Verhouding olieconcerns en Antillen verkoeld KARBONADE «8 'kilo ïïïïïTTT 750 RENAULT haal het Renaultboek'74bij: elam ADVERTEREN DOET VERKOPEN 1111 PER SPEKLAPPEN ADMINISTRATIEVE MEDEWERKER PART-TIME B0EKH0UDMACHINISTE UITDEPERS SksSïS GELDERSE SCHOUDER GEHAKT H.O.H. of SAUCIJZEN KILO MALSE BORSTLAPPEN KILO KILO RIBKARBONADE KILO TKOUW/KWAiRTET DINSDAG 2 APRIL 1974 LI 5 OEN HAAlG De Antilliaanse regering neemt de oliemaatschap pijen in het eilandengebied in de houdgreep. Oe Staten zijn akkoord gegaan met een vervijfvoudiping van de belasting voor Shell en Exxon die beide in de Aantallen actief zijn. De eerste heeft een raf finaderij op Curasao, de tweede op Aruba. De maatschappijen klagen nu dat zij door de verhoging van de belasting hun activiteiten moeten inkrimpen of zelfs geheel beëindigen, maar regering van premier Evertz blijkt amper ge voelig voor dit argument. De bewinds man eist eerst inzage in de boeken van Shell en Exxon iets wat de twee maatschappijen lange tijd gewei gerd hebben om dan eventueel de belastingverhoging wat terug te draai en of zelfs nog fikser te maken als dat nodig mocht zijn. De Antilliaanse schatkist heeft een grotere belastingopbrengst hard no dig. J)e nu afgekondigde verhoging is goed voor 200 miljoen gulden per jaar terwijl op het ogenblik niet meer dan 40 miljoen van de concerns in de schatkist vloeit. Maar volgens de premier is de belas tingverhoging niet in de eerste plaats bedoeld om de inkomsten van zijn regering te vergroten doch veeleer om aan een al jaren bestaand onrecht vaardige verhouding tussen de olie maatschappijen en de Antillen een eind te maken. De winstbelasting zo als die nu van kracht wordt, is dezelf de als andere bedrijvefi op de Antil len moeten betalen. Het gaat volgens de premier niet aan dat de oliecon cerns minder moeten neertellen, on danks de betekenis die zij voor het eilandengebied hebben. Minder werk Die betekenis is vooral in het verle den groot geweest, op het ogenblik is zij enigszins tanende. Zo is Shell overgegaan tot een steeds verdere au tomatisering van haar complex op Curagao, waardoor geleidelijk minder mensen er een baan vonden. De afge lopen jaren is er dan ook veel perso neel ontslagen; op het ogenblik zijn op het complex ongeveer 3000 mensen werkzaam, tegen enkele jaren geleden nog 10.000. De raffinaderij is met een capaciteit van 20 miljoen ton per jaar lange tijd de grootste van de Shell-groep ge weest. Op het ogenblik is Pernis met 25 miljoen de gigant binnen het con cern. De verhouding tussen de Antilliaanse bevolking en regering enerzijds en de olie-industrie anderzijds verkilde nog verder door een conflict rond de stij gende olieprijzen. Shell rekende bij voorbeeld plotseling een veel hogere prijs voor de stookolie aan de fabriek die door middel van destillatie van zeewater drinkwater maakt. De lever- prijs voor water moest toen verdrie voudigd worden, om het door alle achterstallige rekeningen toch al sinds jaar en dag op de rand van de afgrond levende waterleidingbedrijf nog enigszins rendabel te houden. Shell bleef echter weigeren de verho ging van de stookolieprijs niet voor het waterleidingbedrijf te laten gel den, en dat terwijl het concern lange tijd van de fabriek ob Curagao water geleverd heeft gekregen ver beneden kostprijs. Shell pompte voor indus trieel gebruik ook nog grondwater op, wat eveneens tot een conflict met de Antilliaanse regering leidde. Door het verminderen van de 'druk* van het zoete grondwater kreeg het zoute zee water vrij spel waardoor de bodem verzilte en de toch al niet bijster florissante landbouw op de Antillen nog verder in het slop raakte. De houding van de Shell bij al deze gevallen deed de verhouding tussen de eilandbevolking en het concern aanmerkelijk verkoelen. Al deze gevallen het 'watercon flict', de inkrimping van het perso neelsbestand en het niet verlenen van inzage in de boeken hebben de verhouding tussen Shell en de Antilli aanse bevolking aanmerkelijk ver slechterd. Daarom lijkt nu de tijd zeker rijp voor de belastingverhoging waarmee de Staten akkoord zijn ge gaan. Alleen doemen er bij de heffing en bij de uitvoering nogal wat proble men op. Zo kunnen de maatschappij en met hun winsten gaan schuiven om de opbrengsten op de Antillen zo gering mogelijk te laten zijn. Met het nu gekozen systeem voor de belasting heffing zal steeds worden nagegaan wat de reële winst is en hoeverre een Aanpassing van de tarieven noodzake lijk is. Een woordvoerder van de Shell verklaarde ons echter dat on danks de aanpassing van de heffing aan de reële winst, de voorgestelde belasting veruit gaat boven de winsta- capaciteit van de onderneming. 'Shell Curasao wordt in een onmogelijke situatie geplaatst.' Ook de Lago op Aruba is bezorgd: 'Het karakter en het bedrag van deze belasting zijn zodanig dat zij toekomstige investerin gen van elke oliemaatschappij zullen afschrikken.' Dat zou bijvoorbeeld ook kunnen gelden voor de vestiging van een raffinaderij op Bonaire het meest oostelijk gelegen en kleinste van de Benedenwindse eilanden waarvoor plannen hebben bestaan Ook Shell legt er de nadruk op deze belastingheffing verdere ontwikkeling van het bedrijf uitsluit en zelfs in krimping noodzakelijk kan maken. 'Des te meer omdat voor ons. bedrijf geen gegarandeerde toevoer bestaat van ruwe olie, noch een gemakkelijke toegang tot de markten voor afzet van onze produkten.' De twee raffinaderij en op de Antillen krijgen hun olie geleverd uit Venezuela en Afrika, ter wijl zij de olieprodukten met name naar de Verenigde Staten worden uit gevoerd. Overigens is bij de hele 'olie-toe komst' van de Antillen ook de verde ling van de zeebodem tussen Venezue la en de Antillen van belang. De Antillen liggen op het Venuzolaanse deel van het continentaal plat en volgens het internationaal recht moet de grens dan in het midden tussen de twee landen worden getrokken. De kwestie is nog steeds niet opgelost, maar opvallend is wel dat Aruba zich van de drie eilanden zich als énige verzet tegen onafhankelijkheid. Gesug gereerd wordt wel dat Venezuela het nieuwe 'jhoederland' van Aruba zou kunnen worden. Voor het dreigement van de concerns dat inkrimping ynoet worden overwo gen zijn de Antillen niet helemaaK ongevoelig omdat de toch al gèringe werkgelegenheid nog veel verder ver kleind zou worden. Weliswaar komt in enkele delen van de Antillen het toerisme langzamerhand van de grond maar dit zet onvoldoende zoden aan dó dijk om de eilanden economisch op te schragen. Ook de projecten die vooral Amerikaanse en Japanse be drijven opzetten zijn in verhouding nog van weinig betekenis. Deze be drijven worden naar de Antillen ge lokt vanwege de betrekkelijke politie- kp rust zeker in verhouding tot andere delen van Latijns-Amerika het, gunstige investeringsklimaat, de lage lonen en de nabijheid van grote markten. Op'den duur zou hierdoor wellicht het leven voor de Antillianen wat rooskleuriger kunnen worden dan op het ogenblik, maar momenteel kunnen volgens veel eilandbewoners de oliemaatschappijen niet gemist worden, omdat zij nog zo'n grote rol in de staatshuishouding spelen. De concerns laten dan ook niets na om daarop de nadruk te vestigen. 'Onze grote investeringen hebben in overwe gende mate bijgedragen tot het wel zijn van de gemeenschap, wat betreft de werkgelegenheid alsook de plaatse lijke handelsactiviteiten Ons bedrijf is gevestigd in de nabijheid van het grote station en de bushaltes voor streekvervoer en dus gemakkelijk te bereiken. Door steeds stijgende verkopen en werkplaatsomzetten dient onze administratie te worden uitgebreid; om die reden zoeken wij een geheel zelfstandig werkende welke de verantwoording op zich dient te nemen inzake de verwerking van de werkorders en magazijnbonnen; de berekening en controle van de uitgaande fakturen; het verzorgen van de maandelijkse werkplaatsoverzichten t.b.v. de Direktie. Onze gedachten gaan hierbij uit naar een persoon met een behoorlijke middelbare opleiding en een commerciële inslag: de leeftijd vinden wij minder belangrijk. Tevens vragen wij voor spoedige indiensttreding: die bereid is naast de werkzaamheden op de boekhoud machine, indien nodig zorg te dragen voor het typen van de uitgaande fakturen. (Voor halve dagen). Vereist: Naast enige ervaring op een boekhoudmachine het bezit van een typediploma. Sollicitaties bij voorkeur schriftelijk of anders na telefonische afspraak: B.V. LIAM, Vondellaan 45, Leiden, telefoon 69303, toestel 16. Sperzj dubbelt «bonen \1<Ql I ^0 gr. JJonsae ',69 /0,7? '.09 wijs vooV de dan van een zo bekend inir» krilsen j ^ffinnientenbond'' 'uuialsde dinsdag IDO' m, MAGERE Renault 5TL Bij 100 km/u 1 op 14.1 Elke Renault is al op de fabriek tegen it beschermd met TECTYL-ML. Renault 4 Export Bij 100 km/u 1 op 15.2 Renault 12 TL 1289 cc., 54 DIN pk., 140 km/u. Gesloten koelsysteem. Schijfremmen voor. trommelremmen met remdruk- begrenzer achter. Kindersloten op 'achterportieren. Comfortabele zittingen tot in slaapstand verstelbaar. Nauwkeurig regelbaar verwarmings-en ventilatiesysteem. Sportieve vloerpook. Achterruitverwarming. Kofferruimte 420 dm3. Vlakke vioer. Gewicht: 872 kg. Benzineverbruik bij 100 km/u 1 op 13.5 Renault 12 TS 1289 cc., 60 DIN pk. 150 km/u. Vliegtuigstoelen met Ingebouwde hoofdsteun. Vacuüm rembekrachtiger, rally-wielen, halogeen vérstraters. Electronische toerenteller. Gewicht: 890 kg. Benzineverbruik bij 100 km/u 1 op 12.1 Renault 12 Stationcar 1289 cc., 54 DIN pk. 140 km/u. Wegkiapbare achterbank geeft vlakke laadruimte van 165 cm lang en 1650 dm3 Inhoud. Gewicht: 925 kg. Benzineverbruik bij 100 km/u 1 op 12.1 Haarlemmerweg 2-4 - Leiden - 01710-33141 Ontdek het veilige comfort van de Renault 12 Ontdek het wóre rijcomfort in de aërodynamisch gelijnde auto met voorwielaandrijving: De Renault 12. Extra veilig door de beschermende kooi-constructie en de vaste weg- ligging. Extra comfortabel door het ruime interieur met vlakke ruimte en de luxueuze, tot in slaapstand verstel bare voorstoelen. Over alle ruime Renaults gaat het boek dat wij voor u klaar hebben liggen. Niet alleen over de Renault 12, maar ook over de 4, de 5, de 6, de 15, de 16 en de 17. En over onze service Service door speciaal voor üw Renault geschoolde mon teurs, die werken met de modernste appa ratuur En... met vaste reparatietijden. 112 pagina's in kleur,kn<:teloos aangeboden door uw Renault-dealer ais u voor een autokeuze staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15