Willi Kreuz tegen en voor Feyenoord Croon coacht 'gastarbeiders' Zoetemelk in Parijs-Nice dicht bij eindoverwinning Irox verwijt Coerver lepraat over vertrek Spartaan wil klasse tonen voor goed contract bij andere Rotterdamse club Gemeente steunt Groningen Eddy Merckx valt door verkoudheid terug B.V. Machinefabriek F. L. M. DIETV0RST draaiers fraizers rond- en vlakslijpers machinebankwerkers (OUWKWiAlRTET ZATERDAG 16 MAlAÜfT 1974 SPORT T21/K21 a onze speciale verslaggever OTTERDAM Morgein in de zoveelste editie van de Maasstedelijke derby SpartaFeyenoord is én speler er alles aan gelegen zich nadrukkelijk te manifesteren. Dat is Willi Kreuz, de Oostenrijkse Itemniational (23), die na bijna twee volgemaakte seizoenen bij Sparta hunkert naar een nieuwe erkgever. Een lucratief aanbod van Real Madrid, dat bereid is enkele miljoenen psetas op zijn ankrekenin gte storten, heeft hij voorlopig in beraad gehouden. Kreuz wacht op Feyenoord dat em dolgraag wil inlijven in de vurige hoop eindelijk verlost te worden van het spitsprobleem, dat na et vertrek van de ranke Zweed Ove Kimdvali is ontstaan. Een probleem dat de stadionéquipe al eel wat nachtmerries heeft bezorgd. In de loop van volgende week zullen Kreuz en Feyenoord-be- uurders zich rond de onderhandelingstafel scharen. en ontwikkeling die van de zijde stadgenoot Sparta met intense indacht zal worden gevolgd, want eyenoord heeft niet alleen de toe- jrnst van Willi Kreuz in handen, iaar ook die van zijn rivaal in weste- jfc Rotterdam. Want met de pecunia, e Willi Kreuz moet opbrengen, kan larta zijn zorgelijke exploitatiereke- ng weer een ietwat florissanter aan- >n geven, zoals dat ook het geval as, toen JUrgen Kristensen voor zo'n ordige negen ton werd doorver- cht SEN euz, zich duidelijk bewust van zijn jgende marktwaarde, wil juist daar- ii zondag tonen waartoe hij in een ftal dat uit louter middelmatigen staat, in staat is. Daarmee wil hij reiken dat zijn pakket van eisen nder aarzeling wordt geaccepteerd, reuz weet ook dat Feyenoord om zit te springen en dat er geen tentatief voorhanden is. Dat maakt n onderhandelingspositie ijzersterk. iel Coerver, de van voetbal bezeten ainer van Feyenoord, heeft al meer alen te kennen gegeven dat de komst van Kreuz een aanzienlijke ver sterking zou betekenen. Met andere woorden: er moet al heel wat gebeu ren, wil de Spartaan volgend seizoen niet in het stadion opdraven. Een ontwikkeling in de carrière van Kreuz, waar hij enkele jaren geleden, toen hij nog voor Admira Wien uit kwam, nooit aan had gedacht 'Toen Sparta mij naar Nederland haalde, zag ik dat aanvankelijk niet meer dan als een avontuur. Als de dag van gisteren herinner ik nog mijn eerste wedstrijd in Nederland. Dat was tegen FC Dor drecht. Een keihard duel. We speel den 00. Toen dacht ik echt, wat ben ik begonnen, hier bij Sparta red ik ik het nooit'. AANPASSING Maar sneller dan welke buitenlandse werknemer ook paste de Wener zich aan de Nederlandse omstandigheden aan. Hij had nauwelijks aanpassings problemen. In het vorig jaar goed draaiende elftal van Sparta, dat zich toen nog kon scharen onder de sub topformaties als FC Twente en PSV ontplooide hij zich in de frontlinie als een hardwerkende, waardevolle ITTERDAM - Feyenoord zal liet morgen in de derby tegen Sparta zonder n actieve middenvelder Wira Jansen moeten stellen die nog altijd hinder dervindt van een dijbeenblessure. Jansen, die in liet bekerduel tegen PSV k al uitviel, wordt vervangen door Dick Schneider. im van Hanegem komt wel in de basisopstelling voor maar of hij de gehele dstrijd zal uitspelen is de vraag. 'De Kromme' klaagt nog steeds over pijn zijn linkervoet. Het liefst zou hij een paar weken rust willen hebben, maar idat Feyenoord niet over reserves van het kaliber Van Hanegem beschikt dat een onmogelijkheid. t de stemming in het kamp van de Rotterdammers na de nederlaag tegen V niet optimaal is, blijkt uit een interview met manager Brox in een plaat- ijke krant. Brox verwijt trainer Wiel Coerver dat deze tegenover de buiten- reld te kennen heeft gegeven dat hij met aanbiedingen van NEC en Roda JC zak loopt.. 'Als het waar is dat die informatie van Coerver afkomstig is is onfatsoenlijk'. irust heerst er ook bij Sparta waar de affaire met Ter Horst nog niet is op lost. Trainer Leo Steegman wil de Spartaan die dinsdag de training zou rvatten niet meer zien. Hans Venneker zit morgen op de reservebank terwijl ris Kronshorst zo ernstig aan zijn dijbeen is geblesseerd dat hij nog minstens weken' rust moet houden. aanwinst, die het tot een produktie van vijftien treffers bracht. Dit sei zoen kan hij zich wat minder doen gelden, omdat Sparta door het ver dwijnen van spelers als Eijkenbroek, Bosveld en Klijnjan over weinig per soonlijkheden meer beschikt en daar door aanzienlijk in kracht heeft inge boet. Trainer Leo Steegman, de jeugdige oefenmeester van de Rotterdammers haalde Kreuz naar het middenveld omdat wat meer body te geven. Een positie die de 24-jarige Oostenrijkse international zonder morren accep teerde. Kreuz behoort ook niet tot het type van de kankeraars of tot de snel ontvlambare voetballers. Zelden of nooit begaat hij in een wedstrijd een overtreding, nimmer heeft hij het met scheidsrechters aan de stok. 'Waarom zou ik mijn energie aan praten verspelen. Ik ben naar Neder land gekomen om te voetballen niet om te zeuren', is zijn standpunt. Voetbal overheerst het leven van Wil li Kreuz, die dan ook geen andere interesses kent. Wat dat aangaat zal hij het met trainer Wiel Coerver van Feyenoord uitstekend kunnen vinden. Vandaar wellicht ook de affectie die de Limburger voor de Spartaan koes tert. Kreuz zei fis er ook van over tuigd dat hij bij Feyenoord nog meer tot ontplooiing zal kunnen komen dan bij zijn huidige werkgever. ZWERVEN 'Maar', zo zegt hij, 'niemand moet in mij een tweede Kindvall zien'. Ik ambieer geen vooruitgeschoven positie om tegen een voorstopper aan te boksen. Ik wil over het hele veld zwerven. Het moet heerlijk zijn om te kunnen voetballen met spelers als Wim van Hanegem en Jlirgen Kris tensen. Daarom ben ik er ook zo zeker van dat, als Feyenoord mij inderdaad koopt, het niet bang be hoeft te zijn dat het een fiasco wordt. Ik ben bereid me voor meer dan honderd procent te geven, ik wil niets anders dan negentig minuten lang zwoegen, ik wil me volledig opoffe ren. En ik weet zeker dat ik in een elftal als dat van Feyenoord de nodi ge doelpunten scoor. Mijn fout bij Sparta is op dit moment dat ik te weinig schiet en te weinig geluk heb. Tegen FC Twente (12) en tegen NAC (00) knalde ik twee keer te gen de paal'. Willi Kreuz is de vaste overtuiging GRONINGEN (ANP) De overwin ning van 1-0 zaterdagavond op Go Ahead is nog wel geen waterdichte garantie voor handhaving van eredivi sievoetbal in Groningen, maar deze overwinning heeft de positie van FC Groningen wel duidelijk versterkt. Voor de gemeenteraad van Groningen was dat dan ook aanleiding om ook iets positiefs te doen aan de ernstige financiële moeilijkheden waarmee de Groninger eredivisie club nu al jaren lang kampt. De schuldenlast bedraagt momenteel om en nabij een miljoen gulden, waaronder een rekening-cou rant schuld aan de gemeente van 515.000 die is ontstaan door het niet afdragen van de vermakelijkheidsbe lasting gedurende een aantal jaren en de voldoening van de gemeente van de door haar gegarandeerde rente en aflossing van een aantal leningen. De gemeenteraad van Groningen nu Is op de GPV na volledig meegegaan met een voorstel van B. en W. die het wenselijk en verantwoord vonden het betaald voetbal in Groningen te behouden en te trachten de financiële positie van FC Groningen weer ge zond te maken. Besloten werd de tota le geaccumuleerde schuld aan de ge meente van 515.000 over te nemen en deze in 10 jaren af te schrijven. Bovendien zal FC Groningen drie jaar achtereen cp een jaarlijkse exploita tiesubsidie op basis van twee gulden per betalende bezoeker met een mini mum van 220.0000 kunnen rekenen. Hieraan is echter de voorwaarde ver bonden dat de club voor 1 juli een le- ningenschuld van 460.000 gulden moet hebben afgelost. Daartoe zal nog deze week een actie comité, bestaande uit burgemeester H. Buiter, de commissaris der koningin mr. E. H. Toxopeus, J. G. Harkema (kamer van koophandel) en drs. A. F. Onnes (organisatie-adviseur) zich in een brief tot het bedrijfsleven wen den om financiële steun. Een aantal bedrijven heeft burgemeester Buiter al 150.000 in het vooruitzicht ge steld wanneer de bedrijven die wor den aangeschreven de actie te steunen de rest van de sohuld voor hun reke ning nemen. Willi Kreuz (links; haalt uit. 'Ik weet zeker dat ik in een elftal als dat van Feyenoord de nodige doelpun ten scoor'. toegedaan dat nergens in Europa be ter wordt gevoetbald dan in Neder land. 'Ik heb in de afgelopen twee jaar meer geleerd dan ooit tevoren. Ik ben harder en zelfbewuster geworden. Vroeger bij Admira was ik dat alleen tijdens de training, omdat het Oosten rijkse competitievoetbal heel anders van karakter is. Veelal ontbreekt de inzet en de bezieling. Hier kan ik me tijdens een wedstrijd volledig uitleven en dan pas voel ik me een gelukkig mens beleef ik vreugde aan de sport'. BRUSSEL De ex-Volendam-trai- ner Hans Croon, die tegenwoordig Waregem traint, is coach van het team van buitenlandse voetballers in België, dat op 26 maart in het stadion van Molenbeek aantreedt egen een Belgische selectie. Dit ge- ieurt ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Belgische liga. )nder de vijftien spelers, die Hans Croon heeft aangezocht, bevinden dch drie Nederlanders. Het zijn Ni- de Bree (RWDM), Aat Koudijzer Waregem) en Eddy Koens (RWDM). De anderen zijn: Davido- (Joeg-Lierse), Bjerre (Den.- RVVDM), Crossan (GB-Tongeren) Gebauer (Wdld.-Eupen), Giba (Bra- 7.-Waregem), Lozano (Sp.-Beer- schot), Nielsen (Den.-CS Brugge), Olsen (Den.-Brugge), Riveros (Arg.- Diest), Talbut (Eng.-FC Mechelen), Zepina (Joeg.-Beringen) en Vukaso- vic (Joeg.-Lokeren). Zaire CAIRO Zaire heeft een voetbal elftal dat helemaal niet zo slecht is als algemeen wordt aangenomen. In (ie afgelopen vier jaar is er een forse vooruitgang geboekt. Dat meent Blagoje Vidinic, coach van iet elftal van Zaire. Vidinic is een Joegoslaaf en vooral voor hem be ekent het toernooi om de wereld titel waarvoor Zaire zich heeft ge- ilaatst, erg veel. Zijn elftal is name lijk ingedeeld in een poule met Urazilië, Schotland en Joegoslavië. Volgens Vidinic zal in Zaire binnen vijf tot tien jaar voetbal op Euro pees niveau worden gespeeld. Maar nu al voorspelt hij dat Zaire tijdens de strijd om dewereldtitel voor •ikele opmerkelijke verrassingen tan gaan zorgen. 'Ik zeg dan niet lat we eerste of tweede worden, hoewel dat heel goed mogelijk is, maar er is in de afgelopen jaren (oveel verbeterd, dat we een werke lijk goed elftal op de been kunnen brengen'. De 40-jarige Joegoslaaf die sinds 1971 trainer is van het nationale elftal van Zaire, toonde zich deze veek zeer tevreden toen zijn elftal n de finale van de strijd om de Afrikaanse titel met 2-0 won van Zambia. Daardoor werd ook het be wijs geleverd dat Zaire niet zo maar oevaliig in het eindtoernooi om de wereldtitel verzeild is geraakt. Transfers jONDEN De handel op de ïngelse voetbaltransferniarkt is het ifgelopen jaar niet zo willig ge weest. De totale league clubs gaven 1-215.000 pond sterling, bijna 47 mil joen gulden, uit om 177 spelers aan trekken. Dat is natuurlijk heel wat, maar in vergelijking met de vorige periode van twaalf maanden is het altijd nog zo'n zes miljoen lulden minder. Terwijl er ook tien SPelcrs minder verkocht werden in de laatste periode. Hans Croon, coach van de in België voetballende buitenlanders in de erewedstrijd tegen het Belgisch elftal. afgesloten. In die tijd zijn er toch wel enkele opmerkelijke transferge beurtenissen geweest, zodat verwacht werd dat er weer meer geld in het aankopen van spelers zou zijn geïnvesteerd. De duurste Britse voetballer werd Bob Latchford die door Everton bij Birmingsam City werd weggekocht voor 350.000 pond. Waarbij dan wel moet worden aangetekend dat daar bij nog andere spelers geruild wer den. In de afgelopen week werden er nog twee spelers elk voor 275.000 pond van de hand gedaan. Southampton Gisteren werd de twee maanden kocht voor dat bedrag Peter Osgood durende tussentijdse transferperiode van Chelsea terwijl Dennis Tueart voor een zelfde som zijn shirt van Sunderland inruilde voor de kleuren van Manchester City. Op het laatste moment ging Bobby Moore voor het zachte prijsje van 25.000 pond van West Ham United naar Fulham. Manchester United slaagde er kort voor de deadline nog in om aanval ler Jim McCalliog van Wolver hampton Wanderers waar hij reser ve was, voor 60.000 pond sterling te strikken. Scheidsrechter MANCHESTER Niet alleen in Nederland krijgt de scheidsrechter nogal eens de schuld. Ook Engeland lijkt nu door die rage te zijn aange stoken. Een hoogst opmerkelijke zaak want er zijn bij het voetbal voor de Britten enkele zaken zeer heilig en een daarvan is de arbiter. Niet ongewoon is het dat spelers die zich slecht uitlaten over de arbitra ge een boete door de bond krijgen opgelegd. Maar Manchester United en Man chester City dreigen nu de knuppel in het hoenderhok te gooien. Beide verenigingen overleggen nog hoe ze de zaak het beste kunnen aanpakken, maar dat er aktie zal worden onder nomen staat wel vast. Dat alles naar aanleiding van wat zich deze week afspeelde tijdens de competitiewedstrijd tussen beide teams. Scheidsrechter Thomas stuurde toen Uniteds Schotse international Lou Macari en City-verdediger Mike Doyle van het veld. Beide spelers weigerden echter aan het verzoek van Ciive Thomas te voldoen, waar na de strijd voor vijf minuten ge staakt werd. Na overleg in de kleed kamers besloten beide spelers inder daad dan maar van verder spelen af te zien. Volgens United en City is het alle maal de schuld van scheidsrechter Thomas dat de zaak zo uit de hand is gelopen. Zij willen een rapport opstellen dat naar de bond gaat en waarin Clive Thomas wordt aange wezen als de grote brokkenmaker. Brian Clough TEHERAN Brian Clough, mana ger van de Engelse derde divisie club Brighton, is niet de Iraanse voetbalbond in principe akkoord gegaan met een tweejarig contract als manager van het nationale team. De overeenkomst, zo liet Clough gisteren bij zijn terugkomst in Engeland weten, wordt pas defi nitief als zijn vijfjarige contract met Brighton beëindigd is. Cloughs assis tent, Peter Taylor, is ook bij de overeenkomst betrokken. Beiden zouden volgens insiders rond de 20.000 pond (ongeveer 130.000 gul den) per jaar te verdelen hebben. Het contract van de huidige trainer, de Schot Danny McClennen, loopt in juni af. Willi Kreuz heeft zich voorgenomen rond zijn dertigste jaar naar zijn vaderland terug te keren. En als het even kan met een flink kapitaal op zak om in Wenen of elders een kleine 'conditorei' te beginnen. Om die wens in vervulling te doen gaan, komt een transfer naar Feyenoord of naar Real Madrid goed van pas'. Maar het liefst zou ik in Nederland willen blijven. Ik kan me ook niet voorstellen dat de Spaanse club meer voor me op tafel wil leggen dan Feyenoord. Als het verschil een paar ton bedraagt, is mijn keuze snel gemaakt. Dan wordt het Real Madrid'. Kreuz heeft de afgelopen dagen een openhbartig gesprek gehad met het bestuur van Sparta waarin hem zon der omwegen te verstaan is gegeven dat het niet aan zijn financiële verlan gens tegemoet kan komen en dat men er volledig begrip voor heeft dat hij het Kasteel de rug toe wil keren. Anderzijds is Sparta gedwongen Kreuz van de hand te doen. Een ruil Schoenmaker-Kreuz is in dit geval niet te verwachten, omdat Feyenoord voor zijn omstreden spitsspeler toch nog altijd een bedrag van rond vier ton verlangt. ETALAGE Zondag staat Kreuz op het bijna uit verkochte Spangen in de etalage. On danks Sparta's matige competitiever- richtingen tot dusverre verwacht de Oostenrijker een spectaculaire kamp, waarin, zoals hij het uitdrukt, hij van plan is tot het uiterste te gaan. 'Mijn toekomst staat op het spel. Ik wil Feyenoord laten zien wie Willi Kreuz is. Het mooiste zou zijn als ik kans zag er een paar in te schoppen. Sparta zit in een crisis, maar het zou best eens kimnen zijn dat we die tegen Feyenoord te boven komen. Aan mij zal het in elk geval niet liggen'. RICHARD MATTHIJSSE Go Ahead-PSV Ajax-FC Utrecht MVV-Haarlem De Graafschap-AZ '67 Sparta-Feyenoord Telstar-NAC FC Den Haag-FC Twente Roda JC-NEC FC Groningen-FC Amsterdam FC Dordrecht-PEC Veeudam-SVV Vitesse-FC VVV Heracies-FC Den Bosch SC Cambuur-SC Amersfoort Willem II-Fortuna SC Excelsior-Heerenveen Volcndam-Wageningen Fortuna Vl-Volewijckers Eindhoven-Helmond Sport DRAGUIGAN Joop Zoetemelk is kandidaat nummer één gewor den om vandaag te eindigen als winnaar van de etappewedstrijd Parijs-Nice. Zoetemelk won gis termorgen het eerste deel van de zesde etappe. Hij nam daardoor de leiderstrui van Eddy Merckx over. Na de middaguren zakte hij echter weer naar de tweede plaats toen zijn ploeggenoot Alain San- ty het tweede deel als tweede be ëindigde en door de 53 seconden voorsprong die de kopgroep op het peleton had Joop Zoetemelk passeerde. De Nederlander wordt als groot kans hebber gezien, nu Eddy Merckx wat terug is gevallen. De Belg die steeds leider was in Parijs-Nice heeft last van bronchitis en kon zich daardoor niet helemaal verdedigen. Voor van daag staan twee ritten op het pro gramma. Een koers over 110,5 kilome ter en vervolgens een tijdrit van 9,5 kilometer tegen de Mont Turbie op. Vorig jaar won Zoetemelk die afslui tende rit tegen het uurwerk en gezien zijn huidige vorm moet hij tot een reprise in staat worden geacht. Joop Zoetemelk klom gisteren naar de leiderspositie in een korte maar zware rit. De renners moesten de Mont Faront beklimmen, een afstand van 21 kilometer. Zoetemelk kwam als eerste boven. De Fransman Thevenet volgde op 28 seconden terwijl Poulidor (der de) op 30 seconden eindigde. Eddy Merckx die zesde werd had op Zoete melk 34 seconden achterstand. In het tweede deel trachtte Zoetemelk de koers zoveel mogelijk te controle ren. Toen tien kilometer voor de finish een uitlooppoging werd ge waagd door de Duitser Gaide werd Santy meegestuurd. De Fransman ver loor in de sprint van de Duitser maar de voorsprong van 53 seconden was genoeg om de leiderstrui te grijpen. Eddy Merckx eindigde als tiende. Eerste gedeelte zesde etappe: 1. Zoetemelk (Ned) 21 km in 39 min.. 20 sec., met bonifi catie 39.15; 2. Thevenet (Fra) 39.48, m. bon. 39.45; 3. Poulidor (Fra) 39,50. m. bon. 39.49; 4. Martinez (Sp) 39.50; 5. Agostinho (Por) 39.54; 6. Merckx 'Bel) 39.54; 7. Delisle (Fra) 39.54; 8. Alain Santy (Fra) 39.54; 9. Kuiper (Ned) 40.13; 10. Bal (Ned) 40.19. Tweede gedeelte: 1. Gaida (WD1) 3.01.16 (m. bon. 3.01.11); 2. Santv (Fra) z.t. dn. bon. 3.01.13), 3. Besnard (Fra) 3.02.09 (m. bon. 3.02.08; 4. Bal iNed) 7..t., 5. Wezemael (Bel) z.t. 6. Van Linden (Bel) z.t., 7. Esclassan (Fra) z.t., 8. Szurkowski (Pol) z.t., 9» Kar stens (Ned) z.t., 10. Merckx (Bel) z.t. Algemeen klassement: 1. Santy (Fr) 30.05,30, 2. Zoetemelk (Ned) op 18 sec., 3. Merckx iBelg) op 38 sec., 4. Poulidor (Fr) op 52 sec., 5. Thevenet (Fr) op 57 sec., 6. Kuiper (Ned) op 1.28, 7. Van Linden (Belg) op 1.38, 8. Mortensen (Den) op 1.47, 9. Martinez (Fr) op 1.48, 10. Van Springel (Belg) op 2.07. De Italiaan Franco Bitossi heeft giste ren de vierde etappe van de wegwed strijd 'Tirreno -Adratico' (Dwars door Italië) gewonnen en is daarmee in de algemene rangschikking van de zesde naar de tweede plaats opgerukt- De Italiaan Italo Zilioli behield zijn eerste plaats in het algemeen klasse ment. Bitossi reed de 214 km van Sa Bene detto del Tronto naar Civitanova in 6:01:32. ADVERTENTIE BRONSSTRAAT 4 IJMUIDEN TEL. 02550-12241 In ons bedrijf worden onderdelen vervaardigd voor o.a. vliegtuig- en grammofoonplatenindustrie, kernonderzoek, optische industrie en ga zo maar door. Over werk hebben wij bepaald niet te klagen, waardoor wij ook regelmatig ons machinepark uitbreiden en moderniseren. Noodzakelijk is het dan wel dat onze machines bezet worden door vakbekwame mensen. Zoals altijd is daar ook nu weer behoefte aan. Wij zoeken derhalve: Wij bieden: een zeer goede beloning, een schone werkruimte (onze planten daarin maken altijd weer indruk), aktieve personeels vereniging, vervoersmogelijkheden van en naar huis met eigen busje, terwijl er ook mogelijkheden tot huisvesting aanwezig zijn. Sollicitatiemogelijkheden: schriftelijk aan bovengenoemd adres, terwijl u ook telefonisch kontakt kunt opnemen met onze heer J. Walkier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21