oerden in Irak eer in opstand GEVAARLIJK WAPENGEKLETTER IN 'OCEAAN VAN DE VREDE' Israël: veertig procent begroting voor defensie Sowjet-Unie levert wapens aan Oeganda Britse oppositie gaat maandag in de aanval VN-commissie wil maatregelen EEG tegen Zuid-Afrika ïstand na vier jaar verbroken Weer gevechten langs Golan-front Shultz vertrekt als minister van financiën van VS Conservatieven en Liberalen contra Wilson VS willen vlootbasis op Diego Garcia iieuwe klap [arsonderzoek BOUW/KWARTET VRIJDAG 15 MAART 1974 BUITENLAND TT K.9 NKARA (UPI, Reuter) In het noorden van Irak zijn gevechten uitgebro- >n tussen de Koerden en de troepen van de Iraakse regering. Dit is bekend is .maakt door de regering van het aangrenzende Turkije. Turkse regering heeft gisteren de m 330 kilometer lange grens met i voor onbepaalde tijd gesloten, ui arvoor al had het onafhankelijke 6 irkse persbureau gemeld, dat er he- gevochten werd in het olierijke len van Irak. zigers, die uit Irak in Oost-Tur- e aankwamen, vertelden, dat de op- l gdige Koerden een groot deel van ij,' it noordelijk bergland onder contro- hadden. Vrachtwagenchauffeurs |rtelden, dat zij een jeep met vijf de Iraakse militairen hadden ge in. Bij een Turkse grenspost werd n auto met acht gesneuvelde Irake- gezien. Een gouverneur van een strict in Oost-Turkije bevestigde, t de Koerden een groot aantal grens- sten in handen hadden. JTONOMIE et de opleving van de strijd in Irak een einde gekomen aan het vierja- bestand tussen de Koerden en de regering van Irak. De Koerden, een volk met een eigen taal en een eigen cultuur, beëindigden 11 maart 1970 een negenjarige oorlog tegen de Iraakse troepen. De regering beloofde hen toen de autonome staat, waarvoor ze steeds hadden gevochten. Afgelo pen maandag, precies vier jaar later, kcndigde Irak een plan voor de auto nomie van Koerdistan aan. Daarmee zou de belofte van 1970 zijn ingelost, maar het bleek al direct dat de Koer den, ernstig teleurgesteld waren door de inhoud van het plan. Een van hun grieven is, dat de Iraak-, se regering de autonomie eenzijdig heeft afgekondigd. Er is wel overleg geweest met de Koerden, maar dat is afgebroken toen bleek dat er geen overeenstemming bereikt kon worden. Volgens de Koerden is het gebied, dat zij nu hebben gekregen veel kleiner dan dat waar ze recht op hebben. Zij kregen een streek met ongeveer één miljoen inwoners. Er wonen in de NEW YORK (Reuter. AP) De speciale VN-commissic inzake apartheid zal aandringen op steun van de EEG voor economi sche maatregelen tegen Zuid-Afri ka. De commissie zal in vier Eu ropese steden bijeenkomsten hou den om aan te dringen op de af schaffing van de apartheid in Zuid-Afrika. De voorzitter van de commissie, de Nigeriaan Edwin Ogbu, zei dat hij en zijn collega's teleurge steld zijn over de houding van Japan en westelijke landen die diplomatieke, economische en an dere betrekkingen met Zuid-Afri ka blijven onderhouden. Op een persconferentie zei Ogbu dat al het mogelijke zal gedaan worden om die landen 'tot bondgenoten te maken in de strijd tegen apartheid en het racistisch re giem in Zuid-Afrika niet gerust te stellen of aan te moedigen'. De uit 16 landen gevormde com missie komt in Rome bijeen om dat dit een der hoofdsteden van de ÈEG is. De Gemeenschap neemt de helft van de handel met Zuid-Afrika voor haar reke ning en zorgt voor 80 procent van de investeringen in dit land, aldus voorzitter Ogbu. Ogbu zei uitnodigingen voor be zoeken aan Nederland en Nieuw- Zeeland te hebben ontvangen. De commissie is van plan ook enkele Latijns-Amerikaanse landen te bezoeken om steun te vragen voor de anti-apartheidscampagnc. noordelijké berglanden van Irak ruim twee miljoen Koerden. Door deze be perking van hun gebied zouden ze ook veel minder geld uit de staatsruif en veel minder invloed op de nationa le regering krijgen. De Keerden heb ben een eigen politieke partij: de Koerdische Democratische Partij. De regering riep deze partij maandag op zich aan te sluiten bij het Nationale Progressieve Front. Daarin werken de communisten en de leidende socialis tische Baath-partij samen. De KDP kreeg vijftien dagen bedenktijd. Een andere grief van de Koerden is, dat er nooit meer gesproken is over de mogelijkheid om een eigen hoofd stad te krijgen. Zij beschouwen Kir- koek als hun hoofdstad. De Koerden hebben steeds gezegd weer te zullen gaan vechten als de re gering haar belofte van 1970 niet zou inlossen. Hun radiozender riep giste ren alle Koerden op weer naar de wa pens te grijpen om 'Koerdistan van Irak te bevrijden'. Het Iraakse leger heeft in de oorlog van 1963 tot 1970 de opstandige Koer den nooit beslissend kunnen verslaan. De guerrilla-strijders van de bijna le gendarische generaal Mcestafa Barzani bleven steeds heer en meester in een deel van de bergen. Vast staat dat zij nu beter bewapend zijn dan vier jaar geleden. Hun voornaamste wapenle verancier is Iran (Perzië) dat in on min leeft met Irak. Vorige maand nog kwam het tot gevechten tussen Irak en Iran. In Oost-Turkije wonen ongeveer zes miljoen Koerden. In het verleden hebben zij nooit de neiging getoond Zich aan te sluiten bij de beweging, van Barzani. Toch houdt de Turkse regering wel rekening met mogelijke onrust onder de Turkse Koerden. Het leger in de grensstreek mei;. Irak wordt sinds gisteren versterkt. In een toelichting óp het besluit om de grens met Irak te sluiten zgi de Turkse regering: 'De botsingen tussen de Iraakse strijdkrachten en de Koer dische opstandelingen zijn uitsluitend een binnenlandse aangelegenheid voor de regering in Bagdad. Maar Turkije besloot de gréns te slüiten om elke grensoverschrijding te voorkomen'. De betrekkingen tussen Turkije en Irak zijn goed, Beide landen werken onder meer samen bij de winning van olie- in Noord-Irak. TEL AVIV, DAMASCUS (UPI, AP, Reuter) Terwijl aan het Isra- ëlisch-Syrisch front de gevechten tot tweemaal toe oplaaiden, kreeg Israël gisteren weer een deel van (ie rekening van de oktober-oorlog gepresenteerd. Minister van financiën Pinhas Sapir diende bij het parlement een begroting in, waarvan veertig procent bestemd is voor de strijdkrachten. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft tijdens zijn reis naar het Midden-Oosten ook de klaagmuur in Jeruzalem bezocht. Kreisky, die zelf jood is, voert een delegatie aan van de Socialistische Interna tionale. LONDEN (UPI) De Sowjet-Unie heeft een hoeveelheid wapens geleverd aan de Oostafrikaanse staat Oeganda. Volgens westerse diplomatieke bronnen omvat de zending onder meer tanks, pant servoertuigen, vrachtwagens, luchtdoelgeschut en enkele straalja gers van het type Mig-17. Het 1 'apentransport is begin deze week in Oeganda aangekomen en daar officieel verwelkomd door president Idi Amin. Oeganda is de nreuwste klant ,van Moskou in Afrika. Totnutoe concentreerde de Sowjet-Unie haar wapenleveranties vooral op Somalië, waar het vaste voet aan wal heeft sinds dit land in 1960 onafhankelijk werd. De Russische marine heeft be langrijke havenfaciliteiten in dit kust land. Moskou's wapenzending naar Oe ganda lijkt vooral bedoeld tegen "Chi na, dat dit Afrikaanse land ecopomi- sche steun heeft beloofd. Volgens westerse diplomaten zijn Oe- ganda's buurlanden weinig ingenomen met het gebaar van de Sowjet-Unie. De ietwat onberekenbare maar zeer ambitieuze president Amin wordt met veel argwaan bekeken. Voor zijn plan nen om van Oeganda het militair sterkste land van Oost-Afrika te ma ken schijnt hij nu de Russische steun te hebben gekregen. Idi Amin heeft aanvankelijk gepro beerd wapens te krijgen van Israël, maar werd later fel anti-Israëlisch. Hij heeft aan zijn keuze tegen Israël onder meer een samenwerkingsver band met Libië overgehouden. De Li bische leider Khaddaffi beloofde Oe ganda financiële en militaire hulp. Hij tuurde een aantal Libische mili tairen naar Oeganda om te helpen bij de opbouw Van het leger. Daarna is niets meer gehoord over verdere steun van Libië. De minister vertelde, dat de 18-daagse oorlog tegen Egypte en Syrië de Is raëli's ongeveer 7,2 miljard dollar heeft gekost. Het Israëlische volk zal de komende tijd genoegen moeten ne men met een lager welvaartspeil, dan het gewend was, zo waarschuwde hij. Zijn begroting voor het nieuwe fiscale jaar, dat 1 april ingaat, bedraagt in totaal 8,44 miljard dollar. Daarvan is 3,4 miljard dollar (ongeveer tien mil jard gulden) bestemd voor het minis terie van defensie. Daarmee zijn de kosten van de oorlog nog lang niet gedekt. Israël zal nog vele jaren 'vele miljarden dollars' moeten uitgeven aan wapens om het peil van de strijd krachten te verhogen, aldus minister Sapir. Op de Hoogvlakte van Golan is het donderdag tweemaal tot een treffen gekomen tussen de Israëlische en Syrische artillerie. Volgens Israël zijn er 's morgens drie van zijn soldaten gewond geraakt bij Syrische beschie tingen. Het was de eerste melding van Israëlische gewonden deze week. Syrië beweerde gisteren enkele Israë lische tanks uitgeschakeld te hebben, 's Ochtends duurde het vuurgevecht anderhalf uur. Tegend e avond brand den de kanonnen opnieuw los bij Go lan. De Syriërs hebben herhaald, dat de artillerie-duels worden veroorzaakt door de Israëlische pogingen om de stellingen langs het Golan-front te versterken. bericht, dat Israël en Jordanië op hoog niveau besprekingen hebben ge voerd. De Jordaanse regering zou om het overleg hebben gevraagd. Jorda nië wil weten wat Israels plannen voor de westelijke Jordaan-oever zijn. Als Israël zich niet wil terugtrekken uit dat gebied, zou Jordanië akkoord gaan met de vestiging van een Pales tijnse staat aldaar. De Israëli's zouden ind at geval recht streeks moeten gaan onderhandelen met de Palestijnen. Totnutoe heeft Is raël zich altijd fel tegen vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaan-oever gekant. Er zijn steeds geruchten geweest over onderhande lingen tussen Jordjmië en Israël. De Israëlische regering heeft die berich ten altijd tegengesproken. WASHINGTON (AP. Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van finan ciën, George Shultz (53) treedt begin mei af. Shultz is het laatste lid van de oorspronkelijke ploeg, waannee Nixon ruim vijf jaar geleden zijn eer ste ambtstermijn begon. President Nixon heeft verklaard dat Schultz' vertrek 'hém persoonlijk spijt'. Shultz heeft verklaard dat hij om louter per soonlijke redenen heengaat en dat dit niets met het Watergate-schandaal te maken heeft. Een opvolger voor Shultz is nog niet bekend. Aangenomen wordt dat Shultz weer gaat doceren aan de universiteit van Chicago. LONDEN (AP, Reuter, UPI) Premier Harold Wilsons Labour-min- derheidskabinet krijgt maandag een eerste frontale aanval van de oppositie te verduren. fADVERTENTIE SKOU (Reuter, UPI, AF) De Bsische ruimtesonde Mars 7 heeft i mislukte poging gedaan, instru- nten op de rode planeet te laten den. Een capsule uit de bijna ge- tijdig gelanceerde Mars 6 zou wel 1 geland, maar tijdens de afdaling 1 de radioverbinding uit. Dit werd termiddag in Moskou officieel be- idgemaakt. De landing zou dinsdag >ben plaatsgevonden. ze mislukkingen betekenen een istige slag voor het Russische on- zoekprogramma. Vorige maand loot de Mars 4 door een appara- rstoring langs de planeet de ruim- in. De Mars 5 kwam wel in de be lde parkeerbaan. Deskundigen ver fden dat dit ruimtevaartuig onder ere de functie van tussenstation d, voor het overseinen van gege- is van de andere drie naar de aar- Maar wat er nog van het groots ezette Mars-project overblijft, was teren nog niet duidelijk. de instrumentencapsule 'van de rs 7, die een zachte landing had eten maken, ontwikkelde zich een ring waardoor de planeet op 1300 ometer werd gemist. De Mars 6 tijdens de daling gegevens door r de atmosfeer, waarin driemaal eel waterdamp voorkwam als men rwachtte. door Rimmer Mulder De Indische Oceaan dreigt het toneel te worden voor een nieuwe ronde in de machtsstrijd tussen de -•■5pgEj{ Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Beide grote mogendheden hebben hun marine ingezet om een machtspositie te verwerven in de wateren tussen Afrika, Zuid-Azië en Australië. De meeste aangren zende landen protesteren heftig en in de VS dringen politici en kranten aan op bezinning. Maar de bewapeningswedloop in de Indische Oceaan lijkt voorlopig niet tot stilstand te brengen. ADVERTENTIE De aandacht voor deze zee is sterk vergroot sinds er wordt gewerkt aan de openstelling en verbetering van het Suez-kanaal. Wie er inde toekomst ook door het Suez-kanaal zal varen, vaststaat dat heropening van deze vaarweg het noordelijk deel van de Indische Oceaan een stuk belangrijker maakt. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie is de Sowjet- Unie momenteel verreweg het sterkst in dit gebied. De Russen hebben er de afgelopen jaren een flink aantal oorlogsbodems heen gestuurd. Zij be schikken over havenfaciliteiten in Zuid-Jemen en de Afrikaanse staat So malië. De Amerikanen zien in die sterke Russische vloot een directe be dreiging voor hun belangen ter plaat se. Olievelden Seymour Weiss, een topfunctionaris van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft laatste voor Amerikaanse congresleden uiteengezet welke belan gen dat zijn. Hij wees op de grote be tekenis van de olievelden rondom de Perzische Golf voor de Amerikaanse industrie. West-Europa en Japan zijn nog meer afhankelijk van olie-aanvoer uit die streek. En Europa en Japan zijn op hun beurt weer van het groot ste belang voor de veiligheid van de VS, aldus Weiss. De dreiging, die hier nu al uit gaat van de Russische vloot, wordt volgems hem nog vergroot als het Sueznkanaal weer bevaarbaar is. Daarom willen de VS een basis in de Indische Oceaan. Daarvoor is het oog gevallen op Diego Garcia, een eilandje midden in de Oceaan. In de tijd dat Engeland nog de zeeën beheerste was het in gebruik bij de Britse marine. De VS en Enge land hebben in principe besloten om de oude basis weer op te lappen en geschikt te maken voor de grootste Amerikaanse oorlogsschepen en zwaar ste transportvliegtuigen. Dit is helemaal tegen de zin van de meeste aangrenzende landen. De meeste kustlanden zien de Indische Oceaan het liefst als e°n neutrale zee. Zij hebben duidelijk protesten laten horen tegen de Amerikaanse plan nen met Diego Garcia. De krachtigste afkeuring kwam van India. De Indiase premier Indira Ghandi spreekt over de Indische Oceaan graag als De Oce aan van de Vrede. Hoewel de betrek kingen van haar regering met de Sow jet-Unie bijzonder goed zijn, heeft zij de Russische marine totnutoe geen havenfaciliteiten gegeven. Het wapen gekletter van de Amerikaanse marine is voor India onverdraaglijk. De Indi ase minister van buitenlandse zaken Swaran Singh heeft dat afgelopen week nog eens herhaald. In het parle ment wond hij zich op over de komst van het Amerikaanse vliegdekschip Kitty Hawk in de Indische Oceaan. De 'permanente aanwezigheid' van de Amerikaanse marine in deze zee zal 'tot spanningen' in dit deel van de wereld leiden', zo waarschuwde hij minister Swaran Singh. Amerikaanse opmars Zo'n waarschuwing herinnert onwille keurig aan de heftige reactie van de Sowjet-Unie op het plan voor een VS- basis op het eiland Diego Gardia. Het Sowjeti)artijblad Prawda noemde de basis 'het belangrijkste steunpunt' voor de Amerikaanse 'opmars' in dit gebied. De bewering, dat er een drei ging zou uitgaan van de Russische vloot ter plaatse, wordt als een 'impe rialistische leugen' afgedaan. Het is alleen maar een voorwendsel om de vestiging van zo'n sterke basis vlakbij de olievelden van het Midden-Oosten goed te praten, aldus de Prawda. Dit verbaal geweld kan best eens een Rus sische tegenzet inluiden. Er is in het westen vaak beweerd, dat de Sowjet- Unie haar marine naar de Indische Oceaan heeft gestuurd om iets te heb ben tegen de met raketten bewapende onderzeeërs daar. Als ze nu vindt, dat het evenwicht opnieuw verstoord is, zal ze weer iets moeten ondernemen. China Misschien dat bondgenoot India dan weer benaderd zal worden over facili teiten voor de Russische marine. In dia wil zijn actie tegen de Amerikaan se basis voortzetten. Als het daarbij geen succes heeft, kan het zijn idee van een 'Oceaan van Vrede' wel ver geten. Waarom zou India de Sowjet- Unie haar zin dan niet geven? Die vraag is niet los te zien van de daverende ruzie, die de Sowjet-Unie heeft met China. De Chinezen hebben de Russische vlootbewegingen in de Indische Oceaan altijd met afkeuring bekeken. Met Russische bases in buur land India zullen ze zich verre van lekker voelen. Opvallend is daarom, dat bij de Russi sche kritiek op de VS over Diego Gar cia ook China een veeg uit de pan heeft gekregen. China kreeg het ver wijt, dat het alleen maar lippendienst bewijst aan de plannen voor een neu trale Indische Oceaan en Amerika stilzwijgend toestaat zich daar te nes telen. In hun hetze tegen Moskou her halen de Chinezen de leugen over de Russische vloot in de Indische Oce aan. Ze stellen daardoor de Amerika nen in de gelegenheid hun posities daar te versterken, zo wordt in Mos kou gezegd. Onderhandelingen Zowel in de VS als in Engelanfl heb ben politici zich afgevraagd of de krachtpatserij van de Amerikaanse en Russische marine niet te voorkomen is. In de VS was het senator Edward Kennedy, die aandrong op bezinning. Het voorstel om Diego Garcia als ma- rin°bais in te richten is volgens hem duidelijk ingegeven door angst voor de gevolgen van heropening van het Suezkanaal. Als de Russische marine via het Suez-kanaal naar de Indische Oceaan kan varen heeft dat gevolgen voor 'Oost-Afrika, het Indiase subcon tinent en het machtsevenwicht in de Oceaan zelf', zo gaf de senator toe. Maar voordat de Russen en Amerika nen zich nu in een bewapeningswed loop storten, moeten wij nagaan of er geen andere mogelijkheid is. Dat zijn wij aan ons zelf en de landen rondom de Indische Oceaan verplicht, aldus Kennedy. Hij stelde daarom voor om rechtstreeks te gaan onderhandelen met de Sowjet-Unie. Daarbij zouden dan afpraiien moeten worden ge maakt over de aantallen schepen en bases, die elk der partijen in het ge bied mag hebben. Dat lijkt geen onredelijk voorstel nu Washington en Moskou toch zeer in tensief contact met elkaar hebben en nota bene al jaren praten over ver mindering van troepen in andere de len van de wereld. Eerst versterken Maar beide landen willen kennelijk De 14 Liberale Lagerhuisleden hebben besloten de 295 Conservatieve parle mentsleden te steunen in een stem ming op die dag tegen het regerings programma. Met de steun van de libe ralen hebben de Conservatieven sa men meer stemmen dan Labour in het Lgerhuis. De beslissende stem zou echter berusten bij de 23 onafhanke- lijken, Noordierse protestanten en na tionalisten uit Wales en Schotland. Liberale woordvoerders hebben echter verklaard dat een nederlaag voor La bour, zo gauw nadat het aan de rege ring is gekomen, onwaarschijnlijk is. De Conservatieven, die nu onder ex- premier Edward Heath, 'hare majes- teits' oppositie aanvoeren, hadden eer der deze week al laten weten dat zij ter bestrijding van de inflatie een krachtiger controle op de lonen wil len. De Liberalen, die tijdens de ver kiezingscampagne, eveneens een krachtig prijs- en loonbeleid hadden bepleit, maakten gisteren bekend de Tories te zullen steunen. Wanneer de oppositie de anti-inflatie maatregelen van het Labourkabinet zouden verwerpen door aanvaarding van een amendement (wijziging) hoeft Wilsons regering nog niet auto matisch af te treden. Wilson kan het amendement van de oppositie aan vaarden. Maar hij kan ook proberen de steun te krijgen van het Noordier se Unionisten en de nationalisten uit Schotland en Wales. Hij kan voorts zeggen dat het amen dement van Conservatieven en Libera len niet betekent dat een motie van wantrouwen tegen zijn regering is aangenomen en gewoon aan de macht blijven. In dit laatste geval kan de op positie dan wel een motie van wan trouwen uitlokken door Wilsons kabi net uit te dagen de vertrouwenskwes tie te stellen, In Labourkringen wordt echter aangenomen dat Wilson even tueel een Conservatief-Liberaal amen dement zal aanvaarden om te kunnen blijven zitten. GRIEKENLAND Het nieuwe Britse kabinet heeft giste ren haar ongenoegen met het huidige Griekse bewind kenbaar gemaakt door een goodwill-bezoek van twee Britse marineschepen aan Athene af te gelas ten. De Britse regering 'is zeer ver langend de democratie in Griekenland hersteld te zien', aldus een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. (ADVERTENTIE) Een Amerikaans vliegdekschip op patrouille in de Indische Oceaan. eerst hun posities versterken voordat ze gaan praten. President Nixon heeft er ook nooit twijfel over laten be staan, dat toenadering tot de Sowjet- Unie alleen vanuit een machtspositie kan. Er zijn in Washington genoeg haviken om hem te vertellen, dat de VS hun macht in de Indische Oceaan nog best wat kunnen uitbreiden. Het is de vraag of de Amerikanen Jcunne blijven rekenen op de volledi ge steun van Engeland bij de pianneri voor Diego Garcia. Voor de vorige conservatieve regering was het geen probleem om uit te leggen dat, de aanwezigheid van een sterke Ameri kaanse vloot in de Indische Oceaan van het grootste belang voor de Brit se veiligheid was. Voor een Labour-re- gering is zoiets veel moeilijker te ver kopen. De linker vleugel van deze partij zal weinig voelen voor mede werking aan de Amerikaanse vloot- schouw. Er is in het Britse parlement al geprotesteerd tegen de plannen voor Diego Garcia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9