Garantie op kwaliteit van schoolboeken is moeilijk dichtbij Inmmpntflav BEHOEFTE AAN INFORMATIE OVER GEHALTE LEERMETHODEN ligen schuld (1) ïïgen schuld (2) erkijk boos yer artikel in rrij Nederland het weer Het blijft gunstig weerrapporten de misdaad van sneeuwwitje compensatie slot verschil geduld 3 [OUW/KWiARTET VRIJDAG 29 MA1ART 1974 BINNENLAND T5/DHL7/R11 heer H. A. C. van Riemsdijk, esident van Philips, heeft bij de esentatie van de jaarcijfers over 73 gezegd, dat men doorgaans wci- g waardering hoort uitspreken voor industrie. Hij constateert dit gebrek n waardering ook bij politici die n dikwijls ook nog ongenuanceerd er multinationals praten, ijkbaar beseffende, dat het boete nd de man niet ontsiert (oudere :ers zullen zich deze kernachtige ■jgswijze van Kuyper nog wel herin- ïren), heeft Philips' eerste man hier- 'in toegevoegd, dat 'de schuld van In en ander echter vermoedelijk bij :elf ligt. Wij zullen onze bood- ïap wél niet goed naar buiten bren- ^Leze uitspraak maakt een sympathic- indruk. Het is geen slechte eigen- ^fcap van een mens om, wanneer hij Jph terecht of ten onrechte verkeerd Éijegend acht, zich allereerst af te J(agen, of hij wellicht ook zelf schuld is naar onze mening de vooron- stelling van de heer Van Riems- als zou de industrie in het leen weinig waardering genieten, juist. Er zijn tal van bedrijven, (jte en kleine, die veel waardering ;sten, eenvoudig omdat allen die er i betrokken zijn, de overtuiging heb- n, dat de leiding al het mogelijke et om de mensen die in het bedrijf irken, zoveel mogelijk tot hun recht laten komen: zieken worden niet geten, gepensioneerden niet behan- Kld als afgeschreven machines, en ktarbeiders worden niet alleen als ^beider bejegend, maar ook als gast. hoog een bedrijf op de waarder- ischaal staat aangeschreven, hangt ir een zeer belangrijk deel van de !ing van het bedrijf zelf af. Van :msdijk heeft dat goed aangevoeld. Jnu, als wij de blik op Philips iten (en daarbij niet onmiddellijk affaire te Helmond in het oog ten, maar het jongste jaarverslag), valt ons bij voorbeeld op, hoe igertjes de paragraaf over het perso- :lsbeleid er afkomt bij dit concern !t zo'n 400.000 werknemers. Nu zal heer Van Riemsdijk ons misschien -^enwerpcn, dat die 400.000 lang et allemaal in Nederland werken, n dat is juist. Maar het is een jrhaal, dat natuurlijk voor elk land Philips gevestigd is, opgaat h dat het daarom zo'n type bedrijf maakt, in dit opzicht aan land verantwoording af te leggen. |j moesten daar ook even aan den toen ons opviel, dat over de n.'lnenwerking tussen de raad van be en de ondernemingsraad met woord wordt gerept. Misschien is samenwerking wel erg goed, maar buitenwacht verneemt daar niets 13) raad van bestuur van Philips vindt blijkbaar ook niet nodig, de leden de ondernemingsraad in het jaar- ilag te vermelden, zulks in tegen- pljuling tot bij voorbeeld de KLM. wekt dan ook nauwelijks verba lg, dat Philips bij de aankondiging het voorstel om een nieuwe com- iris van de vennootschap te be ien, nalaat te vermelden, of de lernemingsraad met de keuze van kandidaat instemt. Op grond van wettelijke bepalingen kan de ondernc- igsraad bezwaar maken al zal dat vermoedelijk niet doen, want voorgestelde kandidaat zal vast en een bekwaam man zijn, die, lals de zittende commissarissen, honorarium van ongeveer .000 bruto best waard is. ">or zo te handelen krijgt 'de indus- de schijn tegen zich en werkt in de hand, dat 'men' ongenuan- Isrd over 'de industrie' gaat praten, j schrijven. m onze radio en televisieredactpe lARLEM Dick Vriujk is buiten- woon boos over de vóórpublikatie Vrij Nederland van zijn boek 'Om- ep in oorlogstijd', dat eind april zal fschijnen. Dit is gebeurd in een feebreid artikel van M. van Ame- ih het boek, noch drukproeven zijn nu toe voor journalisten beschik- r gesteld. Daarom heeft het artikel Vrij Nederland wel enige verba- gewekt. ijk: 'Het is onweerlegbaar dat er iruik is gemaakt van een eerste concept van de tekst, die ik begin leden jaar aan de Arbeiderspers gegeven voor een indruk hoe de iud er uit zou gaa zie. Rinus Jinandusse, hoofdredacteur van in jij Nederland, zit in de redactieraad de Arbeiderspers en het stuk it dus van die kant komen.' Later lelfeft Dick Verkijk veel gegevens na- •okken en heeft het ruwe concept (veel plaatsen moeten wijzigen. Vo\ hem is er nu gebruik gemaakt een ongecorrigeerde inhoud. Van onze onderwijsredactle AMSTERDAM Van 8 tot 11 april wordt in de Utrechtse Jaarbeurs de Nationale Onderwijs Ten toonstelling gehouden. De NOT, die dit jaar voor de negende keer gehouden wordt, is een beurs waar honderden schoolboeken en -methoden, leer- en hulpmiddelen audio-visuele methoden, admini stratieve schoolbehoeften en voorlichtingsmateri aal over scholenbouw, en de inrichting van scho len getoond worden. Die NOT heeft in het verleden nogal wat kritiek te verduren gehad. Er komen zó verschrikkelijk veel leermiddelen op de markt, dat de eenvoudige onderwijsman of -vrouw door de bomen het bos niet meer kan zien. Zo'n dertig miljoen schoolboe ken gaan per jaar de deur uit bij de verschillende uitgeverijen van leermiddelen en het is maar de vraag of al die schoolboeken goed zijn en nodig zijn. Wie bepaalt dat? Twee jaar geleden bereikte de kritiek op de schoolboekenchaos een hoogtepunt. De toenmalige staatssecretaris Schelfhout uitte openlijk zijn twij fels over de veelheid aan leermiddelen en verte genwoordigers van onderwijsorganisaties waren het gloeiend met hem eens. De consument, de onderwijzers en leraren, waren volgens hen weerloos overgeleverd aan de com mercie. Ze hadden maar te accepteren wat er elk jaar aan nieuws op de markt verscheen en zc werden gedwongen de methoden af te nemen die de uitgevers voor hen maakten. Trouw/Kwartet maakte in samenwerking met stu denten van de experimentele lerarenopleiding aan de Vrije Universiteit een overzicht van de boeken voor aardrijkskunde die er voor brugklasleerlin gen op de markt waren. Dat bleken er 37 te zijn. Uit een enquête die we toen onder leraren aardrijkskunde liielden, bleek dat 40% van de boeken maar matig voldeden aan de eisen die de leraren stelden. Twee van de drie geïnterviewde leraren vond dat de manier waarop schoolboeken tot stand komen, veranderd moest worden. Niet de uitgeverijen horen het laatste woord te heb ben, maar de mensen uit het onderwijs zelf. Er zouden minder boeken moeten komen en voordat tot een uitgave besloten wordt, moet eerst via proefopzetjes uitgezocht worden of zo'n nieuw boek (of een nieuwe methode) wel goed is. De leraren wilden dus een accentverlegging naar de deskundigen en het onderwijs, eventueel zelfs naar de overheid. In ieder geval vonden ze de rol van de uitgevers te groot. Moderne schoolboeken zijn dikwijls bijzonder aantrekkelijk en kleurig uitgevoerd. Hier een voorbeeld van illustratie van Bert Bouman in 'Geschiedenis in opdracht en ontwerp' van de auteurs Buijtendijk, Kuperus en Seip. AMSTERDAM - Herhaaldelijk is gezegd dat er een soort KEMA-keur voor leermiddelen zou moeten komen. Een boek of methode met zo'n garantiezegel zou de onderwijzers en leraren een hoop moeilijkheden be sparen. Ze weten waar ze aan toe zijn en hoeven niet bang te zijn voor rommel. Dat KEMA-keus is niet zo eenvoudig aan te brengen. Want wie moet bepa len wat goed is? Moet je je alleen uitspreken over de uiterlijke aspecten van een boek of hoor je ook een oordeel uit te spreken over de inhou delijke en didactische kwaliteiten van een boek of methode? Wat die buitenkant betreft: de Consu mentengids zal waarschijnlijk in juni een onderzoek publiceren naar school boeken die op de havo gebruikt wor den. Dat onderzoek is indertijd aange zwengeld door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, die in overleg met de Consumentenbond de vragen lijsten heeft opgesteld. Het onderzoek van de Consumentenbond is uitslui tend op de prijs van de boeken ge richt: de inhoud ervan komt niet aan de orde. De ene methode is goedkoper dan de andere en met die wetenschap kunnen dan havo-scholen en ouders van schoolgaande kinderen hun voor deel doen. Of een goedkoop boek ook beter is dan een wat duurder boek, blijft buiten beschouwing. Wat dat betreft is het boekenonderzoek te ver gelijken met een margarine onderzoek of een vergelijkende test over gram mofoonplaten waarbij ook de artistie ke kwaliteiten niet meegerekend wor den. Nooit weg natuurlijk, maar als consument van onderwijsmethoden heb je er niet verschrikkelijk veel aan. Normen Inmiddels zijn ook de uitgeverijen van leermiddelen in de actie geko men. Ongeveer een jaar geleden werd de Groep Educatieve Uitgeverijen en als onderdeel van de KNUB (de uit geversbond) opgericht. En die GEU wil een soort stelsel van nonnen opstellen waaraan leermiddelen zou den moeten voldoen. A. Snoek, voor zitter van de GEU: 'De kritiek heeft ons aan het denken gezet. We willen oprecht proberen verbeteringen aan te brengen, maar het probleeqi is natuurlijk wel, hoe dat moet. We hebben nu een commissie tot bevordering van normen voor de kwa liteit van leermiddelen en tot bevor dering van de informatie daarover. Die informatie komt voorop. Als er een nieuw boek of een nieuwe metho de op de markt komt, willen we graag dat daar basisinformatie volgens vaste regels bij verstrekt wordt, zodat de consument weet wat hij mag verwach ten van dat boek. Of de uitgeverijen daarnaast dan nog reclame voor zo'n boek willen maken, moeten ze natuur lijk zelf weten, maar die minimum informatie moet er wel bij'. Moeilijk Normen voor leermiddelen zijn veel moeilijker vast te stellen. 'Zo'n KE MA-keur is leuk, maar gaat eigenlijk alleen voor uiterlijke aspecten op: de kwaliteit van het papier, van de band. Over de inhoud kun je veel moeilij ker praten. Denk maar eens aan het verschil tussen een christelijk geschie denisboek en een marxistisch boek. De beoordeling daarvan is subjectief en wij kunnen ons als uitgevers dan ook niet met de inhoud bemoeien. Dat moet de consument doen. De evaluatie van een methode of boek moet door het onderwijs zelf gedaan worden, al zien wij het wel als onze taak om die beoordeling te bevorde ren. Daar hebben we behoefte aan en dat is in ons eigen belang*. Een norm die je wél kunt stellen, is in hoeverre een boek voldoet aan de eisen die een leerplan stelt. 'Maar ook in zo'n geval kun je niet veel verder gaan dan een constatering. Een paar jaar geleden bv. kwam bij het talen onderwijs de audio-visuele methode op. Daar komt men nu een beetje van terug. Als je als uitgevers die ver schillende methoden gaat bekijken, kun je alleen maar zeggen: dat boek volgt die en die methode en voldoet wel of niet aan de eisen die die methode stelt. Maar je kunt je niet wagen aan een beoordeling van die methode'. Inventarisatie Het onderwijs zal zelf de belangrijk ste rol spelen in de beoordeling en de commissie van de GEU wil dan ook op den duur onderwijsmensen bij het onderzoek betrekken. Dat is nu nog niet zo. 'We willen nu eerst een soort inventarisatie maken, een indeling van de boeken die er zijn. Dat zal al veel duidelijkheid verschaffen. Je zult dan al wel kaf van koren kunnen scheiden. Ik weet best dat er nu slechte boeken op de markt zijn, ver ouderde methoden en ik heb die als uitgever ook wel uit de markt ge haald. Maar dat werd me niet in dank afgenomen door het onderwijs. Ik deed dat omdat zo'n boek verouderd was en omdat het nog maar op een klein deel van de markt aanwezig was. Dat is een economisch motief'. Economische motieven spelen - uiter aard - mee met de wens van de GEU om de leermiddelenmarkt te saneren. 'Als je nu met iets nieuws komt en het is slecht, dan valt het. Maar dan zit er wel geld in en dat is zonde. Vandaar dat we in een vroeg stadium al nieuwe boeken en methoden-in- wording willen bekijken. Misschien kun je bijschaven of zo'n boek alsnog voorkomen. Maar het gaat ons er ook om te laten zien dat we echt wel netjes werken en dat wij ook niets zien in een overbezette markt. We willen leermiddelen die de toets der kritiek kunnen doorstaan, die waar maken wat ze beloven. Dat is een kwestie van fatsoen'. Onbegonnen werk De meeste normen zijn subjectief, vindt Snoek en daarom moeilijk vast te stellen. Taalgebruik van de auteur is subjectief, levensbeschouwing van de auteur is subjectief, didactische kwaliteiten van een boek zijn niet objectief vast te stellen. 'We proberen wat er objectief vast te stellen is. Als we niet slagen, als er niets objectiefs vast te 6tellen is, stoppen we. Maar zover is het nog niet*. Het ziet er kortom, ondanks de Con sumentenbond en de commissie van de educatieve uitgeverijen niet naar uit, dat de volgende NOT in een huiskamer gehouden zal worden. De enigen die de massa boeken en leer middelen tot een overzichtelijk getal zullen kunnen terugbrengen, zijn uit eindelijk de uitgevers. En normen of niet, niemand zal hen kunnen dwin gen meer samen te werken en boeken niet uit te geven die niet nodig zijn. Het enige antwoord dat op het leer- middelengeweld van de uitgevers past, is een uitgewogen beoordeling van nieuwe boeken door het onderwijs zelf en een kritische consumentenhou ding bij de aanschaf ervan. Het weer laat zich goed aanzien. Het blijft de komende dagen overdag vrij zacht met luchtaanvoer uit oostelijke richtingen vanaf het continent. De kustgebieden vormen een uitzonde ring, vooral wanneer er een aanlandi- ge wind waait. Gistermiddag werd het bij onafgebro ken zonneschijn voor het eerst dit jaar 18 graden in het zuidoosten van Friesland. Ook Deelen meldde deze temperatuur om vier uur. Een groot contrast vormde de kwikstand van Ter schelling; op dat moment 8 graden. En verder Maastricht in de mist: 10 graden Celsius. Ook in het Noordfranse Abbeville kwam de temperatuur niet hoger dan circa 8 gr. C. Er waren nog meer stations die dit meemaakten. Het zach te weer speelt zich af aan de zuidelij ke flank van een in betekenis toege nomen Skandinavisch hogedrukgebied met uitbouw naar Polen en de Bal kan. Verder is er een uitgebreid en vlak lagedruk gebied, dat een groot deel van het continent overdekt, met name Zuid-Europa waarin gebieden met slecht weer voorkomen. De Oostkust van Spanje heeft giste ren nogal wat regen gehad. Neerslag meldde onder meer Ibiza en Alicante. De temperatuur op laatstgenoemd sta tion was 14 gr. bij een dauwpunt van 13. Plaatsen toe daar hu eens tegeno ver de 16 gr. van Berlijn bij een dauwpunt van maar even minus vijf graden. Ook in de omgeving van Madrid wer den vliegtuigen gewaarschuwd tegen ijs in buienwolken. Cumulonimbi idr^fen er om half vijf ook bij Geneve 1*oor 3/8ste bewolkt), Stutgart (5/8), en Luxemburg (2/8). Omveren deed. het uiteraard ook weer in de Arden nen, waar St. Hubert gisteravond 4 Weerrapporten van gisteravond 19 u., maximum-temperatuur en neerslag tussen 719 uur: Amsterdam zwaar bew. 17 0 De Bilt zwaar bew. 18 0 Deelen licht bew. 18 0 Eelde licht bew. 18 0 Eindhoven mist 15 0 Den Helder zwaar bew. 0 0 Luchth. R'dam zwaar bew. 16 0 Twente licht bew. 18 0 Vlissingen zwaar bew. 12 0 Zd.-Limburg onbewolkt 11 0 Barcelona half bew. 19 0 Berlijn onbewolkt 17 0 Brussel mist 12 0 Londen geheel bew. 10 0 Luxemburg zwaar bew. 17 9 Parijs regen 9 2 Rome half bew. 19 0 Stockholm licht bew. 11 0 millimeter neerslag aftapte, Luxem burg 9 mm. In Zuid-Duitsland en Luxemburg heeft het nu al op onge veer drie maartdagen geonweerd, wat toch wel vrij uitzonderlijk mag heten. Het normale aantal onweersdagen in maart en april is in geheel Zwitser land respectievelijk minder dan 0,5 en 1, voor Stuttgart 1 en 2, Luxemburg minder dan 0,5 en 2, voor Bussum 1 en 1 en voor het Limburgse Valken burg 1 en 2. Als curiositeit hier ook nog even de maart-april normalen van Singapore respectievelijk 15 en 21, voor het Braziliaanse Porte de Moz te weten 18 en 15, en Costermansville in Bel gisch Congo: 23 en 26 onweersdagen. n. Om zeven uur gisteravond werden onweersverschijnselen waargenomen in een langgerekte zóne van midden- Frankrijk via Madrid en Sevilla tot Gibraltar. HOOG WATER: 30 maart: Vllsslngen: 5.55— 18.31. Ilarlngvlietslulzen: 7.3820.05. Rotter dam: 8 38-21.15. Schevenlngen: 7.02—19.33. IJmuiden: 7.49—20.20. Den Helder: 11.33 23.51. Harlingen: 1.47—14.13. Delfzijl: 3.50— 16.10. onder redactie van loessmit je zulke hoge plaatsbekleders die in feite samenzweerders en misda digers zijn, dus moeten zoeken in regeringskringen, vakbonden, con cilies, synodes, kortom op alle plaatsen icaar je ze beslist niet zou zoeken. Nogmaals: zo laat de Vlaamse criminaliteit ons geloven en hij zegt er meteen bij hoe ze elkaar hun boodschappen doorge ven: 'Door een zogenaamde zetfout, die in werkelijkheid de lettercom binaties zijn van een geheim schrift, door bepaalde beelden in een film of televisie-opname lang in de camera te houden, iets dat de argeloze kijker niets doet ver moeden. Zo gaat dat in zijn werk en zo omspant de misdaad de we reld' houden samenzweerders dage lijks contact tot stand'. Zo ging dat vroeger, toen er gehei me bonden werden opgericht, 'tel kenmaal zelfs met zeer schone doelstellingen. De meeste daarvan zijn ontaard en vervielen na lange re of korte tijd tot heksenjacht, afpersing of knevelarij, veenmoor- den tot ware terreur toe. Niette min voltrok en voltrekt zich nog steeds een hevige strijd tussen goed en kwaad tot op de dag van heden'. Dit soort onthullingen blijkt men 'evenwel niet ongestraft wereld kundig te kunnen maken. Ik ver denk mijzelf er van te gaan lijden aan paranoia, vermits ik duidelijk waarneem dat zekere organisatie dit onmogelijk wil doen maken door mij naar het leven te staan. Zonder begeleiding waag ik mij niet op straat, noch begeef ik mij des avonds naar eenzame buurten'. Dat zal dan ook wel de reden zijn waarom hij zich op maandag 8 april vermomd naar het Amster damse American Hotel zal begeven, waar hij zijn visie op de misdadige praktijken van vandaag uiteen zal zetten. Om 'veiligheidsredenen' wordt die bijeenkomst niet bij de aanvankelijk als gastheer optre dende 'sociaal religieuze discussie groep' thuis gehouden. Namens u zullen ook wij ons niet ver momd daarheen begeven in de hoop dat er enig licht op deze duistere zaken geworpen zal wor den. 'Goedenmorgen dan wel goeden- middag. U bent verbonden met het automatisch antwoordapparaat van Odilia Jeuken, de secretaresse van dr. Vandemortele. Dr. Vandemorte- le kan op dit moment niet met u in verbinding treden en ik weet niet waar hij zich thans bevindt. Wel hoop ik hem binnenkort te spreken en ik kan de vragen die u stelt aan hem voorleggen. U heeft ongeveer dertig seconden de tijd. Ja, begint u maar'. Jammer, jammer. In plaats van Odilia Jeuken tref je de ganse dag alleen haar stem op een bandopna me, terwijl zij in haar geheel zo veel raadsels uit de wereld zou kunnen helpen. Want deze dr. E. Af. J. Vandemortele, criminalist te Ukkel (België), die vertelt dat hij in Vlaanderen de positie van poli tiedeskundige zij het niet in vaste dienst vervult, roept met een paar brieven die hij ons stuur de levensgrote vragen op, waarop we best een antwoord wilden heb ben. In zijn hoedanigheid van speurder, om hem gemakshalve maar zo te noemen, zegt hij in het sprookje van Sneeuwwitje en de zeven dwergen de sleutel te heb ben gevonden tot de ontmaskering van geheime genootschappen en hun mantelorganisaties, die elkaar vandaag de dag nog via gewone drukwerkjes en films hun kwalijke codeboodschappen toespelen. Hij heeft 'de zeer onverwachte', nochtans hoogst evidente betrek kingen tussen dit schijnbaar zo eenvoudige volkssprookje enerzijds en vele hoge plaatsbekleders in regeringen en broederschappen als mede een wereldomvattende orga nisatie anderzijds' ontdekt. Als we de gedachtengang van de heer Vandemortele goed begrijpen, zou Hoewel de minister van verkeer en waterstaat toegeeft dat het van een gezond beleid zou getuigen om het vliegverkeer van en naar Schiphol in de weekends drastisch te beper ken, wil hij dat 'uit andere over wegingen' toch niet doen. Wel iets anders: reductie geven op wegenbe lasting voor autobezitters die bin nen een straal van twintig kilome ter van Schiphol wonen. De brief waarin de minister dat toezegt, is gericht aan de heer A. Tepe van het bureau vliegtuighin- der in Amstelveen. De heer Tepe en de zijnen horen tot de groep mensen die zich bijzonder beijve ren voor de rust van de bewoners in de buurt van Schiphol. Ze heb ben de minister al eerder schrifte lijk voorstellen gedaan om het vliegtuiglawaai ten minste op de zondagen in te dammen. Op de laatste brief (28 februari) kregen ze tot hun vreugde een antwoord met de al genoemde inhoud. De mi nister schrijft daarin onder meer verder: 'Het is u bekend dat Schip hol niet meer als nationale lucht haven te handhaven is (gebrek aan woningen voor employees, de te grote druk op het wegennet, op de recreatiegebieden, het leefmi lieu, de geluidshinder, de luchtver vuiling enz. enz.), zodat wij beslo ten hebben, totdat de nieuwe nati onale luchthaven gereed zal zijn, bij wijze van compensatie voor het feit dat men elders zijn rust dient te zoeken de volgende reducties op de te betalen wegenbelasting te verstrekken'. En dan volgt een op gave van de omvang van deze re ducties: vrijstelling van wegenbe lasting voor wie binnen een straal van vijf kilometer van Schiphol woont; 75 procent korting voor mensen die er tussen de vijf en tien kilometer vandaan zitten; 50 procent voor hen die op vijftien tot twintig kilometer van de lucht haven wonen. Wie op éénentwin tig kilometer afstand woont, zit er dus net naast. Natuurlijk moet iemand die voor de redcutie in aanmerking wil ko men, er zelf ook iets voor doen. Er moeten formulieren voor ingevuld worden, die maandag in de plaats van inwoning voor het grijpen lig gen op het gemeentehuis, het be lastingkantoor en alle PTT-kanto- ren. Paspoort en rijbewijs meene men. Het Spaanse ministerie van finan ciën heeft bekend gemaakt dat op 26 april het kasteel in Loja bij Granada in het zuiden van het land geveild zal worden. De inzet zal vijfhonderd peseta's (tegen de vijfentwintig gulden) zijn. Hoe hoog de slotopbrengst voor het slot zal worden, valt natuurlijk niet te zeggen. Wel dat het kasteel nogal vervallen schijnt te zijn, om niet te zeggen een ruïne. In elk geval houdt de koper er de muur rondom het slot aan over; die lijkt nog overeind te staan. Trekpleister in de wonderlijke Amerikaanse sprookjeswereld Dis neyland is het majestueuze, middel eeuwse kasteel van de Schone Slaapster. Achter dit soort sprook jes huist volgens sommigen een poel van criminaliteit (zie ook: de misdaad van Sneeuwwitje). Behalve dat er tussen de vier tele- visieprodukties Bartje, Boerin in Frankrijk, Een mens van goede wil en Merijntje Gijzen duidelijke verschillen in taal en dialect aan te wijzen zijn, ontdekte de NCRV- gids nog een opvallend verschil: Bartje was de enige serie, waarin geen boerderij of fabriek afbrand de. Wie zich als statussymbool een echte Rolls Royce wil aanschaffen, zal geduld moeten oefenen. Ook al komt de klant met honderdduizend gulden kontant in het handje ongeveer de prijs van zo'n wagen dan nog zal hij een jaar of vier moeten wachten voordat hij aan de beurt is. De groeiende wachtlijst maakt velen zo ongeduldig, dat ze dan maar een tweedehands Rolls kopen. Door de grote vraag is de prijs voor gebruikte automobielen van dit merk al opgelopen tot 25 procent boven de nieuwprijs. Vorig jaar zijn er 2760 Rolls-Roy- ce-auto's afgeleverd en dit jaar ver wacht de fabrikant tot 3250 te kunnen komen. De meeste kopers schijnen in de oliestaten in het Midden-Oosten te wonen. 'En serveren kan hij ook niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7