'Niemand neemt coach Tigerman nog serieus' iriseöte Vitesse blijft als subsidie los komt Engelse spelers hebben weinig trek meer in nationaal elftal )kker uit oernooi ezet Wat heeft u over, na die 3 weken Spanje? jonge jenever Gerard Bakker (34) weer niet in tafeltennisploeg okser overleden de echte donsdekenln kleurige lakenovertrekken Schwemmle terug 'Tweede Inzeil' in West-Berlijn al snel klaar )0W/KmWTET VRIJDAG 5 APRIL 1974 SPORT TI3/K15 ADVERTENTIE Van onze tafeltennigmedewerker LEIDEN In de Nederlandse tafeltennisploeg die van 6 tot 13 april deelneemt aan de Europese kampioenschappen in Joegoslavië ont breekt Gerard Bakker. De inmiddels 34 jaar oude Leidenaar kwam niet in aanmerking omdat hij geen deel uitmaakt van de selectie van bondscoach Dusan Tigerman. Merkt Gerard Bakker niet zonder iro nie op: 'Maar zelfs als ik de NTTB-cup had gewonnen en Nederlands kampioen was geworden, hadden ze me niet meegenomen. Zo gaat 'dat hier.' NCHEN (SID) Tom Okker is ësloten van verdere deelneming het WCT-proftennistoernooi in ichen. De als eerste geplaatste Ne- ander liep woensdagavond na een tal incidenten in zijn partij tegen Fransman Pierre Barthes van de en weigerde verder te spelen, thes, die aanvankelijk te laat was, de schuld van alle verwikkelin- op zich en trok zich terug, waar- Okker tot winnaar werd uitgeroe- T-manager Dickie Dillon en hoofd- ndsrechter Helmut Penzel zijn gis- liddag op deze beslissing terugge- 'Het mag geen rol spelen dat thes door een zeker schuldgevoel bereid heeft verklaard Okker do vinning te geven. Okker heeft de ij gewoon gestaakt en volgens de ende regels komt dan de tegen- der de zege toe. Iedere anderp issing zou het scheppen van een :edent betekenen, waaruit onge- de moeilijkheden hunnen voortko- aldus Penzel. wedstrijdleiding heeft zich min of r tot de diskwalificatie van Okker wongen gezien, omdat een groepje "aanstaande spelers, onder wie de meen Ilie Nastase, gedreigd had toernooi verder te boycotten als ;een maatregelen tegen de Neder- ier zouden worden genomen. Aan- en de publieke belangstelling In ichen toch al tegenvalt (6000 be iers in drie dagen tegen 12000, ge week in Rotterdam) was dit jr de organisatoren een overteerbq- zaak. partij OkketBarthes betekende nsdagavond een aaneenschakeling moeilijkheden. Om te beginnen Barthes ruim een kwartier te Reglementair kwam Okker op moment de zege toe. Hij verklaar- zich bereid te wachten en Barthes, wegens zakelijke verplichtingen opgehouden in Nice, arriveerde daarop. De partij begon, doch bij de tweede slagwisseling be- ed Okker een beslissing van een rechter. deze ene keer bleef het niet. Het iliek keerde zich tegen de Neder- der, die de eerste set met 36 loor en na afloop keihard een bal het publiek joeg. Bij 030 in de ste game van de tweede set werd Okker te veel. Hij slingerde zijn ket weg en verliet in een oorverdo- id fluitconcert de baan. De ontzette thes verklaarde: 'Het is mijn uld dat het allemaal zo is gelopen.' Fransman tri \- zich terug, wat nu >r de-wedstrijdleiding niet is geac teerd. de derde ronde kwam Barthes uit de Australiër Phil Dent. De delijk nerveus geworden Fransman loor in drie sets: 63, 26, 64. TWE (ZAMBIA) (Reuter) Hugo iasa, kampioen boksen van Zambia het middengewicht, is in een zie nhuis van Kitwe overleden, kort dat hij door de Schot Don McGillan ock-out was geslagen tijdens een Hij over tien ronden, asa was het duel goed begonnen, ar werd in de vijfde ronde door n tegenstander tegen het canvas slagen. Nadat hij weer was opge- an, zakte hij nog een keer in aar en is teen niet meer bij be- istzijn geweest. Kort na aankomst het plaatselijke ziekenhuis overleed De juiste doodsoorzaak is nog it bekend. Gerard Bakker werd zeven jaar gele den toen de als een wonderdokter beschouwde Joegoslaaf Tigerman met luid trompetgeschal z'n intrede deed in de Nederlandse tafeltenniswereld onmiddellijk afgeschreven. 'Hij is', oordeelde Tigerman, 'net als Onnes en Schoofs te oud'. Maar Bakker weet zich nog altijd te handhaven. Bij de laatste NTTB-achtkamp eindigde hij zelfs op een gedeelde tweede plaats en tijdens de nationale kampioenschap pen werd hij pas in de Slotfase van het toernooi na een heroïsche strijd door cup-winnaar Nico van Slobbe afgestopt met 28-26 in de beslissende derde game. NIETS VERANDERD Vandaar dat Bakker keihard stelt: 'Onder leiding van Tigerman is hier niets veranderd. Het Nederlandse team verliest nog altijd net zo vaak als voorheen. Uitschieters zijn er nauwe-' lijks. Ik duif zelfs te beweren dat de ploeg die in 1965 onder aanvoering van coach Du Buy aan de wereldkam pioenschappen deelnam zeker zo sterk was als de huidige nationale ploeg. Toen speelden Schoofs. Schoone- meijer, Van der Helm en ik. Tiger man heeft het gewoon niet in z'n vingers. En dan vind ik het een merkwaardige zaak dat zo'n man vrij wel kritiekloos door kan gaan. Dat is toch in geen enkele sport mogelijk?' Gerard Bakker schopt keihard tegen de bondscoach aan, maar hij heeft meer recht van spreken dan de mees te andere topspelers. Want Bakker is zelf een erkend topspeler. Onder zijn bezielende leiding is de vereniging Avanti uit het Zuidhollandse Hazers- woude uitgegroeid tot een van 'Neder lands sterkste jeugdclubs. Bij de laat ste finales van de jeugdachtkampen behaalden de pupillen van Bakker op vele fronten fraaie klasseringen. De Avanti-jeugd maakt echter geen deel uit van Tigermans selectie. De afstand naar de plaats waar de trainingen worden gehouden, Scheveningen, is 'erg groot en bovendien ls Avanti uitermate tevreden over Gerard Bak ker. DOORBRAAK De afschrijvingen hadden wel tot ge volg dat Avanti-spelers niet in verte genwoordigende ploegen konden wor den opgenomen. Daar is nu verande ring in gekemen. In het geval van Avanti worden uitzendingen niet lan ger automatisch gekoppeld aan het volgen van centrale trainingen. Bak ker: 'Je zou kunnen zeggen dat dit een eerste doorbraak betekent'. Overigens heeft Gerard Bakker grote bezwaren tegen het instituut van de centrale training, maar ook tegen de kwaliteiten van de eerste oefenmees- ter, Tigerman. Over dat laatste: 'Ik praat erg veel met spelers over deze training. Omdat ik zelf trainer ben, interesseert me dat uiteraard bijzon der veel. Als ik dan van verschillende kanten hoor. hoe dat er toe gaat. dan vind ik dat toch wel een trieste zaak. Aan de conditie wordt praktisch niet gewerkt. Een aantal spelers krijgen helemaal geen aandacht van Tiger man, enkele anderen daarentegen weer heel veel. Er wordt ook veel te weinig aandacht besteed aan details. De spelers voeren wat basis-oefenin gen uit, maar dat kunnen ze overal. Tigerman weet de spelers niet te inspireren en ik vind dat juist een eerste vereiste voor zo'n functie. Je moet voor je trainer door het vuur gaan. Van het rijtje topspelers dat nu al een aantal jaren onder Tigerman traint, is er vrijwel geen een die hem nog serjeus neemt'. GEZELLIG Bakker vindt ook dat de manier van werken van de bondscoach concurren- tie-dodend is. 'De spelers beschouwen de centrale training als een verplicht nummer. Ze weten dat ze hun inter nationale wedstrijden veilig stellen door eenvoudigweg te komen. Een voorbeeld. Een jeugdspeler van mijn club zat ook bij Tigerman. Hij vond het daar reuze gezellig, hoefde lang niet zo hard te trainen als bij de club. Hij kreeg al gauw te horen dat hij tegen Frankrijk mocht spelen en ook tegen Duitse jeugd. Nu komt die jongen weer terug, hij bedankt voor de eer, maar het tekent wel de ver houdingen. De spelers worden al op jonge leeftijd verpest. Er zijn talloze ADVERTENTIE Reken eens uit wat dat kost, die 3 weken Spanje met het hele gezin. En volgend jaar, en 't jaar daarop Wat heeft u na die drie weken óver van uw vakantiegeld? Wie nu een caravan koopt, koopt een bezit dat jarenlang z'n waarde houdt. Jaren vól fijne weekends en geslaagde vakanties in uw eigen' caravan. Ook voor uw beurs is er een goede caravan - en een plekje in de vrije'natuur. Ga maar 'ns met uw caravandealer praten. voorbeelden van jeugdspelers die door dat soort protectie danig zijn verpest'. Er moet, betoogt Bakker, veel meer naar prestaties worden gekeken. 'Wanneer Tigerman moet kiezen tus sen een jenge en een wat oudere speler, dan neemt hij de eerste. Niet omdat hij" beter is, maar louter en alleen vanwege de leeftijd. Ook dat is fout. Die knaap moet worden inge prent dat hij pas wordt geselecteerd als hij van die ouwe kerel wint. Eerder niet. Er zullen veel meer selectiewedstrij den moeten worden georganiseerd. En dan de besten naar het buitenland sturen. Geen gezeur over leeftijden. Iedereen werd in slaap gesukkeld door de verhalen van Tigerman over de jeugd. Nu, 1 zeven jaar later, staan dezelfde spelers nog aan de top'. GELD Volgens Gerard Bakker zijn ook de huidige forse betalingen mede schul dig aan het achterwege blijven van betere prestaties. 'Wat er dit seizoen in de tafeltenniswereld gebeurt, grenst aan het ongelooflijke. Er wordt verschrikkelijk veel over geld gepraat. Het tafeltennissen zelf is op het twee de plan geraakt. Een aantal spelers doet het alleen nog maar voor 'de poen. Als ik hoor dat spelers van VDO die onderaan staan in de ere klasse, dit seizoen tienduizend gulden in de wacht sleepten, dan vraag ik m<> toch wel af: waar gaan we naar tce? Sommige spelers krijgen nog veel meer. maar er is er geen een die dat waard is. Maar als je dan bijvoorbeeld twintig mille krijgt, dan heb je naar mijn idee de morele plicht om kei hard te trainen. Maar dat gebeurt over het algemeen niet. Bert van der Helm heeft het afgelopen seizoen erg weinig getraind, maar hij pakt mis schien wel de meeste poen. Ik vind dat sponsors die zulke bedragen beta len de plicht hebben te proberen de spelers wat meer verantwoordelijk heid bij te bréngen'. RONSELING Door het ronselen van spelers maken de sponsors de sport kapot, aldus Bakker. 'Ik vind dat de grote fout bij het bondsbestuur ligt. Ze hadden al lang moeten ingrijpen, maan die lui zijn enorm laks op dit terrein. Ik vind het onaanvaardbaar, dat ze blij ven toestaan dat de grote sponsors maar doorgaan met het wegtrekken van door anderen opgeleide talenten. De sponsers breken de zaak van onde ren af, omdat ze spelers weghalen bij de jeugdverenigingen. Die clubs zeg gen op een gegeven moment terecht: waar doen we het eigenlijk voor? De animo verdwijnt. Steeds Hoger-TSB is er een voorbeeld van en nu ook Iduna. dat René" Hijne en Bert van Stop dat vermoeiende instop pen, maak een eind aan stofvlok- ken, ga lekkerder slapen in een gezelliger slaapkamer met meer variatie. iGöSSJf goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen^ Arnhemmers hebben meer dan twee ton nodig ARNHEM De voetbalvereniging Vitesse heeft het gemeentebestuur van Arnhem een extra subsidie gevraagd. Komt het benodigde geld tussen de 2 ton en een kwart miljoen niet, dan zal de profclub het volgend seizoen niet kunnen blijven bestaan. GERARD BAKKER beterd'. den Ham zag vertrekken naar VDO. Ik vind dit een gevaarlijke tendens'. Heb Leidse Scylla de vereniging met het grootste aantal geregistreerde leden binnen de Nederlandse Tafel tennis Bond houdt zich ook inten sief- bezig met de jeugd. Omdat er van NTTB-zijde te weinig gebeurt om het ronselen tegen te gaan, heeft Gerard Bakker een plan ontworpen om zijn club hiertegen te beschermen. 'In overleg met de ouders van de jeugd spelers gaan we contracten opstellen. Als iemand bij ons weg wil, oké, maar dan zal er door die andere vereniging flink voor moeten worden gedokt. Voor elk jaar dat wij geld en tijd in zo'n speler hebben gestcken een be paald bedrag. Dan komen wij tenmin ste niet in de kou te staan. Het is gewoon een kwestie van zelfbescher ming" 'Ouder leiding van Tigerman is hier niets ver- ENSCHEDE Dieter Schwemmle, de Duitse rechterspits van FC Twente keert terug naar zijn geboorteland. De ranke vleugelspeler was vorig jaar voor ongeveer 140.000 gulden gekocht van Vfb Stuttgart, welke club liet weten hem graag terug te willen hebben. De transfer ketste echter af, waarna Kickers Offenbach zich als gegadigde aanmeldde bij de Neder landse club, die met Feyenoord de eerste plaats cp de ranglijst deelt. Twente is met Offenbach tot een mondelinge overeenkomst gekomen voor een transferbedrag van ongeveer 150.000 gulden. Schwemmle, die aan het begin van dit seizoen een overeen komst voor twee* jaar met Twente tekende, zal per 1 juli beschikbaar zijn voor zijn nieuwe vereniging. Op 29 april zal de gemeenteraad be slissen over de subsidie-aanvraag en het voortbestaan van Vitesse als beta lende vereniging. Vitesse ontvangt jaarlijks een gemeen telijke subsiidiie van 150.000 gulden. Aan de gemeente moet echter de huur van de velden en vermakelijk heidsbelasting worden betaald. De op brengsten van de reclame op het veld zijn niet voor Vitesse, maar voor de gemeente. 'We betalen meer aan Arnhem dan we aan subsidie ontvan gen', vertelde voorzitter Van der Louw. WEST BERLIJN De tweede 400- meterkunstijsbaan van West-Duits- land, in Berlijn-Wilmersdorf, zal het volgende seizoen reeds opengesteld worden voor het publiek. Gedurende tien jaar bestonden er in Berlijn plannen om een 'tweede Inzeil' te creëeren. Maar pas op 4 juni 1973 ging de eerste spade de grond in. Van 1 oktober 1974 zullen Berlijnse hardrij ders de baan uitproberen en een maand later mag het publiek er bezit van nemen. Reeds in het eerste seizoen zullen op de baan, die twaalf miljoen mark kost, internationale sprintwedstrijden worden gehouden, waarvoor uitnodi- giilgen zullen worden verzonden naar Noorwegen, Nederland, Zweden, Zwit serland en Finland. Net als in Inzeil zijn de beide wed- strijdbanen vier meter breed. Boven dien is er een inrijbaan met een breedte van drie meter. In eerste instantie beschikt men over 800 over dekte zitplaatsen en 1200 zitplaatsen zonder bescherming. Een trainer heeft het 'Eisschnellaufzentrum Ber lin' nog niet aangesteld. Wel worden diverse namen genoemd, zoals Peter Schottin g. Eddy Verheyen. Günther Traub, Wiebe Kort en de Fin Penti Peltoperae. Volgens de Berlijnse schaatskringen zouden Verheyen en 1 Alf Ramsey kreeg negen afschrijvingen voor vriendschappelijk duel tegen Portugal LONDEN Sinds Engeland is uit geschakeld voor dc eindstrijd om het wereldkampioenschap, is het na tionale elftal danig in de versukke ling geraakt. Was het lange tijd een grote eer om onder de hoede van coach sir Alf Ramsey voor het En gels elftal uit te komen, de afgelo pen week ontmoette sir Alf nogal wat moeilijkheden bij de samenstel ling van het team. Spelers schreven af wegens clubbelangen of zelden dat zij geblesseerd waren. Alf Ramsey stelde daardoor 'n team op met nogal wat debutanten. In Lissabon kwam het tegen Portugal in een weinig aantrekkelijke verto ning niet verder dan 00. Het leek alsof beide ploegen die zich niet voor het wareldkampioenschap heb ben kunnen kwalificeren maar wei nig trek in de klus hadden. Voor een schamele 10.000 toeschouwers en in de regen ontspon zich een partij voetbal die zowel in Portugal als In Engeland weer een storm van kri tiek oogstte. Sir Alf Ramsey sloeg meteen terug. Hij verklaarde dat er een regeling moet kom'en dat als een speler zich terugtrekt voor het nationale team wegens een blessure, hij ook de daarop volgende wedstrijd voor zijn club niet in aktie niag komen. Hij heeft voor dit idee al steun gekre gen van Denis Howell, minister voor sportzaken in het kabinet van pre mier Wilson. Howell is vroeger scheidsrechter ge weest in de hoogste Engelse afdelin gen zei: 'Het is niet goed om lippen dienst te bewijzen aan de internatio nale sport en dan, als er een mana ger is, hem op te zadelen met grote problemen, zodat hij zijn werk niet meer goed kan doen.' Howell stipte aan dat andere landen, hij noemde met name Schotland dat zich wel heeft weten te kwalificeren voor het eindtoemooi om de wereldtitel, met dezelfde problemen te kampen heb ben. Sir Alf Ramsey die voor de strijd tegen de Portugezen niet minder dan negen afschrijvingen ontving, kreeg ook steun van Dave MacKay, manager van Derby County. 'Als er een regel komt zoals sir Alf die voorstelt, dan kan men op onze steun rekenen. Derby County zal altijd steun verlenen aan de trainers van nationale teams, niet alleen het Engelse. We zullen niemand terug trekken voor een interland of het moest zijn dat hij werkelijk te ziek was om te spelen.' De Football Association heeft echter al gezegd dat er maar weinig kans bestaat dat Ramsey's voorstel wet wordt. Daar moeten de clubs dan allemaal mee accoord gaan. Iets dat de FA voorlopig niet mogelijk lijkt. Wel stelt de FA dat de woorden van Ramsey gerespecteerd dienen te worden door de betrokkenen. LIVERPOOL De kans dat Liverpool dit jaar de beroemde 'double' (landskampioen schap plus beker) haalt is groter geworden nadat Liverpool in de re play van de halve finale tegen Bir mingham City met 31 won. Dat gebeurde in Birmingham. Het eerste duel, afgelopen zaterdag, was onbe slist geëindigd: 00. Op 4 mei zal Liverpool in het Wem- Sir Alf Ramsey bley-stadion uitkomen in de finale tegen Newcastle United. NETZER Schalkc'04 heeft gisteren bij monde van manager Hans Hörstermann la ten horen dat Günter Netzer niet wordt gekocht. Volgens Hörster mann was het beslist niet het geval dat Schalke's voorzitter Günter Sie- bert naar Madrid was om met Real besprekingen te voeren over de transfer van de Duitser. Hörster mann: 'We zijn in het geheel niet geïnteresseerd in Netzer. Sicbert is in Gelsenkirchen en gaat niet naar Madrid.' In Madrid zei manager Antonio Cal- deron van Real: 'Vier dagen geleden zijn de geruchten gekomen dat Günter Siebert in Madrid zou zijn. Als dat waar is dan heeft hij in ieder geval geen kontakt met ons opgenomen.' Calderon zei verder dat Real Madrid geen plannen had om Netzer op korte termijn te verko pen. BRAZILIË Het Braziliaanse voetbalelftal zal het tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap zonder doelman Felix en verdediger Carlos Alberto moeten stellen. Felix is momenteel herstel lende van een slijmbeursontsteking en zal niet op tijd genezen zijn. Carlos Alberto, die vier jaar geleden in dc finale van het toernooi om de wereldtitel in Mexico het vierde'Bra ziliaanse doelpunt tegen Italië maak te, heeft nog steeds last van stekende pijnen in zijn benen, die veroorzaakt zijn door een blessure. Van het team dat vier jaar geleden de Coupe Jules-Rimet definitief won, zijn nu vier spelers die door bles sures niet aan het komende toernooi kunnen deelnemen: Tostao, Gerson, Felix en Carlos Alberto. CRUYFF-PLAAT Johan Cruyff gaat proberen de Spaanse grammofoonplatenmarkt te veroveren. Kort geleden is er in Spanje een plaat van de sterspeler van CF Barcelona in het Nederlands uitgebracht. Het nummer, 'Ofel, oei, wat een loei', dat enkele Jaren gele den in Nederland dit hitparades haal de, wordt op dit moment goed ver kocht. De plaat zit verpakt in een blauw-rode hoes, de clubkleuren van dc Catalaanse formatie. Het ls de bedoeling, dat er ook een Spaanse versie van het nummer In de handel komt. Volgens het Spaanse persbureau CIFRA heeft een muziekhal op Mal- lorca reeds een aanbod gekregen van de muziekmanager van Cruyff voor een eenmalig optreden van dé voet baller. Uit gesprekken met B. en W. is het duidelijk geworden, dat het gemeente- Peltoperae de meeste kans maken, bestuur het gevraagde geld niet voor Vitesse ter beschikking heeft 'Toch hebben wij vertrouwen in de raad. Als het betaald voetbal zou verdwij nen, dan komt het nooit meer in Arnhem terug', meende de voorzitter van Vitesse. Een probleem door het ontbreken van zekerheid is ook het contracteren van de spelers. Voor 1 mei zal men con tracten moeten aanbieden aan de spelers, die de club wil behouden. Binnenkort zal daarom een contract, onder voorbehoud van gemeentelijke medewerking, worden aangeboden. BILJARTEN Na vijf ronden in de strijd om de wereldtitel driebanden leidt de Japanner Kobavashi met 10 punten en 1.415 gemiddelde. De Belg Ceulemans :s met evenveel punten maar een slechter gemiddelde f 1.2241 tweede. De Nederlan der Jan Dogeen is vijfde met 6 punten en een genrddelde van 0.894. WIELRENNEN' De Spanjaard Domingo Peryrena is winnaar geworden van de vierde etappe van de Ronde van Basken land. Hij won ook de voorgaande drie ritten zodat hij uiteraard leider is in de algemene rangschikking. WIELRENNEN De Spanjaard Luis~Oca- na start in dc Amstel Gold Rtece. VOETBAL Prins Claus zal na afloop van de bekerfinale PSVNAC (op 1 mei in Rotterdam! de KNVB-beker uitreiken. VOETBAL Uitslagen achtste finales om de Franse beker (tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd): Paris SGMetz 2—t (2—0). St. Etienne—An gers 40 (02). StrasbourgNantes 01 (01), ReimsToulouse 50 (41), So- chauxAjaccio 1—I (3—2), LyonCan nes 5l (2l), MonacoRouen 3l (3 0), Bastla—Laval 3—1 (31). VOETBAL Voor de eindfase van het UEKA-toernooi hebben zich nu ook Portu gal en Griekenland geplaatst. Portugal won met 10 van Zwitserland na de eerste wedstrijd al met 51 gewonnen te hebben. Griekenland versloeg Malta met 70 Het eerste duel was door de Grieken ipet 40 gewonnen. VOETBAL De Deense international Ui- rik Lefèvre heeft voor twee jaar bijgete kend bij FC Brugge. BASKETBAL Real Madrid heeft voor de vijfde keer in tien jaar de Europa Cup gewonnen. In Nates versloegen de Spanjaarden het Italiaanse IgAis Varese met S478 ZWEMMEN De Nederlandse kampioen schappen zullen van 20 Juli tót en met 28 juli in zwembad Den Hommel in Utrecht worden gehouden. De eerste twee dagen komt de Jeugd t.m. 12 jaar in aktie. VOETBAL Go Ahead won een vriend schappelijke wedstrijd tegen een selectie uit Wierden met 73 Doelpunten. Mai- wald (2). Groenendijk (2). Overweg. Hendriks en Engbersen. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15