VIJFTIEN GULDEN EXTRA Panty Prominent senator: 'Nixon ga heen en red presidentschap' Drie vakcentrales redelijk tevreden Stembussen van stal Golan-plan Kabinet knoop door in studie? In deze krant 'Kamer en Staten gelijk kiezen' WASAUTOMATEN Zogezegd Rechtbank: Stad Rotterdam moet toeken openen Bonn gaat VS-troepen bekostigen Kamerlid: kind moet moeders achternaam óók kunnen krijgen Europa Een bron van informatie Ton van Duinhoven in VU-ziekenhuis na auto-ongeluk Nieuwe leidse Courant WOENSDAG 20 MAART 1974 54ste jaargang no. 297 HAARLEMMERSTRAAT 1250 LEIDEN Alle bekende merken CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 ,a. 499 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd. Bezorging vanaf 08 30 uur Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" TEL AVIV, CAIRO, DAMASCUS (Reuter, UPI, AP, AFP) Het Egyptische dagblad Al Achram weet te melden dat Israël bij de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger een nieuw voorstel heeft inge diend voor scheiding van de Sy rische en Israëlische troepen. Het voorstel zou onder andere de instelling inhouden van een bufferzo ne, waar troepen van de Verenigde Naties gelegerd zouden moeten wor den. Israël zou echter weigeren zich terug te trekken uit sommige strategi sche zones in de heuvels van Golan. Het zou de suggestie van Kissinger van de hand wijzen om al het door Israël bezette Syrische grondgebied in fasen tot een grote bufferzone te maken. Volgens het Israëlische blad Ma'ariv heeft het Israëlische kabinet een voor stel van Kissinger, dat gesteund werd door minister van defensie Mosje da- jan, verworpen waarin van Israël wordt verwacht dat het zich symbo lisch terugtrekt achter de bestandslijn van 1967 aan het Syrisch-Israëlische front. De Israëlische regering heeft echter laten weten, dat het niet over een dergelijk voorstel heeft gespro ken. Zonnig Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Overwe gend matige wind uit zuidelij ke richtingen. Maximum tempe raturen omstreeks 11 graden. Morgen en overmorgen: Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Later iets kouder. Morgen zon op: 6.42 zon onder: 18.54 maan op: 5.25 maan onder: 16.36 OTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft beslist dat het verze keringsconcern Stad Rotterdam zijn boeken moet openen voor de Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst. De officier van justitie had een strafzaak tegen dit bedrijf aangespannen omdat het had geweigerd aan de FIOD me dewerking te verlenen bij het opspo ren van in pleziervaartuigen verstopt 'zwart geld'. Een deel van de boten is bij Stad Rotterdam verzekerd. Het concern gaat tegen de uitspraak van de rechtbank in beroep. Zie ook pagina 13. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De Republikeinse senator' Ja mes Buckley een conservatief die één van Nixons krachtigste medenstanders is geweest, heeft de Amerikaanse president gisteren met klem verzocht af te treden. We moeten geen onbezoldigde in ternationale zedenmeesters zijn die de harde realiteiten uit het oog verliezen. Dr. 1. A. Diepenhorst Papierdistributie [Bestel nu maar gauw onze trouw- Ikaarten. Op een persconferentie zei Buckley: 'Ik hoop en bid dat hij (Nixon) zal beseffen dat het grootste en het hoog ste wat hij op dit moment voor het land kan doen is: het opgeven van het hoogste ambt ter wereld. Buckley zei dat de Watergate-affaire nu in een stadium is gekomen dat de Amerika nen ermee moesten afrekenen willen zij er niet allen door ten onder gaan. 'Er is een manier en ook slechts één manier waarop de crisis kan worden opgelost en het land uit het Waterga- te-moeras getrokken', aldus Buckley. 'Indien toekomstige presidenten hun zware verantwoordelijkheden moeten kunnen dragen op de vrije en onge hinderde wijze die president Nixon verlangt dan moeten zij een ambt kunnen erven dat niet onherroepelijk is verzwakt door een lang, traag, mar telend, centimeter voor centimeter voortkruipend proces van afbraak. Zo als de zaken nu staan loopt het ambt van president gevaar ten onder te gaan aan duizenden steken. De enige manier om het ambt te redden be staat uit het aftreden van de huidige president, waarna het ambt zich weer kan verdedigen door een nieuwe pre sident'. 'Ik stel voor een buitengewone stap, getuigend van staatsmanschap en moed een stap tegelijk nobel en hartverscheurend, een stap die de ho gere belangen van de natie, het insti tuut van het presidentschap en de doeleinden waarvoor hij met zoveel succes heeft gestreden zou dienen. Die stap is het vrijwillig aftreden van Richard Nixon als president van de VS', aldus Buckley. Goldwater Buckley is de tweede Republikeinse senator die nu openlijk om Nixons vertrek heeft gevraagd. Voor hem deed senator Edward Brooke een Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het kabinet heeft gisteravond be sloten halverwege april een loonsverhoging toe te staan voor iedere (volwassen) werknemer van vijf tien gulden per maand. Per 1 januari was al een loonronde toegestaan van 30 gulden. Naast deze loonsverhoging kan de werknemer nog op het volgende rekenen Koortsachtig zouden we deze bedrijvigheid niet willen noemen, maar zo zoetjes aan moet er wel eens wat van stal gehaald worden voor de verkiezingen van 27 maart. De keurig in het gelid staande bussen mogen weer een dagje naar gym nastieklokaal of sporthal. Op het plaatje rechts wordt er vast voor gezorgd dat u na te hebben gekleurd het potlood niet mee naar huis neemt. De meneer op de foto staat er 6000 te ringen en aan de ketting te leggen ter bescherming legen grijpgrage handen. soortgelijke oproep. Senator Barry Goldwater heeft gisteren gezegd het nog niet eens te zijn met zijn collega en partijgenoot. 'Ik wil echter duide lijk stellen dat indien bewezen wordt dat president Nixon schuldig is aan een misdrijf ik mijn standpunt zal wijzigen en het voorstel van Buckley zal steunen', aldus Goldwater. Politieke waarnemers in Washington hebben de oproep van Buckley van bijzonder belang genoemd. Buckley is een prominent vertegenwoordiger van de rechtervleugel van Nixons Republi keinse partij. Steun van deze vleugel wordt beschouwd als onmisbaar voor de president om de Watergatecrisis te kunnen overleven. De Republikeinen zouden vooral rampzalige verliezen vrezen bij Congresverkiezingen, die in november worden gehouden. WASHINGTON (AP) De VS en West-Duitsland zijn gisteren overeen gekomen dat de regering in Bonn voortaan de kosten zal dragen voor het handhaven van de Amerikaanse troe pen in West-Duitsland. De overeenkomst werd bekend ge maakt na een vergadering in Wash ington tussen de Amerikaanse minister van financiën, George P. Shultz, en zijn Westduitse ambtgenoot Helmut Schmidt. De bespreking tussen de bei de bewindslieden duurde twee uur en 45 minuten, een uur langer dan aan vankelijk verwacht was. DEN HAAG Tweede Kamerlid B. van der Lek van de PSP heeft de minister van justitie gevraagd of het mogelijk kan worden gemaakt bij de aangifte van de geboorte van een kind, te kiezen tussen de geslachtsnaam van de vader èn die van de moeder. De heer Van der Lek vraagt de minister of het 'uit principiële overwegingen' geen aanbeveling verdient artikel 5 van het Burgerlijk Wetboek zodanig te wijzigen. Het Kamerlid voert aan dat deze wijziging 'bovendien de posi tie van kinderen van ongehuwde moe ders zou verbeteren, aangezien dan immers ook kinderen van gehuwde moeders de naam van hun moeder zouden kunnen dragen'. De minister wordt verzocht de mogelijkheden tot een zodanige wetswijziging te onder zoeken. Per 15 april een voorschot op de prijscompensatie van 3 procent. Per 1 juli een belastingverlahging die varieert van zo'n tien gulden per maand voor de lager betaalden tot dertig gulden voor de hoger betaal den. De laagstbetaalden krijgen mini maal 15 gulden per procent prijscom pensatie. Bij de verrekening van de prijscompensatie per 1 juli zal deze vloer worden opgetrokken tot 160 gul den. De werknemers krijgen dit jaar niet de volledige prijsstijging gecom penseerd. Er zal 0.3 procent (drem pel) in mindering worden gebracht, dit om dubbeltellingen te vermijden. Het effect van deze maatregelen is dat het inkomen van de laagstbetaal den (13.000 gulden) er dit jaar reëel op vooruit gaat en het inkomen van de gemiddelde werknemer (17.500) reëel gelijk blijft. De overige inko mens gaan erop achteruit. Premier Den Uyl, de ministers Dui- senberg (financiën) en Boersma 'soci ale zaken) en staatssecretaris Hazen- kamp (economische zaken) hebben gisteren na urenlang intern overleg met deze loonbeschikking de knoop doorgehakt, die werkgevers en werk nemers eerder die dag niet konden ontwarren. Het resultaat hiervan is dat de drie vakcentrales 'redelijk' te vreden zijn over het regeringsvoor stel. De centrale werkgeversorganisa ties daarentegen menen dat het kabi net ver over zijn doel heen heeft geschoten. De loonsverhoging van vijftien gulden en de vloer in de prijscompensatie van uiteindelijk 160 gulden per pro cent prijsstijging legt, aldus mr. Chr. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, een zware last op de zwakke bedrijfstak ken zoals de textiel e.d. en een heel zware last op het midden- en kleinbe drijf. De voorzitter van het overlegor gaan van de middenstandsorganisaties, de heer W. Perquin lékende voor dat de bruto loonkosten dit jaar in de ambachtelijke bedrijven zo'n 18 tot 20 procent zullen stijgen en in de detail handel zo'n 28 tot 30 procent. De middenstandsorganisaties vinden het daatom noodzakelijk dat het prijsbe leid en de belastingplannen ten voor dele van de kleine zelfstandigen moe ten worden aangepast. Werkgevers en werknemers hebben de afgelopen weken geprobeerd een eensluidend advies aan de regering uit te kunnen brengen over de aan passing van de lonen per 1 april. Dit centraal advies of akkoord, zoals het beide wel wordt genoemd, strandde gisteren echter op uiterst geringe ver schillen. De erkgevers stelden een vloer in de prijscompensatie voor van 150 gulden per procent prijsstijging, de werknemers een vloer van 160 gulden. De werkgevers wilden per 15 april een voorschot op de prijscom pensatie van 2,5 procent, de werkne mers 3 procent. Geen resultaat De werkgevers ten slotte wilden een drempel in de prijscompensatie van 0,5 procent, de werknemers een drem pel van 0,3 procent, een drempel die SCHIPHOL Fokker-VFW zal in ju li van dit jaar twee Fokker F 28 vliegtuigen in de verlengde uitvoering leveren aan Gabon ten behoeve van de nationale luchtvaartmaatschappij Air Gabon. Door deze order stijgt het aantal verkochte F 28 vliegtuigen tot in totaal 80 stuks, aldus deelt Fokker mcc. (ADVERTENTIE) eerste kwaliteit altijd rimpelloos passend Prof. mr. dr. 1. A. Diepenhorst heeft geen mening over de ontwikkelingen in Chili omdat het hem aan informatie ontbreekt. Dat is betreurenswaardig. Wij blijven ons uiterste best doen om zulke dingen te vermijden. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Lanser (CNV), Spit (NKV), mi nister-president Den Uyl en Kok (NW) tijdens de vergadering in het gebouw van de SER te Den Haag. bovendien niet zou moeten gelden voor de inkomens beneden de 25.000 gulden. Zowel werknemers als werk gevers bepleitten een loonsverhoging van een half procent met een mini mum van tien gulden (werkgevers) en 12,50 (werknemers). De drie vak centrales hebben nog gepoogd met een tussenvoorstel het centraal advies te redden nl. door de vloer van 160 gulden in twee etappes te bereiken, maar dit heeft geen resultaat opgele verd. Werkgevers en werknemers hebben het meningsverschil uiterst rustig naar buiten gebracht. Werkgevers voorzitter mr. Van Veen sprak met nadruk over de goede harmonie waar mee de besprekingen zijn gevoerd. Hij wees er ook op dat over een paar andere zaken (bedrijvenwerk, sociaal jaarverslag e.d.) gemeenschappelijke standpunten wellicht mogelijk leken. Ook bij de werknemers was geen spoor te bekennen van emoties over het opnieuw mislukken van een centraal akkoord. De regering heeft tot een aanpassing van de lonen besloten omdat de eco nomische vooruitzichten gunstiger zijn dan ten tijde van de oliecrisis werd vermoed. Het centraal planbu reau verwacht dat er dit jaar nog een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans mogelijk zal zijn van 2,4 miljard gulden. De wereldhan del zal met 2 tot 4 procent slechts langzaam toenemen. Het invoerprijs- peil zal naar worden verwacht met 25 procent toenemen en het binnenland se prijspeil met circa 10,5 procent. Zie ook pag. 5 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De acteur Ton van Duinhoven is gisteravond gewond ge raakt bij een verkeersongeluk. Op de provinciale weg tussen Hilversum en Weesp slipte hij met zijn auto, die tegen een boom botste en daarna op het fietspad tot stilstand kwam. De toestand van Ton van Duinhoven liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, maar later bleek hij voornamelijk ont vellingen aan zijn hoofd te hebben opgelopen. Hij werd naar het Majella- ziekemhuis in Bussum gebracht, waar hem eerste hulp werd verleend, maar later op de avond ging hij, als lopend patiënt, en met zijn hoofd in verband, naar het VU-ziekenhuis in Amster dam, dat in plastische chirurgie is gespecialiseerd. Ton van Duinhoven, die alleen in zijn auto zat, was op weg naar zijn huis in Amsterdam, nadat hij 's middags bij Kees Buurman in Hilversum had deelgenomen aan de wekelijkse be spreking over zijn radioprogramma, dat elke woensdagavond op Hilversum 3 wordt uitgezonden. Vanavond zal hij waarschijnlijk door een of meer discjockeys worden vervangen. Binnenland Willy van Hemert werkt aan NCRV-jubileum 6 Buitenland Londen kiest voor VS 9 SPD en de jeugd9 Kerk Goudzwaard: evangelie con tra geloof-in-groei 2 Sport Ruch keelt kij Feijei^oord niets te verkezen8 Economie Zandwinning loopt vast13 Men scbrUft ons 2 Nieuwe boeken2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton Puzzel, recept Commentaar 7 Weer 7 Dlcbibl) en verder 7 familieberichten is Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP-lijsttrek- ker in Zuid-Holland, de heer H. J. A. M. Vrouwenvelder, heeft giste ravond het voorstel gedaan om de verkiezingen van de provinciale staten en van de Tweede Kamer voortaan gelijktijdig te houden. Het werk van de provinciale staten spreekt immers toch niet tot de kiezers. De provincie, zo stelde de heer Vrouwenvelder tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Den Haag, heeft geen eigen gezicht. In de tegenwoordige politieke situatie heeft het gezamenlijk houden van de twee verkiezingen volgens de Zuidhollandse KVP-lijsttrekker de volgende voordelen: er bestaat minder kans pp een tussentijdse kabinetscrisis; cr kunnen belangrijke kosten worden bespaard. Tijdens de verkiezingsbijeenkomst traden als sprekers op minister van justitie Van Agt en de fractie leider van de KVPin de Tweede Kamer, de heer Andriessen. De eerste vraag van de provinciale KVP-lijsttrekker aan deze twee landelijke politici was wat zij ei genlijk op de provinciale vergade ring kwamen doen. 'Naar mijn bes te weten,' aldus de heer Vrouwen velder, 'zijn beide heren geen kan didaat voor de staten. Zij wonen zelfs niet eens in Zuid-Holland, van waar deze belangstelling?' De Zuidhollandse lijsttrekker gaf zelf het antwoord: Het werk van de staten is voor de kiezer niet duidelijk. Verder worden de ver kiezingen opgevat als een graadme ter voor dc waardering van de landelijke politiek. Omdat de he ren Van Agt en Andriessen toch aanwezig waren, maakte de heer Vrouwenvelder van de gelegenheid gebruik om in ieder geval te plei ten voor uitbreiding van de taken van de provincie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1