Veiligheid van spelers en officials tijdens WK gr ote zorg voor organisatie 'Blijvertje' Rab kiest voor iets grotere mogelijkheden Wielertitelstrijd in 4 dagen klaar Overwinningen voor Laver en Stockton VMM 74 Bulgarije Sparta-PSV vervroegd Ex-Telstar trainer wil FC Utrecht in rustiger vaarwater brengen Problemen rond Laszlo Zalai Chamonix wil Winterspelen van 1980 organiseren Stien Baas-Kaiser is record kwijt Spelers mogen profielschets trainer geven TKOÜ'W/KWARTET DINSDAG 2 APRIL 1974 SPORT T11/K13 In een volkomen vernielde racewageh wacht de Amerikaanse cou reur Dave Anderson op hulp. Tijdens races in het Amerikaanse Chiarlotte raakte hij de macht over het stuur kwijt terwijl hij met een snelheid van ruim 300 kilometer over het asfalt gierde. Hij raakte een andere wagen en slipte van de weg af. Twee veilig heidsfunctionarissen die door de wagen geraakt werden waren op slag dood. Voor Anderson kwam de hulp ook te laat. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis FRANKFURT (UPI) Als de orga nisatoren van de komende strijd om het wereld kampioenschap voetbal ergens van wakker liggen, dan is het van de veiligheidsmaatregelen die genomen moeten worden. De moorden op Israëlische atleten tij dens de Olympische Spelen van München in 1972 hebben de organi satoren duidelijk aangegrepen. De mogelijkheid van een nieuwe over val door Arabische guerrilla's wordt als niets anders gevreesd. Het is een angstige situatie', zegt Hermann Neuberger (54), voorzitter van het organiserend comité. 'En wat het nog erger maakt, ik kan geen enkel team voor honderd procent veiligheid garanderen. Zelfs al zouden we iedere soldaat in dit land oproepen om te assisteren dan zelfs nog is er geen volstrekte zeker heid dat er geen incidenten zullen plaatsvinden. Het is een onmogelijk heid, zelfs in een politiestaat, je hebt nu eenmaal mensen die zo desperaat zijn dat ze hun leven op het spel zetten'. Sinds begin van dit Jaar heeft Neu berger zijn hele dag de tijd om zich bezig te houden met de organisatori sche kanten van de strijd om de wereldtitel. Hij heeft zijn bezighe den bij de Saarlandse voetbalpool en lotto overgedragen aan zijn assisten ten. Vanuit zijn ruime bureau bij het moderne Wald Stadion in Frankfurt moet hij de zaken voor de openingsdag 13 juni in Orde zien te krijgen. De veiligheid van de deelnemers en officials vormt daarbij een zeer spe ciale en delicate zaak. Alles wat er met betrekking tot dit onderwerp voor de titelstrijd op papier is gezet is topgeheim geworden. Minister van binnenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher is de hoogst verant woordelijke voor de gang van zaken. Hij heeft vorige maand al gezegd dat men op de hoogte is van plan nen van Westduitse anarchisten en Arabische veiligheidsstrijders om ac ties te ontketenen tijdens het wereldkampioenschap voetbal. Hoewel de Miinchense gebeurte nissen nog vers in het geheugen liggen zegt Neuberger dat men al ver voor dat moment bezig was om veiligheidsvoorbereidingen te treffen voor dit evenement. 'Dit verschrik kelijke hoofdstuk laat echter alleen maar zien hoe ontzettend groot onze van Herman Neuberger tot de toilet juffrouwen een personeelsonderzoek hebben moeten ondergaan. Een speciaal probleem is ook dat in de voorverkoop honderdduizenden kaarten zijn verkocht die recht ge ven op een plaats bij de wedstrij den. Deze kaartjes dienen kort voor de wedstrijd ingewisseld te worden tegen kaartjes die recht geven op toegang tot de tribunes. Daarom ook zijn er al oefeningen gehouden bij de loketten die een geweldige stroom mensen te verwerken zullen krijgen. De kaarten die nu in om loop zijn, zijn in samenwerking met de politie zo ontworpen dat het doelmatiger is geworden om Duitse bankbiljetten na te maken dan deze kaarten proberen te vervalsen. Gevraagd naar een vergelijking tussen de maatregelen die vier jaar geleden in Mexico getroffen zijn en de gang van zaken nu in West- Dultsland zei Neuburger dat dan de Duitse grondigheid en het Latijnse vermogen tot improvisatie vergele ken worden. 'De Mexicanen hebben In 1970 een geweldig werk verricht. Maar er moest de lbatste maanden wel hard aan getrokken worden om alles op tijd klaar te krijgeri. Ik denk dat we onze naam als perfecti onisten waar zullen maken'. RIO DE JANEIRO Wereldkampi oen Brazilië is zondagavond in Rio de Janeiro aan een nederlaag ont snapt tegen Mexico. De Brazilianen, die een gemakkelijk oefenwedstrijd- Je hadden verwacht, konden met de grootste moeite een gelijkspel van 1- 1 bewerkstelligen. In het immense Ma^-acana Stadion moesten 85.000 toeschouwers verbijs terd toezien hoe Mexico de strijd beheerste en de grote sterren van Brazilië geen schijn van kans gaf. Drie minuten na de rust maakte Jairzinho de openingstreffer, maar zes minuten later had Mexico zijn antwoord klaar Linksbuiten Ramos Manzo profiteerde van een fout in de Braziliaanse defensie en passeer de doelman Leao. Brazilië klapte vanaf dat moment geheel in elkaar en werd door de Mexicaanse aanvallen in defensief opzicht totaal dol gedraaid. Het ge luk was echter aan de kant van de gastheren, want Horacio schoot tweemaal tegen de paal. In de slotfa se kreeg Borja twee schitterende kansen, maar Leao, die een povere indruk maakte, stond telkens op de juiste plaats. Onder oorverdovende fluitconcerten verliet Brazilië het veld. Het werd In dit duel duidelijk, dat Brazilië momenteel geen Juiste op volgers heeft voor Pele, Tostao en Gerson. Om de laatste werd door het publiek zelfs geroepen, omdat zijn opvolger op het middenveld, Ademir, de indruk wekte zelden oen wedstrijd te hebben gespeeld, zo weinig liep hij rond. In de voorhoe de is Jairzinho geen schim meer van de razendsnelle buitenspeler tijdens het toernooi om de wereldtitel In Mexico en in de spits kon Mlrandln- ha evenmin imponeren, zodat coach Mario Zagalo voorlopig nog niet van zorgen is bevrijd. Het enige lichtpunt in de Brazili aanse ploeg was centraal verdediger Luis Pereira. Brazilië speelde in de volgende opstelling: Leao Alfredo, Luis Perera, Ze Maria en Carbone (Lelvinha) Marco Antonio, Paulo Cesar en Ademir Jairzinho, Miran- dinha en Rivelino. BONN BIJ zijn terugkeer In de Bondsrepubliek verklaarde de bonds coach van het Westduitse voetbalelf tal, Helmuth Schön, dat hij geïmpo neerd was geraakt door het Bulgaar se team. Schön had in het weekein de de vriendschappelijke Interland wedstrijd tussen Bulgarije en Hongarije bekeken in verband met het duel tussen West-Duitsland en Hongarije op 17 april in Doort- mund. De Bulgaren, die in de eindronden van het toernooi om de wereldtitel bij Nederland zijn inge deeld, verloren met 1-3. 'Ondanks deze nederlaag, vond ik de Bulgaren uitstekend spelen. Hun conditie is goed en ze lijken me sterk. Hun enige zwakke punt ligt op het takti- sche vlak. Zij hebben veel tijd nodig om een aanval op te zetten, maar het gaat wel nauwkeurig. Ik schrijf Bulgarije in geen geval af voor de komende strijd om de wereldtitel', aldus de coach van West-Duitsland. Op baan van Olympisch Stadion DEN HAAG (ANP) De Neder landse wielerkampioenschappen op de baan voor profs, amateurs en dames zullen in 1974 in vier dagen (22 tot 25 juli) worden af gewerkt op de Amsterdamse stadionbaan. Alleen de titelstrijd voor profs over 50 kilometer en de ploegachtervolging voor ama teurs zullen buiten die periode vallen. De KNWU heeft tot concentratie in tijd en plaats besloten omdat de ge volgde handelwijze van de afgelopen jaren (titelstrijd uitgesmeerd over een lange periode en over verschillen de banen) als ongewenst is ervaren. De data van het vierdaagse toernooi te Amsterdam zijn zodanig gekozen dat zij vallen na de wegkampioen- schappen, de Ronde van Frankrijk (27 juni-21 juli), de wereldkampioen schappen voor junioren, maar ruim voor de strijd om de wereldtitels van 14 tot 25 augustus in Montreal. In het programma voor de baankam- pioenschappen is de achtervolging voor profs zqdanig geplaatst dat de renners, die op dit nummer him uit zending naar Montreal willen verdie nen, toch kunnen deelnemen aan 'Het wonder van Obbicht' (23-7) en 'De acht van Chaam' (24-7). ROTTERDAM (ANP) -L Sparta zal zijn thuiswedstrijd tegen PSV twee dagen eerder spelen. De wedstrijd, die op het programma staat voor 15 april (Tweede Paasdag) wordt op Paas zaterdag gespeeld. De Rotterdamse vereniging wil proberen ook de an dere twee thuiswedstrijden, die nog moeten plaatsvinden, tegen MW en Go Ahead, ook op zaterdagen vast te stellen. In WCT-toernooien groene en blauwe groep ATALANTA De 23-jarige Ameri kaan Dick Stockton heeft in de finale van het WCT-toernooi (blauwe groep) in Atalanta een gemakkelijke zege behaald op de Tsjech Jiri Hrebec. Stockton won met 6-2 64). De Amerikaanse combinatie Stan Smith-Bob Lutz zegevierde in het dubbelspel. Het duo versloeg in de eindstrijd de Amerikanen Dick Stock ton en Brian Gottfried met 6-3, 3-6, 7- 6. In Palm Desert eiste de 35-jarige Australiër Rod Laver de overwinning in de groene groep op. Hij triomfeer de met 64, 6-2 over de Amerikaan Ross Tanner. Eerder op de dag had Laver de partij tegen Arthur Ashe, eerder wegens de harde wind gestaakt bij de stand 6-7, 3-3, op zijn naam gebracht Hij won de tweede set met 7-6 en de derde met 6-2. Frew McMillan en Bob Hewitt hebben de eindstrijd van het herendubbel spel in Rottirdam van de rode groep gewonnen. Het Zuidafrikaanse duo versloeg Pierre Barthes (Fra) en Ilie Nastase (Roe) met 6-3, 4-6, 6-3. Billie Jean King heeft het internatio nale tennistoernooi in New York ge wonnen. In de finale versloeg de Amerikaanse met 64 3-6 6-2 haar landgenote Chris Evert ROD LAVER weer winst Vier spelers van het Braziliaanse elftal dat na het gelijkspel (1-1) tegen Mexico door het publiek werd uitgefloten. V.l.n.r.: Paulo Cesar, Marco Antonio, Luis Pereira en Rivelino. nu verantwoordelijkheid ls\ De veiligheidsmaatregelen die nu getroffen zijn behelzen natuurlijk een speciaal politie detachement dat tot taak heeft de verblijfplaatsen van de spelers, de trainingscentra en het vervoer zo goed mogelijk te beschermen. Daarnaast is er bij ie der stadion weer een aparte groep agenten belast met de veiligheid van allen die betrokken zijn bij het spektakel. Verder zullen alle demon straties en massa-vergaderingen bin nen anderhalve kilometer van de stadions verboden worden. De ver koop van bier zal of verboden wor den, of er mag alleen in plastic bekertjes worden getapt. Mocht het nodig zijn, dan kan de politie in de buurt van de stadions In Berlijn, Dortmund, Hamburg, Hannover, Düsseldorf, Gelsenkir- chen, Frankfurt, Stuttgart en München speciale blokkades opwer pen. De veiligheidsvoorschriften gaan zo ver, dat alle duizenden die nauw betrokken zijn bij de organisatie, I Van onze speciale verslaggever VELSEN Toen Jan Rab vijf jaar geleden als pas 25-jarige de jong ste eredivisietrainer in hetb etaald voetbal werd bij het Velsense Telstar, verkeerde de fusieclub in de weinig florissante positie jaar lijks tegen de dreigende degradatie te moeten strijden. Jan Rab laat straks, over enkele maanden, wanneer hij naar'de FC Utrecht ver trekt, een behoorlijke eredivisieclub in Velsen achter. Een opmerke lijke prestatie, vooral wanneer daar direct bij wordt gesteld, dat de groei van Telstar zonder werkelijke financiële injecties tot stand is gekomen. Jan Rab heeft zich in zijn vijf Tel star-jaren als een 'blijvertje" laten kennen. Als een trainer, die in alle rust Wilde bouwen. Weinig spectacu lair, dat wel, voor de buitenwereld ook oppervlakkig overkomend zoals het 'naamloze' Telstar dat tot voor kort deed, maar in werkelijkheid toch een optimale prestatie verrichtend. In eigen (Telstar)-kring en erbuiten ook al door het verzoek van FC Utrecht Jacobs te willen opvolgen, gewaar deerd. Het dienstverband van vijf jaar zou wat Telstar betroffen had, ook probleemloos verlengd zijn met nog eens twee jaren. Dat lange' dienstverband van Jan HEERENVEEN Bij de eerstedivi- sieclub Heerenveen zijn enkele pro blemen ontstaan rond trainer Laszlo Zalai. Henk Zoetendal, vaste keuze in de hoofdmacht van Heerenveen heeft het bestuur verzocht hem per 1 juni van zijn contractuele verplichtingen te ontheffen. Het contract van Zoeten dal loopt; Pas volgend seizoen af. De speler gééft als reden voor zijn ver zoek op dat de moeilijkheden met Zalai te groot zijn geworden. Een groep van vijftien spelers heeft ook per brief het bestuur laten weten niet zo gelukkig te zijn met bepaalde facetten in het werk van Zalai. Met name wordt gedoeld op de trainings- opbouw en de begeleiding. De groep vindt niet dat Zalai vervangen dient te worden, maar meent dat door be paalde maatregelen de sfeer verbeterd kan worden. LAUSANNE Chamonix heeft zich alsnog bij het secretariaat van het Internationaal Olympisch Comité (I- OC) te Lausanne aangemeld als kan- I didaat voor de organisatie van de Olympische Winterspelen van 1980. i Zaterdag, daags voordat de termijn 1 van aanmelding verstreken was, heeft I Chamonix de laatste papieren waar- door de kandidatuur formeel werd gesteld bij het secretariaat ingele verd. Eerder meldden Lake Placid (VS) en Vancouver (Cain) zich bij het IOC De beslissing waar de Spelen in 1980 1 zullen worden gehouden valt tijdens het IOC-congres, dat 22 oktober a.s. in Wenen begint. Voor de Zomerspelen zijn Moskou en Los Angeles kandi daat ALMA ATA (TASS) De Russische schaatsend jdster Tatjana Averina heeft in Alma Ata het wereldrecord op de 1500 meter verbeterd. Zij kwam uit op een tijd van 2.14,0, hetgeen 1.8 secónden beter is dan het oude record van de Nederlandse Stien Baas (2.15,8), dat gevestigd werd op 15 1 januari 1971 in Davos. Ook Tatjana Sheleova wist met 2.15,16 onder het oude record te blijven. De tijd van Averina is evenwel niet de beste ter wereld. Een andere Russin, Galiina reed eerder 2.13,4, maar die tijd werd niet als wereldrecord erkend. Rab is typerend voor hem. Voor een nieuwe ontwikkeling wellicht ook in het huidige financieel doodzieke Ne derlandse betaalde voetbal. Rab: 'Ik ben geen trainer die voor één jaar tekent. Dait is geen reële zaak. Er wordt te dualistisch gedacht in het betaalde voetbal. Neem als voorbeeld FC Den Haag. Evert Teunissen moest er als trainer verjongingen doorvoe ren en tegelijkertijd werden er ook nog prestaties van hem verlangd. Zo iets is niet reëel. Dat kan niet, of je moet er wél erg veel geluk bij heb ben. Teunissen had daarbij dan ook nog de tegenslag dat hij één van de steunpilaren in het elftal Aad Mans veld, kwijt raakte door blessures. Dat hij ook nog enkele andere routiniers moet missen. Wat wil je dan? Reëel zou zijn wanneer wordt gezegd: dit is het materiaal wat wij hebben, dit zijn de mogelijkheden. Als je daarmee het eerste jaar zevende of achtste kan worden, zullen wij er geen buil aan vallen. Het tweede jaar kan dat dan ook nog en draai dan in het derde jaar met de eerste zes mee. Daar zou ik in dit geval zelfs blind instappen.' Jan Rab heeft als één van de weinige trainers in de eredivisie de kans ge kregen (en gegrepen) te bouwen. Met minimale financiële mogelijkheden. Rab: 'Er zijn, dat 'is algemeen wel bekend, jaren bij geweest dat er geen geld was om te kopen, of we moesten zelf een speler verkopen. We zijn daarbij in al die jaren nooit over de schreef gegaan wat de budgetering betreft. Steeds weer zijn we binnen de financiële mogelijkheden gebleven. Het is voor mij de belangrijkste winst geweest, dat je ook met deze wijze van werken iets kunt presteren. Dat is dacht ik ook voor de hele voetballe rij van belang, gezien de positie waar in de bedrijfstak zich bevindt.' Jan Rab hééft, zoals hij zelf relative rend zegt, 'een leuk stukje werk kun nen doen.' Een stukje werk, waarvoor hij nu, bij zijn afscheid, ook in brede kring waardering gaat krijgen. Van het publiek bijvoorbeeld ook, dat ging zien wat er precies gebeurde. Jan Rab: 'Telstar heeft mij echter de kans gegeven dit te doen. Teveel wordt er door de clubs nog prestatiegericht gedacht Je kunt echter ook in de voetballerij geen ijzer met handen breken. Maar vaak kan die rust, dat geduld, niet worden opgebracht. Maar ik geloof dat ik nu mag zeggen dat je op den duur ook met een geleidelijke opbouw winst boekt. Het duurt lan ger, akkoord, maar daar staat wel tegenover dat er op het financiële vlak door wilde aankopen geen gekke din gen gebeuren.' Telstar, dat op het ogenblik de door Jan Rab als einddoel gestelde zesde plaats op de ranglijst van de eredivi sie bezet ('Haal je dat', zo zei hij aan het begin van dit seizoen, 'dan ben je kampioen van je mogelijkheden, een stelling waaraan overigens enige af breuk wordt gedaan doordat die zesde plaats wordt behaald achter FC Am sterdam, dat evenmin als Telstar zich spectaculaire aankopen kan veroorlo ven) beschikt dankzij het werk van Rab over een behoorlijke spelerskern met behoorlijke eredivisiemogelijkihe- den. Toch gaat Rab Velsen nu verla ten. Waarom? Jan Rab: 'Je moet het in zijn geheel zien. FC Utrecht heeft een iéts aantrekkelijker totaalpakket te bieden. Niet direct financieel, dat is meestal de laatste zaak, waar ik bij de kontraktbesprekingen, over praat. Daarover word je het altijd wel eens. Bij Telstar had je nu opnieuw een stapje vooruit moeten maken. Er wordt aan gewerkt, dat wel. Aan plan nen Voor de overkapping van, de staantribune aan de lange zijde, zoals ook bij AZ'67 is gebeurd. Maar etr had ook gesproken moeten worden over financiële armslag voor versterkingen en dat soort zaken. FC Utrecht heeft JAN RAB: 'Teveel wordt er door de clubs nog prestatiegericht ge dacht. Je kunt ook in dje voetballerij geen ijzer met handen breken'. als geheel echter iets meer. Ook al door de publieke toeloop. Neem nu alleen de mogelijkheid van het bekér- toernooi nu. NAC, normaal meer met de gedachte bij de strijd om het behoud van het eredivisieschap, moet in de halve finale te verslaan zijn en dan heb je al zo de inkomsten van de finale tegen Ajax of PSV. Altijd toch wel goed vullende recette, waarvoor Telstar heel wat thuiswedstrijden moet spelen. En dan natuurlijk nog de kans op Europees voetbal.' Bij FC Utrecht zal Jan Rab zijn in Velsen opgebouwde reputatie overi gens moeten bevestigen. 'Belangrijk ste taak in Utrecht zal zijn' zegt hij, 'de ploeg in rustiger vaarwater te brengen. Hét is zonder daarmee op wie dan ook kritiek te uiten, te gek gegaan. Het ging direct na de fusie goed, men wilde logisch ook beter en sprong daarbij iets te ver. Wat ge beurde er immers? Er kwamen meer full profs in dienst en dat ging door wat tegenvallende prestaties boven de financiële mogelijkheden uit, omdat de recettes achterbleven. Mijn werk zal in Utrecht hoogstwaarschijnlijk wel op dezelfde voet verdergaan. Ook wat het opleiden van jonge spelers be treft. Daar is bij Telstar juist dc laatste jaren ook veel aandacht aan besteed. Jonker en Helling zijn er twee voorbeelden van.' Heeft Jan Rab kritiek op de clubs VELSEN Hoewel het vertrek van Jan Rab voor Telstar niet helemaal onverwacht komt (voorzitter Ton Zwikstra: 'We wisten ervan, we vinden het wel Jammer, want hij had ook van ons een meerjarig kontrakt aangeboden gekregen') heeft de Velsense eredivisieclub (kunnen) beraden. Zwikstra: 'We zullen in rust naar een opvolger uitzien, wat dat betreft is het plezierig dat de beslissing nu reeds is gevallen'. In die selectieprocedure zullen ook de spelers een zekere vorm van inspraak krijgen. Jan Rab: 'Ik heb hen geadviseerd een profielschets van mijn opvolger te maken zonder er namen bij te noemen. Wanneer Telstar mij vraagt te adviseren, zal ik dat uiteraard doen'. Desondanks is er in Velsen al een naam van een mogelijke opvolger gevallen. Uit de mond van Telstarspits Kees van Kooten. Die naam: Joop Castenmiller. ('Gun een trainér de tijd te werken, in één jaar kan het niet, daarom teken ik ook voor minimaal twee jaren'), ook op collega-trainers is die kritiek er. Met name op de stoelen dans die er jaarlijks wordt gehouden om maar weer ergens onder dak te komen Rab, na het CIOS werd hij hulptrainer bij het toen nog in het betalende voetbal spelende Elinkwijk, ging met het A-diploma op zak naar NO AD en werd op verzoek van Tel star voortijdig van zijn verplichtingen ontheven om naar Velsen te komen, zegt daarover: 'Het grote aanbod van A-trainers heeft een zodanige marktsi tuatie doen ontstaan dat er steeds meer aasgieren en beunhaien komen, die bereid zijn ver onder de prijs té werken. Triest voorbeeld: toen Bert Jacobs vorig seizoen bij FC Utrecht enige tijd met vakantie ging om ge zondheidsredenen. stonden de sollici tanten in de rij te dringen. Anders is het natuurlijk, wanneer er een open marktsituatie is zoals nu bij Utrecht. Ikzelf ben overigens door het bestuur benaderd.' De overstap naar FC Utrecht werd hoewel Jan Rab het Telstarbestuur van de onderhandelingen op de hoog te had gesteld zaterdag ook voor Jan Rab te snel bekend. 'Ik héb', zegt hij 'het de spelers pas zondagsocb- tends voor de wedstrijd kunnen mee delen. Men had er echter begrip voor en het heeft gelukkig ook geen nade lige gevolgen voor de wedstrijd tegen AZ'67 gehad.' PETER ONVLEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13