Heel gewone mensen, verderop in uw straat Remonstranten: 10 pet naar buiten ROGIER EN HET (RIJKE) ROOMSE LEVEN Khaddaffi wil kerken uit Afrika bannen Conferenties* Vandaag Trouw Kwartet Christen heeft inspraak in film over Mohammed S. de Vries jr. (80) overleden Onderzoek vrije meningsuiting Vrije evangelische jeugd: 30.700 gulden voor lepra-actie Beroepingswerk TROUW/XWAJtTET DINSDAG 2 APRIL 1974 KERK T2/K2 DOOR NOUD VAN IPEREN l Je kimt pas jüichen als je op je sterfbed ligtdan kun je pas jüichen en niet eerder, meent de alcoholist die aan zijn derde ontwenningskuur bezig is op de grammofoonplaats 'Macht, Onmacht, Hoop'. En wanneer de aarde uw ledematen zal opeisen, zult ge waarlijk dansen, zegt de Libanese dichter Kahlil Gib ran in zijn boek 'De Profeet'. Wat de dichter in een 'moeilijke' taal verwoordt, dat zegt de gewone man in 'alledaagse' woorden. Deze parallel is, meen ik, ook te trekken tussen de vastenbrief over macht, onmacht en hoop van de Nederlandse bisschoppen, en de wijze waarop een tiental mensen vanuit hun eigen situatie over deze belangrijke levenszaken praten. De meeste van deze mensen, zo staat op' de hoes, zijn heel gewone mensen van een eind verderop in uw straat, of van juist om de hoek. Een paar zijn misschien 'ongewoon' te noemen. De verdienste van deze grammofoonplaat lijkt mij, dat de strekking van de vastenbrief voor vele mensen wordt vertaald naar het eigen persoonlijke leven van alle dag, of daartoe een hulpmiddel is. Misschien kan deze grammofoonplaat er voorts toe bijdragen, dat de inhoud van de vastenbrief doordringt tot mensen, die er vaag of in het geheel niet van gehoord hebben, en er zodoende toe komen dat stuk alsnog te lezen en het te toetsen aan de eigen kijk op maatschappij en religie. Mogelijk zijn er mensen die zich storen aan de smartlappen/levensliederen (naar keuze doorhalen), die in bijna alle gevallen de verbinding vormen tussen fragmenten uit de vastenbrief en de kijk daarop van de tien mensen, waaronder een man uit het Labrehuis, een politiek vluchteling, een beroepsmilitair, een alcoholist, een beroepsvoetballer en een man in voorarrest. Maar hiertegenover staat, dat al deze mensen wat te zéggen hebben, al spreekt de een mij meer aan dan de ander. Ter illustratie een citaat uit hetgeen de man, die voor de vijfde keer in het huis yan bewaring zit, te zeggen heeft: 'straks, als ik na mijn straf buiten kom, heb ik grotere problemen dan hier. Ik moet zorgen dat het thuis goed reilt en zeilt. Ik heb zelf meegemaakt, dat mijn gezin stuk was, zodat ik het helemaal van de grond af heb moeten opbouwen. En dan het probleem om aan werk te komen. Ik heb een hele hoop brieven met de mededeling, dat ze helaas van mijn diensten geen gebruik kunnen maken. Ik heb steeds gehoopt, ik heb hier altijd goede bedoelingen. Maar als je voor de zoveelste keer buiten komt en je komt weer te vallen, dan kun je ergens niet meer hopen. Of het zou moeten zijn dat ze tegen je zeggen dat je met een bepaalde man kunt gaan praten, een man die je een beetje helpt. Dan zijn er kansen en dan is er hoop dat alles weer goed kan komen, Maar zelfstandig? Nee ik dacht het niet en zeker niet in deze tijd De plaat (f9,50). of de cassette (f10) van Macht, Onmacht en Hoop is te bestellen bij de persdienst van het Bisdom Breda, Veemarktstraat 48, Breda. De hierbij afgebeelde tekening is van de hoes afgenomen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Binnen de remonstrantse gemeente van Utrecht wordt ge werkt aan een plan, om tien procent van het kerkelijk budget te besteden aan taken buiten de gemeente. Dit Utrechtse model kwam ter sprake op de algemene vergadering van de remonstrantse broederschap en viel daar" zo goed, dat de vergadering aan de commissie tot de zaken (de dage lijkse leiding van de broederschap) gevraagd heeft, dat soort acties te bevorderen in alle gemeenten. Concrete projecten, waar men in Utrecht mee bezig is, en waarbij het niet alleen gaat om geld, maar vooral ook om vrije tijd van gemeenteleden, betreffen vooral de buitenlandse werknemers (onderwijs en het zoeken naar moskeeruimte). Andere projec ten richten zich op de Boddaert-stich- NAVO (2) De heer H. Andrea sr. noemt dhr. Luns een communistenjager, omdat deze, met velen, het werkelijke gevaar van Rusland ziet. Rusland dat de Arabieren van top tot teen bewapend heeft en nu de stokebrand Is in het overleg dat tussen Israël en Syrië moet ontstaan en zelf breidt het zijn in vloedssferen verder uit naar de Indi sche oceaan. We denken aan de infil traties door communisten in Thai land, Cambodja, Laos, Zuid-Vietnam. Het steeds maar afgeven op de NA VO, terwijl deze een defensief karak ter heeft, zoals steeds gebleken is, is dan zó misleidend als we zien dat Rusland het zwaarst bewapende land van de wereld is. De communisten zijn de jagers, en niet dhr. Luns! Dokkum W. E. Torensma CDA (4) De Invloed van kerk en christenheid in de Nederlandse samenleving daalt onrustbarend. De poging van de chr. partijen om samen via het C.D.A. deze funeste ontwikkeling te vertra gen en te stoppen, verdient c^e steun van alle christenen. Betreurenswaardig is daarom het schamper commentaar van Tr.Kw. over het C.D.A. En niet minder te betreuren is de negatieve houding van heel wat dominees. En deze predikanten èn deze mensen van Tr.Kw. zou ik willen aanraden de cursus: 'Logisch dénken en handelen' te volgen. En dan mee te denken en mee te doen, kritisch maar positief en con structief, met het C.D.A. om christe lijke politiek beter zichtbaar te ma ken. Velp J. Draisma Liedboek Uw bericht over de voorspoedige ver koop van het nieuwe liedboek miljoenste exemplaar geeft mij aanleiding het volgende op te nierken. Is het een wonder dat reeds zoveel liedboeken zijn verkocht en kan hier aan het 'succes' van dit boek worden afgemeten? Ik meen van niet. Men is als kerkganger immers gedwongen dit liedboek aan te schaffen op straffe van niet aan de gemeentezang te kun nen deelnemen. Of men dan enthousi ast is over het liedboek is een heel andere zaak. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Geref. bond Dat prof. Ridderbos het negativisme van de geref. bond t.o.v. genoemde proeve betreurt, kan ik begrijpen; dat hij zich hierover verwondert begrijp ik niet. Iedere nieuwigheid, of het nu een poging is tot een eigentijds belij denisgeschrift, een nieuwe bijbelverta ling, een nieuwe psalmberijming of een nieuw liedboek, wordt daar beoor deeld vanuit het standpunt dat er geen behoefte aan bestaat. Ik weet dat er ook binnen de GB zijn, die het negativisme van de toonaangevende GB-ers veroordelen. Enkele jaren ge leden heeft die groep zich ook geuit. Sindsdien is van hen echter weinig meer vernomen. Laten confessionelen en andere schriftgetrouwen in de herv. kerk zich toch niet door het negativisme van de GB meeslepen. De laatste tijd merk ik dit nog wel eens. Het lijkt allemaal zo beginselvast wat de GB zegt, zodat de verleiding hier toe groot is. Laten allen die bijbelge- trouw willen zijn zich aaneensluiten, met het doel om de bijbel, de belijde nis en het lied eigentijds te laten spreken. IJsselmuiden ting (opvang van kinderen uit pro bleemgezinnen), een blad voor blin den en vakantie voor kinderen uit Noord-Ierland. Naar aanleiding van kritiek, die er ook in remonstrantse kring te beluis teren valt 'op de steun, die de wereld- Jaad van kerken verleent aan bevrij- ingsbewegingen in zuidelijk Afrika, sprak de algemene vergadering nog eens haar solidariteit met de wereld raad uit. Oecumene Verder aanvaardde, de vergadering een motie, waarin arie condities ge noemd worden voor de verdere ont wikkeling van de oecumene in Neder land. De kerken dienen gezamenlijk te bestuderen, hoe de oecumene zich wel en niet op het grondvlak ontwik kelt, om daaruit ook gezamenlijk een les te trekken. De kerken dienen er voorts voor te waken, dat de samen- werkingsvragen en de strijd van iede re kerk om het hoofd boven water te houden, niet zoveel tijd, aandacht en geld vragen, dat er te weinig over blijft voor de vraagstukken van de kwaliteit van het leven. Tenslotte die nen de kerken bereid te zijn elkaar te betrekken in hun interne problemen. Volgend jaar zal de algemene vergade ring van beraad gewijd zijn aan het thema 'Verdraagzaamheid'. Drugs R. Paddinge Velp c. d. sigmond Veteranen De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. De heer W. R. Koppe verwees in deze rubriek het verhaal, als zouden onze troepen in 1940 misleid zijn door in Nederlandse uniformen gestoken Duitsers, naar het land der fabelen. Ik heb, met velen, die voor hem fabelachtige wezens in Utrecht gezien, nog vóór die stad bezet was en in de Greb nog hard werd gevochten. Ze reden daar met een man of twintig, dertig, in de Nachtegaalstraat, rich ting Wilhelminapark op de fiets, ge weer in de aanslag in de rechterhand, loop op het stuur. De geweren waren geen Nederlandse en de uniformon derdelen behoorden niet bij elkaar, bv. een broek voor infanteristen, tu niek voor rode huzaar of veldartille rie e.d. Ik stond verbluft. Nadat ook elders vermomde Duitsers bleken te zijn aangetroffen stond voor mij vast, dat bovengenoemde fietsers eveneens Duitsers waren. Utrecht G. J. Veldwijk Jan Janssen In tegenstelling tot wat Trouw-Kwar- tet op 18 maart vermeldde, is Joop Zoetemelk niet de eerste Nederlander, die de meerdaagse wielerwedstrijd Pa- rijs-Nice heeft gewonnen. Op 17 maart 1964 werd Jan Janssen winnaar van deze wedstrijd, die toen van 9 tot en met 17 maart werd verreden. Wijhe J. Zwagerman KA1RO (EPD) Het draaiboek voor de film over het leven van Mohammed, die door Saoedi-Arabië gefinancierd wordt, is niet alleen aan islamitische theologen ter goedkeuring voorgelegd, maar ook aan Sjenoeda III, de patriarch van de koptische kerk* in Egypte. Hij heeft het recht, om te veranderen ivat een onjuist of vijandig beeld van het christendom zou geven. Zoals bekend wordt dit een film over het leven van iemand, die zelf nergens in het beeld komt, want dat zou in strijd zijn met de prin cipes van de islam. Jijdens de hoorzitting over de drug nota, pleitte de méerderheid van de aangemelde degaties vóór de in die nota voorgestelde (of zelfs een nóg verder gaande) drugliberalisering. Dit is geen wonder als men bedenkt dat de inbreng bij deze 'hearing' vrijwel geiheel afkomstig was van organisaties of organisatie-afdelingen tot hulpver lening aan wie reeds druggebruiker zijn! Behalve de Algemene Bond van Ouders en Opvoeders, die duidelijk een ander geluid liet horen, waren gele dingen van de maatschappij-als-geheel nauwelijks vertegenwoordigd. Het re sultaat van de hoorzitting blijft daar om uiterst eenzijdig. De overweging hoe te voorkomen dat mensen tot druggebruik vervallen (en hoe de sa menleving te beschermen tegen de funeste drug-epidemie) kwam ternau wernood aan de orde! Toch is het met name uit deze overweging, dat de overheid zich met drugs heeft in te laten. Is het niet absurd wanneer een regering, die miljarden spendeert aan onderwijs en vorming van de jeugd, tegelijkertijd door een liberaal beleid inzake het overwegend door jeugdigen gepleegde druggebruik, zou gaan be vorderen dat niet alleen het persoon lijk maar ook het maatschappelijk rendement van al die geïnvesteerde kosten, moeite en bekwaamheid voor een aanzienlijk deel in mislukkingen teloorgaat?! Vught Th. Verhoeven Subsidiariteit De gemeenteraad van Eindhoven heeft de subsidiëring van Proloog beëindigd. Die redenen zijn niet van financiële aard, maar liggen kennelijk in de beoordeling van de activiteiten van genoemd 'toneelgezelschap' als niet strokende met het gemeenschaps leven waarvoor de plaatselijke over heid verantwoordelijkheid heeft. Prompt doet nu de minister van CRM het aanbod om het door deze gemeen tebeslissing ontstane tekort uit 's lands schatkist te helpen aanzuive ren en op die manier het beleid van de lagere overheid te frusteren. En daar gaat dan het dierbare subsidiari teitsbeginsel, dat een der grondpijlers vormt van onze democratische samen- levings- en bestuursopbouw. Indien men enig beleid van een lagere over heid wil aanvechten, dan zijn er de daarvoor aangewezen beroepsprocedu res. Maar dat, zoals in het onderhavi ge geval, een landelijke bewindsman aldus, om partij-politieke redenen, een lager bestuurslichaam regelrecht buitenspel probeert te zetten, lijkt me een in ons politieke rechtsbestel on toelaatbaar machtsmisbruik, waarvoor de aanduiding 'détournement de pou- voir' nog te mild is. Maarheze J. van Wijk HILVERSUM Op de leeftijd van tachtig jaar is overleden de bekende oud-hoorspelregisseur S. de Vries jr. Hij is donderdag overleden, maar dit is eerst gisteren bekend gemaakt. De naam S. de.Vries jr. was een begrip in de omroepwereld'. Sinds de jaren dertig leidde hij hoorspelen voor de VARA. Dat gebeurde in een tijd dat hoorspelen een even gewaardeerde plaats innamen als de tv-drama's van nu. Oorspronkelijk schreef hij alleen de hoorspelen, maar al gauw wilde hij ook de regie in handen hebben om verzekerd te zijn van een uitvoering naar zijn zin. De serie 'Dodenhuis' behoorde tot zijn meest bekende grie- zelspelen. Ook hield hij fic.h bezig met cabaret en documentaires. Naast hoorspelen schreef hij romans. DEN HAAG Staatssecretaris Klein (Onderwijs) heeft de Tweede Kamer een onderzoek toegezegd naarde juistheid van berichten als zouden wetenschappelijke onderzoekers, die in universitair, TNO- en FOM-verband werken, onder druk worden gezet om zich te onthouden van publieke stel- lingname over het vraagstuk van de kernenergie. Daarbij zal worden nagegaan, of het recht op vrijheid van meningsuiting, de academische vrijheid en de moge lijkheid tot verwerkelijking van maat schappelijk verantwoordelijkheidsge voel Voor de betrokkenen in het ge ding zijn. BENGHASI (KNA) Kolonel Khaddaffi, staatshoofd van Libye en voorvechter van een militant panislamisme, heeft de Afrika nen opgeroepen, zich ,van het christendom te ontdoen, opdat 'de Afrikaanse mens zijn eigen heid terugvindt'. Khaddaffi sprak bij de opening van de vierde conferentie van de panafri- kaanse jeugdbeweging in Benghasi. Hij noemde het christendom een ele ment van het kolonialisme en verweet paus Paulus, dat hij Afrika wil over heersen. Het Libische staatshoofd heeft zich tijdens een officieel bezoek aan Oe ganda. enkele weken geleden, in soortgelijke zin uitgelaten. In een toe- spraak tot studenten van de universi teit van Kampala noemde hij de ker ken toen 'een werktuig van het impe rialisme' en de Koran een mogelijke basis voor een culturele revolutie in Afrika. Orientatiedag theologie voor jonge ren, die er over denken theologie te gaan studeren. Vrijdag 5 april van half elf tot vier uur op 'Nieuw Ruim zicht' te Doorn (Driebergsestraat 44; tel. 03438-2548), belegd samen met de commissie voor het theologisch weten schappelijk onderwijs der ned. herv. kerk. Jordanië wil congres over Jeruzalem AMMAN (AFP) De regering van Jordanië streeft naar een islamitisch- christelijke conferentie 'voor het be hoeden van het historische en reli gieuze karakter van Jeruzalem'. Bedoeling van de conferentie zal vol gens Achmed Toekan, de voorzitter van de koninklijke hoge commissie voor Jeruzalem, zijn 'het behoud van de heilige plaatsen, het doen falen van de Israëlische verjoodsingsvoorne- mens met betrekking tot Jeruzalem en het stopzetten van excavatiewerk- zaamheden door de bezettiuigsautori- teiiten'. Van een' onzer verslaggevers UTRECHT De lepra-actie van de vrije evangelische jeugdorganisatie (VEJO-Nederland) heeft 30.700 gul den opgebracht. De zeshonderd VEJOdeden brachten dit bedrag de afgelopen maanden bij een met bingo-avonden, bazars, rom melmarkten, cake-bakken, voetballen met de kerkeraad en tal van andere activiteiten. Op de jaarvergadering van VEJO-Nederland werd de op brengst overhandigd aan mevrouw E. Hissink, bestuurslid van de Neder landse stichting voor leprabestrijding. Het geld is bestemd voor het Alupe- project in WestKenia, waar een Land rover is aangeschaft en een jaar ingezet kan worden in de poliklini sche behandeling van patiënten. Op de jaarvergadering werd met alge mene stemmen het werkplan aan vaard, dat inhoudt, dat het thema voor het komende jaar is 'Jezus, man van deze tijd?' VERRUWING Een tweede doodzonde die Lorenz noemt is die van de vernietiging van ons leefmilieu. Hij spreekt in dat verband van vervreemding van de leverde natuur, die voor een groot gedeelte schuldig is aan de estheti sche en ethische verruwing van de geciviliseerde mens. We hadden 't er gisteren eigenlijk al even over. Ik herinner me hoe m'n vader op een dag thuis kwam met de mededeling dat hij een volkstuintje gehuurd had. Wij haalden onze wenkbrauwen op, vermoedden een ongedacht plezier, maar vroegen ons tegelijk af wie daaraan iets moest doen, want vader zelf was altijd druk bezig met andere zaken. Gelukkig was één van ons een jongen die met z'n hanqten kon ma ken, wat z'n ogen zagen. En zo kwam het huisje er. Het was in mijn herin nering geen schoonheid en diende ook in hoofdzaak als gelegenheid om alles op te kunnen bergen, 's Zomers was het er smoorheèt, dat herinner ik mij. Wat de tuin betreft brachten we het niet verder dan een aantal hoog opge werkte perken, veel goudsbloemen en rozen. Maar toch zijn de herinnerin gen goed. Aan de ene horizon lag de stad en de andere horizon was groen en in de verte kon je 't spoor horen rijden, 't Had voor ons jongens uit de straat iets van het paradijs, want wat moet een mens zich daarvan voorstel len. En vooral toen verderop dat bleek te vertoeven, naar wie ik graag keek, om het daarbij te lïrten. Maar nu moet je voor een volkstuintje een auto hebben, want die liggen een eind weg. En verder leven we bij de krant en wat er verteld wordt en bij radio en televisie. Wat die esthetische ver ruwing betreft keren sommigen terug tot de liefde voor het detail en kom ik die jongen nog wel eens tegen die, zoals Ter Braak al vertelde een prélude van César Franck staat te fluiten op het achterbalkon van de tram. Als hij tenminste niet moet doorlopen van de metalen stem die het inkomen van de derde thema-stem bruut verhindert. En ethisch? Ja, maar dat is een punt apart. Lorenz zal wel gelijk hebben, hoewel je dan ook altijd moet bedenken dat niet iedere verandering tegelijk verruwing moet zijn. Je hebt bovendien de com binatie fijn-gemeen en ik kom ook nog al eens tegen ruw-eerlijk. NED. HERV. KERK Beroepen te Hillegom: W. van Brug gen te Arnhem; te Vreeswijk (toez.): J. C, Schuurman te Putten; te Meer kerk: H. Stroeve te Andel; te Veldho ven (herv. gem. en geref. kerk): J. Klouwen te Terkaple. Bedankt voor De Lier: J. Visser te Nieuw-Stadskanaal; voor Delfzijl (toez.): dr. H. R. Smid te Emmeloord; voor Huizen: L. Kievit te Gouda. Benoemd: tot docent g.o. aan het chr. lyceum te Gouda: J. G. Jansen te Naaldwijk die deze benoeming heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom: drs. A. J. van Nijen, leraar g.o. aan de chr. ped. academie teSneek. Aangènomen naar Alblasserdam: J. C. v.d. Drift te Nieuwerkerk a.d. IJssel; Naar Appingedam: R. Petersen te Ro den. Bedankt voor Hilversum: L. Bech te Wassenaar-Z. Overleden; H. L. van Aller (67) te Geersdijk, em. van Geersdijk. door Jan Kuijk Wat al te gemakkelijk wordt het jongste verleden van het katho licisme in ons land ook door heel wat katholieken gevangen onder het tot begrip geworden 'rijke roomse leven'. Dat is jam mer, want daardoor gaat een beetje het zicht verloren op die per sonen en stromingen in dat katholicisme, die op geen enkele wijze zijn onder te brengen in die kleurrijke santekraam en toch met huid en haar tot hetzelfde rooms-katholicisme behoorden. Minder anekdotisch, maar zeker zo aardig. Zo'n man was prof. dr. L. J. Rogieij de zaterdag op 79-jarige leeftijd overleden Nijmeegse historicus. Hij hoorde nergens anders thuis dan in het Nederlandse katholicisme van vóór het tweede Vaticaanse concilie. Hij vertoonde, ook persoonlijk een aantal trekken van de emancipatie van het volksdeel waarin hij was opgegroeid en rondging; Hij was op passende ogenblikken als feestrede naar zelfs een stukje van het katho lieke establishment (omdat nare woord even te gebruiken) en hij was ijdel genoeg om zich dat dan behagelijk te laten aanleunen. Toch te dwars Maar even waar is dat hij er nooit helemaal in hoorde Daarvoor was hij toch te dwars en te onafhankelijk; te anti-clericaal ook, want hij door zag al heel vroeg de gewichtigdoene rij van heel wat leden van de katho lieke geestelijkheid (maar juist uit die gesteldheid zag hij kans om een prachtige en sympathieke karakter schets te geven van bijvoorbeeld de gewichtigdoende vooroorlogse hoofd redacteur van de Maasbode, mgr. Witlox); daarvoor was hij er maar al te tuk op om voor zijn geloofsge noten (natuurlijk voor zijn geloofs genoten, want juist op dat moment hoorde hij meer dan ooit bij hen) onvermoede en positieve kanten van andersdenkenden naar voren te brengen. Hij was om binnen het katholi cisme te blijven één van de eersten die aangaf hoe Rome niet onberispelijk had gehandeld bij het Schisma van Utrecht in de achttien de eeuw (waardoor de pud-katholie- ke kerk ontstond). Bij de officiële herdenking van het eeuwfeest van het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie, op 16 mei 1953 in het Utrechtse stadion, herdacht hij ook een man als Thorbecke, die dat allemaal dan toch maar mogelijk had gemaakt en wees hij er op dat de April-beweging van 1853 niet representatief is (en was) voor het protestantisme. Grote gedenkboek Bij die herdenking schreef hij ook (met N. de Rooij) het grote gedenk boek: 'In vrijheid herboren', waarin hij zich om vele zaken bekommerde, behalve over de vraag waar de tenen van de betrokkenen zaten. Echter: het is onjuist te concluderen dat hij er maaT op los hakte. Integendeel Met dit boek kreeg hij zijn erken ning als, virtuoos gebruiker van het Nederlands. In 1954 was hij op het Muiderslot om de bekroning met de P. C. Hooftprijs in ontvangst te neanen. Rogier was ook een bijzonder ver standige man in die zin dat hij steeds zijn ijdelheid heeft weten in te tomen en zich nooit geleend heeft voor de journalistieke waan van de dag: het interview. Zelfs Puchinger is het niet gelukt tot hem door te dringen voor een vraaggesprek. Als hij iets te zeggen had, kon hij het zelf wel formuleren en hij wilde zich daarbij niet laten-voeren door een journalist die op zijn beurt weer op het eigen belang uit was. Zekere voldoening Het moet hem dikwijls een zekere voldoening hebben gegeven zijn ka tholieke tijdgenoten te kunnen jennen en choqueren; juist omwille van dat hele sfeertje rondom de nu als het 'rijke roomse leven' herkende folklore en een in een impasse ge raakte traditionele theologie. 'Er is onder ons te veel laffe angst om de waarheid te zeggen, ook om consequent door te denken en aldus het risico van alle blinde' volgzaam heid, alsmede de fataliteit van alle misbruiken van het beginsel der pauselijke onfeilbaarheid, scherp te zien. Men behoorde zich nooit op dit dogma te beroepen om onderwerping aan enige tuchtmaatregel te bevor deren. Is er nog een gemeen schap op aarde, die de volgzaamheid, als een deugd vereertVolgzaam heid is geen deugd; zij is het in stinct van de schapen; zij is bene- denrmenselijk en ontbreekt zelfs bij kleine kinderen. Zij moet ons aange leerd worden Ik denk er niet aan de kardinale deugd der gehoor zaamheid te kleineren, maar maak bezwaar, als iemand het kardinale verschil tussen gehoorzaamheid en volgzaamheid verwaarloost, want dit is identiek met het verwaarlozen van het verschil tussen een metis en een schaap'. Dat is uit Rogiers rede over de 'culturele inertie bij de Nederlandse katholieken'-, die hij hield in sep tember 1958 let wel: toen paus XII nog leefde en iedereen precies wist over wie hij het had. Het merkwaardige en intrigerende is nu idat er in zo korte tijd niets meer van dit alles is overgebleven niet van de folklore, maar ook niets van die kritische randbewoners die toch op één of andere manier de sterke magnetische kracht van een organisatorisoh centrum hebben ge voeld en hebben willen ondergaan. Geen eenling Rogier was geen eenling, maar wel jéén van de laatsten van een snel verdwijnende en nauwelijks meer hoorbare, groep, zonder opvolgers. Want laat niemand zich vergissen: noch de moderne vormingsleider die het woord voert bij de breking van het brood, zoals de mis nu heet, noch de Confrontatie-man die alleen maar gesticht wordt als de mis in het Latijn gelezen wordt, mag zich erfgenaam weten van deze stroming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2