Syrië praat toch met VS over Golan recht door zee 'PARIJS ZETTE ARABIEREN OP TEGEN DE VS' 'Geluidsband stelt Dean in gelijk en beschuldigt Nixon' Commentaar Jitzonderlijk 'ompidou zegt reer belangrijk liner af PssstlErisnog weergaloze schoonheid.. AVENUE Vat zachter Akkoord Amerikaanse functionarissen Chinees protest bij de Sowjet-Unie Suriname Eerste foto's van planeet Mereurius SOÜW/KWAKTET MAANDAG 25 MAAUi ly.4 BUITENLAND /BINNENLAND T5/K7 [ij alle misbaar over het incident rond |e Iraanse ambassade dient men zich t realiseren dat Nederland bepaald liet het énige land is, waar Iraanse ilomatieke vertegenwoordigers dlijkheden hebben ondervonden. In idere landen met name in de Vestduitse Bondsrepubliek worden net de regelmaat van de klok Iraanse plomaten in het nauw gedreven. In ibanon kon de Iraanse ambassadeur og zeer onlangs net aan een aanslag Dtsnappen, waarbij zijn auto overi- ins in vlammen opging. We hier gaat vergelijken kan zich er echts over verbazen dat in het geval an Nederland de delegatie van Iran leens met veel vertoon van afkeer et land verlaat en dat zelfs de éderlandse export naar Iran drei- end wordt bekeken. Zijn Iraanse ver- genwoordigers in andere hoofdsteden leer gehard? f komt het Teheran wel uit om ederland, nu het toch de gebeten and blijft bij de Arabische olie- iporterende landen, ook maar eens uitzonderingsbehandeling te jven? Het is van belang te consta- ren hoe selectief Iran is met zijn irontwaardiging. ARIJS (Reuter, UPI) Frank- jks president Georges Pompi- du heeft opnieuw een belang- ijk diplomatiek diner afgezegd, [et Franse staatshoofd gaat niet naar apan in april en het is zelfs mogelijk at Pompidou volgende maand niet in aat zal zijn de Westduitse bondskan- slier Willy Brandt te ontmoeten. Dit i gisteren uit Parijs vernomen. Uit iplomatieke bronnen is vernomen at de president, die donderdag regens ongesteldheid bij een diner x>r diplomaten verstek liet gaan .•enmin zal verschijnen op een soort elijk diner op 29 maart. Pompidou's ïiciële bezoek, zo wordt verwacht, 1 deze week definitief worden afge- .st. Hij zou aanvankelijk van 23 tot i april naar Tokio gaan. Japanse •anten hebben al gemeld dat het ïzoek om gezondheidsredenen is uit- isteld. ranse weekbladen en kranten heb- ;n in commentaren uitdrukkelijker in ooit om volledige opening van iken over de gezondheidstoestand %n het staatshoofd gevraagd. Het ~!ysée, waar de president zetelt, heeft mdvastig ontkend dat Pompidou een zeer ernstige ziekte zou lij- WASHINGTON, TEL AVIV, CAIRO (Reuter, AP, UPI. AFP) Syrië heeft Amerika laten weten dat liet op 10 of 11 april een ver tegenwoordiger naar Washington zal zenden voor besprekingen over de troepenscheiding aan het Golanfront. Intussen heeft het de beschietingen aan dit front voor de dertiende achtereenvolgende dag voortgezet. ADVERTENTIE De Syrische regering stuurt waar schijnlijk generaal majoor Hikmat Sjehabi, het hoofd van de Syrische inlichtingendienst. Hij zal overleggen met Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik in Moskou is, waar hij ook zal spreken over de proble men in het Midden-Oosten. Op 29 maart wordt de Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, in de VS verwacht Israëlische functionarissen hebben ontkend dat hun land heeft toege stemd in een volledige onruiming van het Sinai-schiereiland, met inbegrip van Sjarm-el-Sjeich' in het uiterste zuiden. Dit strategische bastion waar borgt Israël thans nog een onbelem merde toegang tot de Rode zee. Het bericht was afkomstig van de Londen- se correspondent van het grote Egyp tische dagblad Achbar el-Joem. Volgens het Egyptische blad el-Gom- hoeria heeft mindster Kissinger een lijst met een aantal punten bij zich betreffende de troepenscheiding aan het Israëlisch-Syrische front. Aan deze punten heeft Cairo volgens dit be richt een belangrijke bijdrage gele verd. Kissinger zal ze in Moskou met de Russische leiders bespreken en ze vervolgens Voorleggen aan zijn Israëli sche en Syrische gesprekspartners Da- jan en Sjehabi. voerder van de VN had aanvankelijk gemeld, dat er geen grond was voor de Israëlische beduchtheid. De Russische partijleider Breznjew heeft in een boodschap aan de in Bagdad vergaderende conferentie van de solidariteitsorganisatie van de Af- ro-Aziatische volken, verklaard dat de Sowjet-Unie de Arabieren krachtig zal steunen bij hun pogingen, een recht vaardige en duurzame vrede te berei ken. Vrede moet gebaseerd zijn op het vertrek van de Israëlische strijd krachten uit alle bezette Arabische gebieden. Palestijnen Russen Een woordvoerder van de VN heeft een Israëlisch bericht bevestigd, dat Russische officieren optreden als waarnemers van de VN in Syrië. Er zijn zo werd meegedeeld zowel Russen als Amerikanen verbonden aan het VN-hoofdkwartier in Damascus en in de waarnemersposten aan de frontlijn in Syrië. Aan de Israëlische kant van de lijn doen geen Russen dienst. Egypte heeft minister Kissinger voorts laten weten dat het zijn 'over tollige' troepen en zware geschut zal terugtrekken uit de zone langs het Suezkanaal in de Sinaï, aldus Israëli sche bladen uit Amerikaanse bron. Op verkenningsvluchten hadden de Israë li's geconstateerd dat tientallen stuk ken geschut in de 'verboden zone' waren binnengebracht Een woord- ADVERTENTIE Wassenaarseweg 7, Den Haag Telefoon 070 - 24 4516 Het uit negen landen bestaande uit voerende comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie is onder leiding van Jassir Arafat in Beiroet bijeen geweest. Er werd een 'werkdocument' besproken, dat de drie belangrijkste Palestijnse verzetsorganisaties hebben opgesteld over de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke oe ver van de Jordaan en in de strook van Gaza. De conferentie veroordeelde het besluit van de Arabische landen, het olie-embargo tegen de Ver. Staten op te heffen. Met spreekkoren als 'Golda ga naar huis' hebben 6000 jonge mensen giste ren buiten het kabinet van de Israëli sche premier. Mevrouw Golda Meir. gedemonstreerd tegen haar weigering om af te treden. De betogers menen dat haar'kabinet gefaald heeft tijdens de oktoberoorlog en veel te hoge verliezen heeft veroorzaakt. Daders aanslag Libische ambassade in arrest KOPENHAGEN (UPI, DPA) De twee Libiërs die door brandstichting zware schade aanrichtten in het ge bouw van de Libische ambassade in Kopenhagen, bevinden zich in hechte nis. De twee mannen van resp. 23 en 26 jaar drongen de ambassade binnen, boeiden de portier, goten petroleum over de vloer en stichtten brand. Daarna vluchtten zij met de portier als gijzelaar. Zij lieten de man een paar straten verder vrij. Na de aan slag gingen zij naar dc redactie van het Deense blad Politiken, waar zij een verklaring gaven van hun optre den. De vader van één van hen was tot het aan de macht komen van kolonel Khaddaffi een hoge politiefunctiona ris. Onder het nieuwe bewind werd hij ontslagen en gevangen gezet. Gezin Solzjenitsin heeft uitreisvisa gekregen MOSKOU (AP) Het gezin van de verbannen Rusische schrijver Aleksan- der Solzjenitsin heeft de uitreisvisa voor Zwitserland van de Sowjet-au- toriteiten ontvatigen, maar nog geen definitieve vertrekdatum vastgesteld. Intimi vertelden dat Solzjenitsin's zcon van zes maanden nog steeds ziek is en dat een datum van vertrek pas kan worden vastgesteld zodra hij beter is. Mevrouw Solzjenitsin moet eerst haar Zwitserse papieren ophalen voor ze mag vertrekken. Lastig. Wie een werkelijk uniek natuurgebied ontdekt wil erover verteilen, maar als je dat doet loop je de kans, dat er een jaar later bungalows, patattenten en dancings staan... Cees Nooteboom en Eddy Posthuma de Boer weten zo'n gebied: de Camargue. Land van zwarte stieren en roze wolken die, naderend, uit ontelbare flamingo's blijken te bestaan. Trefpunt van zigeuners, wilde paarden en druivenplukkers. Land van potente lokale wijnen en helse moerassen. Wreed en paradijslijk. Laat Nootebooms tekst en de foto's van Posthuma de Boer het u vertellen. Koop het april nummer van Avenue. Als u van schoonheid houdt - psssstJ - v' 'SaS*1'' Los Angeles Times WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) Het geluidsbandje van een gesprek tussen president Nixon en zijn toenmalige juridische ad viseur John Dean over het betalen van zwijggeld aan de Watergate- inbrekers is 'explosief' en bewijst 'ondubbelzinnig' dat Dean de waar heid heeft gesproken en Nixon niet. Uit de bandopname blijkt 'zon neklaar' dat de president het betalen van zwijggeld niet heeft afge keurd Dit heeft het Amerikaanse blad The Los Angeles Times gemeld. Het blad, dat zegt zijn gegevens te putten uit bronnen bij de Amerikaanse regering, die het bandje hebben beluisterd, schrijft dat het gesprek tussen Nixon en Dean plaats had op 21 maart vorig 'jaar. Volgens Dean, bij zijn eerste verhoor voor de Watergate-commissie, had Nixon toen gezegd dat het 'geen pro bleem' was een bedrag van een mil joen dollar bijeen te brengen als zwijggeld voor de zeven mensen die betrokken zijn geweest bij de inbraak in het hoofdkwartier van de Democra tische Partij (Watergate). Nixon heeft dit herhaaldelijk tegengesproken, maar wel toegegeven dat de opmer kingen die hij tegen Dean heeft ge maakt 'op verschillende manieren' kunnen worden uitgelegd. Het Witte Huis heeft de publikaties in The Los Angeles Times bij monde van woordvoerder Ronald Ziegler woedend ontkend. Voorts werd tegen gesproken dat Nixon bereid zou zijn nog eens 42 geluidsbandjes ter be schikking te stellen van de juridische commissie van het Huis van Afgevaar digden. Het Witte Huis heeft tot dusver 19 geluidsbandjes en 700 docu menten en andere stukken overhan digd. Bij de 42 bandjes zit ook die met het gesprek tussen Nixon en Dean van maart 1973. Belastingkwestie Het Amerikaanse dagblad The New York Times heeft gisteren gemeld dat leden van de Congrescommissie die Nixons belastingmanipulaties on derzoeken ervan overtuigd zijn dat niets de belastingaftrek van 375.000 dollar rechtvaardigt wegens het leve ren door Nixon van documenten aan het nationale archief over de periode van zijn vice-presidentschap onder Ei senhower. onze weerkundige medewerker jdens het wekende is het krachtige gedrukgebied boven zuid-Skandïna- belangrijk voor het weer van ons ld gebleven. Het centrum verplaat- zich met 1041 mb naar de Oostzee gaat nog iets verder in zuidL- Jtelijke richting door. Lagedrukge- iden boven Spanje en bij Portugal ■grootten vooral zaterdag de lucht- ukverschillen zodanig dat de wind het Waddengebied met stormachti- kracht ging waaien, elaas is de lente-zomèr van Zuid- litsland niet naar onze streken ge- men. De qosteltjke wind voerde vrij ude lucht aan, waarin het kwik e idag niet veel hoger dan 10 12 oden. Bepaald koud was het zondag- irgen tn Stockholm en Helsinki, e tp. -6 en -7 graden warm daarente- in Malaga en Tel Aviv: 15 gra- n. 9 bewolking die zich in het zuiden midden van ttet land manifesteer- li tt, loste op. Voornamelijk in België l er icat lichte regen uit. Van het naai naar Zuidwest-Duitsland (mi lium 1018 mb.) strekt zich een sto- igslijn uit, die momenteel nog chts langzaam vorderingen in ordelijke richting maakt. e tatselijk lokt dit gebied een on- 13 ersachtige bui uit, met name in idicesl-Duitsland. Het ziet ernaar F dat het vandaag in ons hele land c ij zonnig zal zijn met middagtempe- turen tussen 10 en 15 graden, mor- G{n iets hogere waarden. 1i de wind wat meer voorkeur voor v zuidoosthoek tentoonspreidt zal de n nvoer van zachtere lucht wat beter Oorgang kunnen vinden, en wij voor- n n dan ook binnenkort milder weer t middagtemperaturen, vooral eerst Limburg en Brabant, op 15 a 18 aden. De huidige luchtdrukverde- ig met schrale oostelijke winden is >ap een verlaat wintertje te beschou- tn. Meestal loopt na een paar vrij ude dagen de situatie uit op zach- Weerrapporten van gisteravond 19 u. met maximumtemperturen en neerslag van gisteren: ter weer. Het kan zijn, dat tijdens de te verwachten overgang een enkele verspreide bui in ons iand tot stand komt. Weerprofeet L. Pruisma in het Friese Boxum zit er naast met zijn voorspel ling van hagel, sneeuw en nachtvor sten in maart. Hij was tot die conclu sie gekomen door het onweer van 11 januari, inspelend op het voorvader lijke gezegde 'door donder in het dorre hout, blijft het voorjaar guur en koud'. zonnige perioden «N'/KNMI 12 00 25-03 Amsterdam licht bew. 12 0 De Bilt geheel bew. Deelen zwaar bew. 12 0 Eelde onbewolkt 10 0 Eindhoven regen 13 0.1 Den Helder onbewolkt 9 0 Luchth. R'dam half bew. 12 0 Twente half bew. 11 0 Vlissingen half bew. 13 0 Zd.-Limburg half bew. 14 0 Aberdeen zwaar bew. 6 0 Athene onbewolkt 22 0 .Barcelona zwaar bew. 16 0 Berlijn licht bew. 13 0 Bordeaux zwaar bew. 19 0 Brussel half bew. 16 0 Frankfort licht bew. 10 0.1 Helsinki zwaar bew. 5 0 Innsbrllck zwaar bew. 19 0 Kopenhagen onbewolkt 9 0 Lvssabon zwaar bew. 14 0 Locarno zwaar bew. 16 0 Londen geheel bew. 8 0 Luxemburg onbewolkt 15 05. Madrid zwaar bew. 17 0 Malaga zwaar bew. 17 6 Mallorca geheel bew. 20 0 MÜnchen onbewolkt 15 0 Nice zwaar bew. 17 0 Oslo licht bew. 6 0 Parijs licht bew. 18 0 Rome half bew. 19 0 Split half bew. 18 0 Stockholm zwaar bew. 6 0 Wenen onbewolkt 20 0 Casablanca geheel bew. 15 14 Istanboel mist 13 0 Las Palmas zwaar bew. 20 0 New York zwaar bew. Tunis onbewolkt 19 0 Vervolg van pagina 1 opgemerkt Een zeer tevreden Nederlandse minis ter Van der Stee vertelde na afloop van de vergadering, dat varkensvlees, graanprodukten, boter en kaas in de Nederlandse winkels niet duurder zul len worden als gevolg van de Brussel se besluiten. Rundvlees wordt over een half jaar wat duurder en melk stijgt in de loop van dit jaar met drie cent per liter. Suiker wordt per 1 juli 5 6 cent per kilo en prijs verhoogd. Record tempo WASHINGTON, BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) .Amerikaanse functionarissen hebben Frankrijk ervan beschuldigd dat liet dc .Ara bische olielanden beeft geprobeerd over te halen bet embargo tegen de VS te laten voortduren. Volgens de zegslieden hebben Franse regeringsfunctionarissen mogelijk met inbegrip van minister van buitenland se zaken Michel Jobert Syrië er eind januari op gewezen dat een opheffing van het olie-embargo tegen de VS mogelijk schadelijk zou zijn voor de Arabische zaak. Bronnen op het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakten er melding van dat niet bewezen is dat Jobert persoonlijk dit advies heeft gegeven, maar vol gens de zegslieden is deze mogelijk heid niet uitgesloten. Vast staat dat de Fransen hebben gepoogd Syrië en andere Arabische landen tot handha ving van de olieboycot tegen de VS te bewegen, aldus de zegslieden in Was hington. Volgens de zegslieden is dit één van de redenen geweest van de recente uitvallen van Kissinger en Nixon tegen de Europeanen. Het Amerikaanse weekblad US News and World Report heeft bericht dat senator Mike Mansfield een n ieuwe poging zal ondernemen om de terug trekking van Amerikaanse troepen uit Europa te bewerkstelligen. Volgens het blad is Mansfield van plan een amendement op de begrotingswets voorstellen in te dienen voor een inkrimping van Amerikaanse troepen in Europa met vijftig procent. George Ball De 64-jarige George Ball, Amerikaans diplomatiek expert en deskundige op het gebied van de Ameikaans-Euro- pese betrekkingen, heeft verklaard dat uit de recente Amerikaanse Europadi- plomatie blijkt dat Kissinger ver moeid is en dat president Nixon tracht met deze diplomatie de aan dacht van de Watergate-affaire af te leiden. Voorts zegt Ball, die onder president Johnson onderminister van buitenlandse zaken van de VS was, dat Kissinger noch Nixon voorstander zijn van Europese eenwording. 'Noch Nixon noch Kissinger hebben in de grond van de zaak sympathie voor een verenigd Europa. Zij zijn beide gaul listen. De koers van Kissingers bui- tenlandsp politiek is een beleid ge weest dat afzwenkte van bondgenoot schappen naar manoeuvres, naar ma nipulatie en een van de eerste daden van Nixon, nadat hij president was geworden, was naar Parijs gaan om zijn bewondering voor de Gaulle tot uitdrukking te brengen', aldus Ball. De Amerikaanse ex-minister noemde Nixons beschuldiging dat Europa te gen de VS zou optrekken 'onzin'. 'Hij zegt dat het goed is als wij manipu leren. Maar als zij (de Europeanen) dit doen dan heet het bendevorming'. 'Ik kan begrijpen dat Kissinger ver stoord is 'over de Europeanen', zo vervolgde Ball. 'Zij bedreigen onze strategie in het Midden-Oosten'. Maar in plaats van te proberen de zaak met de Europeanen te regelen heeft Kis singer gereageerd met publieke ver oordelingen wat volgens mij overdre ven is, aldus Ball. Michel Jobert De Franse minister van buitenlandse zaken Michel Jobert heeft zaterdag in George Ball Algiers bekendgemaakt dat de negen EEG-landen en de Arabische landen eind dit jaar of mogelijk begin 1975 de voorgestelde Europees-Arabische topconferentie zullen houden. Over dit plan was Washington bijzonder gebelgd, met als voornaamste bezwaar van de Amerikanen dat zij niet zijn betrokken bij het besluit van de Eu ropeanen epn dergelijke top te hou- TOKIO (AP) China heeft gemeld dat het een Russische helikopter en drie bemanningsleden heeft aangehou den in de provincie Sinkiang in het noordwesten van de Volksrepubliek. Het officiële persbureau Nieuw China meldde dat Peking een officieel pro test heeft ingediend bij de Russische ambassadeur. Daarin werden de Rus sen ervan beschuldigd dat zij 'spiona ge en ondermijnende aktiviteitcn' hadden uitgevoerd door 'China bin nen te dringen'. HOOG WATER 26 maart. Vllsslngen 3.13-15.36. Harlngvlletslulzcn 5.02-17.18. Rot terdam 5.50-18.26 Schevenlngen -1.34-16.50. IJmulden 5.08-17.24. Den Helder 9.07-21.24. Harlingen 11.41-23 44. Delfzijl 1.14-13.41. Het akkoord in Brussel werd in een recordtempo bereikt na 27 uur vergaderen, terwijl men vorig jaar honderd uur bijeen was. Na een com promisvoorstel van EEG-landbouw- commissaris Lardinois was men het snel eens. Dat kwam voornamelijk, doordat de Britten op verschillende punten van de algemene afspraken mogen afwijken teneinde hun consu mentenprijzen voor voedsel niet nog verder te laten stijgen. Zo zal Enge land zijn rundvleesprijs maar met 6.3 procent verhogen tegen de acht ande re landen 12 pet, en mag een produ centensubsidie voor kalfsvlees vier maanden langer blijven bestaan dan was afgesproken. Door een extra over heidssubsidie zal boter in Engeland niet duurder worden voor de consu ment. AI deze maatregelen moeten de Britten echter zelf betalen: zij krijgen er niets voor uit het EEG-landbouw- fonds. Dat fonds is zoals bekend een zeer gevoelige 'aak. Het bestaat dank zij de bijdragen van de lidstaten. Het compromis van Lardinois. dat een prijsverhoging van 9 pet geeft in plaats van de aanvankelijk voorgestel de 7 pet, had succes omdat het voor ieder wat in petto had. De rundvlees- prijsstijging van 12 pet in plaats ran 9, kwam tot stand op verzoek van Frankrijk, België, Ierland en Italië. Een 15 pet hogere prijs voor hard graan (basis voor spagetti) werd ook toegestaan op verzoek van Italië. PASADENA, Californië (UPI) De eerste foto's die de Amerikaanse ruimtesonde Marinier 10 zaterdag van de planeet Mereurius overseinde, toonden al meer details dan ooit van af de aarde zijn waar te nemen. De Mariner bevond zich toen nog op zes miljoen kilometer van de planeet; hij zal er vrijdag op een kleine zeven honderd kilometer langs scheren. Op de eerste foto's was een sikkeltje zonder veel detail te zien, en ze dienden dan ook hoofdzakelijk om d" instelling van de camera te controle ren. Maar Mereurius is vanaf de aarde slecht waar te nemen. Niet alleen is de planeet erg klein (anderhalf keer zo groot als onze eigen maan) maar hij zit altijd in de buurt van de zon, waar hij nu eenmaal het dichtst van alle planeten omheen draait. Dat le vert beelden op waar weinig meer dan een lichtpuntje op is te zien. Bij de passage vrijdag zullen op het oppervlak van Mereurius details van honderd meter zichtbaar moeten wor den. Mariner 10 heeft vorige maand al een spectaculaire serie foto's van de planeet Venus geleverd. Vervolg van pagina 1 ik heb mijn aandeel gehad. Toen ik in Caracas aankwam heb ik noch bij aankomst, noch bij vertrek een am bassadeur gezien. Alleen de derde se cretaris was aanwezig. De Surinaamse regering is niet op eer uit, maar er bestaan tenslotte regels en fatsoens normen. Een dergelijke gang van za ken zou in Suriname niet voorkomen, zou trouwens nergens in de wereld gebeuren. Daarom heeft de Surinaam se regering geprotesteerd'. Brazilië De Surinaamse regering heeft verder Den Haag om opheldering gevraagd over een uitspraak van de Nederland se staatssecretaris van buitenlandse zaken, Knoijmans, met betrekking tot de installatie van de Braziliaanse pre sident, Geisel. De heer Kooijmans zei niet naar de plechtigheid te zijn ge gaan wegens gebrek aan tijd en ook omdat Nederland geen speciale ban den heeft met Brazilië en omdat de Braziliaanse president 'op andere dan democratische wijze' is gekozen. De inauguratie werd namens het Konink rijk door de Surinaamse premier bijgewoond. De uitspraak van de Ne derlandse staatssecretaris heeft de Su rinaamse regering 'ernstig bevreemd', aldus de heer Arron, die 'op korte termijn opheldering van de Neder landse regering' verwacht. 'In Brazilië wordt Suriname als een broer be schouwd. Tenslotte liet Arron dreigende woor den aan het adres van de oppositie partij van Jaggernath Lachmon horen. De Surinaamse premier waarschuwde de Vooruitstrevende Hervormingspar tij van Lachmon, niet voort te gaan met het voeren van propaganda op de wijze zoals dat thans geschiedt. De premier zei van mening te zijn, dat de VHP de bevolkingsgroepen (Hin doestanen en Creolen) tegen elkaar opzet en 'dat zal de regering niet kunnen tolereren'. 'De VHP moet op houden het volk op te ruien', aldus Arron 'Er moet nog meer suiker bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7