HOTELIERS BLIJVEN OP BETERE TIJDEN HOPEN dichtbij Ondanks sombere verwachtingen voor de toekomst: 'AndeiS kun je wel inpakken' Werkweek voor gezin van 170 uur Europese actie tegen vogelmoord Man bekent moord op pompbediende Vervoersbond CNV ziet federatie niet Warme april? molens malen voor de prin; zielig blijft 't voor 'Spau' lok TROUW/.KWARTET DINSDAG 2 A PRIL 1974 BLAÏVlENLAiNiD T5 KT door Dick Ringlever NOORDWTJKERHOUT De horeca organisaties en liet Nationaal Bureau voor Toerisme hebben de noodklok geluid. Enkele honderden hotels uit demiddenklasse dreigen te vergrijzen. De kosten zijn de laatste jaren zo snel gestegen, dat vele hotelliers zelfs het zwaard van een noodgedwongen slui ting voortdurend boven het hoofd weten. Dat liet nog niet als een guillotine is gevallen, is veealal al leen te danken aan de inzet van de eigenaars en hun familie, die tachtig- tot negentig-urige werkwe ken maken om personeel uit te sparen en het hoofd boven water te houden. Geld voor de vaak zo broodnodige modernisering, voor het aanbrengen Aan eigentijds comfort (in elke kamer een douche plus toilet), is er niet. Vandaar hun roep, een paar weken terug, om overheidssteun. Subsidie om niet definitie" versukkeling in te gaan en straks "nee'1 te moeten verkopen aan al die buitenland se toeristen, i. e met een inbreng van drie miljard gulden toch nog altijd een zeer robuuste pijler on der onze nationale economie vormen. netto al gauw 250 gulden schoon in de week. En dat kan in zo'n midden klas hotel dikwijls maar met pijn en moeite worden opgebracht. Zuinig Zomaar een doordeweekse ochtend in de Noordwijkerhout. Hotel Zegers, één van die elfhonderd hotels uit de middenklasse. Een keurig etablisse ment, zo te zien. Acht propere, niet al te- grote, kamers en een restaurant met pakweg twintig tafels, die nu opgestapeld in een hoek staan omdat er juist nieuwe vloerbedekking wordt gelegd. De baas: J. C. Zegers, een grijzende veertiger, die er rond koffietijd al een dikke vier uur op heeft zitten. Om zes uifr die ochtend is hij opgestaan om zijn twee Duitse gasten en hun doch tertje van zes om half acht het ont bijt te kunnen serveren. Hij prijst zich gelukkig geen moeite met die zeer matineuze uren te heb ben. Hij zou het zich trouwens niet kunnen veroorloven, want het hele jaar door, én op de doordeweekse dagen éh in de weekends, móet hij zo vroeg het bed uit. Öf hij dat bed nu pas om één uur 's nachts terugziet (en ook dót gebeurt \rijwel dage-, lijks), of niet: dat is nu eenmaal het le\'en van hotellier met een eigen zaak, die koste wat kost overeind moet worden gehouden. 'Als ik dat niet deed, zou het gauw zijn afgelopen', zegt hij achter de zelf ingeschonken koffie. 'Als je een be drijf als dit in deze tijd draaiend wil houden, moet je er zelf hard tegen aan, want de financiën voor hulp krachten zijn er nauwelijks'. Zuur verdiend Een kleine negentig uur per week is Zegers in zijn bedrijf. En niet als^ enige uit zijn gezin. Mevrouw Zegers^ ploetert er ook zo'n zestig uur, terwijl de twee zoons van vijftien en veertien jaar achter de bar en bij de afwas helpen om een midden-inkomen van zo'n 25 tot 35 mille over te houden. Zuur verdiend geld, zegt dan de wel gedane bollenkweker 's avonds in het restaurant aan zijn varkenshaasje van veertien gulden als hij hoort, dat er wekelijks een dikke 170 uur gezins- werk tegenover staat om hem te kun nen laten kiezen uit twaalf specialitei ten. Je moet wel óf gek zijn, óf erg veel pret in je werk hebben om daarmee door te èaan. Zegers, die een dikke vijftien jaar terug het bedrijf met vijf mille eigen geld overnam, wil het op het laatste houden. 'Zeg maar, dat het een hobby is, of een sport. Je bent er eenmaal mee begonnen en je wilt wat bereiken. Je bouAvt aan iets. 1 -;vL r- t Hotelier J. C. Zegers: mét zijn gezin een werkweek van 120 uur. dat A'an jezelf is en dat wil je afma ken óók'. Dat h'et opbouwen van zijn bedrijf problemen levert, beaamt hij graag. 'De kosten zijn zo hard omhoog ge gaan, dat je niet eens je eerste schuld hebt afbetaald, of je moet je tweede al weer aangaan. Neem nou die vloer bedekking. Die kost me zeven mille. Een familielid heeft me .het renteloos voorgeschoten. Was dat niet gebeurd, dan zou ik het nooit kunnen betalen. Vorig jaar dachten we even: het gaat nou lekker. We hadden wat. geld opzij gelegd om de voorkant wat op te knappen en toen kwam ineens die autoloze zondag. Wég geld! Om eruit te komen moeten alle eindjes aan elkaar geknoopt Avorden'. Volle dag Voor Zegers zélf betekent dat overal helpen Avaar geholpen kan worden, 's Morgens ontvangt hij de gasten, serveert hun het zelf bereide ontbijt. Rond de koffie regelt hij de keuken en doet de bestellingen. Om twaalf uur zorgt hij, dat de lunch op tafel komt. Daarna kan er dan net een uurtje siësta af. maar om drie, vier uur irfoet hij alweer in de keuken zijn om de A'oorbereidingen voor het diner te treffen. Die avondmaaltijd maakt hij zelf klaar, veelal zet hij die diners ook zelf op tafel. Daar tussendoor doet hij zaken met de mensen, die tafels willen reserve ren voor gezelschaps-etentjes of een receptie geregeld willen zien. En 's a* vonds wordt zijn assistentie aan de bar gevraagd en moet hij de overdag gedane zaken afwikkelen. Meestal is het dan pas om twaalf uur afgelopen en mag hi] blij zijn als hij om één uur op bed ligt. Gelijk met zijn vrouw, die er dan ook een over volle dagtaak op heeft zitten: zorgen, dat de huishouding in het bedrijf goed verloopt, de vloer is gestofzuigd, het linnen is gewassen, de asbakken zijn geleegd en de gasten goed be diend. Geld om dat werk aan derden uit te besteden is er haast niet. Een goede chef-kok kost inclusief sociale lasten tenminste 25 mille, een ober vraagt ZegerS: 'Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat je juist met die volleerde krachten soms extra duur uit bent. We hebben eens een ervaren kok gehad, maar die was er binnen een paar maanden alweer uit. Ging veel te royaal om met de spullen, kieperde soms halve pakjes roomboter in de afvalton. Juist in de keuken moet je toezien op een zuinig beheer. Overbo dig weggooien kun je je niet veroor loven, want ook wij moeten er dik voor betalen. Een goede tournedos kost ook ons zo'n vijf gulden inkoop'. Liever werkt hij met in het vak beginnende krachten, die nog gewend kunnen worden aan de regels van het huis. Al leveren ook die soms moei lijkheden. 'Veel1 van hen geven de voorkeur aan het seizoenwerk met werkweken van zeventig uur en zijn dan ineens van de ene op de andere dag A'erdwenen. Daarmee denken ze meer te verdienen. Vijf maanden op voornamelijk (royaal) bedieningsgeld werken en dan zeven maanden de WW in. Dat lijkt aantrekkelijk, maar ik zeg altijd: jongens, als je bij mij zeventig uur Averkt, kom je ook aan een vorstelijk salaris. Maar dat dóen ze niet. Naar het 'waarom' kan je alleen maar raden'. Kosten Zegers: 'In de horeca-bedrijven zijn het vooral die loonkosten, die veel ondernemers de nek breken. Vijf jaar terug was dat nog niet zo'n probleem Maar toen lagen de lonen ook A'eel te laag. De laatste' tijd zijn ze fors opgetrokken. Terecht, al veroorzaken ze voor veel bedrijven wél moeilijkhe den. Evenals trouwens de kostenstij gingen op ander gebied. De ingrediën ten voor de keuken bijvoorbeeld. Het hotelbedrijf heeft daar net zo mee te kampen als de huisvrouAv, al hebben wij dan altijd nog rekening te houden met de klant. De mogelijkheden om die prijsstijgingen te verrekenen zijn beperkt. Enerzijds omdat de overheid dat niet 'zomaar toestaat, anderzijds omdat Ave het niet kunnen, als we tenminste onze klandizie niet willen afstoten. Je mag jezelf niet de markt uitprijzen. Er zijn nu al mensen, die 16 gulden .voor een overnachting plus ontbijt te duur vinden'. Subsidie Over Tiet verzoek om subsidie voor modernisering: 'Jawel, dat is een mooie gedachte. Zesduizend gulden per kamer voor het aanbrengen van douche en toilet. Maar ik vraag me af of je er daarmee wel komt. Dë werke lijke kosten zullen waarschijnlijk veel hoger komen te liggen. De meeste kamers in ons bèdrijf zijn te klein om dat extra comfort aan te brengen, zonder aan de mimimum-maten te tornen. Dat betekent, dat we van twee kamers er één moeten maken. En dus ook, dat we minder bedden hebben aan te bieden. Om dan nog maar niet eens te spreken over de extra-kosten voor nieuwe vloerbedekkingen. Want die komen er ook als je gaat breken' Somber dus OA'er de toekomst? Zegers optimistisch: 'Een beetje wél natuur lijk. Maar in die vijftien jaar heb ik- wel geleerd nooit het hoofd te laten hangen In de horeca-wereld moet je altijd blijven hopen op betere tijden. Als je dat niet doet. kan je wel gelijk inpakken'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Europese Com missie overtveegt een actie van de Westeuropese landen voor bescher ming van de trekvogels. Onlangs zijn deskundigen uit de Europese Gemeen schap bijeen geweest voor overleg over de maatregelen die op korte termijn kunnen worden genomen te gen de dreigende uitroeiing A'an trek vogels, met name door de onbeperkte vogeljacht in Italië en andere Zuideu- ropese landen. Ook Nederlandse Kamerleden hebben achter de schermen geprobeerd EEG- instanties te beAverken iets tegen de jacht op de trekvogels te doen. Zoals bekend hebben Nederlandse natuurbe schermingsorganisaties in januari van dit jaar een natie naai comité tegen de trekvogel moord opgericht. Biologen, daarbij gestimuleerd door de Ernst Bartels uit Zandvoort, beginnen zich zorgen te maken over de gevolgen van het verdwijnen van de trekvogels voor de insectenstand (het aantal in secten zou onbeperkt kunnen gaan toenemen). Nachtelijke overval in Leiderdorp: drie mannen gearresteerd Van een verslaggever AMSTELVEEN-LEIDERDORP Twee Chinezen en een Zu;d-Mo)ukker zijn gisternacht in Amstelveen gear resteerd kort nadat zij een "overval gepleegd hadden op de exploitanten van een Chinees restaurant m Leider dorp. De drie mannen waren om streeks vier uur binnengedrongen in de slaapkamer van het echtpaar C. Wco, dat in Leiderdorp woont maar een Chinees restaurant exploiteert op de hoek van de Breestraat en Het Steenschuur in Leiden. Op het schreeuAven A'an het echtpaar mevrouw Woo gaf de indringers te verstaan dat zij hen- kendé raakte het tweetal in paniek, loste enkele schoten uit een pistool en maakte zich toen snel uit de A'oeten. De mannen stapten op de Kom van Aai- Aveg in een gereedstaande auto. De politie waarschinvde politieposten in de wijde omgeving en bij Amstelveen werd de auto klemgereden. TAvee van de drie werden onmiddellijk gearres teerd, de derde wist te ontkomen, maar werd snel daarop toch gepakt. De Chinezen zijn 19 en 24 iaar. de Zuidmolukker 35. ZWOLLE De 21-jar.ge A.D. uit Deventer, die vorige week werd gear resteerd in verband met de geAveldda- dige dood van de 44-jarige pompbe diende Hendrik Pierik in Zwolle, heeft een bekentenis afgelegd. D. was vorige week dinsdag bij ken nissen in Zwolle op bezoek geweest waarng hij een paar café's bezocht en tenslotte besloot een auto te stelen. Nadat hij daarbij al enkele malen i geen succes had gehad, belandde hij tenslotte bij een service-station in de Zwolse Hanekamp. Hij trof daar be halve de pompbediende een echtpaar en gaf voor een radio te Avillen ko pen. Toen de heer Pierik omstreeks half negen de zaak afsloot liet D. zich insluiten. Nadat de pompbediende vertrokken was ging D. radio's pakken. Terwijl hij daarmee bezig was. keerde de heer Pierik plotseling terug. Er ontstond een worsteling waarbij D. een auto- kruk greep en op de pompbediende insloeg. Het lijk van de heer Pierik werd vier uur later op die nacht dooj de politie'-gevonden. Woensdagmiddag kon de politie D. na een wilde achter volging in Zwolle arresteren. Van onze soc.-economische redactie UTRE.CHT De voorzitter van de vervoersbond CNV, de heer J. J. Dassel, ziet een federatie van de drie vervoersbonden niet meer zitten. Wel stelt hij samenwerking op: prijs met de vervoersbonden van NVV en NKV, die in mei een federatie gaan vormen volgens het zogenaamde 'zAvare' mo del. Deze opmerking rtiaakce de heer Das- sel gistermiddag in d- NCRV-radioru- briek 'Macro', waarin hij reageerde.op de boze reactie \'an zijn NKV-collega Schroër. die onlangs te kennen gaf dat de CNV-bond zich buitenspel heeft gezet. Hij haakte daarbij in op een publikatie in het blad van de vervoersbond CNV, waarin werd ge suggereerd dat de federatie van ver voersbonden NW en NKV veel lijkt op de eenheidsvakbeweging in totali taire landen. De heer Dassel zei in de radiorubriek dat zulks niet zijn bedoeling is ge weest. Hij heeft slechte Avillen duide lijk maken dat de structuur van de beoogde federatie totalitair is, omdat er van zelfstandigheid van de samen stellende organisaties niets overblijft. Er/is sprake van een vervlechting, die leidt tot een gefuseerde eenheidsorga nisatie. Deze constructie wijst de heer Dassel van de hand. Samenwerking met de federatie A'an vervoersbonden NW en NKV blijft de heer Dassel op prijs stellen en zal naar zijn mening ook nodig zijn in het belang van de hele vakbeweging. 'Er zal een patroon moeten worden gevonden Avaardoor we eensgezind kunnen blijven optreden,' meent de heer Dassel. Van onze weerkundige medewerker 'Een mooie aprilmaand met zonne schijn en warme dagen, een gunstige mei voor land- en tuinbouw en vervol gens een zomer om over naar huis te schrijven: niet heet en zonder lange hittegolven, maar slechts met korte, koele perioden met onweersbuien. Dat krijgen we allemaal, als meteroloog Gerhard Kunze in Bad Kreuznach gelijk krijgt. Betekent het, wanneer dat inderdaad het geval zal zijn, dat er ook voor ons land een aantrekke lijk weersverloop op het programma staat? Een kans zit er natuurlijk in. Maar wij voelen er niets voor, daar nu al bespiegelingen over te doen. De zomer is nog ver o/. Het enige waar we wel wat over willen zeggen, is het aprilweer. Deze maand lijkt een goede verdere koers te zullen volgen. Het langer dan een week stabiel blijven van een hogedrukgebied van Scandinavië naar Rusland met stationaire depressies bo ven Tunis, wekt de indruk van een tvat langere mooi-weer-periode. Op grond van persistentie (een duur woord dat niet anders ,<ian volharding betekent) verwachten we de komende weken in elk geval zeker een aantal ivarme aprildagen met maximum-tem peraturen van 20 graden Celsius of hoger en overwegend gunstig toeer. De deur voor de oceaandepressies blijft stevig Af gegrendeld. In de loop van maandag is een kleine depressie ten noorden van de Alpen wat dieper geworden (1009 millibar). Evenals vo rige week nam de onstabiliteit daar door toe. Om half vier meldde Genève af en toe onweer, later in de middag volgden het Belgische Spa, Essen en Hof (4 mm). Om 7 uur gisteravond werd nog actief onweer gemeld door Munster, Trier, Giessen en Kahler Asten in Sauerland. Tussen het 1036 mb sterke Scandina vische hogedrukgebied en de Middel landse Zee-depressie voeren oostelijke winden nog iets warmere lucht aan, waarin de temoeraluur in het binnen- ANP/KNMI Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximumtemperaturen van gisteren en neerslag van 0.700-19.00 u.: Amsterdam onbewolkt 13 0 De Bilt onbewolkt 16 0 Deelen licht bewolkt 17 0 Eelde onbeAvolkt 16 0 Eindhoven onbewolkt 16 0 Den Helder onbewolkt 10 0 Luchth. R'dam onbewolkt 14 0 Twente licht bewolkt 17 0 Vlissingen onbewolkt 14 0 Zd.-Limburg onbewolkt 18 0 Aberdeen geheel bew. 10 0 Athene geheel bew. 16 0 Barcelona onbeAvolkt 17 0 Berlijn onbewolkt 16 0 Bordeaux licht beAvolkt 18 0 Brussel onbewolkt 17 0 Frankfort half bewolkt 18 0 Genève half beAvolkt 17 0 Helsinki onbewolkt 11 0 Kopenhagen onbeAvolkt 12 0 Lissabon zwaar bew. 16 0.2 Locamo half bewolkt 15 0 Londen onbewolkt 12 0 Madrid half beAvolkt 18 0 Malaga licht beAvolkt 23 0 Mallorca ZAvaar beAv. 16 0.3 Milnchen onbewolkt 15 0 Nice regenbui 17 0.1 Oslo licht bewolkt 14 0 PaTijs onbewolkt 16 0 Rome geheel bew. 16 1 land vandaag en morgen tot 18 a 19 graden C. kan oplopen, zonder dat de buienkans er belangrijk groter door wordt. Onze medewerker in Oud-Beijerland stuurt bij het begin van een nieuwe maand steevast een zeer lezenswaar dig weerpraatje, vaak met nieuwtjes. Uit de laatste editie de volgende aanhaling: 'Volgens een Russisch tijd schrift heeft de toepassing van de kleurenfotografie Sowjet-wetenschaps- mensen in staat gesteld vast te stellen dat sneeuw al naar gelang de tijd van een etmaal verschillende kleuren heeft, 's Morgens als de zon opgaat, heeft de sneeuw een blanke, roze- achtiqe kleur met contrasterende nu ances van blauw, 's Middags is de kleur bij benadering geelachtig-goud- kleurig en 's avonds heeft sneeuw meer een violette schakering. Gecon stateerd kon worden, dat het mense lijk oog de kleur van sneeuw slechter onderscheidt dan op een kleutenfllm gefixeerd wordt. En tenslotte: 23 maart 1974 was het meteorologische werelddag. Naar aan leiding hiervan wordt gedurende de periode 22 maart tot 7 april in Brus sel een meteorologische tentoonstel ling gehouden met onder meer een weerwinkel, waarbij het publiek aller lei informatie over het weer kan ver krijgen. Onze medewerker vraagt zich af, wanneer wij introductie van een dergelijke weerwinkel in Nederland moaen verwachten onder redactie van loe-jsmit Schilschoppen, gutsboren, prutha len. gootdissels, baarden e,n bonke- laars, windpeluw, bilhamers en krooshekken. Dal lijkt op Olivier B. Bommel-taal met zijn bovenba- zen, kwanten en achtgevers maar verder maakt een gewoon mens iveinig of niets uit dit soort raad selachtigheden op. Eigenlijk zijn er maar twee groepen'mensen die wat dat allemaal betekent en dan horen ze nog dezelfde soort ook: de mensen die met molens werken en de mensen die van molens hou den Want al die wonderlijke din gen zijn gereedschappen die uit sluitend door molenaars gebruikt worden. De molenminnaars zullen ze niet zo geregeld in de hand hebben, maar wel toeten ze er een hoop van en steeds meer mensen weten daar veel van, omdat er steeds meer molenminnaars blijken te zijn. Ove hen zullen ice hier niet hebben, maar des te meer over de molens zelf. Herman Besse- laar, maakte 'een rondreis door onze molenweteld' en het verslag van die' reis werd ten slotte een boek: de 'Molens van Nederland', dat bovendien tot Boek van de maand verheven is. En daar ziet het met zoveel schitterende foto's wel naar uit ook. De rondreis gaat door heden en verleden, want wie echt iets van molens wil weten, moet ook iets van historie en tradities kennen. En dus staat er in het boek hoe veel molens er vroeger wel waren en hoeveel er nog (ongeveer) over zijn, waarvoor ze vroeger gebruikt werden en waarom ze nu eigenlijk nog in stand worden gehouden. Maar dat is niet het leukste. Veel aardiger zijn de wetenswaardighe den, waarvan je .ou denken dat ze uitsluitend in het verleden thuis- horen, maar die ook vandaag hele maal niet onbekend blijken. Neem bijvoorbeeld de molentaai. Die werd en uordt door de molenaar gesproken, maar ook de molen zelf ■wreekt een 'woordje' mee. 'Voor de prins malen' is zo'n typisch, nog steeas gebezigde uitdrukking, die wil zeggen dat de molen niet voor de produktie draait, maar gewoon om in vorm te blijven. En in de Zaanstreek heet dat weer anders., 'Voor de juffrouw malen' noemen ze het daar. Een molen 'spreekt' met zijn wieken. Met die wieken kun je seinen geven die alleen molenaars begrijpen. Staan de wieken even voorbij de vertika- le stand stil en zijn qlie twintig windborden van de wieken wegge- haald, dan iveet iedere vakgenoot dat daar een molenaar is overle den. Hoe meer van die uhndborden nog op hun plaats zitten, hoe min der nauw de verivantschap met de overledene. 'Hij staat op een heen- gaander', zéggen de molenaars. De eerste molen stond overigens helemaal niet in de Zaanstreek of ergens in de buurt van Kinderdijk. De geschiedenis van de molen gaat op z'n minst terug tot Se oude Egyptenaren, die al met losse mo lenstenen werkten. Plinius de Ou dere die in het begin van onze jaartelling bij de^uitbarsting van de Vesuvius in Pompeji omk\oam schreef in zijn encyclopedie als eerste pver watermolens, die overal in het land voorkwamen. Maar hoogstwaarschijnlijk heeft twee honderd jaar vóór hem ene koning Mithridates van Pontus in Klein- Azië al zoiets in >ijn tuin gehad, zegt Besselaar. Pas veel later, in de achtste eeuw, verscheen in ons land de eerste waterradmolen, dié aan de Dommel in Noord-Brabant gestaan moet hebben. Bijzonder in dit boek zijn ook de molenkaarten van Nederland en het molenregister. die tot het ver schijnen van de 'Molens van Ne derland' gewoon niet bestonden. Nu kan iedereen die het boek koopt vanaf donderdag voor 12,50 in de boekhandel, maar na 4 mei voor 19,90 precies zien tvaar de molens stdan, van welk type ze zijn en ook nog hce ze heten, als ze een naam hebben. Spaubroek. magische metropool van mannen die een vrouw zoeken cn voor vromven die er de man van hun leven hopen te vinden. Spaubroek: Tot gisteren in de na- middóg een troosteloze intrieste sa menleving van zo'n dertienhonderd mannen en zeven vromven, waar de mannen het dansen afgeleerd hebben omdat er geen vrouwen meer zijn om mee te dansen. En dat geschuifel in je eentje is ook niks. dat hebben ze allang be grepen. Spaubroek we citeren 'Dag Maandag' uit de krant van gisteren 'het meest ellendige dorp van Nederland. Een gemeente waar weinig te fluiten valt op straat'. Is dat leven? Of sterker is dat een levende gemeenschap? Burgemeester mr. Willem Schalk weet wel beter: 'zo gaat onze mooie Spaubroek kapot', berichtte hij aan onze verslaggeA-er Hette Visser. En ook cafébaas ouAve Joop en Avethouder Elzerman die overigens tot de meest benijde rij ken van het dorp behoren omdat zij samen met twee van de zeven Spaubroekse dames gehuAvd zijn zien het niet meer zo zitten. Weliswaar ontbreekt het de kaste lein niet aan klandizie hij be heert het enige etablissementvan Spaubroek waar nog smakelijk ge lachen wordt al gebeurt dat dan alleen na ettelijke rondjes en vindt de wethouder Spaubroeks vrouAyenvraagstuk waar hij zich in opdracht van de gemeente dag en nacht mee bezig houdt, best een aardige tijdpassering, maar toch.... Hoeveel aangenamer zou het leven zijn als in de Spaubroeker bio scoop en op de schommels van het permanente lunapark ook eens wat jurkjes te zien Avaren in plaats A'an alleen maar colbertjes en als de dorpsAvinkel zijn fraaie collectie unisexkleding niet alleen kwij traakte aan mannen die de nog als nieuAv uitziende paskamers niet eens binnen willen? En wat, zou ouAve Joop graag eens zoete li keurtjes in glimmende glaasjes schenken in plaats van die eeuwige kille pils En zo kun je door gaan. Maar zo kon het juist niet langer doorgaan, vonden de dertienhonderd min zeven naar afwisseling snakkende mannen van Spaubroek. 'We hebben van alles gebrobeerd: via advertenties, contactavonden, hu welijksbureaus hebben we inge schakeld, maar ze komen niet', ver telde mr Schalk gisteren al in deze krant. En daarom besloot hét feestcomité de zaken recht voor z'n raap aan te pakken met een slag zin die er niet om liegt en die niet om de hete brij heendraait: 'haal een atouav naar Sapu'. Bij de eer ste de beste feestelijke gelegenheid natuurlijk en dat is zaterdag al. Veehouder Sjef Mollema, meest be geerde vrijgezel van Spaubroek. wilde dat de nieuAve 'vrouw voor Spau' eerst komt kijken waar ze in terecht kwam. Hij huurde bussen die gistermiddag uit diverse plaat sen in het land naar Spaubroek reden, zoals in Dag maandag te "lezen was. Schalkik besta ivel En plotseling blijkt Spaubroek een magneet en Mollema een genie: lezeressen die bereid zijn wat zon in de verdorde harten van de Spaubroekse mannen te brengen belden op: kunnen Ave met z'n tienen of moeten we dan plaatsen reserveren? En vooral veel vragen naar de exacte vertrektijd, want stel je voor dat de bus al weg is. Klokslag half negen gisterochtend belde er zelfs al een man naar onze redactie, die vermoedelijk best een tijdje zonder vrouwen in het rustige Spaubroek Avilde ver keren. Helaas. Eindelijk stonden de bussen vol dames klaar om de lege plekken in Spaubroek te vul len, maar laat burgemeester Schalk ons nu berichten dat er een mis verstand in het spel is 'Bij nader inzien bestaat er geen gemeente Spaubroek', vertelde hij voorzich tig aan de telefoon. 'Ik besta Avel, maar burgemeester ben ik niet'. En sinds die mededeling moet dus ook sterk getAvijfeld worden aan de ware identiteit van het favoriete genie Mollema: zelfs zijn we ge neigd te betwijfelen of hij Avel een echte vrijgezel is. Misschien heeft die dame die gisterochtend opbelde en riep 'denkt u nou heus 1ai iemand daar intrapt op 1 apiT; nog wel gelijk ook. Maar zieh* blijft het voor de mannen van Spaubroek. Het ging tamelijk makkelijk: ter- wijl de lippenberi in haar hok in Artis een pannetje melk stont( te slobberen, kreeg ze opeens een ble kend papje op haar kop. Sindsdien is ze de enige lippenbejin in Artis met een geblondeerde lok. De ope ratie was noodzakelijk om haar van haar mede-lippenberinnen te kunnen onderscheiden! Zij is de enige van de drie dames die dit jaar een jong heeft gekregen en

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7