ïeme Amin 'zuivert' leger Oeganda Tienduizenden in ziekenhuizen door geneesmiddelengebruik Nixon krijgt nog vier dagen uitstel lidvruchten Systematische slachting vermoed onder dissidente officieren Prinses op bezoek bij politieman tn deze krant iito BB over kop: 21 ïwonden Kissinger waarschuwt het Kremlin Geen nieuw voorstel koninkrijks-topoverleg Bezetting USFA blijft Plan verijdeld tot ontvoering Zweedse ambassadeur President blijft geluidsbanden weigeren Het welzijn van de kip Nieuwe Lekke Courant DINSDAG 26 MAART 1974 61ste jaargang no. 274 HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 C-ironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 ^J&Aexclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur MOSKOU (AP, UPI, DPA, Reuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissin ger, heeft de Russische leiders gis teren de verzekering gegeven dat president Nixon van plan is, nog drie jaar aan te blijven en zijn politiek van ontspanning met de Sowjet Unie 'onherroepelijk' te maken. Kissinger liet echter ook waarschu wende geluiden horen toen hij zijn besprekingen in het Kremlin be gon met de Russische partijleider Leonid Breznjew. 'Als onze beide landen proberen elkaar om de tuin te leiden, als wij proberen elkaar een onzer verslaggevers RINGERWERF Bij een onge- net een vrachtwagen van de BB gistermiddag in de Wieringermeer lensen gewond geraakt. Vijf BB- onden na behandeling het zieken- verlaten. Zestien mensen worden het Parkzicht-ziekenhuis in Den er behandeld. Zij hebben rug- I, arm- en beenbreuken opgelopen, van de ernstig gewonden ver in levensgevaar. ongeluk gebeurde toen de chauf- van de vrachtwagen bij een uit- nanoeuvre de macht over het kwijt raakte. De auto kwam in :rm terecht en sloeg over de "kop. mannen, diè achter in de vracht- n zaten, schoten door het linnen ïeen. iddellijk na het ongeluk werden Eiekenauto's in de omgeving naar dorp de plaats van het ongeval dirigeerd. Binnen twintig minuten alle gewonden afgevoerd. auto zaten 24 mannen, die juist routine-oefening van één dag in Helder achter de rug hadden. Zij en één maal per jaar aan deze ling deelnemen. De BB-ers waren nstig ut Schagen cn omgeving. ens de BB in Schagen is de chauf- van de truck een ervaren rijder. timmerman van beroep. De twagen bevond zich in goede staat olitie zal een onderzoek instellen de snelheid waarmee is gereden, escherming Bevolking is voor ca- eiten van deze aard en omvang kerd. hauffeur van de vrachtwagen en immandant van de groep, die in ibine zaten, zijn niet gewond ge- te chanteren of vanuit een sterke re positie met elkaar te onderhan delen. kan cr geen vrede tussen ons of in (le''wereld komen', aldus Kissinger. De Amerikaanse bewindsman uitte zijn waarschuwing op een lunch die hem was aangeboden door zijn Russische collega Andrej Gromiko tijdens de onderbreking van Kis singer's overleg met Breznjew. Dal overleg heeft ten doel de weg vrij te maken voor nieuwe beperkingen van het kernwapenarscnaal in het verdrag, dat Nixon op zijn volgen de topconferentie in Moskou wil ondertekenen. Gevraagd naar de stand van SALT (besprekingen over beperking van strategische wapens) zei Breznjew: 'Ik ben er optimistisch over. Het begin is erg goed geweest. Sir-ds het eerste SALT-akkoord van 1972 waarderen de mensen het belang steeds meer. In dat document wordt gesproken over vrede en •goede nabuurschap, omdat het eni ge alternatief oorlog is. Een ander is er niet'. De Partijleider bad maar één klacht: Dat de Europese veilig- heidsconferentic in Genèvc, die- door de Sowjel-Unie is gepous seerd, 'niet zo erg goed van de grond komt'. .ente Èj zonnig en op de meeste itsen droog weer. In de tend plaatselijk mistbanken, jvakke tot matige, oostelijke jind. Maximum-temperaturen (m 15 graden in het noorden >t ongeveer 20 graden in het liden van het land. ORGEN EN OVERMORGEN: cht weer met plaatselijk een orgen zon op: 0G.28 onder: 19.04 maan op: 07.31 onder: 23.57 ADVERTENTIE (L gr. mooie gedroogde abrikozen nacht wegzetten met 'gewone' :te wijn) - 1 teentje knoflook - ui - wat olie - 4 lapjes kalfs- of 'kenslever(niet te dik gesneden)- ler - zout - gemalen marjolein - tilicum - oregano - bloem - pa- \rmeel - boter of margarine - :ktailprikkers) errolletjes met Iroogde abrikozen. -cekte gedroogde abrikozen [in snijden en met gesnipperde n knoflook fruiten. Leverlapjes ten, peperen en inwrijven met rjolein, basilicum en oregano, (eggen met het abrikozennjeng- oprollen en vastzetten met. :ker. Door bloem en paneer- I halen, snel bruinbakken, cle :kwijn toevoegen en 8 min. ulpapen kunnen een boekje t de nieuwste Zuidvruchten- epten aanvragen bij antwoord- nmer 3212, Amsterdam (geen tzegel nodig). Gedroogde^, KAMPALA (AP) Welingelichte Oegandese bronnen melden dat president Idi Amin gisteren een systematische slachting heeft gelast onder de legeroffi cieren, die betrokken zijn geweest bü de mislukte opstand van het afgelopen weekeinde. De toestand in de hoofdstad Kampala leek gisteren weer normaal. De win kels waren open en alle troepen wa ren terug fn hun kazernes. De rege ringsradio negeerde de opstand volko men. Hoeveel officieren zijn gedood is niet bekend. Volgens sommige bron nen behoorden tot degenen^ die giste ren zijn gedood ook felle aanhangers van Amin. Er is ook gesuggereerd dat Amin van tevoren van de révolte in het leger heeft afgeweten en dat hij de opstand heeft uitgelokt om gelegenheid te krijgen, zich te ontdoen van de dissi dente officieren. Welingelichte krin gen in Kampala hebben de gang van zaken in Oeganda sinds vorige week als volgt gereconstrueerd: De Loegba- ra's (de westelijke buren van Amins Kakwastam in noordwestelijk Oegan da) hebben de president geholpen na diens staatsgreep in 1971. Daarvoor werden zij beloond doordat Amin 2.000 van hen in zijn 15.000 man tellend leger Tipnam en hen belangrij ke functies gaf. Geleidelijk aan wer den dc jonge christenen onder de Loegbara-officieren opstandig. Gene raal Amin verdacht hen er de laatste tijd van, dat zij tegen hem samén- spandea Hoogtepunt Prinses Anne heeft in het Londense St. /George-ziekenhuis de lijfwacht, de journalist en de politieman bezocht die vorige week gewond werden toen een poging werd ondernomen haar te ontvoeren. Op de i'oto is de prinses in gesprek met politieman Hills Van onze redacteur.wetenschappen AMSTERDAM Waarschijnlijk komen elk jaar tienduizenden mensen in Nederlandse ziekenhuizen terecht door ongewenste ge volgen van geneesmiddelengebruik. Hel wordt tijd om ons af te vragen of we daar niet eens wat aan kurtnen doen. Want die on gewenste gevolgen zijn in het algemeen te vermijden. Ernstige bijwerkingen staan in direct verband met de kwaliteit van het geneesmiddel, onderlinge beïnvloe- "ding, onjuist gebruik of ondoelmatige dosering en toediening van medicij nen. Dr. W. I-I. F. M. Merkus noemde gisteren schokkend^ cijfers om deze stellingname tc .ondersteunen. Hij hield een rede bij de aanvaarding van zijn buitengewoon hoogleraarschap in de reëepteerkunde aan de universiteit van Amsterdam. Aannemelijk is vol gens prof. Merkus dat vier tot vijf procent van de ziekenhuisopnamen nodig wordt door ongewenste gevol gen van geneesmiddelen. Dat zijn er vijftig- tot zestigduizend en daar is een bedrag mee gemoeid van naar schatting-120 miljoen gulden. Mfet een werkelijk goede toepassing van medi cijnen zouden nog vele miljoenen meer kunnen worden bespaard. Met een recent rapport van de Stich ting medische registratie? (SMR), dat het percentage ziekenhuisopnamen door medicijngebruik op 0,5 stelde, maakte prof. Merkus korte metten. liet lijkt aannemelijk dat, bij vrijwil lige opgave, de behandelend specialist een of andere aandoening als hoofddi- agnosc zal opgeven. De gegevens van cle SMR 'staan in geen enkele verhou ding tot buitenlandse cijfers die be rusten op nauwkeurig onderzoek van alle opnames in een bepaalde periode. Er zijn geen argumenten te vinden om te denken dat die zijfers in ons land véél lager zouden zijn.' i Er worat nogal wat kritiek geleverd op Het moderne geneesmiddel, aldus prof. Merkus. Wanneer men zich meer bewust zou zijn van de thera peutische kwaliteiten van veel genees middelen, zou die kritiek plaats ma ken voor waardering, en zou de kri tiek zich richten op ons ondoelmatige gebruik ervan. 'Aan de kwaliteit van onze farmacotherapie (de behandeling met medicijnen) moeten hoge eisen worden gesteld. Een dwingende eis is, dat de farmacotherapie de patiënt geen onnodige schade mag toebren gen.' En dat gebeurt wèl. blijkt uit eigen onderzoek van de nieuwe hoog leraar. Of een geneesmiddel goed werkt, hangt ervan af of het in de juiste hoeveelheid op de juiste plaats in iet lichaam terechtkomt. En dat wordt niet alleen bepaald door de hoeveel- i Zie verdpr pagina 5. Amin schakelde enkele vermoedelijke rivalen uit door hen naar het buiten land te zenden of te laten verdwijnen. De moeilijkheden bereikten een hoog tepunt nadat de stafchef van het le ger, Charles Aroebe, van een militaire training in de Sowjet-Unie was terug gekeerd. Aroebe evenals Amin een Kakwa, maar ook een christen die op vriendelijke voet stond met de Loeg- bara's, kreeg moeilijkheden met briga dier Malera, een'voormalige Zuid-Soe- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft nog geen nieuw voorstel gedaan aan Suriname en de Neder landse Antillen over de datum van het koninkrijks-topoverleg. Aanvankelijk zou dit overleg medio april plaatsvin den. De Antilliaanse regering heeft daar bezwaar tegen gemaakt. Surina me heeft me klem geprotesteerd te gen uitstel van de conferentie. In politieke kringen in Den Haag ver wacht men wel, dat de Nederlandse re gering één dezer dagen een nieuw voorstel over de datum zal doen. danese vrijheidsstrijdei, die de func tie van stafchef had overgenomen. Zaterdag 'verdween' Aroebe op last van president Amin, die weigerde te praten met officieren die eisten dat hun verteld werd, wat er met Aroebe was gebeurd. Later in de middag raakten de gemoederen verhit. Zondag ochtend bestormden de Loegbara's het hoofdkwartier van do militaire politie in Maindyne en de gevangenis, omdat zij meenden dit Aroebe daar gevangen werd gehouden. Er ontston- HELMOND Het personeel van Phi lips USFA in Helmond heeft unaniem besloten door te gaan met de bezet ting. Gisteravond hebben dt bezetters gezegd dat de verklaring van Philips geen enkele garantie biedt voor de voortzetting van de PhLlips-vestiging in Helmond. Gistermiddag heeft de Philips-directie zes uur vergaderd met vertegenwoor digers van het NKV en de Unie BLHP. Dit resulteerde in een verkla ring van Philips waarin de Helmond- se werknemers ondermeer vervangen de werkgelegenheid bij Philips in Eindhoven werd gegarandeerd. In de verklaring werd ook gezegd dat Phi lips zich bij de personeelswerving voor de regio Eindhoven primair zou richten op Helmond en dat het US- F A-personeel bij een eventuele vesti ging van Philips in Helmond in een later stadium bij sollicitaties voorkeur zou hebben. ^Bovendien zegde Philips toe in Helmond een grondig arbeids marktonderzoek te zullen verrichten. Deze verklaring was echter voor het USFA-pesoneel niet voldoende om de bezetting te beëindigen. den gevechten tussen de dissidenten en de troepen die trouw waren geble ven aan Amin. De opstand werd 6nel de kop ingedrukt. Volgens de regering heeft Aroebe zichzelf doodgeschoten en zou hij zijn overleden in een ziekenhuis in Kam pala. Aroebe zou de gevechten hebben veroorzaakt omdat hij onjuiste berich ten over een invasie had verspreid en daardoor verwarring had gesticht. Aangenomen wordt, dat de 'zuiverin gen' nog enkele dagen zullen duren. Van een verslaggever AMSTERDAM/DEN HAAG In op dracht van de officier van justitie in Amsterdam, inr. II. E van Renesse. zijn vrijdagmiddag de 41-jarige A. P. uit Schinveld in Heerlen en de 35- jarige C. S. uit Molendam in die plaats gearresteerd. Dit gebeurde, zo werd pas gistermid dag bekend gemaakt, omdat de Am sterdamse politie het vermoeden had gekregen dat P. en S. twee Amster dammers hebben benaderd om de Zweedse ambassadeur in ons land, Tord Bernhard te ontvoeren. De am bassadeur zou ontvoerd en vastgehou den worden teneinde de Duitse 'pep- koning* Karl Paucksch uit de Zweedse gevangenis te krijgen. Paucksch werd een jaar geleden door ons land uitge leverd en in Zweden tot acht jaar veroordeeld. Voor de ontvoering zou een bedrag van enkele tienduizenden guldens;zijn geboden. De beide arrestanten worden vandaag aan de officier van justitie voorgeleid, om te worden verhoord over hun ontvoeringsplan. Yi VSHINGTON (AP. UPI. Reuter) Président Nixon heeft nog vier dagen uitstel gekregen om te antwoorden op een dagvaarding van de speciale aanklager Leon Jaworsky waarin hem werd bevo len meer bewijsmateriaal in de Watergatezaak te leveren. Nixon had aanvankelijk maandag op de dagvaarding moeten reageren, maar op verzoek van zijn advocaat James St Clair is de termijn naar vrijdag verschoven. Jaworsky noch het Witte Huis hebben onthuld om welk bewijsmateriaal het gaat. De. Watergate-aanklager had echter vorige maand al meegedeeld dat het Witte Huis weigerde aanvullend bewijsmate riaal te leveren. Hij had gevraagd om 27 'documenten'. Nixon heeft voorlopig ook geweigerd 42 geluidsbanden af te geven waarom de juridische commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden had gevraagd. De commissie zegt de geluidsbanden nodig te hebben bij haar onderzoek naar de vraag of Nixon in staat van beschuldiging moet worden gesteld. Nixon had vori ge week laten doorschemeren, dat hij het verzoek om meer banden zou afwijzen. Maar waarnemers menen dat hij met een dergelijke weigering zijn 'impeachment' snel naderbij zou bren gen. De Republikein Howard Baker, vice-voorzitter van dc Watergate-com- missie van de Senaat, riep beide par tijen daarom zondag op 'water in de wijn' te doen- rond de strijd om de 42 banden. De commissie van het Huis van Afge vaardigden krijgt in ieder geval wel het geheime rapport van de Grand Jury over de rol van de president in het Watergate-schandaal. Advocaten van Nixon hadden zich ook daar aan- Nu er een overschot aan slachlkippen dreigt, heeft het produktschap alweer plannen om ze door de strijdkrachten te laten opeten? Moet dat nu zo? Als die kippen nu echt een bedreiging voor ons ivelzijn vormenkunnen de strijdkrachten ze toch fatsoenlijk krijgsgevangen nemen tot de uitzonderingstoestand voorbij is, en ze daarna pas opeten? Wij zijn bedacht op het welzijn van allen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE N A AM STRAAT GIRO: Jaworsky vankelijk tegen verzet. Maar de moge lijkheid tegen deze gang van zaken in beroep te gaan bij het Hooggerechts hof werd maandag niet door het Wit te Huis benut. Het geheime rapport zal waarschijnlijk vandaag aan de commissie worden overhandigd. Wenst abonnement op: TROUW DE' ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. N LEU WE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) PLAATS: Betaalt per rnartnd/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatinap briefpa pier eD pen). Gezellige rookverdrijver j Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dain. Binnenland Aardgas voor snellere volksverzekering 5 Friese nationalisten 7 Buitenland Onzekerheid Ethiopië 9 Kremlin diep verdeeld 9 Kerk Interview met prof. Berkhof 2 Ds. Hasper overleden2 Sport Treijtel voelt zich gepasseerd 11 Men scbrJJM ons 2 Nieuwe boeken 2 Kameragenda fl Radio en tv t Strips, feuilleton c Recept, puzzel c Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij en verder 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1