splinter Een miljoen voor maatschappelijk werk Yard speurt naar valse handtekening op naam van Wilson Kl TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 APRIL 1974 BULTEMLANiD K9 PARIJS (Reuter, ANP) De eenvoudige begrafenis van president Pompidou in het landelijke Orvilliers bij Parijs was gisteren nog maar nauwelijks afgelopen, of oud-premier Chaban-Delmas stelde zich officieel kanidaat voor de opvolging van Pompidou. Hij werd spoedig gevolgd door een andere gewezen eerste minister, Ed gar Faure. Beiden steunen de huidige gaullistische regering, maar genieten de reputatie, liberaler te zijn dan wijlen Pompidou. De Franse linkerzijde communis ten en socialisten schijnt het ero ver eens te zijn geworden, dat de socialistische voorman Mitterrand als haar enige kandidaat moet optreden. Onzeker is nog, of ook de huidige minister van financiën, Giscard d'Es- taing, en premier Messmer zich in de race naar het Elysée zullen storten. Geruchten willen, dat Giscard, een onafhankelijke republikein die samen werkt met de gaullisten, van deelne ming zou willen afzien, als Messmer meedoet, maar zich niet afzijdig wil houden ter wille van Chaban-Delmas. Wat hiervan waar is, zat zaterdag lijken, n.i de rouwdienst voor Pompi dou in de Notre Dame, want dan zal Giscard, naar hij gisteren heeft aange kondigd, zijn beslissing bekend ma ken. Chaban-Delmas (59) werd twee jaar geledon door Pompidou als premier ontslagen, nadat het satirische week blad 'Le Canard Enchainé' had ont huld, dat deze politicus zich een der mate uitgekookt invuller van belas tingbiljetten had betoond, dat de fi scus in vier jaar geen cent aan hem had verdiend. Edgar Faure (65) geniet vooral be kendheid als de minister van onder wijs die, na de zogenaamde mei-revo lutie van 1968, een belangrijke onder- NEW YORK (UPI) Bij een honderdtal wervelstormen die [isteren over de Verenigde Sta- en joegen, zijn volgens de autori teiten in 10 staten zeker 300 men- ;en omgekomen. Gevreesd wordt lat dit aantal, het hoogste in bij- ia 50 jaar, nog zal stijgen. Hele dorpen en stadsdelen werden ver- ïield tijdens de zwaarste storm iedert 1925 toen 689 mensen de lood vonden. )e zwaarst getroffen staten zijn India ia, Ohio, Alabama, Tennessee, Georgi- Noord-Carolina, Michigan, Illinois, Iklahoma en Kentucky waar de torna- o's toesloegen in 20 noordelijke en entrale gebieden. .angs de oever hejft van de stad Xenia (Ohio) die 5.000 inwoners heeft, werd met de rond gelijk gemaakt, Daar kwamen 5 mensen om. In het dorpje Bran- lenburg in Kentucky aan de Ohio- ivier werd alles vernield tot en met le laatste lantarenpaal. De doden la gen langs de oever van de rivier. Allan Pearson, hoofd van de Waar schuwingsdienst voor zware stormen van de Nationale weerdienst, zei dat de wervelstormen ontstonden uit een ongewoon diep lagedruksysteem dat zich boven Wyoming begon te vor men. Pearson zei dat de straalstroom 'functioneerde als een enorme pomp' die stormen opjoegen tot ruim 18.000 meter hoogte waar deze zich splitsen in tornado's die naar de aarde terug keerden. De ziekenhuizen in het getroffen ge bied maakten melding van honderden gewonden. Troepen van de Nationale garde werden gezonden naar rampge bieden. De materiële schade is nog niet te schatten. Geïsoleerd De meeste rampgebieden zijn geïso leerd daar de verbindingen zijn uitge vallen. In Winsor (Ontario) vlak over de grens met Detroit, vielen acht doden en tien gewonden toen het dak van de Curlingclub werd afgerukt Er waren 48 mensen op de club toen het dak door een windstoot op het ijs terechtkwam. wijshervorming invoerde. Hij is sinds een jaar voorzitter van de Nationale Vergadering. Faure, een van de vele premiers die Frankrijk in de jaren '50 heeft versleten, is sinds jaren een bondgenoot van de gaullisten, al be hoort hij niet tot de gaullistische coalitiepartij UDR. Dat zich uit gaullistische en semi- gaullistische kring nu al twee kandi daten hebben aangediend, zou wel eens kunnen betekenen, dat het de heersende politieke groepering in Frankrijk heel zwaar (zo niet onmo gelijk) zal vallen, zich uiteindelijk in volstrekte eensgezindheid achter één 'troonpretendent' op te stellen. Veel tijd om meningsverschillen uit te vechtend, heeft ze niet, want het ziet ernaar uit, dat al op 28 april de eerste verkiezingsronde zal worden ge houden (de tweede volgt dan op 12 mei). Dat Mitterrand de eenheidskandidaat van links zal worden, was gisteren vrijwel zeker, toen de communistische leider Marchais bekendmaakte, dat zijn partij één kandidaat wenst voor de communisten, de socialisten en de links-radicalen. Het centrum de 'Reformateurs', de radicale partij van Lecanuet en wat er verder nog tussen links en de gaullisten in zit zou bereid zijn, de kandidatuur van Faure te steunen. Aan de wedloop naar het Elysée ne men verder deel, zij het zonder enige kans op succes: de rechtse gaullist Christian Fouchet, de ultra- rechtse politicus Jean Marie le Pen en de trotskist Arlette Laguiller. LONDEN (AP) Ian Ball heeft gisteren voor de rechter verklaard dat hij prinses Anne wilde ontvoeren uit protest tegen de onvoldoende facilitei ten voor de behandeling van geestes zieken in Engeland. De 26-jarige Ball verscheen voor de rechtbank in Bow Street om kennis te nemen van vijf bijkomende aanklach ten. Ball was aanvankelijk in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord op prinses Anne's lijf wacht, inspecteur James Beaton, die bij het vuurgevecht op de Mali op ongeveer 150 meter van Buckingham Palace ernstig werd gewond. WASHINGTON (AP) Het voormalige hoofd van de FBI, de Amerikaanse federale inlichtin gendienst, Edgar Hoover, heeft eens toestemming gevraagd om Abba Eban, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, te mogen afluisteren. De Amerikaanse oud-minister van Justitie Ramsey Clark, die dit onthuld heeft, vertelde erbij, dat die toestemming was gewei gerd. Clark herinnerde zich voor een Senaatscommissie ook, dat Hoover in 1966 of 1967 verzocht had om toestemming voor een inbraak in het bureau van een Noordafrikaans land bij de Verenigde Naties. Ook dat mocht niet. Toen Clark in 1966 minister werd, werden voor zo ver hem bekend was 107 buiten landers in Amerika afgeluisterd. Toen hij drie jaar later aftrad, waren het er nog maar 43. BELFAST (UPI) De Britse rege ring heeft donderdag nog eens 250 man commando-troepen naar Noord- Ierland gezonden, om, zoals een leger- woordvoerder verklaarde, de veilig heidsmaatregelen te versterken en om een nieuwe uitbarsting van geweld te voorkomen. Vorig weekeinde kwamen in Noord-Ierland vijf mensen om het leven, raakten er meer dan 50 gewond en werd er voor miljoenen guldens schade aangericht door bomontplof fingen. De versterkingen van gisteren bren gen het aantal Britse troepen in Noord-Ierland op 15.750. De nieuwe troepen, allen veteranen, die al eerder in Noord-Ierland gediend hebben, zul len nu maar voor korte tijd blijven om een aantal speciale taken uit te voeren. BOTSWANA (Reuter) Zeven-en- zeventig mensen, bijna allemaal mijn werkers uit Malawi, zijn gisteren ge storven in de brandende wrakstukken van een DC-4, die neergestort was, kort na te zijn opgestegen van een vliegveld in noordoost-Botswana, in zuidelijk Afrika. De mijnwerkers wa ren van de Zuidafrikaanse goudmijnen onderweg naar hun woonplaatsen in Malawi. CORDOBA, Argentinië (UPI, Reuter) De directeur personeelszaken van de Fiat-fabriek in Cordoba, de 39- jarige Roberto F. Klecher, een Argen tijn, is donderdag door een man met een machinegeweer doodgeschoten. De moordenaar werd door een mede plichtige in een auto meegenomen en het tweetal is voortvluchtig, aldus de politie. In rust en vrede, maar totaal onverwacht, over leed op 71-jarige leeftijd, Francis Caminada Vrouwe van Bethanië Steeds heeft zij 'in het leven staande te midden van andere mensen' veel voor hen betekend. Vier dagen voordat zij, volgens haar vurig ver langen, tussen de bewoners van 'De Merwelan- den' een nieuwe stage van haar leven zou begin nen, riep de Heer haar tot Zich. Mook: W. Couwenberg-Caminada Bloem endaal: J. Heemskerk Dordrecht: E. Berssenbrugge Dordrecht, 3 april 1974. J. van Gendtstraat 29. Zij ligt opgebaard in het Rouwcentrum, Kon. Wil- helminastraat 4648, Dordrecht. Bezoek rouwkamer vrijdag van 11.00 tot 12.00 u. Op zaterdag 6 april om 14.30 uur is de uitvaart in Bethanië, daarna de begrafenis op het eigen Kerkhof te Bloemendaal. Want God, de Heer, zo goed, zo mild, is 't allen tijd een zon en schild. Hij zal genaad' en ere geven. Hij zal hun 't goede niet in nood onthouden, zelfs niet in den dood, die in oprechtheid voor Hem leven. Wel zalig, Heer die op U bouwt en zich geheel aan U vertrouwt! Psalm 84 6. Dankbaar voor alles wat zij in ons leven betekend heeft geven wij U kennis dat heden in vrede van ons is heengegaan onze lieve Moeder, Grootmoe der en Overgrootmoeder Agatha Parlevliet weduwe van Cornelis Johannes Lugthart in de ouderdom van 87 jaar. Uit aller naam: C. Lugthart Katwijk aan Zee, 4 april 1974. Huize „Salem". Duindoornlaan 34. Correspondentie-adres: Anth. Duijckplein 14 te Wassenaar. Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden maandag 8 april a.s. des nam. 2.15 uur in de 'Vredeskerk', Voorstraat 35 te Katwijk aan Zee, waarna de be grafenis zal plaatsvinden omstreeks 3.0Ö uur op de algemene begraafplaats aan de Zuidstraat te Katwijk aan Zee. Na de teraardebestelling zal er gelegenheid zijn tot condoleren in gebouw „Irene", Voorstraat 35 te Katwijk aan Zee. SAN FRANCISCO (UPI, Reuter) De Amerikaanse krantenmagnaat Randolph Hearst gelooft niet dat zijn ontvoerde dochter Patricia uit vrije wil bij haar ontvoerders, het Symbio- nese Bevrijdingsleger (SLA) wil blij ven. Twee radiostations ontvingen woens dag een bandje waarop Patricia liet weten dat ze njet terug wil keren naar haar vroegere leven en had be sloten lid te worden van het SLA. De ouders van Patricia hebben gezegd dat de stem op het bandje die van hun dochter is maar weigeren te geloven dat ze de verklaring vrijwillig heeft afgelegd: 'Wij hebben haar twintig Jaar gekend. ZIJ kenden haar zestig dagen, en ik geloof niet dat ze zo snel van overtuiging verandert. Ik zal het nooit geloven totdat ze naar me toe komt, of naar haar moeder, of haar zuster of haar neven en nichteiï. en vrijelijk zonder beïnvloeding met hen kan spreken', aldus de vader. 'Als ze dan mocht besluiten lid te worden van een dergelijke organisatie, zullen we van haar blijven houden en kan ze doen wat ze wil', zo voegde hij er nog aan toe. Volgens het bandje heeft Patricia nu de naam 'Tania' aangenomen (naar 'een kameraad die met Che (Guevara) in Bolivia vocht')'. Ze noemde haar vader een leugenaar, wiens belangen, als lid van de heersende klasse, nooit de belangen van het volk konden zijn. Bij het bandje was een kleurenfoto gevoegd van Pat met een automatisch geweer voor een vlag met een zeven koppige Cobra, het symbool van het SLA foor Sjef Theunis )p de derde dag van de sitting van het Russell- ribunaal in Rome heeft men de rapportage over ie martelingen, censuur in gevangenschap in Bra- nlië beëindigd. )en van de belangrijkste rapporteurs ras de Romeinse hoogleraar Biocca. )eze antropoloog is enige tijd geleden ls gastdocent in Brazilië uitgenodigd, lij zei: 'Er is zoveel materiaal dat ik lier maanden aan het woord kan ijn'. Hij somde een groot aantal oorbeelden van martelingen op in jn 200 bladzijden tellende rapport, etiteld 'l'Uomo e la bestia' (De mens a het beest). Het rapport van Am- :sty International sloot hier, goed op in. Veel aandacht ook door de ryleden is besteed aan het 'esca- ron des doods', een groep beroeps- oordenaars die, eenmaal aange- aagd, vrij snel werd vrijgelaten. De roegere leider van dit escadron, leury, is de huidige politiechef in to Paolo. Uit verdere bewijsstukken eek dat de Braziliaanse politieke ilitie dit escadron gebruikt in haar rreurpraktijken. Verschillende ge- igen herkenden de leden van het cadron toen er foto's getoond wer- Op grote schaal it de afgelopen debatten springen de ilgende punten naar voren. Ten eer- ei 'Dat er schendingen van de rech- n van de mens ten aanzien van restaties, martelingen enz. plaats- >nden, was bekend bij de publieke linie. Op welke schaal dit geschiedt, eef doorgaans in het vage. Tijdens ïze zitting bleek dat het niet om ikele afzonderlijke gevallen ging aar dat martelingen en willekeurige restaties zo vaak voorkomen, dat iedere Braziliaan of Latijns-Ameri kaan wel een familielid of een beken de heeft die dit lot heeft ondergaan. De senator Zelmar Michelini uit Uru guay rekende voor, dat in zijn land het aantal gemartelden op 5.000 en het aantal politieke gevangenen op 40.000 geschat moet worden. Uruguay telt nauwelijks 2 y2 miljoen inwoners. Omgerekend voor Nederland beteke nen deze cijfermatige verhoudingen dat er in ons land 25.000 gevallen van martelingen en 200.000 arrestaties ge raamd zouden moeten worden. A-politieke figuren Ten tweede: Opvallend is bij de droe ve getuigenverklaringen, dat er zeer veel a-politleke figuren, veel vrouwen en ook oudere vrouwen en kinderen onder de slachtoffers worden vermeld Martelingen op kinderen van 5 en 7 jaar, ja zelfs van 3 jaar in aanwezig heid van de ouders, zijn genoemd. Of een vrouw in. verwachting is, maakt blijkbaar geen verschil. De juryleden hebben de getuigen op deze punten scherp ondervraagd. Ten derde: Biocca stelde dat uit dit alles valt af te leiden dat de martelin gen voor het Braziliaanse regime geen 'uit de hand gelopen praktijk' vor men. Integendeel, de martelingen zijn een wezenlijk onderdeel van de ter reur, die het bewind gebruikt om de massa te ontpolitiseren. De leus luidt: Je mag je niet met politiek bemoeien. Politiek heeft hier een gevaarlijke en geheimzinnige bij klank gekregen in de Braziliaanse volksmond. Er groeit een collectieve angst om zich met maatschappelijke vraagstukken bezig te houden. En dat is de kern: Angst zaaien teneinde zelf stevig in het zadel te zitten dit rapport toegelicht. De Latijnsamerikaanse staten hebben altijd welwillend tegenover de kerk gestaan en haar met privileges be schermd. Een van de belangrijkste reden daarbij was de electorale winst die regerende partijen daarvan ver wachtten. De kerk zelf ontwikkelde zich als een politieke macht in de staat. Ze werd te hulp geroepen bij allerlei belangrijke en minder belang rijke momenten in de samenleving van de staat, zoals bijvoorbeeld het zegenen van de wapens Aan haar men hem als een gelijke in de strijd van het dagelijks bestaan ontmoette. Tegen dit type kerk is pas in de jaren 1964 een verandering opgetreden. Dat was de tijd van Johannes XXIII en het tweede Vaticaans concilie. Drie typen In het rapport wordt de kerk van vandaag verdeeld in een drietal typen, die zowel binnen het episcopaat als bij de priesters kunnen worden terug gevonden. De kerk van Brazilië kan De Italiaanse senator Lelio Bassoinitiatiefnemer en voorzitter van het Brazilië- tribunaal in Rome. In oktober 1971 werd hij op bezoek in het toen nog democratische Chili, al door een aantal Braziliaanse balingen benaderd met de vraag om opnieuw een tribunaa te organiseren, ditmaal over Brazilië. Er is vanuit Nederland een eerste document op tafel van de juryleden gebracht, waar de positie van de kerk in Brazilië nader onder de loupe wordt genomen. Jan Rutgers, die toen als priester in Brazilië werkzaam was en over de grens is gezet, heeft Kerk-Staat werd de opvoeding uit handen gege ven en zij werd voogdes van het onderwijs, zowel van de allereerste alfabetisatie tot en met de universi teit. De priester of de bisschop was 'de mijnheer die zeker op het platte land gezien werd als de oplosser van allerlei concrete problemen'. Hij werd eerder op een voetstuk gezet dan dat men verdelen in een progressieve, waar de sociale gerechtigheid voorop staat en waar een strijd tegen sociale desintegratie wordt gevoerd, vooral door middel van alfabetisatie. Deze progressieve christenen komt men het meest tegen in het armste gedeelte van Brazilië, te weten het noordoosten. Daar moet ook bisscnop Helder Cama- ra geplaatst worden. Als tweede type noemt het rapport de groep van de 'moderados' die de kerk willen inzetten in een strijd voor een christelijke organisatie. Sterk leeft hier de wens om een dam tegen het opkomende communisme op te wer pen. Een derde groep is die van de conservatieven, waartoe het rapport het grootste deel van het Braziliaanse episcopaat rekent. Zij zijn erop uit om oude tradities, maar ook om oude privileges te handhaven. Daarmee worden essentiële politieke vraagstuk ken die de verhouding kerkstaat aan gaan, omzeild. Een van de vele vragen van de juryleden aan de rapporteurs van dit document was waarom er onder de gemartelden geen bisschop pen in Brazilië waren aan te wijzen. Deze vraag was afkomstig van de Franse protestantse theoloog Casalis. Hij stelde deze vraag om na te gaan of de bisschoppen niet nog steeds een sterk bevoorrechte positie in Brazilië innemen. Het antwoord was, dat de bisschoppen inderdaad meer macht en aanzien in de samenleving genieten dan priesters of leken die aktief zijn. Dit is een van de belangrijkste rede nen waarom het regime geen bis schoppen durft aan te pakken. 'Cura' Daarnaast moet men, zo verklaarde een Braziliaanse priester niet verge ten dat er in Brazilië ook een negatie ve beeldvorming van de 'cura', de priester, in zwang is. Daarvan wordt ook door de politieke politie gebruik gemaakt om de priester te isoleren van het volk waarin hij heeft gestaan. Dit lukt gemakkelijk omdat een der gelijke kwaadsprekerij gemakkelijk aanslaat bij de nieuwe beeldvorming van de priester onder het volk in reactie op zijn vroegere verheerlij king. Sjef Theunis is voorzitter van de Nederlandse afdeling van het Brazilië- tribunaal. ADDIS ABEBA (Reuter) Studenten van de universiteit van Addis Abeba zijn donderdag in hongerstaking ge gaan om solidariteit te tonen met de plattelandsbevolking van de bergen en vlakten van Zuid-Ethiopië, die door hongersnood wordt bedreigd. Het ra dicale deel van de studenten wil dat de regering de noodtoestand uitroept om effectiever hulp te kunnen geven aan het door droogte en hongersnood getroffen zuiden. Het is niet bekend hoeveel mensen in het zuiden direct bedreigd worden door de hongerdood, maar aangeno men mag worden dat de situatie zeer ernstig is. Parlementsleden uit de oos telijke provincie Wollo beschuldigden de vorige regering onlangs van nala tigheid tijdens de droogteperiode van vorig jaar in Wollo, toen 250.000 men sen van de honger zouden zijn gestor ven. BRUSSEL (ANP) Voor de correc tionele rechtbank in Brussel is giste ren een 'strenge straf'geëist tegen de 32-jarige dichter S. van den B. op de beschuldiging dat hij betrokken is geweest bij de aanslagen op de aard- gasstations in Ravenstein en Ommen in 1972. Van den B., die al geruime tijd in voorarrest zit, gaf toe een aantal Pa- lestijnen, onder wie een persoonlijke vriend, naar Nederland te hebben ge bracht. Maar hij hield vol, volstrekt niet geweten te hebben dat de Pale- stijnen een aanslag in de zin hadden. De substituut-procureur des konings (de officier van justitie) zag Van den B. echter als een rechtstreekse mede dader en vorderde een 'strenge straf, waarvan een deel voorwaardelijk. (In België kan een 'strenge straf worden geëist, waarbij de procureur des ko nings de strafmaat aan de rechter overlaat). De rechtbank doet 18 april uitspraak. WASHINGTON (Reuter) -- Een com- missie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag de bouw van een militaire basis goedge keurd op het Britse eilandje Diego Garcia in de Indische Oceaan. Een se naatscommissie had een dag eerder het toekennen van bouwfondsen voor deze basis afgewezen. Het ministerie van defensie had voor de bouw 29 miljoen dollar gevraagd. LUXEMBURG (ANP, Reuter) De socialistische fractie in het Europese parlement heeft erop aangedrongen, dat de Europese gemeenschap haar associatiever drag met Griekenland verbreekt, omdat de politieke toestand in dit land schrikbarend is. Namens de Europese commissie heeft commissaris Cheysson de socia listen erop gewezen, dat de over eenkomst met Griekenland niet kén worden vernietigd, omdat er geen opzeggingsclausule in staat. Een van degenen die zich aan deze juridische argumentatie er gerden, was de Nederlandse af gevaardigde Patijn (PvdA). Hem werd door een Belg, Bertrand (Christelijke Volkspartij), schijnheiligheid verweten. Zelfs landen met een socialistische premier verbreken de diploma tieke of commerciële betrekkin gen met Griekenland niet, zei de Belg. Moet de EG dan een andere koers varen? DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar heeft het Koningin Julia na Fonds aan diverse instellingen sa men meer dan een miljoen gulden uitgekeerd. Het Koningin Juliana Fonds is een nationaal fonds ter be vordering van maatschappelijk werk en maatschappelijk opbouwwerk. In totaal 167 projecten kregen finan ciële hulp. Het grootste bedrag, rond 157.000 gulden, ging naar in totaal 65 peuterspeelzalen als bijdrage in do inrichtingskosten. Buiten Nederland werd steun gegeven aan vijf projecten in Suriname en de Nederlandse Antillen (110.000 gul den). terwijl voor projecten in Indo nesië 47.000 werd uitgetrokken. LONDEN (Reuter. UPI) Twee top functionarissen van Scotland Yard zijn belast met een onderzoek naar de Juistheid van berichten, dat de hand tekening van premier Harold Wilson vervalst is op een document inzake een grondtransactie van één miljoen pond. Engelse kranten hebben gemeld, dat de politieke secretaresse van Wilson, Marcia Williams, en haar broer en zuster bij deze zaak betrokken waren. De transactie zelf zou niet onwettig zijn geweest en Wilson zelf zou er niets mee te maken hebben gehad. Wel zou zijn handtekening zijn ver valst in een brief die met de transac tie verband hield en die geschreven was op officieel briefpapier van Wil son, die destijds oppositieleider was. Olieiveg voor Westen veilig gesteld BEIROET/TEL AVIV/DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Iran en de sultan van Oman zijn het eens geworden over een bondgenootschap dat de oude Britse rol van 'bewaker van de Perzische Golf' moet overnemen. Dit is donderdag gemeld door het Libanese tijdschrift Al Hawades dat zegt dit nieuws uit diplomatieke bron nen in Teheran te nebben vernomen. Iran en Oman beheersen samen de toegang tot de Perzische Golf. Langs deze waterweg wordt tweederde ver voerd van de Arabische olie die be stemd is voor landen in het Westen. Vooral de Verenigde Staten zouden sterk hebben aangedrongen op het pro-Westerse bondgenootschap. De VS vrezen dat de kracht van de Sowjet- marine in dit gebied snel zal toene men na de heropening van het Suez- kanaal. De Russische vloot beschikt er al over drie bases: in Somalië, in de Republiek Zuid-Jemen en op het ei land Socotra. De VS vrezen dat een krachtige Sowjetvloot in oorlogstijd de Arabische oliestroom naar het Westen zou kunnen bedreigen. Daar- om ook streven de Amerikanen naar een eigen marine-basis op het Britse eilandje Diego Garcia dat in de Indi ctie Oceaan een strategische positie ten opzichte van de Perzische Golf inneemt. De sultan van Oman zou van Iran de belofte hebben gekregen dat Iraanse militairen zullen worden inge zet tegen opstandelingen in het noorden van Oman. Deze opstand (In Dofar) duurt al tien jaar en zou gesteund worden door de Sowjet-Unie. Iraanse officieren en vliegers zullen de driehonderd Britse militairen ver vangen d'ie tot nu toe leiding gaven aan het leger van de sultan. De Britten doen dienst In Oman sinds Engeland zich in december 1971 uit het gebied van de Perzische- Golf terugtrok. Van het Gólan-front werden gisteren nieuwe beschietingen gemeld tussen Israëlische en Syrische troepen. Aan beide zijden werden troepenverster kingen aangevoerd. Da jan In Israël wordt steeds sterker aange drongen op het aftreden van de mi nister van defensie Mosje Dajan. Hoe wel een rapport van een speciale regeringscommissie hem deze week zuiverde van de blaam dat hij fouten zou hebben gemaakt voor en tijdens het begin van de oktoberoorlog, me nen vele Israëli's dat hij wel de politieke verantwoordelijkheid draagt voor de fouten die door zijn generaals werden gemaakt. Dajan heeft echter te kennen gegeven niet vrijwillig te zullen aftreden. In Cairo kwam don derdag koning Hoessein van Jordanië aan voor besprekingen met presient Sadat over Arabische strategie. Ver wacht wordt dat hij tijdens zijn be zoek het Palestijnse Bevrijdingsfront van Jasser Arajfat zal erkennen als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9