Gewoon 'n huis met jongeren en volwassen vrijwilligers' ANDERHALVE TON KOOR EEN KOOR [Museum dient goed gastheer te zijn' 'Infectieziekten nog lang niet bestreden' Koningin weer bij schip y/en goed begin is maar het halve werk Verleidelijke schetsen konden Monumentenzorg niet vermurwen Ï/POUW/KWARTET ZATERDAG 30 MA ART 1974 STAD EN REGIO L3 'rof. Polt: 3IDEN In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit •eft prof. dr. P. H. Pott het ambt van buitengewoon hoogleraar in museologie aanvaard met het uitspreken van een oratie, getiteld et museum als sociaal-culturele instelling'. bestaat, aldus prof. Pott, een vrij emeen gevoelen als zou een mu- tm een soort van instelling zijn, die u hzelf door de tijden heen gelijk ïjj ft en niet onderhevig is aan veran- ende omstandigheden in wereld en aenleving. Dit komt voort uit het lt( t, dat men mussen vereenzelvigt erft de verzamelingen, die zij beheren die bij het functioneren van ieder seum een rol van zeer grote bete- lis vervullen. 1 jj economische crisis van het begin ro jaren dertig leidde tot het zoge- imde 'dienstbaar maken' van de sea aan opvoeding en onderwijs, 'ejaruit de educatieve functie van de- instellingen is voortgekomen. Deze ictie wordt ook thans niet ontkend, giar zij wordt in een veel ruimer ;n Ier gezien, zo wordt het museum wijder meer betrokken in de zoge- arpmde éducation permanente. Maar ook de taak van de educatie wordt in veel ruimere zin gehanteerd, waarbij het doel gericht is op het wekken van belangstelling voor onderwerpen, aan sluitende bij de mogelijkheden van verwachtingen van de bezoekers. Dat vergt niet alleen kennis van en betrokkenheid met het onderwerp, het vraagt ook begrip voor en contact met het publiek, dat de musea be zoekt. Wil het museum zijn taak als sociaal-culturele instelling werkelijk vervullen, dan zal het zijn bezoekers als een goed gastheer dienen tegemoet te treden. Dat vergt de volle inzet van hen, die geroepen zijn deze taak tot uitvoering te brengen, maar bo venal de volle belangstelling voor de medemens en voor wat hem motiveert in geheel zijn doen en laten. Prof. Pott, werd in 1918 te Groningen geboren. Sinds 1955 is hij directeur van het museum voor Volkendunde. Prof. Goslings bij afscheid: LEIDEN 'De kennis van de moge lijkheden tot bestrijding of behande ling van infectieziekten is over de hele wereld verspreid en gemeengoed geworden. Maar kennis en realisering van de mogelijkheden, door die ken nis geboden, zijn twee: westerse lan den en de arme ontwikkelingslanden'. Aldus prof. dr. W. R. O. Goslings, hoogleraar in de microbiële ziekten in zijn aan de Leidse Universiteit gehou den afscheidscollege. In de ontwikke lingslanden zullen de problemen rond de infectieziekten nog geruime tijd aanwezig zijn. De stijging in het totale nationale inkomen van de ontwikkelingslanden, waaruit de noodzakelijke sociaal- hygiënische en sanitaire maatregelen zouden moeten worden betaald, is veelal langzaam. Bovendien wordt de ze stijging vaik per hoofd van de bevolking 'verdund' door een geboor te-overschot. ALPHEN/ZWAMMERDAM Gistermiddag heeft koningin Juliana (geheel rechts) een tweede bezoek gebracht aan het Wanneer dit geboorte-overschot niet opgegraven Romeinse schip op het terrein van de Johannes Stichting in Zwammerdam. Het schip ligt nu voor defini- wordt opgevangen door een stijgend tieve berging gereed. In het kader van de actie om het schip te behouden schonk ook de koningin enige tijd geleden een aantal arbeidsplaatsen wat in deze bedrag. Zij toonde gistermiddag opnieuw grote belangstelling voor de resultaten van de opgraving. meestal agrarisch georiënteerde lan- den geen gemakkelijke opgave is, noch door een 'family planning' in de zin van geboortebeperking, dan draagt het medisch handelen zijdelings bij tot een daling in het gemiddelde sociaal-economisch peil van het indivi du. Dit laatste, aldus prof. Goslings, is op zichzelf weer niet bevorderlijk voor het hygiënische peil, waaronder het individu dan leeft, d.w.z. niet bevordelijk voor de bestrijding van de infectieziekten. Prof. "Goslings wees overigens er op, dat ook m de rijke landen infectieziekten kunnen toene men, bijvoorbeeld als gevolg van een zeker milieubederf. Een van de meest typische voorbeelden noemde hij de enorme stijging in de frequentie van de zgn. gastro-enteritische vorm van paratyfus, voornamelijk in ons land. Het zal grote moeite kosten deze in fectieketen definitief te doorbreken; voor ons land zal dit zeker nog enkele jaren duren. Het is hierbij een geluk, aldus prof. Goslings, dat deze infectie zeer zelden een ernstig karakter draagt «idse Belangenvereniging Minderjarigen (BM) werkt aan een betere gezinsvervangende leefeenheid roi oor Jaap Kamerling ^rd IIDEN 'Nu we ons op de kindertehuizen in Leiden en directe omgeving gaan richten hebben we nieuwe leden nodig en dan geen studenten, die we al zoveel hebben maar jongeren, die zelf in idertehuizen wonen of gewoond hebben'. Dat zeggen Sjanne en Chris van de Belangenvereniging :|riderjarigen afd. Leiden (afgekort BM Leiden), met wie we een gesprek hadden over de voortgang de aktiviteiten van de Leidse BM, die vorig jaar in april werd opgericht. H Leiden kwam voort uit een aktie- lep van het vormingscentrum Troef lor werkende jongeren) die zich lig hield met de kinderbescherming in het kader daarvan een aktie ioniseerde voor het kindertehuis irmonderhek, dat destijds in gewel- e financiële problemen verkeerde, ardoor er met veel te grote groe- gewepkt moest worden. Deze ak- leidde vorig jaar tot de oprichting i een Leidse afdeling van de lande- :e BM. Een van de eerste aktivitei- van de Leidse BM bestond uit het •lenen van medewerking aan de zetting vorig jaar juni van het amf)ouw van de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming in Den Haag. Tot die bezetting werd destijds overgegaan omdat de Federatie beslis singen ging nemen over de sanering van kindertehuizen, waarbij vooral de kleinere tehuizen het moesten ontgel den, zonder dat de bewoners van die tehuizen hierin werden gekend. De BM eiste toen, dat zij als vereniging met voornemelijk bewoners en groeps leiders van tehuizen vertegenwoordi gers zou krijgen in de beleidscommis sie van de federatie, die de beslissin gen nam. Inspraak 'Onze doelstelling bestaat uit het stre ven naar democratisering van de te huizen, dwz. meer inspraak in punten als verplichte kerkgang, zakgeld, het aanschaffen van kleding, de maaltij den en verder in het algemeen het streven de leeftoestanden in de kin dertehuizen te verbeteren. Aldus Chris en Sjanne. Die leeftoestanden zijn soms zeer bedenkelijk. Zo zijn er b.v. in Zetten nog steeds isoleerka mertjes, waar iemand in terecht kan komen als hij niet doet wat de lei ding zegt. En wie zich te agressief gedraagt loopt bovendien nog de kans een kalmerend spuitje te krijgen. Zul ke dingen gebeuren in normale gezin nen niet zo gauw, zeker wat het spuitje betreft. Gelukkig begint er in dit opzicht wel wat te veranderen en in de Rijnstroom, het eerste tehuis waar de Leidse BM zich voor heeft ingezet, zijn die isoleerkamertjes er niet. Toch was ook daar de situatie niet bepaald ideaal en dat was dan ook de reden dat BM Leiden dit tehuis uitkoos als eerste om zijn doel stellingen in praktijk te brengen. Sjanne en Chris noemen de volgende klachten; 'Er was vorig jaar nog ver plichte kerkgang, ook voor de oudere kinderen boven de twaalf jaar, verder is het zo, dat je steeds om zakgeld moet vragen in plaats van het ontvan gen van het totale bedrag aan zakgeld eenmaal per maand, ook is er te weinig geld om naast het gewone eten eens iets etra's te kopen'. Door de bemoeienissen van BM wordt er nu wel door de leiding over deze klachten gepraat en is de verplichte kerkgang voor kinderen boven de twaalf jaar opgeheven. Het verslag van de bespreking van de andere klachten heeft BM echter nog niet ontvangen. 'Toch is er wel de bereid heid ontstaan om naar ons te luiste ren', vindt Chris. Gewoon huis Nu er bij de Rijnstroom in Alphen het een en apder is bereikt wil de Leidse groepi zich meer gaan richten op de Leidse kindertehuizen. Daarom is ze hard op zoek naar jongeren uit die tehuizen en ex-bewoners van tehui zen, die de groep willen gaan verster ken. De groep dreigt namelijk steeds meer een studentenaangelegenheid te worden. Daardoor komen de gesprekken op een te hoog niveau te staan en voelen bewoners van tehuizen, die we juist het liefst hebben, zich niet meer zo thuis in de groep, zegt Sjanne. Op de vraag wat nu eigenlijk de meest idea le leefomgeving zou kunnen zijn voor jongeren, die in tehuizen zitten, of die van huis zijn weggelopen of bv. ex-psychiatrische patiënten, antwoordt Sjanne; 'Gewoon een huis van twee volwassen vrijwilligers en een stuk of zes jongeren. Die vrijwilligers moeten dan niet opgeleid zijn voor dat bege- leidingswerk, zodat de jongeren niet het idee krijgen 'behandeld' te wor den, ze kunnen gewoon elders hun eigen werk hebben: zoiets is boven dien erg goedkoop, want het is vrijwil lig werk'. Volgens Chris en Sjanne zijn die vrijwilligers best te vinden. Op deze wijze kan er een betere gezinsvervan gende leefeenheid ontstaan, waarin ie dere deelnemer voldoende aandacht krijt. Op de achtergrond van zo'n leefgemeenschap zouden deskundigen kunnen staan, zoals maatschappelijk werkers en psychologen, die kunnen adviseren als er zich problemen voor doen bij of tussen de beowners. Chris ontvouwt vervolgens een plan, dat in Leiden bestaat om een leefge meenschap te beginnen, die veel lijkt op bovenstaand model. Er zijn al wat vrijwilligers voor. Aan het eind van ons gesprek vragen Chris en Sjanne nog eens een duide lijke oproep te doen aan jongeren, die belangstelling hebben om lid te wor den van de Leidse BM. Liefst dus bewoners en ex-bewoners van kinder tehuizen in Leiden en omgeving. Ze kunnen bellen naar vormingscentrum Troef en dan vragen naar Ally. Elke woensdagavond om 8 uur wordt er vergaderd door de BM. Men werkt overigens geheel zelfstandig en maakt alleen gebruik van het gebouw van Troef. i uia 'Ipi m eefc por S. J. de Groot ipjn paar weken geleden na de zegen op zondagmorgen, sloeg dominee Streefland de kanselbijel in ;t Witte Kerkje van Noordwijkerho ut dicht. De volgende morgen zou het leeghalen van het kerk interieur beginnen. Restaurateurs kunnen alleen werken als zij de ruimte hebben. Maar de volgende hdaig ging diezelfde bijbel in de zaal van café De Zwaan weer open. Daar zitten de hervormden nu erlialf a twee jaar. [ar, dat is overheen te komen. De enfeondiging is niet aan één plaats aajonden. In een kerk kan een mens aaiDereikbaar zijn voor de oude woor- van bevrijding en verniewing. In li) zo heel andere omgeving kunnen -t^elfde woorden zo anders klinken ®!ze je wél raken. Tir dat neemt niet weg, dat Noor- k0Iar dat neemt niet weg, dat Noord- kerhout het toch fijn vindt dat die ^uratie eindelijk is begonnen. nSjarom zou je niet blij zijn met een plaats waar door de eeuwen in mensen zijn samengekomen om te beleven van de unieke gemeen- "^P die God geeft. Die beleving g 3t tot de verplichting om deze ats in stand te houden. Elke gene- ie heeft die verantwoordelijkheid. B zo'n plaats voor deze generatie volgende bruikbaar blijft. Een moet vooral niet belangrijker rden dan de gemeente zelf. Je moet niet koste wat het kost aan vas- Wden. Ze is een, middel. Als dat l doel gaat missen, moet het wor- i losgelaten. Maar dat is in Noord- kerhout'niet zo. Daarom heeft deze jkrestauratie zin. t i de schaduw DE SCHADUWTegenover het gro getal rooms-katholieken is de irdwijkerhoutse hervormde ge- snte maar klein. Vroeger is dat anders geweest. Het lijkt ge- iedvervalsing, maar toch is het ir, dat dit dorp eens overwegend testants was. Maar toen kwam de asie van de inrichtingen Sint Bavo Sancta Maria, die het dorp over- elden en de meerderheidsrol van 'Reformatie' overnemen, t Witte Kerkje, reeds ontdaan van i gotische achterstuk (het koor), éf door zijn centrale plaats en zijn jcieuze torenspits nog wel het abool van Noordwijkerhout, maar moest zich bescheiden terugtrek- j in de schaduwen van koepels en pns waarmee het rijke roomse le- j dit dorp een nieuw aanzien gaf. ar in de hervormden zit weer wat tei, dankzij de 'import'. Toen domi- I Streefland hier drie en een half r geleden kwam, zaten er 800 in j kaartenbak, en nu zijn dat er 0 a 1200. Het kerkbezoek is dan 4 niet achteruitgegaan. De avond diensten zijn weliswaar afgeschaft, want voor 20 tot 03 mensen kan je die toch niet volhouden, maar 's mor gens in het kerkje bijna vol. 's Zo mers zijn er hervormden die, al of niet graag, hun plaats afstaan aan gasten. Dan blijft er in Noordwijker hout ook geen bed onbeslapen. Algeheel verval ALGEHEEL VERVALAls ze het in dit dorp over één ding eens waren, dan was het wel dit, dat het kerkje in de steigers moest. De mankementen werden steeds duidelijker zichtbaar en bovendien was zijn schilderachtig heid bij het verstrijken der jaren verdwenen achter algeheel verval. Er werd al zestien jaar geleden over gepraat en dus had vrijwel ieder de moed opgegeven. Éérst zien, dan gelo ven we het wel weer. De overheid had niet voldoende geld. Je krijgt voor zo'n karwei wel subsi die, maar, zo Averd in dit geval te Dominee Streefland iets goeds verstaan gegeven, niet voor 1976. Voor monumentenrestauraties wordt elk jaar op de rijksbegroting een fors bedrag gereserveerd. Maar er zijn zo veel restauratiegevallen dat dit geld volstrekt ontoereikend is. Vandaar dat financiële meerjarenplan bij Monu mentenzorg. Je mag dan als eigenaar van een oud gebouw wel beginnen met opknappen, als je het verval niet langer kunt aanzien, maar hoe je het financiert is jouw zaak. De subsidies komen van het rijk, de provincie en de gemeente. De verhou ding kan voor deze kerk 50-10-30 wor den, maar dat is nog niet helemaal zeker. Als de burgelijke gemeente nu begint met geld te geven, kan de provincie volgen en noeft de vertraag de rijksbijdrage geen onoverkomenlij- ke moeilijkheden te geven. De restauratie is nu begroot op ruim 600.000. De hervormden verkochten hun oude pastorie aan de gemeente voor 200.000. Daardoor kwam er toch nog schot in de laatste voorberei dingen. Overigens ziet ook de gemeen te de restauratie van dit monument graag op gang komen. Zij doet finan cieel wat ze kan. Twijfel en onmacht TWIJFEL EN ONMACHTDie grote restauratiesom' kan de indruk wekken dat het nu begonnen werk iets specta culairs gaat worden. Die indruk is onjuist. Het tegendeel is waar; dit is een minimumplan, dat slechts ten doel heeft de kerk in stand te hou den. De duurte van de restauratie na zo veel jaren van wachten en van oplo pende lonen en prijzen is eigenlijk te wijten aan twijfel en onmacht bij de instanties. Twijfel aan de omvang van de restauratie en onmacht om verder gaande plannen dan een allereenvou digst herstel financieel te dekken. Wat is namelijk het geval? Het kerkje van Noordwijkerhout be staat uit een toren en een schip, de gewone kerkruimte. Maar er heeft achter dat schip nog een gotisch koor gestaan. Uit het eind van de 15de of het begin van de 16ae eeuw. Toen Holland streed tegen spanje, is ook deze kerk verbrand. Toren en schip werden hersteld, maar het koor, dat de hervormden-zonder-altaar toch niet zodig hadden, bleef een ruine. Die het ook wordt, we vertrouwde ds. Streefland mij toe. 'Maar hoe het ook wordt, we zijn nu tenminste bezig'. Al noemt de architect het nog maar een 'wankel begin', door het niet tijdig beschikbaar stellen van de sub sidies. Dominee Streefland, die indertijd ook in het Gelderse Almen betrokken is geweest bij de voorbereidingen voor een kerkrestauratie, wil wwl weten dat hij dat romaanse koor er heel graag bij heeft Hij kan zich deze restauratie zonder de herbouw van het koor niet eens goed voorstellen. Wat is nou anderhalve ton op zo'n werk. En je krijgt er wel iets goeds en iets moois voor. Er is hier een tweeledig belang. Van de eigenaar-gebruiker, maar ook van heel Noordwijkerhout. Dit gebouw, precies in het hart van het dorp, zou weer een sieraad kunnen worden. Res tauratie alléén is maar het halve werk. Ruimer gebruik RUIMER GEBRUIKDe eigenaresse van Het Witte Kerkje is niet rijk. Zij heeft ook nog het voordeel dat er naast de preekstoel ruimte komt voor avondmaalstafel en doopvont, die dan niet te dicht op de zitplaatsen staan. Lichtblauw gewelf LICHTBLAUW GEWELFTijdens de nu begonnen restauratie wordt het noordportaal afgebroken. Maar er komt een nieuw. Dat is nodig, want het heeft de functie van een steun beer. De zijmuur buigt namelijk nog al uit. De consistorie onder het orgel gaat er uit. Die ruimte komt bij de kerk. Het aantal zitplaatsen in de nieuwe ruimte zal rond de 160 zijn. verdeeld over luifelbanken en stoelen. De orgelbouwer A. H. de Graaf te Leusden heeft het orgel naar de kel der van het gemeentehuis overge bracht. Hij gaat het over enige tijd restaureren. De fundering van de orgelbalkon- zuiltjes wordt versterkt. De kerk krijgt een ondervloer van gewapend beton. Daarop komt de vloerverwar ming. De luchttemperatuur kan daar door lager blijven, wat ook voor het Minimale restauratie: meer dan zes ton. restanten werden in de 19de eeuw neergehaald. De boog die eens het schip van het koor scheidde, is in de achtermuur van de kerk heel duide lijk te zien. Die is vroeger dus open geweest. Een fraaie spitsvormige tri omfboog, naar het koor toe. Nu had dat gotische koor een bijzon derheid. Het had aan de achterkant een rechte sluting. Zoals het Groene Kerkje in Oégstgeest en de Dropskerk van Katwijk an den Rijn. Omdat zo'n geest en de Dorpskerk van Katwijk aan den Rijn. Omdat zo'n koorvorm nog maar zelden voorkomt, voelde Monumentenzorg er wel voor, het go tische koor te herbouwen. Het Voor- burgse architectenbureau Kruger heeft daarvoor in 1962 nog een teke ning gemaakt. Ieder schrok echter van het bedrag dat dit zou vergen, en het resultaat was dat de deur van de grote ijskast die Monumentenzorg zich in arren moede had moeten aan schaffen, opnieuw open zwaaide. Nieuwe hoop voor Het Witte Kerkje gloorde, toen deze instantie dit ambi tieuze plan liet varen en ging peinzen over herbouw van het veel kleinere rommaanse koor, de voorganger van het gotische, wilks fundering groten deels nog aanwezig is. Dit oudere 1 koor had geen recht muur ter afslui ting maar een halfronde. Herbouw van het romaanse koortje zou dus deze kerk haar eerst-oorspronkelijke vorm teruggeven. Dominee wil wel Daaraan kan, nog afgezien van de geldkwestie, een doorslaggevend mo tief worden ontleend om de romaanse herbouw te verkiezen boven de goti sche, temeer omdat de kerkelijke ge meente aan toevoeging van die be perkte ruimte genoeg heeft. Dominee Streefland schat deze aanbouw op 150.000. Maar ook over dit plan heen moest Monumentenzorg door gebrek aan pe cunia het 'onuitvoerbaar' stempelen. En de architect werd gevraagd, zijn verleidelijke schetsen maar op te ber gen en een bezuinigingsplan ter tafel te brengen, waarbij een vage toezeg ging werd gedaan dat uitkering van subsidie tussen 1976 en 1979 zou ge schieden Nu zat het in Noordwijkerhout zelf ook niet helemaal snor. 'Monumenten zorg heeft ons wel verweten, dat we in 1969 niet zijn begonnen', vertrouw de ds. Streefland mij toe. 'Maar hoe beschikt over dit kerkje, een nieuw pastorie en een zelfstnadige predi kantsplaats. Winstgevende bezittingen zijn er niet. Maar omdat dit gebouw algemeen wordt gezien als het symbool van Noordwijkerhout, spelen de grootte en de draagkracht van de burgelijke gemeente in deze restaura tie toch ook een voorname rol. Het moet een vraag voor het hele dorp zijn of er werkelijk alles aan gedaan is, dit monument weer heel te meken. Dat zou ook een uitgangspunt kunnen zijn voor bezinning op een ruimer gebruik van deze kerk in de dorpssa menleving. Met het koor zal er een heel geschikte ruimte kunnen ont staan voor kleine concerten en ten toonstellingen. Een kerk hoeft hele maal niet hetmeestondoelmatige en meest-oneconomische gebouw te zijn dat er is. Dat hebben wij, onder invloed van een steriele mystiek, er van gemaakt. Van deze waangedachte zijn we echter aan 't genezen. De preekstoel heeft sinds mensenheu genis in het midden aan de achter muur gestaan. Als de boog in deze muur weer open gaat, zal de kansel links van de boog een plaats krijgen en komt de avondmaalstafel in het koor, waar dit sacrament ook gevierd kan worden. De doop kan worden bediend bij de scheiding tussen schip en koor. Een koor geeft niet alleen meer ruimte, maar laat de gehele ruimte ook veel meer tot haar recht komen. De restauratie-architect wil ook niets liever dan herbouw van het koor op de reeds aanwezige fundering. Maar een minimumplan, zoals dat nu nog bestaa, laat dit eenvoudig niet toe. Blijft herbouw voorlopig uitgesloten, dan kan de plaats van de kansel in de gerestaureerde kerk er telkens aan herinneren dat het werk nog niet af is. Je moet dan de preekstoel wel dit het midden van de achtermuur, links aan de dichte triomboog zetten. Dat orgel beter is. De binnenmuren krij gen nieuw pleisterwerk. Aan de leibe dekking buiten, de goten de kap, de trekbalken en de muurstijlen wordt ook het nodige gedaan. De ingebroken dakraampjes bij de (enige jaren gele den al gerestaureerde) toren gaan weg. Naast de toren aan de zuidkant wordt in de kerk een kleine consisto riekamer gemaakt. Een aan de zuid kant aangebouwde consistorie kon toch geen genade vinden bij Mone- mentenzorg, omdat die in verhouding tot de bescheiden afmetingen van de kerk te robuust zou worden. In de ruimte naast de toren aan de noord kant komen een toilet en een nieuwe trap naar het orgel. Het toilet zal niet meer direct uit de kerkruimte bereik baar zijn. Het stucgewelf van de kerk wordt vervangen door een nieuwe lichtblauwe gewelfbeschieting. Geheimen GEHEIMENDe firma Huurman te Delft voert het werk uit. Geeft de kerk tijdens de restauratie nog bouw kundige geheimen prijs bij een ont- pleisterd stukje van de zuidelijke bui tenmuur zou dat nu al het geval zijn-, dan zal worden overwogen het restau ratieplan daarbij aan te passen. Voor architect Kruger en zijn mensen is de restauratie in Noordwijkerhout een vrij eenvoudig karwei. In verge lijking althans met het raadhuis in Delft, het Gemeenlandshuis te Leiden, de Grote Kerk in Naarden en de kerken van Hellevoetsluis en Kehel. die zij ook restaureerden. Maar ook dit kleine werk voeren zij uit met een precisie die volledig recht doet aan het karakter en de geschiedenis van het gebouw. Daarom ock gaat het dit architectenbureau aan het hart, dat zijn plan te sterk de sporen draagt van de beperking. Misschien dat actie uit Noordwijker hout zelf nog iets uitwerirt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3