De leraar staat dichter bij de leerlingen dan vroeger HHL jtfASL TVAK&ONDSV& fhsihslil Kampens initiatief voor geref. sociale academie De moeizame weg bij de vernieuwing van het onderwijs Handen af van onze maten Nieuwe boeken De nieuwe nachtmode is eigenlijk veel te mooi om alleen maar in bed te dragen! s'MenL 34.95 VROOM DREESMANN TKOIW K\S VKI'CT L>I\SD\G 2 M'KIL I'M KIO Onlangs verscheen het eindrapport van de commissie die de mammoet-experimenten begeleidde op ongeveer tweehonderd scholen voor mavo, havo en v.w.o. Het verslag geeft een aardige indruk hoe het op scholen die vernieuwen toegaat. Omdat ons nog meer experimenten te wachten staan (o.a. met de middenschool) besteden wij wat extra aandacht aan het rapport. In de krant van dinsdag heb ben de voornaamste conclusies al gestaan. Hieronder geven we een aantal citaten over onderwerpen als de leerlingenraad, de oudercommissie, de verhouding leraar-leerling, en experimenteermoeheid. - - Leerling -leraar De regel is dat de leerlingen positiever tegenover hun docen ten staan dan vroeger. De leraar is als studiebegeleider dichter bij de leerlingen gekomen. Het men torschap vindt bij de leerlingen overwegend waardering. De band met de leraren wordt in de mees te scholen nog versterkt door dat dezen meewerken aan de organisatie van klasse-avonden, sportdagen, schaakclubs en derge lijke zaken'. Grote school De grote school worstelt met speciale problemen. Niet goed ge plande organisatie kan tot chaos leiden, maar een op papier goede organisatie bergt ook enkele ge varen in zich. De (verschillende) velbanden doorkruisen elkaar en kunnen elkaar dus hinderen. Ie dere docent heeft met enige van die verbanden (brugklassen, de sectie, het schooltype) te maken en zo ontstaat er licht een over maat van vergaderingen. Het is voor de schoolleiding niet een voudig, het geheel te overzien. Ook de leerlingen hebben soms het gevoel dat de verbin dingsdraden te strak of te weinig gespannen zijn (Toch) blijkt dat het (mogelijk) is de school zo te organiseren en te leiden, dat do centen-en leerlingen zich daarin thuis voelen en dat de laatsten in het algemeen de persoonlijke zorg krijgen die zij behoeven.' 'Sommige grote scholen on dervinden moeilijkheden door de veelvuldige wisseling van leraren. Het is dan niet ongewoon, dat een leerling tijdens zijn school loopbaan voor eenzelfde vak les krijgt van vier docenten. Deze situatie verhindert het tot stand komen van een goed contact tus sen zo'n leerling en zijn leraren. Ze is echter meer uitzondering dan regel'. School en ouders 'De contacten met de ouders zijn door de nieuwe wettelijke situa tie sterk toegenomen. Er vindt een uitgebreide yoorlichting en advisering plaats 'over de voort zetting van de studie na de brug klas, de keus van vakkenpakket ten, de beroepskeus. Voor alge mene informatie houdt men ou deravonden en moedermiddagen. De persoonlijke informatie geven conrectoren, decanen en mento ren in individuele gesprekken, vaak met een leerling en zijn ouders tegelijk. Er zijn scholen waar de mentoren of de conrecto ren de ouders van elke nieuwe leerling thuis bezoeken. De oudercommissie bleek niet in elke school een succes. Er zijn verschillende problemen. De ou ders vormen geen samenhangen de groep. Ze kennen elkaar niet. Een goede verkiezingsprocedure en een werkelijk vertrouwen in de gekozenen zijn dus niet wel mogelijk. De oudercommissie heeft geen duidelijke taak, vrij wel geen bevoegdheden en geen eigen geldmiddelen. De leden kunnen meestal geen lange zit tingsperiode hebben, omdat hun kinderen te kort op school zijn. De oudercommissie heeft bijna geen ruimte in de complexe schoolsituatie, waarin bevoegd ge zag, schoolleiding, docenten en soms leerlingen al deelnemen in de besluitvorming*. Persoonlijke problemen van leerlingen 'Sommige rectoren spraken de wens uit aan hun scholen psycho logen te mogen verbinden voor het behandelen van persoonlijke problemen van leerlingen met grote moeilijkheden. Zij meenden dat zulke leerlingen tegenwoor dig veel voorkomen. Anderen wa ren niet zo pessimistisch. Zij oor deelden dat de school voor de meeste problemen wel passende hulp kan bieden, wanneer men de aanwezige capaciteiten maar benut. Verder vrezen zij dat ver wijzing naar een psycholoog -zou stigmatiseren'. Leerlingenraad Het streven naar inspraak lijkt over het hoogtepunt heen. Ver schillende scholen hebben er een leerlingenraad aan te danken. Toch is deze vaak geen succes. Dat is ook begrijpelijk. De leer lingen 'zijn immers in de school passanten en jonge leerlingen kan men nog niet gebruiken. Daardoor is de zittingsduur te kort. Bovendien hebben de verte genwoordigers vaak weinig of geen contact met hun achterban.' 'Op grond van schijnbaar povere resultaten kun je niet zeggen dat de democratisering op een mis lukking is uitgelopen. Maar er waren soms wel te hoge verwach tingen: De leerlingen moeten de grond regels van be democratie (open heid, geen pressuregroups, geen manipulatie, tolerantie, enz.) nog leren en ervaren. Ieder jaar komt een nieuwe lichting de school binnen. Men moet elk jaar opnieuw geduld met de struikelenden opbrengen. De leerlingen ondergaan de invloed van de samenleving. Daarin is lang niet ieder bereid de zelfverloochening op" te bren gen die de keerzijde is van in vloed. Velen treden regelingen met voeten, ook al zijn die langs democratische weg tot stand ge bracht.' Experimenteer moeheid 'In een deel der scholen is expe rimenteermoeheid voorgekomen. Ze begon vaak in het tweede of derde experimenteerjaar en kwam vooral voor bij leraren die met enthousiasme de vernieu wing van hun onderwijs hadden aangevat. Het verschijnsel was. gezien de geestdrift, de goede bedoelingen en het positieve den ken over een nieuw onderwijs, wel tragisch. De oorzaken waren verschillend. Zo had men vaak in de eerste brugklas niet bereikt wat men wilde. In het volgende jaar moest men dan in de brug klas verschillende dingen op nieuw opzetten en tegelijk in de tweede klas .veranderingen invoe ren. Het derde jaar was soms nog .moeilijker. Daarbij miste men een instantie die een behoorlijke begeleiding verzorgde. Vele schoolleiders menen dat hun docenten de vermoeidheid wel te boven zijn gekomen. Die docenten willen de vernieuwing doorzetten, maar wensen daarbij met bedachtzaamheid voor te kunnen gaan en niet teveel tege lijk aan te vatten. Zij verlangen de rust om te kunnen ontwikke len. verfijnen, consolideren en fouten te herstellen.' Een onderzoek van de besturenraad van het protestants-christelijk onder wijs in Den Haag heeft uitgewezen dat er nog wel plaats is voor een zesde sociale academie van protestant se signatuur. Verwacht wordt dat de belangstelling voor sociale academies landelijk gezien nog wel even zal blijven groeien. De initiatiefnemers in Kampen zijn: de hoogleraren dr. J. C. de Moor, dr. J. Plomp, dr. H. N. Ridderbos en dr. K. Runia. de heer W. C. Veenendaal en Kampens burgemeester drs. S. van Tuinen. Hun eerste motief is te zor gen voor een sociale opleiding van een meer uitgesproken gereformeerd karakter; hun tweede doel is het ho ger onderwijs in de buurt van Kam pen te verbreden. Sex en drugs 'In verscheidene scholen besteedt men grote zorg aan zaken als de totale vorming van de leerlingen, aan de opvoeding tot zelfstandig heid. aan de democratisering, aan de begeleiding van de individuele leerling en tenslotte een hulp bij persoonlijke moeilijkhe den door sex, door drugs"%n door gezinnen met problemen. In feite ziet men de school als meer dan een instituut voor intellectu ele vorming. Er is dus aanzet tot fundamentele verandering. De taakverzwaring is voor direc ties en leraren niet gering, voor al omdat zij de goede scholing missen. Het is begrijpelijk dat dit leidt tot de noodkreet voor de nieuwe taken leraren bij te scho len of geschoolde krachten ter beschikking te stellen: psycholo gen, pedagogen, begeleidingsdes kundigen'. Oude en jonge leraren 'Geestdrift en weerstanden (tegen over de vernieuwing) der lera ren bleek niet afhankelijk te zijn van hun leeftijd. Beide kwamen bij ouderen èn jongeren voor. De jongere leraren hebben dikwijls tegen dat zij de vakvaardigheid en de innerlijke zekerheid nog missen. Ze staan dan nog onwen nig en onhandig voor een klas en zijn bang dat zij niet voldoende overwicht zullen hebben. De ou deren zijn daarentegen weer meer vergroeid met een bepaalde houding. Maar voor jongeren en ouderen geldt dat vernieuwing een .proces in Jat van de leraren een bepaalde instelling vraagt. Wel is een goede teamgeest voor waarde voor een bevredigend re sultaat. Een leraar alleen kan niet veel beginnen....' 'Handen af van onze maten', 'Jan, Flip en Jos: soldaten weer de klos'. In deze bewoordingen, geschilderd op spandoeken, demonstreerde de WDM samen met de drie dienstplichtige militairen, die met ingang van gisteren zijn over geplaatst, voor het ministerie van defensie in Den Haag. Het drietal bood daar in plaats van zich te melden op hun nieuwe legerplaats, een petitie aan, waarin vrijheid van vakbondswerk werd geëist. Middelbare scholieren zijn in ongedwongen discussie met een leraar. Frederick Forsyth: 'Geheim dossier Odessa. 'Uitg. A. W. Bruna en Zoon, Utrecht, Antwerpen. Prijs 18.75, 327 blz. Een spannend verhaal, waarin fanta sie en werkelijkheid meesterlijk zijn .verwerkt. Odessa is een realiteit, het (is de 'Organisation Der Ehemaligen S.S.-Angehöigen.' Het leger van Hein- rich Himmler, verantwoordelijk voor de veiligheid van het Derde Rijk en dientengevolge voor miljoenen moor den, bestaat niet meer. Maar de leden zijn vaak nog actief en beschermen el kaar. Via dagboeknotities van èen ou de jood zoekt een jonge Duitser de man die eens als commandant van een concentratiekamp optrad en nu weer een hoge post bekleedt. De man wordt ontmaskerd maar ontkomt toch. Het verhaal wordt iets minder sterk door wat toevalligheden maar blijft boeien. De wijze waarop men in staat is de joden te blijven benadelen is angstwekkend. Zo ook het niet te loochenen feit dat tal van massamoor denaars nog leven en in de mening verkeren dat juist zij de meest vader landslieven soldaten waren die ten onrechte nog steeds aan vervolging bloot staan. Martin Gray: 'Het boek van het le ven.' Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Prijs 22.50, 307 blz. De schrijver van het boek 'Uit naam van al de mijnen', die zoveel leed aan schouwde en beleefde dat men zich afvraagt hoe een man m staat is alles te verwerken laat staan te beschrij ven heeft, gestimuleerd door tien duizenden reacties zijn tijd andermaal besteed om medemensen die geteis terd worden door onpeilbaar verdriet en die niet wetep hoe opnieuw te be ginnen een weg te wijzen naar geluk, moed en hoop. 'Het boek van het le ven' is opgedragen aan allen die de stem van een vriend nodig hebben, die poogt hen een antwoord te geven op de eeuwige vraag 'Waarom? Acht hoofdstukken die men beslist niet even achter elkaar kan lezen maar die elk tot nadenken stemmen, proberen de zo nodige diepmenselijke contacten te leggen. G. L. Transformationele taalkunde. H. J. Verkuyl, G. E. BoolJ, E. H. Elffers- van Ketel, W. G. Klooster,. J. H. J. Luif, E. CSchermer-Vermeer. Het Spectrum. Aula-boeken 509 - 369 blz. - 9.50. In 1957 introduceerde de Amerikaan Noam Chomsky de transformationele taalkunde, die nu vrij algemeen de hoofdrol in de moderne linguistiek speelt. Niet alleen betekende zijn taaltheorie veel voor de taalkunde, ook de filosofie, de psychologie, de sociologie en andere wetenschappen profiteerden van Chomsky's belangrij ke inzichten. De zes bij uitstek deskundige auteurs geven een samenvatting van de belang rijkste principes die aan de transfor- mationeel-generatieve theorie ten grondslag liggen. Daarnaast bieden zij een grote hoeveelheid praktijkvoor beelden. zodat dit bóek als een uitste kend hulpmiddel voor een eerste, niet alleen theoretische, kennisname van de TG-grammatica dienst kan doen. Vooral de hoofdstukken waarin wordt ingegaan op de betekenisbeschrijving en de relatie tussen taalkunde en filosofie zijn voor een al enigszins ingevoerde lezer interessant en hel der. Aan helderheid ontbreekt het trouwens in dit gehele boek niet. Al lijkt het betwijfelbaar of degenen die nooit meer van taalkunde gehoord hebben dan wat op de middelbare school wordt verteld, zo heel gemak kelijk als de auteurs veronderstellen dit boek zullen volgen. Dat neemt niet weg dat enige moeite voor de uiterst belangrijke materie veel ren dement oplevert. 'Transformationele taalkunde' lijkt me het beste inleidende boek op dit gebied in onze taal. Niemand die zich interesseert voor taalkunde zal het ongelezen kunnen laten. Lady Augusta Gregory Goden Giganten (twee delen) Gemini Li teraire Paperback. Uitgave: Standaard Uitgeverij Antwerpen, Moussault's Uitgeverij NV Baarn. Prijs: 34.90. Mystiek uit een soms onaanwijsbaar verleden van Ierland, vervat in een rijkdom van sagen, heeft lady Augus ta Gregory enkele decennia terug in tensief bezig gehouden. In 1904 publi ceerde zij de eerste populaire en lite raire hervertelling van de twee groot ste Ierse sagen, onder de titel Cuchu- lain. Daarna volgde 'Goden en Gigan ten', het verhaal van de Fianna van Erin en van de Tuatha de Danaan, sa- gencycli, die beschouwd worden als behorende tot de belangrijkste epen uit de letterkunde van Europa's wes telijkste eiland. De bundels verhalen die voor de eer ste wereldoorlog reeds vier drukken beleefden enook daarna de aandacht behielden, zijn thans toegankelijk ge worden voor het Nederlandse taalge bied. Niemand minder dan William B. Yeats heeft de reeks van bizarre, wonderlijke, veelal bloedige, maar vooral fantasierijke vertellingen een indringend voorwoord meegegeven. Men wordt getroffen door de grenze loze fantasie van de oudste bewoners van Ierland. De duisternis van de tij den moet de verbeelding eindeloos hebben gevoed. Het accent van de doer J. W. M. Liefrink voor ons gevoel voortreffelijk vertaalde ge schiedenissen. valt op heldendom, na tionalisme, op een hartstochtelijke liefde voor de geboortegrond. Men kan de sfeer van beide boeken het best typeren door de uitspraak van de legendarische volksheld Finn, gedaan tegenover de vrouw der beto vering, aan te halen: 'Ons eigen land Erin zullen wij niet opgeven, al kregen wij de hele wereld als land goed. met daarbij het Land der Jeugd'. De schrijfster, die zich met onvoorstelbaar geduld en toewijding heeft verdiept in de moeilijk toegan kelijke schatkamer van Ierlands lite raire verleden, droeg haar werkstuk ken óp aan de Irish Literary Society van New York. Rfs KAMPEN Vanuit de theologische hogeschool in Kampen is het initiatief genomen tot oprichting van een gereformeerde sociale academie. Bij het ministerie van onderwijs is de stichting van zo'n academie aangevraagd. De doelstelling van de nieuwe stich ting is anders dan die van de bestaan de protestantse sociale academies, al dus een persbericht. De Nijenburgh, begonnen als gereformeerde academie, staat nu op een meer algemene grondslag. In de zo ontstane leemte wil de stichting in Kampen nu voorzien. De sinds kort bestaande academie in Er- melo is een initiatief vanuit de gere formeerde bond in de hervormde kerk, de gereformeerde gemeenten en de vrijgemaakten buiten verband. Er- melo heeft aangediend als alterna tief voor De Horst, dat yan oorsprong hervormd was. De andere twee protes tantse sociale academies staan in Am sterdam en Den Haag. Halterlook nachthemd met elastische smock in de taille. De stof is polyester/katoen in een grappig ruitje, waarin rood of blauw de hoofd kleuren zijn. 38 44. Grappig nachthemd in de halterlook. De top is van polyester/katoen, de rok van katoenen batist. In diverse kleurige dessins, Gebloemd nachthemd met een speciaal gedessineerde band in de taille. Polyester/katoen. Alle maten, van S tot EL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10