Kritiek leraren op ontwerp voor brugklas aangevallen Rus roept Nederland op tot protest Aandrang tot gesprek met visserij Ministers willen niet vastlopen met Urker kotter Riolen vervuilen zwemwater monding Westerschelde Ziekenfondsen dringen aan op fluoridering 180: TROUW/KiWiARTET VRUDAlG 5 APIRIL 1974 T14/i a Staatssecretaris Veerman over petitie Van onze onderwijs redactie BEEKBERGEN Staatssecretaris Veerman vindt dat de petitie van vijftienduizend leraren tegen liet Wetsontwerp-brugklas voorbij gaat aan de filosofie van bet ontwerp. Men doet alsof er een aanslag gedaan wordt op het Frans en andere vakken. Maar men vergeet dat het er om gaat de scholen zo in te richten, dat een leerling die verkeerd gekozen heeft nog kan overstappen. Dr. Veerman zei dit gisteren in Beek bergen op de vergadering van de sectie mavo van de algemene bond van onderwijzend personeel. In zijn rede reageerde hij op de petitie die in korte tijd ondertekend werd door de meerderheid van leraren bij gymnasi- a. athenea en havoscholen. Het Initia tief tot de petitie is uitgegaan van de sectie Frans (het meest bedreigde vak) van de vereniging van leraren in de levende talen. De opstellers van de petitie verwachten totaal minstens twintig duizend handtekeningen. Schrappen van Frans Hun bezwaar richt zich met name tegen het schrappen van Frans als verplicht vak voor de brugklas Mavo- Havo-VWO. Dat zou namelijk beteke nen dat Piet niet langer mag leren was Jan (uit het lager beroepsonder wijs) niet kon leren. Het zou beter zijn als het andersom was: Jan moet Van onze parlementsredactie DEN HAAG De heer B. Roolvink (ARP) heeft gisteren in de Tweede Kamer minister Van der Stee (land bouw) dringend verzocht opnieuw met de visserij te gaan praten over hulpmaatregelen. De voorgestelde regeling, aldus de reactie van het Kamerlid op het actie program van het kabinet voor tuin bouw en visserij, is te algemeen, zo dat niet iedereen voldoend® wordt geholpen. De voorschotregeling ln de vorm van een bankkrediet van drie cent per liter kon de heer Roolvink niet voldoende vinden. TEVREDEN Over het algemeen stemde de Tweede Kamer in met de aangekondigde maatregelen voor de tuinbouw. Een belangrijk punt is evenwel de eventu ele stijging van de aardgasprijs. Wan neer deze prijs gekoppeld wordt aan de olieprijzen en te snel zal stijgen, zullen alle maatregelen weer waarde loos worden. De heer Tolman (CHU) vroeg daarom zekerheid van de minister. Hij sprak zijn waardering uit voor een aantal maatregelen, maar herinnerde er aan. dat slechts de helft van de wensen van het bedrijfsleven Is ingewilligd. Een eigen bijdrage van 7.500 gulden voor de omschakeling op aardgas, vond hij te hoog. De heer Portheine (WD) deed de suggestie, deze eigen bijdrage te kop- pelen aan de grootte van het bedrijf. Een belangrijk winstpunt was volgens de heer Tolman, dat de bijzondere positie van de tuinbouw is erkend. Hij zei dat de voorschotregeling in West-Duitsland en Frankrijk gunsti ger is Van een verslaggever DEN HAAG De ministers Van der Stee (landbouw) en Westerterp (ver keer) willen niet met het Urker vis sersvaartuig UK-243 vastlopen in de havenmond van Urk. Dat antwoord den ze op vragen van het Tweede- Kamerlid Van Gorkum (PPR). De kotter heeft den te grote diepgang voor de Urker haven en liep daar op 9 februari voor het eerst vast Het kamerlid wilde de ministers er op attent maken dat de havenmond van Urk niet bevaarbaar, is voor diepste kende kotters als de UK-243 en nodig de de bewindslieden daarom uit een proeftocht mee te maken op het schip. Minister Westerterp zei in zijn ant woord dat er goede havens voor diep stekende kotters bescHikbaar zijn in Harlingen en Lauwersoog. Van daar uit kan de vis dan per auto naar Urk vervoerd worden, aldus de minister. Vorig jaar werd in Urk ongeveer twee-derde van de ris per auto aange voerd. Aanpassing van de vaarweg naar en de haven in Urk zou volgens de minister ongeveer veertig miljoen gulden gaan kosten omdat dan onder meer ook de schutsluizen in de Af sluitdijk vervangen moeten worden. Van een verslaggever VLISSINGEN Rioolwaterlozingen hebben de kwaliteit van het zwemwa ter in de monding van de Wester schelde verslechterd. De watermaat schappij Zeeland komt tot deze con clusie na een onderzoek van het zee water in de Scheldemonding tijdens het badseizoen 1973. Alleen bij de stranden van Breskens en Oostburg bleek het water van de gewenste zwemkwaliteit te zijn. Het water van de aan de noordkant gelegen stranden bleek nog maar net te vol doen aan de eisen. De rioolwaterlozingen op de Wester schelde nemen nog steeds toe. Het zwemwater kan daardoor nog verder verslechteren. Het is dan ook wense lijk dat het zeewater ook het komen de badseizoen af en toe wordt gecon troleerd, aldus het rapport van de watermaatschappij Zeeland. ook gelegenheid krijgen te leren wat tot nog toe het voorrecht van Piet was'. Staatssecretaris Veerman zei gisteren het jammer te vinden dat deze aktie de aandacht van de eigenlijke bedoe ling van het wetsontwerp afleidde. Het gaat er niet om de vakken Frans, geschiedenis, aardrijkskunde of de ex pressievakken terug te dringen. Maar het wetsontwerp wil meer eenheid in de brugklassen brengen. 'Wettelijk schot' Die eenheid is aanvankelijk ook be doeld in de mammoetwet. Maar het parlerpent heeft toen de wettelijke eis gesteld dat in alle brugklassen van Mavo-Havo-VWO tenminste twee mo derne levende talen verplicht zouden zijn. Daardoor kwam er een 'wettelijk schot' tussen deze scholen en het lager beroepsonderwijs, dat maar één moderne taal had. Dr. Veerman keer de zich vooral tegen die wettelijke verplichting. Door het ingediende wetsontwerp wordt het scholen die dat graag willen niet onmogelijk ge maakt bijvoorbeeld Frans in de brug klas te geven. Maar de verplichting vervalt. De vrijheid van de scholen om zelf hun' programma te maken is dan groter. En de leerling die ver keerd zit kan makkelijker doorstro men naar een ander schooltype. Minister Van Kemenade heeft naar aanleiding van de akties van de lera ren toegezegd dat hij nog deze maand met de organisaties van leraren over leg zal plegen. Litivinow: 'Eelt op Russische ziel' ij Pawel Litwinow Van een verslaggever AMSTERDAM De dissidente Rus Pawel Litwinow, die sinds kort bij de Amsterdamse hoogleraar Karei van het Reve logeert, heeft gisteren het Nederlandse publiek ertoe opgeroe pen, zich te scharen bij de wereld wijde oproep om drie protestdagen te houden tegen de onderdrukking van de burgerlijke vrijheden in Rusland en Tsjechoslowakije. Die protestdagen zijn: 7 mei, 27 no vember en 29 maart. Op 7 mei zal het vijf jaar geleden zijn, dat generaal Grigorenko krankzinnig verklaard en in een Russische inrichting opgeno men werd. Hij verblijft daar nog steeds. De tweede protestdag 27 november is de dag waarop enkele jaren geleden Jaroslaw Sabata en Jiri Muller werden gearresteerd. Op 29 maart 1975 de derde dag zal het acht jaar geleden zijn, dat de schrijver Wladimir Boekowski (nu 37) werd gevangen genomen, omdat hij een boekje had opengedaan over de psychiatrische inrichtingen in de Sow jet-Unie. Litwinow verliet vorige maand, samen met zijn vrouw Maja, zijn dochtertje van vier en hun twaalfjarige pleeg zoon, als jood op een emigratiever gunning de Sowjet-Unie. Hem was te verstaan gegeven, dat hij anders ge vangen zou worden genomen. Maan dag vertrekt het gezin Litwinow naar Amerika, waar het zich voorgoed wil vestigen. Geestelijk herstel Om een persconferentie in Amster dam zei Litwinow, een kleinzoon van de in 1939 door Stalin afgezette minis ter van buitenlandse zaken, dat het voor de dissidenten in de Sowjet-Unie een utopie zou zijn, te proberen, een politiek pre gramma voor dit land op te stellen. 'Onze kleine, moreel-geeste- lijke beweging spant zich voorname lijk in om de vrije meningsuiting in Rusland te bevorderen en een geeste lijk herstel te bewerkstelligen'. Met dat laatste doelde hij op 'de genezing van de hardheid van ziel. Door de voortdurende stroom van bloed en leugens, waaronder Rusland de laatste tientallen jaren gebukt is gegaan, is er eelt op de Russische ziel gekomen'. In de bejegening van dissidenten door de Russische regering is de laatste tijd een zekere kentering gekonj stelde Litwinow vast. De regei geeft er de voorkeur aan, mensen ij te wijzen in plaats van hen op sluiten. Dat geldt met name vi mensen die bekendheid genieten. 1 de Russische regering gevoelig is kritiek uit het westen, is volgt Litwinow een vaststaand feit, allei) ze wil er niet voor uitkomen. 'Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdam ziekenfondsen hebben bij de let fl van de Tweede Kamer met klem a ,j, gedrongen 'op spoedige aanneming 11( het wetsontwerp dat het mogel maakt het fluoridegehalte van i drinkwater te brengen op het p dat voor de aanleg en het behoud t het gebit van het Nederlandse vi nodig is.' Bij de ziekenfondsen zijn ongei zeshonderdduizend mensen verzekt Midden: Of in een moderne gladde Diolen wol kwaliteit in de nieuwe lichte modekleur. Royale revers en opge stikte zakken met feilloos koordstiksel afgewerkt. 230: Rechts: In mouliné twill dat eruit ziet als een keurige blue denim, pantalon met omslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 16