Wilson legt rijken meer belasting op Kremlin diep verdeeld over consumptiebeleid en leiding economie Para's bezetten luchtmachtbasis recht door zee 'Irak bedreiging voor zijn buren' Politieman op Corsica gooit Messmer met een traangasgranaat Voordeel voor laagste inkomensgroepen Wapens in Cork karen 'legaal' CHRISTEN DEMOCRATISCHE POLITIEK evangelische volkspartij Swoboda ziek in sanatorium Jobert stookte niet tegen VS Hardhandig welkom premier Whitlam Verzekering betaalt voor ramp DC-10 Kissinger bij Breznjew Sjah van Iran in Time-interview: Pompidou mogelijk ook niet naar Bonn EOUW/KWlWTET iDIINSDAG 26 MA ART 1974 mmiNLWT) T7/K9 LONDEN (UPI, Reuter) De Britse regering zal vandaag belastingvoor stellen indienen die een klap betekenen voor de rijken en enig voordeel brengen aan de laagste inkomensgroepen. Het Labour-kabinet wil ook luxe goederen en drank zwaarder belasten. voorstellen van de nieuwe minis- er van financiën, Denis Healy, moe- en de Britse staatskas ongeveer vier Diljard gulden extra opleveren, maar het is zeer de vraag of ze ongewijzigd (m jacht or het Lagerhuis zullen komen. De oorstellen werden gisteren door het abour-kabinet goedgekeurd, maar erwacht wordt dat zowel de Conser- atieven als de Liberalen ze zullen Jfwijzen. Een nederlaag voor Healy in bet Lagerhuis zou nieuwe verkiezin gen voor de Britten kunnen beteke- daarmee hogere pensioenen, sociale uitkeringen en voedselsubsidies beta len. Jen. abour wil vooral de vele zeer rijken Engeland meer belasting laten be- lalen, zowel over hun inkomen als ermogen. Maar ook de middengroe pen komen er niet zonder schade van wat het verzet van de Liberalen lal oproepen. De Britse regering wil pndermeer sigaretten, tabak, benzine, erke drank, wijn, bier en de meest goederen belasten. Labour wil LONDEN (OPA) Ierse politieagen ten en militairen die de ruimen van let in Cork voor anker gegane West- fuitse sdhip Vaterland hebben door peilt op smokkelwapens voor Noord- erland, hebben 134 kisten met hand wapens en munitie gevonden. De la- jing bleek echter niet voor het (ille- jale) Ierse republikeinse leger te zijn, paar voor het Ierse leger. jlet Ierse ministerie van defensie was de wettige wapenzending aan ord van de Vaterland op de hoogte, (fat het misverstand heeft kunnen iroorzaken is niet bekend. De aankondiging van de nieuwe belas tingvoorstellen (die vandaag officieel bekend worden gemaakt) joeg de Britten gisteren al naar de grote warenhuizen en winkels in een po ging de verwachte prijsstijgingen voor te blijven. Radio's, televisietoe stellen en sterke drank waren het meest in trek. De belastingmaatregelen van minister Healy moeten het buitenlandse ver trouwen in het Britse pond herstellen en tegelijkertijd voldoen aan de vraag naar socialistische hervormingen zoals die vooral door de linkerzijde van de Labourfractie is gesteld. Toch verwachten sommige politieke kringen dat de belastingvoorstellen voor de grootste groep Britten niet al te zwaar zullen aankomen, omdat Wil son anders zijn kansen bij eventuele verkiezingen in het najaar zal over spelen. Op het Londense vliegveld Heathrow waren gisteren zeer zware veiligheids maatregelen genomen toen prinses Anne daar vertrok voor een bezoek aan Britse troepen in West Duitsland. Eerder op de dag was groot alarm geslagen toen schoolkinderen in de omgeving van haar woning een groot aantal lichte explosieven vQnden. Na onderzoek bleken ze daar echter al jaren te liggen en geen enkel gevaar meer te betekenen. Bij haar vertrek naar West-Duitsland kwam ook nog een valse bommelding binnen. Vorige week werd een poging ondernomen de prinses te ontvoeren waarbij drie begeleiders door pistool schoten werden gewond. ADVERTENTIE Ook ten behoeve van uw provinciaal bestuur! U kiest nu de mensen, diè uw provincie de komende vier jaar besturen. Daar gaat het om bij deze verkiezingen. DE A.R.P. VRAAGT UW STEUN VOOR: AR -lijsten in Drenthe (nr. 3), Overijssel (nr. 4) Utrecht (nr. 5), Gelderland (nr. 5) Zuid-Holland (nr. 4), Zeeland (nr. 3) CDA -lijsten van de samenwerkende A.R.P., C.H.U. en K.V.P. in Groningen (nr. 2), Friesland (nr. 1), Noord-Holland (nr. 2), Noord-Brabant (nr. 1), Limburg (nr. 1) BRENG UW STEM UIT OP DE DOOR ONS GENOEMDE LIJSTEN Will u inlichtingen over de A.R.P Schrijf aan machtigingsnr. 66. Den Haag. (U behoeft op de enveloppe of briefkaart geen postzegel te plakken). PRAAG (Reuter) President Loed- wik Swoboda van Tsjechoslowakije is ziek en wordt in een Praags sanato rium behandeld. De president kan geen bezoekers ontvangen. Een offi cieel bulletin geeft niet aan, wat Swo boda mankeert. De president had zich al jaren vrijwel geheel uit de politiek teruggetrokken en had nog slechts een symbolische functie. PARIJS (Reuter) Franse woord voerders hebben berichten uit de Ver enigde Staten, als zou minister van buitenlandse zaken Michel Jobert heb ben geprobeerd de Arabieren over te halen om hun olie-embargo tegen Ame rika te handhaven, 'pure verzinsels en laster' genoemd. PERTH (AP) De Australische pre mier Gough Whitlam is bekogeld met afval, geslagen en hardhandig aange pakt tijdens een verkiezingsrally in Forest Place. Perth. Een menigte van naar schatting 7000 mensen, voor het merendeel boeren uit de wijde omge ving, scholden de premier uit en maakten hem het spreken onmogelijk. Whitlam was naar Perth gekomen om de campagne van de Labourparty voor de 6taatsverkiezingen op 30 maart te steunen. Op een gegeven moment sneed iemand de draad van de micro foon door. Whitlam kreeg een halfgevuld blikje limonade op zijn achterhoofd. Hij sprak niettemin nog 20 minuten, maar niemand heeft hem door het gejoel kunnen verstaan. ANKARA (Reuter) De verzeke ringsmaatschappij waarbij de op 3 maart nabij Parijs verongelukte DC-10 van de Turkish Airlines en de passa giers verzekerd waren, moet een be drag van ruim 70 miljoen gulden be talen. Naar Mehmet Zeki Akin, president-di recteur van de Ray Insurance Com pany, gisteren na overleg in Londen met de herverzekeraars heeft meege deeld, zal voor de verloren gegane DC-10 een bedrag van 55 miljoen wor den uitgekeerd en aan de nabestaan den van de omgekomen 334 passagiers een bedrag van 55000 gulden per slachtoffer Buiten de twaalf leden van de bemanning, die niet onder deze re geling vallen, bevonden zich aan boord 200 Britten, 48 Japanners, 42 Turken en 44 mensen van verschillende natio naliteiten. Henry Kisinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, voert besprekingen in Moskou. Hier ziet men hem in het Kremlin samen met de Russische partijleider Leonid Breznjew. NEW VORK, PARUS, DAlMASCI S (AP. Reuter, UPI) De sjah van Iran (vroeger Perzië genoemd) heeft in een interview met liet Amerikaanse weekblad Time verklaard dat Irak niet alleen zijn laai/d bedreigt, maar ook zijn andere buur Koeweit. CORTE (AFP. DPA) Tijdens een bezoek dat de Franse pre mier Pierre Messmer aan Corsiea brengt is het gistermorgen in de stad Corte tot ongeregeldheden gekomen. Eén van de politieman nen die voor de afzetting van de weg zorgden, gooide een traan gasgranaat naar de auto's van de premier en zijn gevolg. Het pro jectiel ontplofte dicht achter de wagen van Messmer. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Dc politieman die de granaat wierp werd door zijn collega's overmeesterd. In de omgeving van de plaats van de aanslag demonstreerde een groep van on geveer honderd jongeren tegen de premier. Zij riepen Corsicaan- se leuzen en droegen spandoeken mee waarop zij eisten dat de Corsicaanse universiteit in Corte wordt gevestigd en niet zoals de regering heeft aangekondigd in de hoofdplaats Ajaccio. De bevolking ontving Messmer zeer koel. Nergens werd gevlagd, alleen van het stadhuis wapperde de Franse driekleur. De politie had extra veiligheidsmaatregelen getroffen nadat Corsicaanse auto- nomisten met acties hadden ge dreigd. De politieman, die de traangas granaat naar Messmer wierp zou aan een 'geestelijke depressie' lij den. De man, die deel uitmaakt van een uit Perpignan (Zuid- Frankrijk) afkomstige gendarme- eenheid, was twee weken geleden als genezen uit een psychiatri sche inrichting ontslagen. Kort voor dc aankomst van de premier had hij een dienstmotorfiets ge stolen. HIJ werd daarop door zijn superieuren op non-actief gesteld, maar even later weer opgeroepen om dienst te doen bij de afzet ting van de weg die Messmer en zijn gevolg zouden nemen. (ADVERTENTIE) an een medewerker n die SowjelT nie is achter de misleidende fagade van eenheid in het Kremlin een harde discussie an de gang over de te volgen koers van de Russische politiek. In de Russische pers wordt regelmatig a bedekte termen naar dit debat verwezen en gaat het bij de nieuwe discussies bovenal over de te vol- en koers van de Russische economische politiek. 'Wij vrezen dat Irak in het gebied van de Perzische golf een avontuur wil beginnen. Als de andere landen mij niet om steun vragen, dan moet ik iets gaan doen wat mij zeer in verlegenheid kan brengen. Daarom stel ik voor tot een regionaal defen sief akkoord te komen. Totnutoe heeft alleen Oman gereageerd. Koeweit niet. We zouden het verschrikkelijk vinden, als dat land in verkeerde handen zou komen. Irak heeft al ge probeerd het te veroveren, maar ver anderde om onbekende redenen van gedachten. Het Iraakse ondergrondse gewroet blijft zich overal afspelen.' Over het bezoek van de Russische maarschalk Gretsjko aan Irak worden weinig bijzonderheden verstrekt. Het is echter bekend, dat het sluimerende conflict met Iran en het probleem van de naar onafhankelijkheid stre vende Koerden in het noorden van Irak de voornaamste onderwerpen van gesprek zijn. Deze Koerden zouden van Iran uit militaire en andere hulp ontvangen in hun verzet tegen de regering in Bagdad. Koning Hoessein van Jordanië, die van een uitgebreid bezoek aan de Verenigde Staten in Londen is gearri veerd voor besprekingen met de nieu we Britse regeringsleiders, zal volgen de maand een bezoek aan Cairo bren- PARIJS (DPA) Politieke kringen in Parijs achten het waarschijnlijk dat het bezoek dat president Georges Pompidou begin april aan Bonn zou brengen, vanwege de gezondheidstoe stand van de president uitgesteld moet worden. Daarbij wijzen ze er echter op dat Pompidou veel waarde hecht aan de dialoog met bondskanse lier Willy Brandt en daar alleen in uiterste gevallen van afziet. gen om te praten over coördinatie van de Jordaanse, Egyptische en Syri sche strategie op de Geneefse confe rentie over het Midden-Oosten. Hoes sein zal ook de Egyptische president Anwar Sadat op de hoogte brengen van het resultaat van zijn besprekin gen in de Verenigde Staten. Ook gisterochtend zijn in het heuvel land van Golan in Syrië gevechten uitgebroken tussen tanks en zware artillerie van Israël en Syrië, zó is in Damascus meegedeeld. Het was de veertiende opeenvolgende dag van strijd. Wie het vuren had geopend, werd niet gezegd. Het front waar geschoten wordt heeft een lengte van 65 km. Van Israëlische zijde is ver klaard dat het vuren niet werd beant woord. CHU Wassenaarseweg 7, Den Haag Telefoon 070-244516 Onzekerheid in Ethiopië ADDIS ABEBA (AFP, Reuter) Leden van de Ethiopische para chutistenbrigade houden sedert gisterochtend de luchtbasis Debre- Zeidt, 45 km ten zuiden van Addis Abeba, omsingeld, de reden is niet bekend. Europa Niet minder dan 33 parlementariërs uit zeven landen (maar niet uit Ne derland) hebben een interparlemen taire groep gevormd ter bevordering van de samenwerking tussen Europa en de Arabische landen. Zij zullen een brief richten aan de Arabische leiders en de Amerikaanse minister Henry Kissinger. Dit werd bekend gemaakt door de twee voorzitters van de groep, de gaullist Ravmen Offroy en de Britse vroegere socialistische minister Christopher Mayhew. Enkele Nederlandse parlementsleden waren uitgenodigd, maar hadden slechts 'negatieve antwoorden en geen uitleg gegeven. Aan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zou een schrijven worden gezonden om spijt te betuigen, dat geen Neder landse parlementsleden in de groep zitting hebben genomen. De eerste contacten met de Arabische landen worden omstreeks 15 april gelegd. De groep wil een delegatie zenden naar de interparlementaire unie die in Boekarest bijeen zal komen en waar ook Arabische vertegenwoordigers zul len verschijnen. Men meent te weten dat de staatsvei ligheidsdienst jonge officieren heeft gearresteerd De actie van de parachu tisten zou zijn ondernomen om be paalde luchtmacht-officieren, die be schouwd worden als de leiders van de protestbeweging in het leger, te be sehermen tegen arrestatie. Van andere zijde is vernomen dat troepen de radiostations in en rond de hoofdstad beschermen. Dit gebeur de enkele uren voordat premier Ma- konnen een belangrijke radiorede zou uitspreken. Bij het gebouw van de Ethiopische radio stonden extra wach ten en tientallen militairen betrokken de zetel van 'Radio Stem van het Evangelie' aan de rand van Addis Abeba. Acute problemen Inmiddels heeft keizer Haile Selassie dit weekeinde een regeringsrapport goedgekeurd tot vaststelling van een nieuwe versoberingsbegroting. De acu te problemen die moeten worden op gelost betreffen het financieren van o.m. de soldijverhogingen en het op vangen van de verliezen door de ver laging van de benzineprijzen tot een bedrag van 40 miljoen gulden. De belangrijkste versoberingsmaatregelen vormen verminderingen van de uitga ven van de ministers en regerings diensten met 30 procent. Het Ethiopisch nationaal vakverbond heeft geprotesteerd tegen de stappen die de werkgeversfederatie tegen hem had ondernomen. Voorts bezwoer het de federatie de tragische situatie in het land niet te verergeren. Deze actie volgt op de beschuldiging van de werkgevers dat het vakver bond een onwettige algemene staking had georganiseerd. De federatie zei een verlies van ca. 12 miljoen gulden te hebben geleden door de staking die drie dagen in plaats van de wettelijk vereiste termijn van 60 dagen tevoren was aangekondigd. Het vakverbond van zijn kant be schuldigde de werkgevers ervan te hebben bijgedragen tot toeneming van de werkloosheid door zonder gel dige reden tal van arbeiders te ont slaan. De werkgeversfederatie verklaarde eerder dat de arbeiders geen enkele uitbetaling konden ver wachten over de periode dat gestaakt was. i zwakheden van de Sowjet-econo- ie zijn maar al te goed bekend. Het jn onder meer gebrekkige arbeids- oduktiviteit, materiaalverspilling, echte kwaliteit van de produktie, gemeen onbehagen onder de arbei- irs en de neiging tot afschuiven van irantwoordelijkheden. e Russische leiders hebben via ver killende hervormingen geprobeerd fouten in het systeem te corrige- in. De laatste maatregel was de her- rming, die in 1965 onder premier osygin werd uitgevoerd. Maar de sultaten voldeden niet aan de ver achtingen, wat verlammend werkte. vlucht men in nieuwe hervormin- in om de vastgelopen economie uit ;t slop te halen. En daarover gaat het gevecht binnen de Russische iding, waar een moeilijk te over- üggen kloof in opvattingen bestaat. ;n oude tegenstelling, die men nooit •enlijk erkent maar steeds weer op likt, is de controverse tussen de mmunistische partij en het bestuur n de staat (regering). lollectief leiderschap )ze tegenstelling vertoont zich op- euw bij de voorstellen van nieuwe irvormingen, die gericht zijn op af- haffing van het principe dat in ministeries de leiding bij één persoon berust. Het doel van deze voorstellen is de invoering van een collectief leiderschap leiding door ccn groep mensen waarbij voor vertegenwoor digers van het partijapparaat een voorname plaats wordt ingeruimd. Het tot Lenin teruggaande beginsel van eenmans-leiderschap gold tot dus ver als een onomstotelijk principe in het Sow jet-systeem afgezien van een korte episode onmiddellijk na Stalins dood. Daarom is het zo verrassend dat in het partij-orgaan 'Komunist', waar in theoretische beschouwingen plegen te verschijnen, een zekere meneer Popow een lans breekt voor het per fectioneren van de leiding van de economie nota bene zonder melding te maken van het één-man-principe. Popow, die dit behandelde in een fundamentele beschouwing, is waar schijnlijk de schuilnaam van een lei dinggevende Russische politicus. Wat 'Popow' eigenlijk bedoelt wordt duidelijk als men zijn heftige aanval len leest tegen het gevaar van wille keur en het zogeheten 'voluntarisme' (de leer die de nadruk legt op de menselijke wil) en het 'subjectivisme' van enkelingen. Dit zijn overigens juist de fouten die wijlen partijleider Nikita Chroestsjew door zijn opvol gers aangewreven werden. Het 'ge neesmiddel' dat Popow nu voorschrijft is versterking van de adviescommis sies in de ministeries. Hij wil deze commissies kennelijk voorzien van de bevoegdheid beslissingen te nemen en zo op de departementen het principe van collegiale leiding invoeren, in tegenstelling tot het bestaande een- mans-leiding. Consument Popows artikel in "Komunist' is nog uit een heel ander opzicht opmerke lijk. Zo wijst hij het bijvoorbeeld af dat men zich moet richten naar de wensen van de consument. Hij meent dat men de consument niet naar de ogen moet kijken maar hem eerder opvoeden. Iets dergelijks was onlangs ook te lezen in het partijblad Prawda. Een prominente Russische arts. Arno- sow, hekelde in een ingezonden brief de zucht naar mooie huizen, auto's en moderne kleding. De Russen moeten in plaats van het najagen van mate rieel bezit er maar eens over gaan nadenken dat zij burgers zijn van een land dat het communisme opbouwt, zei Amosow. Deze houding past in het geheel van steeds naar voren tredende eisen, dat morele in plaats van materiële prik- Eenheid en eensgezindheid naar buiten, maar in werkelijkheid diep wie velen voorzien vajti de militaire pet. broederlijk op het Rode jew, links (voor ons; naast hem president Podgorny en rechts van gorny, die voorzitter is van het presi dium van de Opperste Sowjet, en partijleider Leonid Breznjew, zijn niet toevallig. Het is de oude tegen stelling tussen het staats- en het par tijapparaat, waaronder het Sowjet- systeem al tientallen jaren lijdt. Deze keer gaat het erom wie de economie het best kan leiden en moet leiden: moeten dat de partijfunctionarissen zijn of de vaklieden uit het staatsap paraat. Breznjew heeft wel meer ver trouwen in het partij-apparaat, waar uit hijzelf voortkomt. Podgorny en Kosygin verlaten zich in eerste instan tie op het staatsapparaat. De dynamische partijleider Breznjew heeft de buitenlandse politiek reeds uit handen genomen van de regering en deze beleidssector tot zijn persoon lijke domein gemaakt. Nu wil hij klaarblijkelijk ook de economie aan het partij-apparaat onderwerpen. Breznjew kan aanvoeren, dat de her vormingsmaatregelen onder Kosygin, die op consumptie-communisme ge richt waren, teleurstellend zijn ge verdeeld? Bij de 1 mei-viering stonden de Russische kopstukken, van Plein in Moskou bijeen. Midden, voor de microfoons, Leonid Brezn- Breznjew, premier Kosygin. Op de muur in grote letters: 'LENIX'. kels moeten worden gehanteerd en dat men voorzichtig moet zijn met het streven naar winst. Dit betekent een afkeer van Chroestsjews goulash- communisme en de in de laatste jarep ondernomen poging de burgers in de Sowjet-Unie een beter leven in het vooruitzicht te stellen. Over een dergelijke koerswijziging zijn de leiders van de Sowjet-Unie het over een radicale reorganisatie van het huidige systeem van beloning naar prestatie. Maar partijleider Leo nid Breznjew schijnt wel degelijk voorstander te zijn van een radicale reorganisatie van de regering en het economische bestuursapparaat. De auteur van het artikel in 'Komu nist' hield daar dan ook rekening mee en zette zijn betoog in het kader van de bedoelingen van zijn partijleider. Het schijnt dus dat een definitieve beslissing nog niet is bereikt. Partij contra bestuur De meningsverschillen tussen Pod- weest. Maar dat de tegenstanders van de hervormingen van Kosygin groter resultaten zouden kunnen behalen door de partij-invloed te versterken is helemaal uitgesloten, klaarblijkelijk niet eens. Zo sprak het Russische staatshoofd, Nikolaj Pod gorny, in een rede in Riga, afkeurend De grote zwakte van de henvorming in de stijl van Kosygin is dat zij uitgesproken halfzacht is uitgevoerd en dat de voorstellen voor een conse quente liberalisering van het systeem, zoals was aanbevolen door de Oekraïn- se econoom prof. Liberman en de Tsjechoslowaakse hoogleraar Ota Sik, versmaad werden. De communistische partij van de Sowjet-Unie heeft bo vendien niet te weinig mogelijkheden om zich met de economie te bemoei en, maar juist teveel. Zolang de toon aangevende lieden in de eerste linie partijfunctionarissen zijn en pas in tweede instantie experts behoeven te zijn, is een positieve ommekeer on denkbaar. Dc nieuwe ideeën, zoals ontwikkeld in het artikel in 'Komu nist'. zouden de zaak nog moeilijker maken. Voor het Westen zijn de plannen, waarover in de Sowjet-Unie thans wordt gediscussieerd, zeker van groot belang. Want als thans wordt ge streefd naar ingrijpende economische samenwerking tussen beide blokken wil men uiteraard zekerheid dat er op economisch terrein vooruitgang wordt geboekt. Wie kredieten ver leent wil op zijn minst de zekerheid hebben dat de partner in staat zal zijn ze terug te betalen. De vijandige houding, die opnieuw naar voren treedt tegen het stimule ren van de consumptie (het aanmoe digen van de aankoop van huizen, auto's, wasmachines, tv's e.d.) lokt weer wantrouwen uit in het Westen. Als de Russische burgers wordt belet zich van een beter en uitgebreider pakket consumptiegoederen te voor zien dan rijst immers de vraag aan welke zaken het beschikbare geld dan moet worden uitgegeven. Kan het dan wat anders zijn dan aan bewapening?

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9