^Grootste Ierse boef' egt te roven voor ritse geheime dienst Kans op oplossing in Dennendal is gedaald Weer meer slachtoffers van hartinfarct Scholten: 'Afwijzing van Eerkoop ambtswoning volstrekt willekeurig' Prinses Margriet opent expositie j Ijdens interview in Amsterdams hotel: Twaalfjarige jongen brak 250 keer in 'Dodelijke schoten op strand:10jaar Surinaamse premier naar Nederland 'Grootste epidemie die ooit de westerse wereld heeft getroffen' Cafébaas had 200 kilo hasj in tuin Hartstichting hoopt dat men ruimer geeft Advies tegen gedwongen verhuizing bejaarden Fiat bijna vier procent duurder Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin - ftOUW KWARÏET VRIJDAG 29 MAART 1974 BIXiAENLAAD T3/K5 i hn een onzer verslaggevers OÜMSTERaW Kenneth Littlejohn, de 'grootste boef van Ierland', heeft gisteren in een inter- JJ iew met twee journalisten van de BBC verklaard, dat hij in opdracht van de Britse geheime dienst o en serie bankovervallen in Dublin heeft gepleegd. Het interview vond in het Hilton-hotel in Arnster- 5 am plaats. Littlejohn (32) werd tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op 11 maart ontsnapte a ij uit de gevangenis van Dublin. d 'olgens Littlejohn moest hij de over- ajallen plegen om het Ierse Republi- iinse Leger, de IRA, in diskrediet te rengen. Die opzet slaagde, aldus de ankrover, want na de overvallen aichreven de kranten, dat de IRA geld odig had om wapens te kopen, en )j aarom het middel van bankoverval- u >n had aangewend. TPp Hugo van Rhijn, één van de ournalisten die Littlejohn interview- a e, maakte Littlejohn 'geen gespan- Si [root aantal voorkeurstemmen 1 fan onze Haagse redactie J)EN HAAG Het AR-Kamerlid mr. J. N. Scholten vindt dat zijn d >artijgenoot minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) hem net 'volstrekte willekeur' heeft behandeld. Dit naar aanleiding van Ie beslissing van de minister, niet akkoord te gaan met het besluit a ran de toenmalige gemeente Andel, het burgemeestershuis aan mr. Jcholten voor 72.100 gulden te verkopen. ui Dp deze verkoop van de gemeente aan li Ie eigen burgemeester werd indertijd "reel kritiek geuit. Een door de minis- t ,er van binnenlandse zaken gelaste axatie leverde een verkoopwaarde ran 125.000 gulden op. De minister ïeeft het oorspronkelijke verkoopbe- ■J iluit van de gemeente nu vernietigd, '•omdat hij het verschil tussen de over- I ïengekomen verkoopprijs en de waar- II le van het huis te groot vindt. 'Dat is ein strijd met het financiële belang van de gemeente,' aldus de minister. Mr. Scholten, die van de koop had afgezien, zei gisteren dat minister De 1 Gaay Fortman zijn beslissing op on- P voldoende grond heeft genomen. 'De t raad van Andel heeft te goeder trouw ®een beslissing genomen. De verkoop paste in de reeks van eerdere verko rren van de gemeente en van ifeemeenten in het land van Heusden >€n Altena. De minister had dat moe- iten nagaan. Hij heeft echter volstrekt e willekeurig gehandeld,' aldus mr. Scholten. Populair Van een verslaggever AMSTERDAM Een twaalfjarige Italiaanse jongen wordt ervan ver dacht in Amsterdam en omgeving 250 inbraken te hebben gepleegd, waarbij hij vrijwel professioneel te werk ging. Zijn bult was ook niet bepaald kinderlijk. Hij stal sieraden, antieke voorwerpen, geld en kleu rentelevisietoestellen. De jongen blijkt over een fabelach tig geheugen te beschikken. De tal rijke woningen waarin hij heeft in gebroken weet hij zonder mankeren aan te wijzen. Waar zijn buit is gebleven, is nog een duistere zaak, ook de vraag in hoeverre hij hulp heeft gehad om zijn gestolen waar van de hand te doen. Hoofdinspecteur Maaten van de Am- stelveense recherche, die de jongen met hulp van een tolk verhoort, zegt dat het kind moeilijk te bena deren is. 'We willen niet te veel druk op hem uitoefenen, omdat we bang zijn dat hij dan dichtklapt', aldus de heer Maaten. De Amstelveense recherche dacht al een hele tijd in de richting van een hele reeks inbraken, maar heeft aan vankelijk niet aan een twaalfjarige jongen gedacht. De Amstelveense politie is in december van het vorig jaar voor het eerst met de jongen in aanraking gekomen, nadat hij in de Kalfjeslaan in een huis was aange troffen. Hij was toen teruggebracht naar zijn ouders. De politie heeft hem pas nader aan de tand gevoeld, toen bleek dat hij in Haarlemmer meer en Zaanstad ook in woningen was aangetroffen. De jongen heeft bij zijn inbraken dikwijls gebruik gemaakt van valse sleutels. Ook was hij een vaardig klimmer. nen, maar wel een behoedzame in druk'. Na het interview vertrok Litt lejohn onmiddellijk uit het Hilton- hotel. Hij zei naar Straatsburg te zullen reizen, om daar een klacht in te dienen bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Nadat hij in Engeland een overval op een geldtransport had gepleegd, vluchtte Littlejohn een aantal jaren geleden naar Ierland. Daar kreeg hij al vlug goede contacten met het Ierse plaats op de Brabantse CDA-lijst in de provinciale staten gekozen. Hi] kreeg 11.700 voorkeurstemmen en dat waren er zelfs nog meer dan de lijsttrekker van het CDA in Brabant, de Waalwijkse burgemeester Teijssen. De heer Scholten stond aanvankelijk als tweede op de lijst maar verhuisde vrijwillig naar een onverkiesbare plaats om het CDA geen nadeel van zijn zakelijke problemen te laten on dervinden. Het actiecomité dat toen voorkeurstemmen voor hem ging ver garen, blijkt nu meer dan succesvol te zijn geweest. De heer Scholten kon gisteren geen antwoord geven op de vraag, of hij eventueel gedeputeerde van Brabant zou willen worden. Republikeinse Leger, de IRA. Met veel gegevens over deze organisatie keerde hij naar Engeland terug, en vroeg een gesprek met de minister van defensie aan. De drijfveer voor het verraad was volgens zijn zeggen, dat hij een 'avonturier en een patriot' is. Littlejohn heeft de Britse nationa liteit. De minister kreeg Littlejohn niet te spreken, maar wel de staatssecretaris, Geoffrey Johnson-Smith. De bewinds man vond Littlejohn's gegevens inte ressant, maar zei er verder weinig mee te kunnen doen. De volgende dag zou hij iemand naar hem toesturen, ene Douglas Smythe. Deze Smythe, die waarschijnlijk een belangrijke post bij de Britse geheime dienst vervult, verstrekte Littlejohn twee opdrachten: hij moest een serie bankovervallen plegen om de IRA in diskrediet te brengen en hij moest IRA-'stafchef Seen MacStiofain ver moorden. De bankovervallen pleegde Littlejohn, de laatste vond op 13 okto ber 1972 in Dublin op de Allied Irish Bank plaats, met een buit vanl mil joen gulden. De moord pleegde hij niet omdat dat hem 'te ver ging*. Na de bankoverval keerde Littlejohn naar Engeland terug waar een functi onaris van de Britse geheime dienst hem meedeelde, dat ze 'zijn diensten niet langer nodig hadden'. Een paar dagen later werd hij gearresteerd en aan Ierland uitgeleverd. In Dublin werd Littlejohn tot twintig jaar ge vangenisstraf veorordeeld. Na een hongerstaking van enkele weken was Littlejohn mager genoeg om tussen de spijlen van de gevangenis door te kruipen. Eergisteren verbleef hij in Amsterdam, waar de journalisten hem enkele uren interviewden. Hugo van Rhijn, verslaggever van de N CR V-ra dioactualiteiten r ibriek Hier en Nu, medewerker van de BBC, verwacht, dat na deze uitzending in het Engelse Lagerhuis vragen zullen worden gesteld over de betrokkenheid van de Britse geheime dienst bij bank overvallen in Ierland. Hoe lang Litt lejohn al in Amsterdam verbleef, wil de Van Rhijn niet zeggen. Na het gesprek, verliet Little John ogenblikke lijk het Hilton-hotel. Prinses Margriet opende gisteren in museum Het Prinsenhofin Delft de tentoonstellingsruimte met de expositie 'Vijf eeuwen Nassau-OranjesOp de foto staat prinses Margriet bij portretten ran haarzelf en koningin Wilhelm ina, waarbij een frappante gelijkenis opvalt. De expositie, met 80 por tretten en afbeeldingen, is tot 19 mei te zien. UHRiECHT De kans dat er een tijdelijke oplossing voor Dennendal zal komen, is sterk vermin derd, nu de staf van de zAvakzinnigeninrioliting heeft verklaard niet verder te zullen deelnemen aan gesprekken over de door de commissie-Langemeijer gedane voorstellen. Oorzaak van deze nieuwe impasse zijn uitlatingen van de kant van Nieuw Dennendal, de groep rond de ontsla gen directeur Carel Muller en de eveneens ontslagen zeven andere staf leden. Begin deze week heerste er bij alle betrokkenen nog een zeker optimisme, I De negatieve publiciteit rond deze en n andere geruchtmakende zakelijke transacties van de heer Scholten heb- flben overigens zijn populariteit in het land van Heusden en Altena naar het schijnt alleen maar vergroot. Met een ijmassaal aantal voorkeurstemmen is il hij woensdag van een onverkiesbare (ADVERTENTIE) 1 AMSTERDAM Na een eis van 8 jaar is de 35-jarige schilder Jaap J. nuit Zandvoort, die in april 1972 zijn s rivaal, de 42-jarige Henk Maertens, 1 met twee pistoolschoten doodschoot in l^een strandstoel, in hoger beroep door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdachte was in eerste instantie door de rechtbank in Haarlem reeds sjgestraft met een vonnis van tien jaar, toen na een eis van twaalf jaar. Evenals de rechtbank kwalificeerde het hof het misdrijf niet als moord, doch als doodslag. In een psychia trisch rapport werd de verdachte ver minderd toerekenbaar geacht. 'Er blijft voldoende toerekeningsvatbaar heid over om hem de rekening te presenteren', aldus de procureur-gene- t raai die de verdachte bij de behande ling van zijn zaak verweet geen mo- a|ment blijk van enig schuldgevoel te hebben getoond. Campari Orange. Een gevaarlijke longdrink voor mensen die niet aan Campari verslaafd willen raken. 't Is eigenlijk nergens mee te vergelijken. Behalve dan misschien met die bekende engeltjes die iets op uw tong doen. Maar alla. Laat ons geen tijd ver doen. Zo maakt u 'm: ijskoude Campari in een longdrink glas en bijvullen met koele orange. Zo simpel is 't. Maar denk erom: 't blijft een temperamentvolle Italiaan. Campari moet jewel lekker vinden, 'tis even een kwestie van de juiste mix. nadat de commissie-Langemeijer een serie voorstellen voor een tijdelijke regeling met alle bij het conflict betrokken partijen had besproken. De vertegenwoordigers van de verschil lende groepen waren met deze voor stellen teruggegaan naar hun achter ban en op 8 april zou iedereen zijn definitief standpunt bekend maken. Dan zou zo mogelijk al een tijdelijke bestuurscommissie voor Dennendal kunnen worden geïnstalleerd, bestaan de uit vertegenwoordigers van de ver schillende partijen en enkele leden van het bestuur van de Willem Arntszstichting, waar Dennendal een onderdeel van is. Woensdagavond bleek al, dat de 'geor ganiseerde' ouders niet zo tevreden zijn over het verloop van het rondeta felgesprek, omdat hun afgevaardigde, de heer Panoey, tegen de afspraak in daarbij niet meegedeeld heeft, dat een terugkeer van de zeven ontslagen staf leden één van de punten van de voorgestelde regeling voor de ou ders niet aanvaardbaar is. Gisteren zeiden de (niet ontslagen) stafleden in een verklaring, het ten zeerste te betreuren, dat verschillende medewerkers van Nieuw Dennendal ook na het gesprek van dinsdag nog regelmatig stappen ondernemen die een uitbreiding van het conflict tot gevolg hebben. 'Uitlatingen in pam fletten wijzen erop, dat zij de commis sie-Langemeijer en haar streven wei nig serieus nemen'. Zo zijn volgens de staf de voorstellen van de commissie door de Nieuw-Dennendallers 'gesjoe mel en gedraai' genoemd. De staf van Dennendal vindt, dat dit getuigt van een onverzoenlijkheid, die geen ver trouwen schept in de bedoelingen van de leiders van 'Nieuw Dennendal'. Der halve verklaart de staf van Dennendal niet op de voorstellen van de commis sie-Langemeijer te kunnen ingaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Surinaamse pre mier Arron komt in ieder geval half april naar Nederland en dat niet als .minister van financiën, zoals de Ne- derlandse regering suggereert, maar wel degelijk ook als premier van Suriname. Dit heeft een woordvoerder van de Surinaamse regering in Paramaribo laten weten. De heer Arron zal bij zijn bezoek niet alleen overleg plegen met de Nederlandse minister Duisen- berg van financiën (de heer Arron combineert het premierschap met het beheer van de portefeuille van finan ciën) maar in Nederland ook de pro cedure ter verkrijging van Suriname's onafhankelijkheid aan de orde stellen. Van een onzer verslaggevers 'DEN HAiAlG In Nederland overleden vorig jaar 52.842 mensen aan een hart infarct. 'Opnieuw een stijging vergeleken met 1972,' zei de Groningse cardioloog prof. dr. J. Nieveen gisteren op een persconferentie van de Nederlandse Hart stichting. Van onze correspondent WAALRE Gistermiddag heeft de »olitie te Waalre (N.B.) na weken- ang zoeken en graven tweehonderd kilo hasjiesj ontdekt in de tuin van de cafébaas J. L. H. Ook vond de politie twee pistolen en een groot aantal patronen. De verdachte werd aanvankelijk aangehouden in verband met een autodiefstal. Prof. Nieveen, opvolger van prof. dr. C. L. C. van Nieu- wenhuizen als voorzitter van de wetenschappelijke advies raad van de Hartstichting, be nadrukte dat de samenleving nog steeds te weinig beseft, dat de kransvaatziekte de grootste epidemie is die ooit de westerse wereld heeft ge teisterd. Op maandag 1 april begint de Hartstichting weer de jaarlijk se Nederlandse hartweek (dit keer onder het motto 'Geef. Leef), waarin een beroep wordt gedaan op het Neder landse volk om zoveel moge lijk te geven aan de Hartstich ting om de bestrijding van hart- en vaatziekten te kunnen voortzetten. Tienduizend medewerkers van 'vrienden van de Hartstichting' zullen geld inzamelen, terwijl ook kan worden gestort op giro 204050 of op bankrekening 248 .In 1973 leverde de collec te 1,3 miljoen gulden op en werd er 1,5 miljoen gulden op giro- en bankrekeningen ge stort. De Hartstichting hoopt dat dit keer een miljoen gul den méér zal worden opge haald. Prof. Nieveen zei dat de re sultaten van de proefneming met de hartenwagens in Utrecht teleurstellend zijn ge weest. Over het project con- sultatiebureau's van de TB-be- strijding in te schakelen voor onderzoek naar hart- en vaat ziekten, liet hij zich gereser- veerd uit. Hij vond het nog te vroeg om te kunnen consta teren wat is gebeurd dat onderzochte mensen, die daar na hun levenspatroon wijzi gen, ook gevrijwaard zijn van een hartinfarct Over eventuele uitbreidingen van het project zei hij dat het 'wel een klein beetje kan wor den uitgebreid om dan na eni ge jaren de resultaten te kun nen beoordelen'. Het is beslist niet de bedoeling het aantal consultatiebureau's, dat dit werk verricht, uit te breiden tot meer dan negen', aldus prof. Nieveen. Prof. dr. Van Nieuwenhuizen, die nu tien jaar na de oprichting de Hartstichting heeft verlaten, ontving voor zijn verdienstelijk werk als eerste de onderscheiding van de stichting, het 'gouden hart". Hij liet zich in een 'hartekreef typisch uit over de belangstelling van de over heid voor het werk van de stichting: 'De subsidie is te gering en het beleid van het ministerie is te wisselend'. Films De Hartstichting heeft de na zorg van door een infarct getroffen mensen willen ver beteren door tweehonderd in structiefilms door te zenden aan 150 ziekenhuizen met ha rtbewakingsaf delingen. Dit audio-visuele programma, dat een half uur duurt, geeft ant woord op de vragen die de patiënt stelt als hij terugkeert in zijn eigen omgeving. 'Vele patiënten hebben angst om verder te leven met de moge lijkheid opnieuw door een in farct te worden getroffen. Art sen hebben vaak geen tijd voor voldoende voorlichting en dit medium neemt de taak van de artsen over". Voedingsspel Een middel om de preventie van hart- en vaatziekten te bevorderen is het voedingsspel 'Goed voor uw hart-kwis', dat de stichting in vijfduizend exemplaren zal verspreiden onder artsen, die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor het werk van de stichting. Dok worden hierbij recepten boekjes verspreid. Binnenkort sal tevens in een oplage van vijfduizend stuks verchijnen het boek 'hartinfarct, risico factoren en diëetvoorschrif- ten'. Het bevat wetenschappe lijke en praktisch gerichte in formatie voor de huisartsen en de negenhonderd diëtisten in Nederland. Dat moet schrif telijk worden aangevraagd bij de stichting. Mede dankzij de Nederlandse hartstichting zal het streekzie kenhuis Bergzicht te Goes bin nenkort kunnen beschikken over uitgebreide patiëntenbe- wakingsapparatuur van Phi lips. De installatie bestaat niet alleen uit een hartbewakings- eenheid, maar ook uit een in stallatie voor 'intensive care'. De apparatuur die de medi sche toestand van vier patiën ten tegelijk van minuut tot minuut kan volgen heeft ten doel zo snel en efficiënt moge lijk in noodsituaties te kun nen ingrijpen. AMSTELVEEN De Zieken fondsraad is van oordeel dat be jaarden, die op kosten van de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten in niet-erkende inrichtin gen worden verpleegd, niet op straffe van intrekking van de AWBZ-vergoeding mogen wor den gedwongen te verhuizen naar een erkende inrichting. De raad geeft staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid in een ad vies in overweging, AWBZ-vergoedin- gen niet eerder in te trekken dan nadat hij van de bewindslieden van CRM de toezegging heeft gekregen, dat zij zullen bevorderen dat de Alge mene Bijstandswet voor deze groep bejaarden soepeler zal worden toege past. Het stopzetten van de vergoedingen aan bejaarden die op kosten van de AWBZ worden verpleegd in een niet- erkende inrichting, had tot doel, regi onaal de doorstroming naar erkende inrichtingen te bevorderen. Daarom werd vorig jaar in gebieden waar niet of nauwelijks kon worden gesproken van een tekort aan erkende verpleeg inrichtingen of zwakzinnigeninrichtin gen, de AWBZ-vergoedingsregeling buiten werking gesteld. Het gevolg van deze beslissing was evenwel dat een aantal bejaarden onder het dreigement dat zij hun AWBZ-vergoeding zouden verliezen werden gedwongen om van een niet- erkende (veelal particuliere)1 inrich ting te verhuizen naar een erkende inrichting. In enkele gevallen gebeur de dit zelfs zonder overleg met de betrokken bejaarde. De Ziekenfondsraad blijft van mening dat de AWBZ-vergoedingsregeling moet worden afgebouwd. Een oplos sing voor de bejaarden in niet-erken de inrichtingen zou daarom niet moe ten worden gezocht in een versoepe ling van de AWBZ, maar van de bijstandswet. 'In gevallen, aldus de raad, 'waarin in tehuizen verb' vende bejaarden met een AWBZ-indicatie om medische of maatschappelijke re denen niet kunnen worden overge plaatst naar erkende inrichtingen is toepassing van de bijstandswet op zijn plaats.' De raad noemt het ten slotte onjuist bijstandsuitkeringen in te trekken op het moment dat er een AWBZ-indicatie ontstaat, ongeacht de vraag of overplaatsing naar een AWB- Z-inrichting mogelijk of gewenst is. AMSTERDAM Leonard Lang BV, importeur van Fiat, zal morgen de prijzen van zowel de Spaanse als de Italiaanse modellen met bijna vier procent verhogen. De Fiat 500 gaat 5315 gulden kosten, 189 gulden meer dan sinds februari. De twee populairste Fiats gaan res pectievelijk 262 gulden en 340 gulden in prijs omhoog; de Fiat 127 komt op 7287 gulden en de Fiat 128 op 8482 gulden. Als reden voor de prijsverho gingen worden kostenstijgingen bij de Italiaanse Fiatfabriek en de Spaanse Seatfabriek opgegeven. (ADVERTENTIE) PROFESSIONEEL... MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE D0E-HET-ZELVER! Kant-en-klaar en met super hechtkracht 1001 toepassingen: om u een idee te geven: Houtrot herstellen. Gaten, kieren, naden en scheuren blijvend afdichten, ook tussen Auur en kozijn, of langs de trapen rondom cv-pijpen. Betonreparatie of ragdun ^pleis teren. Onderzadelen. Trapleuning muurvast zetten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV. Spaanplaten naadloos verwerken (verlijmen). Tegels zetten op hout, spaanplaat of betonemaille, enz. Pleisterwerk, maar evengoed stop verf bijwerken. Betonnen ramen be- glazen, ook in een stal. Dakpan vast zetten. Dunne plek in goot of lek balkon dichten. Latten tegen muur of plafond hechten. Super hecht kracht tussen HOUT en STEEN of tussen andere materialen van een verschillend uitzettingscoëfficiënt. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN. BLIJVEND AF DICHTEN. VOEGEN, UITVLAK KEN. RAGDUN PLEISTEREN. DIK PLAMUREN en blijvend HERSTEL LEN met PORION. de in Zwitser land ontwikkelde één-componen- tige, dus-kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas, al leen niet aan plastic. Blijvend ther moplastisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, huig- en Blijtvast. Alkali-, elec- trolyt-, olie- en dooizoutbestendig. Verwerking met: plamuurmes, plekspaan, voegspijker, hand- of luchtdrukspuit. Onschadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aan gebroken pot of emmer. 'Wilt u voorzichtig naar bin nen rijden? Al deze onderde len liggen op volgorde.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5