Vakbeweging isl positief over visie regering Geen dure bungalows bij dorpskerkhof Nederlands fonds: om Zuidafrikaan se politie te helpen Wethouder mocht wél camping stichten - zijn buurman niet Geurtje Puur Plukje Puur Pijpje Puur Discipline van soldaten laat te wensen over Van Duinhoven stopt bij radio Werkzoekende academici kunnen bij bureau terecht Relaxen voor het examen Vredeling ongelukkig met bezoek van marine aan Spanje Man slachtoffer van koolmonoxyde Van Lent in conflict met VVDM Staphorsters blij met beslissing van provinciaal bestuur: Puur Lekker Voortrekker In strijd met gaaf bewaard dorpskarakter Waardezegels TitO UW KWARTET DINSDAG 2 A PUIL 1974 BINNENLAND T3 KS Ook kritische kanttekeningen Vain onze sociaal-economische redactie DEIN HiAiA/G Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft zich overwegend positief opgesteld tegenover de beleidsvoornemens vain de regering, zoals die zijn vastgelegd in de "nadere nota voor het financieel-economische beleid in 1974. Dit beleid is in redelijke mate in overeenstemming met de wensen van de vakbeweging, zo blijkt uit een gistermiddag per koerier in Den Haag bezorgde brief van het overlegorgaan aan voorzitter en leden van de Twee de Kamer. In de brief worden enkele kritische kanttekeningen geplaatst bij onderdelen van het inkomens- en prijsbeleid en het werkgelegenheids beleid. Zo wijzen NVV, NKV en CNV er met nadruk op dat het in het overleg over de arbeidsvoorwaarden tussen vakcen trales en de centrale werkgeversorga nisaties uitdrukkelijk is uitgegaan van een veronderstelde stijging van de prijsindex van 10.5 procent dit jaar. Elke verdere prijsstijging zou het uit gangspunt van de handhaving van de koopkracht van de cao-trekker ernstig in gevaar brengen. Nu het Centraal Planbureau een prijsstijging van elf procent niet uitgesloten acht, meent het overlegorgaan dat het verscherpte prijsbeleid het hele jaar moet worden gehandhaafd. Kritiek De werkloosheid dient volgens de vak centrales verder te worden terugge drongen dan het verwachte en voor de vakbeweging onaanvaardbare ni veau van 130.000 135.000. Dit bete kent dat op korte termijn verdergaan de maatregelen nodig zijn, vooral voor het noorden, zuiden en oosten van het land. De voor de bouwnijver heid uitgetrokken bedragen acht het overlegorgaan volstrekt onvoldoende. ADVERTENTIE Voortrekker is een pure,natuur zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft geen toevoegingen nodig en is riet te vochtig. Daarom trekt-ie licht en brandt-ie makkelijk. Geeft een geur en een smaak die nooit verveelt. Dat waardeert de ware pijproker. 1,60 Er is sprake van een programma slechts tijdelijke verlichting kan bren gen. Met name voor de bouw dient spoedig te worden vastgesteld of er sprake is van overcapaciteit. Als geen omschakeling kan "plaatsvinden naar andere beroepen in de bouw, moet een herscholingsprogramma naar niet- bouwberoepen tot stand komen, vindt het overlegorgaan. Waardering heeft het overlegorgaan voor de maatregelen ten behoeve van de werkgelegenheid op het gebied van de investeringsfaciliteiten. Het plaatst daarbij evenwel de kanttekenins dat de hiermede te verwerkelijken arbeids plaatsen niet mogen leiden tot het werven van gastarbeiders. Behoud koopkracht Voorts acht het overlegorgaan het verstandig dat het regeringsbeleid niet alleen is gericht op het terug dringen van loon- en prijsontwikke lingen, maar ook op het behoud van koopkracht van grote groepen werkne mers met een bescheiden inkomen, terwijl aan de laagstbetaalden enige koopkracht verbetering kan worden toegekend. De door de regering inge diende belastingvoorstellen vormen in combinatie met het aangekondigde ar beidsvoorwaardenbeleid een voor de vakbeweging aanvaardbaar beleidspak ket. Een aantasting can de uit dit pakket voortvloeiende inkomensverde ling zou bij de vakbeweging op ernsti ge bezwaren stuiten, zo blijkt uit de brief. Mocht er ruimte zijn voor ver dere belastingverlaging, dan dient deze volgens het overlegorgaan met name ten goede te komen aan de lagere inkomensgroepen. DEN HAAG De Nederlandse mili tair heeft te weinig zelfdiscipline. Dit gemis vloeit voort uit de geringe waardering voor discipline in de Ne derlandse samenleving. Het is noodza kelijk hieraan wat te doen omdat discipline noodzakelijk is voor het goed functioneren van het Nederland se legerkorps. Tot deze conclusies komt de voormali ge commandant van het legerkorps, luitenant-generaal F. E. Meijnderts in zijn, eerst nu, verschenen rapport over de oefening Big Ferro die het legerkorps met buitenlandse eenheden m september 1973 in Duitsland hield. Dit gebrek aan persoonlijke discipline leidde bij deze oefening ertoe dat de nauwkeurigheid in veel kleine zaken zoals onderhoud van wapens en ui trusting en camouflage beneden een aanvaardbaar peil raakte. Ondanks de ze negatieve conclusie is de commer- dant tevreden over de algemene inzet van de militairen bij de oefening. Deze inzet voldeed ten volle aan de verwachtingen. Dè persoonlijke inzet en het meeleven was vaak groter dan bij andere grote oefeningen', aldus ex- generaal Meijnderts. Ook de toestand van het materieel noemt hij zijn rapport 'voldoende tot goed.' Dat is opmerkelijk, gezien de berichten dat een groot deel van het rijdende materieel niet in orde zou zijn. In het rapport wordt nog meegedeeld dat de totale schade die tijdens de oefening aangericht is, een bedrag van anderhalf tot twee miljoen gul den zal bedragen Daarvan is voor 150.000 Duitse marken direct hersteld en zal uiteindelijk rond een miljoen gulden voor Nederlandse rekening ko men. Kamerlid Schakels er bestaan plannen Van een onzer verslaggevers PRETORIA/AMSTERDAM In ons laad zou een fonds opge richt zijn, dat financiële steun gaat verlenen aan Zuidafrikaanse po litiemannen. Dit zou blijken uit mededelingen van de in Rotterdam wonende hervormde predikant G. H. J. Gijmink (52) in de Zuid afrikaanse stad Pretoria. Ds. Gijmink brengt een bezoek van vijf dagen aan Zuid-Afrika als gastprediker van de Nederduits Her vormde Kerk. Volgens dominee Gijmink is het fonds bedoeld om steun te geven aan 'Zuid afrikaanse politiemannen in hun strijd tegen terrorisme aan de grens'. Met de oprichting van het fonds heeft zich de in Nederland gevestigde orga nisatie 'Nederland-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap' belast. Voorzitter van deze werkgemeenschap is het Tweede Kamerlid, de heer M. W. Schakel (ARP). De heer Gijmink is vice-voorzitter van de werkgemeen schap. Volgens de heer Schakel is het be richt uit Pretoria 'wat ontijdig geko men'. Er bestaan plannen voer de oprichting van een dergelijk fonds, maar de berichtgeving daarover is niet in alle opzichten juist, aldus de heer Schakel. Wat er niet juist aan is, wilde hij niet zeggen. 'Aanstaande zaterdag is er in Amersfoort eén bij eenkomst van de werkgemeenschap, en daar zal over deze zaak met de HILVERSUM Ton van Duinhoven heeft de NOS verzocht ontheven te worden van de presentatie van het NOS-radioprogramma op woensdaga vond op Hilversum IH: 'Heee.Ton van Duinhoven'. De acteur is herstel lende van het auto-ongeluk dat hem overkwam, en dat vraagt meer tijd dan was voorzien. Tweede reden is zijn aandeel in de musical 'Bordello', die in augustus begint te draaien. Derde reden is dat er binnenkort veel voetbalwedstrijden worden uitgezon den op de woensdagavond. Of er een nieuwe presentator komt er wie dat zal zijn, is nog niet bekend. Van Duinhovens verzoek kwam giste ren pas binnen. Het zit de NOS-radio niet mee met de programma's op de woensdagavonden. De vorige presentator, Henk Terlin- gen moest de Paul Meier Show stop zetten op aandrang van de NOS. leden gesproken worden. Daarna zul len wij mededelingen doen'. In Pretoria zei ds. Gijmink 'bijzonder dankbaar te zij een dienst te mogen leiden in een plaats, die de naam draagt van een groot man die in Nederland geboren werd en die de zaak van Zuid-Afrika tot de zijne maakte: dr. H\ Verwoerd. Als voorzit ter van de Nederlands-Zuidafrikaanse werkgemeenschap wil ik u zeggen, dat er op dit ogenblik mogelijk honderd duizenden of zelfs miljoenen mensen in Nederland zijn, die Zuid-Afrika goed gezind zijn. Verwoerd was één van die Nederlandse mensen, die meenden dat de twee landen bij el kaar hoorden'. DEN HAAG Werkzoekende acade mici van alle studierichtingen kunnen voortaan de hulp inroepen van het bureau arbeidsvoorziening academici. Het bureau, onderdeel van het onder het ministerie van sociale zaken res sorterende' directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening, beperkte tot NomiclcU nu toe zijn service tot economen, ingenieurs, juristen en scheikundigen. Studenten van de Stanford University in Californië bereiden zich hier voor op hun tussentijdse examens. Onder leiding van directeur Mike McHargue (rechts) nemen de studenten hier enkele ontspanningsoefeningen door om zich even te kunnen relaxen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling is 'ongelukkig' met het bezoek dat een Nederlands marine-eskader het afgelo pen weekend buiten zijn medeweten heeft gebracht aan de Spaanse mari nehaven El Ferrol del Caudillo, de geboorteplaats van Franco. 'Het is niet uitgesloten dat de minis ter dit bezoek had afgelast indien hij er van tevoren van op de hoogte was geweest,' zei gisteren de woordvoerder van de minister desgevraagd. Om dit soort verrassingen in de toe komst te vermijden heeft minister Vredeling gisteren de strikte regeling getroffen om voortaan ruim van tevo ren alle geplande marinebezoeken aan buitenlandse havens voorgelegd te krijgen. Deze beslissing is in de mari ne-leiding met weinig enthousiasme begroet. Een marine-woordvoerder zei dat het bezoek volgens de normale procedure was voorbereid. Deze proce dure houdt in dat de staf van de marine zonder persoonlijke tussen komst van de minister direct contact opneemt met het departement van buitenlandse zaken dat via de diplo matieke kanalen aan Spanje verlof voor het bezoek aanvraagt;» BREDA De 69-jarige C. Nijs is gisternacht op zijn woonboot in Hank (gemeente Dussen) om het leven ge komen door koolmonoxydevergiftiging. De bij hem verblijvende 64-jarige me vrouw A. J. Kaaijen is ln bewusteloze toestand naar een ziekenhuis overge bracht. Een voorbij de ark varende hengelaar zag het slachtoffer gistermiddag in vreemde houding op de vloer van zijn boot liggen en waarschuwde de po litie. De vrouw is gevonden in een wat hoger gelegen kamertje. De woordvoerder van de marine wees er op dat jiet bezoek van de Neder landse eskadercommandant aan de commandant van de in dit geA'al Spaanse marinehaven tot de normale beleefdheidsregels behoort. Een be zoek enkele dagen eerder aan de Spaanse haven Cadiz was op dezelfde manier verlopen, zonder dat daar op hef xvan is gemaakt,' zei hij. Het PPR-Kamerlid Waltmans hééft schriftelijke vragen over dit vlootbe- zoek gesteld aan d e ministers van defensie en van buitenlandse zaken. Hij acht dit vlootbezoek 'moreel en politiek ongewenst' omdat daarmee de indruk gewekt kan worden dat Nederland instemt me' de wurgmoord op de Spaanse verzetsman Antich op 2 maart. Oud-kamerlid was pluimveehouder slag voor an een onzer verslaggevers ARNHEM /APELDOORN De Apeldoornse wethouder E. J. Harmsen van Binding Rechts (voorheen lid van de Tweede Kamer) heeft van gedeputeerde staten van Gelder land toestemming ontvangen een kampeerterrein in Hóen- derloo te beginnen, terwijl zijn buurman, de pluimveehou der R. Kroner, die daar eveneens plannen voor had, nul op het rekest kreeg. In een brief aan de heer Kroner hebben gedeputeerden laten we ten dat het kampeerterrein van de heer Harmsen 'op geheel re gelmatige wijze tot stand is geko men'. De heer Kroner heeft zich in Arnhem over de gang van zaken beklaagd. Hij sprak geen recht streekse beschuldiging uit. Noch aan het adres van B. en W. van Apeldoorn, waarmee hij in eerste instantie te maken kreeg, noch aan dat van gedeputeerde staten, dat een verklaring van geen be zwaar afgaf. Wel merkte de heer Kroner op dat het er wel op leek, dat er met twee maten gemeten werd. Gedeputeerden hebben de heer Kröner geschreven dat de heer Harmsen veel éérder vroeg een kampeerterrein te mogen aanleg gen. Op dat moment werd een geringe uitbreiding van de kam- peeraccomodatie in deze omge ving nog aanvaardbaar geacht. Medewerking kon nog verleend worden aan die plannen voor de vestiging van kampeerbedrijven, die reeds in vergevorderd stadi um van voorbereiding waren. Dit evenwel op voorwaarde dat vast zou staan, dat daarmee een einde zou komen aan de stichting van nieuwe campings in dit gebied. Koek op Toen de heer Kröner met het verzoek kwam om ook een kam peerterrein te mogen starten, was de koek zogezegd op. Intussen had er een vliegtuig over de Veluwe gecirkeld en van daaruit had men met grote schrik vastge steld dat het met Nederlands grootste natuurgebied helemaal de verkeerde kant opging. De heer Kröner wil niet beweren dat er door de verschillende in stanties absoluut foutief is gehan deld. Wel zegt hij: 'De heer Harmsen zal misschien beter op de hoogte zijn geweest van de wegen, die moeten worden be wandeld. Ik vind het kinderach tig dat ik nou ineens niet meer mag, want ik lig midden tussen de kampeerterreinen. Of ik in beroep ga bij de Kroon, is nog niet zeker.' Gedeputeerden van Gelderland zeggen dat zij bij hun beslissing rekening gehouden hebben met het standpunt van de provinciale planologische commissie, waarin ook rijksadviseurs zitting hebben. Van onze Haagse redactpe DEN HAAG Tussen de pas be noemde staatssecretaris C. van Lent (defensie-personeel) en de WDM heeft zich gisteren een conflict voor gedaan. De staatssecretaris en het hoofdbestuur van de WDM hadden afgesproken vandaag overleg te voe ren over het plaatsingsbeleid jegens VVDM-bestuurders. De WDM meent dat de legerleiding het vakbondswerk van de WDM opzettelijk tegenwerkt door bestuurders van de WDM plot seling over te plaatsen. De staatssecre taris wilde over dit beleid in het algemeen met het hoofdbestuur van de WDM praten, maar de WDM eiste dat bij dit gesprek ook drie recent overgeplaatste bestuurders aan- wëzig zouden mogen zijn. De staatsse cretaris weigerde dit Als compromis is nu bereikt dat de staatssecretaris zich eerst zal verdie pen in de gang van zaken met de drie overgeplaatste bestuurders. Daarna zal hij alsnog het gesprek met het hoofd bestuur hebben. De aanvankelijke afspraak werd gis termorgen gemaakt nadat een veertig tal leden van de WDM bij het depar tement van defensie in Den Haag had gedemonstreerd. Drie dienstplichtige bestuurders. Jan Laurier, Jos Teunen en Flip Koudenbegr, (fie zich gisteren na hun overplaatsing op de nieuwe standplaats hadden moeten melden, deden ook aan de demonstratie mee. De WDM is behalve ovej deze over plaatsingen ook nogal verontwaardigd over de terugzetting in rang van ser geant tot soldaat die een van de drie. Flip Koudenburg, heeft moeten on dergaan. Volgens staatssecretaris Van Lent is deze terugzetting in rang geen strafmaatregel geweest. De terugzet ting vond plaats omdat Koudenberg niet geschikt bleek te zijn voor de functie waarvoor hij was opgeleid. Rechterlijke macht Tot gerechtsau diteur bij de rechtbank in Haarlem Is benoemd mr. E. J. Schreuder, tot nog toe gerechtssecretaris in Amsterdam Tot rechter bij de Rotterdamse rechtbank is benoemd mr. P. W. M. Broekhoven, tot nog toe gerechtsrefe rendaris bij het hof van justitie in de Nederlandse Antillen. RITA 'Mam, vlug, doe open. Een bleekgezicht bedreigt mij.' ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers STAPHORST In Staphorst mogen geen dure bungalows verrijzen ten koste van het oude dorpskerkhof. Dat hebben gedeputeerde staten van Overijssel beslist. De Staphorsters zijn met dit besluit bijzonder in hun nopjes. Over deze zaak letter lijk van leven en dood" zoals aan minister Gruijters geschreven werd is destijds veel beroering ontstaan. De gemeenteraad van Stap horst gaf ruim negen maan den geleden met meerderheid van stemmen zijn fiat aan het bestemmingsplan Staphorst- Zuid. Het hield onder meer in dat er geen ruimte zou over blijven voor uitbreiding van het in de kom gelegen kerk hof bij de hervormde kerk. Terwijl Staphorst in de toe komst zijn doddn zal moeten begraven langs de autoweg Zwolle-Meppel, zouden er grenzend aan de oude doden akker bungalows gebouwd worden, naar verwacht werd vooral ten gerieve van 'im port'. Afgezien hiervan, wer den bungalows op deze plaats in strijd geacht met het gaaf bewaarde dorpskarakter van Staphorst. Toen het tot de Staphorsters, die informele mensen zijn en bovendien ijverig op de boer derij aan het werk waren, doordrong wat er aan de hand was, bleek de termijn om be zwaarschriften in te dienen te zijn verstreken. Een spontane actie leverde echter naderhand in twde dagen 1546 handteke ningen tegen het plan op. Ui teraard kwam een initiatief voorstel om het gewraakte on derdeel uit het ontwerp-be- stemmingsplan te lichten, ear B. en W. waren wel bereid daarmee akkoord te gaan. Op nieuw besliste de raad echter in meerderheid ten gunste van het bestemmingsplan, in clusief de bungalowwijk die het kerkhof zou bedreigen. Een actiecomité met als advi- seur dr. mr. P. Pover wendde zich tot de minister van volks huisvesting en ruimtelijke or dening. Gedeputeerde Staten van Overijssel hadden echter nog niet gesproken, en daar om werd hdt beroep op Den Haag hier en daar nogal voor barig geacht. Wat men vooral verdrietig vond, was dat terwijl gewoonlijk de aanval len op het eigene van Stap horst zowel in religieus als in cultureel opzicht van buiten Staphorst komen het dit maal Staphorsters waren, die er onvoldoende begrip voor bleken te hebben. Het actiecomité is nu bijzon der opgelucht door het feit dat gedeputeerde staten van Overijssel hun goedkeuring aan een aantal onderdelen van het bestemmingsplan hebben onthouden. Het provinciaal bestuur merkte op dat 'gezien de recente reactie van de be volking ter plaatse de voor de inwoners van dd kern Stap horst kenmerkende opvattin gen met betrekking tot de lig ging van de begraafplaats na bij het kerkgebouw in de overweging dienen te worden betrokken en dat derhalve re kening dient te worden gehou den met een grotere uitbrei dingsmogelijkheid voor de be graafplaats dan het onderhavi ge plan aangeeft'. Winkels Overigens heeft het college ook aan een ander, kleiner onderdeel van het plan toe stemming onthouden. Dit be treft enkele als monument aangewezen panden ten oosten van de Staphorster kerk. In dit onderdeel waren winkels geprojecteerd, die nu eventu eel ook zullen moeten worden verplaatst. Voor deze panden wordt gedacht aan een of meer ambachtelijke werkplaat sen of een museum. Ook deze beslissing heeft in Staphorst aanleiding gegeven tot vreug de. Men proeft eruit dat het eigen karakter van Staphorst bij gedeputeerden de nodige aandacht heeft en dat het col lege een verdere sterkere groei niet in het belang van de plaats acht. Gemeentesecretaris R. Troost denkt niet dat de raad bij de Kroon in beroep zal gaan. Van B. en W. is een voorstel in die1 richting ook niet te ver wachten. Op die manier kan bovendien op de snelste ma nier begonnen worden met de uitvoering van de wél goedge keurde gedeelten van het be stemmingsplan. In ëen andere richting, waar geen uitbrei ding van het kerkhof- behoeft te komen, kan u op korte termijn begonnen worden met gewone woningbouw. Gewesten 'In een breder verband be zien', aldus het actidcomité, 'is de uitspraak van gedeputeer den welliéht ook leerzaam in verband met het komende wetsontwerp op de gewesten. Voor plaatsen als Staphorst die zich nog onderscheiden door hun uitgebalanceerde sa- menlevingskaraktetr, kan wor den betwijfeld of een 'vierde bestuurslaag' wel een voordeel is. Deze gemeenschappen, die zich nog mogen, verheugen in specifieke en diep verankerde normensystemen, zijn het meest gebaat bij een sterke en slagvaardige gemeentelijke au tonomie. Zij zullen er dan ook goed aan doen alle verdere ontwikkelingen op het terrein van de ruimtelijke ordening met argusogen te blijven vol gen'. CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER {ZOETE CITROEN JENEVER) CITROENBRANDEWIJN puur natuur de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Boekencoupon "het Goede der Aarde" met VOORDEELKAART en PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuyper-Nederland B.V. Postbus 54, Schiedam

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5