Geen mogelijkheid tot adoptie Surinamertjes eoeo It* JSlSP§3 HAEEZV' dsgpecepf Uit onderzoek van Ombudsman blijkt: Ruim drie ton van kinderzegel-actie voor negen objecten Oud-premier De Jong naar de West en Chili VARA-verslaggever moest materiaal in Chili achterlaten De stille kracht TV-zendtijd voor kerken wordt ruimer Uw Kunstgebit ...OPROEP CODE WALTER JOST Meisje (16) valt van paard onder auto nouw/ivY* .^o.iLl 2 At'KiL 1974 BIN.NENLA.NiD/RADIO-TV T4/K6 door Riet Diemer HILVERSUM In Suriname zijn de kindertehuizen overvol. Veel oudere kinderen moeten daar noodgedwongen blijven. Van adoptie in Surinaamse gezinnen is echter weinig sprake. Maar de rege ring en voogdijraad in Suriname zijn praktisch helemaal gekant tégen adoptie in Nederlandse gezin nen. Verzorgers in kindertehuizen denken daar anders over, uit praktische noodzaak. Dit zijn d« ervaringen die het team van de Ombudsman tijdens een be zoek eind februari in Suriname heeft opgedaan en die tot uiting komen in een documentaire, die vanavond om tien over negen op Nederland 2 wordt uitgezonden. Ombudsman Hans Ouwerkerk: 'Het ging ons erom te onderzoeken hoe men in Suriname tegen adoptie van uit Nederland aankijkt'. Dit onder zoek is een vervolg op het NCRV- programma over het Lotjeshuis in Paramaribo, dat Hier en Nu met kerstmis voor de tv. uitzond. Er zijn daarna zo'n vijfhonderd brieven bij de NCRV binnengekomen met de vraag: kunnen we zo'n kind adopteren en met geldaanbiedingen. Voogdijraad De NCRV heeft in een ideale vorm van samenwerking aan VARA's Om budsman gevraagd een onderzoek daarnaar verder over te nemen. Hans Ouwerkerk sprak met de voogdijraad, met leiders en leidsters van kinderte huizen en met de minister van justi tie, die over adoptie 'gaat'. Van tevoren waarschuwt hij: 'Stel geen hoge verwachtingen. Zodra in Nederland het woord adoptie valt ko men er veel reacties. De kansen zijn in ons land klein geworden doordat ongehuwde moeders worden geaccep teerd, door het gebruik van de pil en door abortus. Daardoor is de belang stelling naar het buitenland verlegd. Wat Suriname betreft is-echter de kans niet groot. Daarbij speelt het doel van de nieuwe Surinaamse rege ring om in 1975 onafhankelijk te worden natuurlijk ook een rol'. Hans Ouwerkerk: 'Nederlanders die UTRECHT Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels heeft 329.000 gulden beschikbaar gesteld aan negen objecten. Het grootste bedrag (zestig mille) kreeg de Nederlandse Vereni ging Bescherming Voetgangers. Deze vereniging zorgt ervoor dat bijna alle kinderen in de eerste klas van de basisscholen een boekje mee naar huis krijgen, waarin adviezen worden gegeven om kinderen wat veiliger aan het verkeer te laten deelnemen. Deze boekjes zijn betaald uit de opbrengst van de kinderpostzegelactie. Het kinderhuis 'De Reggeberg" in Hel- 1 endoom krijgt veertigduizend gulden voor een speelterrein en dierenver blijven; 26 mille is bestemd voor de Stichting Welzijnsorgaan Zaandam in Zaanstad voor een kinderdagverblijf, vijftig mille gaat naar het Bio Revali datiecentrum in Arnhem voor een onderzoekproject, en 'De Klup' in Al melo krijgt een renteloze lening van 50 mille. Van een verslaggever DEN HAAG Oud-premier P. de Jong vertrok gisteravond voor een bezoek van ongeveer achttien dagen naar de Antillen, Suriname en Chili. De heer De Jong maakt deze reis als voorzitter van Cebemo, de R.K. cen trale voor bemiddeling bij medefinan ciering van ontwikkelingsprogram ma's. In de drie landen zullen Cebe- mo-projekten worden bezocht, in Chili ondermeer een landbouwcentrum, een middelbare school en een vormings centrum. Ombudsman Hans Ouwerkerk: zeven van de acht kennen hem daar werken worden overspoeld door de ellende die ze zien. Er zijn grote groepen kinderen die in vreselijke toestanden leven. We zijn het er alle maal over eens dat een oplossing in het eigen land moet worden gevon den, maar wat doe je nu voor die kinderen?' De hulp die geboden kan worden is niet groot De voogdijraad is met een staf van niet meer dan drie mensen onderbezet De secretaresse van de voogdijraad doet in de film nogal bureaucratisch aan. Ze zégt dat het aanbod van kinderen die geadopteerd kunnen worden klein is. De praktijk is anders. De kindertehuizen zijn overvol en voor veel kinderen is het tehuis geen tijdelijke oplossing maar een eindstation. Kinderen van zo'n achttien jaar komen daardoor in de knoei. TV-documentaire over Brazilië Tribunaal Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'De beulen staan te recht heet het KRO-tv-programma over het Brazilië Tribunaal, dat op 30 maart ir Rome is begonnen. Samenr stellers zijn André Truyman en Joost Tholen. Vanavond wordt het uitge zonden om tien voor tien op Neder land 1. In 1967 werd op initiatief van filosoof Bertrand Russell een internationaal tribunaal gehouden over de misdaden die de Verenigde Staten in Vietnam begingen. In Rome wordt nu een tweede Russell Tribunaal gehouden. Deskundigen hebben zich verdiept in de dictatoriale systemen van een aan tal Zuidamerikaanse landen. Ze zijn ervan overtuigd dat achter martelin gen en executies systemen liggen, die moeten worden bestudeerd en aange klaagd. Daaraan wordt in het tribu naal vooral aandacht besteed. Ongeveer tegelijkertijd wordt in Ach ter het nieuws (VARA) op Nederland II de situatie in latijns-Amerika belicht Redacteur Jaap Walvis heeft een inter view met Hortensia Allende, de wedu we van president Salvador Allende, er zijn verklaringen van Chileense bal lingen, er worden liederen gezongen door de Uruguayse balling Daniel Viglietti en er is een verklaring van de weduwe van generaal Toha, ex- minister vaD defensie, over diens dood De Nederlandse Connie Keizer, die in een kindertehuis werkt vertelt dat kinderen verstoten worden, op straat worden gevonden en door de politie worden gebracht. In Suriname zelf blijkt weinig verlangen te bestaan kinderen te adopteren. De voogdijraad t wil niet dat er kinderen naar "Neder land gaan, maar er is geen alternatief. 'Er is geen goed onderwijs, er zijn geen opvangmogelijkheden. De kinde ren gaan er gegarandeerd aan onder door', zegt Connie. Officieel is er nooit een onderzoek ingesteld naar de problemen van kin deren zonder ouders. De Surinaamse minister van justitie is van oordeel dat de kinderen zoveel mogelijk in Suriname moeten worden vastgehou den, al acht hij het in uiterste instan tie wel mogelijk de kinderen in over leg ergens anders te plaatsen. Plannen van Ombudsman zijn nu: drie kinderen uit een kindertehuis te volgen en na te gaan hoe bemiddelend kan worden. Nageg-an wordt in vol gende uitzendingen ook hoe de Neder landse regering over deze kwestie denkt. Verder is in Suriname de kinderbe scherming in opbouw. Omdat er een groot gebrek aan bekwame mensen is wil De Ombudsman trachten bij te springen met ervaren mensen en ad viezen. Horizontaal: 1. strijdperk, 5. streek op de grens van N.Br. en Limburg, 7. schaaldier, 9. geen bezwaren hebbende om iets te doen. 10. koloniale studiën (afk.), 12. sappig, 13. badplaats in Tirol, 14. loot, 15. roeipen, 16. meis jesnaam, 17. maanstand, 18. kippen loop, 19. vlaktemaat, 20. elk, 21. teug, 22. stoomturbine, 23. veter, 25. leids man, 27. makker, 28. het achtereinde van een kuilnet Verticaal: 1. reees, 2. muggelarve, 3. bars, 4. noorse god, 5 bode aan een universiteit, 6. oude lengtemaat, 8. jongensnaam, 9. feestmaal, 10. hijs werktuig, 11. riviervi6, 12. witte sui ker, 15 hinderen, 18. soort appel, 19. levendig, 21. zuilengang, 24. bevel, 25. familielid, 26. lidwoord. MARY PERKINS MfcT HSM SMIDJE VERHOLEN Dinsdag Tenslotte iets over de uitzendtijd van De Ombudsman. Deze is met ingang van dinsdag verhuisd naar de dinsdag avond, om de twee weken om tien over negen. De kijkers toonden de laatste tijd op zaterdagavond na amu sementsprogramma's als BB-kwis en VARA's kluchten minder belangstel ling dan voorheen. Uit een NOS onderzoek, dat in op dracht van de VARA is gedaan, is gebleken, dat zeven-achtste deel van de ondervraagden weet dat Hans Ou werkerk de nieuwe Ombudsman is. Volgens de laatste zouden veel men sen de presentatie van Marcel van Dam spectaculairder en die van Hans Ouwerkerk betrouwbaarder vinden, zo blijkt uit het onderzoek. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. zet, 2. les, 3. lev, 4. eer, 5. nok, 6. ast, 7. gal. 8. ram, 9. pon, 10. bel. 11. kar. ZVENSLAPER Van een verslaggever HILVERSUM VARA-verslaggever Hans Emmering heeft vlak voor zijn vertrek van het vliegveld van Santia go naar Nederland al het journalistie ke materiaal, dat hij tijdens zijn ver blijf van twee weken in Chili verza meld had, moeten afgeven aan de Chileense politie. Emmering werd hierna op het vliegtuig -naar Neder land gezet. De VARA heeft het minis terie van buitenlandse zaken verzocht via de ambassade in Santiago alles in het werk te stellen om het materiaal terug te krijgen: geluidsbanden, films en andere documenten. De Nederlandse vereniging van Jour nalisten heeft protest aangetekend te gen de handelwijze van de Chileense politie. 125. De toeschouwers, die éérst al •gezien hadden dat de geworpen bom een onschuldige bloemenbom was, hadden geen ogenblik het idee dat er hier met een echt vuurwapen werd geschoten. Zij bleven daarom rustig kijken en niemand besefte, dat zij eigenlijk aan een zéér groot levensge vaar ontsnapten. Want als de kleine Kareltje nu eens niet de patronen in de patroonband door onschuldige ster renwerpers had vervangengoeie hemel, wij moeten er niet aan den ken. Maar nu schoten er dus alleen maar allerlei kleurige sterren door het zomerse zwerk en er geschiedde voor geen centje kwaad 'Fantas tisch!!' gilden de opgetogen mensen.. 'Dat, is natuurlijk een extra reclame van Knallenborg's verenigde vuur werkfabrieken. Fantastisch!!' Voor de toeschouwers was de knetterrrace dus een daverend succes geworden, want in tijden hadden de mensen zich niet zo vermaakt. Maar Linke Lowiet- je en Bennie de Klapper vonden de afloop van de raoe maar matig. Al hun plannetje waren in duigen geval len. De eindstreep was al in zicht en de kundige functionaris met de ge blokte vlag stond al gereed om de winnaar af te vlaggen. 'Ik kan nog maar één ding doen fluisterde Bennie de Klapper. 'Ik kan onze auto nog even voor die van de professor rijdenMet een laatste inspan ning van zijn krachten, deed fiij dat en toen geschiedde het Met een da verende slag wierp de wagen van professor Tweesteen zich op die van zijn voorrijders. Wat er nog van over was, kreeg nu wel een zware hoeveel heid deuken, en blutsen te incasseren en ook de wielen vlogen allemaal van hun plaats. En als het daar nu nog maar bij gebleven was, maar ja, zo ging niet.' De assen vlogen uit hun lagers, de stuurstang knapte af en wat er van de Draetnaaghel de Luxe over bleef was niet meer dan een stapeltje oud roestEdoch, de wagen van professor Tweesteen schoof de stapel oud roest over de eindstreep en de functionaris vlagde FERDINAND V" 10478 De lezers van deze krant waren al grondig voorbereid en ingelicht over Walter van der Kamps televisie bewerking van Couperus' roman 'De stille kracht'. Aan die lovende be spreking valt niet veel toe te voegen. Het zag er allemaal prachtig uit (en voor het lekenoog althans ook behoorlijk Indisch) en ook de acteurs leken wel op hun plaats in de koloniale sfeer rond de eeuwwisseling. Net niet teveel Indisch accent bij de meesten, precies genoeg om de juiste sfeer te tekenen. Hoe verschil lend die Indische sfeer was van de Hollandse, kwam erg goed over bij het nieuwkomende echtpaar Elbersma Lex van Delden en Petra Laseur) die blank en onaangetast hun intrede deden op Java. Een vergelijking met de koloniale verhalen van Somerset Maugham die een paar jaar geleden werden uitgezonden door de televisie, ligt voor de hand. Was daar de koloniale maatschappij bizar, een beetje belachelijk en erg nostalgisch, Couperus (en Van der Kamp ook) laten iets veel lomers en zwaardere zien: een trage gemeen schap van mensen die zich niet kunnen aanpassen aan de hun wezensvreemde, mysterieuze andere maatschappij. En dat is tragisch. Overigens lijkt het me een kardinale fout om de stille kracht dat waar men niet over spreekt toch uit te Radio vandaag spreken en te proberen in woorden uit te drukken. Een sfeer die ruim- schoots met beelden en muziek wordt gesuggereerd, kan alleen maar kapot gaa/n als die tot driemaal toe onder woorden gebracht wordt Televizier, daarna, was een ongelooflijk allegaartje. Negen onderwerpen, va riërend van de Keukenhof tot de gas- prijs, een zieke Pompidou tot een NATO-postzegel (overigens met ont werpen van Behrendt, die van net zo'n simplistische wereldbeschouwing uit gaat als de mensen volgens hem hebben die hij bestrijdt)Over de Haagse politieman Van Andel en zijn voorstel sexclubs te legaliseren, o.a. omdat ze er nu eenmaal zijn en de maatschappij ze accepteert, het vol gende: Als de politie alles wil legali seren wat er nu eenmaal is, breekt voor velen (belastingontduikers, drug gebruikers, stoepparkeerdere, zakken rollers, buitenlandse mogendheden die gewapende overvallen plegen) een heilstaat aan. Een beter argument lijkt me de overweging dat de overheid geen zedenmeester hoort te zijn. Een constatering die voor velen een hele opluchting zal zijn, en aanzienlijk zin delijker dan dat eerste argument AUKJE HOLTROP HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Radiojournaal. 7.20 (S> Dag roet een gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijding 9.00 (S) Mod. kamermuz. met comm. (9.35 Waterst.) 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (S) Arbeidsvi taminen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojour naal.) 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur allerlei voor Iedereen, met o.m. Groenteman. Paris vous parle en 11.55 Beursber. Over- heidsvoorl.: 12.30 Uitz. v.d. landb. AVRO: 12.40 (S) Improvisaties over kinderliedjes. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Trio Bonsel: klass. en hedend. muz. EO: 14.00 Woord der waarheid: Theologie naar de Heil. Schrift. 14.15 (S) Over 'en weer. 15.15 Licht en uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Eigen wijs: voor kleuter en kind. 16 30 <S) Jeugd- toer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: beweegL progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Over rolverdel. en voordordelen, progr. HILVERSUM H KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws; 7.41- 7 50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gyran. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil ls wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen: Inf.rubr. 10.20 (S) Aubade: klass. muz. met 10.30-10.32 Nws. 11.00 Gebakjes en een beter leven - verb, van wel en wee. 11.30 Bejaardenprogr. 11.54 Ber. Vastenaktle. 11.55 Med. 12.00 <S) Van twaalf tot twee. met 12.22 Wij v.h. land: 12.26 Med. t.b.v. land en tulnb.; 12.30 Nws; 12.41-12.50 Echo en 13.00-13.05 Raden iaar 14.00 Schoolradio. 14.30 (Si Interlokaal op dinsdag, met 15.30 Nws. 17.00 Overheldsvoorl.: Luchtpost uit de Ned. Ant. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Dansmuz. uit de 16e eeuw. 18.19 Ultz. v.d. C.P.N. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr.voorbesch. 19.00 Verplichte con- courswerken 1974. 19.25 (S) Zin ln muz.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO 20.00 Nws. 20.05 Over weging 20.15 (S) Komponist en radio IV 4 Dorian Gray opera van Hans Ko In de pauze (pl.m. 21.45 uur) Babel. 23.30 (S) Strijkkwartet: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 (S) Plaatjes v.d. pep. 11.03 Tom Blom ln uw radio. 12.03 (S) Opvall. vrol. gevar. visite. 14.03 Eddy Becker. 15.03 Drie-draal. 16.03 (S) Mi. NOS. 18.02 Joost raag niet eten. VAF.A: 19.02 Pop-reconstr. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 <S> (P)opdonder. 22.55 Med. 23.02 (S) Wachten op midder nacht. 0.02 (S) ln de kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam. 3.02 (S) Willem van Beusekom. 4.02 (S) Alfred Lagarde. 5.02-7.00 Hans Hamburger en Wlm Bloemendaal. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 Tulnb- .kron. 12.15 Gevar. muz.progr. (12.50 Bui- tenl. persoverz. 13.00 Nws, akt., weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Musicalfragm. 15.00 Nws. 15.03 Lichte muz. (16.00 Nws en beursber.) 17.00 Nws en md. 17.10 Ultz. voor oudere luisteraars. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Ultz. v.d. soldaten. 18.15 Godsd. Israel, uitz. 18.45 Sport. 18.55 Taai- wenken. 18.57 Ork. v.d. week 19.00 Nws en akt. 19.30 Intermezzo. 19.35 Ultz. v.d. mid denstand. 19.45 Lichte muz. 20.00 Muz.progr. 20.30 Nws. 20.33 Muz.progr. (verv.) 20.45 Hoorspel. 21.48 Fllmmuz. 22.00 Nws. 22.05 Comedy tonight. 23.00 Nws. 23.10 Lichte muz. 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO-Cineac NOS 20.00 Journaal Van een verslaggever DEN HAAG De TV-zendtijd voor de kerken wordt met ingang van 1 mei verruimd, en wel van twee uur en achttien minuten per week tot twee uur en 35,5 minuten. Hiertoe heeft minister Van Doorn besloten op verzoek van het Convent van Kerken inzake radiodiensten, het Interkerke lijk Overleg in Radio-Aangelegenhe den en de Stichting Katholieke Radio Omroep. De totale zendtijd vo^r TV-uitzendin- Sen per week voor Nederland 1 en federland 2 samen wordt hierdoor verruimd van 66 uur en 55.5 minuut tot 67 uur en dertien minuten. Het aandeel van de NOS blijft gehand haafd op negentien uur en 33 minu ten per week. Het percentage van de NOS-7endtijd daalt evenwel van 29,2 naar 29,1. ADVERTENTIE Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het Is niet nodig, dat U angst heelt dat Uw gebit losschiet bl) het eten, lachen of niezen I Een weinig Dentoflx - 'a morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw flebit on wrikbaar op zijn plaats en doet Ua"evro«* gere ongemakken vergeten. Denton* is verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. In september 1939 nam John Bagot Glubb het kommando over het Legi oen over. Het telde toen 800 man. Zijn voornaamste taak was te verijde len dat de Duitsers via de Syrische woestijn Irak zouden binnenvallen. In 1946 werd het Arabische Legioen het officiële leger van Transjordanië. Het was inmiddels uitgegroeid tot 8000 officieren en soldaten. Het zou nog vele malen een beslissende rol spelen, vooral in de oorlog tegen Israël. Groot-Brittannië beloonde Transjorda nië voor zijn loyale houding in de Tweede Wereldoorlog door het totale onafhankelijkheid toe te zeggen. Bij de overeenkomst van de 22e maart 1946 wer3 het Britse mandaat beëin digd en Transjordanië tot onafhanke lijk koninkrijk uitgeroepen. In mei werd Abdullah tot koning gekroond. De nieuwe staat was echter econo misch te zwak om zich helemaal van Engeland los te maken. Groot-Brittan nië bleef zich garant stellen voor financiële hulp en kreeg daarvoor mi litaire rechten in ruil. Abdullah had Zijn plannen om een groot-Syrisch rijk te stichten nog niet opgegeven. Hij geloofde daarmee de zionistische expansie te kunnen tegenwerken. Maar de Britten en met name ook de Arabische Liga, waartoe Transjorda nië sinds het voorjaar behoorde, vreesden de invloed van een dergelij ke unie. Aan de andere kant misluk ten Abdullah's plannen door de ambi ties van Syrië, dat van zijn kant een vereniging met Transjordanië (maar dan onder Syrische leiding) nastreef de. Abdullah probeerde het toen in een samengaan met Irak. Nadat ook die plannen mislukt waren, gingen de interessen van de Jordaanse koning naar het westen. ";„.r Palestina. Al voor de Tweede Wereldoorlog had hij voorgesteld - en hi.i was daarbij door de Britten gesteund het Arabische gebied van Palestina bij het door hem Uitgave Gentri Preas. Bussutn geregeerde Transjordanië in te lijven. Nadat Groot-Brittannië zijn mandaat over Palestina aan de Verenigde Na ties in 1947 ter beschikking had ge steld en tot verdeling besloten had, begon Abdullah in het geheim te onderhandelen met de Zionistische leiders. Het ging hem erom óf de stichting van een joodse staat te ver hinderen óf garanties te krijgen, dat de veiligheid van de Arabische staat in Palestina niet zou worden aange tast. In de gevechten, die op de uitroeping van de staat Israël in 1948 volgden, bezette het Arabische Legioen het grootste deel van het aan de Arabie ren beloofde gebied aan de westelijke oever van de Jnrdaan en - wat voor de Arabieren bijzonder belangrijk was - verdedigde met succes het oude stadsdeel van Jeruzalem. Al voor de ondertekening van de wapenstilstand in april 1949 werd over de toekomst van het Arabische deel van Palestina vergaderd. De be woners van het gebied waren voor een onafhankelijke Arabische staat. Een kongres, waaraan vertegenwoordi gers van de stammen, religieuze lei ders en afgevaardigden uit de vluchte lingenkampen deelnamen, stemde ech ter voor aansluiting bij het Transjor danië van Abdullah. Amman keurde hét besluit goed en koning Abdullah proklameerde op de 24e april 1950 formeel de inlijving. Tegelijkertijd veranderde hij de naam van zijn land in Jordanië. Met de aansluiting van het westelijk gebied werd de bevolking van Jorda nië verdubbeld tot rond 2 miljoen zielen. Maar ook de problemen van de jonge staat verdubbelden zich daar mee. De moeizaam bevochten vrijheid werd ineens weer ter diskussie ge steld. De Palestijnse nationalisten en staatslieden van andere Arabische lan den waren verontwaardigd. Abdullah's gematigde politiek tegenover Israël en zijn betrekkingen met de Zionistische leiders hadden de extremisten in de oppositie gemanoeuvreerd. Op 20 juli 1951 werd koning Abdullah voor de ingang van de moskee in Jeruzalem f vermoord. Men vermoedt, dat de ex- moefti van Jeruzalem. Amin al-Hoes- seini. de fanatieke anti-zionist, die met de as-mngendheden had samenge werkt, hier de hand in heeft gehad. Abdullah's zoon Talal volgde hem op, een goedige en bekwame vorst, die echter zwaar schizofreen was. Al in 1952 moest hij ten gunste van zijn 18- jarige zoon Hoessein afstand doen. De jonge koning, die een vérgaande de mocratisering beoogde, kreeg al gauw kritiek van de pers en er werden radikale partijen opgericht. De econo mische moeilijkheden hoopten zich op en maakte de staat steeds meer afhan kelijk van haar Arabische buren, maar ook van de hulp van Engeland en de Verenigde Staten. In december 1955 kwam er een Britse missie naar Amman om over Jorda- nië's toetreding tot het Bagdad-pakt te onderhandelen. Dat verooorzaakte ergenis in de andere Arabische staten, vooral in Egypte. Radio Cairo be schuldigde de koning ervan, dat hij Jordanië aan de Britten verkocht en eiste de afzetting van de Engelsman Glub Pascha als bevelhebber van het Arabische Legioen. Interne onlusten dwongen Hoessein tenslotte een nieu we regering te benoemen, die het Bagdad-pakt afkeurde. Glubb Pascha werd in maart 1956 ontslagen. De Egyptische wapenaankopen in de Sovjet-Unie en de naasting van het Suez-kanaal speelde de pro-Egyptische krachten in Jordanië in de kaart, zodat in oktober 1956 een linksgerich- te regeringscoalitie onder Suleiman al-Naboelsi aan het roer kwam. De buitenlandse politiek werd nu door de pan-Arabische doelstellingen beheerst en in april 1957 kwam het tot dan toe gevaarlijkste komplot tegen de monar chie, het zogenaamde As-Zarqa-kom- plot. Het waren de koningsgetrouwen Bedoeïenen van het Arabische Legioen, die een opstand verijdelden. Koning Hoessein ontsloeg de regering, riep het oorlogsrecht uit en verbood alle Dolitleke nartijen. Hassan had gewonnen en zijn aanzien was aan- mprVpiiiic versterkt. Jordanië's buiten landse nolitiek was nu weer meer op het Westen gericht KRO 20.21 Ladij in cement 21.50 Beulen staan terecht progr over martelingen in Zuid-Amerika NOS 22.40 Den Haag vandaag 22.55 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA l 19.05 Stratemakeropzee-' show 19.30 Guijana-waterland NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 OnedinLijn 21.10 Ombudsman 21.35 Wie wat waar 22.05 Achter het Nieuws NOS 22.55 Journaal TELEAC 23.00 Beton - les 6 herh. DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en mu/. 10.25 Dok. film. 11.15 Muzikaal portret. 12.05 Akt. rep. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Dok. film. 17.05 Teken filmserie. 17.25 Kinderprogr. 17.85 Rep. voor kinderen. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Kult. magazine. 18.30 Akt. 18.45 Zand- mann. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 Motiv Llebe. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-12.15 TV- kursussen. (9.30-10.00 Sesamstrasse.) 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Die Zwei v.d. DienststeUe. 18.40 Akt. 19.20 Motiv Llebe.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Die Sullens-Schwestern. 21.55 Dok. film. 22.40 Journaal, komm. en weer ber. DUITSLAND II Malnzelmannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Follyfoot-Farm. 19.00 Journaal. 19.30 lm Zelcbendes Zorro. 21.00 Journaal. 21.15 Inf. en meningen over een akt. thema. 22.00 Fllmnws. 22.45 Journaal. DUITSLAND III NDR 18.00 Seaamstrasse. 18.30 TV-kurtu«. 19 00 TV-kursus. 19.30 TV-kursus. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Bultenl. magazine. 21.00- 21.45 Rep. DUITSLAND III WDR 8.20 t.e.m. 11.45 Schooltelevisie. (9.30-10.30 Sesamstrasse.) 16.00 Sesame Street. 17.00 Schooltelevisie. 17.30 Taalkursus. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 10.00 Zandmann. 19.05 Progr. v.d. Griekse werkn. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Nws uit Noordr.- Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weer ber. 20.15 Natuurserie. 21.00 Portret van een Duitse schilder. 21.45 Journaal. 22.03-22.35 TV-kursus. BELGIE NEDÉRLANDS Tijd onbekend: Wielrennen. 18.00 Colargol. 18.05 Grote koraalrif. 18.30 Tlenerprogr. 19.10 TV-dok. 19.35 Kortweg. 19.40 Med. 19.45 Journaal. 20.15 Waaldrecht. 21.05 Wetensch. progr. 21.55 Journaal. 22.05- 22.15 Yoga. BELGIE FRANS 18.10 Kinderprogr. 18.30 Uitz. voor oudere kijkers. 19.00 Waals magazine. 19.15 Etxan- ger, d'ou viens-tu? 19.45 Journaal. 20.12 Weerber 20.20 Herinnerlngsprogr. 20.40 Les de MeiJi-Jingu. 21.30 Style. Aansl.: Korte films en Journaal. Vogelnestjessoep 1 1. bouillon 1 losgeklopt el peterselie 4 schijfjes citroen De bouillon aan de kook brengen (van blokjes of zelfgemaakt van 400 gr. schenkel, 1 1. water, peperkorrels, foelie, laurier, ui, wortel, selderij, peterselie) en het losgeklopte ei in een zeef doen en die boven de soep langzaam laten leeglopen. Roer onder tussen voorzichtig in de soep. Vlak- voor het opdienen de fijngesneden peterselie erdoor roeren en in elke soepkom een schijfje citroen leggen. Menutip: Vogelnestjessoep, Brussels lof, gekookte aardappelen, hambur- gers, kaas. ROCKANJE De 16-jarige Juliana Geertje Hazelbach uit Hellevoetsluis is gistermorgen overleden nadat zij, rijdend op een paard, in Rockanje te gen een tegemoetkomende vrachtwa gen was gebotst Het meisje viel en kwam onder de wielen van de vracht wagen. Zij was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6