Middenstand moet meer hulp krijgen België zwicht toch voor olieconcerns Kissinger wil een actieve rol voor in Syrië In deze krant WASAUTOMATEN Confessionele fracties na regeringsmaatregelen: Japanse treinen: dagje rust Geen verschil tussen dag- en nachtgoed Textiel gestolen Thomassen verstoot schilderij Ski-les voor Ted Kennedy HEROPENING Afzuigkappen vaak onveilig Ultracentrifuge van Amerikanen veel goedkoper Advies: koop goedkoopste tandpasta Meisje (3) ligt dood in kelder Nieuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING [enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 WOENSDAG 27 MAART 1974 61ste jaargang no. 275 HAARLEMMERSTRAAT 1250 LEIDEN Alle bekende merken 499 - Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering zal de kleine zelfstandigen (midden standers en dergelijke) royaler tegemoet moeten komen. Het vo rige week ingediende pakket maatregelen bevat voor hen weinig of niets, en dat terwijl deze groep door allerlei andere oorzaken be hoorlijk in de knel is gekomen. |»Taar schatting 20 miljoen Japanners moesten het gisteren zonder treinen, tielro's en bussen stellen omdat het spoorwegpersoneel en ander vervoers- iersoncel in staking was gegaan om hun eisen om hogere lonen kracht bij te ietten. De staking, die was gericht tegen de particuliere vervoersbedrijven, jindigde rond het middaguur. Maar het spoorwegpersoneel ging door met de itiptheidsacties die al een week worden gevoerd. Veel Japanse forensen zagen tich genoodzaakt naar hun werk te lopen, rijden of te fietsen, hetgeen een Verkeerschaos tot gevolg had. Foto: een rangeerterrein bij Tokio met stil- Itaande treinen.'" dOSKOU (AP. Reuter, UPI) Henry Kissinger heeft de Russi- iclie partijleider Leonid Breznjew gisteren laten weten, dat de Ver enigde Staten de Sowjet-Unie actief willen betrekken bij het tref fen van een regeling voor de terugtrekking van de Israëlische troe- >en in de heuvels van Golan. let is bekend dat de Sowjet-Unie yrië heeft geadviseerd, harde eisen stellen wat de terugtrekking van Israëli's betreft. Zij heeft tegeno- er Kissinger begrip getoond voor de tap-voor-stap-methode om tot een to- ale regeling te komen. Maar zij neent dat teveel aandacht wordt be teed aan de troepenscheiding en veel weinig aan het uiteindelijke doel. Zonnig Droog en zonnig weer met in de ochtend enkele mistbanken. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Maximum temperaturen van 15 graden in het noorden tot ongeveer 20 graden in het zuiden van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog, zonnige pe rioden en minder zacht. Morgen zon op: 06.25 onder: 19.06 maan op: 08.10 onder: de volledige terugtrekking van de Is raëlische troepen uit alle bezette Ara bische gebieden. Kissinger heeft Breznjew, met wfê hij gisteren drie maal confereerde, verze kerd dat de Amerikaanse politiek ook is gericht op een regeling, waarbij alle landen in het betrokken gebied in vrede kunnen leven. Hij zou de Russische partijleider hebben gezegd dat Washington niet uit is op onder mijning van de positie van de Sowjet- Unie in de Arabische landen. Het punt dat bovenaan de agenda stond, is voorlopig terzijde geschoven: het bereiken van een akkoord over de wederzijdse beperking van kernwa pens. Zonodig zal Kissinger langer in Moskou blijven, als dit onderwerp grondiger moet worden doorgenomen dan aanvankelijk de bedoeling leek. Over een langer verblijf in de Sowjet- Unie is thans echter nog niets be kend. Vrijdag aanstaarde moet Kissin ger eigenlijk in Washington terug zijn om over het Israëlisch-Syrische conflict te spreken met Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensie. Edward Kennedy zal als lid van de Amerikaanse Senaat op uitnodiging van de Opperste Sowjet (te vergelij ken met een parlement) op 6 april een bezoek brengen an de Sowjet- Unie. Hij neemt zijn vrouw mee en blijft er een week. Daarna bezoekt hij Polen. Roemenië en West-Duitsland. NIJMEGEN Een partij textiel, ter waarde van ruim 46.000 is in handen gevallen van inbrekers, die zich toe gang hadden verschaft in het gebouw van een expeditiebedrijf te Nijmegen. De buit, ruim zesduizend slopen, vier duizend overhemden, 1000 t-shirts en evenveel damesblouses was afkomstig van een textielbedrijf in Woerden. De confessionele fracties in de Twee de Kamer hebben deze wens gisteren naar voren gebracht in het voorlopig verslag over de door de regering ge nomen maatregelen. Het kamerdebat wordt volgende week gehouden. De wensen van de confessionelfe fracties komen op het volgende neer: Het bedrag dat belastingvrij gere serveerd mag worden voor de oude dag, moet belangrijk worden opge trokken. Voor deze optrekking is een schema ontworpen dat in 1975 zijn voltooiing krijgt. De confessionele fracties willen dat dat dit jaar al zal gebeuren. Het bedrag waarover geen belas ting behoeft te worden betaald zou voor de zelfstandigen met een beperkt inkomen tijdelijk extra moeten wor den opgetrokken. De zelfstandige moet over het vol le bedrag van zijn premies voor de sociale verzekeringen belasting beta len. De werknemer behoeft dat niet over dat deel dat door zijn werkgever wordt betaald. De kleine zelfstandige zou dit voordeel ook moeten hebben. De zelfstandigen zouden reductie moeten krijgen op de door hen te betalen premies voor de volksverzeke ringen. De zelfstandige merkt volgend jaar pas iets van de belastingverlaging per 1 juli. Hij zou daar eerder van moe ten kunnen profiteren. Binnenland Werkende jeugd ongerust 5 Graven herbegraven 5 Trees Hazellioff en Onedin 6 Buitenland Kritiek in Moskou op Sadat 11 Terreur op Corsica 11 Kerk Geref. synode bijeen 2 Sport Michels ontevreden 13 Men schrijft ons Kerkbladen Nieuwe boeken Radio en tv Het voorlopig verslag verscheen enke le uren nadat de middenstandsorgani saties op een openbare hoorzitting van de Tweede-Kamercommissie hun grieven over het pakket regerings maatregelen hadden gespuid. De voor naamste daarvan was wel, dat de Zie verder pagina 5 'Zo ben ik niet' ROTTERDAM 'Zo ben ik niet'. Dat zei burgemeester W. Thomassen van Rotterdam van het portret dat de kunstenaar Jan Goedhart van hem schilderde. De burgemeester is dan óok niet van plan het schilderij, dat was bedoel als geschenk bij zijn af scheid, te aanvaarden. Jan Goedhart heeft het portret niet in opdracht van de gemeente Rotter dam geschilderd, maar bij het maken wel het afscheid van burgemeester Thomassen in zijn noofd gehad. Eer der had Jan Goedhart voor do ge meente een schilderij van Paus Johannes XXIII geschilderd, dat op de kamer van wethouder J. Reehorst kwam te hangen. Die vond het schil derij zo mooi, dat hij het bij zijn vertrek naar Velsen. waar hij burge meester werd, van de gemeente kocht voor 3200 gulden. De afdeling kunst zaken zei daarop tegen Jan Goedhart: 'Maak maar een schilderij voor die 3200 gulden'. Jan Goedhart: 'Ik had al een paus geschilderd en dacht, kom, nu paus Willem maar eens. Op het stadhuis was men er aanvankelijk nogal mee ingenomen. Te autoritair? Och, ik heb geen opzettelijk provo cerend schilderij willen maken. Maar Thomassen is nu eenmaal geen slapja nus. Hij zal de geschiedenis ingaan als een bekwame, kleurrijke burge meester, maar niet als de beminne lijkste. Er ligt misschien wel een accentje op het autoritaire, maar dat mag toch wel bij iemand horen?' De schilder heeft het portret gemaakt aan de hand van foto's en bezoeken aan de raadszaal. Het portret is nu ergens op het stadhuis opgeborgen en niemand kan controleren of het nu mooi is of niet: het mag namelijk niet gefotografeerd worden. De 3200 gul den heeft Jan Goedhart overigens wel gekregen. Senator Edward Kennedy kijkt lachend naar zijn zoon Ted die in Vail, in de staat Colorado, skilessen neemt. De jongen moest iq no vember zijn rechterbeen missen in verband met beenderkanker Vorige week ging Edward Kennedy al met zijn zoon naar Vail om het zo moeilijk skiën op één been te gaan leren. (ADVERTENTIE) mantelspecialist Rotterdam. Oude Binnenweg 127: Noordmolenstraat 63: Groene Hille- dijk 200; Winkelcentrum Zuidplein, Hoog 577. Dordrecht. Sarisgang 5. Den Haag. Schoolstraat 24; Leyweg 954; Winkelcentrum Leldsenhage, Jasmijnhof 8 Leiden. Haerlemmeretraat 163a. Tocli een stemadvies Laten wij na jaren weer eens een stemadvies geven: 1. zorg dat u niet te laat komt, 2. kauw niet op het rode potlood, 3. vul geen twee hokjes tegelijk in want dan is uw biljet ongeldig. In tegenstelling tot de onderstaande hokjes op deze bon, die mag u alle vijf naar hartelust rood of zelfs pimpelpaars maken. De bon blijft geldig! Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: En je slaapt minstens een hall uur langer. ADVERTENTIE Appartementen - -Motel - Restaurant 'KONINGSPLEISTERPLAATS' GOEDEREEDE (Goeree-Overflakkee). 29 maart 1974. Uw nieuwe gastheer II. A. B. LEUPEN. Inlichtingen en reservering tel. 01X79-1223. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. BRUSSEL De Belgische rege ring is gezwicht onder de druk van olieconcerns en pomphouders en heeft de prijzen van olie en olieprodukten verhoogd. De benzine gaat één frank (zeven cent) in prijs omhoog. Dat geldt voor normale en voor super-benzine. Gaso- lie, die als brandstof dient, zal 60 centiem (ongeveer 12 cent) ln prijs stijgen en de zware stookolie voor de industrie wordt 2 frank per liter duurder. De huisbrandolie blijft op het oude peil. In de prijsverhoging zit begrepen een verhoging van de winst marge voor voortverkopers. De prijs verhogingen gaan niet onmiddellijk in. Eerst wil de Belgische regering een reactie van de oliemaatschappijen. Die wordt vandaag verwacht. De reac tie zal zo wordt aangenomen posi- tie.' zijn. De nu vastgestelde prijsstijgingen bo men neer op een verhoging van de prijs van een ton ruwe olie van ongeveer 1200 frank. Dc olieconcerns hadden een stijging met 1.700 tot 2.000 frank gevraagd. Met deze prijsverhogingen sluit België de rij van Europese landen die de olieconcerns toestaan de verviervoudi ging van de olieprijzen door te bereke nen. De geringe bereidheid van het demis sionaire kabinet-Leburton, onder het argument dat het een volgende rege ring niet kon binden aan een sterke verhoging van de olieprijzen, en de gebondenheid van de socialisten aan de vakbeweging, die elke prijsverho ging afwijst, verhinderden een snel akkoord. Maandag hebben de olie maatschappijen daarom hun raffina derijen gesloten en alle verdere acti viteiten gestaakt. Verwacht werd dat het bedrijfsleven al voor het komende weekeinde in moeilijkheden zou ra ken. De kans dat de Belgische kabinetsfor mateur, de christen-democraat Leo Tindemans, erin zal slagen een coali tieregering van drie partijen te vor men, wordt gering geacht. Tindemans' richtlijnen voor een nieuwe regering' is van socialistische 7.ijde uiterst koel ontvangen. DEN HAAG Bij een onder zoek van de Stichting Verge lijkend Warenonderzoek is ge bleken dat van 26 wasemaf zuigkappen en 4 wasemkanaal- ventilatoren eenderde onvol doende beveiligd Is. Ook bij eenderde bleken de resultaten van het afzuigen teleurstellend, aldus de stichting. Van de onderzochte wascmaf- zulgkappen voldeden de Atag 63 en de BBC AF 601 het beste. Dat gold zowel voor de veiligheid als voor dc afzuig- resultaten. Wel bleek dat juist deze twee apparaten het meeste lawaai maken. De stichting raadt af om wasemkanaalventi- latoren te kopen, omdat bij geen der onderzochte appara ten veiligheid en goede afzuig- prestatie samengingen. AMSTERDAM De Ameri kaanse commissie voor Atoom energie AEC heeft een ultra- centrifugetechniek ontwikkeld die aanzienlijk goedkoper moet kunnen werken dan de Duits-Brits-Nederlandse. Met dit bericht in het gezagheb bende weekblad Science is de toch al ingewikkelde situatie op het gebied van uranium verrijking de produktie van brandstof voor de kernenergie centrales die in groeiende aan tallen gebouwd worden weer eens op zijn kop gezet. In de dans om de miljarden die met deze tak van nijver- neid gemoeid zijn, lijkt de Europese club die zelfbewust en optimistisch proeffabrieken in aanbouw heeft in Almelo en Capenhurst, commercieel Ineens volstrekt in de lucht te hangen. Het nieuws werd al enkele weken bekend gemaakt door voorzitter Dixy Lee Ray van de AEC, maar kreeg toen wei nig aandacht. 'Verklaringen van functionarissen van Uren- co (de Europese club)l zouden er op wijzen dat grote Europe se productiebedrijven honderd duizenden centrifuges nodig zouden hebben', aldus me vrouw Ray. De Amerikaanse techniek 'zou met tienduizen den kunnen volstaan.' Aangezien naar verwachting kapitaal- en exploitatiekosten sterk zullen afhangen van het benodigde aantal centrifuges, zou de verklaring van de AEC-voorzitter erop wijzen dat het Amerikaanse proces aanzienlijk goedkoper zal wer ken. De AEC heeft in Oakrid- ge een proeffabriek in aan bouw. DEN HAAG Goedkope tandpasta is geen haar slech ter of beter dan de duurdere. Men kan al gewone tandpasta kopen voor 0.75 per 100 gram, maar men kan ook vijf keer zoveel neertellen voor de zelfde hoeveelheid. Dit zegt het blad 'Koopkracht' van het Konsumenten Kontakt in het aprilnummer. Koopkracht geeft dan ook het advies om tandpasta maar zo voordelig mogelijk te kopen. Het blad baseert dit advies onder meer op uitspraken van het Ivoren Kruis ('Echt slech te tandpasta bestaat niet en er zijn geen wezenlijke verschil len tussen de diverse mer ken') en op de resultaten van een recente Engelse test van 51 tandpasta's. Wel bestaan er volgens koop kracht verschillen tussen ge wone en gefluorideerde tand pasta's. Volgens het Engelse onderzoek vermindert gefluo rideerde tandpasta bij regel matig gebruik het tandbederf met zo'n 20 pet. Wel moet men gefluorideerde tandpasta kopen ln winkels die een gro te omzet hebben, zo adviseert koopkracht. De werkzaamheid van fluor loopt terug als een tube te lang blijft liggen. KAMPEN Dc driejarige Yvonne Basliaannet uit Kam pen is gistermiddag levenloos in een kelder gevonden. Zij is een gewelddadige dood gestor ven. heeft de politie meege deeld. Aangezien het onderzoek in volle gang is en nog sectie op het lijkje moet worden ver richt, kon de politie geen na dere bijzonderheden verstrek ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1