Europees overleg erhevigt crisis Israels stafchef neemt ontslag POMPIDOU LEERDE FRANKRIJK ZONDER DE GAULLE TE LEVEN Brandt valt uit tegen links-radicalen Den Uyl geschokt Pompidou Üeen akkoord over consultaties met Amerika halfbroers in jaos eindelijk veer verenigd Brits koninklijk jacht mag niet naar Zuid-Afrika Broer van Nixon getuigt 'Sociaal-democraten moeten aanvaardbaar blijven voor het midden' Rhodesië versterkt beroepsleger met dienstplichtigen Water bedreigt drie steden in Noord-Brazilië ROUW/KWARTET WOENSDAG 3 APRIL 1974 BUITENLAND T7/DRL9/HU (UXEMBURG (ANP, Reuter) Frankrijk heeft gisteren weten te belet- bn, dat er wat meer duidelijkheid komt over de betrekkingen tussen de Juropese gemeenschap en Amerika. Êle uren lang hebben de ministers in buitenlandse zaken van de 'negen' Eternacht en gisteren overdag gepro- «rd, het eens te worden over een rmule voor meer bevredigende poli- eke consultaties met de VS. Het ocht niet baten: Frankrijk bleef rarsliggen. et initiatief tot de bijeenkomst van steren was in zekere zin afkomstig tn president Nixon en diens minis- r Kissinger. Zij hadden zich eraan iërgerd, dat ze niet geraadpleegd uren over een recent besluit van de aropese gemeenschap om te streven lar een dialoog met de Arabische nden. Naar aanleiding hiervan gaf lxon te kennen, er prijs op te stel- n, dat de Euroclub Amerika over langrijke internationale kwesties adpleegt, als ze van plan is daarover s gemeenschap beslisingen te nemen. nmenging •ankrijk beschouwt dit als een po- ig tot Amerikaanse inmenging in Europese besluitvorming. Maar de idere acht leden van de gemeen- hap kozen gisteren, onder aanvoe- ïg van West-Duitsland en Engeland, kant van Amerika en bepleitten it Washington inderdaad wordt ge- nsulteerd over belangrijke Europese •sluiten-in-wording. Op die manier u voorkomen kunnen worden dat merika voor besluiten van zijn Eu- pese partners komt te staan zonder it het de kans heeft gekregen, daar imerkingen over te maken leen inspraak (it betekent niet, zo heeft de Neder- Indse minister Van der Stoel giste- )n toegelicht, dat Amerika inspraak >u krijgen in de Europese besluitvor- ling. Het ging 'om een uitwisseling (in gedachten voordat in Europa be- tngrijke besluiten tot stand komen, n ook andersom.' Wat beoogd werd, las een tweerichtingsverkeer, jrankrijk bleef echter op het stand- pnt staan, dat elk lid van de EG op |k gewenst moment moest kunnen epalen, of consultaties met de Ame- Ikanen nodig zouden zijn of niet. Als ïactie hierop verzette de Britse dele- IENTIANE (Reuter,UPI) De ümmunisten en de neutralisten l Laos zijn het eindelijk eens ge- orden over de vorming van een oalitieregering die, voor het erst in twintig jaar, vrede zou toeten stichten in dit door oor- g verscheurde buurland van ietnam. e nieuwe regering zal vrijdag wor- tn beëdigd. De huidige neutralisti- Ihe premier, prins Soevanna Phoe- |a, zal zijn post behouden. Zijn half- toer, prins Soephanoeyong, die titu- lir hoofd van de pro-communistische athet Lao is, wordt president van tn nieuwe politieke raad, welks voor- aamste taak de voorbereiding van ferkiezingen is. pins Soephanoevong zou vandaag uit anoi in Vientiane aankomen, om de pereenkomst waarop de vorming van b regering berust, te tekenen. Het brdt zijn eerste bezoek aan Vientia- b en tevens zijn eerste ontmoe- pg met zijn halfbroer in meer bn tien jaar. p vorige coalitieregering in Laos wam tot stand in 1962. Een jaar [ter was het volstrekt hommeles tus- (n de coalitiepartners en vluchtten p communistische leiders naar het pordoosten van Laos, waar ze de Lirgeroorlog hervatten, lertien maanden geleden werd een fankel vredesakkoord bereikt. Binnen fcrtig dagen daarna had een coalitie- fgering gevormd moeten zijn, maar b geschillen tussen de twee partijen bbben dat proces aanzienlijk ver- raagd. tuid-Vietnam e president van Zuid-Vietnam, Ngoe- fen Van Thieu, heeft Noord-Vietnam r gisteren van beticht, sinds het bgin vorig jaar 100.000 man naar het Jiden te hebben gestuurd. In die tijd tbben communistische troepen in juid-Vietnam, volgens Thieu, 12.000 urgers verwond of gedood en 15.000 Ulitairen doen sneuvelen. ADVERTENTIE HEBT U EEN GOEDE SMAAK? DE KUYPER HEEFT EEN GOEDE BORREL DE KUYPER EXPORTJONCEJENEVER de Jonge Jenever met Kwaliteits-Certfficail gatie zich ertegen, dat snel begonnen wordt met verkennende besprekingen voor de dialoog tussen de EG en de Arabische landen (een zaak die Frank rijk dierbaar is en de Amerikanen alleen maar irriteert). Het verdere overleg over beide kwesties is nu uitgesteld tot volgende maand. Al met al heeft de jongste vergade ring van de Europese ministerraad de crisis in de gemeenschap alleen maar verdiept. Twee dagen vergaderen in Luxemburg hebben de ministers niets LONDEN (AP, Reuter) In haar korte bestaan heeft de Britse Labour-rcgering al drie maal een streep gehaald door plannen voor marinebezoeken aan landen waarop het oog van Labour niet met welgevallen rust. Ditmaal is het Zuid-Afri ka, dat te horen heeft gekregen, dat een bezoek van het konink lijk jacht 'Britannia' aan de Zuidafrikaanse marinebasis Si- monstown niet doorgaat. Eerder werden marinebezoeken aan Chili en Griekenland afgezegd. Volgens een (nog) bestaande overeenkomst tussen Zuid-Afri ka en Groot-Brittannië mogen Britse marineschepen gebruik maken van de basis bij Simons- town. In ruil daarvoor moet Engeland wapens aan Zuid- Afrika leveren. De 'Britannia' zal nu in plaats van Simonstown het eiland St. Helena aandoen. Het jacht heeft geen koninklijke opvarenden aan boord: koningin Elizabeth en haar man, prins Philip, zijn van een recente tour in het ge bied van de Stille Zuidzee per vliegtuig naar Engeland terug gekeerd. anders opgeleverd dan moeite en ver driet. Berkhouwer De voorzitter van het Europese parle ment, de Nederlander Berkhouwer, die eergisteren tevergeefs geprobeerd had, een beleefdheidsbezoek bij de Britse minister Callaghan af te leg gen, heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op Callaghans rede over de Britse houding jegens de Europese gemeenschap. Berkhouwer bleek zich bijzonder te hebben gestoten aan Cal laghans opmerking, dat Engeland het toetredingsverdrag niet langer als bin dend zal beschouwen, als aan zijn eisen omtrent nieuwe lidmaatschaps- voorwaarden niet wordt voldaan. 'Wij raken in een onmogelijke situatie', zei de Nederlandse jurist bits, 'als bij iedere regeringswisseling in een lid staat maar aan de verdragen getornd gaat worden.' Regeringscommissie ivijst zondebok aan JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Israëlische stafchef, luitenant- generaal David Elazar, heeft ontslag genomen nadat een speciale regeringscommissie die de Israëlische strategie voor en tijdens de oktoberoorlog heeft onderzocht, dit had geëist. De commissie achtte Elazar als eerste verantwoordelijk voor de fouten die het Israëlische leger heeft gemaakt in de eeerste dagen van de oorlog. Donald Nixon, een broer van de Amerikaanse president, heeft gisteren voor een rechtbank ontkend, dat hij zich in 1972 namens de omstreden financier Vcsco naar het Witte Huis zou hebben laten sturen, om zijn broer in te lichten over een geheime verkiezingsgift van Vesco, die een regeringscommissie in de openbaarheid dreigde tc brengen. Donald Nixon getuigde in het proces tegen de vroegere minister van justitie Mitchell en de vroegere minister van handel Stans. Een zoon van Donald Nixon is bij Vesco in dienst. Het interimrapport van de commissie werd dinsdagavond in Jeruzalem ge publiceerd. Het zuivert premier Golda Meir en minister van defensie Mosje Dajan van de blaam, dat ze er niet voor gezorgd hadden, dat Israël paraat was, toen de oktober oorlog vorig jaar uitbrak. De vijf ledende tellende commissie adviseert behalve het ontslag van de Israëlische bevelhebber ook het aftre den van de leider van de Israëlische inlichtingendienst en enkele andere officieren van deze dienst 'We zijn tot de conclusie gekomen dat de staf chef luitenant-generaal David Elazar persoonlijk verantwoordelijk was voor wat aan de vooravond van de oorlog geschiedde, zowel wat de beoordeling van de situatie als de paraatheid van het leger betreft', aldus het rapport Luitenant-generaal Elazar nam in ja nuari 1972 het bevel van het Israëli sche leger over van generaal Haim Bar-Lev. In de meest vernietigende officiële ver oordeling ooit over een Israëlische be velhebber uitgesproken beschuldigt de commissie de commandant van de in- BONN (Reuter. DPA, UPI) Bondskanselier Willy Brandt van WesDDuitsland is gisteren van leer getrokken tegen de links-ra dicalen in de regerende sociaal democratische partij (SPD), die kortgeleden drie stembusneder lagen heeft moeten incasseren. De SPD, zei Brandt na een bijeen komst van het partijbestuur, moet een koers varen, die aanvaardbaar is voor de kiezers van het midden, door wie de SPD twee jaar geleden aan de macht is gebracht. Brandt liet er geen twijfel overbestaan, dat hij de 'Ju- mos' (radciale jonge socialisten) al thans ten dele verantwoordelijk houdt voor het stemmenverlies van de SPD bij recente verkiezingen in Hamburg, Rijnland-Palts en Sleeswijk-Holstein. De politiek van de SPD blijft volgens Brandt stevig gegrondvest op het uit 1959 daterende program van Bad Go- desberg (waarin de partij, om zich tot - een brede massabeweging te kunnen ontwikkelen, zich ontdeed van haar marxistische plunje). De SPD moet zich, naar Brandt meent, distanciëren van 'individuen, die zich afwenden van het program van Godesberg en van de grondgedachten van het demo cratisch socialisme'. 'Wie meent dat hij zijn plichten jegens de partij kan beperken tot het uitoefenen van kwaadaardige kritiek, moet die kritiek maar buiten de partij laten horen'. NAVO Dat was een duidelijke wenk aan het adres van sommige luidruchtige woordvoerders van de jonge linker vleugel van de SPD, die vérgaande politieke veranderingen eisen, zoals de nationalisering van sleutelindus trieën, een drastische besnoeiing van het defensiebudget en de ontbinding van de NAVO (eergisteravond voor de Westduitse tv nog 'een instrument van het Amerikaanse kapitalisme' ge noemd door een vurige voortrekster van de 'Jumos', de 32-jarige Frau Heidi Wieczorek-Zeul. Brandt maakte gisteren een strijdbare indruk. Hij leek weinig op de politi cus, die volgens zijn critici in bijna Nixoniaanse afzondering een wat ver krampt bestaan zou leiden in zijn villa op de top van de Venusberg. Hij kondigde aan, dat zijn regering met nieuwe wetten en doelstellingen zal komen na een kabinetswijziging in mei, als Walter Scheel, de liberale minister van buitenlandse zaken, het niet-politieke ambt van president van de bondsrepubliek zal aanvaarden. Vrouwen Het karakter van de SPD als volkspar tij benadrukkend, zei Brandt ook nog, dat voor 'denkbeelden over de klas senstrijd' binnen deze partij geen plaats is. Als de SPD de gunst van het electoraat wil herwinnen, zal ze volgens haar aanvoerder nauwere ban den met de vakbonden moeten aan knopen en zich meer op de vrouwelij ke kiezers moéten richten. In een verklaring over het buiten landse beleid heeft het bestuur van de SPD vastgesteld, dat de eenwor ding van West-Europa zich moet vol trekken in bondgenootschap met Ame rika en dat de Europese gemeenschap 'een organisatorische dialoog' met de VS dient te beginnen, om dit bondge nootschap met zo weinig mogelijk 'wrijving' tot ontwikkeling te laten komen. PARIJS (Reuter, UPI) President Georges Pompidou, die zijn politiek carrière dankte aan generaal Charles de Gaulle, zal in de Franse geschiedenis nog lang bekend staan als de politicus die de wereld liet zien, hoe Frankrijk ook zonder de Gaulle een op vallende plaats onder de naties kon handhaven. Als president verving hij de epische grandeur (of, minder gaullistisch ge zegd, de irreële visioenen van Frank- rijks grootheid) waardoor de stijl van Vervolg van pagina 1 Volgens de Franse grondwet moeten er 'tenminste 20 en ten hoogste 35 da gen na het openvallen van de functie' verkiezingen voor een nieuwe presi dent worden gehouden. Dit betekent, dat de Fransen tussen maandag 22 april en dinsdag 7 mei naar de stem bus zullen moeten gaan. Een afwij king van het grondwettelijke voor schrift is echter mogelijk, als de con stitutionele raad overmacht consta teert. De kwestie van Pompidou's opvol ging wordt door politiek geïnteres seerde Fransen al geruime tijd be sproken. Als voornaamste gaullistische kanshebbers worden de vroegere pre mier Chaban-Delmas en de minister van financiën, Giscard d'Estaing, be schouwd. De belangrijkste kandidaat van de linkse oppositie is de socialist Franogis Mitterand. Het is niet on denkbaar, dat bij de komende verkie zingen de gaullisten en de linkse op positie elkaar zodanig in evenwicht houden, dat de vrij kleine minder heidsgroepering als de Reformisten, geleid door Lecanuet en Servan- Schreiber, een beslissende stem krijgt ONGELEGEN Franse regeringsfunctionarissen zeiden gisteravond, dat Pompidou's dood op een wel zeer ongelegen moment kwam. Het overlijden van de president valt samen met een openlijke ruzie tussen Frankrijk en de Verenigde Staten over de toekomst van de Atlantische betrek kingen en met een crisis in de Euro pese gemeenschap, die verdeeld wordt gehouden door vele kwesties, waarvan de Britse wens om opnieuw over het lidmaatschap te onderhandelen, niet de minst penibele is. Pompidou is het vierde Franse staats hoofd, dat tijdens zijn ambtsperiode is overleden. In 1894 stierf Sadi-Carnot door moordenaarshanden. Felix Faure overleed in 1899 in het Elysée. Presi dent Doumer werd in 1932 door een Russische agitator vermoord. zijn voorganger werd gekenmerkt, door een praktische, nuchtere benadering van regeringszaken. In zijn memoires beschreef de Gaulle hem als een man 'wiens natuur het is om vooral de praktische kant van de dingen in ogen schouw te nemen'. Het scherpe inzicht en het schrandere oordeel dat de Gaulle al vroeg in hem had opge merkt, stelden Pompidou in staat om, als opvolger van de generaal, de Fran sen zonder al te grote schokken de overgang van de gaullistische rhetoriek naar een veel prozaïscher tijdperk te laten beleven. Georges Jean Raymond Pompidou, die in 1969 president van de vijfde repu bliek zou worden, werd op 5 juli 1911 als zoon van een leraar en een onder wijzeres geboren in Montboudif, een dorpje in het departement Cantal, in de Auvergne, een streek waarvoor hij zijn leven lang een warme voorliefde zou behouden. Na klassieke en Franse letteren te hebben gestudeerd, stond hij van 1935 tot 1938 in een 'lycée' te Marseille voor de klas, en van 1939 tot 1944 in eenzelfde school in Parijs. Bankier Bij de bevrijding werd hij verbonden aan het kabinet van generaal de Gaulle. Hij bleef diens medewerker, toen de generaal zich in 1946 voor het eerst terugtrok uit dc politiek cn zich in Colombey-les-deux-Eglises vestigde. Na hoge posten te hebben bekleed bij het commissariaat voor het toerisme en de staatsraad ging Pompidou in 1954 in zaken. Hij bracht het tot direc teur-generaal van het bankconcern van de gebroeders Rothschild. Toen, in 1959, de Gaulle het verzoek kreeg, de teugels van de Franse staat weer in handen te nemen, verzocht hij Pompidou hoofd van zijn kabinet te worden. Hij bleef het tot begin 1959, toen hij lid werd van de constitutio nele raad. Twee jaar later belastte de Gaulle hem met een even vererende als delicate opdracht: een missie bij de leiders van het Algerijnse verzet Pompidou slaagde met glans voor dit examen, dat tenslotte tot de akkoorden van Evian leidde. Intussen bleef hij praktisch genoeg om zijn werkzaamhe den voor Rotschild niet geheel op to geven. Op 14 april 1962 werd Pompidou, van wie vaak gezegd is, dat hij in de loop van zijn carrière bij allerlei instellin- gen door de achterdeur naar binnen President Pompidou is gekomen, om ze door de voordeur weer te laten, door de Gaulle uitver koren voor de post van premier, als opvolger van Michel Debré. Hoewel hij noch over parlementaire noch over ministeriële ervaring beschikte, wist hij zich op de hoogste post in het ka binet uitstekend te handhaven. Hij bleef premier tot juli 1968, toen hij door de Gaulle werd heengezon den, omdat hij zich een te zwak leider zou hebben betoond tijdens de zg. mei revolutie van dit jaar (een periode waarin feitelijk niet allereerst Pompi dou, maar de Gaulle zelf als leider van de Franse natie faalde). Als dank voor bewezen diensten hield de Gaulle hem 'ter beschikking van de repu bliek', zoals hij het uitdrukte. Die for mulering bleek meer inhoud te hebben dan de meeste Fransen destijds ver moedden, want nadat de Gaulle zich halverwege 1969 als staatshoofd had teruggetrokken, werd Pompidou in de tweede stemronde van de presidents.» verkiezingen door een minderheid van de Fransen (maar een meerderheid van de kiezers) voor het hoogste ambt in de republiek gekozen. Traditie Als staatshoofd handhaafde hij de door de Gaulle gevestigde traditie, dat de president voor een belangrijk deel de rol vervult, die in andere landen uitsluitend door de eerste minister wordt waargenomen. Zijn eerste mi nisters waren achtereenvolgens Cha ban-Delmas cn Messmer. In tegenstel ling tot de Gaulle schreef Pompidou slechts eenmaal een referendum uit, en wel om de uitbreiding van de EEG van zes tot negen leden goed te keu ren. Onder Pompidou toonde Frankrijk in zijn betrekkingen met de Verenigde Staten en andere westelijke bondge noten wat minder weerbarstigheid dan onder zijn voorganger, al zou het over dreven zijn, van een verschil van dag en nacht te gewagen. Maar toch: had de Gaulle tot tweemaal toe een veto uitgesproken over de toetreding van Engeland tot de EEG, het was Pompi dou die in 1972 toestond dat de deur naar Europa alsnog voor de Britten werd geopend. De ironie van de ge schiedenis wilde, dat één dag voor zijn dood een Engelse minister in de kring van zijn Europese collega's het drei gement uitsprak, dat Engeland des noods de Europese gemeenschap weer zal verlaten. Een Italiaanse krant schreef gisteren, naar aanleiding daar van, dat de Gaulle misschien toch ge lijk had, toen hij de Britten ervan be tichtte, dat ze niet rijp waren om tot de Europese gemeenschap toe te tre den. SALISBURY (Reuter) In Rhodesië zullen mannen tussen 25 en 35 jaar voor gedeeltelijke militaire dienst wor den opgeroepen om te helpen in de strijd tegen Afrikaanse nationalisti sche guerrilleros. Het ministerie van defensie in Salis bury zei in een verklaring dat de op roep deel uitmaakt van een regerings plan tot versterking van de defensie. Degenen die medisch goedgekeurd worden, zullen voor perioden van ten hoogste 35 dagen worden opgeroepen voor oefeningen en dienst bij bestaan de eenheden ter versterking van het beroepsleger. Deze eenheden worden meestal gebruikt voor bewakingsdien sten. lichtingendienst, generaal-majoor Elia- hu Zeira, van een overmaat aan zelf vertrouwen en van willekeur bij het beoordelen van inlichtingen. De com missie zegt dat premier Golda Meir, ondanks haar goede beleid in het algemeen, wel de leden van het kabi net twee dagen voor het uitbreken van de strijd van de naderende crisis op de hoogte had moeten stellen. De regeringscommissie, die ook drie andere officieren van de inlichtingen dienst verantwoordelijk stelt voor een foute beoordeling van informatie, staat onder leiding van opperrechter Sjimon Agranat, Sinds de oorlog heeft de commissie tientallen getuigen ge hoord en vele honderden uren verga derd. In de commissie hebben ook twee oud-chefs van de generale staf, Yigael Yadin en Chaim Laskov, zitting. Aan het Golan-front hielden Syrische en Israëlische troepen elkaar ook dins dag onder zwaar artillerievuur. Voor het eerst sinds de hervatting van de strijd zouden ook tanks slag hebben geleverd. Maar de Israëlische minister van de fensie Mosje Dajan ziet in de weer oplaaiende strijd aan het front op de Golan-hoogten geen dreiging voor een nieuwe oorlog. Bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten verklaarde hij dat geen van de partijen een nieuwe oorlog wil. 'Er zal zeker geen nieuwe oorlog uitbreken, tenzij andere landen zich in de strijd mengen', aldus Da jan. PARIJS/LUXEMBURG (Reuter, UPI) In een eerste reactie op het overlijden van de Franse pre sident Pompidou heeft minister president Joop den Uyl gister avond gezegd diep geschokt te zijn. President Pompidou heeft een tijdperk van Frankrijk ge symboliseerd. 'Men kan slechts eerbied hebben voor de wijze waarop de president van Frank rijk zijn taak tot het einde heeft verricht', aldus premier Den UyL De ministerraad van de EEG onder< brak in Luxemburg zijn werkzaam heden om eer te bewijzen aan de na gedachtenis van de Franse president De Westduitse minister van buiten landse zaken, Walter Scheel, prees Pompidou als 'een van de grootste staatslieden van onze tijd en een groot man voor zijn land en voor Europa', Het overlijden van de Franse presi dent werd de ministerraad meegedeeld op een moment dat een groot aantal ministers de vergadering al had ver laten. Ook de Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Jobert, had zich al door een ambtenaar laten ver vangen. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Gaston Thorn, zei dat Pompidou's heengaan 'een tragedie voor ons allen' was. Hij noemde Pom pidou een 'moedig man en een groot patriot'. De voorzitter van de EEG-commissie, de Fransman Xavier Ortoli, dié" door Pompidou in die functie was benoemd, bracht ook hulde aan de overleden staatsman. Ortoli was zichtbaar aan gedaan toen hij de vergadering ver liet. In Bonn werd het bericht met grote verslagenheid ontvangen. Een zegsman van bondskanselier Brandt zei dat de ze onmiddellijk was verwittigd maar nog geen commentaar had gegeven. Dezelfde consternatie heerste in de Verenigde Naties in New York. Secre taris-generaal Waldheim werd door een persbureau van het nieuws op de hoogte gesteld. Premier Edmond Leburton van Bel gië stuurde zijn Franse ambtgenoot Pierre Messmer een telegram van rouwbeklag waarin werd getuigd van diepe getroffenheid. Leburton noemde Pompidou een 'vooraanstaand staats man', wiens dood door de traditionele vriendschap tussen Frankrijk en Bel gië extra wordt gevoeld. In Rome sloeg het bericht over Pom pidou's overlijden in als een bom. In politieke kringen werd gewezen op de morele moed van de Franse president die tot het einde toe, hoewel hij zich veroordeeld wist, zijn taak is blijven vervullen. De Libanese leider mr. Takieddin Al- Solh noemde Pompidou gisteravond 'een grote vriend van de Arabieren'. 'Zijn dood is een groot verlies voor de Arabieren in het algemeen en voor Libanon in het bijzonder.' SAO PAULO (AP) Door nieuwe overstromingen in noordoost-Brazilië zijn drie steden van de buitenwereld afgesneden. Alle verbindingen zijn verbroken. Het water stijgt nog steeds. Terwijl enkele andere delen van Bra zilië zich enigszins herstellen van de watersnoodramp van vorige week, zijn de drie steden in de staat Freare tot rampgebied verklaard. Volgens berich ten uit de hoofdstad van Greara, For- taleza. hebben de drie getroffen ste den, Marco, Bela Cruz en Acarau, nog slechts voedsel voor twee dagen. Acht andere overstroomde steden in de staat Graera zouden zijn getroffen door tyfus en een pokkenepidemie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9