President Pompidou van Frankrijk overleden Luchtmacht wil splinterbom Regering wil visserij en glastuinbouw helpen Remia Fritessaus Verruiming wet op gewetensbezwaren militaire dienst tn deze krant WASAUTOMATEN Wachten is nu op de ooievaar literemmertje -34C aa» Stafchef Israël neemt ontslag Verdeeldheid weer troef in Euro-club Limburg Airlines stopt; ontslag- voor 26 man Van der Stee maakt vandaag bekend: Overstap in volle zee voor 1700 man Diefstal op bestelling Fouten hij kassa's vaak in nadeel van de klant Nieuwe Leidlse Couaraimt \v ul.\Sl)AG 3 APRIL 1974 55ste jaargang no. 2 HAARLEMMERSTRAAT J 250 LEIDEN Alle bekende merken CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING iteenstraat 37 Postbus 7ö Telefoon 31441 Gironr. 2(59274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34 50 Ald Bezorging vanaf OS 30 uur Een helikopter van de Konink lijke luchtmacht heeft gister middag een ooievaarsnest van ongeveer 150 kilo op het dak van de hervormde kerk in Oud karspel getild. De kerk is pas gerestaureerd en hel tcachlen is nu op de vogel, die vroeger voor gezinsuitbreiding zorgde. ADVERTENTIE) Veranderlijk Veranderlijke bewolking met zo nu en dan zon en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige z.o.-wind. Minimum tempe raturen omstreeks 7 graden, maxima van 18 graden in het binnenland tot 13 graden plaat selijk aan de kust. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, mogelijk een lokale bui en voornamelijk in het binnenland iets minder zacht. Morgen zon op: 00.09 onder: 19.18 maan op: 16.45 onder: 04.43 Hacd een vrouw naar Spau Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling wil de zogenaamde atoom-pacifisten als gewetensbezwaarden tegen de mili taire dienst gaan erkennnen. Het de partement van defensie heeft een stuk voorbereid om het artikel twee van de wet gewetensbezwaarden, waarin de erkenningsnormen zijn opgesteld, te wijzigen. Zodra de nieuwe staatsse cretaris voor defensie (personeelsza ken), C. van Lent akkoord met deze wijziging is, zal het naar de minister raad gaan. Thans kunnen alleen gewetensbe zwaarden erkend worden die de mili taire dienst niet in willen omdat zij absoluut tegen ieder geweld zijn. Dienstplichtigen die niet in het Ne derlandse leger en de NAVO willen dienen, maar bijvoorbeeld het geweld van bevrijdingsbewegingen niet afkeu ren, worden niet erkend als gewetens bezwaarde. Zij kunnen alsnog de dienst in of 21 maanden gevangenis straf wegens dienstweigering uitzit ten. Door de nu in voorbereiding zijnde wetswijziging zal een deel van deze categorie politieke gewetensbezwaar den erkend kunnen worden. Dat geldt dan voor de dienstplichtigen, die om dat zij absoluut tegen het gebruik van kernwapens zijn, niet in het Neder landse leger willen dienen omdat dit, als onderdeel van de NAVO, kernwa pens kan gebruiken. Zij hoeven zich dan niet tegen ieder geweld uit te spreken. Erkenning argument kernwapens heeft de afgelopen weken geprobeerd zwaarden al min of meer officieel te de regering ertoe te krijgen deze bevestigen. Deze bevestiging zou van Het kamerlid Jurgcns van de PPR wijziging van de wet gewetensbe- grote invloed hebben kunnen zijn op de zaak Kees Vellekoop. de politieke dienstweigeraar, tegen wie 21 maan den gevangenisstraf is geëist. Het Hoog Militair Gerechtshof zal in deze zaak vanmorgen uitspraak doen. Tijdens de behandeling van de zaak werd al op de komenae wetswijziging gewezen, maar de president van het hof zei daarvoor onvoldoende aanwij zingen te hebben. Het is Jurgens echter niet gelukt de regering al tot een officiële bevestiging van de wijzi ging te krijgen, omdat de zaak nog niet helemaal rond is. Het Kamerlid hoopt dat de wijziging nu toch bin nen korte tijd bekend zal worden zodat er positief gereageerd kan wor den op een gratieverzoek dat Kees Vellekoop na zijn veroordeling van daag, zal indienen. Gisteren hebben 39 erkende dienst weigeraars in een verklaring duidelijk gemaakt tot welke onrechtvaardighe den de huidige wet kan leiden. Even als Kees Vellekoop waren zij ook niet absoluut tegen ieder geweld (bijvoor beeld van bevrijdingsbewegingen) maar dit hebben zij verzwegen voor de commissie die over de echtheid van de gewetensbezwaren moet oorde len. Daardoor zijn zij wel als gewe tensbezwaarde erkend, terwijl Kees Vellekoop, die de zaak principieel wil de uitvechten, nu een gevangenisstraf staat te wachten. De vereniging voor dienstweigeraars zal op 13 april in Den Haag een demonstratie tegen het tot nu toe gevoerde erkenningsbeleid houden. Senaatspresident Poher tijdelijk staatshoofd PARIJS (Reuter, UPI) President Georges Pompidou van Frankrijk is gisteravond onverwachts overleden. Het bericht werd orn twee minuten voor tien bijna een uur na het overlijden door de Franse nieuwsmedia verspreid. Onmiddellijk erna be gonnen de radiostations treurmuziek uit te zenden. Geen baby- (s) zitting in Kopenhagen Tine Schmedes, nieuw gekozen lid van de gemeenteraad van Kopenhagen is hier in discussie met burgemeester Urban Han sen. De laatste verzocht haar de raadszaal te verlaten, omdat hij niet ivilde toestaan dat het raadslid de zitting zou bijwonen met haar baby van zeven maan den. Mannelijke raadsleden heb ben daar geen last van. Ze la ten gewoon hun vrouw als baby- oppas thuis. T In de officiële bekendmaking werd ge zegd, dat de 62-jarige president om negen uur 's avonds was gestorven. De oorzaak van zijn dood werd niet direct openbaar gemaakt. Enkele uren tevo- President Pompidou ren had het Franse kabinet laten mee delen, dat de president wegens ziekte al zijn afspraken had laten afzeggen. Sinds maandag vertoefde Pompidou in zijn Parijse appartement op het eiland St. Louis. Het weekeinde had hij door gebracht in zijn buitenverblijf in Orvil- liers bij de Franse hoofdstad. Ais tijdelijk presidént van de Franse republiek treedt nu de 64-jarige presi dent van de Senaat, Alain Poher, op. Hij zal het ambt van staatshoofd waar nemen tot er nieuwe presidentsverkie zingen zijn gehouden Die verkiezingen beloven een scherpe confrontatie te worden tussen de regerende gaullisti sche coalitie, die al zestien jaar de macht in handen heeft, en de linkse oppositie, waarin de communisten een machtig element vormen. Pompidou kampte met ziekte sinds het begin van 1972 drie jaar nadat hij het Elysée had betrokken als opvolger van generaal Charles de Gaulle, de grondvester van de vijfde republiek. In de afgelopen weken had Pompidou zich steeds vaker teruggetrokken in zijn privé-woning, waar zijn vrouw ciaude hem gezelschap hield Hoewel hij volgens officiële verklarnigen slechts leed aan vermoeidheid, griep of aameien, wisten kranten te melden, dat hij getroffen was door beenkanker De eersten die over de dood van de president werden ingelicht, waren buitenlandse zaken Jobert. Messmer nam terstond het opperbevel van de strijdkrachten over, zeiden regerings functionarissen. i Voor vervolg èn een in memoriam zie de buitenlandpagina. Binnenland Tekort aan slagersjongens 5 .Abstract TV-spel 6 Begraven duurder dan cremeren7 'Vertrekpremie' te laag11 Buitenland Brandt valt uit 9 Kerk Hoge 'C' in de politiek 2 Sport Nieuw succes Zoetemelk-ploeg 13 Kerkbladen Men schrijft ons Nieuwe boeken rtadlo en tv Strips, feuilleton Puzzel, recepl Commentaar Weer Dichtbij en verder Wetenschap techniek Familieberichten JERUZALEM (UPI) De Israëlische chef van de generale staf, luitenant ge neraal David Elazar, heeft gisteravond ontslag genomen nadat een speciale re geringscommissie hem verantwoorde lijk had gesteld voor fouten in dc ok- toberoorlog. Zie ook de buitenland-pagina DEN H.AAG De koninklijke luchtmacht heeft besloten tot aan koop van een veredelde fragmentatiebom, de zogenaamde 'cluster- bom', terwijl Nederland internationaal pogingen steunt om liet ge bruik en de produktie van 'onmenselijke wapens' als napalm en fragmentatiebommen aan banden te leggen. Staatssecretaris Kooijmans (buiten landse zaken) die verantwoordelijk is voor het beleid ten aanzien van het humanitaire oorlogsrecht zei gisteren slechts 'geruchten' over de aankoop van de fragmentatiebom te hebben vernomen. Volgens hem zou hij nor maal in dat soort aankopen gekend worden. Een woordvoerder van de luchtmacht bevestigde gisteren echter officieel dat de bom tot de bewapening van de luchtmacht gaat behoren. Eind verle den jaar zijn met deze bom, een sooorl container met honderd kleine bommetjes die uit elkaar spatten cn grote schade veroorzaken, op Vlieland bevredigende proeven genomen, waar na tol de aankoop besloten werd De woordvoerder van de luchtmacht benadrukte dat de bom speciaal be stemd is voor gebruik tegen infante risten die samen met tanks oprukken. In het officiële defensieblad 'De mili taire spectator' van deze week staat dat deze bom uitstekend geschikt is om grote schade te veroorzaken bij de tankaanvallen die gesteund worden door infanterie-eenheden. Mede op Nederlands initiatief is op de juist afgesloten eerste fase van de diplomatieke Rode Kruis conferentie over het humanitaire oorlogsrecht in Genève, besloten een werkgroep van deskundigen aan te stellen die moet bekijken hoe het gebruik van onmen selijke wapens te beperken is. Staats secretaris Kooijmans wilde gisteren geen uitspraken doen over het ge bruik van deze wapens, Voor zijn vertrek naar Genève op 19 februari jl. zei bij dat het streven naar beperking van het gebruik cn niet naar een produktieverbod slechts een kwestie van taktiek is: 'Zodra algemeen aan vaard is, dat deze wapens niet gebruikt Zie verder pagina 5, kolom 1 LUXEMBURG (ANP) Zonder enig succes hebben de ministers van bui tenlandse zaken van de Europese ge meenschap gisteren beraadslaagd over de vraag, hoe de gemeenschap in het vervolg de Amerikaanse regering zal consulteren over haar (politieke) plannen. De ideeën die acht van de negen leden hierover hadden, werden niet gedeeld door Frankrijk. Begin mei zullen de leden van de EEG opnieuw proberen, het eens te worden over de mate waarin de Amerikaanse regering bij de politieke besluitvor ming van de gemeenschap moet wor den betrokken. Zie voor meer nieuws hierover de buitenland-pagina. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Limburg Airlines houdt eind deze maa.id op te bestaan. Met ingang van 30 april is ontslag aangezegd aan het personeel dat uit 26 man bestaat. Limburg Airlines staakte twee weken geleden haar lijnvluchten op vliegveld Gatwick bij Londen, en afgelopen week werden de twee toestellen ver kocht aan Air Anglia. Uit de winst die hierop werd ge maakt. hoopt Limburg Aairlines alle schuldën te kunnen betalen en de aandeelhouders het gestorte kapitaal terug te kunnen betalen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft besloten de door de ener giecrisis extra zwaar getroffen glastuinbouw en visserij niet een ruim bedrag tegemoet te komen. Minister Van der Stee-zal dit van daag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van liet debat over de belastingvoorstellen en het sociaal-economisch beleid bekendmaken. LONDEN (UPI, AP) De bijna 1700 passagiers van liet Britse zeekasteel 'Queen Elizabeth il', dat al twee dagen met drie uitgevallen ketels hulpeloos rond drijft op de Atlantische Oceaan, zullen vanmorgen allemaal moeten overstappen op een Noors cruise schip. De 'Queen Elizabeth II', die, goed gevuld met Ameri kaanse vakantiegangers, van New York was uitgevaren om, via Porto Rico en de Maagdeneilanden, naar New York terug te keren, drijft op 270 mijl ten zuid westen van Bermuda. De passagiers onder wie tien befaamde Amerikaanse 'football'-spclcrs, die onderweg lezingen hebben gege ven zouden vanmorgen in reddingboten naar de Noorse 'Venture' worden overgebracht. Ernstige moei lijkheden worden daarbij niet verwacht: het weer is fraai en rustig. De Noor zal de passagiers naar Bermuda voeren, vanwaar ze per vliegtuig zullen terugkeren naar de VS. 'Iedereen neemt het incident goedgehumeurd op', zei gisteren een woordvoerder van de Cunard-lijn, de eige naresse van het schip. Er werd gistermiddag gedanst en alle drankjes waren gratis, voegde hij eraan toe. Of er tussen beide verschijnselen enig verband bestond, ineidden de persbureaus niot Vrouw, keer terug uit Spau - en gauw! Voor de glastuinbouw komende hulp maatregelen op het volgende neer: Een bedrag van tien miljoen gul den wordt uitgetrokken voor de om schakeling van de bedrijven van olie- stook op aardgas. Van 1 maart tot 1 oktober krij gen de tuinders, die zware olie stoken 30 per ton voorschot. Voor lichte olie bedraagt het voorschot 30 per 1.000 liter met ingang van 1 januari. Met deze tegemoetkoming is een be drag van ongeveer ƒ25 miljoen ge moeid. Voor glastuinbouwbedrijven die geen perspectief meer bieden wordt de afbraakpremie van 5 tot 8 per vierkante meter verhoogd. Voor dit doel stelt de regering ongeveer 10 miljoen beschikbaar. Verder wordt voor extra onder zoek voor de tuinbouw 3 miljoen beschikbaar gesteld en voor onderzoek naar energiebesparende methodes 6 miljoen. Voor de visserij zal de regering de slooppremie verhogen en wordt ook een tegemoetkoming verleend van 30 per ton olie. Het besluit van de ministerraad in de buidel te tasten voor de glastuinbouw en de visserij maakte een eind aan veel politieke onrust die gedurende CHICAGO (Reuter) Een organisa tie van kunstdieven die klanten voor schilderijen zoekt, alvorens ze te ste len, wordt ervan verdacht, twee etsen van Rembrandt te hebben ontvreemd uit musea in Chicago. De etsen zijn getiteld 'Christus in Emmaüs (ge schatte waarde 16.200 gulden) en 'Sa muel Manasse Ben Israël' (8.100 gul den). het weekeinde was ontstaan. De mi nisterraad was namelijk vrijdag niet meer aan de voorstellen van minister Van der Stee toegekomen. Hierbij kwam nog dat als gevolg van een televisie-uitzending waarin de minis ter-president het woord 'sinterklaas avond' in de mond nam, de indruk was ontstaan, dat de glastuinbouw en vis serij dc mist in zouden gaan. Voor de heer Tolman (CHU) was dit een re den een interpellatie aan te kondigen. Gisteren vielen de heren Peijnenburg en Tolman minister-president Den Uyl aan om zijn uitlatingen. Maar drs. Den Uyl wees zijn aanvallers terecht door voor te lezen, wat hij werkelijk had gezegd. Het bleek dat juist voor de tuinbouw en visserij, de bedrijfstakken, die sterk afhankelijk zijn van de gestegen energieprijzen, voorzieningen getroffen zouden wor den. Ook voor het horecabedrijf en andere branches zijn tegemoetkomin gen mogelijk. Maar nie. voor ieder een. Hierop sloeg het woord 'sinter klaasavond' van de premier. In de Tweede Kamer werd gisteren nog herhaaldelijk aangedrongen om voor de tuinbouw de aardgasprijs niet langer te koppelen aan de olieprijs. Minister van der Stee zal vandaag beloven dat de gasprijs zeer geleide lijk zal stijgen. De achtergrond van de maatregelen is, dat Nederland met de hulpmaatre gelen in de pas zal blijven lopen met de andere EEG-landen. Tevreden De verwachting is, dat de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gunstig zal reageren op de hulpmaat regelen, hoewel deze achterblijven bij de wensen van het landbouwschap. Een tuinder, die voor een investering van ƒ32.500 staat voor de aanleg van een aardgasleidingnet kan nu 12.500 subsidie krijgen. (Eigen bijdrage ƒ7.500 en 50 pet. steun voor de hoge re kosten met een maximum van 12.500). Het landbouwschap had gevraagd om 80 pet. subsidie met een minimumbij- drage van de bedrijven van ƒ2.500. Voor de zware olie was de wens een renteloos voorschot van ƒ76 per ton. De afbraakpremie wilde het schap verhoogd zien tot 10 per vierkante meter Van ecu verslaggever DEN HAAG In één op dc twee tot drie gevallen zit in de kassa- strook van levcnsmiddelcnzaken een fout Soms in het nadeel van de winkelier, maar meestal In bet nadeel van de klant. Dit concludeert dc consumentenbond uit de resultaten van een onderzoek. Dc bond controleerde in totaal 120 kassastroken. Daarvan bleken er 75 te kloppen. In de overige zaten samen 72 fouten. Van die fouten waren er 25 in het nadeel van de winkelier en 47 in het nadeel van de klant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1