Elk stuk hout in Zwammerdam kan van een Romeins schip zijn dichtbij Commentaar DS'70 tegen eerder pensioen militairen Persoonsgegevens loffelijke plannen Actie 'Redt het schip' brengt 280.000 gulden op het weer Depressiedrukte Delegatie NCW onder protest uitgeluid andriessen is geen bonaparte ongeval belasting lied visdiefje JBOtW/KmWnET VRIJDAG 15 MAART 1974 BIA'\E\LVSWC04Dffi\TAAR T5/K7 Sinds de komst van de computer heeft de registratie en verwerking van per soonsgegevens zich in onze maat- ichappij ontwikkeld tot een bloeiende uk van bedrijvigheid. Het zou over dreven zijn te beweren, dat de bc- jeherming van de privacy der burgers «gen misbruik van zulke gegevens met deze ontwikkeling gelijke tred heeft gehouden. Om de regering voor dit probleem een oplossing aan de hand te doen, is ruim twee jaar gele den de staatscommissie-Kooproans in gesteld. die deze week met een tussen- cjds rapport voor de dag is gekomen. Hierin oppert de commissie, dat allen die in een registratiesysteem voor per- loonsgegevens zijn opgenomen, het recht moeten krijgen om kennis te ne men van wat omtrent hen is vastge legd. Bovendien zou hun het recht verleend moeten worden, die gegevens Ie verbeteren. Dit zijn op zichzelf zinnige aanbeve lingen, maar het is voor ons wel de vraag, of hiermee de rechten van de ndividuele burger voldoende zijn afge bakend. Die burger moet, in de ge- lachtengang van de commissie, zelf het initiatief nemen om op de hoogte e komen van wat aangaande hem ge- egistreerd is. De commissie zelf heeft deze zwakke stee in haar aanbevelin gen onderkend: een van de moeilijkste roblemen, zo heeft haar voorzitter ezegd, is de mensen zover te krijgen, dat ze bij de Registratiekamer (een loor de commissie bedachte onafhan- elijke, toezichthoudende instantie) in- ichtingen gaan vragen. cn voor de hand liggende remedie ou zijn, iedere instelling die zich met k registratie van persoonsgegevens ezighoudt, te verplichten, de betrok- encn afschriften te verschaffen van un gegevens. Maar zo'n algemene re- rl wil de commissie, uit financiële rerwegingen, niet aanbevelen. Men an daar begrip voor hebben en te as van oordeel zijn, dat daarom nog kt iedere 'meldingsplicht' op dit ter- in verwerpelijk is. De invoering van i'n verplichting lijkt ons bij voor celd een zindelijke maatregel, wan eer het om gegevens gaat, die buiten r betrokkenen om zijn vergaard, etzclfde geldt voor gevallen waarin xsoonsgegevens, ook al zouden ze •or de geregistreerden zelf zijn afge- aan, gebruikt worden voor andere leleinden dan waarvoor de betrokke- m ze ter beschikking hebben gesteld, tspreekt vanzelf, dat zo'n meldings- dit weinig zin heeft, als er geen tht tegenover staat, namelijk het cht van de betrokkenen om registra- van persoonsgegevens, en zeker fhandeling ervan, te weigeren. ft is juist dat niet alleen de minis- rc van sociale en economische zaken in handtekening hebben gezet onder i plannen van de regering tot verbe- ring van de rechtspositie van de bui- nlandse werknemers in ons land. Te- cht zijn ook de ministers van CRM ontwikkelingshulp bij de voorberei- jg betrokken geweest. wr deze brede opzet worden de innen in het juiste perspectief gezet, p korte termijn zal de rechtspositie n de betrokkenen worden verbeterd, aar duidelijk wordt erkend dat in itc het binnenlandse probleem van buitenlandse werknemers een tijde- karakter heeft; een tijdelijk karak- móet hebben, zolang hun komst tr hier samenhangt met het veel :re, internationale probleem van 'beidsverdeling. !rst als dat probleem op een enigs- bevredigende wijze is aangevat, it dan is er aanleiding tot enige •ening. Als der dus nu sprake is l tevredenheid, dan moet wel wor- onderstreept dat die tevredenheid n voorlopig karakter heeft, gezien i voorlopig karakter van de maatre- len. aar gewaardeerd binnen die voorlo- gheid: terecht kondigt de regering reeds aan dat zij van plan is de rantwoordelijkheid voor een goede ■vesting van de buitenlandse werk ers te leggen bij de werkgevers, de goede niet te na gesproken deze door hen geschapen proble- an maar al te gemakkelijk door- luiven naar de gemeenten. «cht ook is de regering van plan werkgevers verantwoordelijk te Hen voor het al of niet aanwezig van een werkvergunning voor de inlandse werknemers. Deze moe- nu dikwijls tot hun verbijstering n hoe zij door de nalatigheid hun baas op dit punt als een stuk gewenst vrachtgoed uit het land fnen worden geëxpedieerd. wat betreft de premie van vijfdui- gulden die iedere vrijwillig ver ende en nooit meer terugkerende 'deling na twee of drie jaar uit- ;eerd krijgt; dat lijkt een mooi be- maar vergeet daarbij niet dat die 1,1 hier ook twee of drie jaar AOW- •e heeft betaald, die hij voorlopig haar geheel kan afschrijven. Aker Van een onzer verslaggevers ZWAMMERDAM *Elk stuk liout dat hier in Zwammerdam uit een sloot steekt, kan een oud Romeins schip zijn', zei de ar cheoloog prof. dr. W. Glasher- gen gisteren op een persconfe rentie in Zwammerdam. Deze uitspraak was kennelijk ingege ven door de vondst van wéér een schip (het zesde op liet terrein van de Johau/nes Stichting) en de de mogelijkheid dat er in de tijd van de Romeinse bezetting een liele vloot schepen heeft ge legen. Of dit inderdaad het geval is geweest, zal er tijdens dit onderzoek niet (en waarschijnlijk nooit) uitkomen. Het onderzoek van instituut voor prae- en protohdstorisch onderzoek van de Uni versiteit van Amsterdamricht zich uitsluitend op de bouwput waarin het vijfde en (een deel van 5) het zesde schip ligt Bovendien zullen deze ar cheologen rond pasen hun weten schappelijk werk in Zwammerdam beëindigen. De huidige kansen voor dit soort we tenschappelijk werk keren waarschijn lijk nooit weer. Weliswaar zal buiten de bouwput niet worden gebouwd, maar de waterspiegel van het terrein zal worden verlaagd, wat invloed zal hebben op al datgeen dat in de bo dem verborgen ligt INZICHT Intussen hebben de archeologen uit de vondsten een goede indruk gekre gen. Op grond van de datering van de schepen valt af te leiden dat er in de tweede eeuw na Christus in Zwam merdam een groot transportsysteem heeft bestaan. Men heeft nu gegevens over de ouderdom van de schepen, een voorstelling hoe die schepen eruit zagen (bouwmethode, grootte en con structie) en tevens heeft men een in druk van het transportwezen van de Romeinen (een soort 'containerver voer') voor de legioenen soldaten. Daar komt bij, dat er in het jaar zes tien na Christus is geschreven Over de uitrusting van een vloot. Daaruit blijkt onder andere dat duizend sche pen voor een Romeinse expeditie vol doende werden geacht. Hieruit trek ken archeologen de conclusie dat het voorkomen van Romeinse schepen geen uitzondering is, en dat er op 'be paalde plaatsen' nog veel meer in de bodem moeten liggen. Overigens wordt met spanning uitge zien naar mogelijk verdere vondsten in de bestaande bouwput, waarin het (vijfde) schip op een diepte ligt tot ruim zes meter, maar waarin de ar cheologen tot maximaal zeveneneen- halve meter kunnen speuren. Giste ren, tijdens het bezoek van de pers aan de bouwput, werden een oude bijl en een oud lampje gevonden. GELDEN De schepen hadden een functie voor de verdediging van het Romeinse rijk in neder-Germania. De berging van het vijfde schip, dat bijna achtender tig meter lang is en daarmee het grootste dat tot dusverre ooit werd gevonden buiten het Middellandse Zeegebied, is mogelijk gemaakt door gelden van particulieren. De actie 'Redt het Schip', heeft in twee maan den tijd 280.000 gulden opgebracht, terwijl het minimum benodigde be drag 250.000 gulden bedroeg. Degenen die aan de actie hebben bijgedragen, krijgen een gratis museumkaart voor het Museum Ketelhaven. Een van de Romenise sche- pen uit de jaren van ongeveer 200 na Christus, die in Zwam merdam zijn opgegraven. Met deze actie is overigens nog méér bereikt. Museum Ketelhaven is (nood gedwongen) daardoor uitgebreid tot een nationaal instituut voor 'groot'- hout en heeft daarmee een bredere opzet gekregen. Dit (vijfde) schip zal niet in het ge heel, maar in delen naar dat museum worden overgebracht. Daar zal het in baden van bepaalde samenstellingen temperatuur worden gezet, hetgeen de mogelijkheden tot behoud (conserve ren) aanzienlijk verbetert. Intussen kan het publiek, zoals wij al eerder meedeelden, op 15, 16, 17, 22, 23 en 24 maart tussen 's morgens ne gen en 's middags vier uur het schip komen bekijken. Daarbij zal toelich ting worden gegeven door de plaatse lijke deskundige, de heer P. C. Beun der. Van onze sociaal ecnomische redactie DEN HAAG De pensioengerechtig de leeftijd van onder meer militairen en politieambtenaren zal opnieuw in studie moeten worden genomen. De commissie inkomenspolitiek van DS'70 gepubliceerde eindrapport, doet deze suggestie in haar gisteren De commissie, die onder meer be stond uit fractievoorzitter J. J. A. Berger, kamerlid dr. W. Drees, prof. dr A. Heertje en drs. F. Th. Gubbi, vindt in het algemeen dat de belonin gen in ons land voor een groot ge deelte nog worden beheerst door tra ditie. Dat geldt onder meer voor de vaststelling van de pensioengerechtig de leeftijd. Militairen en politieambte naren worden nog steeds geacht hun gehele leven door te brengen op het slagveld, cq temidden van het straat rumoer. De praktijk is eohter al lang anders geworden. En daarmee vervalt cok de aanspraak eerder met pensioen te gaan. Ditzelfde geldt ook voor een groot aantal beloningen. Diploma's worden volgens de commissie nog steeds te hoog gewaardeerd. Het gaat om het werk wat iemand doet en niet om het diploma. Een belangrijke doelstelling om tot een rechtvaardiger inkomensverdeling te komen is volgens de commissie in voering van een functiewaardering van de hoogte tot en met de laagste functies. Het inkomen dat aan die functies is verbonden behoort open baar te zijn. Daarnaast zou ook het belastingbeleid moeten worden gewij zigd: cpnemen van vermogenswinsten en verliezen in het belastbaar inko men en aftrekposten zoveel mogelijk beperken of tot een bepaald bedrag aftrekbaar te doen zijn. Volgens DS'70 moet het op den duur mogelijk zijn de inkomensverschilen terug te drin gen tot een verhouding van een staat tot drie vier, enkele uitschieters zo als het inkomen van beroepsvoetbal lers, gokkers, handelaren e.d. daarge laten. 'Je moet niet alles willen rege len,' aldus de heer Berger. Van onze weerkundige medewerker Het is de laatste dagen een wat ono verzichtelijke toestand met die depres sies geweest. De minima zijn klein en ondiep maar brachten toch over een vrij uitgebreid gebied neerslag, die soms als sneeuw naar beneden kwam. Gisteren was een 1010 mb minimum daar veranticoordelijk voor. Spa meldde gisteravond een sneeuw hoogte van 6 centimeter. Over het continent bevindt zich dan ook een relatief koude- en vochtige luchtsoort, waaruit dit verschijnsel te verwach ten is. In de bergen valt sneeuw bij een op alle niveaus dalende tempera tuur. Poedersneeuw is nu alleen nog erg hoog in de bergen te vinden Ge let op het jaargetijde ligt daar zeer veel sneeuw. In de Italiaanse Dolo mieten drie meter, in Zivitserland maximaal vier meter, evenals in het Zuid-Duitse Isarwinkel. Hoewel het misschien in uw icoonplaats droger is dan gisteren, kunt u zich toch wel voorbereiden op de komst van een volgende natte oceaandepressie, al thans de uitloper ervan. Deze ver plaatste zich gisteren vanaf de 48ste breedtegraad sterk uitdiepend in noordoostelijke richting: een ver trouwde baan van de afgelopen win ter dus. Enkele feitjes van de weer kaart van gisteravond zeven uur: de regen, licht tot matig, had zuidwest Engeland en het uiterste westen van Bretagne juist bereikt. Op de Scilly- eilanden teas 3 millimeter gevallen. Eén van de natste gebieden van Euro pa was Ierland met Shannon en Cork op 5 en Valentia op 14 mm regen. De barometer daalde het sterkst in Bel- muUet in het uiterste noordwesten van Ierland: ruim 4l/o mb in drie uur, Belfast 3>/s mb en Brest V/2 mb in drie uur. De depressie-impulsen gingen vooral uit van het weerschip I: barometer daar op 994 mb. In Malaga werd het donderdag 2 graden warmer dan woensdag: 22 gr. C., Sevilla 21 gr. C. 'Waarom zijn onze winters zo zacht en waarom stormt het zoveel?'. Deze vragen worden dinsdag 19 maart tus sen 20.20 uur en 21.10 uur via Neder land I gesteld in de KRO-rubriek 'Gamma'. Dr. E. C. Schuurmans van de afdeling Wetenschappelijk Meteo rologisch Onderzoek van het KNMI zal antwoorden en tevens ingaan op de discussies, die gaande zijn over nieuwe weerpieken welke ons moge lijk te wachten staan. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Een deputatie van de Boycot Outspan Aktie (BOA) ge kleed in zeventiende-eeuwse kostuums als de Heren Zeventien hebben gis teravond op Schiphol een ged cht aan geboden aan een delegatie van het Nederlands Christelijk Werkgever sverbond. De delegatie van de werkge vers vertrok naar Zuid-Afrika om zich daar te oriënteren over de investerin gen van Nederlandse industriëlen. Vol gens een woordvoerder van het NCW is de aanleiding van dit veertiendaags bezoek het verzoek van de Wereldraad van Kerken aan christelijke onderne mers om hun investeringen u tZuid- Afrika terug te trekken. De heer F. H. Terwindt, die op de heenreis de delegatie leidt, zei dat na de reis weer overleg met een werk groep van de Wereldraad zal worden gepleegd. 'Ik betwijfel echter of we met een standpunt terug zullen ko men', aldus de heer Terwindt, die hieraan toevoegde dat de delegatie met name met leden van de bantoe vakbeweging wil praten. De demonstranten van de Boycot Out span Aktie, onder leiding van Esau du Plessis, her nnerden de werkgevers als Heren Zeventien (de eerste Neder landse onderneming die zich in Zuid- Afrika vestigde) een wat Van Rie- beeck uiteindelijk in Zuid-Afrika tot stand bracht. Zij deden dit met het declameren van een gedicht, dat de heer Terwindt werd overhandigd. De laatste regel van het gedicht lu dde: 'Laat u niet door een vorst der vals heid ringeloren'. IJmulden 9.14-21.55. Den Helder 12.09 Harllngen 2.26-14.48. Delfzijl 4.58-17.17. HOOG WATER. 16 maart 1974. Vllssingen 7.33-20.06. Haringvlletsluizcn 8.55-21.34. Rot terdam 10.00-22 41. Scheveningen 8.25-21.06. onder redactie van loes smit Andriessen zelf over zijn persoon lijke omstandigheden en politieke opvattingen en uitvoerige citaten uit zijn publikaties en redevoerin gen. Zo leren we dat hij geweldig mooi woont en zwakke knieën heeft en dat hij met zijn KVP Den Uyl wil afremmen, maar Wiegel vooruit wil duwen, hetgeen wij al veel langer hadden vermoed. De ci taten brengen heel wat van An- driessens politieke gaan en staan in kaart, maar omdat hij een moei zaam schrijver is, is er moeilijk door te komen. Tenslotte is Andriessen ook een aardige man met een heel prakti sche geest. Waarom verkleedde hij zich als Napoleon? Hijzelf had er gisteren een heel wat minder be vlogen verklaring voor dan we van Schmelzer hadden gehoord. Hij was, drie jaar geleden, bij het schaatsen gevallen en had zijn arm gebroken. De arm in de draagdc :k stelde hem bij de verkleedpartij voor problemen, totdat hij bedacht dat de grote Franse keizer gewoon was zijn hand in eigen boezem te steken. En dat had Andriessen toen ook maar gedaan. Waarom ging KVP-fractieleider Frans Andriessen drie jaar gele den, op een carnavalsavond te Venlo ten huize van financiële spe cialist van de KVP Notenboom, als Napoleon gekleed? Deze bange vraag werd gistermorgen door An- driessens voorganger Schmelzer ge steld bij de presentatie van een boekje over de lange blonde KVP- leider, het nieuwste door Meuten- hoff uitgegeven politieke profiel in de reeks die H<.ns van der Werf - parlementair redacteur van de NÓS-t.v. - vervaardigt. Het antwoord van Schmelzer zelf op de door hem opgeworpen vraag kan als een opluchting gelden: in Napoleon heeft Andriessen zijn meest perfecte vermomming gevon den, want niemand dan Andriessen is méér de tegenpool van de kei zer. Andriessen heeft niets van de gejaagde doordrammer, niets ook van de va banque-speler en niets van de jager op spectaculaire ero tische successen. Integendeel: An driessen is voor Schmelzer de rede lijke, geleidelijke, constructieve, met anderen geduldig vooruitwer kende politicus, diepgravend en beginselvast, zoekend naar wat mensen bindt en niet naar wat hen scheidt, zich verheugend bo vendien in een rustig, maar geluk kig en stabiel huwelijksleven. Het boekje van Van der Werf be vestigt dit alles, zij het met heel wat meer omhaal van woorden. Het bestaat uit interviews met Nu de hoogste rechterlijke instan tie de dood van haar man in een bordeel officieel als een bedrijfson geval beschouwt, krijgt de weduwe van de Griekse zeeman Nicos Alexiiou eindelijk haar volledige pensioen. De zeeman (toen 47) bezweek bij na drie jaar geleden in het bed van een prostituee in de Filippijn se havenstad Legasti, waar zijn schip lag, aan een hartverlamming. Griekenlands hoogste gerechtshof sprak na jarenlange touwtrekkerij ten slotte uit, dat onder de onge lukken die een slachtoffer of zijn familie recht geven op pensioen, alles moet worden gerekend dat tijdens, voor of na zijn werkuren gebeurt. 'Een ongeluk als dit kan een zeeman, die toch al zoveel spanningen te verwerken heeft doordat hij zo lang van huis is, overal treffen', vond de rechter. Altijd bij de hand is deze radio, als je 'm tenminste zo hoort het volgens de Franse fabrikant —om je bovenarm draagt. Want het ra diootje is tegelijk bedoeld als arm band, 'praktisch en toch modieus' waarover iedereen uiteraard van mening mag verschillen met de man die het zo bedacht. De armband-radio is in de Parijse winkels al te koop en wie weet, ook gauw in de onze. Een fout van deelnemende scholie ren aan NCRV's quiz 'Tweekamp' heeft tot in Engeland diepe indruk gemaakt. Via een buitenlands pers bureau bereikt ons over de telex het in het Engels gestelde bericht dat twee teams in Twee kamp van afgelopen dinsdag het Engelse volkslied niet konden thuisbrengen. Het ene team dacht dat 'God save the queen 'het Ame rikaanse volkslied was, het andere dat de Russen het op hoogtijdagen plegen te zingen. En nu maar afwachten hoeveel Engelse scholieren het Wilhelmus herkennen. Ongehoorzaam De problema tiek van gehoorzaamheid en onge hoorzaamheid aan dt staat is het thema, waarom dit weekend de cursus "burgerlijke ongehoorzaam heid' op de internationale school voor wijsbegeerte in Leusden draait. Zaterdag en zondag geeft dr. mr. C. J. M. Schuyt er drie le zingen over en er is ook een rol lenspel. Wie er bij wil zijn, betaalt ƒ36 voor logies en ƒ4 per lezing en rollenspel. Opgaven bij de school, Dodeweg 8 in Leusden. Woorden Losse woorden, re gels, verzen, verhaaltjes op papier zetten, kortom alles wat je met woorden kunt doen, is het onder werp van het paasweekend op het vormingscentrum De Hunneschans in Het Gelderse Uddel (postbus 4, tel. 05770-1441). Er komt ook een specialist in creatief taalgebruik, maar ze houden het sfeertje ont spannen. Alles er op en er aan, voor 50, wel voor 1 april aanmel den. Ruilen De twaalfde in ternationale ruilbeurs ('zoete lieve Gerritje') zondag in de Bossche Brabanthallen, wordt nog groter dan die van vorig jaar. Er is al zo veel belangstelling, dat er plaats ruimte is gecreëerd voor 1800 extra bezoekers. Gehandicapten, betaal niet teveel. Belasting wel te verstaan, want in de gebruikelijke belastinggidsen en ook in de officiële toelichting die iedereen bij z'n aangiftebiljet krijgt, staat te weinig over de af trek waarop invaliden aanspraak kunnen maken, vindt het NOZ. Dat is een stiohting die Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg heet en samen met het Nederlandse Bin- denwezen en de Nederlandse vere niging voor Revalidatie een soort aanvullend belastinggidsje gemaakt heeft ('gehandicapten, betaal niet teveel') dat voor 1,50 op postgiro 1982700 van het NOZ in Utrecht te krijgen is (op de girokaart 'belas tingbrochure' zetten). In die brochure staat informatie over de posten die dit jaar afge trokken mogen worden, over be langrijke punten voor betalers van alleen maar loonbelasting, over het T-(teruggaaf-)biljet, de mogelijkhe den om in beroep te gaan en vrij stelling van motorrijtuigbelasting. Hier en daar ligt het gidsje ook in de boekhandel. Het visdiefje, ook wel stern of zeezwaluw genoemd, kan in ons land bijna geen broedplaats meer vinden. Omdat de dieren hier toch per se elk voorjaar willen broeden, hebben vogelkenners hun licht op gestoken bij de Zwitserse vogel wacht. Op een paar meren daar zijn al een poosje geleden kunst matige broedvlotten gelegd, waar de vogels graag zitten en op advies van de Zwitsers komen er nu ook - vandaag al - van die broedvlotten in de stadsgracht van Middelburg. Houten vlotten van tien bij vijf tien meter met grind en schelpen er op. waar heel wat vogelparen op terecht kunnen, want visdiefjes broeden altijd in kolonies en hun nesten liggen maar een centimeter of tien van elkaar af. Slaagt het experiment in Middel burg, dan willen de vogelliefheb bers ook andere stadsbesturen zo ver zien te krijgen dat ze broed plaatsen voor de bedreigde zeezwa luwen in him pariten neerleggen. 'Je wist niet welke kant Je op moest, en je nam ze dus allebei?' 674

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7